ENGELAND HEEFT DE A-BOM Provincie geeft vele duizenden uit aan subsidies 1 VOORRANG: alleen recht of zelfs een plicht? Nederlandse Opera bracht „Samson en Dalila" De landbouwers wensen hogere prijzen voor stro abdusTrooP Goedkeuring yan Cburchills buitenlands beleid Koffiekamer scheen een bron van inspiratie te bevatten Openbaar Ministerie stelt verkeersveiligheid vóór alles Grieperig AKKEÜtJE WIE RAADT DE UITSLAG? ZITTING PROVINCIALE STATEN Verkeersprobleem Neem 'n Respectabele première-uitvoering in de Stadsschouwburg Landelijk contact wordt aanbevolen Duitse bijdrage vastgesteld ZWARE SCHADE bij brand in A'dam 't Zal je gebeuren! Helder-Z.F.C. V.V.W.-E.V.C. Meervogels '31-H.S.V. S.R.C.-V.I.O.S. Spartanen—Sijbekarspel DE SPELREGELS eerste prijs tweede prijs er» drie prijzen van ƒ5,00 ƒ2,50 ƒ1,00 ieze per- gerust met jrgeleken. /an Nelle! iame de internationale ipieren omhoog dreef, vandaag benieuwd arkt zich zou houden, g was amper prijshou- i na enig zoeken kreeg .g sentiment de over al spoedig was het m de internationale aarden vrijwel gelijk ger dan gisteren. Ter sent men, dat de ge- irbitrage voorschriften ederlandsche Bank de ik voor deze papieren <eheel wegneemt, maar geval belangrijk redu- 'es bleven op 287 3/4 onveranderd evenals 5 152AKU daar- loekte een koerswinst punt en ook "Unilever ts hoger. Aandelen erden geadviseerd °P in verband met het lorstel van 21 pet. 121/ pet. in aandelen. :heèpvaartafdeling was oon niet ongunstig, koersen van de voor- spieren wijzigden zich r aandelen Holland liin volgde een goed it 1721/j (171). dus ■n fractie beneden de 1 eergisteren (173). IndonesischeFondsen belangstelling ditmaal ijk uit naar de incou- irten. Aandelen Indo- spoor werden in open andeld, waarbij, in na- 'an de obligaties .die n vandaag totaal cl\^a avanceerden, een lichte g ontstond. Ook de In- tram obligaties wa- ie vaste kant. Van de cultures bleef Amster- ber op 84i/ onveran- meeste Tabak- en Sui- ;n echter moesten een d prijsgeven. e Staatsfondsenmarkt situatie de laatste tijd tot dag hetzelfde en ileef de conversielening iwijzigd op 84. Ameri- ■aarden namen de iets stemming van gisteren ird over, zodat het ieuw een liep en op 5 5/8 (5 7/8) ixeerd. Dollar-obligaties onveranderd. oogte van het gebouw de, grootste lengte 96 kelijkheid, een totale ramen: in het gebou- heen, zijn 55 millioen zoeken inhet hol van Er ligger» schepen van lenoten in de haven. Zii helpen.' want zeelui heb- medeliidend haTt en u taat ziin terug te keren eigen land als vru man. eek verwonderd naar de aldus voorstelde ziin r te worden, arom doet u dit. mon- -oeg hii plotseling. 'dat ilk ook een vogel in ber» geweest! Ja, ver- lii, in antwoord on de ;e blik van de ander, ik paar slechte jaren op doorgebracht. Ik ben. vel vermoedt maar wei- 'eloven één van de vril- Het is mii toegestaan Nieuw Caiedonië te le- tr ik mag het niet verla- ls u gaat, zult u dus ge- zijn dan ik. Maar kom, wii moeten ons haas uren van duisternis ziin ie en voor u ziin ze zeer •snelden hun pas de val ei» bereikten nu het -liks dak de schilder van ras uit had opgemerkt, jaar ervan ging voorop i plantage, betrad een *e wildernis van bloe toen zii er aan de an- it uit kwamen, bevond zich voor een venster, aan de grond reikte (Wordt vervolgd) PAGINA 5 Tin, het in deze tijd van herbewapening zo be langrijke materiaal, wordt in bescheiden mate gewonnen in het populaire badplaatsje Porthtowan in Cornwall. Af en toe zijn hier de grondzeeën zo krachtig, dat het zand van de zeebodem wordt losge woeld, zand dat tot vijf procent tin bevat. De mannen scheppen het tinhoudende zand op en wassen het grondig met water, dat speciaal aangevoerd wordt. De tin zakt naar beneden. (Van onze redacteur) De Provinciale Staten van Noord-Holland kwamen gister onder voorzitterschap van Baron de Vos ran Steenwijk bijeen, ter behandeling van een agenda van veertig punten. Een eigenlijke hoofdschotel was er niet. Men hadnog verwacht, dat het voor stel inzake het Ambtenarenverbod, dat des middags aan de orde kwam, nog tot een debat van enig formaat aanleiding zou geven, doch op verzoek van Henk Gortzak, de woordvoerder van de Communistische fractie, werd dit voorstel aangehouden. Bij het vooronderzoek had zijn fractie n.l. een aantal schriftelijke vragen gesteld, die het college had toegezegd nader te zullen bezien; de heer Gortzak vroeg echter een schriftelijke beant woording, waartoe Ged. Staten zich bereid verklaarden. Dit de bat werd derhalve uitgesteld tot de zomerzitting van de Staten. Toen dit besluit gevallen was, werd dit onverwachte gebeuren door de Statenleden zo druk be sproken, dat men niet bemerkte, dat de voorzitter rustig doorging dc volgende agendapunten erdoor te hameren; zo passeerde een ze vental voorstellen schier onge merkt de hamer, voor de Staten leden het in de gaten hadden. En ofschoon er enkelen waren, die over de doorgehamerde punten het woord hadden willen voeren, kregen zij hiertoe niet meer de kans. De vergadering leverde overi gens geen schokkende gebeurte nissen op en de statenleden brachten de tijd voor een groot deel in de aangrenzende koffie kamer door, om deze inderhaast weer te veriaten, als er een voor stel aan de orde kwam, dat hun aandacht opeiste. Polder Grootslag. Bij een voorstel tot wijziging vanhet bijzonder reglement van bestuur voor de polder het Groot slag, welk voorstel beoogd een afzonderlijke omslag voor de bei de poldergedeelten, t.w. het z.g. vaargebied van 6000 ha. en het niet-vaargebied van 2000 ha., kwam Mr. v. Vugt met het juri dische bezwaar, deze regeling met terugwerkende kracht van 1 Jan. '52 te doen ingaan. De heer Braakman juichte het voorstel, dat een einde maakt aan onrecht vaardige situatie in deze polder, van harte toe en voerde tegen het bezwaar van Mr. v. Vugt aan, dat de begroting van het Groot slag hierop reeds gebaseerd is. Het voorstel-van Vugt, o-m de wij ziging te doen ingaan op een na der door Ged. Staten te bepalen tijdstip, werd met 43 stemmen verworpen, waarna het voorstel conform werd aangenomen. Tot de voorstellen,, die onge merkt de hamer gepasseerd wa ren, behoorde dat tot het verle nen van een subsidie van f5.000.- in de stichtingskosten van de R.K. lagere tuinbouwschool te O'bdam. Ook het voorstel tot subsidiëring van de Ver. tot bevordering van het Landbouwonderwijs te Hoorn met een bedrag van f 7.500 voor een te stichten nieuw gebouw voor de neutrale lagere land bouwschool te Hoorn, passeerde aldus de hamer. Subsidies zonder end. De Volkshogeschool te Bergen kreeg voor 1951 een bijdrage van f 5.000.—. De gemeente Hoorn kreeg een subsidie van f 375 voor de restau ratie van een der oudste schilder stukken in het West-Fries Mu seum, het drieluik „De Gerech tigheid", waarvan de kosten f2.500 hebben bedragen, waarin het Rijk 50 pet. bijdroeg; zo kreeg Haarlem een bijdrage van f 3.500, zijnde 10 pet. van de kosten van restauratie van het gobelin, voor stellende „De inneming van Da- miate". Het subsidie voor de Stichting „De Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren in Noord-Hol land", groot f 32.500 werd tot f 40.000.verhoogd. Het subsidie aan het Concertgebouw te Am sterdam werd verhoogd van f25.000 tot f40.000; dit zonder enige discussie. Een soortgelijk voorstel t.a.v. de Nederlandse Opera stuitte op bezwaren bij de meeste statenleden van K.V.P., V.V.D. en Prot. Christelijk en. Mr. de Roos en Mr. Proper verdedig den de verhoging; Ged. Staten hadden n.l. geadviseerd afwijzend op het verzoek tot verhoging te beschikken. De heer Wiewel (K.V.P.) zag hier geen taak voor de provinciale overheid, die bo vendien geen medezeggenschap in dit instituut heeft; hij vond de subsidie van f 25.000 al zeer be hoorlijk. Het voorstel-Roos, om de suDsidie tot f 40.000 te verho gen, werd met 36 tegen 26 stem men verworpen. Uit de stukken betreffende ctit voorstel bleek wel dat de „Ned. Opera" een schip van bijleg is; blijkens de exploi tatierekening, dié een eindbedrag had van f 1.716.830, bestaat dit instituut met een subsidie van 1 't millioen, bijeengebracht door Rijk, FTovincie, de vier grote gemeen ten, radio, andere lichamen en particulieren. Aan recettes wordt f 436.500 ontvangen; althans dit wordt geraamd. Voorts besloten de Staten tot deelneming aan het garantiefonds voor de in 1953 te Heemstede te houden internationale bloemen tentoonstelling onder de naam „Flora-1953", zulks tot een be drag van f 60.000. De 'bollenhan- delaren zelf zullen een bedrag van 300 tot 350.000 gld. en de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur voor een ton aan het garantiefonds deelnemen. Kennemer duinen. Het Nationale Park de Kenne- merduinen te Bloemendaal bleek ook al een schip van bijleg te zijn; het over 1952 geraamde te kort van f 20.000 moest tot f 50.000 verhoogd worden; de kosten van beplanting en het beneden de verwachting gebleven bezoek zijn hier o.m. de oorzaak van. Aan vankelijk was van provinciewege een bijdrage in dit tekort van 25 pet. (van f20.000 dan) geraamd; thans stelden G.S. voor een bij drage van 25 pet. van f50.000 te garanderen. Verschillende leden drongen aan op meer propaganda voor dit recreatieoord; een hunner vroeg de in grote getale aanwe zige journalisten zelfs wat recla me in hun bladen te maken. De voorzitter wees op de faciliteiten, die leden van de ANWB hier ge nieten en beloofde scholen en andere verenigingen ook in te zullen schakelen. De Staten gin gen met de verhoogde subsidie accoord. Een subsidieverzoek van de Zaanse oudheidkundige vereni ging voor de instandhouding van haar maandblad „Die Zaende", werd afgewezen; voor de „Speel wagen" was het een ander geval, aldus Ged. Staten; daarvoor had den belangrijk meer mensen een offer gebracht. Overigens waren het niet alle maal voorstellen, om subsidie te geven; er was ook een voorstel, om iets in ontvangst te nemen; een Haagse dame, mevr. J. van Wavercn-Wijtman, schonk vrij van successierechten een le- gaat van f 3.000 t.b.v. het Prov. Ziekenhuis te Santpoort, welk legaat in dank werd aanvaard. Vorig jaar had de Provincie met het Rijk opgericht de Stich ting tot verpleging van geestelijk gestoorden; deze stichting nam een complex te Apeldoorn over van het C.I.K. voor f 2.400.000; de herstelkosten van dit tijdens de oorlog verwoeste complex werden op f 3.600.000 geschat, terwijl voor de inventaris een uitgaaf van f 1.200.000 nodig zal zijn; van dit totaalbedrag van f 7.200.000 is reeds f 3.5^5.000 geïnvesteerd; thans werd besloten garantie te verlenen voor rente en aflossing van een geldlening van f2.152.000. Het voorstel tot subsidiëring van de Stichting voor Maatschap pelijk werk werd op verzoek van de K.V.P.-fractie tot de zomerzit ting verdaagd; dan zal vermoede lijk bekend zijn, -hoe het bestuur der Stichting zal zijn samenge steld: de K.V.P.-fractie wilde n.l. dat zowel Ged. als Prov. Staten in dit bestuur vertegenwoordigd zullen zijn. Een suppl. begroting over '51 kon geen genade vinden in de ogen der communisten, omdat er f7000 op was uitgetrokken voor de burgerlijke verdediging, waar de heren communisten niets voor voelen. De heer Mensink (Arb.) maakte bezwaar tegen een post van f 50.wegens lidmaatschap van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Hei ligen Naam. Hij vond. dat de Pro vincie te ver ging, door deze bij drage te geven; zij werkte daar door mee aan evangelisatie-werk, hetgeen iets anders was dan sub sidiëren. De heer Baas (A.R.) merkte op, dat de Staten zoveel andere in stellingen subsidiëren, zonder aansprakelijk te zijn voor het werk ervan. Ged. v. d. Donk her innerde eraan, dat het betrokken verzoek destijds in handen van G.S. gesteld was ter afdoening. De provincie trad toe als begun stigster, waardoor zij zich niet, zoals de leden op het standpunt van de Bond stelt. Hoewel de heer Mensink het hier niet mee eens was, werd de post toch goed gekeurd. Tot leden van de Waterstaats en Wegencommissie werden de heren P. Volkers en Ir. J. Ringers herbenoemd; de heer Volkers haalde het eerst na derde stem ming; tweemaal kreeg de heer Blaauboer ongeveer de helft, ter wijl op J. de Boer, Obdam, 6 st. waren uitgebracht; bij derde stemming werden 6 stemmen blanco uitgebracht, waardoor de communist de meerderheid haal de, op een neuslengte gevolgd door de heer Blaauiboer. Tn de vacature F. Vermeulen, die wegens hoge leeftijd bedankt had, werd Mr. M. van Vugt be noemd; voorts werd Ir. C. Tho- rnése (voorheen toegevoegd lid) tot lid dezer commissie benoemd. Op 10 Januari van dit jaar had op de Hoornseweg in de Wierïngermeer een aanrijding plaats tussen een melktruck met aanhang en een Naco-bus, die in de richting Medemblik reed. Bij deze aanrijding werden drie personen gewond, die echter inmiddels weer zijn genezen. Voor de kantonrechter te Den Helder werd deze gebeurtenis opnieuw besproken, waarbij zowel de chauffeur van de melkauto J. G. S. als de bestuurder van de Naco-bus R. A. de B. terecht moesten staan. LONDEN (A.P.). ENGELAND HEEFT DE A-BOM. Dat was het nieuws, waarmee Churchill gisteren het Lagerhuisdebat over het buitenlands beleid van de Conservatieve regering opende. Hij had niets van het bestaan van een Britse atoombom èn van een atoomfabriek geweten voor hij aan het bewind kwam en de Amerikanen waren precies even onkundig als hij. Dc nieuwe wetenschap heeft bij de Amerikanen grote indruk gemaakt. Churchill werd gisteren door de Labour-oppositie aangevallen op zijn rede in de Ver. Staten, waar in hij zou hebben beloofd tegen een nieuwe rode agressie in Korea effectief op te treden. Hij ver kreeg echter met 318 tegen 285 stemmen het vertrouwen van het Lagerhuis. De liberalen stemden voor de regering. De conservatie ven hebben hiermee hun positie bevestigd. De voormalige Labour-minister van Buitenlandse Zaken opende de aanval op Churchill. Hij beschuldigde Churchill er van. dat hij in het Congres en in het Lagerhuis tegenstrijdige verklaringen had afgelegd en zei- de: „Een dergelijke slimme te genstrijdigheid aan weerszijden van de Oceaan, is naar onze me ning gevaarlijk voor de vrede en voor de goede Amerikaans-Britse verhoudingen. Het is veel beter om zowel tegenover het Ameri kaanse Congres als tegenover het Lagerhuis eerlijk en vrijuit te spreken. Maar naar onze mening was de toespraak, die de pre mier op 30 Januari in het Lager huis hield, slap en tweeslachtig." Op 17 Januari verklaarde Chur chill in het Congres, dat Groot- DE CANDIDAATSTELLINC In de Kringen Haarlem, Den Helder en Utrecht De z.g. alfabetische verzamel- tijst van Candida ten voer de groslijst van de Tweede Kamer verkiezing 1952, in de samenge voegde Kringen Haarlem, Den Helder en Utrecht van de Katho lieke Volkspartij, is als volgt samengesteld: „w- J- Andriessen, Maartensdijk; T^r' if Hachg, Den Haag; Jan Bakker, Den Haag; C G. Bekkering, Utrecht; Mr. P. H G M. Brugman, Haarlem; A C de Bruyn, Maartensdijk; E. P. Clijnk te Zaandam; Mr M. L G M Custers, Utrecht; F G v d' Gun, Utrecht; J. Elders,Boven- karspel; Jac. Groen, Alkmaar; C. Hilhorst, Hoogland (prov. Utrecht); Th. S. J. Hooij, Haar lem: N. J. Hooijschuur, Koog a. d. Zaan; Drs. M. M. A. A. Jans sen, Zeist; A. C. Remmeren, te ölootdorp, Wieringermeer; Mei. dr. M. A. M. Klompé, Arnheni; H. P. Th. Kolk, Aalsmeer; Dl'. L. G. Kortenhorst, Den Haag; P. S. van Leeuwen Noordwij- kerhout; Ir. N. Molenaar. Almelo; Mr. P. M. J. Nolet, Bergen N.H.; Mej. A. H. Nolte, Amsterdam: Ir. J. M. A. Penders, Utrecht; C. J. v. d. Ploeg. Haarlem; mevr. Dra. M. C. W. Rohlingv. Spanje te Bloemendaal; Prof. Mr. C. P. M. Romme, Overveen; Mr. Th. E. E. van Schaik, Maarssen; Drs. J. B. J. M. Schiphorst, Scheve- ningen; P. J. S. Serrarens, Bilt- hoven; W. Steinmetz, Amsterdam; Mag. dr. J. G. Stokman OFM, Utrecht; Jacq. M. F. van Velsen. Haarlem; Mej. mr. dr. J. C. H. H. de Vink, Utrecht; Mej. dr. A. de Waal, Utrecht: Jac. Weel, Langedijk; M. P. v. d. Weijden, Zevenhoven; Joh. Zwanikken, Hilversum. Op deze lijst komen dus ver schillende candidaten voor, die ook in andere Kringen zijn ge steld. Zij zullen, in overleg met het Partijbestuur in de komende weken beslissen, voor welke Kring of Kringcombinatie zij definitief candidaat willen zijn. De Verkiezingsraad geeft op 22 Maart een voorlopisr advies, waarna de Kringen op 29 Maart het Politiek Advies uiteindelijk vaststellen. Britlannië, directe, afdoende en effectieve maatregelen, zou ne men, wanneer in het Oosten de communistische agressie opnieuw zou oplaaien, In het Britse Lagerhuis daaren tegen deelde hij mede, dat Groot- Brittannië geen verplichtingen op zich had genomen, wanneer een eventuele wapenstilstand in Ko rea door communistisch China verbroken zou worden. Antwoord van Churchill Churchill bestreed de critiek van Labour. O.m. merkte hij op, dat hij een maand geleden dui delijk te kennen had gegeven, in geen enkel mogelijk opzicht een actie te steunen, die Engeland en de bondgenoten in een oorlog met China zou storten. Hij ver- Britten veel verder? Naar Reuter van bevoegde zijde verneemt, acht de Amerikaanse Congres-commissie voor atoom energie het niet uitgesloten, dat Engeland in technisch-weten- sehappelijk opzicht ver op de Verenigde Staten vooruit is, waar het de ontwikkeling der atoom bom en atoomwapens in het alge meen betreft. BRITTEN VASTGEHOUDEN IN RUSSISCHE ZONE ..BERLIJN, 26 Febr. (A.P.). Drie leden van de Britse lucht macht, die in een trein in slaap waren gevallen en het station, waar zij moesten uitstappen, voorbii waren gereden, worden in de Russische zone vastgehou den. De Britse autoriteiten hebben de Russen verzocht de drié man nen vrij te laten. DE RADMAR VLOT ROTTERDAM. Gistermiddag is de Radmar, die al enige weken voor Hoek van Holland op een zandplaat zat, door vier sleep boten vlot getrokken en naar Schiedam gesleept. Advertpv Ti Daar zullen er onder de bijna duizend bezoekers, die Dins< dagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam de première bijwoonden van de Franse opera „Samson en Dalila", zeker geweest zijn, die in dit werk van Camille Saint-Saens (1835 1922) niet dat meeslepende élan en die driftige bewogenheid hebben gevonden, die de partituren van de romantische Verdi kenmerken en het bij het grote publiek dan ook nog menigmaal zullen winnen van de voorname, evenwichtige, weloverwogen stijl van deze Franse opera-componist. En toch heeft de Nederlandse Opera goed gedaan het publiek eens iets anders voor te zetten en daarmee een initiatief genomen dat alle lof verdient. Na maan denlange studie en serieuze voor bereiding onder de persoonlijke leiding van de Franse regisseur Jan Doat is zij er in geslaagd een welverzorgde en voorbeeldige uit voering te geven van „Samson en Dalila die na de „Carmen" van Bizet toch altijd nog beschouwd wordt als een der hoogtepunten van de Franse Opera, en sinds 1892 ook de Grand Opera van Parjjs veroverde. Het libretto van Ferdinand Le- maire, bloedverwant van Saint- Saens, is ontleend aan het be kende Bijbelverhaal met als ach tergrond de strijd tussen He breeërs en Philistijnen en als dramatisch gegeven Dalila's ver raad aan Samson, die uit wraak de tempel van de heidense god Dagon doet ineenstorten. In deze atmosfeer van strijd tussen de beide stammen, en van vrouwe lijke list, die het van mannelijke kracht wint, speelt het libretto van de opera zich af. Door en door Frans zijn de melodieën en de muziek is zo geschreven dat zij prachtig ligt voor de stem. Met voorbeeldig evenwicht heeft Saint-Saens zich gehouden aan de eisen die het drama stelt en de belangrijkste situaties tot een muzikaal-dramatisch hoogtepunt geleid. Het koor is een belang rijke figuur in Samson en Dalila en dikwijls legt Saint-Saens dan ook het zwaartepunt op de koor zang, die, ingestudeerd door Henk Wielink, een grote klank schoonheid bereikte. Zeer dank baar zijn de rollen van de twee hoofdpersonen Samson en Dalila en zij kregen volop gelegenheid te geuren met hun vocale kwali teiten. Jan van Mantgem (Sam son) in het begin van het eerste bedrijf enigszins mat, en gefor ceerd tegen de toon zingend, wist zich later te herstellen en uit stekend acteur als hij is, vocaal en dramatisch gestalte te geven aan zijn rol. Helene Bouvier (Da lila) alt, hoewel in de lage tonen niet over een grote stem beschik kend, bezat voldoende kwalitei ten en dramatische allure om mi nutenlang de scènes te beheersen. Een der dramatische en vocale hoogtepunten was de bekende aria in het tweede bedrijf. De Uit de verhoren bleek, dat verd. S. voorrang had moeten verlenen aan de Nacobus, doch dit om duistere redenen niet had gedaan. De ambt. O.M. Mr. v. Meijenveldt was hierover zeer ontstemd en hii noemde het gedrag van S. be schamend en ergerlijk, waaruit allerlei vreselijke ongelukken hadden kunnen ontstaan. Doch ook de bestuurder van de Naco- bus achtte hij niet onschuldig. Wel had hij het voorrangsreeht, doch toen hij zag, dat de andere chauffeur geen voorrang gaf, had hij moeten bedenken, dat de levens van andere mensen aan hem zijn toevertrouwd en had hij derhalve de veiligheid van het verkeer boven zijn recht op voor rang moeten stellen. De verde diger Mr. v. d. Linden uit Rotter dam was het hiermede niet eèns, omdat z.i. de wet de voorrang heeft vastgelegd en de weggebrui ker er derhalve gebruik van moet maken. Zo niet, .dan ontstaan er nog meer verwarringen. De wet zegt immers dat verkeer van rechts vóór gaat en wanneer men er zich niet aan houdt, dan is dat artikel in de wet waardeloos. De ambt. O.M. bleef er echter bij dat de veilieheid van het verkeer te allen tijde boven alles gaat. Hij eiste tegen wat hij noemde de hoofdschuldige S. een boete van f 120.of 20 dagen en tegen v.d. B. f 10.of 5 dagen. De Kanton rechter hield zich bij zijn uit spraak eveneens vast aan het be toog van de ambt. O.M., dat vei ligheid boven alles moet gaan. Hij veroordeelde S. conform de eis en v. d. B. tot f 6.of 3 da gen, om hem de gelegenheid te geven in hoger 'beroep te gaan. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE STRAFKAMER De Alkmaarse rechtbank be vestigde Dinsdagmorgen het. von nis van de Hoornse kantonrechter, waarvan beroep in de zaak van Th. G. B. te Wervershoof. J. D. te Hoorn werd schuldig bevondgn aan verduistering en bovendien aan het aanbieden van aanstootgevende afbeeldingen waarvoor hij veroordeeld werd tot acht maanden voorwaardelijke hechtenis met twee jaar proeftijd. De veehouders C. Ch. en J. K. uit Abbekerk en J. V. uit Schel- linkhout werden wegens overtre ding van het Runderhorzetbesluit beboet met f 15 of 9 dagen ieder. Wegens overtreding van de Wegenverkeerswet werd N. H. uit Ziipp veroordeeld tot een boete van f75.of 25 dagen. D. S. uit Hoorn werd tot fl of 1 dag veroordeeld wegens een overtreding van de gemeentewet van Hoorn. W. P. uit Den Helder werd vrii- gesproken van het hem ten laste gelegde. GRONINGEN Het grote prijs verschil van stro dat afgenomen wordt door de strocartonfabrie- ken enerzijds en op de vrije markt anderzijds is aanleiding geweest, dat de landbouwers uit Gronin gen, de N O. Polder, de Wierin germeer en de Drentse en Over- ijselse veenkoloniën bijeen ziin gekomen om door organsiatie te. tracht-n dit verschil -zo gering mogelijk te maken Vooral de provincie Groningen heeft een behoorlijke hoeveelheid stro. Er zijn landbouwers die aan deelhouders zi.in van Coöperatie ve Strocartonfabrieken en die hun stro kunnen afzetten aan de fabriek voor een prijs, welke schommelt tussen de fl40-fl80 ner ton. De boeren die geen aan deelhouder zijn van deze fabrie ken' moeten hun stro zien kwijt te raken op de vrije markt. Hun stro heet dan ook tiet „vrije stro". En de prijs die zii maken voor hun stro is gemiddeld f 22 per ton. Deze prijs wordt vastgesteld door de inkoopcommissie van de stro cartonfabrieken. Het wil n.l. wel voorkomen dat de atrocaTtonfa- brieken niet genoeg hebben aan het stro, dat door de aandeelhou ders wordt opgeleverd en der halve op de vrije markt moeten bijkopen. Zii laten dit doen door de in koopcommissie die geen f 140 be taalt, zoals aan de aandeelhouders maar f 22- Deze richtprijs geldt voor al het stro op de vrije markt, onverschillig wie 't koopt. Dus ook de akkerbouw, de tuin ders en andere lieden die belang hebben bii stro ijetalen f 22. Men wil hierin thans verandering brengen. En enkele vergaderin gen zoals de laatste maanden plaats vonden, hebben geleid tot de definitieve oprichting van de Nederlandse Vereniging van vrije stroverbouwers. Deze vereniging waarvan gisteren te Groningen de statuten werden goedgekeurd, zal nu in overleg met de inkoop commissie voor stro trachten te komen tot een voor do landbou wers acceptabele richtprijs voor het stro op de vrije markt. Deze priis zal in principe de carton- prijs moeten benaderen. Het ligt in de bedoeling daf de vereniging een landelijk karakter krijgt om dat ook de andere stroleverende provincies zich in de toekomst zullen moeten gaan houden aan de vastgestelde richtprijs. De le den van de vereniging mogen op straffe van een boete niet bene den deze prijs str0 afzetten. partij van de Hogepriester van Dagon werd voornaam van ex pressie en met rijk getimbreerde stem gezongen door Seipio Co lombo, evenals de partij van de oude Hebreeër door de sonore bas van Gerard Groot uitstekend werd vertolkt. Verder werkten mee het Ballet van de Nederland se Opera, terwijl de jonge Alge rijn, Abdelkader Farrah, kenner van Palestijnse en Philistijnse klederdrachten, en ook kenner van de geschiedenis van het land, voor een prachtige enscenering en costumes had gezorgd. De mu zikale leiding had Charles Bruck, dirigent van formaat, en gerou tineerd vakman, die met het or kest' bewonderenswaardige dingen volbracht en de partituur leven wist te geven. Met het brengen van deze in sobere stijl gehouden bijbelse opera heeft de Neder landse Opera zeer zeker een res pectabele daad gesteld. V. VOOR WESTERSE VERDEDIGING LISSABON, 26 Febr. (Reuter) Dinsdagavond is te Lissabon bekend gemaakt, dat West- Duitsland in het jaar 1952-53 10,2 milliard mark zal bijdra gen aan de Westelijke verde diging; dit is 1.05 milliard mark minder dan de eommis- sie-Harriman had aanbevolen. De Westelijke „grote drie" zijn overeengekomen, dat dit verschil van 1,05 milliard (1050 millioen) een deel van de kosten van de West-Duitse politietroepen, grenswachten, militaire pensioenen en de mobiele politietroepen in West Berlijn diende te dekken. .Een felle brand In een 1200 vierkante m. grote houten loods aan het Wittenburgerhoofd op de Eilanden in Amsterdam heeft Maandagavond voor circa f40.000 schade aangebracht aan de op slag van de lompenhandel N. V. Tex en nog eens tienduizenden guldens van die van de poetsdoe kenfirma Koopman en Schuur- De Amsterdamse brandweer be streed Het vuur met 2i stralen' het waterkanon van de „Jan van der Heyden" en een handnevel- kanon. Ook 'n nabijgelegen school en een kerkgebouw werden door vliegvuur bedreigd, doch konden behouden worden. In een belendend verenigings gebouw waren vele clubs bijeen, maar er ontstond geen paniek, ook niet bij een muziekgezelschap dat juist met de repetitie van 't „Ave Verum" was begonnen. WINKEL Gisteravond ziin te Den Haag de prijzen uitge reikt van de radio-prijsvraag voor uitzending van Nederlandse deel nemers naar Helsinki, die 25.000 gulden heeft opgebracht. Tot de orijsiwinnaars behoorde Mevr. Veenhuis te Winkel, die zomaar twee retourvluchten Amster damNapels kreeg aangeboden Je moet maar boffen.... (Advertentie) Ge hebt kou gevat, gij hoest er» een scheurende pijn tenge- votge van het veelvuldig hoes ten beklemt Uw-borst. Reinig Uw luchtwegen van het ge vaarlijke slijm met Er was ditmaal iemand bij die ondanks de moeilijke opgaaf tot zeven punten kwam. Hoeden af voor de heer P. Oud uit de Weere, die dit staaltje van kunnen ten beste gaf. Hij komt daardoor natuur lijk voor de hoofdprijs in aanmerking. Vlak achter hem finishten een drietal met zes punten. Ook respectabele voorspellers. Trou wens het was niet gek, want de vijfde prijs hebben we uit een heel legertje 50% „goeden" moeten vissen. Er is dus weer druk geraden, laten we meteen maar met de deur in huis vallen en met de nieuwe puzzle voor de dag komen. Het wordt steeds lastiger met al die clubs, die gevaren zien opdagen en anderen, die laatste kansen moeten verdedigen. Enfin, we zijn weer benieuwd, wat U er ditmaal van maakt. Doe Uw best Hier de prijswinnaars: 1. P. OUD, de Weere, K 42, f 5.— 2. A. BERKVENS, Schagen, Magnusstraat 17, f 2.50 3. C. P. ZUURBIER, Heerhugowaard, Venhuizerweg 28, f 1. 4. E. v. d AAKSTER, Alkmaar, Clarissenbuurt 15, f 1. 5. P. LUYCKX, Den Helder, Timorlaan 5, f 1, De vijf nieuwe wedstrijden: UITSLAG NIET INVULLEN Naam: Woonplaats: Adres: v. •1* 1 Achter de namen w de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist 2 Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden. De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk. 3 Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch met met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5