Onze veelzijdigheid - ondanks alle wrijving - onze KRACHT Algemeen staatkundig program in Partijraad afgehandeld DE KRONIEK VAN ZATERDAG Nï' Uw bedachtzaamheid heeft twee zijden Helgoland is weer Duits 30ste R.A.I. geopend ir stempels reddingboot )en Helder ktberichten Prof. Romme over de K.V.P.: Wie regeringsprogram onderschrijft moet zich er aan houden... H. Vader tot de boeren: Opmerkingen niet von fundamentele aard Scheepsberichten Zwart-roodgoud wordt vandaag plechtig gehesen Naar wij vernemen Frankrijk in ernstige crisis VERWACHTING eld door het K.N.M.I. Geldig van Zaterdag- Iondagavond. ELIJK ZACHTER 1 zwaar bewolkt met ag, hoofdzakelijk van- ïnnacht. Tot matig of «nemende zuidweste- lidelijke wind. Gelei er. n op 7.24, onder 18.22; an op 9.13, onder 1.38. dvertentie ir privé en kantoor ien nodig levering nen 24 uur. IP9- ALKMAAR LDER De nieuwe in de Kon. Noord- en Ise Reddingsmij., de >t „Prins Hendrik" zal .s. naar Den Helder u-gebracht. is Hendrik" heeft on- toed gevolg proeftoch- d op de Noordzee en n Den Helder worden erd. dagen zal het schip vorden gesteld en ndo komen van schip- »t, zoon van de bekcn- Coen Bot. ngsboot „Dorus Rij- dan naar een ander worden overgeplaatst. MILLIOEN DOLLAR IOEGO-SLAVIË DO (Reuter). Enge- crijk en de Verenigde ben Vrijdag aan Joego- legedeeld, dat zij be- ben om dit land nóg i dollar aan hulp te Naast de 75 millioen reeds door deze drie Joegoslavië werden Advertentie'» NHUIZEN 6000 kg —28,60; groot 2930 en B 28,30—28,50; 27— 3 kg gele kool 811,30 rode kool 14,2022,50; vitte kool 8,509,60- 29 Feibr. 1000 kg uier» e 29.90; 50.000 kg peen 8.40, C 21.70—23, D 14 >k 5.80—9.60: 16000 kg 23—23.80. B 18.60 7.409; Modjo's 14 ;e bieten A 21.30. B 9; od!e kool I 14.6018.70, 6.90; 4500 kg gele kool 10. II 7.60—9.30; 450 kg —67 II 61—65. III 55— 2500 kg kg spruiten II 17—27. 29 Febr. Aardap- -12,70: spinazie 9799; bieten 922: prei 14- ool 3.9011; rode kool boerenkool 28; spr.- 2: witlof 3671; breek - -21,90; waspeen 14—20 383; bloemkool 12 kool 825; goudreinet esent van Engeland 23 Orange 4992; Zoete 2637; Jonathan 17— it van Holland 2042; tillusius 1778; Laxton 163; Conférence 27 jnt 2458; Soldat La- 47: Gieser Wildeman Vinterjan 2646; Win- i34: St. Remey 35-42 Seedling 1838; Provi- —39. DER, 29 Febr. Witlof de kool 1421; savoye 3; groene kool 816; 3254: boerekool 6 jieten 824; gare bie- 10; uien 2429,60: prei 1; winterpeen 4.5015; imley Seadling 2436: :ie 3263: Jonathan 24 ent van Engeland 26 winterkroon 1335; St. -48; winterlouwtje 44-— ian 2451. ARSFEL. 29 Febr. kool C 28; C2 21: 650 kg 17.50; 6350 kg groene >2,90; afw. 7,50—12,60; ien groot 27.5029,20; 0; drieling 21,70: afw. l; dubbel 19.80—20,20. ËiBiROEK. 29 Febr. en grof 29,40: middel 27 ding 24,80; 600 kg spr. w. 1217; 1000 kg Tode 1250 kg groene kool 13.90; 575 stuks bloem- C2 15; D 16. ER. 29 Februari. Aard- .4010.70; urén 1927; —19: gele kool 8.5011; ioI 9.7021: boerenkool litkool 2141: witlof 43 :kpeen 1619; andijvie nolselderie 37beile- -31; bramlev 2142.50: ttc 35—56: Jonathan •esent van Engeland 25 ;ent van Engeland 25 it van Holland 2139; Noble 2535: Zoete 2336; Coimtesse de -40: Conference 3370; du Cornice 44—91; Gie- man 3351: Gratiool 'rovisiepeer 2541; St. 40: Winterjan 2648; htsc» wijnpeer 2330. Kaasmarkt lAR, 29 Febr. 2 stapels s 580 kg 2.16; beursno- briekskaas f2.13. Han- ZATERDAG 1 MAART 1952 PAGINA 3 (Vervolg van pagina 1) Prof. Romme vervolgde zijn rede tot de Partijraad, gisteren te Utrecht, met op te merken, dat bij alle onzekerheden over de komende verkiezingsuitslag, één din(; heel zeker is: geen partij behaalt de meerderheid. Komt bij de strijd om de zetels de gave conceptie van het eigen program naar voren, in de werkelijkheid van het staatkundig leven kan alleen sprake zijn van een men ging van programs. De regeerbaarheid van Nederland vertoont de tendenz moeilijker te worden, omdat het almeer lastig schijnt te worden zich neer te leggen bij een regeringsprogram, uiter aard een regeerprogram, waartegenover men zekere morele verplichtingen heeft aanvaard. Dit bleek, kort na het optreden van het tweede kabinet Drees uit een interpellatie van de P. v-d. A. over de prijspolitiek. Mr. Oud van de WD gaf er in de afgelopen maanden tot tweemaal toe blijk van, terwijl een deel der C.H.- fractie een vrijwel doorlopende houding aanneemt als hadden zij meer verplichtingen tot strijd tegen het kabinet dan tot steun eraan. „Ik zeg dit alles waarlijk niet voor miin plezier," aldus schreef Prof. Romme. „Want gij weet, dat ik voor het huidige tijdsgewricht een nogal vurig voorstander ben van een kabinet pp brede en liefst zeer brede basis. Ook voor de verst mogelijke doordringing van onze beginselen in wetgeving en bestuur is dat 't beste. Voor de regeerbaarheid van het land is geen enkele groep onmis baar. Maar wel is onmisbaar, dat de groepen die zich met 'n bepaal de regeringsvorming eenmaal so lidair hebben verklaard, zich daaraan dan ook houden. Want anders zakken we af naar een zakenkabinet, waarvan de regeer kracht niet sterk kan zijn en waarbij de volksinvloed nogal het loodje legt." De Katholieke fractie vormt 'n stabiel element in ons staatkun dig bestel. Zij moet een dynami sche politiek voeren, welke reke ning houdt met de wisselende om standigheden. Dit betekent niet, dat de fractie telkens als een groot zwaar blok moet neerploffen, eerbied voor afwijkende menin gen moet er steeds ten volle blij ven. De KVP is een stabiel element in deze zin.: men weet wat men aan ons heeft pp we weten de zelfbeheersing op te brengen die de uitvoering van een gemengd program noodzakelijk vraagt en die in de praotijk des levens niet altijd even gemakkelijk is op te brengen. Veelzijdigheid van samen stelling. Voor de eenheid van het land en voor de kracht, welke voort vloeit uit zijn gewestelijke bloei is een nauwe samenwerking van mensen boven en beneden de Moerdijk in een intensiteit, als buiten ons nergens voorkomt, van groot belang. En de veelzijdige maatschappelijke samenstelling van onze partij vaak uitgekre ten voor haar zwakheid is onze kracht. Van hieruit kunnen wij tezamen in eendracht de syn these opbrengen van de harmo nische. evenwichtige behartiging van al onze verschillende belan gen. Wij moeten deze veelzijdig heid ook bewaren, omdat wij in het sociale vlak, qua kracht, bijna telkens achter liggen, hier meer, daar minder, vergeleken bij wat wij kunnen opbrengen in het po litieke vlak. Het getal van onze Katholieke partij is belangrijk voor onze om vang, dus vooral om de naaste toekomst, de veelzijdigheid naar elke kant is belangrijk voor ons karakter, dus voor de verdere toekomst. Aan het slot van zijn rede wijdde prof. Romme ook zijner zijds nog aandacht aan het over leg met de groep-Steenberghe Hij benadrukte hierbij de vriend schap en het wederzijds vertrou wen, die tussen mr. Steenberghe en hem bestaan. Nuance-verschil len tussen beiden met „conser vatief" en „progressief" aan te duiden, zou hen, zo meende prof. Romme, bij velen in verkeerd daglicht stellen. Naar zijn mening hangen deze nuance-verschillen samen met aanleg en activiteiten. In tegenstelling tot mr. Steen berghe geloofde prof. Romme niet in het gevaar van een aantasting van de Partij langs de weg van het getal, maar toch had ook hij zich gaarne tot overleg bereid verklaard ter voorkoming van het gevaar van aantasting van de Partij langs de weg van inbreuk op haar veelzijdigheid. Van het overleg had prof. Romme geleerd en hij hoopte er in 's lands be lang ook verder zijn voordeel mee te doen. te Bazel heeft een groep Zwitserse ge leerden een nieuw ge neesmiddel tegen tu berculose ontwikkeld Volgens berichten uit Zwitserland werd het nieuwe middel gedu rende lange tijd in een ziekenhuis te New York met zeer goede resultaten toegepast. De foto toont de Zwit serse geleerden bij hun arbeid. Van links naar rechts dr. Bern- hard Fust, privaat docent aan de Univer siteit te Bern, de pa tholoog dr. Alfred Studer en de biologe ir. Erika Böhni. VERLAGING DISTRIBUTIE-NORMEN VOOR VEEVOEDER? VATIKAANSTAD, 29 Febr. (A.P.) Paus Pius heeft er vandaag bij de Italiaanse boerenarbeiders en landbouwers op aangedron gen dat zij hun gezichtsveld verbreden. Hij sprak tot 4000 leden van de Italiaanse boerenbond die hij in speciale audiëntie ontving. ..,De man van het platteland", aldus de Paus, „denkt meer na dan de stadsman en laat zich niet snel meeslepen door oppervlakkige geestdrift". „Dit is een goede eigenschap, maar iedere medaille heeft haar keerzijde", aldus de Paus. „De man van het platteland is minder geneigd zijn gezichtsveld te verbreden, buiten zijn eigen kring te kijken. Hij komt in de verleiding zich bezorgd te maken over zijn eigen behoeften en niet genoeg over de gemeenschaps- en universele belangen". De Paus bracht in herinnering Zoals de veevoederpositie zich thans laat aanzien zal er reke ning mee moeten worden gehou den, dat met ingang van het ko mende veevoederseizoen Septem ber 1952September 1953 de dis tributienormen voor de voeder toewijzing zullen moeten worden verlaagd. De voor het lopende seizoen in het vooruitzicht ge stelde normen kunnen slechts worden gehonoreerd door in tering van de gevormde voorraad veevoeder. De aanvoer uit het buitenland stagneert echter door l||ySif verschillende oorzaken en de bin- pPi nenlandse veevoederproductie is bii de ontwikkeling van onze veestapel ten achter gebleven. AMSTERDAM. Onder zeer grote belangstelling is Vrijdag middag om twee uur de dertigste RAI-tentoonstelling van personen automobielen in het RAI-gebouw te Amsterdam officieel geopend. OM EEN El AMSTERDAM In een winkel te Amsterdam ont stond een woordenwisseling tussen de winkelierster en een koopster, omdat volgens de laatste een door haar ge kocht ei niet goed zou zijn. Het meningsverschil liep zo hoog, dat de winkelier ster haar klant aan de haren trok, waarop deze een kist met eieren op de grond wierp. 30 eieren ver-struif- den in de strijd wat aan wederopbouw tot stand kwam in Italië sedert 15 Nov. 1946, toen Hij de leden van de bond voor het laatst in audiëntie ontving. „Steden lagen in puin en het was nodig ze weer op te bouwen. Welk een vooruitgang is er in die vijf en een half jaar gemaakt". De Paus drong er bij d'e boeren op aan hun werkzaamheid uit te breiden en herinnerde hen er aan dat „God diegene helpt die zich zelf helpt. Ook de jeugd moet geholpen. Men moet er aan den ken dat de basis van de kracht van de bond het gezin is en ten slotte aan God te denken". „Niemand", aldus de Paus, „moet Hem vergeten en 't laatst van allen de boer". (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT Het nieuwe Algemeen Staatkundig Program gaf de Partijraad van de K.V.P. gisteren nog wel aanleiding tot ver schillende opmerkingen, maar deze waren niet van fundamen tele aard, zoals de partijvoorzitter aan het slot van deze discussie kon vaststellen. Er werd dan ook besloten om de formulering van enkele ondergeschikte wijzigingen aan het partijbestuur over te laten, zulks in overleg met de programcommissie. De heren Kousenmaker en Bak ker hadden zich afgevraagd of ook in het Algemeen Staatkundig Program geen passage betreffen de Nieuw Guinea moest worden opgenomen. Prof. Romme achtte zulks echter overbodig. In het verkiezingsprogram is reeds een dergelijke passage opgenomen. En in het algemeen staatkundige program staat dat ,,de Staat de taak heeft de groei der onzelf standige landen (binnen een staatsverband gelegen) naar zelf standigheid te bevorderen". De heer Schreuder, die de op merking had gemaakt, dat een tekortschieten van het particulier initiatief nog niet zonder meer een reden mocht zijn voor de op richting van overheidsbedrijven, kreeg van prof. Romme nog een nadere interpretatie. Bedoeld is, dat het particulier bedrijf zijn re delijke kans moet hebben gekre gen, waaronder ook het verlenen van steun moet worden begrepen. Wel was prof. Romme het eens met het voorstel van de heer Schreuder om aan de belasting paragraaf toe te voegen, dat ,,de belastingen als regel uit het in komen moeten kunnen worden betaald". Het begrip „sociale ze kerheid" had geasemde afgevaar digde willen omschrijven met bestaanszekerheid" en wel om dat het woord „sociale zekerheid" weerstanden zou oproepen. Aan dit argument vastknopende be toogde prof. Romme, dat het hem niet juist voorkwam om bezwa ren te ondervangen met omschrij vingen, die in feite hetzelfde be tekenen. Een nogal uitvoerige discussie ontspon zich over de vraag of aan de televisie ook in het Algemeen Staatkundig Pro gram aandacht moet worden ge wijd. De kring Leiden meende aanvankelijk van wel, maar Mag. Stokman betoogde, dat de zelf standigheid van de omroepen, zo wel wat program als technische uitvoering betreft, al in het ver kiezingsprogram is opgenomen en dat achtte hij voor het huidige experimentele stadium voldoen de. Gooiland 29 te Santos; Leerdam p. 29 Scillys; Myonia 29 v. Port Said; Prins Maurits p. 29 Finis- terre; Roepat 29 v. Suez nr Port Said; Rotti p. 29 Gibraltar naar GenuaBloemfontein 29 v. Ant werpen te A'dam; Dalerdijk 28 v Balboa nr Los Angelos; Edam 28 v. Norfolk nr Baltimore; Farm sum 28 v. R'dam te Baltimore; Iris 28 v. Hamburg te Gotenburg; Stad Dordrecht 28 v. Gibraltar; Stad Haarlem 28 v. Gibraltar nr R'damSumatra 28 v. Suez nr Aden; Weltevreden 27 te Sura- baja; Winterswijk 29 Bona/ A'dam; Esso R'dam 29 te Aruba verw.; Hestia 29 te Antwerpen verw.; Mapia p. 29 Algiers; Oranje p. 28 Ministerre/Pt Said; Westland p. 28 Fernando No- ronna; Willem Ruys 29 te Aden; Willemstad 28 v. Barbados nr Madeira. Na de openingsrede van de algemeen voorzitter van de RAI, de heer E. F. Eriksson, werd de officiële opening verricht door dr. Ch. L. H. Truyen, directeur-gene raal vanHandel en Nijverheid. Voor de ingang van' de RAI had zich inmiddels een file van belangstellenden gevormd, die op de opening der deuren wachtten. jj Op de terreinen van de „Keu kenhof" te Lisse, waar op 17 Maart de grote voorjaarsbloe mententoonstelling gehouden wordt, staan reeds tulpen in volle bloei. Echter niet in de open lucht, doch in de ge weldige kas. HAMBURG, 29 Febr. (A.P.) Te middernacht wordt het eiland je Helgoland weer Duits, het eerste verloren gebied van het verslagen Reich, dat door de overwinnaars wordt teruggege ven. Sinds het eind van de oor log is Helgoland verboden ge bied voor de Duitsers geweest, met uitzondering van vissers, die er bescherming mochten zoeken tegen de storm. De vestingwerken waren ver nield en de Britse er» Ameri kaanse bommenwerpers hebben na die oorlog het eiland als doel wit gebruikt voor hun oefenin gen. De bombardementen zijn nu opgehouden en morgen zal 't zwart-rood-goud van d© federale reioubliek plechtig gehesen wor den. Ofschoon 't eiland dat 2500 bewoners telde, nu uit niet veel meer bestaat dan wat puin ver spreid over 50 hectare zandsteen wordt de terugkeer naar het va derland1 gevierd als een gebeur tenis van emotioneel belang. De Duitsers zien er het eerste con crete teken in van de terugkeer der souvereiniteit. Diedrichit Lubcke, de premier van de staat Sl'eeswiik-Holstedn, waarondier Helgoland valt. sprak van een symbool van d'e hoop, voor de millioenen vluchtelingen die in de verloren Oostelijke ge bieden van Duitsland wachten,, welke zich thans in Russische er; Poolse handen bevinden. In N. Duitse zeehavens wor den morgen de vlaggen uitge stoken, de kerkklokken geluid en dankdiensten gehouden. Om 12 uur 's middags arriveert die officiële delegatie, met Lubcke aa.n 't hoofd, om (het eiland over te namen. Het is vandaag de eerste dag van de maand Maart, die aan de bijzondere verering van Sint Jozef is toegewijd. Wij willen daar ook op deze plaats gaarne even op wijzen, vooral, omdat de katholieke activiteiten thans zo zeer in het teken van het gezin staan en Sint Jozef ook de bijzondere patroon en beschermer van het gezin is. Sint Jozef is bovendien de patroon van de Heilige Kerk en feitelijk ook de speciale patroon van de rechtvaardigheid. De H. Schrift meldt maar zeer weinig van de Voedstervader van Jezus, maar het Boek der Boeken prijst uitdrukkelijk zijn rechtvaardigheid. De rechtvaardigheid is een schone deugd, soms wel eens te zeer verhas peld tot een politiek propaganda-object. Iedere partij beweert de rechtvaardigheid in haar vaandel te schrijven, maar in de practische toepassing laat lit vaak veel te wensen over. Dat de gezinnen daar in de tegenwoordige tij'd zeer de dupe van zijn, moet een reden temeer genoemd worden, om Sint Jozef als voorspreker en beschermer van het gezin aan te roepen. Maar ook in het algemeen, om onze gebeden in de komende dagen en weken tot Hem te richten, opdat de ware zin der rechtvaardigheid over ons kome, persoonlijk, in onze gezinnen, en in de gehele samenleving..;. Hoort dat nu eigenlijk wel in de krant? Ut De vraag wordt wel eens gesteld en is on langs behandeld in een lezenswaardig artikel, waar wij bij deze gelegenheid iets over willen zeg gen. Het was in het maandblad „Actio Catholica", dat ingegaan werd op de bewering, dat God niet in de krant thuis hoort. Er zijn er die zeggen, dat men in het algemeen God niet moet betrekken in de dagelijkse handel en wandel, anderen, menen dat men uit eerbied voor God van Hem niet in de krant moet spreken weer anderen gooien het nalaten van het noemen van Gods naam in de krant op de eis van „het zuivere denken"! Het A.C.-artikel weerlegt deze onjuiste argumenten afdoende, om tot de conclusie te komen, dat God wel degelijk in de krant thuis hoort en „daar niet toevallig in verdwaald mag zijn". Dit betekent niet, dat men in alle artikelen, berichten en com mentaren over God behoeft te spreken, aldus „Actio Catholica". Maar het betekent wél dat het Woord Gods en het geloof in God de houding is, die achter het geheel staat, de steen waaraan alle gebeurtenissen worden getoetst, de norm waar aan alle aanwijzingen worden gemeten. „De katho lieke journalist heeft bij de vaart over de storm achtige zee van deze onrustige tijd een compas, dat niet bedriegt". Daar zijn wij allen dankbaar voor Er is nog een puntje voor vandaag, dat min of meer in de geestelijke sfeer ligt. Morgen is het 2 Maart, de dag, waarop Z. H. Paus Pius XII dertien jaar geleden, n.l. op 2 Maart 1938, tot Paus gekozen werd. Het is 'bovendien de ver jaar- (d.w.z. de naam) dag van de H. Vader. Een dubbele reden voor de millioenen katholieke^ over de gehele wereld, om morgen eens bijzonder aan de geheiligde persoonlijkheid en het hoogst-verant woordelijke werk van de Paus te denken bij het gebed. De Paus vervult een allesbeheersende, aller gewichtigste rol, als Plaatsbekleder van Christus op aarde, een verhouding, over welker betekenis wij nauwelijks nadenken! Deden wij' dat wel, dan zouden wij nog beter dan nu, beseffen, dat het onze taak en onze plicht is, met de Kerk, veel te bidden voor de H. Vader. De tegenwoordige Paus vervult zijn hoogwaardig ambt al dertien jaar en de last van de apostolische verantwoordelijkheid wordt steeds zwaarder. Laat ons in deze tijden, op dagen als deze, vooral bidden, dat God de rechten en vrijheden van de Kerk en de Paus mag beschermen en bewaren En nu moeten wij een hele sprong wagen, naar de.... classificatie! Dat is een heel oude kwestie, die vandaag in de vergadering van de Partijraad van de Katholieke Volkspartij weer zal worden opgehaald. Men weet, hoe het er mee staat. Na vele jaren van ageren rondom dit vraagstuk, is er eindelijk een commissie gekomen, die deze zaak zou onderzoeken, tenminste op haarwetenschappelijke grondslagen. En dat rapport is onlangs verschenen en als resultaat zal er een inkrimping van het aantal gemeenteklassen komen. Dit gaat velen, wij menen terecht, lang niet ver genoeg. Dat er in de geesten wel iets ver anderd is, blijkt uit het feit, dat enige jaren geleden in de Partijraad van de K.V.P. nog gewaarschuwd werd tegen afschaffing van de classificatie, wegens de consquenties, welke dit zou hebben voor de loonregelingen in het algemeen. Thans komt van verschillende Kringen de roep om afschaffing en het Partijbestuur staat er niet meer zo afwijzend .tegenover. Wij zijn benieuwd, wat het uiteindelijk j resultaat zal zijn. Gelet op de grote nadelen, welke het voortbestaan van de huidige regeling aan het platteland vooral bezorgt, menen wij, dat in elk geval gezorgd moet worden, dat die benadeling weggenomen wordt. gaat de Woningbouwvereniging St. Mathias te Maastricht maar liefst 860 woningen neerzetten. Kosten bijna tien millioen, waar van reeds vijf en een half mil lioen van twee geldgevers kan worden geleend; komt de Utrechtse Opera Dins dag 18 Maart in het K.R.O.-tele- visie-programma voor het scherm met de komische opera „De Tele foon"; verscheen gisteren voor de Utrechtse Rechtbank een politie man, verdacht van het afleggen van een onware getuigenverkla ring voor de rechtbank. In deze meineedzaak is het laatste woord nog niet gesproken; de zaak werd terugverwezen om nog enige ge tuigen te horen; zijn momenteel te Woudschoten Indonesische studenten, handels vertegenwoordigers en ambtena ren bijeen om te trachten een nauwer contact te bewerkstelligen tussen de Indonesiërs in Neder land; is met ingang van 1 Maart 1952 de prijzenbeschikking „Handels marges Rijwielbuitenbanden '51" vervallen; wendde de K.N.A.C. zich tot de Ministerraad met het verzoek meer gelden ter beschikking te stellen voor de wegenaanleg, zulks in het kader van de werk loosheidsbestrijding; keert de Holland-Amerika Lijn 12'/» pet. dividend uit, waarvan 10 pet. in nieuwe aandelen en 2'/» pet. in contanten. Post voor militairen op weg naar Korea 's GRAVENHAGE. Post voor de militairen van het aanvul- hngs-detachement N.D.V.N. op weg naar Korea, welke bestemd ;s voor uitreiking in de tussen havens moet uiterlijk op 3, 9 en 16 Maart a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet de volgende aanduidingen bevatten: rang, naam en voorletters, legernum- mer, aanvullingsdetachement ND VN op weg naar Korea, Amster damSchiphol militair. De namen van de vemoedelij- ke tussenhavens en van het schip mogen dus niet worden vermeld Na 16 Maart a.s.. mag de aan duiding „aanvullingsdetachement NDVN" niet meer in het adres worden opgenomen en moet als volgt worden geadresseerd: rang, naam en voorletters, legernum- mer, NDVN, Napo 5100 Amster damSchiphol militair. MAGNETISEUR VEROORDEELD ROTTERDAM De Rotter damse rechtbank veroordeelde de 52-iarige C. W. uit Rotterdam conform de eis tot vijf geldboeten van 100,subsidiair tien da- een hechtenis voor iedere boete. W. die veertien dagen geleden in hoger beroep terechtstond, werd ervan verdacht de genees kunst onbevoegd te hebben uit geoefend door een vijftal perso nen te hebben behandeld door ze te „strijken" en te „betasten". BUITENLANDS OVERZICHT Wat in het begin van de week op deze plaats werd veronder steld, is thans in Frankrijk ge beurd. De Franse Nationale Ver gadering heeft geen genoegen willen nemen met het regerings voorstel. om de belastingen met 15 te verhogen, ter dekking van een deel der bewaipenings- kosten. De Assemblee heeft t ka- binet-Faure met 309 stemmen te gen en 283 voor, na een bewind van slechts 40 dagen, tot aftreden gedwongen. Formeel had het kabinet kun nen aaniblijiven. De Franse grond wet kent een bepaling, dat een regering alleen dan het. vertrou wen kan worden opgezegd, wan neer een absolute meerderheid van de 625 Kamerleden 't wenst. De oppositie had dus eigenlijk 313 stemmen moeten hebben, ook wanneer de 625 niet voltallig zijn Faure vond blijkbaar 309 tegen stemmen een voldoende maatstaf om 't bijltjp_gr bij neer te leggen. De regering had de vertrou wenskwestie verbonden aan niet minder dan 20 stemmingen. Men is niet verder gekomen dan de tweede. Toen capituleerde de re gering. Tegen stemden de com munisten, de Gaullisten, de onaf hankelijke boeren en enkele le den van de partij van Faure (Ra- d ica al-Socia 1 isten Op het moment dat wij dit schrijven is nog niet bekend ge worden aan wie president Auriol de nieuwe opdracht van kabi netsformatie heeft gégeven. Een mogelijkheid is. een rechts kabi net, met als kern de partij van generaal de Gaulle, gesteund door ae onafhankelijke boerenpartij Pn een deel der radicaal-socialisten. Jacques Soustelle van de Gaul listen heeft op 20 Januari, toen 't kabinet-Pleven uit 't zadel werd gewipt als 'n gevolg van de spoor weg debatten, geweigerd. Zou hij het nu aanvaarden, dan moet hij een coalitie vormen. De Gaullis ten tellen een vijfde van het aan tal zetels. Anderzijds maakt een rechtse coalitie weinig kans. om dat over hoofdzaken als de Euro pese federatie ernstige menings verschillen bestaan. Blijft dan nog de vraag, of de radicaal-socialisten van plan zijn zich te verdelen in twee groepen. Een tweede mogelijkheid is een beroep te doen op de socialisten. Zij hebben niet meegewerkt aan de val van het kaïbinet-Faure. Het zou voor hen ©en terugkeer be tekenen na 8 maanden niet de regeringsverantwoordelijkheid te hebben gedragen. De oommunis- ten zijn buitengesloten. Volgens de laatste berichten wordt in Franse politieke kringen de naam van Paul Reynaud genoemd. Het doet er in wezen weinig aan toe of af, welke politieke formatie de erfenis van het ka binet-Faure zal overnemen. De Franse volksvertegenwoordiging heeft een uitermate gevaarlijk avontuur begaan. We kunnen het moeilijk anders noemen. Het ver trouwen in de democratische re geringsvorm wordt ernstig ge schokt, wat koren op de molen is van de communisten en de totalitair ingestelde Gaullisten- Het aftreden van de Franse ka binetten is langzamerhand in de loop der jaren spreekwoordelijk geworden. Dit spel heeft de volks vertegenwoordiging gespeeld op een moment, dat 't land voor een bankroet staat. Frankrijk verkeert in 'n uiter mate netelige positie. Niemand heeft bezwaar tegen de herbewa pening. Het militaire budget is goedgekeurd. Het is echter de vraag daar verschillen de me ningen over op welke wijze 't geld daarvoor bijeen te brengen. De V-S. hebben 300 millioen dol lar toegezegd. Er is nog 157 mil lioen iipdig. Faure wilde daartoe de belastingen verhogen, wat in hoofdzaak zou neerkomen op een stijging der inkomstenbelasting. De Franse franc is nog allesbe halve veilig- Het gevaar, dat de regering zelfs niet eens aan de verplichtingen zou kunnen vol doen om de ambtenarensalarissen en de pensioenen te betalen, is afgewend. De 'bodem der schat kist is te zien en de deviezenpot nagenoeg leeg. Het zou helemaal niet onmogelijk zijn wanneer de banlbbiljettenpers straks sneller zal moeten draaien. Een ieder be grijpt, dat de weinig gelukkige militaire expeditie in Indo-Chlna hier om- debet, aan is. Voor Frankrijk doemt het spook der inflatie dan ook op. Men wacht in Parijs op een „sterke man," althans een figuur die lei ding weet te geven in deze eco nomische crisis. Want daar ligt de klemtoon oP- En deze econo mische debacle is des te ernstiger omdat ze een weerslag heeft op de militaire verdediging van West Europa. De broodnodige 50 divi sies bestaan nog maar „op papier" De situatie in Frankrijk kan een spaak in het wiel steken. A Een ander oud punt uit afgelopen jaren is het vraagstuk van de onbewaakte overweg. Jarenlang is daar in de pers en in het parle ment over gesproken, en het resultaat is over het algemeen niet bijster bemoedigend geweest. Dezer dagen heeft de president-directeur van de Spoor wegen in een persconferentie het straatje van de Spoorwegen trachten schoon te vegen. Het is hem, naar onze mening, maar gedeeltelijk gelukt. Dat er op elke 500 meter rail een overweg is, betekent natuurlijk een zware economische last, maar het betekent ook, dat de Spoorweg een bron van ver keersgevaren in ons land is. Temeer, daar uit de gegevens van de directeur bleek, dat er nog een paar duizend onbewaakte méér in ons land zijn, dan bewaakte. En nu kan het wel zijn, dat de ongelukken veelal te wijten zijn aan fouten e.d. van het verkeer, maar de bron zit in het onbe waakt zijn van de overwegen. Toegegeven, dat het onmogelijk is, en misschien ook niet nodig, om alle duizenden overgangen te bewaken, moet toch o.i. gezegd worden, dat de Spoorwegen verkeerd doen, met zich van deze kwestie af te maken, door de voornaamste schuld te geven aan het verkeer. Je zou haast zeggen, wie boter op zijn hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan. Een groep inwoners van de prachtige Italiaanse stad Florence heeft geprotesteerd tegen schending van de schoonheid van hun stad. De Florentijners trokken in optocht door de stad langs de beroemde Dom. Zij droegen borden met zich mede, waarop in duidelijke termen hun afkeuring te kennen werd gegeven over de „schending van Florence's natuurlijke en artistieke schoonheid".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3