„Voldaan, maar nog wel bezorgd over economische gevolgen" Suriname en Antillen werden uitgenodigd delegatie te zenden Australische barkas was niet welkom in Indonesië De vertegenwoordiging inde S.E.R. De wapens van de Blitar DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD\ Daar gaat-ie, de olieman! Program Mr. Stikker over Lissabon Vrouw veroordeeld tot zes jaar Het jubileum van onze hoofdredacteur Met wensen der kleinere landen is rekening gehouden Organisaties aangewezen Een nieuwe raket Om het Oostenrijkse vredesverdrag Statuut voor Koninkrijk zal op R.T.C. worden vastgesteld Wilden opvarenden opstand verwekken tegen regering? FRANSE REGERING AFGETREDEN ROOFMOORD te Valkenswaard In Washington luidt géén klok Amerikaans blad over ons carillon... HET EE/T Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. luiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 3 Vrijdag 29 Februari 1952 46e Jaargang No. 12412 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 36. teL 459 K 2240 MEN KAN NIET ZEGGEN, dat het bi.i de Katholieke Volks partij de dood in de pot is, al kan de belangstelling van de leden in het bijzonder en van het katho lieke volksdeel in net algemeen, dikwijls wel groter zijn. Wij ont vingen gisteren de amendemen ten met toelichtingen en de prae- adviezen van het partijbestuur op het ontwerp-Verkiezingspro gram. Het zijn er.... 258 en ze nemen 66 gecyciostileerde pagi na's van groot kwarto lormaat in beslag. Dat is een ruime oogst van de democratische wijze, waarop deze zaak in onze partij behan deld is; wij zullen met belang stelling tegemoet zien. hoe de Partijraad ziich daar doorheen zal werken Toch moet de betekenis, zowel van het feit der grote interesse, ais van de verdere behandeling, op welke manier die dan ook zal geschieden, niet onderschat wor den. Het is van nut en waarde, dat het politieke beleid en de koers van de K.V.P. op deze wijze nog weer eens algemeen in beschou wing wordt genomen. Men zal nu dan. afgezien dus van al of niet smakelijk-opgediende overeen stemmingen en afwijkende reac ties daarop, weten wat men aan ae K.V.P. heeft! Natuurlijk zijn niet alle amen dementen, welke wij om het grote aantal onmogelijk alle kun nen behandelen, even belangrijk. Er zijn er heel wat bij, die als min of meer belangrijke redac tieverbeteringen spoedig onder de hamer door zullen gaan. Maar er zijn ook voorstellen, die principiële punten en grote problemen raken. Zo bestaat er in onze partij een verheugende oeiangsteliing voor de kwestie van de internationale politiek, de Europese eenwording, de sa menwerking in het Atlantisch Pact, de Benelux, enz. Verder is er veel interesse voott Indonesië en voor Nieuw Guinea voor het loonvraagstuk (regeling door het bedrijfsleven!), de werk gelegenheid als practische be strijding van de werkloosheid, de bezitsvorming en andere so- cale maatregelen en tal van an dere practische politieke kwes ties. In het algemeen komt wel een sterke drang uit vrijwel alle kringen tot uiting, orri de vrije ontplooiing van het particuliere initiatief en der vrije verenigin gen op te vorderen tegenover 'n zeker streven naar meer bemoei ing van de Overheid. Dit klopt ook met wat voorzitter Andries- sen in zijn openingsrede in de Partijraad zei. toen hij de pun ten van de overeenstemming Steenberghe besprak. Zonder twijfel kan gezegd worden, dat er in de partij een algemene mening bestaat over verschillende van de voornaam ste practische punten (met prin cipiële ondergrond) die de groep Steenberghe naar voren heeft gebracht. Dit blijkt ook uit de behandeling van het Verkiezings program in de afdelingen en Kringen. Men ageert tegen het gevaar van steeds verder-gaande staatssocialistische invloed, men wil bezuiniging op het staats apparaat, vooral met name krachtige inperking van het zgn. perfectionisme, het streven dus, om alles zo goed en volmaakt en feilloos te doen, en daarvoor alle mogelijke waarborgen enz. te scheppen, zodat niets meer aan enigerlei risico of de verbeelding, of het vrije initiatief wordt over gelaten! Men wil de nivellering tegen gaan en niet meer collec tiviteit, dan nodig is, dus wel collectiviteit, maar geen collec- tivismè, zoals men wèl sociaal wil zijn, maar niet socialistisch! Zo zijn er meer punten van belang, die hun behandeling bij de verwerking van het program morgen zullen vinden en wij kunnen wel niet anders wensen, dan dat uit dit langdurig worste len der denkbeelden, voorwaar de waarheid naar voren zal komen, in een goed en degelijk Werkprogram, dat bij de grote verkiezingen straks katholiek Nederland eensgezind bereid zal vinden, voor het grote en hoge doel van zijn partij gezamenlijk oo te trekken. Bevorderd tol1 viee-admiraal 's GRAVENHAGE. Bij K.B. is Schoutbij nacht C. H. Brouwer lid van het Hoog Militair Ge rechtshof, met ingang van 1 Maart benoemd tot vice-admi- raal. HAAR MAN GEWURGD De rechtbank te Den Bosch heeft de 50-jarige H. K., weduwe van P. v. d. B. te Mierlo wegens doodslag tot zes jaar gevangenis straf met aftrek veroordeeld. Zij had op de middag van 22 Oct. 1951 in een driftbui haar man, door wurging om het leven ge bracht. De eis was negen jaar. De officiële receptie, die Zon dagmiddag bij gelegenheid van het zilveren jubileum van onze hoofdredacteur, de heer H. N. Smits, van 14.00 tot 15.30 uur in het Gezellenhuis te Hoorn wordt gehouden, is, in verband met de beperkte plaatsruimte, alleen toegankelijk voor geno digden. Van 15.3016.30 is er voor iedereen gelegenheid de jubilaris geluk te wensen. AMSTERDAM, 28 Febr. Vanavond is per vliegtuig uit Lissa bon, waar hij de vergadering van de NATO-raad heeft bijge woond, teruggekeerd de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. „In politiek opzicht is er in Lissabon grote vooruitgang geweest", zo zeide hij in een kort interview tot de journalisten op Schiphol, „maar in economisch opzicht maak ik me zorgen". „Wij hebben ons in Lissabon uitvoerig bezig gehouden met de vraag hoe groot de Duitse bij drage zal zijn in de Europese defensiegemeenschap en hoe dit bedrag, dat voor dit jaar is vast gesteld op 11,25 milliard Duitse marken, verdeeld zal worden. Maar nogmaals moet ik zeggen, dat hier in economisch opzicht vele voetangels en klemmen zit ten. Wat heeft het voor zin om een E.D.G. te vormen als Duits land tenslotte blijkt niet over vol doende geld te beschikken?" Minister Stikker zeide niet te geloven, dat het plan om dit jaar voor de verdediging van West- Europa 50 divisies in de betrok ken landen op de been te bren- 's-GRAVENHAGE. Bij K.B. zijn de volgende organisaties aan gewezen tot het benoemen van het achter haar naam vermelde aantal leden van de Sociaal-Eco nomische Raad voor de zittings periode van 1 April 1952 tot en met 31 Maart 1954: Organisaties van ondernemers: Algemeen Orgaan voor de Han del en met de handel verwante bedrijven op het gebied van Landbouw en Voedselvoorziening, Centrale Vereniging voor de Coöperatieve Handel, Katholiek Centraal Orgaan voor de Groot handel. Nederlands Verbond van Tussenpersonen, Ondernemersraad voor Indonesië, Raad voor het Grootwinkelbedrijf, Verbond van de Nederlandse Groothandel, alle tezamen 2 leden; Centr. Sociaal Werkgevers Verbond, Verbond van Nederlandse Werkgevers, beide tezamen 2 leden; Christe lijke Middenstandsbond, Hoofd groep Banken, Hoofdgroep Ver keer, Hoofdgroep Verzekering, Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, Koninklijk Nederlands Landbouw- comité, Nederlandse Christelijke BALTIMORE (ANP) In sa- menwerking met het Research laboratorium der Amerikaanse marine heeft de Glenn Martin" vliegtuigenfabriek een nieuwe raket ontworpen waarmee in het aanstaande voorjaar een proef zal worden genomen. De nieuwe raket is genaamd „Viking 8". Een andere raket, de „Viking U" werd in Augustus jl. te Las Cruces afgeschoten en vestigde meteen het wereldrecord- voor haar soort door een hoogte van 135 mijl te bereiken. De ..Viking 8" zal, naar men verwacht, dit record glansrijk breken. Boeren- en Tuindersbond, Neder landse Katholieke Middenstands bond, Rooms-Katholiek Verbond van Werkgevers-vakverenigingen, Verbond van Prot.-Christelijke Werkgevers in Nederland, elk één lid.. Organisaties van werknemers: Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, 3 leden; Neder landse Katholieke Arbeidersbe weging, 5 leden; Ned. Verbond van Vakverenigingen, 7 leden. KONINGIN CONGRES JULIANA ZAL TOESPREKEN WASHINGTON (AP). Ko ningin Juliana zal tijdens haar bezoek aan de Verenigde Staten op 3 April het Amerikaanse Congres toespreken. Dit werd gisteren door het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken bekend gemaakt gen holle woorden waren ge weest. Hij achtte dit plan zeker uitvoerbaar, al voegde hij er op nieuw aan toe, dat dit ten nauw ste zou samenhangen „met de ontwikkeling van de economische toestand in Engeland en Frank rijk". Zeer tevreden toonde de minis ter zich over een succes van de Beneluxlanden: „Er is in Lissa bon terdege rekening gehouden met de wensen van de kleinere landen, gékend te worden in alle problemen". Hij achtte het uitgesloten, dat het verdrag der E.D.G. gereed en geratificeerd zou zijn vóór 1 Mei a.s. en geloofde, dal het eer later zou worden. „Tussen de Nato en de E.D.G. zullen banden moeten worden gelegd, waarover gedetailleerde voorstellen worden uitgewerkt", zo verklaarde hij tenslotte. „Dat die voorstellen thans zijn geac cepteerd, acht ik bijzonder be langrijk". NIEUW ONTWERP LONDEN (Reuter). Uit ge woonlijk welingelichte kringen te Londen wordt vernomen, dat de Westelijke grote drie voor mid den Maart aan de Sovjet-Unie de tekst van een bekort staatsver drag met Oostenrijk zullen toe zenden. De drie landen zijn thans bezig de betrokken nota op te stellen. Er zal worden voorgesteld, dat alle vier de bezettende mogend heden een verdrag van acht arti kelen aanvaarden in plaats van het gedetailleerde ontwerp-ver- drag, waaromtrent de onderhan delingen zijn doodgelopen. Het besluit hiertoe is door de drie Westelijke landen te Lissabon genomen, na de Nato-bijeenkomst aldaar. Na de brand in „Westerlicht" te Alkmaar. - De twee bovenverdiepingen en een gedeelte van de daaronder gelegen verdieping van de Westelijke helft van het grote gebouw vielen aan het vuur ten prooi. 's-GRAVENHAGE, 28 Febr. (A.N.P.) Bij Koninklijk Besluit van 26 Februari no. 21 is thans vastg?£»teld, dat ter voorbereiding van een nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk der Nederlanden te 's-Gravenhage een conferentie bijeen wordt geroepen, be staande uit vertegenwoordigers van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, die zal aanvangen op een door de minis ter voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen nader te bepalen datum in de week, die op 30 Maart a.s. aanvangt. In, verband daarmede is de bij besluit van 23 December 1947 no. 74 bijeengeroepen conferentie Nederland-Suriname-Curagao (de eerste Ronde- Tafel-conferentie met de West) thans opgeheven en zijn de vertegenwoordigers van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, die aan déze conferentie hebben deelge nomen, eervol van hun taak ont heven onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. De landsregeringen van Suri name en van de Nederlandse An tillen worden thans ter deelne ming aan de nieuwe conferentie, uitgenodigd voor hun land ver tegenwoordigers te benoemen. CANBERRA, 28 Febr. (Reuter) Richard Casey, de Australische minister van buitenlandse zaken, heeft vandaag in het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat de regeringen van Nederland en Indonesië zullen worden ingelicht over een rapport betref fende het geheimzinnige vertrek uit en de terugkeer naar Darwin van een Australische barkas, wanneer het rapport door hem zou zijn ontvangen. De minister doelde op een bar kas, de „Tiki", die volgens ge- ruohten, welke in de Australische noordelijke territoria in omloop zijn, door een Indonesische ka nonneerboot naar Darwin terug gezonden zou zijn. (In de wetgevende vergadering EERSTE STEEN GELEGD VOOR 96 WONINGEN CASTRICUM. Gistermiddag heeft burgemeester Smeets de eerste steen gelegd voor de 96 woningen die aan de Kon. Wil- helminalaan onder architectuur van de heren D. L. en P. Huss- lage door het bouwbedrijf van de heer Biesterbos worden ge bouwd. De burgemeester zeide bijzondere waardering te hebben voor de geste van de bouwer, die alleen 't financieel risico draagt doch evengoed de helft van het aantal te bouwen woningen ter verdeling door de gemeente be schikbaar heeft gesteld. De Dlechtigheid die o.a. ook door wethouder P. de Vries, secretaris N. v. Lunen en notaris H. v. Cranenburch werd bijgewoond en waarbij tevens het woord door aannemer, architect en een der toekomstige bewoners werd gevoerd, werd met een samen zijn in hotel Komman besloten. van het noordelijk territorium is er op gezinspeeld, dat de perso nen aan boord van de barkas plannen koesterden voor het ver wekken van een anti-Indonesi sche opstand op Ceram of van plan waren een Ambonees gezin daar vandaan mee te nemen. Een lid van het gezin zou zich aan boord van de boot bevonden heb ben toen zij gedwongen werd terug te keren, zo werd gezegd.) Casey zeide naar aanleiding van een hem gestelde vraag er van overtuigd te zijn, dat geen enkele Australische autoriteit en zeker niet de regering te maken had met of enige verantwoordelijk heid droeg voor déze onderne ming. PARIJS. Reuter meldde he denochtend om kwart over vijf dat premier Edgar Faure en zijn ministers hedennacht op 't Elysee gezamenlijk hun ontslag aan pre sident Auriol hebben aangeboden, die het heeft aanvaard. Het besluit werd genomen na dat de Franse regering, die de vertrouwenskwestie had verbon den aan het begrotingsartikel waarbij de belastingen met 15 pet zouden worden verhoogd, met 283 tegen 309 stemmen de nederlaag had geleden. Bij een voorafgaande stemming over militaire uitgaven ten be drage van 1.270 milliard francs had de regering nog wel het ver trouwen gewonnen. Achttien an dere artikelen, waarbij Faure tevoren de vertrouwenskwestie had gesteld, kwamen niet meer aan de orde. Als vertegenwoordigers voor Nederland zijn inmiddels bij het in de aanvang van dit bericht ge noemde koninklijk besluit be noemd: als voorzitter, de minis ter voor uniezaken en overzeese rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, voorts de minister van binnen landse zaken prof. dr. L. J. M. Beel, de minister van justitie mr. H. Mulderije, de minister van KWESTIE NA 1 MAART VOOR HET UNIEHOF Op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Weiter (KNP) betreffende de in beslag genomen zendingen wapens en munitie in de m.s. „Blitar" en „Talisse" heeft de minister-president, minister van algemene zaken het volgende schriftelijk geantwoord: Op 14 Februari j.l. heeft de Hoge Commissaris van het Ko ninkrijk der Nederlanden in Indo nesië, namens de Nederlandse" regering een nota aan de Indo nesische minister van buiten landse zaken overhandigd, waar in nogmaals werd aangedrongen op de teruggave van de in beslag genomen goederen uit de m.s. „Blitar" en *Talisse". Mocht aan dit verlangen onver hoopt niet vóór 1 Maart worden tegemoet gekomen zo is verder gesteld dan is de Nederlandse regering voornemens de kwestie aan het Uniehof voor te leggen, tenzij de Indonesische regering er de voorkeur aan mocht geven terzake de bindende beslissing van een andere internationale rechterlijke instantie of arbiter in te roepen. buitenlandse zaken mr. D. U. Stikker, die eventueel door de staatssecretaris van buitenlandse zaken vertegenwoordigd kan, wor den, de minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, eventueel vertegenwoordigd door de staats secretaris van oorlog en/of de staatssecretaris van oorlog en marine, mr. L. A. Donker, J. de Kadt, dr. W. L. P. M. de Kort, mr. G. C. J. D. Kropman, H. J. W. A. Meijerink, prof. mr. C. P. M. Romme, prof. dr. ir. W. Scher- merhorn en F. H. van de Wete ring. De conferentie wordt uitgeno digd een ontwerp vóór eèn statuut voor het Koninkrijk samen te stellen, waarbij als basis voor de besprekingen wordt uitgegaan van het door de gemachtigden van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in overleg opgestelde werkstuk. Colazzo houdt doodstraf WASHINGTON. (AP). Het Amerikaanse Hof van appèl heeft de veroordeling en de doodstraf tegen Oscar Colazzo, die een wacht van het Witte Huis dood de bij een poging in November 1950, om president Truman te vermoorden, bevestigd. VALKENSWAARD. Naar eerst thans bekend is gemaakt, werd Zaterdagavond omstreeks 10 uur te Valkenswaard een roof overval gepleegd op de 72-jarige Keur, koopman in lompen en oude metalen. Na ernstige mis handeling werd K. van al zjjn geld beroofd. De buit moet naar schatting enkele duizenden gul dens hebben bedragen. K. is Maandagmiddag in het Sint Jozef ziekenhuis te Eindhoven aan de gevolgen der mishandeling over leden. De recherche is er inmiddels in geslaagd de vermoedelijke dader van de roofoverval, H. L. van B. uit Eindhoven, op te sporen. Van B. heeft nog geen beken tenis afgelegd. De 39-jarige mej. A. de B. die K. goed kende en aan van B. de nodige inlichtingen heeft verstrekt, waarvoor zij een aandeel in de buit zou krijgen, heeft verklaard, dat van B. de overval heeft gepleegd. Mej. A. de B. en van B. worden- Zaterdag voor de Officier van Justitie te den Bosch geleid. CHICAGO (Reuter) Onder de kop „een-richting verkeer" schrijft de „Chicago Tribune" het volgende: Koningin Juliana wil presi dent Truman een carrillon aan bieden wanneer zij hem in April te Washington een bezoek brengt, zulks om een bewijs te geven van de dankbaarheid van Neder land jegens de Verenigde Staten. Tot dusver heeft zij pas één van de 49 klokken, en een oproep om bijdragen voor de rest van het carillon te geven is met onver schilligheid ontvangen. In Amsterdam, een stad met een millioen inwoners, is 1315 dollar ingezameld: een zesde deel van wat men verwacht had. De zuinige Nederlanders zijn blijk baar tevreden met de huidige gang van zaken, waarbij het geld in eén richting vloeit. Zij zijn wellicht bang dat, als ze roeke loos met een gulden gen, zij ons zullen bederven. omsprin- De leningen, het geld van het plan-Marshall en de steun in de vorm van wapens hebben vlot hun weg gevonden, zonder dat er een klok in Washington luidt. De Nederlanders geven er de voorkeur aan dit op deze zake lijke basis te laten voortgaan", aldus de Chicago Tribune. Mr L. G. Kortenhorst, de voor zitter van het comité voor de aanbieding van een beiaard aan de Ver. Staten, wien wij dit be richt voorlegden, noemt het vol komen vals. Het bevat zelfs geen schijn van waarheid. Door het comité werden uit alle delen van het land berichten ontvangen, welke erop wijzen, dat de stout ste verwachtingen zullen worden overtroffen. Men verwacht zelfs een opbrengst, welke het dub bele zal bedragen van de ge raamde..-.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1