Londense mi jlpaal conferentie besloten: op de weg naar vrede Nog vele bezwaren moeten echter overwonnen worden Vorstin riep op tot steun aan de woningbouwlening Zware sneeuwval teistert Midden-Europa Toch nog goede kans voor uitbreiding Tweede Kamer? DAGBLAD VOOR ALKMAAR Driemaal is scheepsrecht Géén 150? Eendrachtige samenwerking om grote nood te lenigen EN OMGEVING - Franse regering bindt alle invoer Amerikaanse en Britse strijdkrachten blijven op Europees vasteland Eerste Kamer neemt pian-Schuman aan Zes gewonden bij de Hoogovens Geheime gegevens over Britse jager in Zwitsers blad Gisteravond sprak H. Ade Koningin Tientallen doden door lawines Mijnenveld Vlodrop wordt ontgonnen Geen wijziging in de verhouding met Indonesië en de West? Kees Broekman wordt NOOR Driejarig jongetje verdronken Hoge Raad denkt anders over Fonteyn HET EEIT INUD Abonnementsprijs t 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 5 Woensdag 20 Februari 1952 46e Jaargang No. 12404 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 HET GAAT in de Tweede Ka mer met de aanhangige Grond wetsherziening niet erg naar den vleze. De speciale Grondwetska mer, waarover wy, zoals men zich herinneren kan, nooit erg enmousiast geweest zijn, heett het niet gehaald. Het tweede van de slechts zes en toch al vrij so bere ontwerpen, dat betreflende de regeling van de nieuwe rechts orde .(souvereiniteitsoverdracht Indonesië) staat ook op de wip. Zelfs al zou dit ontwerp in eerste aanleg de (gewone) meerderheid halen, dan staat het zeer te be zien, of de in tweede lezing ver eiste twee-derde meerderheid kan worden bereikt. Reeds is bekend geworden, dat de regering overweegt, de gehele herziening dan maar niet door te laten gaan, omdat zij het restant dan met meer „de moeite waard vindt". In dat geval zou dus ook de uitbreiding van de Tweede Kamer, van 100 op 150 leden, geen doorgang kunnen vinden. Afgezien daarvan, blijft het toch de vraag, of het ontwerp in zake die uitbreiding van het zetel- tal der Kamer er komt. Er is nogal critiek links en rechts en de meningsverschillen lopen dwars door de partijen heen. Zou dit ontwerp er in eerste instantie, met gewone meerderheid, komen, dan is het nog zeer twijfelachtig, of in tweede lezing de verlangde twee-derde meerderheid er ko men kan. Daarbij komt dan nog, dat de toestand op het ogenblik zo is, dat de Eerste Kamer de uitvoe ring van deze nieuwe regeling kan tegenhouden, waarbij ook de houding van de Tweede Kamer terzake van de uitbreiding van de Eerste Kamer, nog een rol kan spelen. Al met al staat het er dus zó voor en dit vinden wij voor het ogenblik in verband met de aan de gang zijnde voorbereiding van de candidaatstelling voor de Tweede Kamer van practisch be lang dat er geen zekerheid be staat over die uitbreiding van het zeteltal der Tweede Kamer van 100 op 150. Dit betekent dus, dat men, met name in de verschillende organen der politieke partijen en dus ook in de Katholieke Volkspartij, niet te zeer kan uitgaan van de ge dachte, dat het met die uitbrei ding van de Kamer wel in orde zal komen. M.a.w. men zal o.i. goed doen, zijn verwachtingen leu aanzien van de candidaten- lijst niet te zeer in te spannen op een hoger aantal „te verwachten zetels" dan 32. Wie er voorstander van is, om in eerste aanleg bepaalde candi- daten, al dan niet aftredend, op de straks vast te stellen defini tieve lijst „veilig te stellen", doet verstandig, zich voorshands te bepalen tot het aantal van de oude Kamer. Natuurlijk moet er, bij de vaststelling van die candidaten- lijst, ook al rekening gehou. den worden met de m o g e 1 ij k. h e i d, dat die uitbreiding door gaat en dus moet, zo gezegd de tweede helft van die lijst de ver eiste goede candidaten bevatten, waaruit bij uitbreiding de nieu we mannen (en vrouwen) kun nen worden aangewezen voor de nieuwe zetels, maar voor „expe rimenten" in de eerste helft van de candidatenlijst laten de om standigheden op dit ogenblik o.i. nog geen ruimte. Men zou kun nen zeggen: een gewaarschuwd man geldt in dit geval voor twee AAN LICENTIE PARIJS, 19 Febr. (Reuter). De regering heeft de opheffing van de liberalisatie van de invoer heden volledig gemaakt door deze opheffing thans ook uit te brei den tot voeding, grondstoffen en andere essentiële goederen, welke op 4 Februari j.l. aanvankelijk nog buiten de opheffing van de liberalisatie van de invoer waren gebleven. Alle invoer uit landen behoren de tot de organisatie voor Euro pese economische samenwerking zal op licentie moeten geschie den, waardoor de Franse regering de macht heeft toezicht te hou den op de invoer op grond van de beschikbare deviezen. LONDEN (A.P.-Reuter) Na drie dagen confereren hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie en de Westduïtse Bondskanselier Dinsdagavond een communi qué uitgegeven. Acheson, Eden en Schuman vlogen daarop naar Lissabon, teneinde hun bondgenoten van het Atlantisch Pact verslag te doen; Adenauer keerde terug naar Bonn, waar hem nog zware uren te wachten staan, omdat hij slechts be perkte concessies heeft weten te verkrijgen. Niettemin hebben de vier ministers de overtuiging uitgesproken, dat hun bijeen komst de hinderpalen heeft weggenomen, die het afsluiten der onderhandelingen tot nu toe vertraagden en dat zodoende be slissende vooruitgang voor de zaak van de wede is geboekt. Acheson en Eden hebben uit drukking gegeven aan hun duur zaam belang bij de vestiging en integriteit van de Europese Ver dedigingsgemeenschap en met Schuman de middelen onderzocht, waardoor hun regeringen met de Gemeenschap zouden kunnen samenwerken en haar zouden kunnen steunen. Zij hebben herinnerd aan het besluit van hun regeringen om Amerikaanse en Britse strijd krachten in Europa te handhaven, die samen met de Europese ver dedigingstroepen hun deel zullen bijdragen in de gemeenschappe lijke verdediging van het Noord- Atlantisch gebied. Waarnemers beschouwen deze verklaring als een waarborg om te voorkomen, dat Duitsland zich in de toekomst mogelijk zou te rugtrekken uit de voorgestelde Europese defensiegemeenschap en een agressieve politiek zou gaan volgen. Er werd overeenstemming be reikt over de vraag, hoe het pro bleem van de Duitse krijgsgevan genen moet worden opgelost waarschijnlijk o.a. door recht streekse onderhandelingen tussen Frankrijk en Duitsland. Men is het niet eens kunnen worden over het soort wapens dat Duits land zou kunnen vervaardigen, wanneer de bezetting eenmaal officieel ten einde is. De taak om een lijst van „verboden" wapens op te stellen, werd aan deskundi gen overgelaten. De ministers hebben de ver wachting uitgesproken, dat nog voor het einde van deze week overeenstemming zal kunnen worden bereikt over de Duitse bijdrage in de kosten van de Europese defensie, waaromtrent wij gisteren de aanbeveling der „Drie Wijzen" tot een bedrag van elf en een kwart milliard mark publiceerden. Schuman en Adenauer kwamen DEN HAAG. De instemming in grote lijnen, die tijdens de de batten in de Eerste Kamer vorige weck met het plan-Schuman was betuigd kwam gistermiddag tot uiting in de stemming, die over het desbetreffende wetsontwerp werd gehouden. Het verdrag werd door de Senaat goedgekeurd met 36 stemmen vóór en twee, die der cummunisten, tegen. Een glimlachende minister van Eco nomische Zaken drukte daarna de handen van vele Kamerleden, die hem kwamen complimenteren. AMERIKAANSE ONDERSCHEIDING VOOR LT. KOL. EEKHOUT 's-GRAVENHAGE. Aan lui tenant-kolonel K. D. H. Eekhout, oud-commandant van het Neder lands Korea-detachement, is toe gekend het „Legioen of Merit". Deze Amerikaanse onderscheiding zal hem binnenkort worden uit gereikt door de Amerikaanse mi litaire attaché, colonel Bruce Bid- well. overeen, de Saarkwestie in de naaste toekomst verder te be spreken. Waarnemers verwachten echter niet, dat het overleg der vier mogendheden voldoende is geweest om op de conferentie van Lissabon de definitieve oprichting van een Europees leger met Duit se contingenten te mogen ver wachten. Aan Duitsland werd wel toe gezegd, dat de Duitse eis om op genomen te worden in de Atlan tische Verdragsorganisatie in overweging zou worden genomen, doch slechts nadat het daadwer kelijk aan de Europese defensie gemeenschap is gaan deelnemen. De drie ministers en Adenauer werden gisteren door Koningin Elizabeth in audiëntie ontvangen. DOOR ONTPLOFFING IJMUIDEN, 19 Febr. Van morgen is in de staalfabriek van de hoogovens te IJmuiden door nog onopgehelderde oorzaak een deur van een staaloven ontploft. Rondschietende stukken van deze deur maakten 6 slachtoffers. H. A. Kooyman uit Alkmaar liep ernstige snij- en brandwon den aan hals en gelaat op; H. G. Willems uit IJmuiden en F. van der Steen uit Velsen-Noord bei den eveneens brand- en snijwon- den. Deze drie arbeiders zijn op genomen in een ziekenhuis te Beverwijk. Drie anderen, lichtgewonden, konden na verbonden te zijn, huiswaarts keren, Een van hen is reeds weer aan het werk. Zij zijn: W. Dikkeboom uit Haarlem en C. van Zijp en G. Lubbers, beiden uit Beverwijk. Het ongeluk geschiedde terwijl de deur, die van binnen is voor zien van buizen, in gereedheid werd gebracht om vastgemetseld te worden. Het metselwerk moest gedroogd worden door middel van stoom, die door de buizen werd gedreven. LONDEN (A.F.P.) De „Daily Press" meldt dat de veiligheids dienst van het Britse ministerie van Luchtvaart zich bezig houdt met de vraag hoe het mogelijk is dat alle geheime gegevens over het nieuwe Britse gevechtsvlieg tuig „Supermarine Swift" hun weg hebben gevonden naar het Zwitserse geïllustreerde tijdschrift voor de luchtvaart „Interavia", dat ze, verlucht met foto's pu bliceerde. LANDGENOTEN, De verschrikkelijke plagen van de oorlog liggen acht-er ons, op een na: de woningnood, deze is een van de allerergste, al hoort hij dan ook bij de nasleep. Hij heeft de eigenschappen van een vreselijke slepende ziekte. Juist ons volk, waarvoor huis en haard alles betekent, lijdt hieraan in de sterkste mate. Het is een kwaal, die ondragelijk is, en die zovelen van ons toch reeds lange jaren dragen en dus daarmee eigenlijk wij allen. spoedig de vlag te zien wapperen Een reuzen-boortoren, tien verdiepingen hoog en 100 ton wegend, wordt over een weg bij Los Angeles getransporteerd naar de olievelden (op de achtergrond). De ingenieurs, die het transportprobleem moesten oplossen, besloten dat het een voudiger en minder riskant was het gevaarte in zijn geheel te vervoeren, dan in onderdelen. Het overbrengen van Los Angeles naar het olieveld duurde 2 uur. BELGRADO (Reuter). Volgens de laatste uit Ljoebljana ontvangen telefonische berichten zijn tenminste 30 personen door lawines in de Sloveense Alpen (West-Joegoslavië) om het leven gekomen. Ook honderden stuks vee zijn omgekomen. De eerste lawines deden zich voor in het gebied van Polmitio, bij de Italiaanse grens, waar 16 personen het leven verloren. In het dorp Bojane werden zeventien huizen vernield. Na een Maandagavond uitge zonden skipatrouille van radio telegrafisten is Dinsdag een twee de expeditie op ski's, in totaal vijftig personen onder wie dok toren en vee-artsen vertrokken naar een district dat reeds een week van de buitenwereld is af gesloten. Een derde expeditie met sneeuw ploegen tracht de weg naar Idira, waar de sneeuw het werk in de kolenmijnen heeft stilgelegd, vrij te maken. De regering heeft de reservisten van 22 tot 29 jaar oud opgeroepen om sneeuw te ruimen. Voorts overweegt zij met parachutes voedsel neer te laten in de geïsoleerde gebieden, als de ski-expedities er niet in slagen deze te bereiken. Ook in Noordoost-Italië bestaat gevaar voor lawines. Bergtroepen op ski's trachten in ingesneeuwde berghutten opgesloten gezinnen te bevrijden. Reeds zijn 37 gezin nen geëvacueerd. In Tsjecho-Slowakije heeft de regering plaatselijke autoriteiten gemachtigd alle beschikbare ar beidskrachten, ook schoolkinderen op te roepen om de wegen en spoorwegen sneeuwvrij te maken. Het mijngebied van Bleiberg bij de Joegoslavische grens is door lawines afgesneden. In Opper-Oostenrijk is door het dalen van de temperatuur het ge vaar voor lawines kleiner gewor den. De meeste spoorwegen en hoofdwegen zijn voor het verkeer De „Supermarine-Swift" zal I begaanbaar gemaakt Sedert 15 ------ -- Januari zijn in Oostenrijk 41 per sonen door lawines om het leven gekomen. In Zuid-Italië zijn de dorpen 'abi de Seine door regen en gesmolten sneeuw. Ook in de V.S. Zondag en Maandag hebben ook hevige sneeuwstormen in het Noord-Oosten der Verenigde Sta ten gewoed, waardoor ongeveer dertig personen om het leven zijn gekomen. Vele straten en wegen zijn onbegaanbaar. Op velerlei wijzen is er ge tracht verlichting of genezing voor deze ziekte te zoeken en men wordt vervuld van bewon dering als men de grote vinding rijkheid verneemt, waarmee b.v. vele gemeenten hun eigen medi cijn hebben uitgevonden. Zij de- dén daarbij een beroep op aller burgerzin om hieraan mee te werken. En thans wórden natio nale leningen voor de woning bouw u geboden als een gelegen heid voor aller samenwerking. ik weet dat er verscheidenheid van mening over is hoe dit grootste aller euvelen van tegen woordig het beste kan worden aangepakt. Toch meen ik, dat het er in de eerste plaats om gaat, dat er iets gedaan wordt. En er moet veel, enorm veel gebeuren om ons uit dit moeras van ellen de te werken. De gedachte aan een gezamen lijke' krachtsinspanning is de enige, die ons achteraf een ware voldoening zal kunnen geven. Een zc wijdverspreide beproeving van het hele volk kan het beste door het hele volk eendrachtig onder het oog worden gezien, en vervolgens bestreden totdat de overwinning is behaald. Wat ons allen tenslotte voor ogen staat, is: EEN EIGEN WONING VOOR IEDER GEZIN De eerste steen daarvoor is al sinds jaren gelegd, en wel wordt er ijverig aan gebouwd, maar het gaat ons niet snel genoeg. Wij hebben er veel voor over om (Van een onzer verslaggevers) De Ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de ont ginning van het mijnenveld bij Vlodrop. De ontsluiting van dit mijnenveld zal 12 jaar vergen. Dit deelde de minister van Eco nomische Zaken, prof. v. d. Brink gistermiddag in de Eerste Kamer mede. Dit veld zal 100.000.000 ton kolen opleveren. Gedurende 80 jaar zal het in exploitatie kunnen blijven. 3500 arbeiders zullen hier wérk kun pen vinden na de eer ste aanlooptijd. De productie zal bestaan uit 53 procent magere kolen. Dit is de meest schaarse kolensoort, die een hogere prijs maakt dan de vette kolen. die elders worden gedolven. (Van onze parlementaire redacteur) De voorgestelde Grondwetswijziging ten aanzien van de ver houding tot Indonesië en de West zal in de Tweede Kamer waarschijnlijk slechts een eenvoudige meerderheid halen. A.R., C.H. en V.V.D. staan op het standpunt, dat het noch noodzakelijk noch gewenst is om thans de voorgestelde wijzi gingen aan te brengen. Bij de eindstemming zullen ook de communisten zich wellicht bij deze groep voegen, die het een bezwaar vinden, dat Ned. Nieuw Guinea nu met zoveel woor den in een gewijzigde Grondwet zou genoemd worden. eerst in 1953 of 1954 in dienst worden gesteld. In Engeland zelf is aan de journalisten slechts me degedeeld dat dit toestel niet ver der gevorderd is dan een proto type. Dinsdag zijn te Den Haag besprekingen ge wijd aan het „Werk stuk voor een statuut van het Koninkrijk", dat tot stand is geko men na overleg tussen de gemachtigden van Nederland, Suriname en de Nederlandse An tillen. V.l.n.r. Raads adviseur Mr. W. H. van Helsdingen, Z. E. mr. J. R. H. v. Schaik en de heer Rebel Cantarella en Schieno in Calabrië overstroomd. De inwoners hebben hun huizen moeten verlaten. In Frankrijk steigt het peil van BELGISCHE INVOER VAN DEENSE BOTER Geen nadeel voor Nederland BRUSSEL, 19 Febr. (Belga). Met betrekking tot een Belgische invoer van 500 ton Deense boter wordt in goedingelichte kringen te Brussel vernomen, dat de Bel gische autoriteiten hierover be sprekingen hebben gevoerd met de Nederlandse regering, die tot overeenstemming hebben geleid. Men is tot het inzicht gekomen, dat de invoer van Nederlandse boter geen nadeel zal ondervin den van deze import uit Dene marken. De P.v.d.A. die dit eveneens als een bezwaar voelde, zag haar amendement waarin een zeer vage omschrijving van dit ge biedsdeel werd gegeven, met overgrote meerderheid verwor pen, maar desondanks zal zij toch wel voor het wetsontwerp als zo danig stemmen en het daardoor, in samenwerking met de K.V.P. aan een eenvoudige meerderheid helpen. Voor de behandeling in de tweede lezing, waarbij zoals bekend een twee-derde meer derheid nodig is, belooft een der gelijke uitslag echter niet veel goeds. De voorgestelde wijziging om het aantal leden van Tweede en Eerste Kamer resp. op 150 en 75 te brengen, krijgt wellicht reeds in eerste lezing een twee-derde meerderheid. Voorstanders van uitbreiding der Tweede Kamer bekenden zich gisteren de heren Andriessen (K.V.P.), v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.), dr. Bruins Slot (A.R.) en de heer Weiter, een groep, die naar verluidt, nog versterkt zal worden met de twee Staatkundig Gereformeerden. De woordvoerders van de K.V.P., de P.v.d.A. en de A.R. gingen er hierbij allen van uit, dat de werk zaamheden van het parlement zeer zijn toegenomen, zowel bin nen als buiten de grenzen. En daarnaast telde voor de heer An driessen mee, dat onze bevolking onderwijl sterk is gegroeid. Geen heil in uitbreiding zag de heer Krol (C.H.) en uit de rede van de heer Gortzak (Comm.) menen wij begrepen te hebben, dat ook zijn fractie uiteindelijk zal tegenstem men. De heer Oud (V.V.D.) deel de mede, dat in zijn fractie ver schillend over de voorgestelde uit breiding wordt gedacht. Zijn in ziens diende deze gepaard té gaan aan een wijziging van het kies stelsel. Maar in elk geval wilde hij een uitbreiding van Tweede en Eerste Kamer aan elkaar koppelen, ten einde de zekerheid te krijgen, dat een nieuwe regering niet een van beide voorstellen zou kunnen intrekken. Daartoe strekte dan ook een door hem ingediend amendement. (Vervolg op pag. 5). ipp tèn teken dat "binnenkort de be woners onderdak zullen zijn. Die vlag is het zinnebeeld van onze saamhorigheid, van ons eendrach. tig samenwerken, van dat, waar toe we als volk in staat zijn. Dit kan men aflezen, waarlijk niet aan het dienen van het eigen be lang, maar alleen aan de diensten, aan een ander bewezen. Alleen hierop kan zegen rusten. Laten wij de handen ineen slaan, gedachtig aan het verant woordelijk zijn van allen voor allen. Kees Broekman heeft heden avond voor de Noorse radio ver klaard, dat hij binnenkort zal gaan trouwen. Na zijn huwelijk hoopt hij de Noorse nationaliteit te kunnen aannemen. TE HOORN HOORN. Gistermiddag is de 3-jarige P. Koppies in het water van de Doelenkade verdronken. Het kind was met leeftijdge nootjes van huis gegaan om te spelen. Even later kwam een broertje van het kind vertellen, dat de kleine Peter was verdwe nen. De politie vond het lijkje drijvende in het water aan de Doelenkade. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. De kleine Peter kwam uit een gezin met zes kinderen. ZAAK FEDDE SCHURER UITGESTELD LEEUWARDEN Naar wij vernemen zal de zaak van Fedde Schurer, welke in hoger beroep zou dienen voor het Leeuwarder Hof, tot nader te bepalen datum worden uitgesteld. De verdedi ger van de heer Schurer is na melijk ziek. NIEUWE INSTORTINGEN IN BELGISCH DORP Sedert de aardverzakking in het Belgische dorp Zussen van Zondagmorgen, hebben zich nieuwe grondinstortingen voorge daan. Het woonhuis van een boer derij en nog twee huizen werden volkomen verwoest. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, aangezien men deze huizen reeds had ontruimd. Inmiddels zijn nog vijftien an dere huizen ontruimd. De bevol king van het dorp leeft in voort durende angst. De materiële scha de bedraagt nu reeds meer dan honderdduizend gulden. 18 MAART ARREST 's GRAVENHAGE De advo caat-generaal bii de Hoge Raad, prof. Langemeyer. nam gisteren conclusie in de zaak van A. H. F. Fonteyn, ex-sergeant konsta bel van de Kon. Marine, die zo wel door de Amsterdamse Recht bank als het Gerechtshof aldaar tot een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van f100 is ver oordeeld wegens smaadschrift, bedreven in een pamflet waarin hii openlijk dp marineartsen, die hem destijds hadden afgekeurd, van valsheid in geschrifte be schuldigde. Prof. Langemeyer heeft twee van de aangevoerde cassatiemid- delen, beide vormmiddelen. ge grond geacht en geconcludeerd tot vernietiging van het 'arrest met verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. De Ho,gp Raad zal 18 Maart arrest wijzen. GRIEKENLAND EN TURKIJE IN DE NAVO WASHINGTON (A.P.). u- Grie kenland en Turkije zijn Dinsdag tijdens een plechtigheid op het departement van Buitenlandse Zaken te Washington tot de Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie toegelaten. Hun ambassadeurs deponeerden „oorkonden van toetreding" waar in verklaard werd, dat de twee landen 't Noord-Atlantische Ver drag van April 1949 geratificeerd hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1