Z. K. H. Prins Bern hard reikte 180 onderscheidingen uit Opa Klijzing gaat aanval doen op wereldrecord pijproken De familie van der Vossen emigreerde naar de U.S.A. Frans passagiersvliegtuig neergestort: 38 doden Leraren en onderwijzers wel of niet in de raad? Voor dopperheid en beleid tijdens de oorlog en Indonesische acties Aetherpiraten door vlucht verraden MAC ARTHUR kiest de zijde van Taft Jllfefe Meer dan 88 minuten 2 seconden over 3,3 gram tabak? Trekvogels in propellers? Naar wij vernemen Sabotage-daden in Tunis „Van Galen" hielp mijnenvegers V.S. Te weinig samenwerking DINSDAG 4 MAART 1952 PAGINA 3 AMSTERDAM, 3 Maart Aan bijna 200 militairen en burgers, die zich in de loop van de oorlog, de bezetting, politi onele acties enz. hebben onderscheiden door daden van hun beleid, heeft Prins Bernhard deze middag ridderorden en bron zen kruisen uitgereikt. Te drie uur betrad Z.K.H. Prins Bern hard met zijn beide adjudanten, reserve-majoor C. C. Geert- sema en de luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers, de burgerzaal van het koninklijk paleis te Amsterdam, die geheel gevuld was met decoranten en familieleden. Ook een groot aantal genodig den woonde de plechtigheid bij, t.w. de staatssecretarissen van oorlog, vice admiraal H. C. W. Moorman en mr. F. J. Kranen burg, luitenant generaal B. R. P. F. Hasselman, chef generale staf, de voorzitter comité chefs van staven, vice admiraal jhr. E. J. van Holthe, vice admiraal A. de Booy, chef marine staf; luitenant generaal I. A. Aler, chef lucht machtstaf; generaal majoor W. J. van Gulik, namens het ministerie voor Uniezaken en overzeese rijksdelen; de commissaris der koningin in Limburg, dr. F. J. M. A. M. Houben; de piv. voorzitter der Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger; de voorzitter der Tweede Kamerfractie der K.V.P., mr. C. P. M. Romme, de gouverneur der hoofdstad, luitenant generaal D. C. Buurman van Vreeden, tevens Ned. terr. bevelhebber; de lui tenant generaal b.d. Jhr. W. Roëll, oud commandant veldle ger; de res. generaal majoor H. Koot, voorzitter kapittel militaire Willemsorde; de generaal majoor M. R. de Bruyne, commandant korps mariniers en It. gen. A. T. C. Opsomer, commandant strijd krachten te velde. De prins was gekleed in het uniform van lui tenant-generaal der koninklijke landmacht en droeg het groot kruis der Militaire Willemsorde. Twee ridders M.W.O. Alvorens tot de uitreiking der decoraties over te gaan sprak de Prins een korte rede uit. De Prins getuigde van zijn grote vreugde OPSPORINGSAUTO VAN P.T.T. IN GREPPEL (Van onze correspondent) AMSTERDAMSCHE VELD De ontdekking van de geheime zender „Nooit gedacht" is Zon. dag op een wonderlijke manier geschied. Reeds enige tijd had een auto van de opsporingsdienst van de P.T.T. in het Amsterdam- sche Veld gepatrouilleerd. De mannen vernamen door hun kop telefoons dat zij niet ver meer van de clandestine zender ver wijderd konden zijn. Ook de chauffeur was zo be toverd door de geluiden uit zijn koptelefoon, dat hij niet meer goed op de weg lette. Zo kwam het dat de auto met een schok terecht kwam in een greppel, die voor de afwatering dwars door een landweg was gegraven. Door de plotselinge duik van de wa gen schoten de koptelefoons van de luisterende oren. De inzitten den kwamen naar buiten om te zien of de auto schade had op gelopen. Op dat moment vluchtten enige mannen als hazen weg uit het huis van de landarbeider G. B. Dat waren de „teohnici" van de geheime zender „Nooit Gedacht", die zichzelf verrieden. De zendinstallatie werd ver beurd verklaard en tevens onge veer 60 gramofoonplaten. Dr. Holtrop, Governor bij Intern. Mon,. Fonds Bii Kon. Besluit is aan prof. mr. P. Lieftinck, de minister van Financiën, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie als Governor bii het Internatio nale Monetaire Fonds. In zijn plaats is benoemd de president van de Nederlandse Bank, dr M. W. Holtrop. de onderscheidingen te mogen overhandigen aan zovelen voor acties, die getuigen van moed, beleid, trouw, initiatief, stout moedigheid en taaie volharding voor Koningin, regering en volk, daden gesteld in zeer uiteenlo pende perioden en plaatsen. Op het bevel daartoe openden de trompetters de ban, de wach ten traden in de houding. Onder de orgeltonen van ons volkslied las adjudant Eibers de mutaties voor, waarop de Prins van de reserve luitenant der infanterie G. J. Schüssler en de burger J. M. Peters de eed afnam, hun de ridderslag gaf en de onderschei dingen van Ridder vierde klasse in de Militaire Willemsorde om hing. De aanwezige ridders volg den de Prins in het gebruikelijke geven van de ridderslag en de handdruk aan de nieuwe ridders. Achtereenvolgens werden daar op ruim 40 bronzen leeuwen, ruim 110 bronzen kruisen, 8 vlie- gerkruisen en ruim 40 kruisen van verdienste aan de decoranten met een persoonlijke gelukwens van de prins op de borst gespeld. Met de Bronzen Leeuw werden o.a. onderscheiden J. I. Meyer, Oosterhoogebrug; J. K. Bonninga, Groningen; F. E. Kruimink, Den Helder; J. H. Holthuis, Deven ter; met het Bronzen Kruis C. F. Duval, Deventer; G. J. W. Zwart- senberg, Groningen; J. M. Hen- nink, Alkmaar; J. M. van der Zee, Groningen; W. van de Groep, Deventer; P. Blom, Rauwerder- hem; M. Groenveld, Groningen; M. Ludemann, Meppel en met het Kruis van Verdienste J. A. L. Birsak, Bergen; A. Dobbenga, Schiermonnikoog; E. U. W. ten Cate, Groningen en G. J. Stege- man, Deventer. NEW YORK, (AP.) Een aide van generaal Douglas Mac Arthur heeft Zondagavond mee gedeeld, dat de generaal in de strijd tussen de republikeinse candidaten senator Taft en gene raal Eisenhower, de partij van Taft heeft gekozen. De aide, kolonel Lawrence Bunker, bevestigde, dat generaal MacArthur naar een aanhanger in New Hampshire heeft geschre ven: „I;k raad u aan op Taft te stemmen". De brief hield verband met de voorverkiezingen, die op 11 Maart in New Hampshire zullen worden gehouden. In het Paleis op de Dam reikte Prins Bernhard qistermid- daq aan onqeveer 18C Nederlanders dap perheids-onderschei dingen uit. Luite nant G. J. Schüssler uit Nijkerk (links) en de heer Peters uit Roosteren (L) rechts) werden benoemd tot Ridder in de Militai re Willemsorde, en nadat Prins Bern hard hen de ridder- slaq had qeqeven, kwamen de aanwe- ziqe ridders hun nieuwe broeders in de ridderschap be vestigen. Advertentie PURMEREND Opa Klijzing, wereldpijproker no. 2, lid van de pijprokersclub „De Gesellighe Dampkring" te Purmer- end, zal op 17 April a.s., als deze pijprokersclub juist een jaar bestaat, een aanval doen op het wereldkampioenschap, dat momenteel op naam staat van de heer Paul Spaniola in de Ver enigde Staten Een officiële uitdagingsbrief zal dezer dagen vanuit Purmerend worden verzonden Om tot de aanval op het we reldkampioenschap over te gaan, zal de heer Klijzing niet alleen een uitdaging moeten zenden aan de huidige wereldkampioen, maar ook twee grote kranten en twee radio-stations (WFDF en WTAC) in Amerika van zijn voornemen moeten inlichten. De wedstrijdtabak zal worden samengesteld door de voorzitter van de Internationale Associatie, de heer Carl A. Piercy en bestaan uit speciale Burleytabak. De voch tigheidsgraad van deze tabak zal door een speciale jury moeten worden gecontroleerd. Op het mo ment van afwegen één dag voor de wedstrijd zal de voch tigheidsgraad moeten liggen tus sen de 12 en 14 procent. Er is een speciale vastgestelde methode aangegeven deze vochtigheids graad te meten. Aan de heer Klijzing zal 3.3 gram tabak worden overhandigd, tien minuten voordat de wed strijd begint. Tevens ontvangt hij dan twee gewone lucifers, die alleen in de eerste minuut mogen worden gebruikt. Deze eerste mi nuut mag niet meetellen tot het vaststellen van de officiële tijd. De pijp, die de heer Klijzing gebruikt, zal even voor de wed strijd geheel uit elkaar worden genomen en worden gecontro leerd door drie juryleden. Slechts de tabaksrook, die uit de mond van de uitdager komt, zal gelden als bewijs, dat hij nog rookt. Gedurende het verloop van de wedstrijd moet dit geregeld door een van de vijf juryleden worden geconstateerd. Als voorzitter van de jury treedt op de heer J. F. Wesseling, vice-president voor Europa van de Internationale Associatie van Pijprokersclubs. Aan twee be stuursleden van de pijprokersclub te Niedermendig in Duitsland en aan twee bestuursleden van de DEMONSTRATIES TEGEN WALTER GIESEKING MELBOURNE. De Duitse pianist Walter Gieseking is bii zijn aankomst op het vliegveld te Melbourne door dertig Joden ontvangen met het geroep: „wij willen geen Nazi's hier". Giese king werd driftig en de autori teiten trachtten vergeefs hem te kalmeren. „Waarom wint ge geen betere inlichtingen in voordat ge spreekt", riep hij de demonstran ten toe. „Ik ben nooit een Nazi geweest". Sommige leden van Joodse or ganisaties liepen met borden, waarop te lezen stond: „Giese king speelde voor Hitler"., WASHINGTON. (Ass. Press).— De familie Van der Vossen uit Nederland vader, moeder en zeven kinderen is naar de V.S. gekomen om een nieuw tehuis te vinden en zij heeft het gevon den, kant en klaar. De keukenplanken en de ijs kast waren voorzien van de nood zakelijke levensmiddelen, er was kleding voor de kinderen en in het huis bevond zich alles wat verder noodzakelijk is en zelfs nog iets meer, zoals b.v. een radio. „En wij dachten nog wel dat we in een leeg huis terecht zou den komen", zeide de gelukkige vader, Christiaan van der Vossen. Het nieuwe huis van het ge zin is een voormalige Methodis- terikerk, later een tehuis voor studenten van de orde der Je- züiten. Verscheidene katholieke organisaties hebben de Van der Vossens geholpen naar Amerika te komen. De zusters van Notre Dame de Namour van Trinity College heb ben de vader verléden zomer als tuinman aangesteld en hem in De cember overgehaald naar Neder land te gaan en met zijn vrouw Nelly en hun vier dochters en drie zoons terug te keren. Op 14 Februari hebben de Van der Vossens hun woning te Voge- enzang verlaten om met een vrachtschip naar New York en vervolgens per trein naar Wa shington te gaan. Zij werden welkom geheten door de parochianen van de ker- die het huis hebben helpen in richten. Het is een wit gebouw met een bovenverdieping. Beneden zijn 12 kamers en twee badkamers en boven zeven slaapkamers met drie douchecellen. Van der Vossen, een voormalig tulpenkweker, blijft tuinman van het college. Waarom hij naar Amerika ge komen is? „Wij hebben een groot gezin en woonden in een klein land. Ik ben naar de V.S. gekomen omdat ik wist dat daar veel meer mogelijkheden voor mijn kinde ren zouden zijn". „Kalm aan In Hattlegn id zei de dokter ound, Indiana, is Zondagavond overleden de heer W. J. Walters, een apotheker, die PARIJS, (Reufer-A.P.) Een viermotorige „Languedoc" van de Air France is op weg van Nice naar Parijs bij Nice neergestort en in brand gevlogen. Van de 38 inzittenden heeft slechts één persoon de ramp overleefd. Het toestel stortte vijf minuten na het opstijgen neer, ongeveer anderhalve kilometer buiten Nice bij de Victorine filmstudio's. Het schijnt, dat de bestuurder nog getracht heeft terug te keren. Het grondpersoneel van het vliegveld merkte direct, dat er, wat bijzonders aan de hand was, toen het vliegtuig niet in de richting van de zee, maar naar de stad vloog. Het toestel vloog in een wijde boog naar het vlieg veld terug en zette het landings gestel uit. Het verloor echter hoogte, scheerde langs de daken en stortte tenslotte in een groep olijfbomen neer. Het toestel brandde hevig toen reddingsploegen het bereikten. De meeste lijken zijn door de brand zo verminkt, dat de identificatie moeilijk zal zijn. Men vermoedt, dat het ongeval is veroorzaakt doordat een vlucht Haag-Delft-Ro11erdam trekvogels tegen de propellors is opgevlogen en deze tot stil stand heeft gebracht. (Reuter) Behalve Franse en Britse passagiers bevonden zich in het toestel twee Belgen en een Italiaanse. De vliegtuigen van dit type vervoeren gewoonlijk 37 passa giers, doch dit keer was een extra plaats ingeruimd voor de echt genote van de gezagvoerder. LOONVORMING TUINBOUW Het college van rijksbemidde laars heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de eerste vijf collectie ve arbeidsovereenkomsten voor 't seizoen 1952-1953. Het zijn de C.A.O.'s voor de provinciën Gro ningen, Drente, Noord-Holland en voor de rayons Westland en Den pijprokersclub „De Kleine Trek" te Dordrecht zal worden verzocht ook zitting in de jury te nemen. Volgens een schrijven van de heer Piercy wordt over de ge hele wereld aandacht aan dit ge beuren besteed. Het wereldrecord staat op naam van de heer Spa niola met 88 minuten en 2 se conden. Opa Klijzing deed over een zelfde hoeveelheid tabak 84 minuten en 29 seconden. 's Werelds beste cowboy afgekeurd voor de dienst SIOUX FALLS. (A.P.) De 22-jarige Casey Tibtas, wereld kampioen cowboy 1951, is afge keurd voor de militaire dienst. Bij het medische onderzoek bleek dat hij tijdens zijn rodeo carrière zeven maal een been fractuur had opgelopen. Verder had hij, volgens de dokters, een „knietje". is toegelaten als privaat-docent bij de Theologische faculteit der Kath. Universiteit pater dr. E. Hendrix O.E.S.A., teneinde on derwijs te geven over St. Augus- tinus als kerkvader en theoloog heeft de nieuwe Noorse gezant Lars Jacob Hvinden Jorstad gis teren ten paleize Noordeinde H. M. de Koningin zijn geloofsbrie ven aangeboden is een internationale federatie van hengelsportbonden in oprichting. Vertegenwoordigers uit 16 lan den w.o. Lybië en San Marino hebben in Rome de mogelijkhe den daartoe besproken.... (Advertentie) MAASTRICHT Drs. J. No- termans te Maastricht heeft bij het College van Gedeputeerde Staten van Limburg beroep aan getekend tegen het besluit van de gemeenteraad, waarbij hij niet als lid van deze raad werd toege laten. Drs. Notermans beroept zich op het feit, dat de minister van Binnenlandse Zaken zou heb ben medegedeeld, dat artikel 25, letter H, binnenkort uit de Ge meentewet zal verdwijnen. Volgens dit artikel wordt het lidmaatschap van de raad onver enigbaar geacht met de betrek king van onderwijzer van het la ger of middelbaar onderwijs. Le raren bij het Nijverheidsonder wijs en kweekscholen voor on derwijzers kunnen wél zitting ne men in een gemeenteraad. Volgens appellant is de letter van de Gemeentewet in strijd met het rechtsgevoel van de Nederlandse staatsburger. Het „Monfy" zeer ontroerd bij bezoek aan Lourdes ZURICH (K.N.P.) Mont gomery, de bekende Engelse veldmaarschalk, heeft zijn laat ste bezoek aan Lourdes zijn „krachtigste godsdienstige erva- ring" genoemd, aldus verklaarde de bisschop van Lourdes, Mgr. P. M. Théas, te Zurich, waar nij tijdens een kort bezoek aan Zwitserland heeft vertoefd. Mgr. Théas deelde mede, dat veld maarschalk twee uur lang met hem had gesproken en steeds maar vragen gesteld over de betekenis der bedevaartplaats „Ik kon hem maar niet genoeg antwoorden", zo zeide Mgr. Théas. Tijdens de uitstelling van het Allerheiligste bleef hij voort durend geknield, ofschoon hij Protestant is. Toen de pelgrims hem herkenden en voor zijn in tentie drie Weesgegroeten ba den, was hij zeer diep getroffen. apo op 45-jarige leeftijd van znn dokter de waarschuwing kreeg dat hij kalm aan moest doen vanwege zijn hart. Walters werd 101 jaar. (A.P.) Californische hemden De Californische boeren zijn van plan hun hemd te sturen naar de leden van het Cohgres. omdat dit het enige is, waar nog geen belasting op drukt. Als alles goed gaat worden er een millioen hemden bij de Congresleden ken van St. Martin en St. Antonythuisbezorgd. (A.P.) HAASTRECHTSE BRUG GAAT VERDWIJNEN De zeer smalle en ver- mderde ophaalbrug tus sen Gouda en Stolwij- kersluis, welke de ver binding vormt met de Krimpener Waard en de Provincialeweg naar Utrecht, zal worden vervangen door een nieuwe brug over de Hollandse IJsel. Hoe noodzakelijk deze ver keer sverbeterïng is, blijkt uit de foto. wordt volgens drs. Notermans aan circa 50.000 onderwijzers bij het L.O. en MULO en leraren van een H.B.S. onmogelijk ge maakt lid te worden van de ge meenteraad. Voorts beroept hij zich op de overweging, dat de zelfde gemeenteraad hem twee jaar geleden heeft gehandhaafd tegen het advies van B. en W. in. Wanneer het beroep door Ge deputeerde Staten wordt ver worpen, zal drs. Notermans in beroep gaan bij de Kroon. Van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Zaken verna men wij, dat een wetsontwerp tot herziening van het betreffen de artikel in de gemeentewet in derdaad in voorbereiding is. TUNIS Een trein, die ijzer erts vervoerde, is, tengevolge van sabotage, tussen Gafoer en Sidi Ayed ontspoord en in een ravijn gereden. Twee spoorwegemployé's zijn ernstig en vier anderen licht gewond. De rails waren over een af stand van tien meter verwijderd. De politie heeft vier voormalige Tunesische werknemers der be trokken spoorwegmaatschappij gearresteerd. Ten Zuiden van Gabes werd een brug opgeblazen. Twee jonge Tunesiërs slinger den in een geheel volle tram, die in de joodse wijk van Tunis reed, een fles met brandende benzine. Er ontstond een paniek onder de inzittenden, van wie er vier licht werden gewond. De daders werden door de menigte aangevallen en afgeranseld. Zij z()n in een ziekenhuis opgenomen. Ook op een autobus is een fles met brandende benzine geworpen 's-GRAVENHAGE Naar uit een thans ontvangen rapport van kapitein-luitenant ter zee A. M. Valkenburg, commandant vTarn Ms. torpedobootjager „Van Galen' 'blijkt, is deze bo dem in Januari j.l. betrokken geweest bij een actie, dlie dui delijk demonstreert, hoe ver de militaire samenwerking der Verenigde Naties in de Koreaan- se wateren is doorgevoerd. Een aantal Amerikaanse' mij nenvegers kwam n.l. tijdens 't vegen onder vuur van Noord- koreaanse kustbatterijen. Van de Britse smaldeelcommandant kreeg Hh. Ms. „Van Galen" de opdracht om steun te verlenen. Het schip voerde met succes 'n bombardement uit op de batte rijen, waarbij de artilleriever kenning werd verricht door vliegtuigen van een Australisch vliegkampschip. BUITENLANDS OVERZICHT De oorzaken der bekflaigens- aardiige positie waarin Frank- lik thans in economisch en poli- ,ek opzicht verkeert, zijn de ty- iische symptomen van een onvol, loende begrip voor de noodzaak an eendracht en samenwerking, iip zo bi'tter vereist ziin voor het oehoud der Westerse beschaving n het hoge goed der vrijheid in ieze lander». De onverantwoorde lijke wijze waarop het kalbinet- daure ten val werd gebracht, op- .eofferd aan de verlangens van •eri aantal bekrompen partii- iolitici; de voosheid van de de- ïiocratisclie grondslag van het r'ranse staatsrecht, zodat kalbinet- i.en bij da maand leven met als gevolg een wankel gezag en de mogelijkheid van een verregaande bureaucratie en corruptie, dat alles geeft ernstig te denken. Maar ook in de andere landen van de Atlantische gemeenschap bestaan toestanden en verhoudin gen, die flagrant in strijd zijn met wat in Lissabon als het eerst noodzakelijke werd aangemerkt; de wezenlijke eendracht en vaste wil een dermate strategisch, po litiek en economisch blok tot stand te brengen, dat de stormen van deze jaren zou kunnen weer staan en een voldoende waarborg mocht zijn voor het inluiden van een nieuw tijdperk in de geschie denis van West-Europa. Paul Reyraaudl merkte Zondag op, na de teruggave van zijn op dracht aan president Auriol: „Een herziening van de grondiwet is nodig, door een bepaling .op te nemen dat de Franse Nationale Vergadering zal worden ontbon den, indien zij eer» regering. diie nog geen jaar aan het bewind is geweest, dwingt af tp treden''. Men behoeft nog geen aanhanger te zijn van' de politiestaat om deize gedachte van Reynaud te kunnen onderschrijven. Het is niet een omverwerpen van de democratie, maar veeleer in be scherming nemen tegen haar eigen zwakheden. Een ander teer punit in het hedendaagse Frank rijk is ongetwijfeld de sterke overheersing bij de economisch krachtige groepen der bevolking. Daar ligt ook waarschijnlijk de oorzaak van het falen der pélas- tingpolitiek. De corruptie tiert welig en het lii'kt wel, of men er machteloos tegenover staat. Wel licht schuilen er fouten in de structuur van het Franse belas tingwezen zelf. Althans het ver trouwen van de Fransen hierin is niet bijster groot. E.n zij liaten het ondubbelzinnig bliiken. Reyniaud heeft nog iets gezegd, dait het overdenken volop waard is. „Reeds jarenlang veroordeel ik een politiek, welke veroorzaakt dat de werkende klasse dp groot ste lasten moet dragen. Het is volstrekt noodzakelijk, dat de wel- gestelden meer bijdragen aan de kosten van de staatshuishouding". Nu kan dit een uitspraak ziin met een zuiver politieke bedoeling. Het zij zo. Maar dat neemt de waarde van deze stelling aller minst weg. De Gaullisten bliiken het met hem eens te ziin en ook in andere politieke kringen hul digt men dezelfde opvatting. Dit alles kan ook weieens de reden zijn, waarom de Fransen in de ogen van de buitenlanders weinig geneigd zijn de offers te dragen, die gevraagd worden. En op de achtergrond staat de traditionele angst voor een herrijzend Duits land. Niet alle Fransen bezitten de geestkracht!, het geloof en het idealisme van een Schuman! Bii de andere grote partner in dip Atlantische familie mangelt het eveneens bii tijd en wijle aan een voldoende besef van sa menwerking. De draai van Enge- lands premier Churchill, tenop- zichte van hot Verenigde Europa en de houding van sommige La- bourleden in Straatsburg liggen nog vers in het geheugen. Er moge dan iets veranderd ziin, het is nog niet alles. In het rapport- Harriman, dat in Lissabon de revue passeerde kwam een ken schetsende uitspraak voor. „De Engelse vakbewegingen, die steedis gekant zijn geweest tegen buitenlandse arbeidskrachten, zul len hun houding moeter» laten varen". Dit werd gezegd n.a.v. de nodige migratdefaciliteiten, waaT- van een verlichting werd bepleit, omdat er enerzijds pen tekort aan arbeidskrachten bestaat en an derzijds eer» teveel (Italië). Frankrijk heeft de vrijmaking van de handel losgelaten; Enge land heeft de voorkeur gegeven aan inkrimping; de Benelux is nog steeds niet tot de 'huwelijks plechtigheid overgegaan en in Bonn tracht men op een handige manier munt te slaan uit de ge geven situatie. De V.S. zien dit alles met een lichte wrevel aan. Blijft b.v. Frankrijk doorgaan met een d«r- geliikie financiële politiek, dan kon het er op zekere dag wel eens toekomen dat de Amerika nen de franc, de franc laten De diepste oorzaak is evenwel het gebrek aan visie, aan geloof en aan geestkracht bii dc volke ren van het Westen. Zonder een opwekking van het religieuze geestelijke leven, zou het kunnen gebeuren, dat voor het avond land de schemering was aange broken. Het oude woord zegt het. zo treffend1: „De geest doet le ven!'' DE ROOFMOORD TE MAKASSAR MAKASSAR ,Aneta) Er heerst in de Nederlandse gemeenschap te Makassar, waar net tragische nieuws van de moord op mevr. H. Mourik zich Zaterdag ver spreidde, grote verslagenheid, zo seint de correspondent van Aneta te Makassar. De roofmoord werd gepleegd Vrijdagavond half elf bij het verlaten van een Chinees restaurant in, het centrum van Makassar, bij een druk verkeers punt. Het gezelschap, waarin het echtpaar Mourik zich bevond, tel de vijf heren en drie dames, doch het was slechts enkelen hunner opgevallen, dat de rampokker bii de mislukte poging om mevrouw Mouriks tas te roven, haar een messteek toebracht. In de ver warring, die op de brutale bero vingspoging volgde, wist de ram pokker te ontsnappen. De politie, die zeer spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in de om geving in. Mevrouw Mourik werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar men door onverwijld chirurgisch ingrijpen nog heeft getracht, naar leven te redden, doch vergeefs. Onder grote belangstelling is zij Zaterdag ter aarde besteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3