Dom Aloysius van de Laar OCSO viert qouden priesterfeest Beveiliging van overwegen is zeer urgent P.T.T. over bestellingen PYROMAAN hoorde drie jaar tegen zich eisen LEVENDE PASTORALE VRAGEN „Als W.k. in Amerika zijn, rijd ik in 1953 toch nog" De Tegel se Trappist een man van de daad Op de motor de Sahara in Bijzondere zegels vragen bijzondere inspanning Kinderzeqels f850.000.- Twee verdragen Nederland niet op Weense Jaarbeurs Naar wij vernemen Boze schoonzoon zwaaide met mes Politie zoekt verdwenen zakenman De preek volgens het Evangelie Steven Coldeweij plotseling overleden Charite en Smeekens naar Helsinki? Andersen krabbelt terug: VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 's-GRAVENHAGE. Een aan. tal onzekere factoren bij de ver lening van invoervergunningen door Oostenrijk, binnen het kader van eventuele extra invoercon tingenten ten behoeve van deel nemers aan de Jaarbeurs te We nen, heeft tot gevolg, dat het merendeel van de ruim 40 deel nemers, die zich bij het Cihan hadden opgegeven, voor deelne ming aan deze beurs, zich hebben teruggetrokken. Het Cihan moet daarom afzien van het organise ren van een gemeenschappelijke Nederlandse deelneming aan deze Oostenrijkse beurs. hebben jonge konijnen duizend jonge bomen in een kwekerij te Tienray van de schil ontdaan. De konijnen voeren er wei bij, de bomen minder, die zijn ten dode opgeschreven en leveren de kwe ker een schade van duizenden guldens op. is het een handige in Salzburg gelukt, een nieuwe vering te con strueren voor fietsen en motoren, die alle mogelijke schokken in voor- en achterwiel opvangt. Voor het gebruik van die super-vering kan men zijn oude frame gebrui ken. Het monteren van de veer in de voorvork kost slechts vijf minuten, in de achterwielen een klein kwartier. o zou de bende van Alif, die bij gevechten op Java reeds eerder werd gedecimeerd, haar leider verloor en vuurwapenen in han den van de R.I.S.-troepen moest achterlaten, nu vrijwel geheel onschadelijk gemaakt zijn. Er zijn eerst echter nog 75 huizen in brand gestoken door de bende. zijn de mensen van Ger de Roos, die medewerkten aan de K.R.O.- programma's waarin het liedje „de Speeltuin" voor kwam, tij dens een tournee-avond hartelijk gehuldigd. Het liedje werd zo populair, dat er' al 25.000 gramo- phoonplaten van moesten worden gemaakt. Een top-record.... gaan de Japanners weer varen op Londen, Rotterdam, Antwer pen en nog een paar Europese havens. Daarvoor werden reeds een stuk of zes nieuwe schepen gebouwd wist een 24-jarige Ambonees in Amsterdam het medelijden op te wekken van een typiste en een huishoudster. De eerste liep er in voor f 7000.de tweede voor f 4000.De ondernemende jon geling had echter nog meer rela ties TEGELEN (K.N.P.) Op 23 Februari herdenkt de Hoogeer waarde Dom Aloysius van de Laar O.C.S.O. de dag. dat hij vóór vijftig jaar door Z. H. Exc. Mgr. Heijlen. bisschop van Na men, in diens huiskapel tot priester werd gewijd. Kort geleden, 17 December, werd in de Cisterciënserabdij O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen op de Ueleshei te Tegelen de 75ste verjaardag van Abt Dom van de Laar intiem herdacht. Dit huiselijke feest groeide tot een meer openbaar feest door zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, wel'ke onderscheiding hem door de Commissaris der Koningin, Mr. Dr. Fr. Houiben, namens H.M. de Koningin werd overgereikt. Allen, die hem kennen, ziin verheugd om deze decoratie, want zii weter» hoezeer hii deze heeft verdiend. Toen Dom van de Laar op 27 Juli 1912, monnik zijnde van de Cigterciënser-abdii te Rochefort in België, werd benoemd tot Su perior van het Tegelse Trappis tenklooster, verkeerde dit in enigszins moeilijke omstandig heden. Door zijn tact, wijsheid. 's GRAVENHAGE. De Recht bank te 's Gravenhage veroor deelde gisteren J. H. uit Den Haag, conform de eis, tot 6 mnd. gevangenisstraf met aftrek, waar van 3 maanden voorw. In Augustus van het vorige jaar kwam H. in Den Haag in conflict met zijn schoonmoeder. De ruzie had niet veel om het lijf, maar H. wond zich zo op, dat hij een broodmes nam en daarmede zijn schoonmoeder zou hebben bedreigd. Het was alle maal zonder ongelukken afgelo pen en na deze uitbarsting was de vrede weer hersteld. Britse schenking aan Joego-Slavië LONDEN, 21 Febr. (Reuter). Engeland zal in de loop van het komende belastingjaar militaire uitrusting ter waarde van 3.250.000 pond sterling aan Joego- Slavië schenken. Uit Zutphen ontsnapte gevangenen nog niet gegrepen De twee beruchte Amsterdam mers, verdacht van een roofover val, die uit het huis van bewa ring te Zutphen zijn ontvlucht, zijn tot nu toe niet gegrepen. Zij zijn Dinsdag nog in de Dinnen- stad gesignaleerd. Het vraagstuk van de overweg beveiliging blijft, gezien het grote aantal slachtoffers, dat ieder jaar opnieuw te betreuren valt, voort durend en ten sterkste de actieve belangstelling opeisen, aldus de Koninklijke Nederlandsche Toe ristenbond A.N.W.B. In de laatste jaren heeft de Bond in talrijke gevallen de apert onvoldoende beveiliging van verschillende overwegen ons land telt niet minder dan 3360 gelijkvloerse kruisingen tussen rail- en weg verkeer in openbare wegen gesignaleerd en onder de aan dacht van de bevoegde instanties gebracht. Vele malen heeft de A.N.W.B. contact opgenomen met de Ned. Spoorwegen, die echter vrijwel steeds de noodzakelijk geachte verbeteringen afwezen, met de opmerking, dat correctie van de bestaande toestand onnodig was, indien de weggebruikers zich maar hielden aan de bepaling, dat overwegen slechts mogen worden gepasseerd met een maximum snelheid van 20 km per uur. Dat niettemin verschillende verbete ringen konden worden bereikt, was dan ook veelal slechts te danken aan de bemiddeling van de Generale Directie van het Ver- 23 Februari H. PETRUS DAMIANUS De mens is geneigd om te schipperen, om, in contact met de mensen uit de wereld, de kool en de geit te sparen. Vooral in de elfde eeuw, toen de vorsten groot gezag had den, meenden sommigen er goed aan te doen door hen in kerkelijke zaken hun zin te geven. De pauselijke kanselier Hildebrand was van een ge heel andere mening: door al les heen wilde hij de rechten van de kerk handhaven en hij vond steun voor zijn opvatting bij de eenvoudige Benedictij ner monnik uit de abdij van Fonte Avellano Petrus Dami- anus. Door zijn toedoen werd deze priester tot kardinaal aartsbisschop van Ostaia aan gesteld en in de felle strijd van Hildebrand als paus Gre- gorius VII met Hendrik IV was hij zijn rechterhand. De gerechtigheid heb ik altijd liefgehad, was zijn lijfspreuk. Leer uit dit leven om ondanks moeilijkheden de ware ge rechtigheid altijd te dienen. IN DESERTO keer, welke met het toezicht op de Spoorwegen is belast. Gezien het internationaal over leg in UNO-verband, dat in de laatste jaren betreffende de over wegenbeveiliging gaande is, heeft de A.N.W.B. gemeend zijn stand punt met betrekking tot dit vraagstuk officieel ter kennis van de Minister van Verkeer en Wa terstaat te moeten brengen. De Spoorwegen hebben her haaldelijk als hun mening te kennen gegeven, dat de roeke loosheid en onvoorzichtigheid van de weggebruikers in belangrijke mate tot ongevallen, zowel op af gesloten als op onafgesloten over wegen, aanleiding hebben gege ven en voorts, dat bij onafgeslo ten overwegen een aantal van plaats en situatie afhangende ge- varenfactoren optreden, die wel is waar mede oorzaak van onge vallen kunnen zijn, doch die voor de weggebruikers ten zeerste een uitgesproken reden tot nog gro tere voorzichtigheid moeten vor men. De A.N.W.B. stelt hier tegen over, dat de moderne verkeers techniek leert, dat een opeenho ping van ongevallen op bepaalde plaatsen een positieve aanwijzing onge vallen van een zelfde type bete kent in feite, dat de gebruikelijke beveiligingssystemen ontoereikend zijn. Tientallen overwegsituaties zijn door de A.N.W.B. aanhangig gemaakt en telkens was de erva ring, dat, wanneer de voorgestel de verbeteringen konden worden door gevoerd, de ongevallen en de klachten ophielden. HAGENAARS ER OP UIT 's-GRAVENHAGE. 21 Febr. Over twee weken honen twee Hagenaars. de 21-iariee W. Pa ling van Veen uit Scheveninven en de 26-iarige F Willemse uit Den Haag met een 250 cc motor met ziisnan naar Algiers te ver trekken. Van daaruit ziin zij voornemens een tocht te maken naar het Hoeeargebergte. 2500 KM ten Zuiden van de hoofdstad, waar het nlaatsie Tamanrasset uitgangsnunt zal ziin voor ver kenningstochten. Het is, naar de heer Palmg v. Veen ons mededeelde, de bedoe ling interessante dingen op het gebied van Flora en Fauna te verzamelen. Tijdens de tocht, die drie a vier maanden zal duren, hópen zij driekwart van de Sahara te doorkruisen. De fabriek, waar van de motor het merk voert, zal in een deel der reiskosten hij dragen. liefdevolle zorgen en grote acti viteit wist hij deze te overwin nen. Onder ziin leiding werd het een bloeiende priorij. Het beste bewijs hiervan was de bouw van een waarlijk monachale kerk, onder architectuur van Fr. Stoks en Broeder Adelbertus. Deze kerk is geheel aan Dom van de Laar te danken; hii is de man van het initiatief en de durf. van de idee er» van het met veel moeite bijeenbrengen der kapi tale som, welke hiervoor nodig was. De bouw werd begonnen in 1924 en voltooid in 1928. Nu kan het .Opus Dei", waartoe ook deze „witte Benedictijnen" zijn ge roepen, in volle luister worden uitgevoerd. Abdij Door deze bouw en nog meer door de innerlijke geest was aangetoond, dat deze priorij waardig was tot abdij te worden verheven. Dit geschiedde in het Generaal Kapittel der Orde van 18 September 1933. Op 2 Octo ber werd Dom van de Laar door bet convent tot abt verkozen en 8 December werd hij gewijd door Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemments. onder zeer grote be langstelling uit alle rangen, standen en kloosters. Dom Aloy sius was toen reeds een algemeen geziene figuur om zijh excellente eigenschappen. Toen de grote ellende over Noord-Limburg in de vreselijke oorlogswinter van 1944-45 los brak, bijna geheel de bevolking van Roermond tot Mook werd verdreven naar het Noorden van ons land en van het laatste werd beroofd, toen nam deze onver stoorbare abt in de kelders van zijn ruïne en kerk nog 350 vluchtelingen op mannen, vrou wen, kinderen, die hier ook ge voed werden. Dit is wel de meest genereuse en wonderlijkste periode uit dit klooster. Vijfhonderd mensen werden daar dagelijks gevoed en men wist niet hoe men van de ene in de andere dag moest le ven. Aan alle broeders en paters past hiervoor wel grote dank. De vluchtelingen hebben deze dank getoond door het schenken van een gebrandschilderd raam van Wiegersma. Het gouden priesterfeest van Abt Dom Aloysius van de Laar O.C.S.O. op 23 Februari zal zeer zeker niet ongemerkt voorbij gaan, ofschoon het slechts intiem gevierd wordt. Immers, de offi ciële viering za] geschieden op 27 Juli, de dag, waarop ook het feit zal wordep herdacht, dat de Abt veertig jaar geleden Overste werd van deze communiteit. De groepscommandant der Rijkspolitie te Beilen verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Lammert Pastoor, geboren 19 Sept. 1921, aardappelhandelaar, wonende te Bovensmilde, Hoofdweg 226. Lang 1.70 M., donker uiterlijk, gezet postuur, platte ingedeukte neus, achterovergekamd haar, trekt met één been. Hij is ge kleed in grijs costuum mét bruine gleufhoed en sedert 15 Febr. '52 spoorloos. Vermoedelijk verkeer de hij in overspannen toestand Een ongeluk wordt gevreesd. Bij aantreffen wordt bericht verzocht aan genoemde groeps commandant, tel. 5 of 109, of aan de postcommandant te Bo vensmilde, tel. 827. Wat betreft de opmerking over vertraging bij de Posterijen in de overkomst van correspondentie als gevolg van de omstandigheid, dat in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag geen nachtposttreinen lopen, vermeldt de' Memorie van Antwoord op het Voorlopig Ver slag van de Commissie van Rap porteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting der P.T.T. voor 1952 het volgende. Aangezien zakencorresponden- tie in de regel op Zaterdag reeds in die vroege namiddaguren kan worder* ter post bezorgd, kan deze op zodanige wijze wordlen verzonden, dat opneming in de eerste bestelling in het gehele land oP Maandag in het algemeen mogelijk is. In verband hiermee, is er rekening gehouden met de hoge kosten, verbonden aan het inleggen van nacbtiposttreinen, geen aanleiding deze treinen ook in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maan dag te doen rijden. Rond de zegels met toeslag Het is juist, dat van de op brengst van de jaarlijks verschij nende bijzondere zegels met toe slag (d'e zomer- en kinderpost zegels) een gedeelte ten goede komt aan de sociale fondsen van P.T.T. Voor de zomerpostzegels bedraagt dit gedeelte 4 procent, voor die kinderpostzegels 3 pro cent van de netto-opbrengst. Aan deze regeling, die reeds sinds jaren bestaat, ligt de bedoeling ten grondslag de postambtenaren bij de verkoop te interesseren. Zii werd getroffen met instem ming van de instanties, die bij de opbrengst zijn betrokken. In aanmerking genomen, dat het verkopen van bijzondere ze gels naast de gewone een ver hoogd risico voor tekorten bij de loketambtenaren meebrengt en voorts, dat vele ambtenaren ook buiten de diensturen 1 krachtig meewerken aan dte be vordering van de verkoop, is deze uitkering alleszins redelijk te achten. Op de landingsplaats van het Britse Commando no. 4 aan de Oranjedijlc te Vlissingen komt een oorlogsmonument te staan, voorstellende een aanvallende commando-soldaat, dat 30 Mei a.s. onthuld zal worden. De ontwerper van het monument, de beeldhouwer Titus Leeser, uit Ommen, werkt in zijn atelier aan de voltooiing van het beeld. AMSTERDAM De Procu reur-Generaal bii het Amster dams Gerechtshof. mr. W. P. Bakhoven, heeft bii de behande ling in hoger beroep van het nroces tegen de 34-jarige Am sterdamse kellner T. van M.. die wegens ziin vele brandstichtin gen de biinaam verkreeg van ..Pyromaan", voor diverse delic ten in totaal drie jaar gevange nisstraf geëist met aftrek van het voorarrest en met ter beschik, kingstelling van de regering. Het heeft lang geduurd, al vorens in Amsterdam deze pyro maan was ontmaskerd, die in 1950 telkens in nachtelijke uren zonder verklaarbare redenen ge parkeerde auto's in brand stak. Toen ten slotte de kellner op een nacht in de nabijheid van een brandende auto werd ge arresteerd, bleef hij hardnekkig iedere schuld ontkennen. Bij een proces, dat in Mei 1951 werd gevoerd, hield hij zijn onschuld vol. 31 Mei 1951 deed de Rechtbank uitspraak. Wegens gebrek aan bewijs sprak zij verdachte vrij van de hem ten laste gelegde brandstichtingen en liet hem onmiddellijk in vrijheid stellen. Kort na zijn invrijheidstelling brak brand uit in een hotelletje aan de Oude Zijds Achterburg wal. Bij het onderzoek door de recherche kwam aan het licht, (ADVERTENTIE) m N.V. Nourypharma-Deventer Nederlandse parlementsleden in Engeland LONDEN, 21 Febr. (A.N.P.). De leden van het Nederlandse parlement, die op het ogenblik in Engeland vertoeven, hebben o.a. een bezoek gebracht aan het op leidingscentrum van de East Anglian Brigade. De heer Koos Vorrink zeide in het bijzonder ge troffen te zijn door de zeer goede betrekkingen welke klaarblijkelijk tussen de Britse soldaten en hun superieuren bestaan. Verdwenen meer JAMBESBERG, New Yersey (A.P.). De politie, te hulp ge roepen om het probleem op te lossen, waar het verscheidene vierkante kilometers grote meer van Manalapan gebleven zou kun nen zijn, ontdekte, dat iemand 's nachts de sluisdeuren had open gelaten, zodat het .water was weggelopen en er niets dan een moeras over was. Op vormreizen aan pastoriën verblijvend, mocht king stelt. In het Oude Testament was dit preek- Monseigneur van de Wetering gaarne over zijn zaad de Openbaringsbelofte. In het Nieuwe: de jeugd vertellen, hoe zij vroeger waren opgevoed. Openbaringswerkelijkheid. Preken is derhalve Als jongen had hij een tijdlang doorgebracht op Heilsaanbieding, tegenwoordig stellen hier en een toenmalig bekend internaat te Duiven bij nu van de werking der Heiligen Geestes. Van Arnhem. Des Zondags gingen de scholieren naar deze openbaring zijn de evangelische geschriften de Hoogmis. In huis terug, werden de jongelui door vol, in velerlei genuanceerde zegswijzen en sugges- de instituutsleider, de heer Rutjes, ondervraagd ties. En de kerkvadersliteratuur niet minder. „Zaad over de preek van die morgen, gehouden door de is Gods Woord", onderricht de Heer. „Het zaad dat pastoor-deken of zijn kapelaan. Wee dan de knaap, in de goede aarde valt, zijn zij, die met een goed die niet uitvoerig wist te spreken over de inhoud en edel hart het woord vernemen, het aanvaarden van de predikatie. Bleek zijn kennis onvoldoende, en het vrucht doen dragen". (Luc. 8, 11-15). dan moest de delinquent zijn handen strekken en Sint Paulus verkondigt even duidelijk: „Hiervoor kreeg met een lineaal enkele frisse tikken op zijn dank ik God onophoudelijk aldus schrijft hij vingers. Aldus Monseigneur. aan de jonge kerkgemeente te Saloniki in Grieken- Men zegt vandaag: dat soort strafwijzen is te land dat Gij mijn prediking niet hebt opgenomen barbaars. Hoe dit zij, één ding blijkt evenwel als mensenwoord maar gelijk zij werkelijk is, als zonneklaar: onze vaderen hadden hoog respect Woord van God en dat ook werkt in U, voor de preek. Waren diep overtuigd van haar zo ge gelooft". (1. Tess. 2, 13). „Woord Gods" (in Heil, ook voor jonge mensen. de Griekse grondtekst) heeft volgens de theologie Heden zit de preek in een crisis. Althans bij van St. Jan de Apostel, een unieke betekenis: De menige predikant en allerlei toehoorders. Door de geheimnisvolle Werkelijkheid in en door Christus, schuld en tekorten van over en weer. Geen dezer Het Evangelie is allereerst Realiteit uit den Hoge, groepen is hierin brandschoon, al vallen er ver- actie van den Heiligen, scheppenden Geest, om zachtende omstandigheden aan te voeren. Hoe ziet Christus' Sterven en Opstanding. Is derhalve Ge- het Evangelie de Preek? Hier ligt immers de kern der kwestie. Zolang we ons Neder lands helder en proper gebrui ken, zonder verwarrende bete kenisverschuivingen dienen we dit vast te stellen: de Preek is wezenlijk anders dan een toe spraak of een redevoering. nade, om dit woord, dof geworden door een te slordig en sleurvol gebruik, nog eens te herhalen. Preken is de „Grootheden Gods" serveren. Zijn alle predikers die wondere situatie op de stoel der verkon diging zich wel bewust. En alle gelovige hoorders buiten de kansel? Menigeen in ons natu- Preken is de openbaringsinhoud brengen, het ralistisch tijdperk blijkt dit te weten. En raken van Godswege verkondigde overdragen in woord we theologisch ondervoed, dan derailleren we en of geschrift. Ook de Heilige Sacramenten, met met de predikant de preekcritiek, die geen hoofd- name de Eucharistische Offerviering, zouden we zaken meer van bijkomstigheden weet te onder- grandioze predikaties mogen noemen, al ligt van scheiden. Hierdoor verzandt telkens allerlei betut- preek en sacrament de werkingswijze niet gelijk, teling en menig preekvonnis. Noch de litteraire Het levend leergezag heeft dit o.a. op het Concilie noch de aesthetische, zelfs de logisch voortgaande te Trente duidelijk geleraard. Doorgaans beperken zijde van een preek is'de belangrijkste niet. Critiek we de betiteling van „preek" tot de uitsluitende op ons preken heeft pas volop zin, als deze preek Woordverkondiging. Aldus, in die meer traditionele geen verkondiging, geen Evangelie brengt, maar zin, willen we ook hier doen. de weergaloos rijke inhoud van dit woord en deze Maar dit moge vast staan: bij het eigenlijke daad. Aan de Sacramenten is de Preek verwant. Preken gaat het om een actie en een effect van Zij is evenzeer van Koninklijken Bloede en een geheel eigen soort (sui generis). nicht van de sacramentalia. Niet „uit eigen kracht" Verscheidene gelovigen critici en niet-criti- bemiddelt zij het Heil. Wij èn predikant èn serenden is deze preekbetekenis ontgaan. En toehoorders kunnen voor dat heil een barrière diverse predikers zelfs met landelijk klinkende stellen. En wanneer die dwarsboom wordt geplaatst, namen blijken eveneens dat te vergeten. Als bij zit onze preek in de crisis. Bij Job staat: „de run- geheel het Evangelie, gaat het in de Preek om een deren waren ploegende, terwijl de ezelinnen weid- wonderlijk, mysterieus gebeuren, onzichtbaar maar den aan hunne zijden". (1, 14). Lezen we voor werkelijk, alleen te verstaan en te ondergaan door „runderen" critici en theologen, dan is de rest hen, die willen geloven en aanvaarden. Preken in wel duidelijk! evangelische zin, is een zeer speciaal zaaien van een zaad, dat God door Christus' kerk ter beschik- Martenshoek (Gr.) 3. WESTERMAN pr. dat in ditzelfde hotel twee jaar geleden op een avond door een hotelgast met opzet brand was gesticht. Deze brandstichter had men nimmer gevonden, omdat hij in het hotelregister op de bewuste avond een valse naam had ingevuld. Bij naslag van dit hotelregister bleek, dat de voornaam alsmede de geboortedatum van deze brandstichter, door hemzelf in gevuld, precies dezelfde waren als die van de kellner v. M. Toen bovendien hotelpersoneel hem bij confrontatie herkende, viel hij door de mand. AMSTERDAM. De stijgende lijn in de opbrengst van de na oorlogse kinderpostzegelacties is ook in het afgelopen jaar niet onderbroken. Naar de directie van de „Stichting voor het Kind", die de uitvoering van de actie in handen heeft, mededeelt, is de netto opbrengst van de ansicht kaarten en de postzegels der actie in 1951 geweest f 850.000.Het jaar tevoren was de netto op brengst f775.000. De „Stichting voor het Kind" brengt een eresaluut aan de 250.000 schoolkinderen (uit 10.000 schoolklassen), aan wier enthou siaste medewerking bijna de helft van de acht en een halve ton te danken is. Canadezen op vacantie MONTREAL (A.P.). Het feit dat de internationale spanning enigszins is afgenomen, wordt in Montreal gezien als de reden, waarom een groot aantal Cana dezen van plan is zijn vacantie dit jaar in Europa door te bren gen. De belangstelling gaat voor al uit naar Frankrijk. (Van onze correspondent.) In de ouderdom van 70 jaar is gisteren vrij onverwacht in 't Ziekenhuis te Deventer overle den de heer Steven Coldewey, ere-lid en gedurende 25 jaar vice-voorzitter van de K.N.V.B. Naast deze functie in het top orgaan van de Nederlandse voet balwereld, heeft de heer Colde wey nog vele verdiensten voor de sport. Zo was hij ere-voorzit- ter en mede-oprichter van de afdeling Twente van de K.N.V.B., voorzitter van het Oostelijk District gedurende 31 jaar, lid van de Strafcommissie, van de Orgaancommissie, van de Pers en Propagandacommissie, mede oprichter van het Comité Oost NederlandNoordoost Frankrijk. Jarenlang is hij bestuurslid ge weest van de K.N.A.U., terwijl hij in Deventer voorzitter was van het comité Liefdadigheids sportdagen Deventer. Dat zijn verdiensten voor de sport hoog gewaardeerd werden, moge blij ken uit de onderscheidingen, die hij in de loop der jaren ontving. Zo was hij Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Officier in de Kroonorde van België, ter wijl hij in Frankrijk geëerd werd met de gouden medaille van het Franse Ministerie van Lichame lijke Opvoeding en Sport. Van de gemeente Deventer ontving hij de zilveren ere-me- daille van de stad, terwijl de verenigingen Go Ahead en U.D. hem het ere-lidmaatschap aan boden. BUITENLANDS OVERZICHT OP 10 en 14 Februari van, de jaren 1947 en 1950 sloot Moskou resp. het vredesverdrag met Italië en een vriendschaps- en bondgenootschapsverdrag met communistisch China. Het kan zijn nut hebben te be zien welke gevolgen beide ver dragen hebben geëffectueerd op de huidige internationale politiek. In eerstgenoemd verdrag zegde Rusland Italië zijn steun toe om t.z.t. het lidmaatschap van de V. N. te verwerven, de aangewezen weg tevens om herziening van de te Parijs gesloten vredesver dragen te verkrijgen. Een daar toe door Italië in de laatste maand van het vorige jaar inge diend verzoek werd in dezelfde maand door een tiental staten (o.a. de westelijke Grote Drie) ingewilligd. Maar Rusland blok keerde 7 Februari j.l. met zijn (49e) veto in de Veiligheidsraad voor Italië de toegang tot de V.N. Ruim een week tevoren (28 Ja nuari) had Rusland een op 8 De cember ingediend verzoek tot herziening van het vredesverdrag afgewezen tenzijItalië uit het Atlantisch pact trad. In wezen dus een botsing tussen Moskou en Washington. Van het tweede verdrag heb ben Stalin en Mao Tse Toeng vo rige week de tweede verjaardag gevierd met het wisselen van telegrammen. Stalin opende het feest met een telegrafische ge lukwens, waarop Mao een dank- telegram stuurde voor de vele en belangloze hulp van Rusland ontvangen. Tsjoe En, Lai premier en minis ter van buitenlandse zaken luis terde de feestviering op met be schuldigingen aan het adres van de Westelijke Grote Drie, dat zij een nieuwe oorlog tegen China voorbereiden. Het moet worden gezegd, dat de Ver. Staten in de allerlaatste tiid wel enige grond aan die be schuldiging hebben verleend. Want Dulles, de bouwer van het vredesverdrag met Japan, Dewey, de republikeinse gouverneur van New York en Taft, tegenstander van Truman en republikeins (se nator), candidaat voor het pre sidentschap hebben, ieder op hun eigen wijze, min of meer de China-poïitiek van MacArthur beleden. Bovendien herinneren wij aan de beschuldiging der communis tische landen, dat in Noord- Birma zich Chinese nationalisti sche troepen bevinden om van daar uit de Zuid-Chinese pro vincie Joennan binnen te trek ken. De beschuldiging werd weer sproken, maar de Birmese dele gatie verklaarde een beroep te zullen doen op de Ver. Naties in dien het hulp mocht nodig heb ben om die troepen te verdrijven. En in het Lagerhuis stelde Eden voor een V.N.-commissie van, on derzoek in te stellen, 'op welke suggestie tot nu toe niet werd gereageerd. Alleen Birma zegde van een dergelijk voorstel niets ;te weten. Het zou ons veel te ver voeren op alle genoemde factoren die per in te gaan. Tezamen echter oefenen zij een druk uit op de onderhandelingen te Pan Moen Djon, welke in een belangrijke fase zijn, komen te verkeren. Bovendien zijn zij een uiting van keiharde Amerikaanse politiek tegenover China, waar mede vooral Engeland, en ook, zij het om andere reden, Frank rijk, het niet eens zijn. Hetgeen tévens die keiharde politiek ver zwakt, waarvan Moskou en Pe king niet zullen nalaten te pro fiteren. 500 FRANCS VOOR 200 FRANCS BRUSSEL (A.P.). Men kan 500 Belgische francs kopen voor 200 Belgische francs mits men betaalt met geldstukjes van 50 centimes. Als men bij deze transactie be trapt wordt loopt men een boete en gevangenisstraf op. Op de zwarte markt is een kilo nikkel ten minste 500 francs waard. De 50 centimes geldstuk jes wegen 2.5 gram. Men heeft dus voor een kilo nikkel 400 geld stukken van 50 centimes nodig, die in werkelijkheid een waarde van 200 francs vertegenwoordigen. De wetige prijs van een kilo nikkel in 63 pond. (Van onze correspondent) ,,Wij zullen een beroep doen op het Nederlands Olympisch Comité om de Hagenaar Charite en de Bredanaar Smeekens als gewichtheffers uit te zenden naar de Olympische Spelen in Hel sinki. Mocht blijken, dat het eveneens verantwoord is enige worstelaars te zenden, dan zul len we ook voor deze categorie aan het N.O.C. vragen ten hoog ste drie man uit te zenden." De heer Perel, voorzitter van de Nederlandse Krachtsportbond, ziet geen gouden medailles in het verschiet, maar hü meent, dat de Krachtsportbond met zijn vertegenwoordigers op de spelen niet mag ontbreken. Er wordt intensief getraind en al zullen de worstelaars, ondanks de spe ciale training weinig of geen kans hebben. Voor de gewicht heffers ziet de heer Perel wel succes. OSLO (Ass Press). De Noorse schaatsenriider H.ialmar Andersen heeft thans gezegd. dat hii in 1953 aan de wereldkam- nioenschannen zal deelnemen, als deze wedstrijden in de Ver. Sta ten verreden worden. Andersen had tevoren eezegd. dat dit sei zoen ziin laatst» zou zijn. Sinds 1950 is hij wereldkam pioen. In Maart a.s. verdedigt hij ziin titel in zijn vaderstad Drontheim. De plaats, waar de kampioen schappen in 1953 zullen plaats vinden is echter nog niet aange wezen. Lake Placid, New-York, heeft zich opgegeven. Andersen zei tegen verslagge vers, dat als Lake Placid gekozen werd, hij deel zou nemen aan de wedstrijden, omdat dan zijn „lang gekoesterde wens, Amerika te zien", in vervulling zou kun nen gaan. Internationale schaatsautoritei- ten zeiden, dat de kansen dat de wedstrijden in Lake Placid zullen plaatsvinden, groot zijn. Het enige land, dat zich verder nog heeft opgegeven, is Japan. De definitieve beslissing valt de volgende maand.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3