Noordoostpolder levert een schot aan historische vondsten Hier flakkert de groene vlam van het fanatisme iJEKASIN Darul Islam, zwaar geteisterd, geeft niet op Financiën en Economie HET WONDER DER LIEFDE RADIO Ontaarde moeder veroordeeld MIDDEN-JAVA BLIJFT ONRUSTIG HOOFDPIJN? Se Scheepsberichten BEURSOVERZICHT door Otto Bührs DINSDAG 4 MAA.ni 1952 PAGINA 5 's-GRAVENHAGE Bij veldverkenningen in de Noord-Oosi- polder kwamen opnieuw enkele tot nu toe onbekende vindplaat sen aan het licht, aansluitend aan de reeds bekende vondsten- concentraties, zo is oJtn. vermeld in het „Driemaandelijks bericht betreffende de Zuiderzeewerken", Ten westen van Oud-Emmel- oord werd bij het draineren een tweetal concentraties aange troffen van middeleeuwse aardewerkscherven en beenderen van huisdieren, te dateren tussen de elfde en veertiende eeuw. Daarbij zijn duidelijke sporen van een hoog, al dan niet kunst matig, terreingedeelte, waartegen twee dijkjes aansluiten. Bij bosaanleg in sectie K en L (het gedeelte van de Noordoost- Ïiolder grenzende aan het oude and tussen Lemmer en Kuinre) meldde de dienst van het Staats bosbeheer een scheepswrak en resten van een nederzetting, mo gelijk bestaande uit slechts en kele huizen. Uit het gevonden aardewerk valt af te leiden, dat zeker nog in de zeventiende eeuw scherven van schalen en borden hier terecht zijn gekomen. Het ligt in de bedoeling ter plaatse nog een proefsleuf te graven. Waarschijnlijk is -nu de plaats gevonden, waar eertijds het in de bronnen genoemde „getim merte" is verrezen, nadat de ronde burcht van de Heren van Kuinre was vernield. Op het noordelijk deel van kavel R 77 (ten zuidoosten van Kuinre) ver toont de van dat gebied gemaakte luchtfoto een merkwaardige ter reinsituatie en verkenning langs de aanvoersloot aldaat- heeft het vermoeden versterkt, dat deze sloot één of waarschijnlijk zelfs twee grachten doorsnijdt. Een nader onderzoek dient nog te worden ondernomen. Bij het uitgraven van de sloot op kavel E 131 (even ten noorden van het vroegere Schokland) is een zeer interessant grondprofiel bloot gekomen. Bij het bekijken daarvan werd een stenen werk tuigje gevonden van vermoede lijk Mesolithische ouderdom (van na de ijstijd en vér voor de huidige toestand). Op de noord punt van Schokland, bij het oude Emmeloord is bij het puin afgra ven een tweede bakstenen bouw sel', vermoedelijk een peilhuis, aangetroffen. Dit is beter intact, naar het schijnt, dan het eerder uitgegraven peilhuis. Scheepswrak Een scheepswrak werd gemeld op kavel J 7 (aan de Urkerweg ten zuiden van Tollebeek). Het is een geheel houten schip, dat stellig voor opgraving te zijner tijd in aanmerking dient te ko men. Met de opgraving van een pas gevonden schip ten westen van de zuidpunt van Schokland is een aanvang gemaakt. Talrijke vondsten van aardewerk, werk tuigen, houten tonnetjes en ander klein gedraaid houtwerk maken een datering van het vergaan van het praamachtige schip moge lijk tegen het einde van de acht tiende eeuw. Het schip moet ge laden zijn geweest met vis, hoe pel het geen bunschip was en slechts tijdelijk als transportschip van vis was ingericht. Onder in PROGRAMMA WOENSDAG 5 MAART 1952 HILVERSUM I, 402 m: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00 —24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonimu- ziek; 8.00 Nieuws- en weerbe richten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; (9.309.35 Waterstanden); 10.00 Schoolradio 10.20 Voor de huisvrouw; 10,30 Gramofoonmuziek; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 RVU; 11.30 Gramo foonmuziek; 12.00 Voordracht; 12.15 Orgelspel; 12.30 Land- en tuiinb.mededêl'dnigeiï12.33 Amu sementsmuziek; 12,55 Kalender; 13.00 Weerberichten; 13.15 Ac- cordeonmuziek; 13.45 Gramo foonmuziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de zieleen; 16.00 Voor de jeuigd; 17.30 Pianóduo; 17.45 Regeringsuitzendinig: „Indonesië en 't Rijksarchief"; 18.00 Nieuws 18.15 Varia; 18.20 Sport; 18.30 RVU: „Het huidige Japan"; 19.00 „Heeft de Staat een culturele taak?", discussie; 19.20 Actuali teiten: 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commen taar; Promenade orkest, koor en solisten; 21.00 Aetherforum; 21.40 Lichte muziek; 22.15 „Krilium, een wondermiddel". causerie? 22.30 Joodls halfuur; 23.00 Nieuws 23.15 Muz. causerie; 23.3524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM rr 298 m.: 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek: 11.10 „Remibrandt". hoorspel; 12.00 Tenor en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen12.33 Vocaal dubbelkwartet; 12.59 Klokgelui; 13.0*0 Nieuws; 13.15 Protest. Interkerkelijk Thuis front; 13.2*0 Gev. muziek; 13.50 Graimof'oonmuziek^ 14.00 Metro- pole-orkest en solist; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Kamerorkest en soliste; 15.45 Gramofoonmuz.; 16.00 Voor de jeuigd'; 17.30 Orgel spel; 18.00 Nieuws; 18.15 Salon- orkesit; 18.45 Graimofooomuziek; 19.00 Causerie; 19.15 Boekbespre king; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws- en weerberichten: 20.10 Com mentaar familie-competitie; 20.20 Omroeporkest en soliste: 21.15 Lijdensoverdenkinig: 21.45 Utr. Sted. Orkest, oratoriumvereni- ging'en solisten; 22.15 Gramo foonmuziek; 22.30 Int. Evange lisch Commentaar: 22.40 Gramo foonmuziek; 22.45 Avondover- denking; 23.00 Nieuws en SOS- berichten; 23.15 Gramofoonmuz. 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?". causerie; 23.3524.00 Gramofoonmuziek. het ruim werd een dikke laag visgraten gevonden, waaronder enorme beenstukken van de kieuwplaten. Het onderzoek wordt voortgezet. De scheepswrakken, reeds in 1950 gedeeltelijk opgegraven in de kavels E 87 (ten westen van Nagele) en E 39 (aan de Domi neesweg ten zuidoosten van Urk en ten zuidwesten van Tolle beek) konden worden afgewerkt. Het scheepswrak in laatstgenoem de kavel bleek een stuurboord te zijn van een zeer zwaar gebouwd schip, waarvan de 'buitenhuid 12 cm dik was met berghouten van 15 cm dikte, welke 'bestonden uit twee o-p elkander bevestigde plan ken van 7 en 8 cm, waartussen gepekt koehaar als breeuwsel was aangebracht. Het opgraven leverde geen enkel dateerbaar stuk op, maar te oordelen naar de verspoeling van het grondprofiel en volgens vroegere opgravingen moet het schip wel vergaan zijn in de loop van de zeventiende eeuw (wel licht omstreeks het midden dier eeuw). Het -museum werd verrijkt met een uit de nabijheid van Urk af komstige onderkaak van een dwergvinvis, een walvis achtig dier, dat gewoonlijk niet door walvisvaarders werd aange bracht. De juiste vindplaats is nog niet bekend. Een sinds twee jaar in de ver zameling op Schokland aanwezig stuk beeldhouwwerk, een fraaie vrouwenkop met kroon, is door de kunsthistoricus prof. Fr. Gerke uit Mainz herkend als Romeins. Omtrent de herkomst is niet meer bekend dan vind plaats en vondstomstandigheden. Conform de eis is de 39-jarige G. H. H.-H. uit Amsterdam, van origine Duitse, doch door haar huwelijk thans van Nederlandse nationaliteit, wegens mishande ling van haar eigen 10-jarig doch tertje in hoger beroep door het Amsterdams gerechtshof veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier voor waardelijk, waarmede het in eer ste instantie door de rechtbank opgelegde vonnis werd bevestigd. Op 15 Mei j.l. was het dochter tje van deze vrouw met builen en blauwe plekken overdekt en met een bloedende onderlip een politiebureau in Amsterdam bin nengelopen en- had verklaard, dat zij door haar moeder met een ve ger was afgeranseld, omdat zij een boodschap niet juist had uit gevoerd. In het l.C.C. te Am sterdam heeft x de Franse jnodeontwer- per Jean Baillie door zijn mannequins zijn nieuwste scheppin- qen aan de Neder landse belangstellen den qetoond. V.l.n.r.: „Mon Bequin", „Ma Belle" en „Vanité". Koning Boudewijn in Zwitserland BAZEL (Ass. Press) Koning Boudewijn van België is gisteren vroeg per trein in Bazel aange komen. Hij was op doorreis naar Gstaad in het Berner Oberland. De koning was in gezelschap van zijn zuster prinses Charlotte en een klein gevoig. Tijdens de oorlog is Boudewijn drie jaar lang in Gstaad op kost school geweest. SEMAïïANG (Ass. Press) Het rijke rijst- en suikerrietland van Midden-Java, waar het na de dagen van de strijd van Indonesië om de vrijheid tamelijk rustig is geweest, is plotseling het toneel geworden van een verbitterde strijd tussen het Indonesische leger en de gewapende terroristen van de Daroel Islam. nen werden n.l. documenten ge vonden, die aantoonden, dat de gehele opzet was ontsproten aan het brein van de Darul Islam en dat de muiterij slechts het sein was geweest voor een algemene actie van deze organisatie op Midden-Java. Vorts kwam het leger eT ach ter, dat 'n aantal vooraanstaande rijke Hohammadanen te Solo de opstandelingen hadden gesteund met ruime financiële bijdragen. Volgens niet bevestigde berichten had het muitende bataljon hele pakken bankbiljetten bi.i zich, ge noeg om er jaren op te teren. Inmiddels zetten de troepen van So-phian -hun tocht naar bet Zui den in de richting van Solo voort terwijl zit dorpen, die niet met hen sympathiseerden terroriseer den en schermutselden met de hen achtervolgende patrouilles van het leger. Op het hoofdkwartier van de divisie wist men, dat Solo de woonplaats was van het grootste deel der mannen van Sophian. Dat district was altijd al een on rustig gebied en een vruchtbare broedplaats voor de idealen van de Darul Islam geveest, Nog enkele weken? Toen de correspondent van The Associated Press. Bob L. Kroon, van wie dit artikel afkomstig is, in de laatste week van Januari 'n rondreis door Midden-Java maak te, vond (hij daar officieren en manschappen van de Diponego- rodivisie in grimmige vastbeslo tenheid om met alle beschikbare middelen aan het optreden der extremisten een einde te maken. De nieuwe commandant van de divisie, Lt. Kol. Bahroen, een jong en vermetel officier, die de tac tiek van de guerillastrijd heeft geleerd in de oorlog tegen de Ne- Na de overdracht van de sou- vereiniteit wag West-Java aan vankelijk het toneel van de ope raties van de Darul Islam om de regering omver te werpen en Indonesië te veranderen in een theocratische staat- Maar op 7 December van het vorige jaar heeft, de langharige leider van de Darul Islam, Kartosoewirjo. zijn volgelingen op Midden-Java be vel gegeven handelend op te tre den en de actie bleek welover- legd te ziin. De energieke kolonel Gatot Soe- breto, de door de Nederlanders ongeleide commandant van de „Diponegoi'O-divisie" op Midden- Java. 'heeft terstond alle rege ringsgetrouwe troepen ingezet om de opstand in de kiem te smoren, maar hij is daarin niet geslaagd, In zeven weken van strijd tegen telkens wegglippende benden van de D. I., ontoegankelijke bergen en misleide Mohammedaanse po- luitici. wist hii ongeveer 500 op standelingen te doden, enige hon derden te verwonden en meer dan 1000 gevangen te nemen, maar de nederlaag heeft hij de viiand niet kunnen toebrengen. Zijn troepen verloren ongeveer 150 doden en epn onbekend aan tal gewonden- Lijsten van ver misten kennen zij niet. want geen soldaat, die in handen vnn de fa natici van de Daful Islam valt, komt levend terug. De 28-jarige leider van de op stand on Midden-Java. Sophian, sneuvelde in de bloedige strijd omstreeks nieuwiaar. maar het hoofdkwartier van de D. I. op West-Java zond onmiddellijk een nieuwe bevelhebber, „Maioor" Is mail. en de beweging nam in kracht toe- De hele geschiedenis was begonnen met wat een dood gewone ofschoon vij ernstige muiterij leek te zijn. De muiterij. Op 7 December 1951 deserteer de een volledig bataljon van de Dinooegoro-divisie onder leiding van kanitein Sonhian uit de ka zernes hii dp stad Koedoes, ten Oosten van Semarang. Enkele da gen later volgden nog 159 man- schannen uit Magelarig een garnizoensplaats halfweg tussen Semaran-r "en Djokjakarta hun voorbeeld. Alles biieen genomen waren ongeveer 890 man bii deze muiterij betrokken. Zii namen de volledige uitrusting van een ba taljon bren-carriers. artillerie on mortieren met zich mee. Kolonel Gatot Poobroto. die graag hoog ongRf var, de vrede en rust die in zijn gebied heerct„n in ver gelijking met West-Java, probeer de de mniters te omsingelen voor 7ii de bergachtige wildernissen van de vu'oanen Meranj en Mer- K„l-,ne zonden bereiken. Tn een hete strüd doodde bii tientallen deserteurs en maakte a1 hun trens nortmiddelen en artillerie huif maar hii kon de meerderheid niet beletter, door Ie breken en in "Zuidelijke riobtine- naar Polo te vluchten. Onderweg namen zii -veinve volgelingen in hun gele- te-en en. I'of niAfiTtf* run rl n rvi n- niolrartfl wwrl rliorliM woirflP1 p-Awalrt trnr» T>arnl T«slqm weldra "bleek dat er meer stak achter deze „on- schuldige muiterij". Op gevange- derlanders in 1947, is van oordeel, dat de opstand in enkele weken kan worden onderdrukt. Wij moeten de ideologie van de Da roel Islam hier geen vaste voet laten krijgen, zoals op West Java, zeide Bahroen en om te beletten dat dit gebeurt vervolgt hii de ge wapende benden zonder onder breking. Hii maakt daarbij ge bruikt van artillerie en zelfs nu en dan van lichte bommenwer pers. De jongens van Behroen werken nauw samen met de voor lichtingsdienst van de regering, welker moedige propagandisten de met de denkbeelden van de D. I. besmette bevolking in her overde streken nieuwe voorlich ting seven. De,ze propagandisten staan naast de soldaten van het leger hoog op de zwarte lijst van de Daroel Islam. Als zij in han den van de D. I. vallen, worden zij in de regel evenals de mili taire gevangenen afgeslacht. De Europeanen worden in deze indeologisohe burgerstrijd nu eens met rust gelaten. Naar de mening van Lt. Kol. Bahroen en ziin officieren is in middels het grootste leed geleden De opstandelingen hebben hun zware wapens verloren en krij gen gebrek aan ammunitie. De plaatselijke bevolking wordt be hulpzamer voor de troepen. De omgeving van Solo, waar D. I. haar beste kansen had, is gezui verd. Van het bataljon, dat door zijn muiterij de strijd heeft doen ontbranden, is 75o/o uitgescha keld, maar rond de overgebleven kern strijden nog honderden an dere volgelingen van D.I. die dooï de muiters in de plaatsen, die zij ziin doorgetrokken, inderhaast ziin ingelijfd en bewapend. Nog dagelijks komen berichten binnen over schermutselingen, waarbij tientallen doden vallen en het blijft nog de vraag, of Bahroen en zijn twaalf bataljons van solda ten ,die een soldij van ongeveer f. 32.50 per maand ontvangen, er in zullen slagen op Midden-Java de groene vlam van het fanatisme van de Daroel Islam te doven Advertentie1 kelpfdi/ujct! N.V. Nourypharma - Deventer Fotoartikelen gestolen Een Haagse winkel in foto-ar tikelen, kreeg in de avonduren van Zaterdag j.l. bezoek van in brekers, die voor ruim 5.000 gul den aan foto-artikelen meena men. Van de daders tot op heden geen, spoor. LIMBURGSE BEDEVAART NAAR LOURDES Zoals bekend vertrekt de Lim burgse Bedevaart op 30 Mei a.s. naar Lourdes onder hoge begelei ding van Z.H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roer mond. De volledige prospectus is thans veischenen en wordt op aanvrage gaarne toegezonden. Degenen, die zich reeds hebben aangemeld zijn allen voor deel name genoteerd. Zij ontvangen binnen enkele dagen alle nodige pegevens. Het Bestuur der Bede vaart heeft de Z. Eerw. Pater H. J. Sloekers van de Congregatie der Priesters van het H. Hart te Dordrecht bereid gevonden, tij dens het verblijf te Lourdes de predicatie te houden. Blijkens het Journal de la Grotie is tijdens het verblijf der Limburgse te Lourdes een zeer groot aantal bedevaarten uit di verse landen in de Heiligdommen aanwezig. Na aanleiding van de vele ver zoeken van zieken e.a. die bii het Bestuur der Bedevaart binnen komen, wordt medegedeeld dat het Bestuur gaarne zijn bemidde ling verleend voor het doen op dragen van H.H. Missen en het. ontsteken van kaarsen in de grot der Verschijningen te Lourdes. Men schrijve hieromtrent even een kaartje aan de afd. Gebeds actie Limburgse Bedevaart naar Lourdes, Bogaardenstraat 36, Maastricht. Alpherat van New Orleans naar Nederland pass. 2/3 Key West; Amslelkerk van W.-Afrika naar A'dam pass. 2/3 Ouessant/Le Havre; Amstelstad van New York naar Calcutta 3/3 te Basrah; Annenkerk van R'dam naar Sid ney pass. 2/3 Gibraltar/Marseille; Garoet van R'dam naar Surabaja 2/3 van Pladu naar Semarang; Graveland van Amsterdam naar B'aires 3/3 te Baires; Joh. v. Ol- denbarnevelt van A'dam naar Sydney 2/3 te MelbourneKlip fontein van A'dam naar Beira 3/3 Kaapstad verw.; Laagkerk van Madras naar R'dam 2/3 van Aden naar Djibouti; Larenberg van A'dam naar W.-Afrika 2/3 ie Dakar; Maasland van A'dam naar B'aires 2/3 te Las Palmas; Ma- doem 2/3 v. Lorenzo Marques rede Zanzibar; Malea 2/3 van Liverpool naar Perz. Golf; Oranje 'van A'dam naar Djakarta pass. 1/3 AlgiersRidderkerk van Beira naar A'dam 4/3 Teneriffe verw.; Rotti van A'dam naar Ma kassar 2/3 te Genua; Salawati 1/3 v. Pondicherry/Penang; Sai- land van B'aires naar A'dam 4/3 vm St. Vincent kv verw.; Siba- jak van Tj. Priok naar R'dam 3/3 v. Aden/Colombo; Sliedrecht van Montevideo naar Curacao pass. 1/3 kp Frio: Tabian 2/3 v. Dja karta rede CheribonTjibesar van Rio de Janeiro naar lnagua 1/3 dw Recif; Tonokol van R'dam naar Sumbaja 2/3 voor Algiers; Veendam 3/3 van New York te R'dam; Waterland van Amster dam naar B'aires 2/3 voor Rio de Janeiro; Waterman van Kaap stad naar A'dam 2/3 van Kaap stad naar Walvisbaai; Weltevre den van San Francisco naar Bom bay 2/3 te Djakarta; Westerdam 1/3 van New York naar R'dam. AMSTERDAM, 3 Mrt. De ejiige hoek, waar de handel van vrij behoorlijke omvang was, bleek vandaag de staatsfondsen- markt te zijn. De stemming was hier uitgesproken vast. De con versielening 1947, die vorige week gemakkelijk boven 84 kwam, steeg vandaag van 84 7/8 tot 85 3/8. De slotnotering bleef hier slechts een fractie onder, n.l. 85 5/16. Voor Amerikanen was de stemming niet onvriendelijk. Het agio, dat aanvankelijk iets ho- fer werd getaxeerd, op circa 3/4, was tegen het slot echter weer onveranderd 4 1/4. De 3 pet .dollarlening 1947 ont moette incidentele vraag en steeg met ruim 1 punt tot 94. De industriemarkt opende licht verdeeld. Olies b.v. zetten aanvankelijk de stijging van Vrijdag onverminderd voort en waren al spoedig 291 (288). Daarna ging het echter weer even snel de benedenwaartse richting in, zodat men reeds voor 2 uur op 288 was terugge komen. Slotnotering 287 3/4. Unilever na een prijshoudende opening volgde het hoofdfonds en sloot op 178, (180). Oude en nieuwe aandelen Phi. lips verloren ruim drie punten, doch hier speelde de verkorte werkweek in de fabriek te Roo sendaal een grote rol. Men was uiteraard .nieuws, gierig naar de koers van aande len Zwanenberg-Organon. De emissie is eeds aangekondigd, doch de claimhandel begint pas a.s .Maandag 10 Maart. De vo rige notering was 181, Vrijdag mocht geen notering gemaakt worden en werd een advies prijs vernomen van 175 en van daag was deze 165, In aandelen Halberg is reeds sinds maanden geen notering gemaakt en ook vandaag werd hierin niet .gehan deld. Cultures waren onder mini male handel min of meer aar. zeiend. Amsterdamrubber wist zich op 84 nog het beste te handhaven, Deli gold 72 (73 1/4) en HVA was op 91 bijna 4 pun ten lager. De scheepvaartafdeling was amper prijshoudend, met hier en daar een uiterst bescheiden ver. lies. Voor Indonesische trammen heerste er wederom vrij goede belangstelling. Produetie-cijfers De cultuurmaatschappij „Kali: Bendo" heeft gedurende Januari en Februari 1952 totaal geoogst 15 quintalen koffie en 24.300 kg rubber tegen 7 qt en 26.038 in dezelfde periode van 1951. Bandar Ru'bber in Februari 113.000 kg rubber tegen 95.000 kg in Januari. Bandar Oliepalmen in Febru ari 900 ton olie en 240 ton ker nen tegen resp. 1000 ton en 307 ton in Januari. Preanger rubber-mij. heeft in Februari j.l. verkregen 52.000 kg rubber tegen eveneens 52.000 kg in Januari. Nederlandse export- naar West-Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben machtiging verleend tot invoer uit Nederland van visnet ten voor een bedrag van 400.000 mark, alsmede van (kunstvoorwer pen en horstelwaren voor klei nere bedragen. Het wereld-wolverbruik Volgens schatting van de wol- statistici is gedurende 1951 975 millioen kg tegen 1200 kg in 1950 aan wol (schoongewassen basis) verbruikt. Dit is het laagste na-oorlogs cijfer en 19 pet. onder het record cijfer, dat in 1950 werd bereikt. De productie 1951-52 bedroeg 1050 millioen k*g tegen 1040 in 1950-51. In aanmerking nemende de voorraden in de exportlanden, raamt men dat 1115 millioen kg zuivere wol in 1952 beschikbaar is voor de consumptie. Nog in het geheugen ligt de prijsstijging na Korea, waardoor de wolnoteringen grotendeels door Amerikaanse aankopen tot een krankzinnige hoogte werden opgedreven. Nu nog ondervinden we de invloed van de overmatige aankopen, die tijdens die periode tot ontwrichting van de markt leidden. De verkopen stagneren nog steeds met. als gevolg ver minderde activiteit en dus werk loosheid in de textielindustrie. De daling, die op de geweldige stijging volgde, heeft tot gevolg gehad, dat er een vermindering van het verbruik gedurende 1951 optrad. Deze bedraagt 19 pet. ten opzichte van 1950 en het. huidige verbruik is slechts 4 pet. hoger dan in de jaren 1934-38. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 3 Maart Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam) Tarwe, prijshoudend, op voohtconditie f 23.5025.20; pri ma kwaliteit zonder vochtcondi- tie f 24.7525.50. Voedergranen iets beter gestemd met weinig omzet: zomergerst f 3537.50; haver f 27—29; rogge f 32—33.50. Peulvruchten boerensdhoon: groe ne erwten, zeer flauw, f 3859; schokkers, kalm, f 3860; bruine bonen, kalm, f 3041. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 3 Maart. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts: bintjes f 12; alpha's f 10; furore f 13—13.75; Bevelanders f 14— 14.50; Meerlanders f 13. Zand- aardappelen 35 mm opwaarts: Voran f 8.50; Eigenheimers f 9 9.25; Record f 8.50; IJsselster f 10.50; Libertas f 10. Voeraard- appelen f 57. Alles per 100 kg. Prijzen berekend op de handels- voorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappe len op wagon, schip of auto. Paardenmarkt Utrecht UTECHT, 3 Maart Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 510 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 9001175; werk paarden van 8001050; oude paarden van 550850; paarden boven drie jaar van 700950; beneden 3 jaar 500800; veulens 275—500; hitten 450—700. De handel was redelijk. FEUILLETON 28. Een gelukkige val voor u, monsieur. Maar daar ik u moet helper», zou ik uw geschiedenis graag horen. Hii keerde zich tot de vrouw. Een fles wiin, Yvette en glazen, als het niet te veel moeite is. De vrouw verliet d<e kamer en keerde kort daarop terug met de glazen en de wiin. Nadat hii enige veirfissende teuigen had gedronken, vertelde Juan Caba- dos voor de tweede maal het relaas van ziin ontsnapping uit die gevangenis; maar ditmaal vertelde hii het aan mensen die het bijna evengoed kenden als hijzelf. De man luisterdie, totdat 'hiii er mee klaar was en sprak toen; Dat u hier moest komen, is toeval, de hand van het nood lot, zoals u zei. Van nu af kunt u vertrouwen op uw gesternte. Maar het is een vreemde ge schiedenis, die u vertelt. Waar om zou iemand uw ontsnapping beramen, opdat u zou worden gedood? Ile Nou zelf is even goed als de dood. voor de man. die er toe veroordeeld is. Ik be- grijp het niet. Ik ook niet antwoordde de kunstenaar eenvoudig. Hot gaat boven mijn verstand. Hebt u misschien een vij and? Iemand, die uw diood ver langt? Het ziet er naar uit. mon sieur Sardon, maar ik kan me niemand herinneren, die dat zou doen, Hoopt iemand misschien bii monsieui's dood iets te winnen? opperde Sardon, terwijl hii hem nauwlettend gadesloeg. Juan was zic'h bewust van de buitengewone belangstelling van de man, maar vond diie niet meer dan natuurlijk onder de gegeven omstandigheden en na een ogenblik nadenken ant woordde hii: Ik ken niemand, wie miin dood zou verrii'ken. Monsieur is toch niet de erfgenaam van eer» landgoed of iets van die aard? Juan Cabados ontstelde, alsof 'hem plotseling een gedachte was te binnen geschoten; toen lachte hii, Neen monsieur. Er wacht mij geen landgoed. Vóór ik naar Ile Nou kwam, was i'k slechts een schilder met niet meer dan vijfduizend francs per jaar van mezelf, En monsieur bad geen voor uitzichten? Neen. Wat kan het dan ziin? De laatste vraag scheen minder tot Juan gericht te ziin dan wel tot de vrouw aan de hoek van de tafel en terwiil hij snel naar haar keek, zag hii nog juist dat zii het hoofd schudde. Zij. ving Juans blik op en ant woordde onverschillig: Hoe zou ik het weiten, Jac ques? Het heeft geen nut. mii raadseltjes op te geven. Het is een mysterie, zei Sardon, het voorhoofd fronsend. U bent er volkomen zeker van, monsieur, dat er niet een of an der landgoed i*s. diat u kunt. er ven en dat u geen viiand hebt? Het is eigenaardig. Maar kom, als ik u wil heipen, moet i'k voortmaken. De mannen, die u zoeken, kunnen zich herinneren, dat miin tuin grenst aan de straat, waar ze u ziin kwiit ge raakt en ze zouden kunnen terugkomen om naar u te zoe ken en dat zou niet prettig voor u zijn. teirwiil het voor mii een ramp zou betekenen als ze u hier vónden. Ik moet u een poosje alleen laten. Ik moet even weg. Maar ik kom spoedig terug en zal de hulp meebren gen, dlie u nodilg hebt. Toen hij dat gezegd had. stond hii op en keerde zich om, om de kamer te verlaten, de vrouw een wenk gevend. Toen hii de deur uitging, stond zii eveneens op en volgde hem. Juan Caibados zag het teken en een ogenblik overviel hem de vrees voor ver raad. Met gefronst voorhoofd keek hii naar de deur, waardoor het tweetal was verdiweneh,. Een moment later werd hii gerust gesteld. Door de openingen in het vensterluik kwam het geluid van voetstappen in 'de tuin en daarna hooide hii de stem van de vrouw die fluisterde: Ga je werkelijk naar de haiven, Jacques? Ja naar de haven. Die beloning lokt die je niet aan? Niet voor honderdmaal de beloning zou i'k de man ver raden. Denk je eens in! Na alles wat ei' is gebeurd, komt hii naar miin tuin om bevrijding. Ik ben niet sentimenteel, maar het zou me te machtig ziin, hem nog een poets te .bakken! Heb je eraan gedacht, dat deze ontsnapping ons plan in de war kan sturen met betrekking tot de man, die hi°rheer» is ge komen ,om Daar is niets aan te doen. Men kan tegen het lot niet vechten, dat is zeker. De man binnen kent de ander niet en misschien ontmoeten ze elkaar nooit, mor» moet nu eenmaal risico's durven nemen. Ik ga naar de haven. Wil je hem dannu hel pen? Op gevaar af miin eigen vrijheid te verliezen: ia. Ik kan niet anders. Praat .ui intussen met hem. Yvette misschien kun je nog iets te weten komen iets, d'at ons kan helper», wan neer we de andere aangelegen heden gaan behartigen. Opnieuw klonken er voetstap pen in de tuin en terwijl Juan Cafoados zich nog steeds af vroeg wat de betekenis was van wat hii had gehoord, ging de deur van de kamer open en trad de vrouw binnen. Zii ging aan tafel zitten er» schoof Juan de wijn toe. Ga uw gang, monsieur. Dank u, madame, ant woordde hii, ik heb voldoende gehad. De vrouw knikte en toen keek ze hem met onverholen nieuws gierigheid aan terwiil ze zei: Heit verhaal dat u ons zo juist hebt verteld, is zeer ge- heirnzming, monsieur. I Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5