Draagt Uw steentje bij Vijf 8-October-avonden in de maand Mei De Paastentoonstelling op Woensdag 2 ApriJ Rector v. d. Zalm geïnstalleerd als Geestelijk Adviseur van AFC Manifest van de burgemeester f In vogelvlucht de kermis langs Cursus voor A. O. G. boekte twee overwinningen Film Ontzetfeest Koperen Rectoraats- %est- Zeereerw. Heer Kinder-Operette Pastoor Drost sprak voor de jongeren PAGINA 2 UINSDAG 26 FEBRUARI 1952 Het is U allen bekend, dat de woningnood ook in de gemeente Alkmaar schrik barende afmeting heeft. Se dert 194!) beweegt het aan tal bij het gemeentelijk bu- reau voor huisvesting inae- 1 schreven woningzoekenden 1 zich tussen 10001100. Deze cijfers spreken te meer nu slechts zij, die inderdaad dringend woonruimte behoe ven. ingeschreven worden. f De plaatselijke woning bouwverenigingen en parti culiere bouwers, daarbij ge steund door het gemeente bestuur, hebben met mede werking van de hogere overheid al het mogelijke gedaan om de woningbouw na de bevrijding in deze ge meente te bevorderen. Tot en met het jaar 1951 kwa men alhier ondanks schaars te aan bouwmaterialen en arbeidskrachten, tot stand 369 woningwetwoningen en 83 particuliere woningen. Thans zijn 182 woningwet woningen en 'n tiental par ticuliere woningen in aan bouw, terwijl op uitvoering wachten de gereed liggende plannen voor in totaal 189 woningwetwoningen, waar onder begrepen 32 voor ou den van dagen. In voorbe reiding zijn de plannen voor de bouw van in totaal 185 woningwetwoningen. De laatstbedoelde wonin gen, (189 en 185, tezamen 374), kunnen slechts ge bouwd worden, indien de gemeente kan aantonen over de daartoe benodigde geld middelen op lange termijn te beschikken. Het is duide lijk, dat deze woningen ge bouwd moeten worden, opdat het aantal ingeschre ven woningzoekenden al thans beneden het getal van 1000 daalt. Ieder ook de minder draagkrachtige kan thans tot leniging van de woning nood bijdragen door in te schrijven op de door Hare Majesteit de Koningin zo warm aanbevolen nationale woningbouwleningen. De kleinste coupures van de ze leningen zijn namelijk groot f 25,Voor dit be drag kan dus reeds inge schreven worden. Bedenkt: „Vele kleintjes maken een grote". Ook kan men in schrijven voor grotere be dragen, nl. voor f 100. f 500,of f 1000,De in schrijver kan eventueel be palen, dat het door hem verstrekte geld wordt aan gewend voor de woning bouw in Alkmaar. Verdere inlichtingen worden desgewenst gaarne verstrekt op het stadhuis, bij de ban ken en op de kantoren van de woningbouwverenigingen Ik zou elke burger van Alkmaar met klem luillen vragen: Draagt Uw steentje bij, tot leniging van de wo ningnood: tekent voor een zo groot mogelijk bedrag in op de nationale woning bouwle ningen en bestemt dit door invulling van het desbetref fende formulier, voor wo ningbouw te Alkmaar. Vol vertrouwen wacht ik 't resultaat van de inschrij vingen op de lening te Alk maar af. De burgemeester van Alkmaar, WYTEMA ALKMAAR, De Alkmaarse Kermis van dit jaar staat op pa pier. Op het Canadaplein komen een Parijse ketel, iets nieuws voor Alkmaar, een gevaarte van ca. 18 meter hoog, dat vergele ken kan worden met een over dekte glijbaan, waaruit men in alle mogelijke houdingen weer te voorschijn komt; een Tornado, eveneens een nieuwtje voor onze stad, in plaats van de Karimata. Op dit toestel kan men, gezeten in schuitjes, in alle richtingen gewenteld worden;vervolgens komen daar een Tête a Queu, Piccadilly Dream, een wonder- tuin, waarin men, op kleine kar retjes, een tijdlang in het donker rijdt, waarna een aantal veel kleurige lampies gaan branden, zodat men zich inderdaad in een tovertuin waant; tenslotte verrij zen daar een photo-schiettenl en de globe-motorsport. Op de Paardenmarkt komen, behalve een haring- en zuur kraam van Laarman, het beken de Theater Variété van Mullens, een luchtschommel, Minerva, The Flying Cars en een grote auto- skooter, recht voor de HBS. Op de Nieuwe Sloot een viertal bum- perspelen, een kraam voor puzz- le-berekeningssport, dat onge twijfeld veel publiek zal trekken, suiker- en nougatkramen, pyra- midesport, een grote gebakkraam bij een der bioscopen, Lucky Star vliegbomsport en een behendig heidsspel, genaamd de Baco-Ro- tor. Op het Hofplein komen weel de Cocktail van de heer A. v. d. Veen en het Amusementspaleis, een draaimolen en de nodige nou gat- en speelgoedkramen. Op de Laat bij het Payglop komt een palingkraam te staan, en de mi niatuurdraaimolen voor kinderen tot groot genoegen van de moe ders met kleine kinderen, die er hun kinderen dus in een rustige omgeving kunnen laten genie- ten. De pachtpriizen brengen de ge meente heel wat geld in het laad- je. In totaal een bedrag van f 37.705,96. HET PROGRAMMA ALKMAAR Het programma voor de Verloofdencursus is thans compleet; het omvat negen voor drachten met een feestelijke sluitingsavond. De cursus begint Donderdag 28 Februari a.s. en wordt gegeven in het Kajotters- huis aan het Vlaandedhof, tel kens om 8 uur 's avonds. Het programma luidt als volgt: 28 Febr.: „Het geheim van de Liefdenaar een gelukkig huwelijk", door de ZE. Pater Bergmans uit Bergen. 6 en 13 Maart: „De natuurlijke grondslagen van het huwelijk", door dokter J. F. Nijmen. arts. 20 en 27 April: „De bovenna tuurlijke grondslagen van het huwelijk", door de W.E. Heer H. Balestra, kapelaan te Haarlem. 3 April: „Hoe brengen wij de juiste sfeer in ons gezin?" door mevr. Boudens-Van Heel. 17 April: „Ontstaan en oplos sing van de verschillende moei lijkheden in het huwelijk", door Doctor de Smet, dir. van de St. Willibrordusstiehting te Heiloo. 24 April: „Elk wat Wils". 1 en 8 Mei: „De opvoeding van de jongere en oudere jeugd", door Kapt. J. de Boer. Op een nader te bepalen da tum volgt de feestelijke sluiting onder leiding van H. Zoutendijk uit Den Haag. Men verzoekt ons mede te de len, dat deze cursus alleen toe gankelijk is voor verloofden en hen, die ernstige verkering heb ben. Er is nog plaats voor en kele cursisten. Hoewel het na tuurlijk aanbevelenswaardig is alle voordrachten bij te wonen, behoeft men zich niet voor alle avonden te binden. De kosten zijn f 0.75 per avond. Men kan zich opgeven bij Kap. N, Tromp, Verdronkenoord, alsook Donder dagavond aan de zaal. Ten over vloede wordt nog medegedeeld, dat de cursus toegankelijk is voor verloofden enz. uit alle drie de parochies. Wij kunnen de cursus van harte aanbevelen. Uit het- Politierapport ALKMAAR. Dezer dagen heeft de politie een tweetal mannen aangehouden, een uit Alkmaar de ande re uit Heiloo, die zich ge durende enige tijd schuldig heb ben gemaakt aan diefstal van metalen, bij de Hoogovens. Zij verkochten hun buit, die in to taal f 5600,heeft opgebracht. Beide mannen zijn ter beschik king gesteld van de politie te Velsen. Een dronken man, die de po litie dezer dagen oppikte en in de cel zette, heeft zich zo woest gedragen, dat hij tenslotte in de boeien moest worden gezet. Hij rukte in de cel het rooster van de waterafvoer af, en sloeg daar mee zo kracheengg wat een onz mee zo krachtig tegen de glazen tegels van de cel, dat sommige ervan sneuvelden. „ODEON" ALKMAAR Vanwege Vas tenavond hedenavond geen repe titie. Volgende week weer nor maal repetitie in de Muziektuin. NEDERLANDSE EN AFRI KAANSE LIEDEREN OP BEI DE STADSBEIAARDEN ALKMAAR. Deze week zul len op beide carillons, Waagto- ren en grote kerk een Afrikaans en Hollands volksliedje gespeeld worden: Waagtoren: op de hele uren: „Sarie Mareis", op de halve uren „Een lied van Nederland". Grote kerk: op de hele uren: „Alle man van Neerlands stam" op de halve uren: Transvaals Volksliedje, „Kent gij dat land vol heldenmoed?" In verband met de Jan van Riebeeck herdenking zullen de ze liederen gedurende de maan den Maart en April worden ge speeld. Het landelijk comité heeft verzocht. „Het lied van Neder land" van alle beiaarden te doen klinken. ALKMAAR Wederom kon de wedstrijd DIOAOG 1 geen doorgang vinden en werd uitge steld tot Zondag 9 Maart. Een goed begin is het halve werk, dachten de tweede elftalspeel sters, toen zij een verdiende 51 zege uit de eerste streekscompe- titiewedstrijd op HSV 2 behaal den. Het was een aardige en vlotte wedstrijd met behoorlijk samenspel van beide elftallen. Het eerste doelpunt van A.O.G. werd al zeer snel gemaakt, daar de HSV-doelvrouwe de bal door haar vingers in het net liet rol len. Maar haar collega wilde niet voor haar onderdoen, waardoor de stand gelijk werd. Dit bleef maar even zo, want na goed op gezette aanvallen kwamen het 2e en 3e doelpunt, In de tweede helft kreeg HSV nog een kans door middel van een penalty, maar deze ging naast. AOG be nutte beter haar kansen en liet de doelverdedigster nog 2 maal de bal nakijken. Ook de junioren kwamen met een zege uit de strijd tegen Or. Wit. 21 was de einduitslag. Het tempo was behoorlijk in deze wedstrijd. AOG was hier de sterkste, vooral de middenvoor met haar keiharde schot was heel gevaarlijk. Dat de stand niet hoger kon worden opge voerd, kwam door een goede verdediging van Or. Wit. Bijna dacht AOG een doelpunt te kun nen noteren, maar het schot ging net over de lat. Toch moest de doelverdedigster voor de rust een bal laten gaan. Ook de AOG- doelverdedigster moest 1 maal vissen. Door een mooie aanval van de ontvangende partij kon de middenvoor voor de tweede maal haar medespeelsters laten juichen en bracht hierdoor de stand op 21. VERZOEK VAN DE POLITIE ALKMAAR Op Zondag 6 Januari omstreeks 5 uur heeft op de Ridderstraat hoek Oude gracht een aanrijding plaats ge had tussen de motor met zijspan van de Rijkspolitie en een auto. Een heer en een dame zijn ge tuigen van dit ongeval gewoesit. Dp politie verzoekt hen, zich op het politiebureau te vervoegen, voor het verstrekken van inlich tingen omtrent 'het gebeurde. Geslaagd ALKMAAR Voor het exa men Nederlandse Handelscorrrn- pondeiKtie slaagde de heer J. van Veen alhier leerling van de Alk maarse Onderwijsinstellingen. ALKMAAR In Victory draaide gisteravond voor bestuurs- en commissieleden van de 8 Octobervereniging met hun dames de film, die door Flandria in opdracht van het bestuur was op genomen van het 8 Octoberfeest in 1951. Het was die 8 October een zonnige dag en daardoor een dankbaar weertje voor de filmreporter. De film begint met een indruk van de voorberei ding, de versiering van de Langestraat en andere straten, de programmaverkoop; dan volgen opnamen van de lampion optocht met de duizenden lichtjes van de Alkmaarse jeugd en de feestelijke klanken van de muziekcorpsen. De dug van 8 Oct. begon in stralend zonlicht; wij zien burgemeester Wytema de vlag hijsen in zijn tuin en de kinderen, die hun burgervader een aubade brengen. Dan volgen opnamen van de spelen op de Laat, van de kin- deroptocht en de iurn-demon- stratie op het Hofplein. Vervolgens gaan wij naar het Victoriepark, waar 'wij Johan Kuiper zijn koor zien dirigeren, de heer Grondsma zijn liederen horen voordragen en de voorzit ter zijn herdenkingsrede horen uitspreken. Van het talrijke pu bliek zijn vanzelfsprekend ook de nodige opnamen gemaakt, Dan maakt de cineast een re portage-tocht door de versierde en feestende stad: wij zien de versiering en de verlichting en zien de deelnemers aan de sin gelloop hun tocht beginnen. De kermis was eveneens een dank baar onderwerp voor de film reporter. Dan volgt de grote optocht, die in het teken stond van de opera en operette. Een gedeelte was in technicolor opgenomen, meestal tegen prachtige achtergronden van mooie gevels en weelderige boompartijen. Tal van aardige snapshots en close-ups van merk waardige détails zijn de cineast niet ontgaan. Het vuurwerk vormde het slot van deze film, waarvan de vertoning 40 minu ten vergt. Een spontaan applaus na af loop bewees, dat de film bij de aanwezigen in de smaak ge vallen was. In Mei zal deze 8-October-film uitsluitend voor de leden der 8-Octobervereniging op vijf avonden in 't Gulden Vlies wor den vertoond in de. entourage van een attractief programma, waar over de pers. en propaganda- commissie zich nog nader zal beraden. Deze vertoningen wor den gegeven in het kader van een grootse ledenwerfcampagne, want de kosten, waar het be stuur der 8-Octobervereniging jaarlijks vóór staat, om het Ont„ zelfeest op peil te houden, zijn zó groot, dat het nu alles zoveel duurder is - over meer contanten zal moeten beschik ken. Alleen met de optocht is ALKMAAR Gisterenavond heeft de voorzitter van R.K. A.F.C., de heer B. B. v. d. Berg, de nieuwe rector van het Piusgesticht, de Zeereerw. Heer J. J. van der Zalm, als Geestelijk Adviseur ge ïnstalleerd, door hem het A.F.C.-insigne op de revers te spelden. De clubavond van AFC verliep, zoals immer, in een prettige sfeer, toen omstreeks half tien de nieuwe G.A. arriveerde en dadeli,jk een vriendelijk gesprek aanknoopte, dan met deze en dan met gene. Wij geloven wel, dat de G.A. met zijn gezagheb bende, maar toch innemende persoonlijkheid al de harten van vele A.F.C.-ers heeft veroverd. Voorzitter van der Berg noem. de het een groot genoegen, Rec- ter van der Zalm op de club avond van AFC te mogen wel kom heten. „Wij hebben in de nieuwe adviseur iemand, die vele jaren adviseur van voetbalver enigingen is geweest, o.a. van Vitesse 1" Castricum en van Tybb in Haarlem. Hij is een adviseur, die vol activiteit is en in zijn clubs veel heeft weten te bereiken. Als wij de activi teiten van die clubs zouden moe. ten navolgen, mogen wij wel ieders medewerking hebben, an ders zouden we het niet aan kunnen Hij noemde de clubavond uit stekend geschikt, om éen nieuwe adviseur te ontvangen. Deze avonden immers tekenen de geest, welke in AFC heerst. Hij deed tenslotte een beroep op allen, om die goede geest in stand te houden en nog te ver beteren. Hij hoopte, dat het de nieuwe adviseur zou mogen ge lukken. datgene te bereiken, wat hij zich als ideaal voor ogen heeft gesteld. Hij verzek~rde hem de medewerking van bestuur en leden. Rector van der Zalm ant woordde, dat hij cr g<~én gemak kelijke taak aan zou h-bben. Rector van der Hoek. die in de harten van de Alkmap"ders steeds een grote plaats heeft in genomen, te vervangen. Hii was bekend om zijn grote blijheid en zijn liefde voor de leugm Hij vónd het typerend, dat AFC de eerste vereniging was. waar'n hij als Geestelijk Adviseur is ge- al een bedrag van f 7000.ge moeid. Als men bedenkt, dat er nauwelijks f 2000 aan contributie binnenkomt, zal men begrijpen, dat het bestuur een hele toer heeft, om de touwtjes aan elkaar te knopen. Alleen, wanneer een ieder die van dit 8-Octoberfeést meegeniet, zich als lid opgeeft de geringe contributie van f. 1.50 kan toch geen bezwaar zijn zal het mogelijk ziin het feest ook dit jaar en volgende jaren op peil te houden. Op deze feestavonden in Mei zal tevens de uitslag bekend ge maakt worden van de prijsvraag om de beste slagzin, welke in het feestprogramma was aange kondigd: zoals men zich herin neren zal, waren hieraan prijzen van f 25.f 15.en f 10. verbonden. Men behoeft natuurlijk niet tot Mei te wachten, om zich als lid op te geven: de heer Hartong van Ark. Langestraat. hoek Mient is dagelijks bereid u als lid te noteren. Do ledep wacht in Mei een in- teressantp avond, als deze mooie 3-Oetoberfilm in 't Gulden Vlies zal worden vertoond. ATHLETIEKNIEUWS „OLYMPUS" ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: In verband met de loten-actie- verkoop, worden alle dames en heren athleten, vriendelijk maar dringend verzocht, Woensdag avond a.s. om half acht, aanwezig te zijn op de Nieuwesloot 131. Het bestuur Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Anja Mar griet d. v. Jacob Eriks en Neeltje Rademaker. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd:. Johannes Francois Baars. 30 jr„ ambtenaar bij de rijksbelastingen en Maartje An- thonia Wijngaard, 26 jr., wonen de eerstgenoemde te Arnhem en laatstgenoemd? te Ziipe Overleden: Neeltie Paarlberg. 48 i„ echtgenote van Jan Jim- m ink. Loop der bevolking ALKMAAR Uit Alkmaar vertrokken begin Februari: C. A. Mul, van Jul. van Stolberglaan 4 naar Hilversum; J. van Keulen van der Roest, van Emmastraat 69 naar Rotterdam: S. Tigchelaar van Pr. Juliabalaan 14 naar Am sterdam; L J. Woldendorp. van Oudegracht 212 naar Terneuzen; M. Veld'boer-van Amstel, van Uitentbosöhstraat 48 naar Ermelo; W. A. M. van Gooi, van; Geester- singel 35 naar het buitenland; J. M Timmer-W oldendorp, van Oudegracht 212 naar Woens- drecht; C. Zwart, met gezin van Stationsstraat 60 naar Egmond a. Zee; A. Janse met gezin van Nieuwpoortslaan 158 naar Vel sen: P. van Maarlnveld. van Toussaintstraat 12 naar' Zd. Afri ka; A. M. Moorman van Nieuw- landersingcl 69 naar Zandvoort: H. Schoonhoven van Pr. Julian-i- 1aan 14 naar Apeldoorn; M. F. Verbogt-Deurlon van Spoorstraat 73 naar Den Haag; J. D. van Eeuwiik, van Limmerhoek ti n. Haarlem: J. Huizing van Oude gracht 24 n. Velsen; G. M Meiier van Ruvsdael'kad.p 4 naar Arnhem: A. H. Bakker van Anje- lierstraat 4 naar Bakkum: A. Masin-Braun van Langestraat 22 naar Lanigediik: K. Buiis van Rergerweg 35 naar Amsterdam. ONDERSCHEIDING ST. MAARTENSBRUG Bij K. B. is toegekend de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranie-Nassau. in zilver aan me juffrouw G. Grin huishoudster bij G. Oostccinan, te St. Maar tensbrug. gemeente Zijpe. i A KA nr>mior!ft INTIEME FEESTVIERING OP ST. WILLIBRORDUSSTICHTING HEILOO De Zeereerw. Heer L A. M. Pennock was gisteren 12 Vi jaar Rector van de St. Wil- librord'usstichtinig tc Heiloo. Zon dag en Maandag is dit feest in tiem gevierd öp de Stichting. Zondagavonct heeft de Rector met assistentie van ziin beide heerbroers, de Weleerw. Heren H. Pennock Cap. te Tilburg en P. Pennock (Sal) uit Den Haag resp. als diaken en subdiaken» een Solemneel Lof gecelebreerd ,en de dag van gisteren begon met een Solemnele Hoogmis, waarbij de jubilerende Rector werd geassisteerd door twep an dere heerbroers, de Weleerw. Heren Dr. J. Pennock M.S.C. te Tilburg en F. Penncck CssR uit Amsterdam, reso. als Diaken en Suibdiakon. Zondagmiddag bracht, het vendel van St. Caecilia de Rector o-p .de „Stichting een sere nade. De Hoogmis van gistermor gen werd gevolgd door een» fees telijk ontbijt, waaraan de Ge neesheer Directeur.Dr. de Smeth de rector dank bracht voor al hetgeen hij in onvermoeibare arbeidzaamheid en opofferings gezindheid voor de patiënten doet. Ook is Rector Pennock ge huldigd in de communautei't van de Eerw. Broeders, waarbij de Broeder Overste het huldifiinss- woord sprak dank bracht voor de toegewijde liver, waarmee Rector Pennock de belangen van de Broeders steeds behartigt Het l'egsc is aan de patiënten natuurlijk niet ongemerkt voor bij gegaan. Gisterenavond kwa men zij in de grote aula bijeen, waar een filmavond gegeven werd. Aanwezig waren de con rector. de welecp'w. heer J. van Adrichem, de oarochiegeesteliik- heid en enkele andere genodig den. Namens de patiënten» werd Rector Pennock hartelijk toege sproken door de heer J. Beer- nink. Na een filmjournaal van Polygoon, een tekenfilmp.ie en een Amerikaanse detective film werd de hoofdfilm „De Grote Slag" vertoond, episoden uit de laatste wereldoorlog welke de aanwezigen met grote spanning hebben gavolgd. installeerd. Daarom, zo zei hij, zal deze vereniging ook de groot ste plaats in mijn hart innemen. Ik ben er zeker van, dat we de moeilijkheden, die AFC in nogal grote mate kent, zullen kunnen oplossen. De sport, zo vervolgde hij, is een uitstekend middel, om de jeugd te grijpen en als we dat bereikt hebben, hebben we een groot geestelijk goed verworven. Ik hoop op ieders medewerking. Ten eerste om de moeilijkheden weg te werken, ten tweede, om AFC een klasse hoger te bren gen. Dan zullen wc in hoger aanzien staan. Ook hij deed een beroep op allen, een goede geest van saamhorigheid en vriend schap te kweken. GELIJK SPEL BIJ TEX. BOYS—DUINRANDERS De gelijke stand 22 gaf de verhouding in de wedstrijd Texelse lioysDumranders aar dig weer, al tekende het de aan valslust van 'de Boys toen een van hun backs in de laatste minu ten het gelijke spel wist te be halen. De wedstrijd werd gespeeld onder leidine van de heer T. Rijk omdat de scheidsrechter niet. was opgekomen. Hoewel de Boys-aanvallen in de eerste helft iets gevaarlijker waren, werd de score evenwel geopend door de Duinranders, toen een bal op de Boys-keeper werd teruggespeeld. De Duin- randers-midvoor was echter iets vlugger en had geen moeite ziin club de leiding te geven. Na de rust wist dezelfde speler de stand op 02 te brengen na een voorzet van de linksbuiten. Maar de Boys lieten het hier niet bij zitten, na vijf minuten was de stand reeds verkleind tot 12 De stand werd hierna gelijk gemaakt door de Boys-back, na dat de rechtsbuiten een corner voortreffelijk voor doel had ge plaatst. SCHAGEN Tijdens de Zaterdagmiddag in „De Gouden Engel" gehouden vergadering van de Vereniging tol het houden van Paastentoonslellingen, kwamen diverse zeer belangrijke kwesties aan de orde. Zo werd na rijp beraad besloten om voor Ie op 2 April a.s. te houden Paasveetentoonstelling voorschriften uit te vaardigen wegens het mond- en klauwzeergevaar. Alle op de tentoonstelling aangevoerde runderen zullen tussen 1 Januari en 28 Maart '52 preventief tegen deze ziekte ingeënt moeten zijn. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door 'het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond: KOUDE NACHT. In de nacht en vroege och tend op vele plaatsen lichte vorst en vorming van mist. Morgen overdag droog weer met overdrijvende wolken velden Zwakke tot matige Noordeliike tot Noordooste lijke wind. Middagtempera- turen oplopend tot ongeveer dezelfde waarden als vandaag. Het is niet nodig hiervoor be wijzen mee te brengen, aange zien een geroutineerd dierenarts dat, zo wel kan constateren. Alle niet-geënte dieren worden niet toegelaten. Voor het bestuur was het eigenlijk teleurstellend te erva ren. dat de Minister slechts een» verloting met 16% minder loten wil toestaan. Maar men zal ze'lf naar Den Haag gaan om het recht op 15000 loten te verdedi gen. Uit het overzicht van pen ningmeester H. de Raat bleek dat de kaspositie was vooruit gegaan van f121.26 tot f227.78. bij een totaal aan ontvangsten van f16530.41. Namens de kascom- missie bracht die heer C. D. Hui- berts 'buide aan de penningmees ter voor ziin uitstekende boek houding en accuraat beheer. Vastgesteld1 werd, dat alle aangiften voor de tentoonstelling vóór 28 Maart tot 12 uur binnen moeten» zijn bij de N.V. Trapman. Uit hot buitenland ingevoerde dieren worden niet toegelaten. Er' heerste nogal verschil van mening over de naam van de beste eerste prijswinnaars van het slachtvee. Op dringend ver zoek is men er n.l. toe over ge gaan om alleen 1ste prijzen en eervolle vermeldingen toe te kennen, maar daardoor kan men voor de allerbesten geer» uitzon dering maken, vooral omdat de tcirm „1ste prijs-ereoriis" volgens de meerderheid ondeugdelijk is. Tenslotte kwam men overeen om het beste slachtdier uit één ruibriek te noemen: 1ste prijs uit muntend. En het beste beest uit alle betreffende rubrieken sa men: kampioen. Voor een der kampioenen werd staande de vergadering eer» beker bctsehik- baar 'gesteld door coöp. „De Ster" te Barsingerborn. Inleggehl verhoogd Op voorstel van de heer Spaan- sen werd besloten om het inleg- geld voor grote dieren van niet- ledon te verhogen van 3 op 4 gulden. Het inleggeld voor grote dieren van leden blijft onveranderd f2.—. Hut is daardoor voor de meeste inzenders voordeliger om meteen maar lid te worden. He» veelomstreden onderwerp, de afdeling handelsvee. diende vol gen»veie leden van de ten toonstelling te verdwijnen. Vorig jaar telden alle rubrieken samen slechts 11 dieren terwijl hiervoor 1250.— aan prijzen is uitgekeord. Bovendien vont men dat han delsvee eigenlijk op een paasten toonstelling niet thuis hoort. De heer Wisserkerke brak daarop een lans voor de veehan delaars die over vette koeien be schikken. Tot dusver mocht iemand alleen maar dieren ter keuring aanbieden, die minstens 2 maanden ziin eigendom ziin ge weest. Helaas zijn echter niet alle inzenders eerlijk genoeg om fraude le voorkomen. Bovendien is het voor onze fokkers van groot belang om ook eens kennis te maker» met het slachtvee uit andere gewesten, dat veelal meer oen vlees- dan een vet-type ver tegenwoordigt. Or> het ogenblik gaat de belangstelling van de slachters immers meer en meer in de richting van d„ vleeskoe zodat toch binnen afzienbare tijd de mesters van koers zullen moe ten veranderen. Het betoog van de heer Wisse.. kerke sloeg in en had tot gevolg VERDIENDE ZEGE VAN KOLP. B. OP PURMERLAND Zondag werd de wedstrijd Kol- ping Boys 1Pumierland 1 ge speeld. Ofschoon Kolping Boys weini'- overwicht had, was de verdediging van Pumierland, dat met drie invallers speelde goed. Het zag er naar uit, oat de rust met bjancp stand zou ingaan, want vier minuten daarvoor werd een doelpunt van Kolp. Boys niet toegekend wegens buitenspel, maar twee minuten voor de rust gaf Wortel aan Kolp- Boys de leiding, 10. In de tweede helft maakte rechtsbuiten Langenberg van Purmerland na 8 minuten met een goed gericht schot ge lijk 11. Beide partijen zetten hun aanvallen krachtig 0P en na een kwartier bracht midvoor Balis van Purmei'Jand uit een duel voor het Kolp. Boys-doel de stand op 21. Na een half uur spelen werd Kolp, Boys een pe- naltv toegekend en Jongebloed deponeerde de bal in het net, 22. Beide partijen vielen steeds krachtiger aan en ondanks vele sóms geslaagde doorbraakpogin gen werd geen resultaat bereikt. Tien minuten voor het einde wist Jongebloed nogmaals uit een pe nalty een derde doelpunt te sco ren. dat reeds voor de volgende paas tentoonstelling een speciale af deling „slachtvee van handelaren en slagers'' zal worden geopend met een volledige orijzen'bezet- ting voor alle voorkomende ru brieken. In totaal wordt daar dus 1250 a f300 aan prijzen voor be schikbaar gesteld, zij het dan met dp bepaling dat inschrijving van één beest in twee verschil lende rubrieken of afdelingen uitsluiting tengevolge zal heb ben. Dit ingevolge de onthullin gen die ter vergadering werden gedaan, waaruit bleek, dat di verse inschrijvers de naam „gladde jongens" ruimschoots verdienen. De afdeling handels vee zal kort, en goed verdwijnen. Vooral wegens de omstandigheid dat op 2 April de weidetijd reeds is aangebroken, besloot men de afdeling weidevee nog te hand haven. Voor de fokzeufien zullen voor laan nieuwe hoge en dichte hok ken worden gebruikt zodat de biggen niet meer los kunnen breken en beter beischut zullen ziin tegen de kou. De schapen zullen voor 15 Maart a.s. aange geven moeten zijn 'bij het Land- bouwhuis te Alkmaar. Wegens het voortdurende gevaar van vo gelpest is er ook dit jaar géén pluimveeafdeling. Bij de be stuursverkiezing werd voorzitter P. Visser herkozen, er» in de va catures Sehrooder, Grin en Key- zer voorzien dooi' de benoeming van .T. Pijper, 't Veld. J. de Veer, Wierineermeer en J. Fijnbear. Lutiewinkel. Tijdens de herfstt en toonstelling op 2 October zal een speciale paardendag worden gehouden, naar bevind van zaken door het bestuur te regelen. De lieren Sc'hmalz pn v d. Ho ven» schonken nog een medaille voor de paastentoonstelling. Marktbericht TEXEL 4 Koeien 550700: 20 Schrammen 70—100; 12 Big gel» 45 55: 42 Nuchtere kalveren 40—65. ZUIDERKOGGE. 25 Feb- BI. eigh. 14.10—14,30; uien mid del 29.5030,50; grof 30—31- drie ling 20—27: groene kool 7.50—25 rode kool 16,50—19.50; boerekool 67: snruiten 174-3; witlof I fil —65; id- IT 5558; afw. 4552; Brammie 2428. HEILOO In de grote toneel zaal van de St. Willlbrord'us- Stichting, kwamen de jeugd koren van de Zangver. Nieuw Leven onder directie van Piet Groot opvoeren de operette „De Bosduivelties" van M. A. Brandts Buys Jr. De belangstelling voor deze kinder-opvoering was zéér groot. En dit is een verheugend verschijnsel, want de beoefe»ning van goede kinderzang is waarde vol voor de toekomst, en belang rijk als voorbereiding van even tueel later zich gaan wijden aan de instrumentale kunst. „De Bosduivelties" is feitelijk meer een zangspel dan wel ope rette. daar het gesproken woord zo goed als geheel ontbreekt. De kinderen hejbben dit een voudige werk alleraardigst we ten op te voeren en te zingen. Hoewel er in de voordracht wel iets meer contrastwerking had kunnen zijn. Dirigent Piet Groot speelde de klavierbegeleiding Wip voor de décors, de costu- merinig. met veel fantasie, in sprookjessfeer, 'hadden gezorgd, er» wie de kinderen regisseerde, stond niet op het programma verme'4. Maar we ziin van me ning dat deze niet genoemde me dewerkers wel een extra compli ment hebben verdiend. Tussen de bedrijven zong de kleinste zanaklas'se een veertien tal kinderliedjes. tot erote voi- dn-nin» van h»t rvuhliek Na de pauze ""»rd uit"ovnerd do heker 4Btnemen-Cantnte van G. v. V'-derpnlren door bet rrr'sieskoor ,Jon-r Nieuw Leven". We ziin van P'ef Groot gewend dat hb stand's muzikaal verant woord voor de dag komt. en dat, was nu ook weer h«t geval met epn zeer geslaag-to ujtvop'-b-w van bezp Cantate P" benelo'-hnn werd uitgevoerd door pr»Vptn sitriik'n^trnnien» mi en aan de piano de bow- j te neat »n 7éér verdiensteUiv d° sopraan solo in ai» werk nazongen door m-n G 7"marveld He» publiek ]»p* zich niet on betuigd in hartelijke biival en zo werd deze poind v-n de zang- klassen van N'e'iw Leven" en Jo aïi-me-nt p»-,+ ("bv-tnt Ppn ver- dier»T siieenc. Mnsp deze -'ang- klas-fïi -» ac eeri bela»*'e'';ik nn- derdeel hliiven van b°* plaatse lijk muziek-leven in TT»'ino W. SCHREURS BERGEN. Om aan hun ver eniging békendheid te geven, organiseerden de jongemannen een bonte avond in „St. Jan" voor ouders en genodigden. Vlotte schetsjes en toneelstuk jes wisselden elkaar af en het optreden van een Accordeonclub bracht een prettige sfeer. Als aanvulling hierop hield Pastoor Drost van Schoorl een krachtig betoog om de jonge mannen bij hun streven te steu nen, een steun, die zij zo drin gend nodig hebben. Hij begon, zoals Christus Zijn Apostelen voorhield, met een gelijkenis: het Rijk der Hemelén en de veel besproken „Verbrande Pan", die op moderne wijze wordt gecultiveerd, wat heel wat pennen in beroering heeft ge bracht, waar de kranten vol van staan en acties tegen worden ge. voerd. Men doet alles om dit ge bied ongerept te behouden. Dóet de jongeman ook zo zijn best om zijn ziel ongerept te behouden? Neen, de jongeman is vaak onverschillig, mede door de lauwheid van de ouders. Daarom dringt de Paus er zo op aan, de harmonie der waar den beter te leren kennen en het Eeuwige op de hoogste plaats te stellen. Wel doen vele jongemannen hun plicht, doch veelal in op pervlakkige zin. Velen halen van het leven wat er te halen valt. In beslag genomen door de maalstroom van het leven gaan hun idealen te niet; onverschil ligheid en verwaarlozing van hét geestelijke vloeien er uit voort. Wij moeten ons verzetten tegen die leegte en ons vormen tot een leger van flinke jonge kerels Ook de ouders moeten beseffen, dat een hele generatie met deze ramp bedreigd wordt. De gene ratie van nu moet wel tienmaal meer weerstand bezitten dan vroegere geslachten om de we reld voor deze ramp te behoe den. De laksheid van geest moet plaats maken voor interèsse in de hogere geestelijke waarden. Men kan deze vorming vinden bij de Jongemannenvereniging- Daaruit kunnen dan goede huis gezinnen worden opgebouwd, zonder welke er geen priesters komen en de kerken leeg blij ven. Daarom verdient deze ver eniging moreel en financieel ge steund te worden. Laat ieder daaraan medewerken, aldus Pastoor Drost. Met een gezellig bal werd de avond besloten. SlachFveemarkt ALKMAAR. 25 Febr. 6 paar den f 400—1000; 102 koeien f 500 1200; le kwal. f 2,90—3; overige soorten 2,602,90; 1 graskalf; 296 nuchtere kalveren f 3078; 322 varkens, zwaye f 2,12—2,16; vl.- varkens f 2,082,12; lichte var kens x 22,08; zeugen f 1,902. De animo van slagerszi.ide was weer groot op de koeieriimarkt. De aangevoerde dieren werden dan ook allen verkocht, hoewel de hoge prijzen wat deprimerend werkten op wat men een vlotte handel zou kunnen noemen. Voor de beste dierpn werd f 3 per kg geslacht gewicht betaald, terwijl de overigen gemiddeld f 2,80 pér kg haalden. In nuchtere kalveren was een zeer levendige handel. Enerzijds door de grote aanvoer, anderziids door de prijsdaling van gemiddeld f 5,per stuk- De kalveren bo ven eer» geslaoht gewicht van 30 kg noteerden tot f 1,85 per kg ti-d. been), de y»orst-kalveren tot f 1,70 Per kg (i.d. been). Het aantal aangevoerde var kens was groot, waardoor de eer ste verkoopsprijzen iets lager wa ren dan de vorige week. De be ginnende handel was stug en vertoonde aflopende prijzen. En kele grptg afnemers echter waren oorzaak dat de prijzen een meer stabiel karakter kregen. Nog al tijd ziin de spekvarkens 't meest gevraagd, welke dan ook de hoog ste markt noteerden, vleesvar kens en lichte zouters evenredig lager. De gegeven prijzen zijn met korting op het levende ge wicht. Onze kustvaarders Pavonis 24 t Delfzijl. Kieldiep 22 l Uddevalla. Poseidon 25 p Holtenau. Abro 22 v Bergen. Al batros 24 v Aulborg. Wiema 23 p Tvedeslrand. Ameland 23 p Holtenau. Niagara 21 t Frederik- stad. Jozo 23 v Antwerpen. Hori zon 23 p Brunsbutlel. Badzo 23 v Delfzijl. Madjoe 23 v Amster dam. Sandettie 23 t Sarpsborg. Holland 22 v Granville. Jantina 22 v Malniö. Wota 22 t Halmstad. Aldo 23 n Fosdyke. Amazone 23 n Fleetwood. Nomadisch 22 n Dundrum. Regulus 23 te Bris tol. Capella 23 te Calais. Neptu- nus 23 te Hoganas. Wilhelmine 23 te Nantes. Polluc 23 n Fowey. Santa Lucia 23 te Cassablanca. Corsica 24 te Vlissingen. Spica 23 te Leith. Zeehond 23 te Vide ford. Orion 23 n Hengelo. Union 23 pass, Vlissingen, Capella 24 pass. Vlissingen. Missouri 23 n Workington. Fortuna 23 te Huil. Alpha 23 n Ghent. Antares 23 v Brunsbuttel. Arran 23 te Grims by. Banka 24 pass. Holtenau. Be ta 24 pass. Holtenau. Cateli 23 te Antwerpen. Da Casta 23 te Huil. Fiducia 23 n Copenhagen. Flevo 23 pass. Brunsbuttel. Globe 23 te Harburg. Horst 23 n Lu- beek. Jura 24 pass, Brunsbuttel. Linthorst Homan 24 n R'dam. Mary 24 te Huil. Nimrod 23 te Dublin. Patria 23 te Antwerpen. Romeja 25 pass. Holtenau. Setas 24 te O dense. Sparta 24 te Ant werpen. Terschelling 24 n Rouen Tivy 24 te Holbeek. Triton 24 n Grangemouth. Zwaluw 25 pass. Brunsbuttel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2