Rechten van de mens met voeten getreden in SAARGEBIED? Spoedige opklaring verwacht in werkloosheidsvraagstuk Vrachtauto kantelde Partijraad K.V.P. hernieuwt vertrouwen in de leiding Bioscoopportier won geschil om de 5 pet. DAGBLAD VOOR ALKMAAR Bonn zal nota zenden aan Raad van Europa Reynaud formateur? Kamer liet K.V.P. in de steek bij steun aan het grote gezin u Vier kinderen getroffen een van hen overleden Twee stemmen tegen motie Schreuder en Jong EN OMGEVING Proces-Besnard in Mei hervat? Mus in 't brood Wereld-socialisme tegen U.S.-politiek Brand aan boord van de „Rijnkerk Eén dode, twee gewonden bij botsing Treinongeluk liep „wonderlijk goed" af Tito laat Triëst niet los PROF. ROMME TOT PARTIJRAAD K.V.P.: Bussum bouwt uit eigen middelen DE MALVERSATIES TE WINSCHOTEN Russen produceren meer petroleum Bruiloftsganger kreeg mes in de rug Havenstaking om een baal kunstmest Gemaskerden vielen postauto aan Afconn«m«nteprijt f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct„ rasp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbiank, Nederl. Credietbank. Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 1 Maart 1952 46e Jaargang No. 12413 Kontoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 DE GROOTSTE EN DE KLEINSTE De dertigste automo bieltentoonstelling Vrijdag in het R.A.I.- |T: gebouw te Amsterdam geopend. 76 merken in verschillende types en modellen ter waar de van enige millioe- nen guldens zijn in één grote zaal met een totale oppervlakte van bijna 8000 vierkante meter geëxposeerd. De grootste wagen op de tentoonstelling is de Mercedes Typ 300 (bovenste foto); de kleinste de Ford Con sul, afgebeeld in mi niatuur in de blade ren van de Victoria Regia op de onderste foto. BONN, 29 Febr. (A.P.) Binnen de eerstkomende achtenveertig uur zal de West-Duitse regering een nota zenden aan de Raad van Europa, waarin verzocht wordt, maatregelen te nemen, teneinde de „democratische rechten" in het betwiste Saargebied te herstellen, aldus werd door een Duits regeringszegsman van daag bekend gemaakt. In de nota zal verklaard wor den, dat het Saargebied de basis rechten van de mens, die door de Raad van Europa werden op gesteld en door de leden werden geaccepteerd, met voeten heeft getreden. De West-Duitsers zijn klaarblij kelijk ontsticht over het feit, dat in het Saargebied de regering geweigerd heeft permissie te ver lenen voor de stichting van een pro-Duitse oppositiepartij. De Duitse zegsman verklaarde, dat Adenauer met Franse leiders zal spreken over de Saarkwestie tijdens de bijeenkomst van de raad van ministers van de Euro pese Assemblee, die op 19 Maart in Parijs zal plaats vinden. Tijdens de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken van dc Westerse grote drie en Adenauer in Londen, werd de In kringen van rcchtskimdigen te Poitiers houdt mc.i ernstig re kening met de mogelijkheid dat het proces tegen Marie Besnard, die zoals bekend, er van verdacht wordt elf personen met behulp van arsenicum te hebbcn vergit- tigd, eerst in de maand Mei her vat zal worden. Er zullen nu proeven worden «enomen om de aanwezigheid v n hit vergif in de stoffelijke resten lan te tonen. Mocht men daarin niet slagen, dan is het niet uitge sloten. zo meent men te Poitieis, dat 4e verdachte vrijgesproken wordt en dat een der ergste ge rechtelijke dwalingen van deze lijd aan het licht komt. LONDEN (A.P.) Mevr. Florence Sparrow sneed, een V6TS brood clclti en slootte op een mus. De bakkerij een coöperatie werd tot 25 pond veroordeeld wegens verkoop van brood, dat niet geschikt was voor consump tie. Een woordvoerder voor de bakkerij zei, dat de mus door een gat in het dak naar bin nen gevlogen moet zijn, toen, door de hitte bedwelmd in de deegmachine gevallen om tenslotte gebakken te wor den. De kans dat zoiets ge beurt. is een op millioen, maar de kans, dat een brood met mus (sparrow) erin wordt verkocht aan mevrouw Sparrow schijnt niet minder te zijn. dan een op tien millioen. Hoe dan ook: het gat in het dak is gedicht. li Saarkwestie reeds aangeroerd en Schuman verklaarde later tegen over verslaggevers, dat de bespre kingen voortgezet zouden wor den, wanneer hij Adenauer weer zou ontmoeten. JEGENS FRANCO-SPANJE LONDEN. (A.P.) Het bu reau van de socialistische inter nationale heeft bekend gemaakt, dait het zich krachtig zal verzet ten tegen de huidige Amerikaan se politiek t.o.v, Spanje. Het bureau, dat de meeste so cialistische partij eni in niet-com- munistisohe landen vertegen woordigt, 'heeft op 14 Februari vastgelegd, dat. Amerikaanse fi nanciële hulp aan Spanje in ruil voor militaire bases fclleen maar kan dienen om de tyrannieke dictatuur van Generaal Franco steun te geven en aldus de el lende en de onderdrukking van het Spaanse volk te verlengen en de vrienden van de democra tie en vrijheid allerwegen te ontmoedigen. ROTTERDAM. Gistermiddag brak brand uit in een kabelgat aan boord van het 8140 b.r.t. metende m.s. „Rijnkerk" van de Verenigde Ned. Scheepvaartmij. te Den Haag. In dit kabelgat op het achterschip bevond zich o.m. een partijtje touwwerk. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door wegspringende vonken van een brandapparaat, waarmee men een dek hoger werkte. Direct begon personeel van de N.V. Niehuis van den Berg's Scheepsreparatie Bedrijf aan de Speedwellstraat, waar het schip lag, te blussen, weldra geassis teerd door de brandweer, die twee stralen op het vuur richtte. Na ongeveer drie kwartier kon men aan het nablussen beginnen. TROUWELOZE KAPITEIN IN ARREST GESTELD Enkele maanden geleden be schreven wij uitvoerig hoe twee opvarenden van een jacht dat vanuit ons land voor een wereld reis was vertrokken, door de ka pitein op een der Galapagos- eilanden waren achtergelaten. Een hunner was de in Hoorn woonachtige Duitser Strobel. Volgens het Belgische blad La Dernière Heure, is kapitein Lam- berty thans door de Amerikanen op de Hawai-eilanden gearres teerd. TE LEEUWARDEN LEEUWARDEN. Een zeer ernstig verkeersongeval vond gis termiddag plaats bij de Katho lieke Begraafplaats aan de Har- lingerstraatweg te Leeuwarden. Uit de richting van de stad reed een militaire vrachtwagen, die een voorligger wilde passeren op 't ogenblik, dat uit de richting Marssum een militaire station car kwam aangereden. De gevolgen waren ontzettend. Drie van de inzittenden werden bij de botsing zeer ernstig ge wond opgenomen en naar een ziekenhuis vervoerd. Eén van hen Overleed tijdens het transport. VERZOEK VAN AURIOL PARIJS (Reuter-A.P.). Vrij dagavond heeft president Auriol ex-premier Paul Reynaud ver zocht een nieuwe regering te vormen. Reynaud, een van de voormalige Franse premiers, was hals over kop uit Londen naar Parijs teruggekeerd om de be sprekingen van de politieke lei ders naar aanleiding van de jongste kabinetscrisis bij te wo nen. Schatkist leeg Vrijdagmiddag is na een bij eenkomst van de Franse minister raad in een communiqué ver klaard, dat de regering een wet beeft goedgekeurd, volgens welke de Franse Bank van de regering schatkist-obligaties ter waarde van 25 milliard francs zal kopen om de schatkist gedurende de huidige crisis te helpen. De obli gaties zullen op 20 Maart a.s. aflosbaar zijn. De regering hoopt, dat de schatkist tegen die tijd aanzien- 1 lijke bedragen zal hebben bin nen gekregen. TOCH TWEE DODEN VALENCE D'AGEN 28 Febr. (Ass. Press) Een treinongeluk rlat hier vanmorgen op de onbe waakte overweg plaats vond en waarbij twee personen gedood en één gewond werden, is volgens de autoriteiten wonderlijk goed afgelopen. De sneltrein MarseilleBor deaux reed in od een vrachtauto welke, waarsohijnlijk tengevolge van de mist. door de bomen van de overweg was gereden, iuist op het ogenblik dat de trein nader de. Bgide inzittenden van de auto werden op slag gedood. Vlak daarop reed een goede rentrein in oP dc sneltrein, die uit de rails was gelopen. De schade was groot. Slechts één treinpassagier, die een schedel fractuur opliep, werd gewond. BELGRADO, 29 Febr. (A.P.) Maarschalk Tito heeft vandaag aangedrongen op 'n nieuwe her ziening van het Italiaanse vre desverdrag, om een einde te ma ken aan de impasse tussen Italië en Joegoslavië, over de toekomst van Triëst. Tito drong in hot bijzonder aan op een plan. waarbij het ge bied in periodes van drie jaar beurtelings bestuurd zou worden door een Italiaan er» een Joego slaaf. waarbij hun plaatsvervan gers de andere ï'egering verte genwoordigen. (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT De zaak der werkloosheid en het ruim vloeien der belastingen waren twee voorname punten uit de rede, welke de leider van de Katholieke Tweede Kamer-fractie, prof. C. P. M. Romme gisteravond voor de Partijraad van de K.V.P. hield. De algemene indruk in de Kamer over de ministeriële uiteenzet tingen in verband met de werkloosheid is een bevredigende geweest. Wij mogen op een spoedige opklaring rekenen. Dat daarbij de 50.000 woningen, waarop de motïe-Andriessen reeds bij de begroting aandrong, een belangrijke rol spelen, is wel duidelijk gebleken. D0 geweldige druk der belas tingen doet velen zich afvragen, wanneer ze telkens weer belang rijke overschrijdingen van de ra- ramingen zien. of er niet wat af kan, omdat het toch met nodig is. Helaas is het vraagstuk niet zo eenvoudig: behalve een bud- getaire is er ook een monetaire kant. Daarom heeft de KVP voor 1952 haar medewerking verleend voor de financiering van een deel der kapitaalsuiga- ven uit belastinggelden, maar daarbij heeft zij de gedachte ge opperd. dat tegenover de beta ling van deze belastinggelden belastingcertificaiten zullen wor- 311 WONINGEN KLAAR, 342 OP STAPEL BUSSUM. In een zitting, die werd betiteld ais ..een historisch moment in de Bussumse geschie denis". heeft de gemeenteraad van Bussum enige bijzondere besluiten genomen: onder hulde betuigingen aan de financiële deskundigheid van burgemeester Hasnels. besloot de raad tot „sa nering van dc kanitaaldienst" waardoor dc vlottende schuld van drie millioen geheel ver dwenen is en men een werk- kanitaai heeft gekregen van f 1.700.000.—. Een bedrag van f 1.066.000, wordt gereserveerd voor de bouw van een nieuw raadhuis, dat men over enige jaren hoopt te bou wen. De raad kreeg nu tevens de gelegenheid over te gaan tot de bouw van 144 woningen. Deze bouw zal worden gefinancierd uit eigen middelen. Hiervoor zal (tijdelijk) de ge noemde reserve worden gebruikt. Bussum bouwt nu, na de 311 z.g. Bouma-woningen, no 342 wonin gen, waaronder 48 flatwoningen. den uitgegeven om daarmee la ter vervallende belastingen te kunnen betalen. Dit denkbeeld wordt momenteel door de rege ring onderzocht. Prof. Romme, die zijn rede be gon met een herdenking van Mr. van Maarseveen, herinnerde voorts aan de motie v. d. Heu vel om bij de uitvoering van de W.A.P.. d'e figuur van de zelf standige ondernemer in het streekvervoer te handhaven. aan de verbeterde behandeling van particuliere beroepskeuze - bu reaux. aan de resultaten, welke Mr. Bachg heeft weten te berei ken bij het jongste debat over de broodprijzen, zodat de bak ker thans op elk soort brood 'n redelijke winst kan maken. „De kamer heeft ons tot nog toe knap in de steek gelaten waan het ging om hulp aan het grote gezin", aldus spr. 'n Ogen blik dreigde zelfs de regering in plaats van haar program de kamermeerderheid te gaan vol gen. De verbeteringen in het Ontwerp Toezicht Crediietwezen helbben ons. aldus spr. zowat evenveel complimentjes onder de tafel doen incasseren als ver wijten boven de tafel. (Vervolg op pag. 3) ROND f50.000 VERDUISTERD (Van onze correspondent) WINSCHOTEN Uit het voor lopig onderzoek in de zaak van de dezer dagen gearresteerde cor respondent van de Ned. Handels maatschappij te Winschoten, W. N„ is komen vast te staan, dat hij in 1947 f 15.000.— en in 1951 f 30.000.ten nadele van zijn firma heeft opgenomen. Hij dekte deze bedragen door valse kwitan ties, waardoor de fraude bij het routine-onderzoek niet werd op gemerkt. N. was tévens penningmeester van verschillende verenigingen zoals de Stichting '40'45, de Barmhartigheidspost van het Le ger des Heils, het Fonds voor Bij zondere Noden en een buurtver eniging. Er is niets meer over van de gelden die hij in deze kwaliteit onder zijn beheer had. Het is nog niet bekend om welk bedrag het daarbij gaat, doch een voorlopig onderzoek schat het op f 2500.N. die reeds in 1945 met zijn frauduleuze handelingen zou zijn begonnen, verschafte buiten de bank om aan particulieren credieten. Hij geraakte daardoor in moeilijkheden en zou het ene gat met het andere hebben ge stopt. WASSENAAR, 29 Febr. Drie schoolkinderen zijn gewond en één gedood, toen vanmiddag op de Rijksstraatweg te Wassenaar nabij het Kerkehout een vrachtauto plotseling naar rechts zwenk te en op het langs de weg gelegen wandelpad kantelde. De kinderen, die uit school kwamen, waren zoals gewoonlijk door een politie-agent over de Rijksstraatweg gebracht. Nadat de agent het verkeer weer had vrijgegeven, gebeurde het onge luk. De kinderen zijn overge- UTRECHT, 29 Febr. De Partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij heeft hedenmorgen een motie aanvaard van de volgende strekking: „De Partijraadsvergadering van de Katholieke Volks partij, gehoord de gedachtenwisseling over het, op initiatief van het dageiijks bestuur der Partij tot stand gekomen overleg met dc groep,Steenberghe, erkennen de redelijkheid en de doelmatigheid van genoemd initiatief, aanvaardt de resultaten van dit overleg,, als zijnde in overeenstemming met de tc voeren christelijke voor uitstrevende politiek, gebaseerd op: de resolutie van de Partijraad van 22 December 1945, de Herderlijke Brieven van het Hoogwaardig Episcopaat cn de Pauselijke encyclieken. Spreekt haar volledig vertrouwen uit in het Partijbestuur, de Katholieke Tweede Kamer fractie en in het bijzonder in hun voorzitters; wekt het katholieke volksdeel op zich in de grootst mogelijke eensgezindheid achter de K.V.P. te scharen en zijn stem op de lijsten der partij uit te brengen en gaat over tot de orde van de dag". Deze motie was ingediend door de heer van Haren van de kring Gelderland en was mede onder steund door Leeuwarden, Zwolle, Arnhem en Tilburg. Tegen de motie stemden slechts twee af gevaardigden: de heren Schreu der (Maastricht) en Jong (Den Helder). De heer Schreuder had geen behoefte aan een motie, om dat hij zich op het standpunt stelde, dat het partijbestuur het vertrouwen heeft indien het te gendeel niet wordt uitgesproken. De heer Jong had deze uitspraak willen losmaken van het overleg met de groep-Steenberghe. Aan de discussie, die aan de aanvaar ding van deze motie vooraf ging, namen de heren Kousenmaker (Leiden) en Schreuder (Maas tricht) deel. De heer Kousenmaker zou ge wenst hebben, dat het resultaat van het overleg met de groep- Steenberghe eerst aan een bui tengewone vergadering van de Partijraad was voorgelegd. De heer Schreuder voelde behoefte om te verklaren, dat hij de be zwaren van de groep-Steenberghe deelde. Over de verwezenlijking van het accoord was hij niet ge rust en het overleg was z.i. te veel binnenskamers gevoerd. Voorzitter Andriessen stelde hier tegenover, dat het commu niqué over de besprekingen met de groep-Steenberghe, zowel de inhoud als het resultaat er van, duidelijk had weergegeven. Over de vraag of zo nodig een andere werkwijze gevolgd moet worden, zal het partijbestuur zich nader beraden. De voorzitter achtte het niet juist om te spre ken over de groep-Duynstee, zo als de heer Schreuder had ge daan. De groep-Steenberghe had zichzelf niet zonder reden deze naam gegeven. 42 slechte dagen PARIJS. Gedurende de 42 dagen dat de aftredende Franse premier, Faure, aan het hoofd van de Franse regering heeft ge staan is hij vijf kilo afgevallen. LONDEN, 29 Febr. (A.P.) De Russische petroleumpro- ductie stijgt en het is mogelijk, dat zij in 1955 60 millioen ton per jaar bedraagt, aldus werd vandaag verklaard" in de petro leum press service. De jaarlijkse productie stijgt nu met 4 tot 5 millioen ton per jaar. Indien deze stijging zich voortzet dan zal het doel van 60 millioen ton. dat gesteld was voor 1960. reeds in 1955 bereikt kunnen worden. Dit is dan ook reeds enige tiid geleden door de Russen verklaard. ARRESTATIE IN HOOGEVEEN (Van onze. correspondent) HOOGEVEEN. In tie nacht van Donderdag op Vrijdag werd ten huize van M. v. d. S. aan de Westerkerkstraat te Hoogeveen een bruiloftsfeest gevierd, waar bij ook zekere de B„ een handels reiziger uit Harlingen, aanwezig was. Deze liep later in de nacht de Hoofdstraat op, waar hij plot seling ineen-zeeg. Toen men hem vond, bleek hij met een mes in de rug te zijn gestoken, waarbij een long werd geraakt. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. In ver band met een cn ander is ge arresteerd zekere W. uit Koc- kangc, die ook als gast op de bruiloft aanwezig was. 's-GRAVENHAGE. Een bios-bepaald bedrag toegewezen. De coopportier te Amsterdam, in dienst van Tuschinsky, vorderde van deze maatschappij op grond van de beschikking van Rijksbe middelaars van 7 September 1950 een bijslag van 5 pet. van zijn basisloon van f 15.per week. Tuschinsky betaalde geen toeslag aangezien zij op het standpunt stond, dat zij alleen verplicht werd, het garantie-inkomen met 5 pet. aan te vullen en niet even eens het basis-inkomen behoefde te verhogen. De kantonrechter te Amster dam heeft de vordering tot een procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft cassatie tegen dit vonnis aangetekend. De Hoge Raad heeft nu echter overwogen dat zowel het basisloon als het garantieloon als een rechtens geldend, in geld genoten inkomen is te zien. Werd de bijslag niet ook over het basisloon berekend en zou het werkelijk genoten be drag aan verval, vermeerderd met f 15.het garantieloon met 5 pet. of meer overschrijden, dan zou de werkgever niet enige bijslag hebben te betalen en tegenover de verhoogde kosten van levens onderhoud niet enige loonsver hoging komen te staan. Op die grond is het cassatie beroep verworpen. bracht naar de Sint Ursulakliniek te Wassenaar. De 8-jarige Thea Koot is enkele uren na het on geval overleden. Naar aanleiding van het ern stige ongeval op de Rijksstraat weg heeft de burgemeester van Wassenaar het navolgende tele gram aan de minister van Ver keer en Waterstaat gezonden: „Heden opnieuw ernstig ver keersongeval op Rijksstraatweg bij Kerkehout, Wassenaar, waar van vier schoolkinderen 't slacht offer. Reeds geruime tijd gewacht op uw beslissing voor de aanleg van de daarvoor ontworpen voet gangerstunnel. Verzoeke dringend op uiterst korte termijn beslissing in deze, daar verantwoordelijk heid door gemeentebestuur niet langer kan worden gedragen". Noorwegen vraag! Denen en Nederlanders De Noorse minister van Defen sie Nils Langhlle heeft gister avond bekendgemaakt dat Noor wegen aan Denemarken en Ne derland verzocht heeft landbou wers te zenden teneinde 15 tot 20.000 Noren te kunnen vrijma ken voor de bouw van verdedi gingswerken, die binnen het jaar gereed moeten komen. SYDNEY (A.P.) De hele haven van Sydney lag gisteren stil als gevolg van een geschil over het aantal balen kunstmest dat op een steekwagentje vervoerd moet worden. Zesduizend havenarbei ders zijn daarvoor in staking ge gaan. waardoor 64 schepen lig gen te wachten. De arbeiders weigerden drie balen op een wagentje te laden en hielden vast aan twee. Een aantal hun ner werd geschorst, waarna de anderen uit solidariteit in staking gingen. LONDEN, 29 Febr. (A.P.). Acht gemaskerde mannen, waar van er één met een revolver ge wapend was, hebben vandaag een overval op een postauto gedaan en zich met 5000 pond uit de voeten gemaakt. Oe overval vond plaats in een eenzame straat in Tottenham in Noord-Londen. De chauffeur van de auto ver telde de politie, dat de mannen hem vastbonden en daarna het slot van de postauto ver brake»

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1