Amerika weet heel weinig van Holland Werkloosheidsdebat in de Tweede Kamer Vakliefde, kunstgevoel en deskundigheid schiepen prachtige tentoonstelling Spoorweg-Jeugdbrigade door N.S. geïnstalleerd Tournooi van tien sterksten 2e klas in Grootebroek Kafh. Nederl. Handbalbond MARIE BESNARD begon gevecht voor haar leven KLOOSTERBALSEM BMNDwnden Vijf meisjes na 'n half jaar uit de V.S. teruggekeerd Ontvangst overal zeer gastvrij Alle hulde voor grote zorg aan huisbroei besteed Belangrijke primeur voor Heiloo TAFELTENNIS Zondag volledig programma? Het proces van de elf moorden I (Van onze redacteur) ITA POSCH, de 24-jarige dochter van de dijkgraaf van Scher mer en burgemeester van Oterleek, Ib. Posch, is dezer dagen weer thuis gekomen na een verblijf van bijna zeven maanden in de Verenigde Staten. Met een viertal andere boerendochters, w.o. mej. G. N. Geerlings uit Anna Paulowna, was zij eind Juni van het vorig jaar met de „Veendam" naar Amerika vertrokken, uitgezonden door het Centraal Comité tot Uitwisseling van Jonge Boeren in het kader van de International Farm Youth Exchange (IFYE). De „Leerdam" bracht het vijftal dezer dagen in Antwer pen terug en kort na haar terugkeer in de Schermer mochten wij in Huize Wittenburg, waar familie en vrienden haar met bloemen en feestgebak hadden verwelkomd, een onderhoud met haar hebben. Zij kon ons in die enkele kwar tiertjes slechts wat globale in drukken geven van haar zeven maanden lange verblijf in het land der onbegrensde mogelijk heden. Later hoopt zij in woord en geschrift nog wel het een en ander meer van haar ervaringen publiek te maken. Opgetogen was zij over ltaar verblijf m Amerika, waar de gulle gastvrijheid aan de ene kant en de grote onbekendheid van de Amerikanen ten aanzien van ons land anderzijds een diepe indruk op haar hadden gemaakt. Na aankomst in New York ver trok het gezelschap terstond naar Washington, waar de meisjes op het Departement van#Landbouw werden voorbereid op hetgeen haar te wachten stond. De IFYE regelde het programma en wees haar de verschillende bedrijven aan, waar zij kortere of langere tijd als huisgenoot zouden wor den opgenomen. Zij hadden vijf dagen de tijd, om het naar Frans model ge bouwde Washington te leren kennen. Zij brachten er o.a. een bezoek aan een proefstation, dat aan het Departement van Land bouw verbonden is, dat een 5000 ha beslaat en waar 2300 mensen werken. Op 4 Juli maakten zij er de viering mee van de 175ste ver jaardag van Onafhankelijkheids dag en het was een indrukwek kende gewaarwording, toen zij daar Truman de feestrede hoor den uitsprel#n. Na deze vijf dagen stoof het troepje uiteen en Ita Posch ver trok naar een bedrijf in West- Virginia, slechts 2>'s uur sporen van Washington. Van één kant speet het haar, dat de reis zo kort duurde, zodat zij haar nieuwsgierigheid t.o.v. het grote Amerika nog even moest be dwingen. De andere meisjes gin gen verder, naar New Hampshire, Connecticut, Ohio en Indiana. Virginia, waar zij 2'/» maand verbleef, wordt wel het Zwitser land van Amerika genoemd; het is tweemaal zo groot als Neder land, doch telt nog gëen twee millioen inwoners, hetgeen be tekent, dat er 27 inwoners op een vierkante kilometer wonen tegen 282 in Nederland. De boerenbe drijven zijn er gemiddeld 40 bun der groot; de .mooiste bedrijven trof zij aan in de vruchtbare S.jenodoah-vallei. In het minder vruchtbare heuvelland van West- Virginia woonden meer arme boeren. Met haar gastvrouw bracht zij vele bezoeken aan an dere bedrijven. Zowel het bedrijf als de huishouding staan de mo dernste middelen ten dienste; vooral de moderne outillage van de keuken, meestal tegelijk woon vertrek, viel haar hierbij op. De Vier H's Zij maakte hier ook kennis met de z.g. 4 H-clubs; een over geheel Amerika ten plattelande werken de organisatie tot ontwikkeling van de jongeren van 10 tot 20 jaar. In elke county dient een county-agent, wat wij hier een consulent zouden noemen, de jon geren van voorlichting en ver-' rassend zijn de resultaten, welke deze organisatie van de 4 H's (head, hands, hart, health) heb ben bereikt. Overal ontdekt men de invloed, die deze organisatie op het leven ten plattelande uit oefent. Voor tal van 4 H-clubs heeft Ita Posch het woord ge' voerd, want overal ontmoette zij êen levendige belangstelling voor alles, wat Holland betreft. Zij moest daarbij ervaren, dat men over het algemeen in Ame rika nog maar heel weinig van Nederland weet en er meesten tijds een geheel verkeerde voor stelling van heeft. Dat Nederland gedurende de oorlog door Duits land bezet was, bleken velen niet eens te weten. En dat dé meeste Amerikanen zich de Hollanders voorstellen Sis een vreemd soort wezens, dat op klompen loopt, in Volendammer dracht gekleed gaat en in molens woont, is heus geen fabeltje. Er wordt dan in de kranten ook maar weinig over ons land geschreven. MARKT BARNEVELD BARNEVELD, 21 Febr. Pluim- veemarkt: matige handel. Aan voer ca. 22.000 stuks. Prijzen: OUcic kippen, lichte fl.902. zware f2.052.20; N.H. blauwe kuikens fl.902.20; alles per kg; Overige per stuk: oude hanen f3.50—-6; oude eendea. f 1.75— 2.60; tamme konijnen f48.50; pér paar: tamme jonge duiven fl.10—1.30. Eiermarkt. Handal aanvanke lijk traag later oplopende markt. Aanvoer ca. 750.000 stuks. Prij zen: f13.50—14.50, algemene prijs f13.80 per 100 stuks, kiloprijs f2.27. Eierveiling Barneveld-Edc Kalme handel. Aanvoer ca. 475.000 Stuks (Voö'r verkochte er» geveilde eieren samen). Prijzen: eieren van 51/60 gram fl2.00 13.50, eieren van 60/67 gram f13.7014.85, bruine eieren van 56/64 gram f13.45—14.30, een deneieren van 69/75 gram f 11.00 —11.15, alles per 100 stuks. Varkensmakt: vlugge handel met aantrekkelijke prijzen. Aan voer ca. 130 stuks. Prijzen: big- gén f50.00—64.00. schrammen f70.00—90.ÖO 6 drachtige zeugen f35Ó.OO—425.00. alles per stuk. Wat de kranten betreft, kon Ita Posch verklaren, dat de Ne derlandse bladen heel wat dege lijker zijn dan de Amerikaanse^ deze laatsten schenken belache lijk veel aandacht aan futilitei ten, die wij in Holland nooit in de kranten 'vermeld vinden. Wan neer u b.v. het weekend bij uw schoonmoeder heeft doorgebracht, dan wordt dat in Amerika in geuren en kleuren in de krant gezet. De Hollandse meisjes wa ren vanzelfsprekend zelf ook menigmaal het slachtoffer van reporters en persfotografen. Hoewel Ita Posch vanzelfspre kend niet op alle vragen een antwoord wist honderd Ame rikanen kunnen nu eenmaal meer vragen dan één Hollands meisje kan beantwoorden heeft zij toch heel veel verkeerde voor stellingen over ons land kunnen wegnemen. Niet minder dan 60 keer heeft zij voor bijeenkomsten van jonge en volwassen Ameri kanen het woord moeten voeren en steeds ondervond zij daarbij een grote belangstelling voor alles, wat Holland betreft. Eind September liep haar ver blijf in Virginia ten einde. Naar Oregon Na een verblijf van een paar dagen in Washington, waar zij een van haar reisgenoten weer aantrof de anderen gingen rechtstreeks naar haar andere bestemming, Kentucky en Caro lina vertrok Ita Posch naar Oregon. Dat betekende een reis, via Chicago, van 4000 km naar het Westen, een comfortabele spoorreis van IV» dag. Zij ver telde van haar ontmoeting met de nakomelingen van een groep Schermer boeren, die omstreeks 1900 naar Amerika emigreerden en in Nyssa thans hun bedrijven hebben. Daar was o.a. een fa milie de Jong, die een grote pruimenboomgaard had. Zij zag daar in Oregon eens een filmpje uit Alkmaar, waarop zij de be kende Alkmaarder, slager Groot zag lopen en ook de Molen van Piet zag draaien. Wij vroegen haar, of Alkmaar en zijn kaasmarkt in Amerika werkelijk zo bekend waren, als wij hier veronderstellen; haar antwoord was teleurstellend voor ons. De meesten hadden nooit van Alkmaar, noch van de zo wereldberoemde kaasmarkt ge hoord; wèl waren zij belang stellend, toen zij er zo het een en ander van vertelde. In Cavallis, 175 km van Port land, was zij zes weken de gast van de fam. Rogers, die een be drijf van 250 ha had. Het was een gemengd bedrijf met ca. 50 koeien en voorts met graan- en maisbouw. De mais wordt daar ontzettend veel geteeld; ook voor menselijk voedsel. Men vond het in Amerika gek, dat wij de maïs aan de kippen voeren. De ge- Eofte (zoete)'-mais is er een ge- ruikelijke versnapering. Als je er in de bioscoop zit, zo vertelde Ita Posch ons, dan zit iedereen ér uit een grote zak met gepofte mais te snoepen. Hoge lonen De lonen in de landbouw zijn zeer hoog. Een landarbeider ver dient er, zo vertelde zij ons, 200 en het was dan ook geen wonder, dat een landarbeider, die nog maar kort in Amerika was, er in een grote slee van 'n auto reed. Maar die zal hij wel op afbe taling gekocht hebben, zo voegde zij er aan toe, want het afbe talingssysteem heeft in Amerika een geweldige omvang aangeno men. Zo is er ook de televisie in korte tijd gemeengoed geworden. Wat haar hier in Oregon, zoals elders, ook weer bijzonder trof, was het grote gemeenschapsge voel der bevolking en het ont breken van elk standsverschil. De directeur van een grote zui velfabriek wordt door de arbei ders even gemoedelijk met Zijn voornaam aangesproken als wie dan ook. DaA moet je in Holland eens mè"e aankomen! Gedurende haar verblijf in Oregon, bezocht zij eens een grote landbouwtentoonstelling, de Pa cific International, waaraan door boeren uit drie staten werd deel genomen. In de rubriek van het vee trof haar een inzending koeien, die in de catalogus o.m. de naam Posch voerden. Geen wonder, dat dit haar bijzondere aandacht trok. Dit vee moest be paald afstammen van vee, dat in Blokker, die ook Posch heetten, zoals burgemeester Posch ons mededeelde, naar Amerika ver kocht was. Ita Posch moest na tuurlijk bij de jury komen, die haar naar haar oordeel vroeg over het tentoongestelde vee. En de heren namen het haar hele maal niet kwalijk, dat zij moest erkennen, dat het Hollandse vee, vooral wat het exterieur betreft, er heel wat mooier uit ziet. Nu, dat is ook zo, zei ze. Vanuit Oregon reisde Ita Posch nog naar Californië, waar zij om streeks Kerstmis een week ver toefde. Zij heeft hier nog op het bedrijf van haar gastheer, die katoen en rijst verbouwde, te midden van de negers katoen ge plukt; een karweitje, dat gewel dige routine vereist en waarin de handige negers haar dan ook verre de baas waren. Californië is een mooi en zonnig lénd, dat overigens alleen door irrigatie vruchtbaar gemaakt wordt. Aan het einde van haar ver blijf kreeg zij nog het aanbod om enige maanden de universi teit van Portland te bezoeken, doch zij meende niet langer van de guüe gastvrijheid van haar gastheer en gastvrouw te mogen profiteren; overigens verlangde zij ook weer eens naar huis. Op een eilandje in de staat Washington bra-bht zij nog een bezoek aan een Vroegere dienst bode, die ehkele jaren geleden geëmigreerd was en in New York aan de negerwijk Harlem en de armelijke achterbuurten, zodat zij ook even achter de schermen van het welvarende Amerika kon kijken. Zeer voldaan over de ervarin gen gedurende haar verblijf in de States, was Ita Posch toch weer blij in Holland te zijn, in de Schermer Polder en in haar de zestiger jaren door fokkers uit ouderlijk huis. Vervolg van pag 1 Woningbouw. Minister in 't Veld behandelde de vragen van de heren Stapel kamp en Nederhorst, die in het bijzondef betrekking hadden op de woningbouw. Deze bewinds man ging er hierbij vanuit, dat het onbillijk was om hem te ver wijten, dat in het kader van de jongste besprekingen ook de in vesteringen in de bouwsector van 1480 tot 1180 mililoen waren te ruggebracht. Desondanks had hij in October al zien aankomen, dat het fout zou lopen. De goedkeu ringen waren van dat ogenblik af weer verruimd en van de inves teringsbeperking had de bewinds man zich maar niet veel meer aan getrokken.... Ook de motie- Andriessen had hij geenszins no dig gehad. De ministor kwam tot de con clusie, dat de bouw van 50.000 woningen verzekerd-zal zijn als de aangekondigde leningen min stens 90 millioen opbrengen. Hij kon echter niet de zekerheid ge- IAdvertentie) /k en beter met Akkcr's Kloostcr- balsem, die de wond zuivert* V| y ontsteking voorkomt en degroei v van de nieuwe huid bevordert: ven, dat deze woningen ook allen gereed zouden komen dit jaar. Daarvoor zijn wij inmiddels al te zeer achter geraakt. Voor 1953 moest aangestuurd worden op 55.000 woningen en hij was nu reeds bezig om hiervoor de grond slag te leggen bij het verlenen van goedkeuringen. Voor de financiering door mid del van rjjksvoorschotten, zoals de heer Nederhorst (Arb.) be geerd had, achtte de bewindsman ae noodzaak niet aanwezig. De heer Stapelkamp (A.R.) wilde hij niet toegeven, dat de werkloos heid in de bouwnijverheid mede een gevolg was van de huurpoli- tiek. Hij betwijfelde zeer of de huiseigenaren bij hogere huren meer aan hun woningen zouden ten koste leggen en voor het overige had de minister-president trouwens in de Eerste Kamer iverklaard, -dat (van dit-, kabinet, geen verdere huurverhoging ver wacht kan worden. De bewinds man constateerde, wel met vol doening, dat de subsidieregeling voor schilderwerk een groot suc ces is geworden. Niet minder dan 3400 objecten 'hadden zich hier voor aangemeld. Hét verwijt vaii de heer Stapelkamp, dat teveel objecten in D.U.W.-verband wer den uitgevoerd, wilde minister In 't Veld niet aanvaarden. Hij wenste de capaciteit van dé D.U.W. tot' 30 a 35.000 man te beperken. Dat de aanleg van sportvelden in de gemeente Gro ningen ook in D.U.W.-verband ge schiedde, was onvermijdelijk, ge zien do eisen die. deze gemeente te dien aanzien had gesteld. BREEZAND. Het grote nieuws van de prachtige bol- bloemententoonstelling te Bree- zand is wel het verbluffende succes van de huisbroei. Menig beroepsbroeier heeft hier mei ongeveinzde belangstelling naar staan staren. Want de vakbroeier heeft zijn ervaring, zijn schema en zijn technische hulpmiddelen; de huisbroeier heeft alleen maar zijn pan met bollen ett het licht en de warmte van gang of huis kamer. Toch waren er amateur's die liefst met dertig, veertig pannen aan kwamen drager». Dat bete kent, dat zij er Zo ongeveer' eên zestig a zeventig in huis moeten 'hebben geHlöid .Eenieder kan Zich vooretellen wat de huisvrouwen of de zonen of dochters des 'hui zes zich hiervoor hebben moeten getroosten. Alleen het watergeven .moet dagelijks een waar corvée zijn geweest. En dan'de zorg om ze niet to koud en niet te warm te plaatsen en voorts licht, en donker op de juiste wijze aan te wenden nadat de bollen eenmaal in huis zijn gehaald. Als we in siders gelijk de voorzitter van de plaatselijke Vereniging voor Bloembollencultuur, dan horen Uitroepen, dat dp resultaten van de huisbroer gewoonweg fantas tisch zijn, ia commentaar verder overbodig. En een ander ver zuchtte. terwijl hij naar een stand op deze afdeling wees: Als lk ze ooit slechter broei, wil ik er mijn leven lang voor tekenen. Van de -tentoonstelling, die zich uitstrekt over twee grot.9 zalen, wordt er één ingenomen door de huisbroei en de andere door de vaikbroei. Wat beide s/e- meen hebben is de zéér decora tieve opstelling. Met eenvoudige hulpmiddelen Is daardoor een effect verkregen, dat zelfs de meest verwende Noorderling in vuur en vlam zet. Bloemschikken een kunst op het ogenblik bezoeken di verse meigjês uit Anna Pau lowna en Brêézand een cursus „bloemschikken". De werkstuk ken van deze ffleisjês móchten we ook op de tentoonstelling be wonderen. Als nimmer tevoren is hier wel gebleken, dat het bloemenschikkeil een veeleisen de kunst is, die evenals de an dere kunstuitingen vraagt om intensieve en nauwgezette be oefening. De rée.J aten van de bloemensohikcursus zi.in telkens weer staaltjes van een spee-lso fantasie, gesbailte gegeven in kleuren, nuances en vormen, de een nog bekoorlijker dan d'e an dere, maar alle boeiend en simaakvol. De ongekroonde koning van d'é huisbroeizaal is ongetwiiield G. W. Vink, die voor zijn mach tige „Bolona"-tuip en de narcis sen „Dutch Master" en „Unsur passable" Welverdiende eerste prijzen kreeg. A. C. Alders ver baast de bezoekers door een uit gezochte collectie hyacinthen op glas, wellke vooral ook wegens de harmonieuze compositie een l'USt voor' het oog vormt. Ook de sdholen uit de So- hele gemeente komen weer pri ma voor de dag. De sthoden- inzending beslaat het göhele middenvak van het toneel en in dat grote vak treft, men diverse bijzonder goede exemplaren aan. Vakafcleling De afdeling vakibroei Is mis schien minder ëroot dan vorig jaar, maar stukken mooier, zo- Wel wat betreft de samenstelling van de groepen als juist de kwa liteit van die bloemen op-zich, Hoe machtig komt de rodp tulp „Apeldoorn" hier voor d'e dag (Lefeber) en de Üiepgetinte for se hyacinth „Oetara" (Gebroe ders Onderwator) wel'ke het licht zagen in v. d. Hoeks broei- proefbedrijf te 't Veld. Dat deze broeier eer van zijn nauwgezet werk heeft moge blijken uit. het feit, dat hij voor zijn princi palen liefst zeven eerste en viif tweede prijzenheeft verdiend. Dè prima voor potcultuur ge schikte Tromp, Aarcis van v. d. T Avt o._ rtVl rf rl 1 I verdient ook de aandacht. Van de groepsinzendingen noe men we in d-e eerste plaats die van G. C. Geerligs, gebroeid door v. d.. Hoek, en opgesteld door Muntjewerf. Een droom ge woonweg. Een grote van lava- brokkei» gebouwde orot waarin men water ziet druppelen dat door verborgen lichtversc'hii nseil haast kristal gelijkt. Uit de grot stroomt een riviertje bevolkt met goudvissen, en omzoomd door een heerlijke weelde Var) de mooiste bolgewasgen, afge wisseld met andere kleine Plan ten er» bloemen. Zelfs tussen de rotsblokken bloeien kleine pri mula's. Een uit riet opgetrokken prieel ziet verder.uit op een tuin met scilla's, dwergprimula's, wln- teracohieten. Japanse azalea's, crocusSen etc. Maar ook de inzending van Van Haaster, een nieuweling, die voor het eerst in dit milieu van zich laat spreker», is boei end. Langs een smalle beek, om geven door aen weelde van tul pen, 'hiyacinthen en narcissen, die op bijzonder smaakvolle wijze zijn gegroepeerd, zit een fluitspel end e herdersknaap.. Hii kijkt naar de visjes die eer» dar tel spel spelen in het heldere water om dan schielijk onder een boogbrug te verdwijnen En dan de reusachtige narcis- senstand van v. d. Wereld rohd een fllnlc uit de kluiten gewas sen miniatuur-windmolen. Het is gewoon verbijsterend hoeveel verschillende soorten narcissen deze ene inzender heeft, en dan van welk een kwaliteit. Wq hebben nu enkele groepen penoemd, maar niet omdat het de besten zijn. Er ziin meer van dergelijke groepen de eer* nog mooier en beter dan de andere. Het is aan de jury om uit te maken wie winnaar is. Maar als leek is er maar één conclusie mogelijk: wat een zeld zaam goed verzorgde, wat een prachtige tentoonstelling. Wie zo uit de nog steeds troosteloos winters aandoende polderse vlak te In deze paleizen vol lente boden stapt, die waant zich In een sprookje. Een sprookje dat HEILOO. Dinsdagmorgen om ongeveer negen uur, d.w.z. als de R.K. Jongens- en Meisjesscholen aan de Wester- en Brunoweg te Heiloo beginnen, zal men bij de overweg aan de Zevenhuizen- laan twee jongens zien staan, die officieel in functie zijn bij de Nederlandse Spoorwegen, te herkennen aan hun rode pet en hun op het gevaar van een naderende trein wijzende staf van rode kleur. Zij staan daar bij de overweg, om, na zelf terdege geïnstrueerd te zijn, de jongens en meisjes van beide scholen leiding te geven bij het oversteken van'de spoorwegovergang, hen te wijzen op fouten en hen eventueel tot de orde te roepen, als zij een overtreding begaan. Gedurende de eerste week zullen zij worden geassisteerd door een agent van de Rijkspolitie. Dat dit voor Heiloo zeer be langrijk is, blijkt op de eerste plaats uit het feit, dat deze spoorwegbrigade geïnstalleerd is door de chef van de afdeling Propaganda der Ned. Spoorwe gen, de heer Max Vet persoon lijk. Hij installeerde de brigade, welke uit twaalf man zal be staan gistermiddag in de grote zaal van „De Rustende Jager", toen daar 350 kinderen, van ge noemde scholen aanwezig waren om een lezing te aanhoren van de heer A. A. Antheunissen, propagandist der Ned. Spoorwe gen, die het een en ander over de N.S. 'vertelde aan de hand van films en lichtbeelden en de kinderen wees op allerlei belang rijke dingen, die zij moeten we ten en onthouden. Men zal be grijpen, dat de instelling van deze Spoorweg-Jeugdbrigade een ex periment is. Het was noodzake-( lijk om te zoeken naar een maat regel tot beveiliging, want het is gebleken, dat men bij de over weg aan de Zevenhuizenlaan, waar men met halve afsluitlw- men werkt, dikwijls misbruik maakt van de gelegenheid, dat men toch, hoewei de bomen ge sloten zijn, de overweg kan over steken. Êen dergelijke manier van optreden kan door de N.S. niet langer getolereerd worden. Men stelt zijn leven in de waagschaal. Is eenmaal de electrische bel overgegaan en schijnt het rode licht, dan mag men niet eerder de overweg passeren, dan wan neer de afsluitbomen weer zijn opgegaan. Dit geldt op de eerste plaats voor de kinderen, die het gevaar uit het oog verliezen. Men heeft een stel ioneens dermate eetraind en eeïnstruëerd dat zii hun schoolvrienden ten voorbeeld zullen strekken, en krachtens hun officiële aanstcl- line de N.S. neemt het in volle ernst on zullen zii de bevoegdheid hebben, regelend oo te treden, ook ten opzichte van ouderen. Van het grote publiek wordt dus verwacht, dat men de aanwijzingen van deze jongens, die hun taak eveneens serieus opvatten, onverwijld opvolgt. Heiloo heeft met deze ]eugd- brigade de primeur in Nederland. Telkens bij het aan en uitgaan der scholen zullen de jongens een tijdlang op hun post zijn. Dezer dagen krijgen alle be woners van Heiloo een folder van de N.S. in dc bus, waarop de werking van de halve af sluitbomen wordt uitgelegd en waarop vervolgens staat aange geven, wat men wel en wat men niet te doen heeft. Het is van het grootste belang dat de aangegeven regels wor den opgevolgd, van het groot ste belang ook, dat de jeugdbri- gade is ingesteld, omdat er toch altijd onvoorzichtige lieden zijn die in hun overmoed ongeluk ken kunnen veroorzaken, èn voor zichzelf èn voor anderen, door de gesloten bomen te ne geren. Er is natuurlijk ook nog een andere weg om de drieste, onvoorzichtige weggebruikers tot voorzichtigheid aan te sporen en dat is het proces-verbaal. Maar dat is een onprettig systeem. Het opvolgen van de regels moet èn door de jeugd en dooi de ouderen, uit volle overtuiging geschieden. Werd de competitie j.l. Zondag onderbroken door het grote toumooi in Haarlem, een sportmanifestatie die uitstekend geslaagd mag heten, zowel organisatorisch als wat het ver toonde spel betrof, de wedstrijden van het a.s. weekend vragen aller aandacht. Vooreerst het Stertournooi in Crootebroek, waar de tien sterkste spelers uit de 2e klasse elkander zullen bekampen. Namen als Schneiders, Deckers, v. Wolferen en v. d. Gulik waarborgen reeds, dat men hier van enerverende partijen zal kunnen genieten. In de overgangsklasse kn.igt Disnie het zwakke T.O.G. 2 uit Haarlem op bezoek. Uit werd met 100 gewonnen en 09k nu houden wij het op de thuisclub. Door de overwinning van Blanco op D.S.S. is het nu zeker dat de eindstrijd in de eerste klasse zal gaan tussen het Helderse team en Djsnie 2. Laatstgenoemde gaat de strijd aanbinden tegen H.C.S.C. en indien zij volledig uitkomt, is hier winst in het ver schiet. Stand kopgroep: Disnie 2 8 7 1 - 14 Blanco 8 6 1.1 13 D.S.S. 8 4 2 2 10 In 3 A ontvangt D.S.S. 2 het vierde en vijfde team van I.V.A. Poeze c.s. achten wij in staat om beide wedstrijden tot een goed een realiteit werd door de eeluk- kipe combinatie van vakliefde. kunstgevoel en techniek die de Lubbè, eén zwaar en stevig dinv. Breezander kwekers siert. Enkele weken geleden waven we ten aanzien van de terreinge steldheid zeer optimistisch. Te op timistisch. Nu echter metten' wé, dat we over de ergste tegenslag heen zijn, en we rekenen voor Zondag op een volledig afgewerkt programma. Programma; Hoofdklasse; FSADTS 16.15; VIO—WÖW 16.15; TOP—DWO, klasse: Con Brio—KSV 13.40; DOS—Geel Zwart 16.15; Strand vogelsBI. Reigers 16.15. 2e klasse: TOP 2—DOS 2 16.15 FSA 2—VIOS 17.00; VZV 2—St. Victor 16.15. 3e klasse; SEW—WGW 2 14.30 VIOS 2Geel Zwart 2 16.15. Junioren A: Geel Zwart WGW a 12-00. Junioren B: VZV b-FSA a, 17.00; ConZelo aVZV a uit gesteld; Con Zelo bKSV a 17.00 Jun. C: najaarscomp. DOS A SEW a 16.15; Voorjaarscomp. VIO aStrandvogels a, 15.00. Voor 'n overziehtscihrij ver heeft de langdurige rustperiode ook geen goed gedaan. Je raakt je kijk op de yang Van zaken zo'n beetje kwijt. Toch zullen we maar- weer eens de moed hebben om enkele voorspellinscn omtrent de wedstrijden te doen. In de Hoofdklasse staat FSA voor een moeilijke opgave. Het ontvangt DTS en deze meisjes stellen el' 'n eer in om elke kans hebber de punten te ontfutselen. Zij zijn dus gewaarschuwd. VIO staat voor <le moeilijke opgave om thuis revanche te nemen op de in Den Helder geleaen nederlaag. WGW dat nog niet geheel kans loos is, zal hier dus geducht op moeten passen. DW(J zal wel zwa re tegenstand bij TÓP ontmoeten maar toch wel de punten mee naar „De Meer" nemen. Ie klasse: Voor KSV, de drager- van de rode lantaarn, ziet het er ook al niet best uit. Ze moeten Con Brio in eigen huis. gaan be kampen, en dat zal wel een te zware opgave blijken te zijn. Zal Geel Zwart nu inderdaad het kampioensfeest kunnen gaan vie ren? Als we ons niet vergissen, voorspellen we nu al -voor de vijf de keer de kamploensfuif- Nu het DOS als tegenstander heeft, dur ven we daar niet zo zeer op te rekenen- Maar Geel Zwart denkt „het. kan nog juist voor de Vas ten", dus zal het nu toch moeten gebeuren. Strandvogels k&n zich Goor een overwinning op Blau we Rei ge ï's wat verder van de gevaarlijke plaats afwerken. 2e klasse: Hier moet TOP be ter werk verricht en dan Zondag j.l., toen zij de enigste wedstrijd van het District speelde. Toen hing de overwinning lange tijd aan een zii den draadje. Ze ziin gewaarsci d, want DOS 2 is lang niet mur de poes. De wed strijd FSA 2VIOS wordt ae big-matóh. Deze twee gaan uit maken, wie nog een toontje mee mag zingen in de strijd 0m de bo venste plaats- Thuis wist VIOS met 10 te zegevieren. Dus ae kans hebben ze ook nu. Maar het zal niet cadeau worden gegeven. VZV 2 zal tegen St. Victor eens goed moeten aanpakken, daar we anders het erg6te vrezen. Maar dat kan toch niet. Het vo rig jaar moest nog een beslis singswedstrijd worden gespeeld, om uit te maken wie kampioen zou worden en dan dit jaar moe ten degraderen? Kom VZV-ers we verwachten meer van jullie. 2e klasse; WGW 2 zal haar verre reis wel bekroond zien met een overwinning op SËW. VIOS 2 heeft de eer koploper Geel Zwart het vuur na aan de schenen te Joggen,.ophoor een overwinning nog; ,e£n géoi naar het kampioen schap" te ctóeri. Bii de junioren zien we WGW wel winnen van Geel Zwart, evenals FSA a van VZV b. Een aardige strijd kan Con Zelo, b KSV a opleveren. Twee vrijwel gelijkwaardige ploegPn met een gezonde rivaliteit. DOS a moet oppassen voor SEW a, dat de ge woonte heeft voor de grootste verrassingen te zorgen, Kampioen VIO is aan haar stand verplicht Strandvogels onder de duim te houden. Willen alle Verenigingen er voor zorgen spoedig het strookje voor de leidersdag op 23 Maart in te sturen? einde te brengen vooral nu het kampioenschap voor het grijpen ligt. Tempo gaat in 3 B de zware uitwedstrijd tegen De Merletten in Bergen tegemoet. De vorige ontmoeting eindigde in een ge lijkspel en het eigen terrein van de Bergenaren kon hier wel eens een hartig woordje meespreken. D.T.Ó.Effect is van belang voor de bezetting van de onderste plaats. Stand kopgroep: Tempo 7 6 - 1 13 De Merl. 7 4 1 2 10 T.O.S. 6 3 12 8 In 4 A krijgt lijstaanvoerder I.V.A. 6 het niet gemakkelijk. H.C.S.C. 2 medegegadigde voor de bovenste plaats, zal alles in het werk stellen om het relatief kleine kansje te behouden in deze Helderse derby. I.V.A. 7 ontvangt Ready 3 evenals H.C.S.C. 3. Ready 2. Wat wij op de thuisclub houden. Stand kopgroep; I.V.A. 6 8 8 - - 16 I.V.A. 7 7 5 2 - 10 H.C.S.C. 2 8 4 2 2 10 De koplopers in 4 B, Disnie 5 en Dito 3 zien zieh Zondag tegen over de 'nummers drie en vier van de ranglijst gepiaaitst n.l. Treffers en aè Merletten 4. Ge zien de weinig onderlinge krachtsverhouding in deze klasse kon hier wel een verrassing uit de bus komen. Stand: Disnie 5 7 6 - 1 1-3 Dito 3 7 6 -4- - 12 Treffers 7 4 3 - 8 De Merl. 4 -8 3 3 2 8 De enigste wedstrijd in 4 C D.T.O. 4Disnie 6 is van weinig betekenis meer. Meyer c.s. zijn aan hun eer verplicht hier eèn gunstig resultaat te behalen. Voor de Venhuizers om deze prognose te logenstraffen. Bij de dames in de 3e klasse kan D.S.S., middels een overwinning op Blanco het kampioensfeest vieren, Al zullen de dames KrabHenke en Öffman op hevige tegenstand kunnen rekenen. In 4 B zijn. Ef fect 4—Effect 2 en Treffers 2 Treffers vastgesteld wat over winningen voor de bezoekende teams zal opleveren. POITIERS, 21 Febr. (Ass. Press) Marie Besnard, die van eli moorden beschuldigd wordt, is vandaag voor de emotie bezwe ken, toen zij er van beschuldigd werd haar moeder, Marie Louise Antigny, in 1949 vergiftigd te hebben. Zii za<t aanvankelijk roerloos te luisteren. Maar toen debe- sohiuld'iginig. door een griffier met vriendelijke stem voorge lezen luidde, dat zii haar tweede man in die herfst van 1947 om het leven had gebracht door af- sendcuim in zijn- soep te doeh, begon zij zachtjes te snikken. Zij begon te kreunen toen haar moe ders naam in een ander verband vanmorgen In het proces ter sprake kwam. Zii luisterde echter aandachtig naar de opsomming van de ge tuigen 128 in totaal waarvan 8,7 voor de openbare aanklager en 41 voor de verdediging. De kleine rechtszaal, waarin gewoonlijk 390 menser» een plaats vinden, Zat propvol advo caten, verslaggevers en getuigen, terwijl d'e inwoners van Poitiers via een openstaande, door gen darmes bewaakte deur een glimp van de gebeurtenissen trachten op te vangen. Het proces kreeg een humoris tische noot toen eer» plaatselijke professor in de psychologie naar zijn mening over Marie Besnard gevraagd werd. De keurige professor Delage wendde zich tot de weduwe, die er onbewogen bijzat, gekleed in een veulenmantel en met een zwarte weduwensluier voor bet gezicht. Hij zei: „Ik weet het niet Toen ze long was moet ze knap geweest ziin en zelfs nu ziet ze er nog niét zo kwaad uit" Hoewel zij niet knap is. ziet de matrone-achtige weduwe er goed geconserveerd uit. De enke le malen, dat 'haar iets gevraagd werd, gaf zii schrander er» voor zichtig antwoord. Ze vermeed rechtstreekse antwoorden en bleef steeds voorzichtig en ge- raserveerd. De uiterliik onbewogen we duwe kreeg het bii het opflitsen van d[e lampen der fotografen enkelp malen te kwaad. WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN BROEK OP LANGENDIJK De handel in koolsoorten was vooral de laatste dagen van de vorige week zeer levendig, met vrij scherp oplopende prijzen, vooral Voor gele en Deense witte kool. De gele kool, die steeds het zorgenkind was, kon in de goede meest gevraagde, sorteringen een prijs maken van 13 tot 14^ cent. Ook de Deense witte, die na het stopzetten van de verladingen voor Amerika weggezakt waren beneden de 10 cent, konden nu weer tot 12 cent noteren. De rode kool lag eveneens goed in de markt, zij het dat de prijsverho gingen beperkt bleven; in de sor tering- van 4 en 5 pond kon een behoorlijke winst gemaakt wor den. In de nieuwe week was de stemming belangrijk flaüwer en ging weer een aanzienlijk deel van de winst verloren, hoewel er hiervoor geen aanwijsbare reden scheen te bestaan, daar de export voortging aanzienlijke hoeveel heden te verladen. Alleen voor Duitsland was wat minder koop lust waar te nemen. Daarbij kwam Italië als nieuwe afnemer: voor dit land werden enkele wa gons Witte kool verladen. De prij zen voor gele kool bleven ten slotte staan op 811 cent en de prijs van Deense witte week hier weinig van af. De rode kool hield zich nog het beste, nog steeds werden prijzen van 21—22 cent genoteerd. Door de achteruit lo pende prijzen zullen de aanvoe ren zeker afnemen, wat op zich zelf reeds een gevaar betekent bij de aanzienlijke voorraden, die nog aanwezig zijn. Ook de groene kool was wat goedkoper, hetgeen in sommige gevallen 7 a 8 cent per kg verschil maakte. Voor mooie export-groene werd ten slotte weer 23 tot 25 cent betaald. De uienprijzen waren weer iets hoger, de prijs voor middelsoort exportuien bleef staan op 32 34 cent. Witlof is aanzienlijk in prijs gestegen, voor lof 1 werd tot 60 cênt betaald 45 tot 50 cent. ér) voor lof 2

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7