Liberalisatie van handelsverkeer het schone ideaal blijft Exportdog voor de tuinbouw Kaarten van atoomcentra in U.S.A. vrij te krijgen? Zondag geen competitie Zij kennen en begrijpen elkaar niet BREEZAND1952" opent Donderdag 21 Februari De oproep van de Paus West-Europese integratie en groter contingentering nodig Export-resul taten niet onbevredigend Truman in verlegenheid Koningin ën Prins te Londen Scheepsberichten TAFELTENNIS B-tournooi in Haarlem cm// Samenwerking van de standen Het bestaande wantrouwen moet worden weggenomen. - Twee gebreken: te weinig besef van sociale verbondenheid en tekort aan liefde S.S.-er Hekkema veroordeeld Bisschop der V.S. in de ketenen Lente in het winterseizoen tussen duizenden bloemen r „Defensie" treft (iepn schold VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) Door vijf deskundige sprekers is gisteren in de Houtrustrotonde te Den Haag de export van de Nederlandse tuinbouw besproken. Uit de drie sectoren, waaruit de tuinbouw is opgebouwd, werd practisch dezelfde wens geuit: liberalisatie van het handels verkeer. Maar de experts waren zich voldoende bewust, dat deze wens vooreerst een ideaal blijft en daarom werd aange drongen op groter contingenteringen, vast te stellen bij de ver schillende handelsverdragen. Ook werd verbetering mogelijk geacht in het raam van de West-Europese samenwerking, indien Engeland. Duitsland en de Benelux-landen een tuinbouwover- eenkomst sloten met het doel alle handelsbelemmerende bepa lingen over boord te gooien en in plaats daarvan een systeem van minimumexportprijs-garantie in het leven te roepen. De bezoekers van de Exportdag, die door de Nederlandse Tuin- bouwraad in samenwerking met de Rijkstuinbouw Voorlichtings dienst werd georganiseerd, heb ben zioh uitstekend kunnen oriën teren aan de hand van de gehou den inleidingen. De voorzitter van de Tuinbouwraad, de heer C. Boudewijn, heeft gistermorgen de Exportdag ingeleid. De eerste spreker was de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bu reau voor de Tuinbouwveilingen. Volgens hem is de uitvoernood- zaak in de groenten- en fruit sector een gevolg van de uitvoer- productie, die weer gebaseerd is op voorziening van de markten in schaarsteperioden, op levering van kwaliteitsproducten en op gunstige arbeidsfactoren. Ondanks het feit, dat de tegenwoordige uitvoerproductie vrij nauwkeurig op de uitvoermogelijkheden is afgestemd, geeft de onstandvas tige handelspolitiek aan deze be drijfsvoering een wankele basis. De handelspolitiek staat immers vaak op het punt van groenten en fruit onder invloed van pro tectie bij de buitenlandse boeren- organisaties. Om in deze situatie verbetering te brengen, wilde de heer Prins een West-Europese integratie. Sierteelt De sierteeltsector werd verte genwoordigd door de heer J. G. A. Orbaan, die sprak namens de voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. A. Verhage: De heer Orbaan kwam tot de slotsom, dat de be reikte resultaten met de export bevredigend waren. In 1951 werd aan sierteeltproducten voor 165 millioen gulden uitgevoerd, een recordcijfer. Bij gunstige weersomstandig heden zou de waarde nog ver groot kunnen worden. De bloem bollen brachten vorig jaar ruim 134 millioen op, de boomkwekerij producten 14 millioen en de snij bloemen en kasplanten samen 18.5 millioen. Ofschoon totale vrijmaking van de handel de af zetmogelijkheden aanzienlijk zou verruimen, was de heer Orbaan te veel realist, om hierin op korte termijn te kunnen geloven. Daar om was zijn voorstel: vergroting van de sierteeltcontingenten bij handelsverdragen. Collectieve re clame en gecombineerde pogin gen om de uitvoer te vergroten moesten volgens hem worden aangegrepen, waarbij bovendien gestreefd moest worden naar goede betrekkingen met tuin bouworganisaties in het buiten land. Bij een goede ontwikkeling van deze verstandhouding be hoeft aan een goede ontwikkeling van handelspolitieke aard niet te worden getwijfeld. Bisschop van Lourdes Ridder in Legioen van Eer LOURDES (KNP) President Auriol van Frankrijk heeft de bisschop van Tarbes en Lourdes, Mgr. P. M. Théas, benoemd tot Ridder in het Legioen van Eer. De kleine, vriendelijke bisschop is zeer populair bij de tiendui zenden pelgrims, die ieder jaar 't genade-oord van Maria in Zuid- Frankrijk bezoeken. Zo groot mogelijke export van zaden Ook de woordvoerder van de zaadteeltsector, de heer N. Veld huizen van Santen uit Enkhui zen, voorzitter van de Vereniging voor Handel in Tuin- en Bloem zaden, wilde een zo groot moge lijke vrijheid van het handels- en betalingsverkeer. Ons land kan een belangrijk centrum worden voor deze teelt, dank zij de gun stige klimatologische omstandig heden, voldoende arbeidskrach ten en centrale ligging ten op zichte van de afnemers. Deze arbeidsintensieve arbeidstak voert jaarlijks voor 16 tot 17 millioen gulden uit, hetgeen door onge veer dertig grote en kleine expor teurs geschiedt. Door een inten sieve teelt zou Nederland een voorsprong kunnen krijgen op andere gebieden. Banken kunnen moeilijk heden niet oplossen Over de exportfinanciering en credietbeperking sprak de direc teur van de Centrale Coöperatieve Raiffeisenbank te Utrecht, ir. J. S. 'Keyser. Aan de financiering van de export zijn grote risico's verbonden, die de boerenleen banken nopen tot grote voorzich tigheid. De moeilijkheden, die in de groenten- en fruitsector zijn ont staan, door het langer uitblijven van buitenlandse betalingen, kun nen door de banken niet worden opgelost. Deze hebben zelf te waken voor hun liquiditeit en zijn gebonden door de crediet beperking. Tenslotte sprak de Directeur- Generaal van de Landbouw, ir. A. W. van de Plassche, over export en kwaliteit. De grondslag van een goede uitvoer, aldus de directeur-generaal, ligt in een goed verzorgde en doelmatige productie. De vraag naar stan daardisering van sorteringen-ver pakking is de laatste jaren groei ende. Hieraan kan nog veel wor den verbeterd, hetgeen vooral nodig is, nu ook andere landen zich sterker dan voorheen op uit voer gaan toeleggen. Ir. van de Plassche was de laatste spreker van de Exportdag van de Tuin bouw. Na zijn toespraak was er gelegenheid voor een gedachten-, wisseling. WASHINGTON (Reuter) Een journalist stelde president Tru man op zijn wekelijkse persconferentie een vraag over „het door regeringskantoren aan het publiek verkopen van kaarten, waarop z.g. „veiligheidszones" zijn aangegeven, waarin atoom- krachtfabrieken zijn gelegen,'. Truman berispte de journalist voor het stellen van de vraag Hij zeide dat de kaarten uitslui tend bestemd waren voor vliegers zodat zii gevaarlijke zones zouden kunnen vermijden. Hij zeide dat het „een kwaad ding zou zijn, in dien de kaarten in handen van een mogelijke vijand zouden val len." En hij berispte de corres pondent omdat hij de aandacht had gevestigd op het feit, dat de kaarten voor het publiek ver- OR. BUISKOOL MOET RUST HOUDEN DEN HAAG, (ANP) Naar wij vernemen, moet Dr Buiskool de voorzitter van de regeringsraad van Suriname, die in Nederland heeft deelgenomen aan het voor overleg in verband met de a.s. ronde tafel-conferentie met de West, op medisch advies rust houden. Hij zal derhalve nog niet naa- Suriname terugkeren, waar zich een felle oppositie tegen hem heeft gevormd. BOUWPROGRAMMA STRAALJAGERS Engeland. V.S. en Canada werken samen LONDEN 14 Febr. (Ass. Press) Groot Brittannië, Canada en de Ver. Staten zullen, met gezamen lijke inspanning van krachten eskaders Sabre straaljagers sa menstellen. Dit werd Woensdagavond be kend gemaakt door het Britse ministerie van Luchtvaart. Krachtens de overeenkomst, al dus het ministerie, zal Canada de Sabres bouwen met materiaal, dat door de Ver. Staten geleverd wordt uit M.D.A.P. fondsen. De toestellen zullen worden bemand met piloten van de R.A-F. Vanuit verschillende delen van Zuid-Afrika zijn zeven ouder wetse postkoetsen op weg naar Kaapstad, waar zich de grootse Jan van Riebeeckfeesten zullen afspelen. De koets op de foto is in opdracht van de stad Germiston in Transvaal door Hollandse vaklui gebouwd naar het model van de voer tuigen die in de pioniersdagen de post vervoerden. Zoals men ziet zijn er op iedere pleisterplaats genoeg klanten die ,,'n entjie wil saamrij": krijgbaar waren- „Er wordt nu de aandacht op gevestigd dat ook personen, die deze kaarten niet in handen 'béhören te krijgen, ze kunnen verwerven," zeide hij.- „Ik zou er heel wat voor geven indien ik epp aantal kaarten in handen zou kunnen krijgen, waar op de atoom-kraohtsinstallaties van een zeker land zouden zijn aangegeven, doch ik maak mij dienaangaande geen illusies," zeide de president nog. Nationaal Comité eucharistische congressen Heroprichting gereed Dezer dagen is opnieuw opge richt het Nationaal Comité tot voorbereiding van Eucharistische Congressen, dat ziin bureau in Venlo zal vestigen. Het Comité zal enige reizen organiseren naar het Eucharistisch Congres, dat van 24 Mei tot 1 Juni in Barce lona wordt gehouden. De leden van het Comité zijn Mgr. C. P. J. v.d. Burg, Deken van Amsterdam (voorzitter): A. J. Scheurmakers, rector te Ginne- ken (secretaris): G. I van Kem- menade, burgemeester van Uden, J. H. v.d. Burg plebaan der Ka thedrale kerk te Utrecht. C- J. E N. van Dijck. deken van Nijme gen J. Houben. rector te Heerlen Prof. Alphons Steger. Heemstede, en Mevr. Steenberghe-Engeringh. Omtrent de plannen, welke zijn ontworpen, zullen weldra nade re medecTelingen worden gedaan. Koningin Juliana en Prins Bernhard ziin gistermorgen te 12.50 uur Nederlandse tiid on het vliegveld Northolt bii Londen aangekomen. Op het vliegveld waren ter be groeting aanwezig de Hertog van Gloucester, een broer van Koning George, géneraal sir Mi- les Dempsey, de Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. Mr. E. F. M- J. Michiels van Ver- duynen, en vertegenwoordigers der Britse regering. Koningin Juliana was in het zwart gekleed. Prins Bernhard droeg de admiraalsuniform en een rouwband om de linkerarm. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het noenmaal gebruikt in „Clarence House hetgeen tot nu toe de Londense woning van Koningin Elizabeth was. Behalve Koningin Elizabeth zelf, zaten mede aan Koning Gus- taaf en Koningin Victoria van Zweden, de Hertog van Edinburgh en Lord en Lady Mountbatten. Amperum 14 v. Suez/Djeddah; A.rnedijk verm. aank. 19 te R 'dam; Manoeraii 15 Belawan verw.; Raki vertr. 14 v. Suraba,ja/ MakassarRijndam 14 v. South- ampton/Le Havre; Sibajak 14 bij Torrestraat verw.; Willemstad 14 v. Maracaibo/Pt Olimon; Amstel- park 13 te IJmuideny Britsum 13 te Philadelphia v. R'dam; Eeradvfk 12 te Tampico; Hydra 13 v. Aruba /Maracaibo; Iris 13 te Gothen burg v. A'dam; Meerkerk 12 te Colombo v. A'dam; Oranje 14 te A'dam v. Tj. Priok; Stad Alk. maar 16 R'dam verw. v. Galves tonTo sari verm. 14 v. Madras n. Calcutta; Amsteldiik 13 v. New York n. R'dam: Bliidendijk p. 13 Bishoprock n. Antwerpen; EEN PLAN VAN DE JONGEREN Op de N.K.J.B.-bijeenknmst van de jongevr<annen van >Ver- vershoof od 13 Februari is ge sproken over de oproep van Paus Pius XII aan de Katholie ken van de hele wereld om te komen tot een machtig ontwaken van het christelijk leven om de wereld van verschrikkelijke rampen en de ondergang te redden. Alle aanwezige jongeren meenden, dat zij aan deze op roep gehoor moeten geven. Er is lang en breed1 gepraat over de manier waarop dit zou moeten gebeuren. Ze kwamen dan ook op geen stukken na hiermee klaar. De volgende voorstellen kwa men op papier 1. Met de jongeren te spreken over het onderhoud,-m van de Vastenwet hoe kan een jonge kerel dat practisch het beste doen? 2. Ged'urende de Woensdagen van de Vasten samen in de kerk de Kruisweg tëi bidden dege nen die hieraari niet kunnen meedoen zulle©zelf daarvoor een geschikte gelegenheid zoe ken. - 3. De a.s. dienstplichtigen aan te sporen een retraite te volgen. 4. De parochie in wijken te verdalen in elke wijk zal een groep jongeren ervoor zorgen, dat allen tijdig op de hoogte ko men van de voorgenomen activi teiten zjj zudleni ook bii allen de actie gaande houden. 5. Na de Vasten zullen zii het bezoek aan het Lof op Zaterdag avond en het bidden van het Rozenhoedje in het gezin gaan bevorderen. Over enige tiid zal de groep zich opnieuw beraden over nieuwe activiteiten, vooral in verband met het gezins- en ar beidsleven. Dp nu voorgenomen activitei ten ziin nog niet groots maar zii moeten gezieni worden als een eerste begin en vooral de meest voor de hand liggende en het eerst tP verwezenlijken activitei ten. De jongeren van de N.K.J.B. doen een beroep op alle paro chianen. jongeren en ouderen om zich eveneens te bezinnen op deze oproep van de Paus tot een machtig ontwaken van de katholieken van de beile wereld. Zij rekenen erop. d'at allen in hun gezinnen en organisaties eveneens zullen komen tot con crete plannen. Leverde het afgelopen week-end weinig schokkende resultaten op in het competitieprogramma, voor a.s. Zondag staat het grote B-tournooi, georganiseerd door de vereniging Winfried, in het Krelagehuis te Haarlem in aller belangstelling. Niet minder dan 1200 inschrijvingen ziin binnengekomen en ook de afdeling N.H.N.K. vooral uit Westfriesland, Alkmaar en Den Helder is op dit jaarlijks terugkerend sportevenement sterk vertegen woordigd. (Van een speciale verslaggever) VERRASSEND GROOT was de belangstelling voor het Congres, dat de Diocesane Raad van Overleg van de Sociale Organisaties en de Katholieke Actie in het bisdom Haarlem Donderdagmiddag In Restaurant Brinkmann te Haarlem hield, met als inleider de zeereerw. zeergel. hr. dr. A. A. Olierook, directeur van het A. C. de Bruyn-instituut te Doorn, over „De samenwerking tussen de standen" Een van zijn voornaamste conclusies was, dat de kern van de moeilijkheden daarin is gelegen, dat de standen elkaar niet kennen en derhalve elkaar niet begrijpen. Zij ziin dikwijls vreemden voor elkaar. Er is gemis aan besef van de sociale verbondenheid der standen onderling. En dan: ons gebrek aan christelijke liefde. De eerste taak, zo was ongeveer de slotsom van de voorzitter, de heer Jan Bakker, is dus: de standen moe ten, door samenspreking en ontmoeting naar elkaar toe groeien. Hier is een belangrijke taak voor de plaatselijke Raden van Overleg van de sociale organisaties. Dismie I schoot wel erg uit haar slof. het befaamde Amsterdamse Smash werd met een 82 neder laag naar de hoofdstad terug gestuurd, Kenter, een van de spectaculairste spelers uit de overgangsklasse kreeg van Beuk- man er» Kooy geen schijn van kans. In de eerste klas behield Blan co hgar kans op de bovenste plaats, door een 73 zege op na buur I.V.A. H.C.S.C. werd nog vaster op d'e laatste plaats ge drukt. Nu werd mert 64 van de I.V.A.-reserves verloren. Had den wji vorige week- in onze voorbeschouwing geschreven dat Disnie 3 als eerste de kampioens- vlag kon hijsen, de prognose werd niet bewaarheid. Het werd tegen Blanco 2 een gelijk spel, tevens het eerste verliespunt van d'e Hoornse spelers. Disnie 4 deed het beter en won met 64 van de Nieuwediepars. Vooral Deckers was goed op dreef en wist al ziin partijen te winnen. In 4 A kwam I.V.A. 6 al heel gemakkelijk aan beide punten. Blanco 3 liet weer 'eenis verstek gaan. H.C.S.C. 2 had weinig me delijden met haar jongere zusje H.C.S.C 3. Het werd maar liefst 91. Dito 3 heeft in 4 B grote kampioen sillusi esHekkeslui ter D.T.O. 3 moest dit terdege on dervinden. Er zit toekomstmuziek van groot, allure in die vereniging uit Grootebroek. Dat Effect 3 in 4 C in Hoorn tegen Disnie 6 en 7 op hevige tegenstand kon reke nen, kwam maar al te duidelijk tot uiting. Beide dubbelspelen moesten de beslissing brengen en Vrouwe Fortuna was de Noord- Scharwouders al heel goed gezind er kwamen 2 overwinningen uit de bus. Dito 4 toonde zich de meerdere van D.T.O. 4, eveneens Treffers 2 over T.O.S. 2. Bii de dames maakte I.V.A korte metten met een gehavend Disnie. De Hoornse speelsters wisten geen een partij tot een goed einde te brengen. Wel een desillusie! Het Alkmaarse D.S.S. had weinig moeite met T.O.S. en kan zich vast voorbereiden op het kaïmpioensfaest. Van die Raden, en dat is toch wel een goed begin van de na de bevrijding werkzame Diocesane Raad, zijn er nu 62. Dat de sociale samenwerking méér groeit, dan menigeen denkt, blijkt ook uit het bestaan van 20 regionale bureaux Voor Beroepskeuze e.d., uit het werk der Centrale Lectuur-voor- ziening, waarbij 28 plaatselijke bibliotheken zijn aangesloten, uit de 15 cursussen voor emigranten, welke gezamenlijk worden geor ganiseerd, uit de stichting van de Katholieke Bond voor Bejaarden en Gepensionneerden, en uit de plannen voor het Apostolaat in de Bedrijven, waaraan hard ge werkt wordt. Dr. Olierook, wiens inleiding o.a. werd aangehoord door Deken mgr. Kuilman van Haarlem en de burgemeester van die stad, mr. Cremers, constateerde dat het een goed teken mag heten, dat de standen proberen buiten de gren zen van hun eigen standje te ko men! Men zoekt meer, naar wat verbindt. „Nou ja, zo bleek uit zijn slotwoord van de beantwoor ding van vragen, de laatste tijd was er wel wat spanning, maar daar blijkt hier ter vergadering niets meer van, en die wederspan- nigheid is er nu niet meer' (Hetgeen wij hopen, red.). Voor de bevordering van vrede en welvaart in de gemeenschap is het van de allergrootste beteke nis, dat er tussen de standen heerst een door de christelijke liefde beheerste gezindheid. Dit is de gezindheid, die niet alleen aan eigen stand, maar ook aan andere standen een rechtvaardig aandeel gunt in de gemeenschap pelijke welvaart. Daaraan ont breekt nog wel iets. Er wordt nog te veel gedaan aan „plukharen".. De standen zijn dikwijls vreem den voor elkaar, zij spreken de- BRUSSEL (Belga). De krijgsraad van Brussel heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak tegen de Nederlander Wybo Hek kema. die tijdens de oorlog werk zaam is geweest in een Duitse dienst voor auto-opvordering en bij de Sicherheitspolizei. Voorts hééft hij zich bezig gehouden met het levéren van goederen aan de vijand en tenslotte had hii dienst genomen bij de Waffen SS. De krijgsraad heeft Hekkema tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld. NIEUWE DISTRICTSCOMMANDANT BIJ DE RIJKSPOLITIE Bij besluit van de Minister van Justitie is met ingang van heden de dirigerend Officier der Rijks politie 3e kl. Majoor Mr. J. P. van der Steur, Commandant van het District Alkmaar der Rijkspolitie, overgeplaatst naar 's-Gravenhage. De Majoor v. d. Steur wordt al daar belast met de functie van Hoofd van de Afdeling Personeel bij de Algemene Inspectie der Rijkspolitie. De heer van der Steur heeft gedurende ruim 5 jaar het Dis trictscommando Alkmaar, het welk, met uitzondering van Alk maar, Den Helder en Hoorn, de gehele kop van Noord-Holland boven Uitgeest omvat, in handen gehad. Als zijn opvolger is aangewezen de dirigerend Officier der Rijks politie 3e kl. Majoor A. C. van Gorkum uit 's-Gravenhage, die verbonden was aan het Gewest commando 's-Gravenhage. RETRAITEN IN BERGEN Zaterdag 16 Februari begint in het Retraite-huis te Bergen een retraite voor de Bouwvak patroons. Van 1922 Februari is er een speciale retraite voor Huismoeders en van 2225, als mede van 27 Febr.1 Maart wor den leden van de L.T.B. in Ber gen voor een retraite verwacht. Inlichtingen en opgave te richten aan de directie van het Retraite huis ,,St. Petrus Canisius" te Bergen. zelfe taal, en verstaan elkander niet. Onbekend maakt onbemind. Als zij elkander kennen, zullen zij elkander waarderen en hoog achten. Wij moeten de standen zien als christen. Daar we leden van het Mystieke Lichaam van Christus zijn, moeten we ook de leden van andere standen zien als onze broeders en zusters in Christus. Als we in de maatschap pelijke orde zien doorstralen de wil van God, dan zullen we ons niet blind staren op eigen stand alleen, dan zullen we alle stan den en alle mensen opnemen in onze liefde en waarlijk christelijk- sociale mensen zijn. Wij móeten het onderlinge wantrouwen weg werken. Vooral in het sociaal- economische leven heerst nog veel gebrek aan vertrouwen. Dr. Olierook heeft dan nog eens uiteengezet, dat het bestaan van standen een natuurlijk verschijn sel is en dus noodzakelijk, het is niet in de loop der eeuwen door de mensen kunstmatig te voor schijn geroepen. Uit de leer der Pausen blijkt voorts, dat iedere sociale hervorming als oergedach- te zal moeten nemen een maat schappij, die uit verschillende standen bestaat. De spreker wijd de verder uit over het begrip stand. Beslissende factoren voor het begrip stand en voor het feit van het bestaan der standen zijn wat de mens is en wat de mens doet. De moeilijkheden zitten vooral in de z.g. middengroepen. Als voorbeeld noemde dr. Olie rook typisten en typografen. Is het verschil hier zo groot? Hij wil geen „nivellering", want dat i' i I zou de werkkracht verlammen, maar het moet wel zó zijn, dat de lagere standen de maximale por tie cultuur krijgen. Dé-proletari- satie betekent geen nivellering, maar een afbraak van excessen. In de gedachtenrwisseling, .waar op wij nog terugkomen, vroeg men herhaaldelijk om richtlijnen voor de plaatselijke Raden van Overleg, en voorzitter Bakker zegde een herziene uitgave daar van toe. Het idee van werkgroe pen voor bestuursleden van ver schillende standsorganisaties werd toegejuicht. Onze eigen organi satieprograms moeten we niet te eenzijdig zien, aldus Jan Bakker. Dr. Olierook gaf enige practi- sche punten aan, verdedigde de huidige manier van preken in de kerken op interessante wijze en zei, dat men zich niet blind moet staren op al of niet minder ge lukkig-toegepaste middelen, doch het doel voor ogen moet houden. Dat doel is ontzaggelijk groot: het is het hereiken van de alge mene volkswelvaart, in tijdelijk en geestelijk opzicht. Maar dan is dat doel ook niet: een paar on noemelijk rijken en een heleboel, die met moeite kunnen rond komen. De verdeling van de goederen is niet goed. en dat is een gevolg van een gebrek aan samenwerking. Ook het succes van de P.B.O. hangt er van af. IN COMMUNISTISCHE GEVANGENIS VAN KANTON MARYKNOLL, 13 Febr. 1952 (K.N.P.). Vluchtelingen uit Kanton hebben verklaard, dat Mgr. Francis X. Ford, bisschop van Kaying, met ketenen is vast geklonken aan de celmuur van zijn gevangenis in Kanton. Mgr. Ford is Amerikaan van geboorte en behoort tot de Missiecongre gatie van Maryknoll in Amerika. De vluchtelingen zijn van me ning, dat Mgr. Ford, die reeds 30 jaar als missionaris in China heeft gewerkt, voor de rechters zal worden gebracht zo gauw de opwinding over het geruchtma kende proces tegen de vijf Cana dese zusters een weinig is geluwd. Mgr. Ford kreeg in December 1950 huisarrest. Vier maanden later werd hij gevangen genomen en naar de gevangenis van Kan ton overgebracht. D.S.S, Blanco I.V.A. Disniie D.S.S. 2 T.O.S. 6 5 4 3 In 4 A gingen de Texelse dames op "bezoek bii Effect. Het derde team moest met een geliik spel genoegen nemen, maar Ready 2 eiste de vol'le buit voor zioh op. Stand: Ready 2 5 5 0 0 10 Ready 1 5 4 10 8 Readv 3 5 2 2 1 5 Effect 7 15 13 I.V.A. 2 6 1 5 0 2 Het Dito-team heeft in 4 B nog een schamel puntje nodig om zioh kampioen te mos en noemen. De wedstrijd tegen Treffers 2 werd met 73 gewonmsrn Dito Treffers Treffers 2 T.O.S. 2 Effect 2 Effect 4 BREEZAND Van Donderdag middag 21 Februari af tot en met Dinsdagavond 26 Februari a.s., zal Breezand, in de kop van N.- Holland, weer duizenden bezoe kers trekken, die de grote, tradi tioneel geworden, tentoonstel ling in het winterseizoen komen bezichtigen. De inzendingen komen niet al- leen uit Breezand, maar uit heel Nrd.- en Zd.-HoUand. en bestaan uit tulpen, narcissen en bijgoed. Speciaal uit Breezand zullen in groter kwantiteit dan vorige ja ren hyacint(hen geëxposeerd worden. Van de decoratieve op stelling zal zeer veel werk wor den gemaakt, o.a. met entourage van een landhuis, 'n molen, di verse waterpartijen e-a. Het vei linggebouw van de H.B.G. werd eerst in- en uitwendig opge knapt, om devakgroep-expositie ePn waardig onderkomen te ver schaffen. Het algemene arrange ment is van de heer D. Kruit uit Schagen, terwijl verschillende in zenders met. een eigen arrange ment komen- De jury die weer geen ge makkelijke taak zal hebben bestaat voor deze rubriek uit de heren: C'hr. Eggink uit Voorscho ten; K. Roozen uit Heemstede en J. Dix uit Heemstede. Huis- en schoolbroei Deze categorie absoluut ama- teurswerk, d.w.z. niet in kassen getrokken (al zullen velen bii 't zien van de fraaie resultaten zulks betwijfelen) wordt on dergebracht in de zaal van de hr. Blokdijk, naast het HBG-gebouw. Het aantal deelnemers is dit, jaar groter dan de vorige maal. Er zijn weer enige groepen, naast de aparte schoolbroei, waar van gezegd kan worden, dat deze kwaliteit bollen prima is. Groep I, van 17 jaar af, ont ving bollen voor 10 potten; Groep IA, van 14 tot 17 jaar, Voor 5 potten; Groep II. eigen bollen. 10 pot ten, t.w- 5 tulpen. 3 hyac., 2 nar cissen; Groep III, geheel vrije inzen ding. De twee laatste groenen (I en III) kunngn ooik deelnemen in de totaalsroep. Verder ziin er weer vele bol len op glazen (hyacinthen). We ontvingen de verzekering, dat er een mooj sortiment is, waaronder veel nieuwe soorten. De iury voor dit onderdeel be staat uit de heren P. Jonkheer, B. Heemskerk. D. van Egmond, al len uit HiUegom. „Breezand 1952 zal officeel geopend worden door de burge meester van Anna Paulowna mr Miinlieff, in het gymnastieklo kaal van de Openbare Lagere School te Breezand, op Donder dagmiddag 21 Februari ».s. om half 3. Om 4 uur gaan de deuren voor het grote publiek open. Extra busdiensten De NACO organiseert weer ex tra busdiensten van Den Helder uit; van 13 45 uur af zal om het uur van het station aldaar af, 'n bus vertrekken, terwijl er steeds genoeg bussen klaar staan. Tenslotte nog enkele interes sante biiizpnderiheden. De bloembollenteelt dateert hier in de kop van Noord-Hol land van de jaren 1916. Wat de verkoop betreft: deze is nergens zo vroeg als hier, wat mogelijk is door de goede kwali teit van het gewas. Voor de broei zijn de bollen uit de Noord zeker niet minder geschikt dan van de Zuid. De voorbereidingen voor deze tentoonstelling begonnen al in Ju ni 1951 en er werd een groot scheepse reclame gevoerd: 20.0(10 circulaires, huis aan huis, in de kop van Noord-Holland grote affiches, spandoeken in Den Hel der enz' Het weer was tot op heden gunstig orn te trekkern hoewel voor tulpen, een moeilijk broei- jaar. Er ziin dit keer buitengewoon veel prijzen, door alle mogelijke instanties en personen beschik baar gesteld. Nog een wenk voor de school jeugd: als de hyacinthen te snel o-aan. dan koel zetten, liefst aan de Noord-ziide van het huis, „Breezand 1952" wacht 'oP veel bezoekers. Het zal hen niet be rouwen. ---wjSFM'ii'eijail AAN PHILIPS' VERKORTE WERKWEEK (Van onze parlementaire redacteur) Op mondelinge vragen van de heer Vermeer (P.v.d.A.) heeft de staatssecretaris van Oorlog, mr.. Kranenburg, gistermiddag in de Tweede Kamer geantwoord, dat de invoering van een verkorte werkweek by de N.V. Philips te Eindhoven geen gevolg is van het uitbiyven van opdrachten voor de defensie. Philips is daaren tegen achter bij het uitvoeren van orders, zodat de regering zich zelfs verplicht heeft gezien om een contractueel vastgelegde boete te heffen. Voor zover er moei lijkheden zijn, moet de oorzaak hiervan, aldus de staatssecretaris, gelegen zijn in verkeerde calcu laties, waarvoor het bedrijf zelf de verantwoordelijkheid heeft te

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7