SPEL EN SPELERS radio Subsidieverlaging buitenlandse voedergranen in bespreking Een sleepboot gestolen Financiën en Economie HET WONDER der liefde in het damkampioenschap van Nederland (door A, Bi zot) STICHTING VOOR DE LANDBOUW Ontwrichte verhoudingen ernstig onderstreept Damstadt" kan 50 pet betalen Een jaar gevangenisstraf geëist Smaldeel V bezocht Marokko Scheepsberichten Radmar/# nog niet opgegeven Scheepskat bleef trouw op haar post Snel èn betrouwbaar DE BEURS door Otto Biihrs VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 BRITSE „ATOOM"- SCHEPEN NAAR AUSTRALIË VERTROKKEN Dinsdag zijn twee tanklandingsschepen, de Zeebrugge en de Narvik, beiden met een tonneninhoud van 2.256 ton, uit Engeland naar Australië ver trokken, waar in de loop van dit jaar proe ven zullen worden ge nomen met 't nieuwe Engelse atoomwapen. Aan boord van de schepen zijn bijna honderd leden van de Koninklijke Genie, uit Longmoor, Hampshire, een volledige uitrusting, waaronder een elec- trische krachtinstallatie en een grote hoeveelheid gepantserde kabel. Verwacht wordt dat de schepen midden April in Freemantle zullen arriveren. Ze zullen waarschijnlijk twaalf maanden wegblijven. Vanaf het havenhoofd van Portsmouth zien wij de „Narvik", op het moment dat het schip, samen met de Zeebrugge, de haven verlaat voor de tocht naarFreemantle. Nu d© eerst© 2 ronden van dit tournooi voorbij zijn, wil ik eerst ever van de gelegenheid gebruik maken, om de tegen strijdigheid aangaande de uitslag tegen Beers te verklaren. Fen radiobericht, gegeven voordat het spel uit was, gal de illusie dat ik wel zou winnen, verschillende bladen meldden: „bijna winst", anderen meenden, dat Beers beter stond. De uitslag 11 is tenslotte de middenweg, welke de juiste stand van zaken het beste weergeelt. Het was nl. zo, dat Beers in het middenspel gelegenheid kreeg enige moeilijkheden te brengen. Hij verzuimde dit echter te doen en moest even later alle zeilen bijzetten om zich te redden. Zelf dacht hij voor 'n moment ver loren te staan. Door nauwkeurig afwerken wist hij echter het gelijke spel te bereiken. Wereldkampioen P. Roozen- burg, met wien wij de partij na afloop analyseerden, kon zich met die uitslag ook heel goed verenigen. Hij wist ons op z'n ongeëvenaarde wijze een en an der duidelijk te maken, maar kon voorlopig ook geen winst vinden. Ook sombere voorspellingen, als zou Keiler na zijn onfortuin lijke start weinig kans meer hebben, zijn op z'n minst voor barig te noemen. Hij is de sterk ste speler en staat maar 1 pur.t bij zijn concurenten ten achter. Wie het spel van hem verleden jaar heeft gevolgd, zal weten, dat 1 punt voor deze damreus van minder belang is. Zelf denk ik de punten zo hard nodig te hebben, dat wij algemeen van oordeel zijn, dat de kans nu pas een beetje even redig begint te worden. In de B-afdeling is dit b.v. een weinig anders gesteld; daar heb ben de favorieten v. Dijk en Huisman onmiddelijk de leiding genomen en het zal blijken dat deze twee moeilijk te verdringen zijn. Hun prestaties hebben nl. steeds aller bewondering afge dwongen. Ingenieur Geert v. Dijk te Wageningen blijkt altijd in vorm te zijn, steeds plaatste hij zich PROGRAMMA ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. muz.; 8.40 Idem; 8.50 Voor de huisvrouw; 9:00 Gram. muz. (9.309.35 Waterstanden); 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven; 11.35 Viool en Eiano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 and- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 „Kleine Zonden", hoorspel; 13.30 Dansmuziek; 14.10 Voor de jeugd; 14.30 Koorzang; 14.50 Boek. bespreking; 15.05 Harmonie orkest; 15.25 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Dansmuziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamer orkest en soliste; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA- Varia; 18.20 Hawaiian-muziek; 18.35 Volksdansen; 19.00 Artistieke Staalkaart; 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 „Der Graf von Luxemburg", operette; 21.30 Socialistisch com. mentaar; 21.45 Amusementsmu ziek; 22.15 „Onder de pannen", hoorspel; 22.35 Metropole orkest; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. muziek. HILVERSUM II 298 m 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Geestelijke liederen; 7.45 Morgengebed en Liturgische Kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram. muz.; 8.40 Gram. muz.; 9.00 Voor de huis. vrouw; 9.35 Gram. muz.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram. muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. muz.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. muz. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Amu sementsorkest; 14.00 Boekbespre king; 14.10 Gram. muz.; 14.20 En gelse les; 14.40 Fanfare-orkest; 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten; 15.38 Klein Mannenkoor; 16.05 Metropole orkest; 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuwsr 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Piano en orgel; 18.40 Rege ringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19.00 Film programma; 19.15 Parlements- overzicht; 19.25 Amusements muziek; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er t zijne van: 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.35 Gram. muz.; 21.00 Gevari eerd programma: 21.55 Gram. muz.: 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2524.00 Radio Philharmonisch Orkest. bij de bovensten, en het gezegde „laat hem maar schuiven" is hier dus zeker van toepassing. Van Dijk was reeds lang ge rechtigd mee te doen, maar door zijn studie moest hij de vorige maal van deelname afzien. Ver leden jaar behaalde hij zijn in genieurstitel en de geslaagde v. Dijk kwam de gelederen weer versterken. Hij behoort tot onze „grootste" dammers. Van Dijk solliciteert nl. naar de 2 M. lengte, maar ook in het spel steekt hij boven velen uit, en wij kunnen heel wat van hem verwachten. W. Huisman te Leiden was geruime tijd in z'n activiteit be lemmerd; 'n langdurige ziekte was voor hem echter geen be zwaar, om na zijn herstel on middelijk met 3 punten voor sprong kampioen van Zuid-Hol land te worden. Dit feit en vroe gere prestaties maken hem tot een geducht tegenstander en favoriet in afd. B te Utrecht. In de A-afdeling is een kleine omzetting in het program geko men. Wij spelen Zaterdag de partijen van de 9e ronde, omdat Beers verhinderd is en dan juist vrij van spelen had. De 3e ronde wordt nu tot later bewaard. Thans kom ik uit tegen A. de Graag, Heusden en_ W. Roozen- burg, Rotterdam. A. de Graag is ook 'n nieuwe ling in dit tournooi en startte goed met een remise tegen Laros. Hij staat bekend als een goed problemist, maar verder weet ik niet veel van hem, dan dat het raadzaam is geducht op te ïetten, want vooral die dammers uit de kleinere dorpen kunnen soms voor verrassingen zorgen. Wim Roozenburg te Rotterdam is de broer van de wereldkam pioen. In 1950 kampioen van Zuid-Holland en de Maasstad en al eens 4e geweest in het kamp. van Nederland. Via de voorwed strijden te Doetinchem wist hij zich te plaatsen. Hij eindigde toen als no. 3 en ik kon aldaar na zware strijd 'n remise uit het vuur slepen. Of het nu weer zo zal gaan zullen wij maar af wachten. Het zal weer 'n moei lijke opgaaf zijn, want zijn grote broer Piet heeft hem ongetwij feld 'n goede training bezorgd. Het volledig program luidt; Vrijdag 22 Febr. te Utrecht, aanv. 18.30 uur; Metz—v. Dijk; Huisman—Vos: Bergsma—Hof man; Hartgersvan Mounk; Drenthde Jongh; Bandstra— Lammerts. Zaterdag 23 Febr. te Utrecht, aanv. 16 uur: v. DijkLammerts; De JonghBandstra; v. Mourik Drenth; HofmanHartgers; Vos Bergsma; MetzHuisman. Speellokaal N.V.-Huis, Oude Gracht. Zaterdag 23 Febr. te Amster- dam, aanv. 16 uur: v. Zuilen- komKeiler; RoozenburgIJ. de Jong; StuurmanLaros; Bizot de Graag; W. de JongDukel. Beers vrij. Zondag 24 Febr. te Amsterdam, aanv. 10 uur: BizotRoozenburg; W. de Jongv. Zuilenkom; Du kelBeers; de GraagKeiler LarosIJ. de Jong. Stuurman vrij. Speellokaal Hotel-Restaurant „De Kroon", Rembrandtsplein. Alle wedstrijden zijn vrij toe gankelijk. A. BIZOT. MOSKOU BENIJDT KONINKLIJKE LACH MOSKOU, (Ass. Press). De litteraire Gazet leverde commen taar op een bericht, dat Koningin Elisabeth van Engeland in het openbaar altijd glimlacht. „Dat zij drie of vier uur achter elkaar in het openbaar kan glim lachen, duidt wel op een opmer kelijk optimisme", aldus het Russische blad. „Speciaal als men bedenkt, dat Amerika druk bezig is Engeland te maken tot een onzinkbaar vliegdekschip voor de toekomstige atoomoorlog". AUTOBUSBESTUURDER GEÏSOLEERD DOOR HEVIGE SNEEUWVAL BAR HARBOR, (Maine) (A.P.) Een sneeuwploeg, die een weg schoonmaakte na Maine's „zwaar ste storm dezer eeuw" stiet op 'n auto, waarin iemand schreeuw de. De bemanning van de sneeuw ploeg opende een der portiers en een man, die sinds Maandag in de auto gevangen gezeten had, wankelde er uit. Hij was de 20 jaar oude Paul Delaney uit Staten Island (New York). Delaney werkt op een radiostation van de Marine. Hij ligt thans in een ziekenhuis, maar zijn toestand is niet ernstig. 's-GRAVENHAGE Uitvoerig en diepgaand heeft het hoofdbe stuur van de Stichting voor de Landbouw de toestand besproken, die is ontstaan, doordat de regering het subsidie op buitenlandse voedergranen met zeven gulden per 100 kg verlaagde. Bij deze bespreking waren ook de voorzitters van de hoofdafdelingen Akkerbouw en Veehouderij van de Stichting aanwezig. Door de subsidieverlaging, al dus de conclusie van deze be spreking. zijn de ontwrichte ver houdingen welke in de Neder landse landbouw reeds beston den tussen akkerbouw en vee houderij, ernstig onderstreept. Dit geldt zeer sterk voor de kleine gemengde bedrijven op het zand. die voor een deel zijn aangewezen op aangekocht voer voor het produceren van var kensvlees, eieren en in mindere mate ook van melk Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw is van mening, dat het noodzakelijk is het evenwicht te herstellen door in de eerstp plaats alle aan dacht te schenken aan het open houden van de uitvoermogelijk- heden voor eindproducten van de veehouderij. Voorts moet een zo doelpratig mogelijke produc tie op veehouderijbedrijven wor den bevorderd, met name ook, door zoveel mogelijk voer op eigen bedrijf te verbouwen. Ten slotte is voor het herstel van dit il AMSTERDAM. Gisteren is voor de civiele kamer van de Amsterdamse Rechtbank een in gediend verzoek tot verlenging van de anderhalf jaar geleden verleende surseance van betaling aan de crediteuren van „Dam stadt" behandeld. Op de zitting waren velen dezer crediteuren aanwezig. Er werd gestemd over het voorstel van de Stichting „Vijf eeuwen Kalverstraat" onj te zijnertij d over te gaan tot betaling van 50 procent der erkende vorde ringen (totaal f 200.000). Met slechts een enkele stem tegen accepteerden de crediteuren dit voorstel. 33 pet. van de te betalen gel den is reeds beschikbaar. Indien 50 procent zal moeten worden uitbetaald, dan ontbreekt er nog een bedrag van circa f 30.000. ROTTERDAM. „De sleep boten in onze haven moeten vei lig ziin" merkte de President van de Rotterdamse Rechtbank op, toen gisteren de 19-.iarige ma troos van de binnenvaart J. N. M. 3. uit Rotterdam terecht stond In de nacht van 11 op 12 Dec. 1951 ging hij aan boord van de motorsleepboot „Swift" van de N.V. Corn's Swarttouws Stuwa doors Maatschappij te Rotterdam, bij welke firma hij in dienst was. Met de boot voer hij de Nieuwe Waterweg af en toen koos de jongeman zee. Zijn plan was, zo vertelde hij, om naar het bui tenland te gaan. Hij had echter geen pas, omdat hij nog een proeftijd van een vorige veroor deling had. Hij keerde met de „Swift" terug en onder Maassluis zette hij de sleepboot aan de grond. „Dit avontuurtje kostte de Stuwadoors-Maatschappij f 1160" vertelde de President. De Officier van Justitie, die diefstal bewezen achtte, eiste een gevangenisstraf van een jaar tegen hem, door te brengen in de Bijz. Strafgevangenis voor jongelieden te Zutphen. VISSERS IN ROME ROME, (A.P.). Vandaag be gint hier een driedaagse confe rentie van de hengelaarsbonden uit Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, Duitsland, Fin land, Zwitserland, Spanje, Zwe den, Joego-Slavië, Griekenland, Italië, Noorwegen, Portugal, San Marino, Uruguay, Oostenrijk en Engeland. Verwacht wordt, dat Amerika een waarnemer zal zonden Besproken zal worden „Hoe een grotere vis te vangen". Dit zal de grootste internatio nale collectie worden op het ge bied van visserslatijn. NOODTOESTAND MAAKT HERTEN TOT HUISDIEREN PAD HARZBURG, (Ass. Press) in de dicht besneeuwe Harz heb ben de houtvesters van hun huis een „hospitaal" gemaakt voor ge wonde en uitgeputte herten. Gedreven door de honger ver geten de herten hun natuurlijke schuwheid en zoeken voedsel en verzorging bij de mensen. Ook organiseren de houtvesters reddingsbrigades voor herten, die door de sneeuw zijn ingesloten. De houtvesters zijn van mening dat de hevige sneeuwval grote verliezen aan wild tot gevolg heeft gehad. Er zijn veel dode herten gevonden, die omgekomen waren door de honger of door loslopende honden waren ver moord. Ook zijn er veel stropers op pad, die de verzwakte herten opjagen tot zij erbij neervallen. In Beieren is de Amerikaanse Luchtmacht begonnen om in sa menwerking met Duitse jacht clubs de „Operatie hooizolder" uit te voeren. Twee vliegtuigen laten balen hooi vallen ten be hoeve van geïsoleerde berggeiten en herten. f Advertentie! PIKE. FLANEL, YDROPHIEL. PRODUCT evenwicht nodig, dat het bin nenlandse kostenpeil beheerst blijft. In verband met dit laatste meent het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw, dat wanneer de prijzen van de bin nenlandse voedergranen een min of meer redelijke grens over schrijden maatregelen, otn deze prijzen te beheersen, dienen te worden genomen. RABAT. 21 Febr. (AFP-ANP) Commandeur F D. Burghard, hevelhebber van het smaldeel V. dat een bezoek aan Marokko zal brengen, wordt 23 Februari in Rabat verwacht. De Nederlandse Consul-Generaal, mr. 3. W. Wii- naendts, zal te ziiner ere een ontvanest geven Het vliegkampschip „Karei Doorman" heeft zich op de terug reis van de Antillen bij het oefensmaldêel gevoegd. Een squadron vliegtuigen, behorend bij de „Doorman", is sinds 18 Februai op bezoek geweest op de vliegbasis Agadir. Het squadron heeft daar een aantal oefeningen uitgevoerd en vertrekt vandaag weer naar de „Doorman". Tijdens hun verblijf ni Agadir hebben de opvarenden van het smaldeel de haven, de stad en de Kasbah bezocht. Alblasserdijk 20 te Antwerpen; Helena 21 v. San Juan-Curacao; Hercules 20 v. Tunis-Algiers; Si- bajak 20 v. Wellington te Sura- baja; Soestdijk 20 te New Orleans Themisto 25 A'dam verw.; To- mori p. 21 GibraltarZuiderkruis 20 v. R'dam te Halifax; Bintang 17 te Los Angelos v. Calcutta; Tosari 19 te Calcutta v. New York Westland 20 v. B. Aires-A'dam; Said; Oberon p. 20 Guadelupe- La Guaira; Orestes 20 v. Fort Liberte-New York; Veendam 20 van New York-Southampton- Rfdam: Waterman 20 470 NNW Ascentino eil.; Abbekerk 20 v. Genua-Duinkerken: Blitar 20 v. Assab-Massawa; Callisto p. 20 Key west; Celebes 20 v. Cheribon -Semarang; Kertosono 20 n.m. te Marseille; Klipfontein 20 n.m. v. Teneriffe-Kaabstad; Laagkerk 20 v. Colombo-Alleppey; Langkoeas 20 v. Surabaja-Makassar; Laertes 20 n.m. v. Aaen-Penang. HOEK VAN HOLLAND. Dat de „Radmar" is opgegeven door de rederii betekent, in te genstelling tot hetgeen kapitein Stockton mededeelde, nog niet. dat de bergingsmaatschanuii en de slootbootonderneming nu bi' de nakken gaan neerzitten In feite wordt op het ogenblik de lading pufkolen van de „Rad- mar" nog steeds uit het schip gehaald. Daartoe is men nu bezig gaten in de huid van de gestrande Engelse boot te branden. De nog in het schip aanwezige pufkolen zullen door die gaten naar buiten worden gebracht en aan de zee worden prijsgegeven. De tot dus verre geloste grote hoeveelheid pufkolen is eveneens in zee ge worpen. Er is dus nog altijd een moge lijkheid dat de „Radmar" wordt geborgen. II PENZANCE, (A.P.). Dej poes, bijgenaamd „Carlsen", is door brandweerlieden van het brandende Liberiaanse' schip ..Liberty" gehaald. Het beestje is er echter ze/ erg aan toe dat zelfs de grootste dierenvriend het niet waagt hem zonder dikke leren handschoenen aan t" pakken. De kat die door de inwo-t ners van Cornwall terstond de bijnaam „Carlsen" kreeg, is in een kooi van de maat schappij tot redding drenkelingen ondergeoraent. Van 19 Januari af verbleef het dier moederziel alleen op de Liberty, die de dag tevoren op de rotsen gelopen was. Dezer dagen brak' brand uit op het schip en een moedige brandweerman', slaagde er in de poes met behulp van een aardappel zak ie vangen. Hij liep by deze operatie slechts enkele lichte krabben en beten op. Het is een lange zwart/ kat, die zichzelf gedurend, haar eenzaamheid bhjkbaaj tegoed heeft gedaan aan hel vlees dat zich nog aan boort bevond. Er was tenminsU geen spoor van ondervoe ding te constateren. Uit all werelddelen werd belang stellend naar de poes geïn formeerd, die zo moedif weigerde haar schip te ver laten. Een Mexicaans blad heeft vastgesteld, dat schildpadden sneller en betrouwbaarder zijn dan de loopjongens van de Mexicaanse telegraaf. Het blad deelt mede, dat een loopjongen van de telegraaf er bijna twee uur voor nodig had om een drin gend telegram bij het blad te bezorgen, dat slechts een korte wandeling van het telegraaf kantoor verwijderd is. Hij stuurde hierop een verslag gever naar de dierentuin om vast te stellen, hoelang een schildpad over die afstand zou hebben gedaan. De man rekende uit, dat de schildpad de loopjon gen met tien minuten zou heb ben geklopt. Het blad, voegt hieraan toe, dat een goed afgerichte schildpad waarschijnlijk bovendien een be trouwbaarder bode zou zijn dan de meeste loopjongens. HOOPVOLLER STEMMING. AMSTERDAM, 21 Febr. Het zag er in het telefonische effec tenverkeer niet naar uit, dat de stemming veel zou verbeteren. Olie werd vernomen op 280 laten, maar ter beurze opende Ko ninklijke op 281, waarna geleide lijk een herstel volgde tot 283 De markt was dan ook iets hoop voller gestemd. Op het de laatste dagen sterk verlaagde niveau heeft zich enige weerstand ont wikkeld en de koersdaling is tot staan gekomen. Dat dit echter geenszins met een uitbreiding van het zakenvolume gepaard ging, viel in de diverse hoeken te constateren. Van enige ople ving- was geen sprake, maar me rendeels wisten de koersen zich iets boven het vorige niveau te handhaven, zodat de markt per saldo toch een bevredigende in druk maakte. AKU was in herstel en liep tot 148 op, Unilever sloot op het hoogste punt van de dag en Phi lips was aanvankelijk 3 pet., later zelfs 5 pet. hoger. Ook de cultuurfondsen lagen iets beter, al was het verloop nog bijzonder traag. De lagere no. teringen voor het rubberproduct werken de animo voor de aan delen niet in de hand, zodat hier de stijging van zeer bescheiden omvang bleef. HVA liep op tot 95 V?, maar reageerde daarna weer tot het vorige niveau. De tabaksfondsen hebben aan de koersdaling nauwelijks aandeel gehad en bleven vrijwel onbe wogen. Bankaandelen konden zich moeiijk handhaven. Scheepvaartpapieren over het algemeen prijshoudend, met uit zondering van Holland-Amerika Lijn, die vandaag voor het eerst reageerde op het aangekondigde dividend. De aandelen lagen 2V-, pet. lager, blijkbaar als gevolg van gevreesd aanbod, onder in vloed van het stockdividend. De binnenlandse industrieën vertoon.: den geringe afwijkingen. Neder- landsche Ford waren 5 punten in herstel. Op de Staatsfondsen- markt waren de dollarwaarden aan de zwakke kant. Guldens leningen wisten zich te handha- paste zich aan bij het lagere ni veau van Wallstreet en het dol lar agiopercentage moest op nieuw een fractie prijsgeven, waardoor het terugviel tot 6 pet. Prolongatie 3 1/4 pet. BANK-COMBINATIE ACHT CREDIETCONTROLE ONBILLIJK In het jaarverslag, dat de Am sterdamse Bank N,V. en de In- cassobank N.V.. die samen 'n be langengemeenschap vormen, uit gaven wordt niet verheeld, dat het afgelopen jaar gunstige resul taten te zien heeft gegeven. Dit ondanks het feit, dat de kosten zijn gestegen en nog steeds stij gen. De renteberekening werd echter ongunstig beïnvloed, om dat het concern het grootste deel van het jaar geld op moest ne men bii de Ned. Bank, tengevol ge van de crediet-contróle. De di rectie van de Banken acht 't hui dige systeem onbillijk en hoopt dat bij toepassing yan de nieuwe wet op het toezicht van het cre- dietwezen de discriminatie zal worden vermeden. Financieel overzicht Op de verlies en winstrekening werd een bedrag van f 3.032.623 geboekt voor de uitgaven be treffende de verbouwing van de percelpn en de aanschaffing van nieuw kantoormateriaal- Voor de belasting werd negen millioen gereserveerd en voor de stijging van het debiteurenciifer werd nog eens drie millioen gereser veerd. Van de winst, groot ruim f 11.800.000, werd f 3.000-000 aan höt reservefonds toegevoegd. Het dividend bedraagt 4 pet. op de preferente aandelen en 9 pet. op de gewone aandelen van de Am sterdamse Bank N.V. Het winst saldo is f 11.810-383 groot. Het balanstotaal is met 125 millioen gestegen tot 1246. Aan schatkistpapier is f 620.083.533 in portefeuille. De directie iuicht. het toe, dat gestreefd wordt naar herstel van het evenwicht in de betalingsba lans. dit eist echter grote offers. Vooral de fiscale lasten doen de boog te strak spannen- De ont wikkeling van het economisch leven wordt door de belastingpo- litiek sterk geremd. Door de be perking van de investering' vreest men toenemende werkloosheid. leven wordt hoogst labiel geacht. De directie meent, dat de over heid met haar rentegamma niet in overeenstemming is geweest m.et de marktontwikkeling en dat zij achter de markt is aangelo pen. Het verbeterde aspect, dat de overheidsfinanciën vertonen, werd mede bereikt door opvoe ring van de reeds zeer ziware fis cale lasten. De particuliere kapi taalvorming wordt door de ver hoogde belastingen beperkt. Bedrijfsleven en particulieren komen als gevolg van de zware fispale lasten onvoldoende tot sparen. Een normale bevrediging van de credietbehoeften van de overheid op de kapitaalmarkt wordt door het rentegamma nog altijd sterk belemmerd. Sprekend over de Effectenbeurs wordt een pleidooi gehouden voor. een volledig herstel van het pro longatie systeem, afschaffing van de speculatiewinstbelasting en op heffing van de (jividendstop. ven. De Amerikaanse markt De toestand van het economisch Een Koreaans vluchtelingen- kindje heeft het hart gestolen van de leden van het Turkse legeronderdeel in Korea. Het meisje heet Ayla en tracht met een glimlach wat blijheid te verspreiden onder de vech tende Turkse troepen, die haar als mascotte geadopteerd hebben. FEUILLETON 19. Ja, zei hij. Mijn naam is Cabados; maar hoe weet u De naam werd mii mede gedeeld. onderbrak de bewaker Ontsnappen! Toen hij snel hem. Is monsieur de gevangene, naar zijn eigen hut liep, duizelde u„,i-i j J-hij van opwinding en ziin hart bonsde van vreugde. Er werd gewerkt aan zijn ontsnapping bekend als de Onbekende man? Ja, antwoordde Juan op nieuw. Dan is alias in orde; als het donker is, loopt u tot de grote palm aan het einde van de hut ten daar. Waarom? vroeg Cabados. Ik zal daar zijn. Ik moet monsieur dingen zeggen, die enige tijd in beslag nemen, ze kunnen nu niet gezegd worden, hier waar we gezien en gehoord kunnen worden. Juan wierp een snelle, onder vragende blik op hem en de be waker knikte. Ja. Monsieur! Het is om de ontsnapping te beramen. Nu ga ik. Maar als het donker is. zal ik in de schaduw van de palm ziin. De man keerde zich om en liep snel weg. Juan achterlatend, die hem verbaasd nastaarde. Toen drong de betekenis van deze ontmoeting levendig tot hem door. van lie Nou. 'Er was een vriend, die wist waar hij was, iemand, die werkte aan zijn bevrijding. Wie kon het zijn? Op hetzelfde ogenblik dat hij zich deze vraag stelde, giste hij het antwoord en was hij er zeker van. dat het het meisje was. terwille van wie hij de dood; had geriskeerd en voor wie hij in deze gevangenschap op lie Nou zuchtte. En nu zou hii vrii worden vrii om haar op te zoeken, vrij om het mysterie op te helderen, waarop nog zo onlangs een verschrikkelijk licht was geworpen. Hij werd ver teerd van ongeduld om ziin ver moeden met betrekking tot de identiteit van ziin bevrijder be waarheid te zien en Hii was daarover zelfs meer opgewonden dan over het gewichtige onder houd. dat de nacht zou brengen. Toen 'hii de hut bereikte, was ziin vriend Heruri er al, be^iig een brief te schrijven maar bii het zien van Juan's gelaat hield hii op. Ah! zei hij. Is er wat ge beurd, Juan? Juan Cabados lachte. Zeg liever, dat er wat gaat gebeuren, Henri! En dat is? Er wordt gewerkt aan miin ontvluchting! Dat is goed nieuws. Heeft een vriend je een boodschap ge stuurd? Vriend?.... Juan Cabados zweeg en keek glimlachend naar de potloodschets van Stella Due ro aan de muur. Ziin vriend zag die blik. Ah! riep hij, het gelaat van de aangebedene bedriegt niet. Ze - denkt aan je. Geeft ze zich moeite terwille van jou? Zii moet het zijn! antwoord de Cabados met overtuiging. Er is niemand op de wereld, iii alleen uitgezonderd, d'ie weet, dat ik, Juan Cabados op lie Nou ben. Voor alle anderen ben ik iemand die vermoord werd op ziin atelier en die nu al vele maanden begraven ligt. Hot kan niemand anders zijn dan juffrouw Duero. Ja. dat lijkt mii ook. Juan. hernam zijn vriend en om jou ben ik biii, dat de schone made moiselle aan .ie denkt. Wanneer doe je de poging? Dat weet i'k nog niet. Ik moet een van de bewakers ont moeten tegen donker dan zal ik het horen. Ziin vriend knikte. -- Ik hoop, dat je succes zult hebben. Er schuilt altijd gevaar, Juan, in zo'n poging ein niet iedereen, die het probeert. ont snapt van lie Nou. Als het ie mislukt Dan zal in ieder geval de gedachte, dat juffrouw Duero aan me denkt en dat zii mij dankbaar is mii troosten. De Fransman glimlachte be grijpend; toen keek hij door de deur van de hut naar buiten. Hij voelde op dat ogenblik scherp de leegheid en verlatenheid van het gevangen ziin in diit oord van de wereld en in een vlaag van verlangen riep hii uit: God gave, dat ik met je kon meegaan! Dat kun je toch Henri! ant woordde Cabados snel. We zullen de poging samen ondernemen. Ik zal het zaakje op de een of an dere manier we] opknappen. Heb je geld? 'n Duizend francs. Ze zijn me door m'n moeder gestuurd, maar de som is onvoldoende. Misschien als er maar één ontsnapt. Maar toegevoegd aan wat voor mij betaald moet ziin, zal het wellicht voldoende ziin. We kunnen het in ieder geval proberen. Ik zal met de man pra ten, als we elkaar ontmoeten. Dat is echt iets voor jou, hernam zijn vriend. Je riskeert mislukking. Poeh! Je zou meer dan dat voor mij doen, Henri! zei Caba dos. terwijl hij zich om-draaide en toebereidselen begon te ma ken voor het "avondeten. Ongeduldig wachtte hii op het vallen van de nacht en telkens opnieuw zochten ziin ogen de schets aan de muur. Het kon niemand anders ziin die aan ziin ontsnapping werkte en meer dan eens vroeg hii zich af of zijzelf te Noumea was en op hem wachtte. Dat was te veel om te durven hopen en toch.... Toen hij de palmboom bereik te, was dp duisternis gevallen en boven zijn hoofd stonden de sterren te schitteren. In de scha duw tegen de stam leunend ont dekte hii een menselijke gestalte, die zich oprichtte, toen hii na derbij kwam. Toen kwam dezelf de vraag als 's middags nu even eens op fluisterende toon: Monsieur Cabados? Ja, antwoordde hii eenvou dig. Goed! I-k heb u een en an der te vertellen. Er ziin enkele bijzonderheden. Eer» ogenblik, viel de kun stenaar hem in de red-e. Er is een vraag, die ik u zo-u willen stellen. Vertel me. wie betaalt? Wip betaalt? echode de be waker op verbaasde fluistertoon. Ja! Wie betaalt voor de ontsnapping? (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5