Honderduizenden Engelsen zagen laatste tocht van Koning George VI Affuit getrokken door 147 man Situatie West-Europese landen in aanmerkelijke mate verbeterd Verenigde Staten belemmeren invoer van Nederlandse kaas Duitse officieren dienen in Egyptische leger Windsor bereidde zich voor op Koninklijke begrafenis OFFIE rhuizen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Noorwegen heft de toorts! Soberewaardige rouwdienst in de kapel van St. George Motie-Romme aanvaard Truman geeft militair overzicht in een officieel rapport ige smaak! BOEL OP! tRENHUIS rZENDINC iescherm Voor gedistilleerd KANTKOEK Firma Schellinger ookjesland NHD De omzetbelasting Regering zal niet aarzelen maatreaelen te nemen Minister Soebardjo treedt noa niet af Kleinste klokje voor Am^rpko Ontploffing op onderzeeboot TERDAG 2 voor 25 ct. N 30 ct. 4 voor 25 ct. 25 ct. EN 49 ct. voor halve prijs n 20 pet. korting E KOOPJES! ig rtenissen op het „VICTORY" of ODERN" worden ins verstrekt in de Showroom - RADIO ALKMAAR fles, groot en klein, ït U bü P. A. N. de sr in de Wildeman- lat 7, Alkmaar, zijn. e Jenever f 6.43 p. L. ndewijn f 6.18 p. L. ever f 6.08 p. L. 'oen Jen. f 5.64 p. L. ;eeds vers en extra eed, 500 gram 36 ct KOEKKRANSJES )0 gram 36 ct chterstr. 50 Tel. 2559 niets in sprookjes- :ei.wel verdik- Bent u soms die moest het onmid- Is ik die indringer doen?" „U moet 3et gewoon rustig sndoor en u gaat .Dat is het beste, en dat is ook wat ;n", zei de koffer- rest vergeet ik u van de werkplaats jch wie kruipt daar mige mannetje met ien kist verborgen oren. HET EEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN Pag. 3 en 5 Vrijdag 15 Februari 19^2 46e Jaargang No. 12400 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52, 'eL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 36, teL 459 K 2240 LONDEN, 15 Febr. (Reuter, A.N.P., A.P.). Duizenden, honderdduizenden mannen en vrouwen, verzameld langs de zes-en-een-halve kilometer lange route van Westminster Hall tot Paddington Station hebben hedenmorgen in eerbiedig zwijgen de laatste' tocht aan schouwd, die Koning George VI, in leven staatshoofd van het gehele Britse Imperium, door de voornaamste straten en pleinen van Londen maakte. Diep bedroefd waren de trekken op de gezichten van al deze onderdanen, die daar hun geliefde vorst zagen dragen door de machtig imponerende straten, waarin hij eens vreugdevolle jubeltochten gemaakt had. Man nen ontblootten hun hoofd, vrouwen weenden, toen ze deze droeve, maar tegelijk indruk wekkende, anderhalve kilometer lange stoet langs zich zagen trekken. Op hetzelfde moment telde de bronzen stem van de Big Ben om de minuut de zesenvijftig jaren van de verschei den vorst, bracht een batterij van de „Royal Horse Artillery" in Hyde Park met de tussen pauze van één minuut het laatste eerbetoon. gelooft al ware hij ook gestorven, zal leven en hij, die leeft en ge looft in Mij, zal nooit sterven". Deze tot nadenken dwingende woorden uit de Schriftuur ken merken de eenvoudige, maar waardige dienst, die voor wijlen Koning George VI in de St. George kapel werd gehouden. Op de affuit, aan vier lange koorden getrokken door vijf officieren en 142 leden van andere rang van de vloot, eens de draagbaar voor Koningin Victoria, Koning Eduard VII en Koning George V, rustte het stoffelijk overschot van de over leden vorst. Op de kist zijn kroon, de rijksappel en de versier selen van de Orde van de Kousenband geplaatst de uiterlijke tekenen van het Koningschap. Precies om half elf, op het mo ment dat de Big Ben z'n eerste toon deed inzetten en dat in Hyde Park het eerste kanonschot gelost werd, zette de stoet zich in bewe ging. Aan het hoofd officieren en manschappen van Garde- en an dere regimenten, de Koninklijke vloot- en luchtstrijdkrachten en afdelingen van regimenten uit de Dominions en van het Gemene best, gevolgd door vertegenwoor digers van buitenlandse strijd krachten. Hierna kwamen de Britse luehtmaarsohalken, admi raals en veldmaarschalken, ge volgd door personen uit de naaste omgeving van de Koning. Koninklijke stoel. Achter de affuit, die dan volg de, kwam in een rijtuig Koningin Elisabeth de Tweede. Hierachter gingen te voet de Hertog van Windsor, de Hertog van Glouces ter, de Hertog van Edinburgh en de Hertog van Kent. Daarna volg den de buitenlandse vorstelijke vertegenwoordigers, waaronder o.a. Prins Bernhard en hierna de rijtuigen van de Koningin-Moeder, Prinses Margaret en ae Konink lijke Hertoginnen. H. M. Koningin Juliana reed mee in het rijtuig, waarin ook de Gravin van Glou cester en de Gravin van Kent en Koning Haakon van Noorwegen gezeten waren. Vervolgens kwamen de leden van het Corps Diplomatique en andere vertegenwoordigers uit het buitenland, terwijl de stoet geslo ten werd door troepen en verte genwoordigers van burgerlijke diensten. Voorts marcheerde een aantal regiments-orkesten mee. Door de voornaamste gedeelten van Londen trok zo de stoet naar Paddington Station. De militaire orkesten brachten composities van Hündel, Beethoven, Chopin en Mendelssohn ten gehore; pijpers speelden Britse nationale volks liederen en gezangen. Twee uur ruim duurde deze laatste gang van een bij geheel z'n volk geliefd vorst. Om ongeveer kwart over een bereikte de stoet Paddington Sta tion, vandaar het stoffelijk over schot per Koninklijke trein werd overgebracht naar Windsor, waar het ongeveer een uur later aan kwam. Gedurende de tocht van het station naar de Kapel van St! George werd daar iedere mi nuut een saluutschot afgevuurd. B,ij de stoet, die de rouwdienst zou bijwonen voegden zich daar o.a. de Koningin van Zweden, die de tocht wegens ziekte niet kon meemaken en verder Minister- President Churchill, de leden van het kabinet en de leider der oppositie, Clement Attlee. Ook de staatsherauten voegden zich bij de stoet en officieren van de Kroon onder leiding van „Earl Marshall", de Hertog van Norfolk. De be manning van het slagschip „Van guard", waarop de Koning in 1947 zn reis naar Zuid-Afrika maakte stond opgesteld bij het station Windsor. Ik bij de Verrijzenis en het Leven zegt de Heer; hij die Mij Met de verhevenheid van het ogenblik was in overeenstemming de onverbloemde taal, die werd gesproken door de woorden van het beaardingsgebed: „Aarde tot aarde, as tot as, stof tot stof, in de vaste en zekere hoop op de verrijzenis tot het eeuwige leven". Zodra de begrafenisstoet gena derd was tot de trappen van de Kapel, traden, voorafgegaan door koorzangers, in processie de gees telijken binnen. De Aartsbisschop Koningin-moeder in Westminster Hall LONDEN. Donderdag heeft koningin-moeder Elizabeth een bezoek van 20 minuten gebracht aan de Westminster Hall. Zij was geheel in het zwart gekleed. Leu nend tegen de stijl van de grste Oostelijke doorgang staarde zij onafgebroken naar de katafalk. Haar gezicht was wit, doch kalm en beheerst. Voor zij vertrok boog zij even het hoofd. van Canterbury; evenals de Aarts bisschop van York gekleed in ge waden van zwart en zilver, liep naast de Deken van Windsor. Ontleend aan het in 1662 opge stelde „Book of common prayer" volgde de Rouwdienst, waarvar. de majestueuze volzinnen weer klank vonden in 1 dc zielen van alle toehoorders. En terwijl de woorden „De mens, geboren uit ene vrouw, heeft korte tijd slechts te leven en is vervuld van ellende. Hij spruit en wordt afgesneden als een bloem. Hij vliedt heen als een schaduw en geen standvastig heid kent zijn bestaan" opklon ken, werd de kist in gereedheid gebracht en neergelaten in de opening van de grafkelder. De spanning van het ogenblik werd gebroken door het koor, dat zong: „Ik hoorde een stem uit de hemel, die tot mij sprak: schrijf. Van nu af zijn gezegend de doden die in de Heer rusten. Want zij rusten uit van hun ar beid, zegt de Geest". De dienst eindigde daarna met een zegen, uitgesproken door de Aartsbis schop van Canterbury en onder orgelspel begaven de rouwdra- genden zich langzaam naar bui ten. (Van onze parlementaire redacteur).. Aan het slot van de algemene beschouwingen over de voorstel len tot wijziging van de grondwet heeft de Tweede Kamer gister middag met 48 teger» 18 stemmen de motie-Romme aanvaard, waar bij van de regering een nieuw beraad wordt gevraagd over straf fer maatregelen tegen revnluti- onnaire volksvertegenwoordigers. Voor stemden KVP, .de A.R.. de C.H., de VVD Pn de Staatk. Ge reformeerden. Tegen de P. v-d. A. en de Communisten- De heren Goedhart, Vermeer en de Kadt (P. v.d. A.) onttrokken zich aan de stemming. De Koninklijke grafkelder van de St. George Kapel van het kasteel Windsor, waar sinds Koning George de Derde alle Britse vorsten, behalve Koningin Victoria, begraven zijn, is thans ook de laatste rustplaats van Koning George VI. Zware aardbevingen Donderdagavond zijn door het observatorium te Faen (Italië) aardbevingen van „rampzalige sterkte" geregistreerd. Het epi centrum van de bevingen, die twee uur duurden, lag op onge- Oostei veer 6000 Italië. km ten Oosten van MINISTER ANTWOORDT EERSTE KAMER 's-GRAVENHAGE. Versche nen is de Memorie van Antwoord naar aanleiding ,van het Voor lopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van Financiën voor 1952. In de paragraaf over de omzet belasting betoogt de minister er geen voorstander van te zijn om de' reeds aangekondigde techni sche herziening van de omzet belasting, welke in hoofdzaak be trekking zal hebben op de wijzi ging van de weeldetabel, nog enige tijd aan te houden. Bedoeld ontwerp verkeert in een verge vorderd stadium van voorberei ding en de belanghebbenden, die bij de beoogde wijzigingen zullen zijn gebaat, dringen, terecht, op een zo spoedig mogelijke behan deling aan. Met betrekking tot de plannen voor een spoedige wijziging van het stelsel van heffing van de omzetbelasting kan de minister voorts mededelen, dat hij voor nemens is te bevorderen, dat een daartoe strekkend ontwerp van wet de Staten-Generaal nog voor het zomerreces zal bereiken. MEINEED GEPLEEGD VOOR f 25.— AMSTERDAM Tegen de 31- jarige Amsterdamse chauffeur M. T. J. M. heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse Ar rondissementsrechtbank, Mr A. Aberson, gisteren 6 maanden ge. vangenisstraf geëist wegens het afleggen van een meineed in een civiele procedure voor de kanton rechter. De verdachte gaf ter zitting toe deze meinedige verklaring te heb ben afgelegd, omdat de 37-jarige garagehouder A. G. van der S. uit Amsterdam, die in deze proce dure eisende partii was, hem een beloning van 25,in uitzicht had gesteld, indien hij de valse l verklaring aflegde. DIRECTEUR BOUWMAATSCHAPPIJ PLEEGDE VERDUISTERING De 34-jarige F. J. G. uit Zeist, directeur van een maatschappij tot het bouwen van montage woningen in Utrecht, stond voor de Haarlemse rechtbank terecht onder verdenking van verduis tering en valsheid in geschrifte tot een bedrag van ongeveer 20.000 gulden. Hij was directeur van een dochtermaatsehappii van een 'houthandel in Zaandam, die in verschillende delen van het land kantoren had. Op verscheidene kantoren verduisterde hit gel den en om de sohiin te wekken, dat zijn boekhouding klopte schreef hij valse kwitanties uit. Toen het tekort in ziin kas steeds groter werd, heeft hij ge probeerd met gokken geld te verdienen om het aan te zuive ren. doch hij geraakte daardoor dieper in de put. De eis luidde 1 iaar met proeftijd van 3 jaar. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Op desbetreffende vragen van de heer Vonde ling (Arb.) heeft de minister van Economische Zaken, prof. v. d. Brink gisteren in de Tweede Kamer geantwoord, dat de Ameri kaanse maatregelen inzake beperking van de invoer van kaas de regering met zorg vervuld. Deze maatregel, aldus de mi nister, is in strijd met de over eenkomst inzake tarieven en han del. Bij de onderhandelingen over deze overeenkomst was het juist de Amerikaanse delegatie, die er op aandrong om voor beperkin gen als deze geen ruimte te laten. Met andere deelnemende lan den werd overeengekomen, de Verenigde Staten nog een redelij ke tijd toe te staan om op de ge nomen maatregel terug te komen. Nu deze tijd zonder resultaat is verstreken is de regering voorne mens om deze aangelegenheid andermaal aan de orde te stellen op de vergadering van deelne mende landen die niet later dan Namens alle Nederlandse kleuters heeft Prinses Marijke Koningin Juliana het kleinste klokje overhandigd van het carillon, dat de Koningin tijdens haar bezoek aan de Verenigde Staten president Truman zal aanbieden. Juli zal worden gehoucen Voor bepaalde tegenmaatregelen is overleg met de Benelux-partners noodzakelijk. DJAKARTA (Aneta) Radio Republik Indonesië heeft tot op heden geen melding gemaakt van de eis van de Partai Persatuan Indonesia Raja tot het aftreden van de minister van Buitenland se Zaken, Mr. Subardio, noch van enige ontwikkelin- rondom de Mutual Security Act. Het blad van de Masiumj „Abadi" schrijft hier over, dat het hier een order be treft van het ministerie van voor lichting. die de bedoeling heeft geen onrust te wekken onder de bevolkin" buiten de grote centra. Het blad vindt dit echter maar 'n halve maatregel en geeft het mi nisterie de ironische raad alle dagbladen op te kopen, voor zij naar de lezers zullen worden ge zond en. SOESTDIJK 14 Febr- Prin ts Marijke heeft vanochtend op naleis Soestdük aan haar moeder namens alle Nederlandse kleuters het kleinste Vlnkie von v,et cari1- !on. dat H M- de Koningin als "eschenk van het gehele Neder landse volk tijdens baar bezoek aan de Verenigde Staten zal aan bieden aan president Truman als bewijs van dankbaarheid voor het vele. dat de Amerikanen tiidens en na de oorlog voor Nederland hebben gedaan, aangeboden. De kosten van dit carillon, dat een copy zal zijn van het grootste en mooiste, dat Nederland heeft, na melijk van het stadhuis in Rot terdam, bedragen drie ton. Dit bedrag zal door het Nederlandse volk bijeengebracht worden. DE UITVOER NAAR WEST-DUITS LAND BONN, 14 Febr. (DAP) De Westduitse autoriteiten hebben heden machtiging verleend tot invoer uit Nederland van diverse producten tot een totaal bedrag van 19,7 millioen D.M. Het groot ste deel van de invoer, waartoe machtiging werd verleend, be treft textiel en wol ter waarde van 14,5 millioen D.M. WASHINGTON, 14 Febr. (Ass. Press) President Truman heeft hef congres vandaag medegedeeld, dal West-Europa moreel en defensief door de Amerikaanse militaire en economische hulp dermate verbeterd is, dat aan een invasie „vastberaden verzet" geboden zal worden. In 1952, zo verklaarde hii, zal de wapenproductie van de Noord-Atlantische pactlanden het vier voudige van 1949 bedragen. In toenemende mate wordt modern Amerikaans materiaal naar het buitenland verzonden. In de periode van zes maanden, die 1 Oct. eindigde, was de waarde van die zendingen 1.439.000.000 dollar. In een rapport van 99 blad zijden, waarin de president in grote trekken West-Europa's mi litaire en economische wederge boorte weergeeft, worden de vor deringen van de afgelopen twee jaren onder de loupe genomen. Truman wees echter op de na delige inflatie-effecten op de staatshuishoudingen van de oond- genoten. In de periode van zes maanden, die volgde op het voor jaar van 1950, stegen de groot- handelsprijzen met ongeveer 25 procent. Anderzijds verdiende West-Europa slechts 12 procent meer dan zijn exporten. BONN (Reuter) „De voorma lige Duitse Generaal Farmbacher en vijf of zes andere gewezen Duitse opper-officieren doen thans dienst in het Egyptische leger," verklaarde een hoge func tionaris van de West-Duitse rege ring Donderdag te Bonn. „Met het oog op het feit. dat Groot-Brit- tannië en Egypte thans overhoop liggen, is dit voor ons zeer on aangenaam." voegde hij hieraan toe. Een Britse woordvoerder zeide, dat geallieerde controlecom missie zich „niet-officieel" met de West-Duitse regering in verbin ding had gesteld over het naar Egypte vertrekken van Duitse militaire deskundigen. De Duitse woordvoerder zeide hieromtrent: .Wii hebben de Britten moeten PORTSMOUTH (A.P.). Blij kens een officiële mededeling heeft gisteren aan boord van de Britse onderzeeër „Alderney" in de nabijheid van Portsmouth een ontploffing plaats gevonden, die weinig persoonlijk letsel heeft veroorzaakt. In een bekendmaking van de admiraliteit wordt meegedeeld, dat een lid van de bemanning brandwonden heeft opgelopen en lijdende is aan een zenuwschok. Verscheidene andere leden van de bemanning liepen alleen lichte brandwonden op. mededelen dat het niet in onze maciht ligt personen als Farm bacher te beletten West-Duitsland te verlaten." De voormalige Duitse artillerie- generaal Farmbacher, indertijd onder veldmaarschalk -Rommel korpscommandant in Normandië, heeft West-Duitsland, na 'n aan- bod der Egyptische regering te hebben aanvaard, via Zwitserland verlaten. Truman gaf een resumé van de gang van zaken in de Nato- landen. Over Nederland zei Tru man: Uit Nederlandse vliegtuigfra mes en Belgische straalmotoren worden vliegtuigen gemaakt, die volgens het schema worden af geleverd. Tengevolge van de ver bintenissen, die het land in 1950 in Indonesië had, ontbeert de regering materiaal, dat zij thans gaarne zou willen bezitten. Er zij; echter maatregelen genomen om het burgerlijk verbruik te heper ken en de belastingen te verho gen, teneinde de defensiehegrc ting met bijna 400.000.000 dolla te verhogen een stijging va; 75 procent. De dienstplicht is ver lengd en militaire orders tei waarde van 260.000.000 dollar zijr geplaatst. Zoals bekend heeft de rege ring onlangs in een reactie op een Reuter-bericht, waarin over een verhoging van defensiekosten met 20 pet. werd gesproken, medegedeeld, dat in dergelijke geruchten geen waarheid schuilt. Men wacht dan ook met belang stelling de reactie uit Den Haag af op bovenstaande mededeling, volgens Ass. Press in het offi ciële rapport van president Tru man verwerkt. 14 Februari A.P.ramen van zijn pastorie voor een plaatsje Windsor guinea. Het geld wat hij op deze hebben de bewoners hun ramen manier binnenkrijgt wordt ge- WINDSOR, In het kleine langs de nauwe hoofdstraat met stort in de pot voor de restaura- planken versterkt, om te voorko- tie van de kerk. men dat ze door de duizenden De bevolking van Windsor her. toeschouwers die naar de begra- innert zich nog maar al te goed ienisstoet van de Britse Koning hoe groot de glasschade was bij komen kijken, ingedrukt zullen de begrafenis van Koning George worden. de vijfde. Verschillende gedeelten van de Langs de hele weg van het straat zijn opnieuw geplaveid om kleine stationnetje naar de St. te voorkomen dat de affuit waar- George-kapel in het kasteel zijn op het stoffelijk overschot zal de huizen met rouw-draperieên rusten, teveel zal schudden. In versierd. De bewoners die langs 1936 viel bij de begrafenis van de route wonen waarlangs ae Koning George de vijfde het stoet zal trekken, hebben goede Malteser kruis van de kroon, toen zaken gedaan. Plaatsen worden de affuit over de hobbelige straat verkocht voor prijzen die variëren langs het stadhuis reed. De weg van een guinea (ruim elf gulden) door het park van het kasteel is tot vijf guinea's. Zelfs de dominee geheel gereserveerd voor school- verhuurt de zitplaatsen voor de kinderen en speciale genodigde

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1