Pearson richteen waarschuwing tot diplomaten in Lissabon Opnieuw conferentie van Benelux-landen? Ruim tweederde meerderheid voor groter aantal Kamerleden Woningbeleid onder 't mes van K.V.P.-fracties DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Wat wordt er van de Benelux? Volkeren moeten vertrouwen hebben in onze resultaten Nationale zaak Ondertekening definitieve Unie nog niet verwacht Straaljager verongelukt Voor jeugdige candidaten parlementaire haven in zicht Conferentie Noord-Atlantische Raad Over de Oceaan is men ongeduldig! De Zweedse spionnagezaak Gesneuveld in Korea Irian niet voor Internationaal Hof Regering wil gelijkschakelen Brussel bestudeert Nederlandse nota Noordelijken doen enige concessies Duitsland mag wapens maken Eind van 1952 Europees leger? Voorstel Grondwetsherziening in de Tweede Kamer Parlement in bijzondere tijden Franz Richter gearresteerd Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal» f 2.07 per maand, f 0.48 per week» inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FtlT f Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) SK-ifcr <s" fyiM'- - STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 1 [Donderdag 21 Februari 1952 46e Jaargang No. 12405 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel, 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 EEN NATIONALE ZAAK moet in waarheid de voorziening in de woningnood genoemd worden, hebben wij in velerlei toonaar den sinds September van het vo rig jaar betoogd. De woningnood is „Staatsvijand nummer I", is er nadien gezegd en ook H. M. de Koningin heeft in die geest ge sproken, toen Zij Dinsdagavond de nationale leningen, welke thans aan de markt zijn geko men, met een kort, warm woord, aanbeval. Het is een nationale zaak, ja, een nationale plicht dat heel ons volk er aan medewerkt, deze leningen te helpen slagen. De zaak is nu publiek, van de zijde der Vereniging van Neder landse Gemeenten vooral, zal de bazuinstoot voor de propaganda voor deze leningen in de komen de dagen en weken klinken. Zoals men gelezen heeft, ko men er drie soorten leningen. Op de eerste plaats z.g. spaar- brieven, vooral bedoeld voor kleine spaarders, van 25 of 100 gulden. Zij hebben een looptijd van 22 jaar, maar desgewenst kan men al eerder, na vijf, elf, vijftien of negentien jaar, aflos sing vragen. Ten tweede is er een gewone lening met een rente van 4procent en een looptijd van 25 jaar. Ten derde een 22- jarige lening, die de eerste 5 jaar geen rente 'geeft, dan ll'/" jaar lang 5 procent en dan 5 jaar 10 procent! Terecht heeft mr. Oud gezegd, toen hij voor de pers deze zaak toelichtte, dat ieder deze zaak dient te steunen, of hij het met de politiek van de regering eens is of niet. Wij spreken hier van daag dus niet over de politiek, over de vraag, of het vastlopen van de financieringsmogelijkhe den voor de woningbouw niet ook geweten moet worden aan de financiële politiek van de Rege ring e.d. meer. Het is nu als in de dagen, toen er gezegd kon worden: Thans zwijgen alle nationale geschillen, wij kennen geen partijen meer, wij kennen slechts Nederlanders! Zoals de zaak nu is ingericht, kan practisch iedereen er aan meedoen. Het moet niet zo heel veel moeite kosten, de benodigde 50 millioen bij elkaar te krijgen langs deze weg, al zal het hier en daar, waar men met geslaag de burgerzinleningen deze grote stunt al vóór geweest is, mis schien niet zo vlot meer gaan. Hier en daar immers is de zaak eigenlijk al „afgeroomd", maar daarnaast is er toch, geloven wij, nog genoeg mogelijkheid, om door middel van deze drievoudi ge lening de gelden bijeen te krijgen, welke nodig zijn. Öf het helemaal waar is, wat in de Koninklijke rede werd ge zegd, dat de plagen van de oor log achter ons liggen, op de wo ningnood na, daar zullen we nu niet over twisten. Een erge plaag, om van veel geestelijke ellende niet te spreken nu, is de afwik keling van de regeling van de oorlogsschade bijv. maar de woningnood is toch wel de erg ste en de Koningin schetste die terecht als een slepende ziekte. Op het gebied van de bestrijding daarvan heeft Nederland een goede faam, de verdediginS van de volksgezondheid vindt het particulier initatief al jaren lang vooraan in. de linies. Ook op grond daarvan mag verwacht worden, dat het Neder landse volk zichzelf niet in de steek zal laten nu het over de woningbouw gaat en het Konink lijk woord van opwekking niet zal beschamen! LISSABON, 20 Febr. (A.P.). De Noord-Atlantische Raad is vandaag zijn eerste zitting begonnen. Hieraan nemen deel de 12 Westerse geallieerden en voor de eerste maal ook Grieken land en Turkije. De voorzitter Lester B. Pearson (Canada) waarschuwde er plechtig voor, dat deze negende zitting er over beslissen zal of de Atlantische coalitie een blijvend en sterk verbond zal zijn voor de verdediging van vrede en vooruitgang of alleen maar een ongemakkelijk verbond. Pearson achtte het ongelukkig en onredelijk, dat men, elke keer wanneer de Raad bijeen was, dra matische besluiten zou moeten verwachten. Niettemin zouden de bijeenkomsten van de Raad een gestadig vorderen naar de oplos sing van de vraagstukken van de Nato moeten aantonen. „Indien wij niet door resultaten onze vol ken overtuigen, dat dit gebeurt, zal hun belangstelling tanen en zal hun steun aan het Noord- Atlantsehe bondgenootschap ver minderen'. Dit was met name het teval met de bondgenoten van luropa aan de andere züde van de Atlantische Oceaan. „Wij van de andere zijde van de Oceaan zijn ongeduldig van nature en het is mogelijk, dat wij ons van de moeilijkheden niet altijd even be wust zijn als de oude gemeen schappen van Europa". Nato en defensieraad. De Nato vervangers hebben vanmorgen de definitieve tekst, waarin de betrekkingen tussen de Nato en de Europese defensieraad neergelegd zijn, goedgekeurd. Van ingelichte zijde wordt mee gedeeld, dat in een bepaling ver plicht gesteld wordt dat leden AANKOMST GEWONDE MILITAIREN UIT KOREA Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen in de mid daguren van 22 Februari a.s. op het vliegveld Valkenburg enige gewonde militairen van het Ne derlands detachement Verenigde Naties uit Korea arriveren. STOCKHOLM, 20 Febr. (A.P.). De 33-jarige Fritiof Enbom die beschuldigd wordt van spionnage voor een buitenlandse mogend heid is vanmorgen in Stockholm voorgeleid. Het proces vindt om redenen van veiligheid plaats in het geheim. Enbom was bleek en zichtbaar nerveus. Hij was ge kleed in een grijsbruin tweed costuum. Enbom wordt beschuldigd van „spionnage op grote schaal". Op dit vergrijp staat maximaal le venslange gevangenisstraf. De datum, waarop de officiële tenlastelegging moet zijn geschied, is door het hof vastgesteld op 5 Maart. Men verwacht, dat bij het pro ces tegen Enbom opzienbarende ontdekkingen zullen worden ge daan over een der gevaarlijkste communistische spionnagebenden, die ooit voor Rusland in Noord- Zweden hebben geopereerd. van de E.D.C. hulp verlenen aan elk Nato-land dat aangevallen wordt. In een tweede bepaling wordt de Nato verplicht" een aangeval len E.D.C.-lid te hulp te schieten. Daar West-Duitsland het enige niet Nato-lid is dat in de E.D.C. is opgenomen, zou dit protocol indien goedgekeurd door de vol ledige raad een schakel ver schaffen tussen Duitsland en de Atlantische gealieerden. De vervangers hebben ook een militair rapport goedgekeurd waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de vliegvelden, de verbindingen en het hoofdkwar tier benodigd om de Europese luchtdefensie te versterken. 's-GRAVENHAGE, 20 Febr. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens ge vechten op Korea op 18 Februari 1952 de navolgende militairen zijn gesneuveld: Soldaat J. van den Berg, leger- nummer281205763; de soldaat van den Berg werd op 5 December 1928 geboren. Hij was afkomstig uit Brunssum en was ongehuwd. De korporaal H. Cleffken, le- gernummer 270226003, geboren 26 Februari 1927. Hij was afkom stig uit Rotterdam. De korporaal Cleffken diende bij het voormalig regiment stoottroepen en was on gehuwd. Soldaat M. P. F. van Haren, legernummer 300622008, geboren 22 Juni 1930. Hjj was afkomstig uit Eindhoven en ongehuwd. De soldaat J. Lenaerts, leger nummer 220518000, geboren 18 Mei 1922. Hij was afkomstig uit Maastricht. De sodaat Lenaerts diende bij het voormalig regiment stoottroepen en was ongehuwd. (Van onze parlementaire redacteur). Uit het antwoord, dat de minis ter-president dr. W. Drees gister middag in de Tweede Kamer heeft gegeven op de vragen van prof. Gerretson over het Nieuw- Guinea-beleid viel af te leiden, dat de Nieuw-Guinea-kwestie niet zal worden gebracht voor het In ternationale Hof van Justitie. Indonesië 'stelt zich op het standpunt, dat op juridische gronden de souvereiniteit over Nieuw-Guinea bij haar berust. Nederland daarentegen heeft het standpunt niet prijs gegeven, dat de souvereiniteit over het omstre den gebied aan Nederland be hoort. Dr. Drees sprak als zijn ver wachting uit, dat ook Indonesië de kwestie niet bp een der ge noemde hoven aanhangig zal ma ken, om daarmede niet de kans te lopen in het ongelijk te wor den gesteld, hetgeen haar positie sterk zou verzwakken. In verband met de te verwachten zaligverklaring van wijlen Paus Pius X is in een processie van kardinalen het gebalsemde lichaam van de Paus van de voorlopige rustplaats in de Crypten van de Sint Pieter overgebracht naar het definitieve graf. In de processie draagt kardinaal Federico Tedeschini, aartspriester van de Sint Pieter, de urn met de relikwieën van Paus Pius X. (Van onze parlementaire redacteur). Namens de K.V.P.-fractie in de Eerste Kamer heeft ir. Kraaij- vanger bij de beschouwingen over de rijksbegroting 1952 zijn grote teleurstelling uitgesproken over het woningbeleid van de rege ring. Het nalaten van het leggen ener hechte grondslag noemde hij de oorzaak van de impasse waarin men thans verkeert. De regering acht een goede huisvesting met zo belangrijk als de verdediging van de vrijheid. Beide zijn even belangrijk meen de hij. Dr. Drees zeide in zijn antwoord, dat dit jaar geen huur verhoging is te verwachten. Huur verhoging zou niet kunnen plaats vinden, zonder een compensatie voor grote groepen van de bevol king. Hij zag de toekomst nog niet zo somber in. Het aantal woningen waarvoor in de laatste maanden goedkeuring is verleend, achtte hij belangrijk. In de Tweede Kamer. De Tweede Kamer hield zich bezig met een wetsontwerp, dat de regering de bevoegdheid zal geven om centrale voorschriften Huiskes sloeg Andersen Tijdens wedstrijden te Skiën sloeg Anton Huiskes, die op moeilijk ijs uitstekend reed, gis teravond Hjalmar Andersen op de 3000 meter. Huiskes noteerde een tijd van 4 min. 58 sec., An dersen deed er 5 min. 1 sec. over. uit te vaardigen die afwijken van de gemeentelijke bouwverorde ningen. Het ligt in de bedoeling, dat de hoogte van de plafonds, de dikte van de muren en zelfs het aantal slaapkamers voortaan in Den Haag zouden worden vastgesteld. De heer van Vliet (K.V.P.) trok hiertegen van leer. Hij diende een amendement in, dat geen in breuk mocht worden gepleegd op het gemeentelijk volkshuisves tingsbeleid in meer algemene, principiële en sociale zin. (Het is mede-ondertekend door leden van de CH en VVD). De heer v. Vliet liet duidelijk uitkomen, dat zonder dit amendement de K.V.P. fractie het wetsontwerp niet zou aanvaarden. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 20 Febr. (Telefonisch) In de omgeving van de Belgische regering stelt men de mogelijk heid in het vooruitzicht dat Bel gië weldra een nota zal opstellen als antwoord op de Nederlandse nota met betrekking tot de Be nelux. Beide nota's zouden het onderwerp kunnen uitmaken van een ministeriële conferentie, waarop een plan tot stelselmatige regeling van de nog hangende Benelux vraagstukken kan opge steld worden. De Nederlandse nota wordt thans door het departehient van Buitenlandse Zaken onderzocht en men wacht op de terugkeer van minister van Zeeland uit Lis sabon om de zaak verder af te werken. Geen hoopvol perspectief. In diplomatieke kringen te Brussel gelooft men echter niet aan de mogelijkheid om op de in het vooruitzicht gestelde Benelux- conferentie tot de odertekening van de Economische Unie over te gaan. Men gelooft ook niet, dat de Nederlandse nota in die zin mag worden opgevat. Deze bevat tal rijke problemen, doch lost er geen enkel van op. Ook niet alle pro blemen worden door de nota aan geroerd. Zo wordt wel gesproken PANMOENDJON, 20 Febr. (Reu ter). De Noordelijken hebben vandaag bij de besprekingen over de uitwisseling van krijgsgevan genen kleine concessies gedaan, zo heeft een woordvoerder van de V.N. meegedeeld. Wat het toezicht op een wapen stilstand betreft, blijven de Noor delijken aandringen op aanvaar ding van de Sowjet-Unie als neutraal land dat aan het toezicht kan deelnemen. Aan het centrale front hebben de Noordelijken Dinsdag aan de Poekhan een voorpost veroverd. Aan de rest van het front meldt het achtste leger slechts kleine proefaanvallen. over de convertibiliteit van de munt en de oprichting van een coördinerend orgaan, maar er wordt geen gewag gemaakt van de waterwegen, volgens Brussel betekent de Nederlandse nota, dat Nederland van de Benelux-part ners wenst te weten hoe de Eco nomische Unie volgens hen tot stand kan komen en welke voor waarden daartoe moeten vervuld worden. Nederland maakt tegelijk zijn eigen voorwaarden bekend, zodat te Brussel aangenomen wordt, dat een antwoord, ook in de vorm van een nota, gewenst wordt. PILOOT GEDOOD BIJ LUNTEREN Om ongeveer 16.30 uur is gis termiddag een Gloster-meteor van de Nederlandse luchtstrijdkrachr ten in de omgeving van Lunteren in de lucht geëxplodeerd. De wrakstukken liggen ver in het rond verspreid. De piloot, de 24-jarige ge huwde serg.-vlieger P. C. Smaal uit Dordrecht, werd gedood. Ooggetuigen zagen de straaljager in een duikvlucht uit de wolken te voorschijn komen. Plotseling werd een zware rookpluim zicht baar en met een zware knal sloeg de Meteor op korte afstand van de aarde uit elkaar. In een huis in de omgeving werd door de lucht druk belangrijke schade aange richt. BONN, 20 Febr. (A.P.). De West-Duitse kanselier Konrad Adenauer heeft vandaag ver klaard dat de Westerse geallieer den aan West-Duitsland permis sie geven om wapens te gaan maken, behalve dergelijke ultra moderne wapens als atoombom men, bestuurbare raketten enz. De meeste geallieerde controle maatregelen op de industrie zul len naar zijn zeggen binnenkort opgeheven worden. De Duitsers zullen wel toestemming krijgen om research-werk op atoomge bied en op het gebied van de bacteriënoorlog te verrichten. Nadat mr. J. Th. Bonnerman, secretaris-generaal van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, gisteren de Westfriese Flora had geopend, werd hij rondgeleid door de voorzitter van de tentoonstelling de heer S. Schaper-Rood. Tot deze vier wetsontwerpen behoren ook het voorstel om net aantal leden van de Tweede Ka mer van 100 op 150 te brengen en dat van de Eerste Kamer van 50 op 75. Het voorstel, dat de Grondwet wil aanpassen aan de gewijzigde verhouding ten opzich te van Indonesië en de West werd aangenomen met 51 tegen 36 stemmen. Vóór de K.V.P., P.v.d.A. Tegen A.R., C.H., V.V.D., Comm., de Staatk. Geref. en de heer Weiter. Deze meerderheid zou onvoldoende zijn bij een behan deling in tweede lezing door nieuwe Kamers, maar de moge lijkheid, dat er na de verkiezin gen meer voorstanders zullen zijn, moet geenszins uitgesloten wor den geacht. Deze aangelegenheid kwam nu al te zeer in het poli tieke vlak te liggen. Uitbreiding Kamers. Het voorstel tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer werd aangenomen met 67 tegen 20 stemmen. Vóór de K.V, P.. P.v.d.A., A.R., Staatk. Geref., de heer Weiter en mevrouw For- tanier de Wit en de heer Zeege- ring Hadders van de V.V.D. Te gen de C.H., de rest V.V.D. en Comm. Een ruime twee derde meerderheid dus. Bij het voorstel tot uitbreiding van het aantal PARIJS, 20 Febr. (A.P.). Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken sprak gisteren het vertrou wen uit, dat Europa tegen het eind van 1952 gereed zal zijn met de voorbereidingen voor een verenigd Europees leger, waarbij inbegrepen een Duits contingent. Hij verwachtte, dat de zes lan den, die op het ogenblik bespre kingen voeren over een dergelijk leger, tegen die tijd het verdrag, waarbij dit leger in het leven wordt geroepen, zullen hebben op gesteld en getekend. leden van de Eerste Kamer was de stemverhouding dezelfde. (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag werd in de Tweede Kamer de eindstemming gehouden over zes wetsontwerpen, die de strekking hebben om de Grondwet op verschillende punten te wijzigen. Eén wets ontwerp werd afgevoerd hangende het voorstel van de regering om het in te trekken, één behaalde de ge.wone meerderheid en de vier andere een zodanige meerderheid, dat de verwachting gewettigd is, dat deze ook in deze nieuwe Kamers de dan vereiste twee derde meerderheid zullen kunnen behalen. Voor de jeugdige candidaten voor de Tweede Kamer kwam de parlementaire haven in het zicht met de eveneens ruime aanvaar ding van het voorstel om de leeftijdsgrens voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer van 30 op 23 jaar te brengen. De uit slag was 63 voor en 24 tegen. Vóór de K.V.P., P.v.d.A., V.V.D. en Communisten. Tegen A.R., C.H., Staatk. Geref., de heer Vonk (V.V.D.) en de heer Weiter. Wat de leeftijdsgrens voor de Eerste Kamer betreft sprak de Kamer zich met 73 tegen 14 voor hand- (Zie vervolg pag. 3). BONN, 20 Febr. (D.P.A.). De uiterst rechtse afgevaardigde in de West-Duitse Bondsdag, die tot dusver opgetreden is onder de naam dr. Franz Richter is Woensdag gearresteerd. Dr. Ehlers, voorzitter van de Bondsdag, heeft de plenaire ver gadering medegedeeld, dat „Rich ter" waarschijnlijk een valse naam is en dat de titel doctor eveneens ten onrechte gevoerd schijnt te zijn. De ware naam van „Richter" zou zijn Fritz Roesier. Hij zou vroeger „Gauhauptstellenleiter" van de N.S.D.A.P. in Saksen ge weest zijn. De parlementaire onschend baarheid van Roesier was tevoren door de betrokken commissie op geheven. De arrestant werd door een kelderraam uit het parle mentsgebouw naar buiten ge werkt en aan de buiten wachten de politie overgeleverd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1