Werkloosheidswet wordt op 1 Juli in werking gesteld Nog steeds NEDERLANDERS krijgsgevangen in Sovjet-Unie Snellius" vertrokken naar Nieuw-Guinea HOOGOVEN TOURNOOI ABDIJSIROOP WIE RAADT DE UITSLAG? EEN UITSTEKENDE REVUE van N.K.J.B. en J.G. GRIEPHOEST Vérzekering is voor gehele bedrijfsleven gelijk Scheepsberichten NEEM 00K DEEL AAN DE NATIONALE LENINGEN VOOR DE WONINGBOUW 1952 Ook 68 Belgen moeten nog terugkeren fl 1. H.R.C.-K.F.C. 2. Bergen—R.K.A.F.C. 3. Grasshoppers-Schagen 4. W.C.W.-Hugo Boys 5. J.V.C.-L.S.V.V. DE SPELREGELS eerste prijs tweede prijs en drie prijzen van ƒ2,50 1,00 Opnemingsvaartuig der marine Bourgondische volksdansgroep Marktberichten SCHAAKRUBRIEK Impressies uit het WOENSDAG. 20 FEBRUARI. 1952 PAGINA 7 het ram Ka- nint de on- lost. wat of het zijn. nent neen van hou- en het pro- dafc aan /ordt van or- zijn in bleek in Pro dding "art ij, het omt. doel wei- Volk ïdslag gele en laring, kelijk Zo 22 en :ussie, ont- Staat- punt. te tspar- open en smeen Ne. aan bevor- ndslag na- >dde- d,e rielijk dat dat niet ie dat at de ember ft! :t bij- van bleek an de dering ïkenis, net be- nadere dat niet moet de de nents- d o el m i d- voor- Men aan de kun- „ge- :e in plot- lendien in het wijzi- rtijraad derheid Zweden kern- De beschrij- zou vol- liik zijn ldskiold ïjvoorbeeld Engeland. te Oslo :rendskióld mid- tussen onlangs dergelijke de woon- ïwagen- is aan een op- etjes ver goederen, deze par- ilselijk- arrestatie edse cotn- Enbom de ver- de Noor dskiold i ben in veel op- Men leze leze blad- (Van een onzer redacteuren) De Werkloosheidswet zal op 1 Juli a.s. in werking treden. Niet echter alle werklozen zullen onder deze wet vallen. Zij, die op 1 Juli werkloos zijn, zijn van de voordelen van de wet voorlopig uitgesloten. Zij zullen voor een korte overgangstijd vallen onder de sociale bijstr/ndsregeling en kunnen overbruggingsuitkering genieten. De werklozen van vóór 1 Juli komen daarmede in een ongunstiger positie dan zij, die zonder werk raken na deze da tum. Immers het maximum van de bijstandsregeling, waarmede werklozen van vóór 1 Juli worden geholpen, bedraagt i 30.90 per week, terwijl aan hen, die na 1 Juli zonder werk raken, mits zij zijn gehuwd, 80 procent van het laatste genoten loon wordt uitgekeerd. Dit werd medegedeeld tijdens een persconferentie, die door de directeur van het Algemeen Werkloosheïdsfonds werd gehouden. Onder de Werkloosheidswet vallen allen, die in loondienst zijn met uitzondering van amb tenaren onderwijzers, het vaste spoorwegpersoniaei, personen met een vast loon van meer dan 6000 gulden per jaar en personen van 65 jaar - en ouder. Onder zekere beperking zijn ook onder de werking van de wet gebracht zii, die niet steeds in loondienst zijn, zoals personen, die aangenomen werk verrichten, leden van een orkest, provisie-reizigers, thuis werkers, D.U.W.-arbeiders. De Werkloosheidswet houdt twee verzekeringen in t.w. een wacht- geldverzekering en eer» werk loosheidsverzekering. Om aanspraak te kunnen ma ken op een uitkering krachtens de wachtgeldverzekering moet de betrokkene minstens 156 da gen in loondienst hdbben ge werkt in eenzelfde bedrijfstak in de 12 maanden voorafgaande aan de werkloosheid. Voor recht op een uitkering ingevolge de werkloosheidsverzekering is no dig, dat betrokkene 78 dagen in loondienst heeft gewerkt, onver schillig in welke bedrijfstak, in de 12 maanden aan de werkloos heid voorafgaande. Premie van het loon De premie, die voor de wacht geldverzekering moet worden VADER VAN WÏM VAN DER VOORT BEZOCHT BISSCHOP VAN OSLO In 't bekende winlersport- cent rum. Hamar staat een ziekenhuis, waar 17 Neder landse zusters van „Onder de bogen" te Maastricht werken. Tijdens zijn verblijj oi dit plaatsje heeft Wim van der Voort heel wat steun van deze zusters ondervonden. Vandaar dat de vader van Wim, tezamen met de Wel eerwaarde heer kapelaan Vun Fisenne uit Naaldwijk Dinsdagmiddag na de 10.000 meter, zijn doorgereisd naar Hamar om de zusters uit dank voor alles wat zij voor Wim van der Voort hebben gedaan een aantal bollen van lelies aan te bieden. Deze bloem is in dat deel van Noorwegen zo goed als on bekend. Maandagmiddag zijn beide heren in audiëntie ont vangen door de bisschop van Oslo, waarbij Monseigneur hen heeft gelukgewenst met de schitterende successen van Wim. Vandaag zijn de rijders en de Nederlandse journalis ten ontvangen door onze gezant te Oslo. betaald verschilt voor dc ver schillende bedrijfstakken en houdt verband met het werk loosheidsrisico. Gemiddeld zal deze premie waarschijnlijk 2.8 procent van het loon bedragen. De premie wordt voor de helft door de werkgever en voor de overige helft door de werknemer betaald. De premie wordt onder goed keuring van het. algemene werk loosheidsfonds door elke bedrijfs vereniging jn de betrokken be drijfstak vastgesteld. Voor de vaste arbeiders in d'e landibouw zal die premie 1 procent bedra gen, voor losse arbeiders 10 pro cent. Het bouwbedrijf heeft be sloten de vorstrisico's zelf te dragen. Hierdoor kon de premie voor deze bedrijfstak op 4.5 pro cent woTden vastgesteld. Voor de textielindustrie bedraagt de premie 2 procent, voor de gra fische industrie 2.2 procent, voor de metaalindustrie 2.6 procent, voor de vervoerssector 2 procent, voor bakkers en slagers 2 pro cent, voor de sigaretten- en kerf tabakindustrie 1.2 procent. De werkloosheidsverzekering is voor he.t gehele bedrijfsleven ge lijk. Voor het eerste jaar is de premie vastgesteld op 2.8 pro. cent van hef loon. Deze premie wordt voor de helft door het rijk en voor de andere helft door de werkgever en werk nemer betaald, zodat in het eer ste jaar 0.7 proeent van zijn loon door de werknemers als premie-aandeel moet worden bij gedragen. Delft IS v. Guayaquil-Salaver- ry; Hector 19 te Lissabon; Noor. dam 18 180 ZZO Sable eil,; Poseidon 19 te New York verw. v. Gonaives; Radja 19 v. Napels- Genua; Roebiah 19 v. Aden-Be- lawanSalland 19 v. Montevideo- St. Vincent; Waterman 18 bij Kaap Blanco; Zuiderkruis 18 270 ZO Kaap Race; Hercules 18 v. Palermo-Tunis: Leerdam 18 te Antwerpen; Nieuw Amsterdam 18 v. New York-Port u Prince; Tomori 18 v. Marseille; Ampenan 18 n.m. v. Aden-Penang: Benne- kom 18 v. Port of Spain-Curacao; Callisto 17 v. Houston-Nederland; Celebes 18 te Cheribon; Cottica 18 n.m. v. A'dam te Georgetown Kertosono p. 18 n.m. Gibraltar- Marseille, Langkoeas 19 Suraba- ja verw.; Prins Alexander 18 te Hamburg: Veendam 20 v. New Yark-R'dam. Uitkeringen De arbeiders, die onder de werkloosheidswet vallen, kun nen, wanneer zij zonder werk raken, aanspraak maken op een uitkering .gedurende 48 dagen per uitkeringsjaar volgens de wachtgeldregeling. De mogelijk heid is behouden, dat door de bedrijfsverenigingen dit aantal dagen kan worden verhoogd. Na deze 48 dagen wachtgeld, kunnen de werknemers aan spraak maken op 78 dagen uit kering volgens de werkloosheids verzekering, Indien de werk nemer geen recht op wachtgeld heeft krijgt hij 126 dagen (48 plus 78 daigen) uitkering vol gens de werkloosheidsverzeke ring. Voor beide verzekeringen be draagt de uitkering 80 procent van het loon, voor gehuwde mannen en kostwinners, 70 pro cent voor kostgangers en alleen- wonenden van 18 jaar en ouder en 60 procent voor de overigen. (Advertentie) U/acht niet tot Uw griep- hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw lucht wegen vastzit, de ziekte kiemen die Uw ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKKERS -'j Wtrelds beslt botUsiroop- A k M FjR *4 B i~j i&i ■'H iö- *1$ BELANGRIJKE GIFT VAN DR.. MELCHIOR voor Streekmuseum Oud-Schagen SCHAGEN Eén dezer dagen heeft de bekende oud-Schagcnaar dokter Melchior, thans vrouwen arts te Haarlem, en vermaard o.a. wegens zijn tocht met de wal visvaarder „Willem Barendsz" ten behoeve van het alhier te stichten streekmuseum een aantaj voor werpen geschonken. Het belang rijkste stuk is ongetwiifeld een groot; in donkere Iüst gevat schilderstuk voorstelleiVe de Ver rijzenis des Heren van de hand van cén der bekendste schilders uit de 17e eeuw. Verder nog een klein paneel van de schilder A. Tates uit het jaar 1644. Dit paneel had Dr. Mel chior in 1915 gekocht van de fam. Brantenaar. Een der eerste naai machines die in Nederland ge bruikt ziin alsmede een zeer groot aantal uit historisch oog - punt hoogst bebngrjjke tekenin gen, gravures - en prenten zijn tevens in deze schenking begre pen. Persoonlijk heeft Dr. Mel chior deze geschenken ter hand- gesteld aan de heer Lutjeharms, de archivaris van de Vereniging Oud Sehagen. welke een dezer dagen Rohagpn gaat verlaten. In dit verband is het vermeldens - waard dat het bestuur van „Oud Scihagen" deze scheidende func tionaris Zaterdagmiddag in intie me kring heeft gehuldigd voor ziin hoogst verdienstelijk werk- GENEVE (A.N.P.) Volgens de Voorlichtingsdienst van de Ver enigde Naties te Genève heeft In de loop van de tweede zitting van de speciale commissie voor krijgsgevangenen de Neder landse afgevaardigde de commissie meegedeeld, dat de Neder landse autoriteiten over inlichtingen beschikken, waaruit blijkt dat enige tientallen personen van Nederlandse afkomst zich nog als krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie bevinden. Tussen de regering van Neder land en die van de Sovjet-Unie waren besprekingen gaande over de vrijlating van deze personen. Van de 300.000 Belgen, die zich bij de bevrijding in 1944 als ge volg van de oorlog buiterf de landsgrenzen bevonden, zijn er 4.531 nog niet teruggevonden. Een groot aantal van deze als vermist geregistreerde Belgen is afkom stig uit de Belgische oostkantons (Eupen en Malmedy). Zij werden bij de Weermacht ingelijfd en op het Oostfront door de Russen gevangen genomen. Niet het weer, maar de K.N.V.B. heeft ons deze week in de steek gelaten. Want geloof ons, er zou anders Zondag vrij behoorlijk gevoetbald zijn. We verwachten voor aanstaande Zondag niet zo'n (onwijze) bondsdaad en misschien kamt de voetbalprijsvraag dan weer aan bod. Wij hebben tenminste goede hoop. Daarom nu weer de opgaaf. Toont uw kunsten na zoveel weken rust nog niet verleerd te zijn. Wat het kiezen van de opgaven betreft deden wij hetzelfde. UITSLAG NIET INVULLEN Naam: Woonplaats: Adres: i. 2. 3. Achter de namen san de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het juist voorspellen van winst of gelfik spel. doch me» met de goede cfjfers krfjgt men éèn punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen De- schikbaar gesteld: ƒ5,00 Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. DEN HELDER Nauwe'fjks gereed met de laatste proefvaar ten is Dinsdagmiddag het onlangs te water gelaten opnemingsvaar tuig „Snellius" onder commando van kapitein-luitenant ter zee G. A. Beejborn naar Nieuw-Guinea vertrokken. Het schip zal aldaar in het begin van Anrii aankomen en dan vanuit Hollandia de hy drografische werkzaamheden van Hr. Ms. Jan van Brakel gaan voort zetten. Met een vrijwel geheel nieuwe bemanning maar met de zelfde commandant, die met de van Brake) de tekentafels voorlo pig op rust had gezet. De honderd en'vijf opvarenden zullen gedurende de overtocht reeds met het werk vertrouwd worden gemaakt door de officie ren-specialisten, die de hydrogra fie reeds tot in de fijnste bijzon derheden beheersen, terwijl zij in Monaco nog enige dagen de gelegenheid zullen krijgen te pas sagieren. Want overste Boegborn zal aldaa-r contact opnemen met het internationaal hydrografisch bureau, alvorens via Colombo en Singapore naar Hollandia te ver trekken, „Snellius" is voor de hydrogra fie -reeds 'een zeer goede naam, want het vorige opnemingsvaar- tuie met dezelfde naam heeft rond 1929 een exneditie door de ge hele Archipel gemaakt en gege vens vastgelegd tot op diepten van tienduizend meter. De nieuwe „Snellius" is ver rijkt met een fraaie foto van het Raadhuis te Oudewater. Burge meester en Wethouders van deze gemeente kwamen kortgeleden onverwacht een officieel bezoek afleggen, waarbij bleek, dat de naam van de geleerde vader en zoon Snellius onverbreekbaar met de gemeente Oudewater is verbonden. Van 25 Februari tot 2 Maart zal «en Franse Volksdansgroep uit Bourgondië een rondreis door ons land maken. Het eerste bezoek geldt Den Bosch, waar de Sint Jan zal worden bezichtigd. Via Utrecht vertrekt de groep naar Haarleim, waar zij des avonds op 25 Jan. in het feestgebouw „Stad Haarlem" in de Jansstraat zal optreden. Voor de volgende dag staan be zoeken aan Aalsmeer en 't Rijks museum od het programma: 's avonds treden de Volksdansers op in gebouw „De Brakke Grond"- De volgende dag gaat het via Volendam, de Wieringermeer en de afsluitdijk naar Leeuwarden, waar zij des avonds met de Frie se VolksdansgroeD in Amicitia zal optreden. Op 28 Februari vertrekt de groep, na een bezoek gebracht te hebben aan bet fokbedrfif van Gebr. Schaap te Beersum naar Noord-Holland. Op Wieringen wordt in de jeugdherberg de lunch gebruikt, waarna een be zoek aan de Schermer volgt. Na ontvangst op het gemeentehuis te Oterleek volgt het bezoek aan enkele boerderijen en het K.I-- station. Des middags vertrekt 't gezelschap naar de Volkshoge school te Bergen waar des avonds in samenwerking met de Scher mer Volksdansgroep in De Rus tende Jager een opvoering wordt gegeven. Na een bezoek aan Ber gen aan Zee, vertrekt de groep de volgende dag naar Den Haag. Vermoedelijk zal het schip an derhalf iaar in de wateren van Nieuw-Guinea verblijven om dan waarschijnlijk te worden afgelost door het tweede nieuwe Neder landse opnerningsvaartuig de „Luyrnes," dat thans nog op de werf Gusto te 'Rotterdam ip aan bouw is. De werkzaamheden .zul len zich uitstrekken in de zeeën en langs de kust tussen Merauke en Hollandia (de Huimboldt-baai). Aan boord bevindt. z>oh een jeep met kleine garage. Bii werkzaam heden langs de kustlijn kan daar van gebruik worden gemaakt 0m tijdverlies te voorkomen. Bij afwezigheid van de comman dant zeemacht Nederland inspec teerde diens chef-staf kapitein ter zee A. J. Quanjer het fraaie schip, waarna hij de bemanning op het bovendek toesprak. Daarna kregen de familieleden van de opvarenden de gelegen heid eveneens het schip te bezich tigen, dat als een fraai staajtje van Nederlandse scheepsbouw be wonderd werd. De Marinierska- p'el luisterde het vertrek, dat door vele Marine-autoriteiten werd bijgewoond, muzikaal op. AUTEURSRECHTEN KONDEN NIET WORDEN BETAALD ENKHUIZEN De Alkmaarse Politierechter Mr J. N. Alblas heeft de toneelvereniging „Entre Nous" een boete van f 20,ge geven, die voorlopig is neergeko men op de penningmeesteresse Fr. v.d. V. en de secretaris A.J.H. R. Beiden waren, met nog twee bestuursleden, G.J.H. en M.M.B. in persoon gedagvaard wegens een overtreding van de auteurswet. De toneelvereniging heeft n.l. op 5 Mei van het vorige jaar in „De Doelen" een opvoering gegeven van het toneelstuk „Als de klok waarschuwt....", doch aan het Incasso Bureau Voor Auteurs rechten te Alkmaar niet de ver schuldigde auteursrechten ad 40 gulden (voor twee opvoeringen) betaald. De penningmeesteresse was ter zitting afwezig, evenals de heren R. en B. De heer H. verklaarde, dat de penningmees teresse niet geweten had, dat de auteursrechten vóór de opvoering hadden moeten zijn betaald. De opvoeringen werden een fiasco en de vereniging leed een verlies van 200. De I.B.V.A. verhoogde na dien de auteursrechten tot f 80. De gemeente had nog geen sub sidie gegeven -en de vereniging kon het niet meer betalen Thans zjin nog slechts 23 afgelost. De Officier van Justitie Mr J. W. Holsteijn betoogde, dat het be stuur beter voor de benodigde middelen had moeten zorgen en eiste tegen elk der vier bestuurs leden een boete van 10,De Politierechter achtte echter niet bewezen, dat de beide bestuurs leden H. en B. aan he^ ten laste gelegde 'schuldig kónden' wórden verklaard en sprak hen vrij. De beide anderen kregen een boete van 10,subs. 5 dagen elk. Op 1 December 1951 werd aan de Sovjet-Russische autoriteiten een lijst overhandigd van 68 Belgen, van wie was komen vast te staan, dat zij zich nog in Russische kampen voor krijgsgevangenen in leven moesten bevinden. In 1948 repatrieerde de Sovjet- Unie nog 81 krijgsgevangenen uit de oostkantons, in 1949 105, in 1950 20 en in 1951 één krijgsge vangene. De pas benoemde Belgische ambassadeur te Moskou, Arthur Wauters, zal thans trachten ook de terugkeer van bedoelde 68 Belgen, die dikwijls een Duitse naam dragen en slechts Duits spreken, te bewerkstelligen. BRANDWEER WEDEROM IN ACTIE HEERHUGOWAARD Za terdag j.l. werd de brandweer voor de derde maal in dit. jaar gealarmeerd. Ditmaal voor het blussen van een binnenbrand in de boerderij van de heer C. Kla ver aan de Veenhuizerweg. Er bleek een voederketel, welke met dieselolie werd gestookt, jn brand te ziin geraakt. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, wist de schade tot een minimum te beperken. PURMEREND, 19 Febr. 1952. 5500 kippeneieren f 1314.per 100 stuks; 5000 eendeneieren f 10 per 100 stuks. 524 runderen. 242 vette koeien f2.103.per kg, handel goed. 192 gelde koeien f 500750 p. st., handel kalm. 64 melkkoeien f 675975 p. st., handel stil. 12 stieren f 6501250 p. st., handel goed. 14 graskalve ren f 240300 p. st„ handel kalm. 4 vette kalveren f250300 p. st., handel goed. 938 nuchtere kalve ren: v. d. sl. f28—90, handel goed; v. d. fokk. f 5595, handel stug. 170 vette varkens f 1.842.10 p. kg, handel kalm. 740 magere var kens f3885, handel kalm, prijs houdend; biggen f2646 en f48 80. 221 schapen: vette f 100 180, handel goed; fokkerij f 180 210; lammeren f95160. 22 bok ken en geiten f 1060, handel vlug. 17 paarden f 580975, han del stil. 3 fokzeugen. Totaal 2639 dieren. 1800 oude kippen en ha nen (witte en rode) f 22.20 p. kr. 550 oude kippen en hanen (blauw) f 2.'25—2.35 p. kg. 1100 jonge hanen (blauw) f22.30 p. kr. 200 eenden fl1.75 p. st. 400 konijnen f 1.509.p. st. DE JONGSTE... OSLO (A.P.) De 12- jarige Alain Giletti is de jongste der Olympische deelnemers Het was eerst moeilijk hem te herkennen tussen de hondarden Noorse jochie's die zich rond de toegangspoorten van het Stadion verdringen om handtekeningen te verkrij gen van de deelnemers. Maar Aluin weel zijn weg en stapte parmantig met zijn deelnemerskaart door de ingang van liet Sport- paradijs. Hü meet 1 m. 37 en is de speelkameraad van de 1 m, 87 metende Jimmy Grogan. na Button de beste Ameri kaan voor het kunstrijden. Samen voeren zvj tijdens de oefening allerlei clowneske scenes op. Alain zal het niet verder dan de 10e plaats brengen, ofschoon sommiqen hem de 7e geven. Veel kan het hem niet schelen. Hij heeft nau- welijks een idee wat de Olympische Spelen zijn. of schoon hij bij de officiële opening trots met de Franse vlag aan het hoofd van zijn ploeg liep. Na zijn succes in Gothenburg en zijn match tegen Stahlberg in Stockholm nam Dr. Euwe naast zijn leraarswerkzaamhedcn ,even' er> passant het Hoogoventournooi. En de overwinningen knalden er weer uit. Donner voor de bijl, Kramer netjes opgevouwen en dat alles met een gemak zoals een hengelaar zijn dobbertje uit zet. Sterk de aandacht trok in Be verwijk het fantastische spel van de 20-jarige Joegoslaaf Andreya Fuderer. Een aardige jongen; hij studeert scheikunde maar als het even kan schaakt hij en hoe! In het landskampioenschap werd hij na Gligoric tezamen met Trifuno- vic 2 en 3. In Bied 1951 werd hij 4de, doch versloeg keien als Naj- dorf en Tartakower. In Dortmund 1951 eindigde hij na O'Kelly op de 2de plaats. Hij speelt goed piano en de Beverwijkse meisjes zeggen, dat hij reuze leuke ogen heeft. Zijn landgenoot Kostic kon wel zijn grootvader zijn; een echte oude wedstrijd-rot, die echter zijn beste tijd wel gehad heeft èn zo als vele vrouwen uitmunten in de kunst om zowel te kunnen praten als te breien verstaat de Joegoslaaf de „kunst" om gelij kertijd te praten en te eten. De overige buitenlandse deel nemers waren de nog jeugdige Canadees Yanowski, inmiddels ZIJDEWIND. Voor de eerste maal in de geschiedenis van onze N.K.J.B. en J.G. is Zondagavond door de jongeren een revue ge- Dresenteerd. en het mar zonder schroom gezegd worden, dat het een succesvolle avond is gewor den. Dinsdag werd een renrise gegeven. Burgemeester Kalb zegde gaarne te voldoen aan het ver zoek om deze avond te openen, omdat avonden als deze, geheel verzorgd door de jongeren zelf. bijzonder aantrekkelijk zijn en daarom ook meer dan 'gewone belangstelling verdienen. Ook de jongeren van ver en dichtbij bleken er zo over te hebben ge dacht, want öm half acht was de grote zaal van L'igthart totaal bezet. Onder voortreffelijke lei ding van Piet Bruin werd de revue „Alle hens aan dek" in gezet met een proloog door alle medewerkenden, waarna voor dracht, zang van de Jodelende Zusjes, Rhythmische oefeningen door de Balletgroep, declamatie door mej. Gr' Jong, muziek Van The musical Sailors en The Ja- bobs enz. elkaar aangenaam af wisselden en werden uitgevoerd op een wijze, dié de verwachting van ieder der ca. 350 bezoekers zeker heeft overtroffen. Geen wonder dat Kapelaan de Waard zei wel een klein beetje trots te zijn met zijn jongeren, die met deze avond weer eens overtui gend bewezen, dat het. pioniers werk van Kapelaan v. Schie z.g. 'onder hen niet vruchteloos is gebleven. Moge de belangstelling voor de N.K.J.B. eri J.G. zich niet slechts, bepalen tot avonden als déze, maar ook in toenemen de mate uitgroeien tot de weke lijkse bijeenkomsten. jurist geworden en in Nederland bekend door zijn deelneming in het Stauntontournooi in 1945, ver der de Duitse meester Rellstab en de Belg O'Kelly. Hein Donner, gewapend met een „fok", bracht er niet veel van terecht; v. Scheltinga speelde zijn gewone spelletje en Kramer was ook niet erg op dreef. De jeug dige Bouwmeester een nieuwe belofte deed nog wat onwen nig, maar zal wel spoedig op stoot komen. Uit de eerste 3 ronden volgen hier enkele spannende partijen. Allereerst Donners échec in 17! zetten tegen Fuderer. Wit: A. Fuderer Zwart: J. H. Donner Caro-Kann-verdediging 1. e2—e4, c7—c6; 2. Pbl—-c3 d7d5; 3. d2-d4, d5xe4; 4. Pc3xe4, Pg8f6 (beter is 4Lf5); 5. Pe4xf6t, e7xf6; 6. Lfl—c4, Lf8— d6; 7. Pgl—e2, 0—0; 8. 0—0 Dd8 c7; 9. Pe2g3, Pb8—d7; 10. Ddlh5 (wit steekt zijn bedoe ling niet onder stoelen of ban ken), 10c6c5; 11. Lc4— d3, g7g6; 12. Dh5—h6, Tf8—e8; 13. d4xc5, Pd7xc5 (de beslissende fout, juist was 13Lf8); 14. Pg3h5ü (een venijnige combi natie); 14g6xh5; 15. Ld3x h7t Kg8h8; 16. Lh7—g6t, Kh8 g8; 17. Dh6h7t en zwart gaf terecht op. In de 2e ronde moest Donner het hoofd buigen voor Dr. Euwe's loperpaar. Een monumentale par tij, die voor zichzelf spreekt. Wit: J. H. Donner Zwart: Dr. M. Euwe 1. e2e4, e7e5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. Lfl—b5, a7—a6; 4. Lb5—a4, Pg8—f6; 5. 0—0, Lf8—e7 6. Tfl—el, b7b5; 7. La4—b3, d7d6; 8. c2—c3, 0—0; 9. h2—h3, Pe6a5; 10. Lb3—c2, c7—c5; 11. d2d4, c5xd4; 12, c3xd4, Dd8— c7; 13. Pbl—d2, Lc8—b7; 14. d4 d5, Lb7—c8; 15. Pd2—fl, Lc8— d7; 16. Pfl—g3, Tf8c8; 17. Lc2 d3, Dc7b718. Ddl—e2, Le7 d8; 19. Lel—e3, Pa5—c4; 20. Ld3xc4, Tc8xc4; 21. b2b3, Tc4 c8; 22. Tel—cl, TcBxcl; 23. Talx cl, Ta8c8 24. De2—el, Pf6—e8; 25. Tclxc8, Db7xc8; 26. Delcl, g7—g6; 27. Dclxc8, Ld7xc8; 28. Pf3—el, f7—f5; 29. e4xf5, g6xf5; 30. f2—f4, Pe8—f6; 31. f4xe5, Pf6 xd5; 32. Le3d4, Ld8h4; 33. Ld4—f2, d6xe5; 34. Pel—f3, Lh4 —f6; 34. Lf2a7, Pd5—b4; 36. a2 a4, Pb4c6; 37. La7—c5, Kg8— f7; 38. a4xb5, a6xb5; 39. Pf2d2, Kf7e6; 40. Pg3—e2, Lc8—d7; 41 g2g4, f5xg4; 42. h3xg4, Pc6d4; 43. Pe2xd4, e5xd4; 44. Pd2e4, Lf6g745. b3—b4, Ke6—d5; 46 Pe4—f2, Kd5c4; 47. Kgl—fl, d4d3; 48. Kfl—el, Lg7—c3t. Wit geeft op. Stellig vormde Euwe's overwin ning in de 3e ronde op Kramer een van zijn beste partijen: op imponerende wijze werd de Fries VEEMARKT PURMEREND PURMEREND, 19 Februari. De handel in de vette koeien was in het begin heel vlug en de prijzen, vooral van de prima slachtbeesten, weer iets vaster. Later, toen bleek, dat het aan bod nog al aanlhdeld1, werd het wel iets kalmer maar de prijzen bleven vrijwel staande. Op de geldemarkt was ook wel belang stelling, maar deze ging het meeste uit naar d'e doders. Er werd heiel wat uitgezocht. Voor ■het leven ging het vrij stroef. De mond en klauwzeer, d'ie zich nog steeds uitbreidt, belemmert d'e handel geheel. Ook nu werd er geconstateerd, dat er een paar stieren en ook een paar vette koeien waren besmet. Ze wer den verwijderd. Dit is dezelfde reden waarom het met de verse melkkoeien waarvan nog maar steeds een klein aanlbod' is heel stroef gaat. Op de nuch tere kalverenmarkt. waar het aanbod van week tot week gro ter wordt, was de handel heel goed te noemen, en bii de vorige week vergeleken waren de prij zen vrijwel stabiel. Maar met de fokkers ging het vrii stug, ter wijl de enkele vette kalveren heel goed geplaatst werden. Op de vette varkensmarkt was de algemene opvatting dat. er hoigere priiizen zouden bestaan, maar dat viel wel tegen, niet dat het aanlbod te groot was, maar het liep niet. Eer» enkele zware ging een paar centen bo ven dp notering, maar de lich tere kwamen onder de 2.00 te- recht en de vette zeugen- zo om de 1.90 per kg. De gang in de biggen was vrii goed, maar zon der prjjsvertragiing. Ook de walveemarkt. die vrij dun bezet was, ging heel goed. De vette schapen en overbou- ders brachten hoge prijzen op. Ook de fokschapen stonden vi-ii hoog m priis. Op de paardenmarkt was het een stille boel; weinig siaoht- paarden. En de pLuimvcem-arkt was ook maar heel stug. VEEMARKT GRONINGEN GRONINGEN, 19 Febr; Kalf- en melkkoeien le soort f 900—950; 2e soort f 725—825; 5e „*>oort f 625700; kalfvaarzen f 775—850; f 575675; voorj. kalvende koeien f 850—900, f 650—725; vare koeien f 575—650 f 475—525; stieren f 2.45—2.50, f 2.152.25 per kg vet en vlees; kalveren en pinken f 150525; slachtvee f 2.56—2.60, f 2.26-2.40 f 1.902.10 per kg vet en vlees; nuchtere kalveren f 28—52: weideschapen f 90—130; vette lammeren f 95115; vette scha. pen f 110140; loopvarkens f 55—85; biggen f 45—50; f 3438; vette varkens f 2.06 2.10; f 1.701.92 per kg levend gewicht; zouters f 1.961.98 per kg levend gewicht. Aanvoer: 1194 runderen; 1259 kalveren; 81 schapen; 442 var kens; 357 biggen; 36 paarden; 63 bokken en geiten. Totaal 3432. Overzicht: Voor het kalf- en melkvee, welke langzaam kopers vonden, bleven de hoge prijzen gehandhaafd. Voor de worst koeien was de belangstelling wederom groot, doordat deze dieren in grote getale werden opgekocht. Het aanbod van slachtvee was redelijk groot, doch slachtrijpe stieren waren maar weinig aangevoerd. De handel over het geheel was re. delijk vlug, terwijl de prijzen zich iets in stijgende richting bewogen. Voor de nuchtere kalveren, waarvan het aanbod groot was, hielden de prijzen zich ruim schoots staande. Van wolvee was het aanbod abnormaal klein en i.v. hiermede hadden handel en omzet niets te betekenen. Voor de vette varkens was de belangstelling bij niet grote aan voer vrij goed. De prijzen gingen evenals die voor de zouters, iets hoger, de biggen waren weer duur, zodat voor enkele van de beste soort bij langzame handel nog iets boven de notering werd gemaakt. 21 Februari: Gedachtenis van de Zondag Een van de mooiste gelij kenissen uit het Evangelie is die van de zaaier. Het is een voorafbeelding van de pries ter Gods, die onder de men sen werkt en Gods woord uitstrooit in de harten. De tegenwoordige mens heeft die bovennatuurlijke kijk op de priester en zijn werk he laas verloren. Zij meten hun geestelijken af naar persoon lijke kwaliteiten; zij vinden hen goed, wanneer ze maar regelmatig op visite komen en dan met praten over het woord van God. De mens, die aandachtig het Evange lie van vandaag doorleest, zal moeten erkennen dat deze opvatting verkeerdis: een priester is een zaaier Gods en wanneer hij bij hem is geweest, zal hij iets van dat zaad moeten achterlaten. Maar dan is het ook nodig dat de mens meer ingesteld is om dit woord Gods te ont vangen. IN DESERTO geveegd als het^ware van het bord weg- 'it: Dr. M. Euwe Zwart H. Kramer Nimzo-Indiseh 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7e6; 3. Pbl—c3, Lf8—b4; 4. Ddlc2, c7c5; 5. d4xc5, 00; 6. e2—e3, Pb8—e6; 7. Pgl—f3, Lb4 xc5; 8. a2a3, a7a5 (beter 8. b6); 9. Lfl—e2, d7—d5; 10. 0—0, Dd8e7; 11. b2—b3, d5xc4; 12. Le2xc4, e6—e5; 13. Lel—b2, Lc3 e6; 14. Pf3—g5, Le6xc4; 15. b3 xc4, g7g6; 16. Pc3d5!, Pf6xd5; 17. c4xd5, Pc6a7; 18. PgBe4. Lc5—d6; 19. f2f4! (wit speelt kolossaal); 19. f7f6; 20. Pe4 xd6, De7xd6; 21. f4xe5, f7xe5; 22. Dc2—e4, Tf8xflt; 23. Talxfl, Ta8d8; 24. Lb2xe5, Dd6xd5; 25. De4—f4, Pa7c6: 26. Le5—al, Td8e8; 27. h2—h4, Dd5—e6; 28. Tfl—f3, Pc6e5; 29. Tf3—g3, De6 d6; 30. Df4a4!, Te8—d8; 31. Da4b3t, Dd6d5; 32. Db3-w?3, Td8e8; 33. Tg3—g5, Dd5—dit; 34. Kglh2 Zwart geeft op.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7