Kees Broekman, direct achter Hjalmar Andersen, bracht Nederland Olympische zilveren medaille zicht voor ouderij Anton Huiskes en Wim van der Voort op uitstekende vierde en vijfde plaats Gerard Maarse klopte favoriet Soefteland en bracht Ver. Staten 500 meter-zege Jeanette Altwegg voorop bij kunstrijder! dames Ski-overwinningen voor Oostenrijk en Italië Wim y. d. Voort na Andersen Olympische kampioenen '48 Broekman, v. d .Voort en Huiskes bij Nederlandse kloosterlingen Pellenaers toch gezwicht Haugli bedreigde Broekman op de 1500 meter Schaats-interland tenen Zweden B Temidden der Ken Henry was ongenaakbaar Andy Mead-Lawrence viel tweemaal Hans Huizinga won cross-country EERSVERWACHTING gedeeld door het K.N.M.I. Bilt, geldig van Maandag tot Dinsdagavond (opge- te 10 uur): ICHTER ^aar bewolkt met op vele iatsen enige lichte regen of >tregen. Zwakke tot matige ordwestelijke wind. Zach- Culturcle avonden -■OO. Op 11 en 25 Juni op 9 Juli zullen vrijwel alturele verenigingen, die rijk is, optreden in de nis, zo werd dezer dagen n op een vergadering van V. en plaatselijke vereni- ssturen, toen de plannen besproken, om voor de rs van Heiloo en niet het voor de vacantiegangers inte avonden te geven; aan d zal verzocht worden, te en tot afsluiting van de ng der muziektent tijdens vonden, zodat alleen se- toehoorders tegen een laag de avonden kunnen bezoe- evens werden de mogelij k- besproken om met de s van Akersloot, Limimen tricum te komen tot het van een bloemencorso in nsdag Ouden van Dagen ■'OO. Voor de vijf en ste maal zullen de Ouden igen dit jaar een reis ma- 1. op Dinsdag 17 Juni. Be- werd in de Kop van Noerd- 1 te blijven met het slot dag in „De Rustende Ja- ermoedelijk zal men begin net intekenlijsten rondgaan le bewoners van Heiloo nu worden verzocht ertoe bij ;en, dat deze dag voor de van Dagen een feestdag VROUWENBEWEGING HEILOO /astenavondviering OO. In aansluiting op richt in onze editie van zij medegedeeld, dat de van de Vastenavond van eling Heiloo van de Ned. Vrouwenbeweging_ niet zal Donderdag 21 Febr. a s ip Vrijdag 22 Febr., ver niet in het N.K.J.B. ge- naar het Bruno-gebouw en las Koomen die avond in 1 verzorgd programma zal n. li-vergadering K.V.B. DRP In de dezer dagen en jaarvergadering van de rdadht de voorzitst. mevr. ie—Bos het overleden bo el Mevr. van der Gragt. De ide secretaresse Mevr werd herkozen. Met al- stemmen werd besloten weduwenfonds te stich- ir aanleiding van 'n vraag vr. Kunst wordt overwo- eigen vaandel voor de aan te schaffen. Mevr, de *s een gedioht voor over inen Levenskracht, om le- or de vereniging te wer- rsdhillende personen tra lid toe. Hierna werd door Jac. Meiiering een cause- ouden over „Ouvoeding n in diverse verhoudin- lierna ging men over tot er amusante gedeelte van d. De verloting van voor- door bestuur en leden digd, vond in een zeer e stemming plaats. e van 40 millioen eieren ek van de thans weer logse kippenstapel van lillioen stuks. Hoewel de dit jaar aanmerkelijk gt, doen de voederprij- met f 7.— per 100 kg zijn, deze verhoging eheel te niet. Deze ver. van het voer is het ge in schaarste aan granen, wordt dan ook ten sterk- geraden om deze zelf te ven. Het wegvallen van idie op het voer is om louw te bevorderen. Noord-Hollandse speci- ed rij ven kunnen kuiken, ngen worden aangevraagd maximum van 600 stuks. ten de bedrijfsuitkomsten gering blijken, zal de de helpende hand bie- 'h in welke vorm deze moeten worden gegeven moeilijk te bepalen, daar r een massaproduct be- vaardoor het geven van technisch onmogelijk iging van de eierprps seilijkheden op ten aan. de lonen en prijzen. nomische bedrijfsvoering. lan de moeilijkheden het bieden is een economi- drijfsvoering en een all- akmanschap de eerste Het is van zeer groot 5 fokkerij te verbeteren, het met de fokkerij in d niet erg best gesteld, n zjjn verzwakt en de weerstand is in de loop en sterk verminderd. Hét van de verzwakte witte is dan ook van 80 tot gedaald. Men heeft zjjn teld op diverse kruisin- h er is helaas weinig De wetenschap heeft aandacht voor dit moei- obleem een goede kip te het fundament van het AANBESTEDING R.K. LAGERE NDBOUWSCHOOL ■RMERHORN -r- Bii dé houden aanbesteding van sportterrein te bouwen :re Landbouwschool werd :ven door 15 aannemers, de Fa. D. Ent te De Rijp laagste bedrag nrol. rit de bus kwam. Van dé ke aannemers was G- J. met f 38.100 de laagste, ste inschrijving was die Duinmayer uit Alkmaar 365. MAAI n c- vvj i a PAVjINA 3 (Van onze speciale verslaggever) OSLO, Zondagavond. Het Noorse fenomeen Hjalmar Andersen heeft de Olympische titel veroverd op de 5000 meter. Hij wist dit al van tevoren en toen wij hem Zaterdagmiddag even spraken, vertelde hij met een rotsvaste overtuiging, dat niemand het beter zou doen dan hij. En dat was allerminst grootspraak, want in zijn race tegen Wim van der Voort (ongelukkig genoeg had de Westlander tegen Hjalmar geloot) heeft Andersen de wereld ondubbelzinnig getoond, dat hij momenteel de sterkste hardrijder van allen is. Ondanks de sensationele geruchten, die de laatste tijd geregeld uit het geheimzinnige wintersportcentrum Alma Ata zijn overgewaaid. Na onlangs te Hamar een wereldrecord op de 10.000 meter te hebben gevestigd, welk record bijkans geen mens meer zal kunnen breken, nam hij Zondagmiddag in het stampvolle Bislett-stadion niet allen een gouden medaille in zijn bezit, maar zette hij tevens achter zijn naam een splinternieuw record. Immers met zijn 8 min 10.6 sec. veegde hij het al zestien jaar oude Olympische record van zijn grote voorganger Ivar Ballangrud vcm de lijst en niet zuinig ook. Precies negen seconden sneller. Tegen Andersen (uit vorm? het lijkt er niet op) kan momenteel geen enkele hardrijder op. Hij is zo in het gewone leven een eenvoudige jongen, klein van gestalte, maar zet hem op schaatsen en hij groeit uit tot een reus, die alles kan wat hij wiL Maar ondanks deze klinkende prestatie van Andersen was het de grote dag voor Nederland. Voor het eerst sinds in 1924 de Winterspelen officieel begonnen, kreeg Nederland een medaille, en meteen een zilveren. Kees Broekman, na Andersen onbetwist de sterkste stayer ter wereld, deed wat van hem verwacht werd: de tweede plaats. Maar Nederlands victorie zou nog groter worden. Was het jammer, dat Sverre Haugli de derde plaats voor zich opeiste, nadat alle hoop op Wim v. d. Voort gevestigd was, Anton Huiskes zorgde meteen weer voor een daverende verrassing. Hij werd vierde, verdrong Wim v. d. Voort ook wel van die plaats, maar nu bereikte Nederland op de 5000 meter de ongelooflijke prestatie om van de vijf eerste plaatsen er drie voor zich op te eisen. Het was een gevecht Noorwegen—Nederland. Dec loting voor dit nummer was niet bepaald gunstig voor Wim van der Voort. In de derde ronde moest de Westlander, toch geen kleine jongen in de schaatswe reld, het direct opnemen tegen de allersterkste. De mogelijkheid om een schema op te bouwen op het schema van rijders, die na Andersen een verbeten strijd zouden voeren voor het Olym pisch zilver en het brons was er niet. En toch heeft Wim van der Voort zich hardnekkig ge weerd tegen de Noorse „komeet", al zag hij bij de finish Andersen dan ook 150 meter voor hem. Met een ongeloof liike soepel heid en in een schier volmaakte stiil vloog het Noorse schaats- wonder ronde na ronde over het spiegelgladde iis, een donkere, voortijlende schaduw in het soMinsel van veie iuniterlamnen. Bii elke ronde-tiid steeg er een oorverdovend gejuich on: Hei.ia, Hei ia. Hei ja Andersen, diep gebogen, de k;n energiek vooruit, joeg voort. De tweede, derde en vierde ronde bleef hij telkens onder de 40 seconden. Bij de 3000 M. lag hij al vier seconden voor op de prestatie van Ballangrud. Daar na volgde een ronde van veertig seconden, nog een van 39 en daarna weer twee van 40. En toen was de strijd gestreden. Met zijn handen boven het hoofd, beju beld als een vorst, liet hij zich uitglijden. Wim van der Voort, die op de kop af 20 sec. later binnen kwam, vloog op hem af, sloeg de beide armen om de hals van zijn grote vriend en bleef hem maar op de schouders kloppen. Dat was het einde van de grote race van Andersen enook van Wim van der Voort. Op een tijd van 8 min, 30-6 sec. heeft de Westlander geruime tijd als 2de gestaan. TOEN KWAM BROEKMAN Totdat Broekman op het ijs kwam. En dat was tevens het keerpunt in het gevecht om de Olympische titel. Kees Broek man, gebrand op een zilveren medaille, reeds als 7e tegen de Oostenrijker Mannsbarth, geen tegenstander van betekenis, zo dat de Lierenaar het werk eigen lijk moederziel alleen moest doen. Het ronde-schema van Broekman bleef steeds een se conde boven dat van Andersen. Met een prachtige, regelmatige slag gleed de Westlander over de rechtp stukken. Ronde na ronde. En hij bleef maar uitlopen op de Oostenrijker. Na drie dui zend meter was hij 8 seconden achter bij Andersen. Broekman bleef ook daarna op de 40 sec. doordraaien en met een schitte rende 8 m. -21.6 s. kwam hij als 2e op de Olympische lijst. Het rij den van Broekman toonde een geweldige vooruitgang. Het was veel standvastiger geworden. En al zal hij dan geen kans hebben Andersen te overtroeven, de zil veren medaille op de 10.000 M. zal, menselijkerwijs gesproken, ook bijna zeker voor de West lander zijn. GEVECHT OM ZILVER Maar op deze 5000 M. heeft Broekman het zilver overigens zeker niet cadeau gekregen. Want verschillende grootheden na hem hadden iilings hun rondetiiden on het schema van Broekman ongebouwd. En het scheelde bi'ter weinig of de Noor Hauehli had vier ronden later de Lierenaar van de tweede nlaats gedron gen. De Noor reed vriiwel pre cies volgens het schema van Broekman. Na een bliksemsnelle start, welke hem liefst drie seconden voorsprong had opgeleverd op de Fel was het gevecht, dat Kees Broekman moest leveren om een Olympische medaille voor zich op te eisen. Zijn tegen stander, de Oostenrijkr Mannsbarth, bezat niet de klasse om hem te inspireren, maar vechtlust en voorbeeldige techniek brachten de Lierenaar waar hij zijn wilde, tweede plaats op de 5000 meter. tijd van de Nederlander. Bij de 3000 meter had hij nog een se conde winst, 400 meter voor de finish lag hij zelfs weer 2 sec. voor. Toen kwam het haast on vermijdelijke: een inzinking. Ruim een seconde later dan Broekman arriveerde de Noor. Het zilver was voor Nederland gered. Maar er kwam nog een Lammio in de aanval, een ver beten Fin, die het tot vijf ron den vóór de finish presteerde slechts 1 seconde achter Broek man te blijven. Toen was hij op, finaal op. Het regende daarna seconden achterstand. Hij werd zelfs nog 'achter Wim van der Voort geplaatst. De Zweed Asplund ondernam eveneens een felle poging, maar zijn krachten begaven het ook op de laatste 600 meter. Maar Anton Huiskes, de sterke, doch helaas wispelturige rijder uit Deventer, presteerde het toch maar om v. d. Voort royaal voor bij te schieten. De Fin Saloma had hij als tegenstander. En dat was geen gemakkelijke partij. Onze landgenoot lag steeds en kele meters achter. Maar toen de 3000 metergrens was gepas seerd, kwam Huiskes voor. De tijd van de Nederlander lag toen slechts vier seconden boven die van Broekman. De laatste vijf ronden draaide hij met tijden van ruim veertig seconden en zodoende werd de Deventenaar de vierde man in het algemeen klassement. De Fin was toen in geen velden of wegen meer te zien. Al viel er dan slechts één medaille jn handen van de kleine Nederlandse schaatskolonie. toch voelden wii ons tro's tussen de compacte Noorse menifte in het Bislett-stadion. waar het kwik in de thermometer met het uur steeds dieper zakte. Broekman op de tweede nlaats Huiskes 4e en v. d. Voort 5e: dat is onee- twiifeld een formidabele presta tie. Vele grootheden uit het hoge Noorden konden ons niet voorbij komen. Slechts twee Noren, Andersen en Haugli, zijn er slechts in geslaagd zich voor onze landgenoten te klasseren. Dat een zekere Huijlenbroek, een Belg. door de radio werd aangekondigd als een Nederlan der, was minder prettig, want deze knaap had van hardrijden net zoveel verstand als een pooi- beer. Met zijn 9 min. 34.4 sec. vestigde hij in het Bislett-stadiou ook een récord, want zo'n mise rabele tijd heeft een rijder daar nog nimmer gemaakt. En dan tot driemaal achtereen door de speaker als een Nederlander te worden betiteld 1. Hjalmar Andersen, (Noorw.) 8.10.6. 2. Kees Broekman (Nederland) 8.21.6. 3. Sverre Haugli (Noorwegen) 8.22.4. 4. Anton Huiskes (Nederland) 8.28.5. 5. Wim van der Voort (Nederl.) 8.30.6. 6. Karl-Erik Asplund, (Zwe den) 8.30.7. 7. Pentti Lammio (Finland) 8.31.9. 8. Arthur Mannsbarth (Oosten rijk) 8.36.3. 9. Wiefro K. Hansen, (Noorw.) 8.37.2. 10. Yoshiyasu Gomi (Japan) 8.38.6. 19. Jan van 't Oever (Nederl.) 8.47.6. Wim van der Voort heeft vrij guinstig geloot voor de 1500 me ter. Zijn grote tegenstander Hjalmar Andersen heeft reeds voor de eerste rit geloot teger» de vriiwel onbeduidende Brit Hearn. In de vijfde rit. komt dan Wim van der Voort tegen de Japanse sprinter Sato. Twee voordelen dus voor de Westlan der. Hij kan zijn schema baseren op de tiid van Andersen en heeft bovendien een snelle tegenstan der. Kees Broekman gaat in de achtste rit 'van start en weer tegen Mannsbarth, z'r. tegenstan der van de 5000 meter. Kokkie van dar Eist heeft de 12e rit ge loot tegen de Japanner met de welluidende naam Takabayashi en Gerard Maarse vertrekt in de 18e rit, de een na laatste. Om vijf uur vanmiddag is de start. Op 23 en 24 Februari zal te Es- kilstuna een schaatswedstrijd worden georganiseerd tussen een Zweedse B-ploeg en eer* Neder landse B-ploeg. De Nederlandse ploeg zal bestaan uit Kokkie van der Eist. Jan Charisius. Eg- bert van 't Oever en Jan Wer vers. Onderzocht wordt nog de mo gelijkheid om een ontmoeting tussen de Zweedse A- en de Ne derlandse A-ploeg in elkaar te zetten. OSLO, (A.P.). Winnaars van gouden medailles op 11 num mers van Winterspelen van 1948 nemen ook nu deel, maar slechts drie of vier maken een redelijke kans om hun prestatie te herha len. Vier jaar is immers een lange tijd om in topvorm te blij ven. Sónja Henie deed het acht jaar lang. Zij won het kunst rijden in 1928, 1932 en 1936. Toen ging zij over naar de dollars. De winnaars van 1948 zijn: Dick Button (V.S.) kunstrijden Henri Oreiller (Frankrijk), twee ski-nummers. Finn Iielgesen (Noorwegen) 500 meter hardrijden. Heikki Hasu (Finland) gecom bineerde Cross Country-springen. Felix Endrich en Werner Spring (Zwitserland)wonnen de twee man bobslee in 1948. Pat Martin (V.S.) maakte deel uit van het winnende vier man bobslee-team in 1948, dit jaar had hij drie andere partners. Nils Karlsson (Zweden) won de 50 km. Cross Country ski in 1948. Martin Lundstroem (Zweden) moet zijn titel op de 18 km. Cross Country ski verdedigen. Drie kampioenen van 1948 zijn hier als trainers, t.w. Edi Riatle (Zwitserland), winner Slalom, traint de damesploeg, Fgetchen Frazer Merrill (V.S.) Slalom- titelhoudster, traint de Ameri kaanse damesskiploeg en Ake Seyffarth (Zweden), Olympisch kampioen 10.000 meter hard rijden. traint de Zweedse hard- rijdersploeg. Getooid met Olym pisch goud, zilver of brons staan hier drie ]achende knapen, ath- 1eten van de zuiverste soort. Voor het eerst is er een Nederlander bij. Kees Broekman, die, rechts van Hjal mar Andersen, door zijn tweede plaats op de 5000 'meter een zil veren plaquette in de wacht sleepte. La chend ziet hij op naar zijn grote tegenstan der en vriend. Kunt ge U nu begrijpen, dat deze Nederlandse jon gen geliefd is bij al de sportieve Noren, die in vreugdedansen losbar sten als hun grote favoriet Hjallis gaat winnen? (Tele-foto) (Van onze speciale verslaggever) OSLO, Zaterdagmiddag. Bij vier graden dooi kwamen Zaterdagmiddag de sprinters op het ijs. Twintig paren gingen de strijd tegen elkaar aanbinden. En tot slot nog een enke ling. Het werd een overtuigende Amerikaanse zege. Ken Henry, die als veertiende startte tegen de Canadees Mackay, was met 43.2 sec. veruit de beste. Zijn landgenoot MacDermott, die als tweede eindigde, had voor de 500 meter altijd nog 0.6 sec. meer nodig. Voor de Noren was dit een teleurstellend slot van de wedstrijd, want zij hadden stellig gehoopt te zullen winnen. Soefteland immers stond genoteerd als winnaar, maar de Noor werd grandioos geslagen door onze landgenoot Gerard Maarse, die zich met 44.2 sec. als beste Nederlander in het eindklassement plaatste. Maarse was op een na de laat ste Nederlander, die op het ijs kwam. Van tevoren had Wim van der Voort heel rustig een overwinning behaald op de Hon gaar Loerinc. Na twee valse starts nam de Westlander on middellijk een kleine voorsprong, die langzaam groter werd. Hij noteerde 45.3 sec., een tijd, die ook Van der Eist maakte tegen de Belg Van Steen. Toen kwam Gerard Maarse op de baan. Onmiddellijk na het startschot was de Zutphenaar op de binnenbaan weg. Hij reed in een magnifieke stijl, die het beste deed vermoeden voor zijn tijd. Dat kwam ook uit, want een tijd van 44.2 seconde wil heel wat zeggen. Het is niet juist deze tijd te vergelijken met de prestaties in Davos, want de klimatologische omstandigheden zijn in Noorwe gen zoveel ongunstiger dan in Zwitserland, dat een tijd, die rond de 44 seconden ligt, als een fenomenale prestatie geboekstaafd kan worden. Helgesen was het grote kanspaard voor de Noren geworden toen Soefteland voor een titel niet meer in aanmerking kwam. Hij reed een opwindende race tegen Audley, die vlak voor de finish werd geklopt. De chro nometers wezen dezelfde tijd aan, maar de Canadees werd tot win naar uitgeroepen. De Noren had den echter nog een derde kans, de eens zo vermaarde sprinter Parkkir.en. Parkkinnen nu ruim 40 jaar. reed tegen de Hongaar Merenyi. De Noor schoot ter stond na het startschot naar vo ren. Het uitverkochte stadion hief een oorverdovend gejuich aan, maar plotseling was het ijzig stil. De Noor was in de eerste bocht met z'n schaats achter de sneeuw- rand blijven steken. Hij viel, gleed tegen de afrastering aan, stond onmiddellijk op, maar keek toen reeds in de rug van zijn te genstander. Dat betekende zijn nederlaag. Nog voordat onze laatste rijder Charisius in de baan kwam .drongen fotografen reeds rond Ken Henry, die zich met een gelukzalige lach van alle kanten liet fotograferen. Niemand zou zijn tijd nog be naderen Intussen werd het „schavot" reeds naar buiten gedragen. De politie kwam handen te kort om enthousiaste handtekeningenja gers en fotografen van het iis te werken. En daarna betrad de Olympische kampioen Ken Henry gevolgd door zijn landgenoot Mac Dermott en de Canadees Audley het platform. Op korte afstand van dit plat form reed Wim van der Voort in diepe concentratie ziin rondjes Hij trainde zich voor Maandag, de dag, waarop de Westlander waar schijnlijk als eerste het Olympisch nlatform zal mogen bestijgen om het goud in ontvangst te nemen. Reeds weken heeft hij zich op dat moment voorbereid. Zal het lukken? De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen, Ken Henry 43.2 sec. 2. Mc Dermott (V.S.) 43.9 sec. 3. Audley (Canada) 44 sec. 4. en 5. Helgesen en Johansen, beide 44 sec. 6. en 7. Elvenes en Takabayashi beide 44.1 sec. 8. en 9. M a a r s e en Salonen beide 44.2 sec. 10. Soefteland 44.3 sec. 19. en 20. v. d. Voort en v. d. Eist, 45.3 sec. OSLO Wereldkair»nioene Jeanette Altwegg. de Britse kunstrjidster. is met een score van 880 nnnten hard on weg om ook de Olympische iitcl voor zich on te eisen. Royaal is haar voorsprong reeds rn de Ameri kaanse Emma Teniev Albright. Wel zullen de mede^;nz=ters waarschiinlijk on de vriie figu ren meer nnnten verzamelen, maar de voorsn>-„ne is te groot om nog van de r«te nlaats verdrongen te avorden. Nog nooit heef' Jeanette Alt wegg de toeschouwers met de vriie figuren in verrukking kun nen brenger». Ze rijdt niet spec taculair. is berekend nn de iurv en niet op het pub]irk en de acrobatiek en het theater, och. dat laat ze over aan haar riva len OSLO (K-N.P. Voordat Vriidae de Olympische Spe len officiéél ziin geopend, werden eeliiktiidie in de Protestantse hoofdkerk van Oslo. de ..Var Frelsers Kir- ke". en in de Katholieke kathedraal, de Sint Olavs Kerk. godsdienstoefeningen gehouden. In deze laatste kerk voor de talriike katho lieke deelnemers uit Neder land. Midden-Europa uit Amerika en de andere over zeese landen. De bisschoppelijke secre taris en redacteur van het weekblad „St. Olav", pastoor Ivar Hansteen Knudsen, maakt deel uit van het Olympische Comité. Ook staan de godsdienstoefenin gen in het officiële pro grammaboek vermeld. De Nederlandse schaats ploeg heeft zich gedurende de trainingstijd thuis ge voeld bij de joviale pastoor van Hamar en de Sint Ca- rolus Borromeus-zusters van Onder de Bogen te Maas tricht, die daar een kliniek hebben. Pastoor Parthe be richt ons daarover: „De grote bazen, zoals Wim van der Voort. Anton Huiskes, Kees Broekman en allen, die aan de Olympi sche strijd deelnemen, oefe nen hier, maar groep B, een tiental jongens, die zich nu voor het eerst in Noorwe gen trainen, zijn in Lille- hammer, anderhalf uur spo- rens van Hamar, gestation- neerd. Ik heb hen nu juist bezocht. In de salon van kapitein Mörk heb ik de H- Mis voor hen gelezen. Allen waren aanwezig en nader den tot de Heilige Sacra menten." En dat dit Engelse meisje het niet verkeerd gezien heeft, moet natuurlijk nog blijken, maar ze heeft inmiddels met de verplich te schoolfiguren, die voor 60 pro cent meetellen voor de defini tieve totalen en de vriie figuren voor slechts 40 procent een flin- ke voorsprong. Ook Nederland is bij het kunstriiden vertegenwoordigd. Lidia Stoppelman is de enige Ne derlandse deelneemster aan deze wedstrijden. Maar. zoals te ver wachten viel. kan ze in zulk se lect gezelschap niet, meekomen. Momenteel bezet ze de 21ste nlaats De stand luidt momen teel: 1. Jeanette Altwegg (Gr. Br.) 880.4 pnt.: 2. Emma Tenley Al bright (Ver. St.) 838,8 pnt.: 3 Sonya Klopfer (Ver. St.) 818.7 pnt.: 4. Jacqueline du Bief (Fr.) 814.2 nnt. en 5. Barbara Wyatt (Gr. Br.) 793.2 pnt. GEBROKEN LEDEMATEN B11 BOBSLEEËN Bii het oefenen met de vi?r- mans bobslee zijn gisteren twee deelnemers gewónd. De Zwitser Walter Beck liep een gebroken rib op en de Belg Albert Caste- leyns een gebroken linkerarm. Zowel de Zwitserse als de Bel gische slee sloegen over de kop in de gevaarlijke derde bocht, het Viking schip geheten. WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAATSEN '53 IN V.S. (A.P.). De Ver. Staten zul len een poging doen de wereld kampioenschappen schaatsen in 1953 naar Lake Placid in de Staat New York te doen komen, heeft Benjamin Bagdade van de Amerikaanse vereniging van hardrijders verklaard. Bagdade, die alle in de Ver. Staten georganiseerde kampioen schappen geleid heeft, zegt, dat tot dusver alleen Japan een aan vraag voor het organiseren van de kampioenschapswedstrijden ingediend heeft. Twee titels hebben de ski wedstrijden dit weekend weer op geleverd, één bij de heren en één bij de dames. Maar geen van beide keren is Amerika met het Olympische goud gaan strijken. Ook Andy Mead Lawrence niet, die drie dagen te voren de reuzen-slalom bij de dames had gewonnen en ook haar echtgenoot, David Lawrence, de Parijse film vertegenwoor diger, niet. Oostenrijk ging bij de dames met de ere-prijs strij ken door de eerste plaats van de 24-jarige mevr. Tude Joechum Beïscer, Italië eiste bij de heren het goud op met een zege van de 32-jarige veteraan Zeno Colo in de afdalingswedstrijd. De afdaling voor de dames is een bittere teleurstelling gewor den voor de Amerikanen. Alle favorieten, waarvan Andy Mead nummer één was, maakten een val - Andy zelfs twee en ze wisten zich daardoor niet onder de leidsters te pïaaitseft. Met haar zeventiende plaats was mevr. Lawrence toch nog de beste Amerikaan. De tweede plaats was voor de 27-jarige Duitse ski-ster Anne- marie Buchner-Fischer. die in haar beste jarem niet kon mee dingen, omdat Duitsland voor de Spelen uitgesloten was. Een grote verrassing was de Itali aanse Giuliana Minuzzo, die dankzii een beheerste afdaling op de slechts 1400 meter lange course met eer» val in hoogte van slechts 400 meter alle favo rieten overtroefde. Winst voor veteraan Opmerkelijk was de prestatie van de Italiaan Colo. Hii eve naarde het baanrecord, terwijl de sneeuw gevaarlijk duin was en de skiërs veel hinder van de De organisatoren van de Ron de van Nederland delen ons mede. dat Kees Pellenaers zal optreden als directeur sportif van de vijfde Ronde- De onder handelingen tussen Peller»3ers en de organisatoren zijn Zater dag j.l. afgesloten met het ge volg dat de chef d' equipe van de Nederlandse ploeg in de jong ste Tour de France, ziin functie als directeur sportif voor de Ronde van Nederland heeft aan vaard. Ook zal Pellenaers weer ploegleider ziin in de Tour d'e France. windvlagen ondervonden. De winnaar van de slalom, de Noor Stein Eri'ksen, werd nu zesde. Vele deelnemers kwamen te vallen en konden de wedstriid niet beëindigen. Twee hunner kwamen er niet te best af. De Oostenrijker Schoepf brak een enkel, de Duitser Bello Erben liep eer» beenfractuur op. Beide werden met, een Amerikaans ibefschroefvliegtuig naar een zie kenhuis in Oslo gebracht. Ongeveer 100 deelnemers zijn Zondagmiddag op het Sportpark- Zuid te Bussuim gestart in ©en cross-country van de Athletiek- vereniging Tempo over 2 k.m. voor junioren en 8 k.m. voor se nioren. In het zware parcours waren de wallen van de natio nale vestingwerken opgenomen. De uitslagen luiden: A, B C-klassen (8 km): 1. H. Huizinga (KNAU) Leeuwarden. 24.19.3: 2. S. Bobeldiik. M.F.C., Medembiik 24.38.0: 3. G. Dam man, P.E.C., Zwolle. 25.20.8. Junioren (2 km.): 1. J. W. Keesom, A.V. '23 Amsterdam, 6.20.0; 2. H. J Klomp. A.V. '23, Amsterdam. 6.30.2; 3. K. Spieren burg, P.E.C., Zwolle, 6.41.9. HERBERT KLEIN HAALDE DERDE WERELDRECORD (Ass. Press.). De Europese kampioen Herbert Klein heeft Zaterdag in een voorwedstrijd van Duitse candidaten voor de Olympische Zomerspelen de 100 meter schoolslag gezwommen in 1 min. 05.8 sec. hetgeen 'n nieuw wereldrecord is. Het oude record staat op naam van de Rus L. Meshkov met 1 min. 06.5 sec. Klein is wereldrecordhouder op de 200 en 400 meter.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3