Europese zware wapenindustrie naar Noord-Afrika? Gemeentelijk huisvestingsbeleid blijft onaangetast Frankrijk wil liever geen wapensmidse aan de Ruhr Canada zet immigratie van boerenarbeiders stop ROOFOVERVAL gepleegd op alleenwonende boer PI NAY: kans op succes? Franz Richter veroordeeld DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD] Wapenindustrie naar Marokko? Vliegtuigproductie wordt verdubbeld Brutale diefstal bij G.E.B. te Borne Motie-Stapelkamp aangenomen Chauffeur reed zijn eigen kind dood 120 DODEN BIJ TREINRAMP Urkers ontslagen in Argentinië Uit de landen, waar mond- en klauwzeer heerst Gemaskerden drongen boerderij onder Schoort binnen Wel centrale voorschriften van bouwtechnische aard Strijd-programma tegen belastingfraude Viermaal ontsnapt aan de dood Twee zendelingen worden priester Schotten nóg kwaad over kroningssteen HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noordorbank, Nederl. Credietbank. 3uiten God is 't nergens veilig. Vondel VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 5 Maart 1952 46e jaargang No. 12416 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, 12 Uinen), K 220ü; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, tel. 459 K 2240 BONN (A.F.P.) Op het ogenblik wordt in regeringskringen te Bonn de mogelijkheid besproken van overplaatsing van de zware wapenindustrie der Europese landen naar Noord-Afrika. Het plan voor althans gedeeltelijke overplaatsing der industriële instal laties naar Noord-Afrika en in het bijzonder naar Marokko, is ni et in Bonn ontstaan, naar Duitse waarnemers met nadruk verklaren. Het plan heeft nog meer ach tergrond gekregen sinds Sehu- man bij de uiteenzetting over 'n Europese steenkolen- en staal gemeenschap te verstaan heeft gegeven, dat de inschakeling van Afrikaanse gebieden gemeen schappelijk ondernomen zou kun nen worden door de landen, die het Plan-Schuman voorstaan. Voor het plan tot overplaatsing heeft men drie redenen: 1- De noodzakelijkheid, in ge val van een conflict het be langrijkste wapenpotentieel te verwijderen uit de be dreigde gebieden. 2. De wens om een daling van het levenspeil te voorko men, wanneer de productie van levensmiddelen ten ac,h- ter gesteld zou worden bij de bewapeningsindustrie. 3. De behoefte om gebruik te IN DE VERENIGDE STATEN PHILADELPHIA De leider van de Amerikaanse defensiemo bilisatie, Charles Wilson, heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse fabrieken dit jaar de huidige productie van moderne vliegtui gen zullen verdubbelen. Naar schatting zal het Amerikaanse militaire aankoopprogram 132.000 millioen dollar bedragen. Per maand wordt voor een waarde van gemiddeld 2.000 millioen dollar afgeleverd. Volgend jaar zal dit tot 3.500 millioen doller stijgen. BORNE, 4 Maart Op het terrein van gemeentewerken van Borne staat een gebouw voor opslag van materiaal van het gemeentelijk elactrisoh bedrijf. Maandagavond laat reed een grote trailer het weiland, gele gen achter genoemd terrein, op. Enige personen van de trailer gingen naar de loods, smeerdèn de ruiten met, zeep in, waarna ze deze indrukten. Ongestoord konden ze toen honderden kilo's koperdraad en andere materialen van de bovengrondse lichtleidin- gen weghalen. De rijkspolitie stelt een uitgebreid onderzoek in doch geen spoor van de daders is fe vinden. De diefstal werd vanmorgen door personeel van de gemeente ontdekt. ZOVEEL MOGELIJK VRIJ WERK (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer nam giste ren zonder hoofdelijke stemming een motie Stapelkamn (A.R.t aan. voortvloeiende uit het werkloos heidsdebat. waarin de regering wordt uitgenodigd om overheids- werken in het kader van de werkgelegenheidspolitiek zo min mogelijk in DUW-verband te doen uitvoeren en zoveel moge lijk als vrii werk. Twee communistische moties werden verworpen met slechts de stemmen van de communisten voor. maken van de ervaring der Duitse industrie op het ge bied van vervaardiging van zware wapenen met inacht neming van de Franse be zwaren tegen herleving van van de bewapeningsindustrie in het Ruhr-gebied. In Westduitse regeringskringen is men van oordeel, dat de nood zakelijke kapitaalinvesteringen gemakkelijker verkregen zouden kunnen worden voor installaties Een longctie van drie iaar is gistermiddag te Aaltcn overreden door een vrachtauto, die door ziin vader werd bestuurd Het kind was op slag dood. De chauffeur H. W. H. van een der Aaltense textielfabrieken had op zijn tocht naar Enschede twee van zijn kinderen, een tweeling van drie jaar, meegenomen. In Aalten teruggekeerd nam de heer H. zijn kleuters voor zijn woning uit de cabine van de vrachtauto en zette ze in de tuin. Hij sloot het hekje, stapte in de auto en reed weg. Een van de kinderen heeft echter het hek opengemaakt en is naar de auto gehold. De auto was al in beweging en het knaapje kwam onder een der achterwielen terecht. in Noord-Afrika. Bovendien is men van mening, dat daarvoor gemakkelijker een compromis gevonden zou kunnen worden inzake de kwestie van de Duitse bewapeningsindustrie in het al gemeen en de controlemaatrege len in het bijzonder. RUIM 150 GEWONDEN Op de „Central do Brazil"- spoorweg, in een der buitenwij ken van Rio de Janeiro, is een trein afkomstig uit Novaiguassu ingereden op ontspoorde rijtuigen van een trein uit Juiz de Fora. Er zouden reeds 120 doden zijn geteld. Het aantal gewonden wordt op meer dan 150 geschat. Politie brandweer en troepen ziin opgeroepen om de slacht offers naar de ziekenhuizen over te brengen. Men rekent dit on geluk tot de ernstigste treinram pen die in Brazilië ooit ziin ge schied. OMDAT ZIJ OP ZONDAG NIET WILDEN VISSEN BRUSSEL, (ANP). Naar aanleiding van berichten, mel dende dat de Urker vissers, die naar Argentinië geëmigreerd waren om aldaar de visserij te beoefenen, ontslagen zijn omdat zij weigerden op Zondag te vis sen, verneemt het ANP bij de rederij van Iseghem te Oostende, dat deze Urker vissers inderdaad ontslagen moeten zijn. De reden zou inderdaad zijn dat de Urkers op Zondag niet wensten te vissen waardoor hun weekopbrengst geringer zou zijn geweest dan die der Belgische vissers. Van een mondelinge af spraak over het vissen op Zondag was bij de rederij niets bekend, noch van een verzoek der Urkers aan President Peron om het ont slag ongedaan te maken. De heer van Iseghem zelf ver- loeft nog steeds in Argentinië. Het ontslag van de Urkers zou definitief ziin. Mevrouw Eleanor Roosevelt vertoeft op het ogenblik in India. Zij bracht o.a. een bezoek aan de Harijan Colony in New Delhi, waar Ghandi vele malen vertoefd heeft. We zien haar hier aan de „Charka", het Indiase spinnewiel. (Van onze verslaggever) ALKMAAR Gisteravond om half tien hebben twee gemas kerde personen een inval gepleegd in de boerderij van de alleenwonende 66-jarige P. Akkerman aan de Kanaaldijk onder de gemeente Schoorl. Daar de boer dovig was bemerkte hij de inbrekers eerst toen zij in zijn kamer kwamen. Er ontstond een worstelpartij, waarbij de indringers de boer met een zwaar voorwerp te lijf gingen en hem mishandelden. Zij wisten met een aanzienlijk bedrag aan geld de boerderij te verlaten. De politie stelt een onderzoek in. OTTAWA. 4 Maart (A.P.). De Canadese regering heeft gis teren de immigratie van boeren arbeiders uit landen, waar mond en klauwzeer voorkomt, stop gezet Dit besluit, dat het gevolg is van de mond- en klauwzeer- epidemie in Saskatchewan, za! naar verwacht wordt een scherpe daling teweeg brengen in het aantal immigranten, dat Canada in 1952 verwachtte. In 1951 zijn er in Canada ong. 25.000 boerenarbeiders binnen gekomen. Zij waren voor het merendeel afkomstig uit Europa. De re geringscommissaris voor de Emi gratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft gistermiddag besprekingen gevoerd met de heer A. A. Ewen. hoofd van de Canadese Emigra- tied'ienst hier te lande, in ver band met de moeilijkheden, die zijn ontstaan door het uitbreken van het mond- en klauwzeer in Canada. De Nederlandse regering heeft voorgesteld de emigranten toe te laten op een verklaring, af te geven door de daartoe bevoegde autoriteiten, dat het desbetref, lende emigrantengezin vrij van mond- en klauwzeer is. Boven- Toen wij vanmorgen om tien uur bij de boerdiriü- aankwamen waar de overval was gepleegd, vonden wij de 66-jarige Pieter Akkerman, in een van de bij gebouwen van de boerderij. Hij was terstond bereid ons zijn we dervaren te vertellen. De man die grote pleisters op zijn hoofd Van onze parlementaite redacteur) DE TWEEDE KAMER heeft gisteren het wetsontwerp tot wijziging van de Wederopbouwwet aanvaard, dat de centrale overheid de bevoegdheid geeft om op het gebied van de woningbouw voor schriften te geven, die afwijken van de gemeentelijke bouwver ordeningen. Anti-revolutionnairen en communisten wilden geacht worden te hebben tegengestemd. In zijn antwoord op de ge maakte opmerkingen verdedigde minister In 't Veld deze bevoegd heid, diie tijdelijk zal zijn, met het, argument, dat ziin departe ment bij het streven naar verla ging van de bouwkosten her haaldelijk op zeer uiteenlopende eisen stuit. Ook in de bouw wereld zou dit bezwaar worden gevoeld. Zo was nu weer in Friesland een goedkoper bouw type ontworpen, maar dit is slechts uitvoerbaar in breed verband. De aanvaarding van dit wets ontwerp was voor het overige echter zeker geen onverdeeld succes. Tijdens de behandeling is de werkingssfeer aanmerkelijk beperkt, waaraan vooral de K.V.P. debet was. In eerste aanleg liet het wets ontwerp ruimte voor de moge lijkheid, dat de centrale over heid zich, over de gemeente besturen heen. niet enkel met de dikte van de muren, de hoogte van de plafonds etc. maar ook met de indeling van de te bou wen huizen, bijvoorbeeld het aantal slaapkamers, zou kunnen bemoeien. De heer van Vliet (KVP) had echter een amendement in gediend. dat de strekking had om dit te voorkomen. De te ge ven voorschriften zouden slechts van bouwtechnische aard mogen zijn en buiten geding dienden te blijven voorschriften betreffende het gemeentelijke volkshuisves tingsbeleid in meer algemene, principiële cn sociale zin. Minister In 't Veld. die kon uitrekenen, dat dit amendement zou worden aangenomen, koos gistermiddag de wiiste partij door het over te nemen, nadat het nog een technische wijziging had ondergaan. Hij troostte zich met de hoop, dat de centrale overheid en de gemeentebesturen elkaar op dit terrein ook wel zonder de gevrgagde bevoegdheid zouden kunnen vinden. Verwaarlozing huizen In de Wederopbouwwet staat voorts, dat het gemeentebestuur kan optreden indien een perceel „wordt verwaarloosd tot schade van zijn bewoonbaarheid". De mi nister had deze passage willen veranderen in „zodanig wordt verwaarloosd, dat zijn bewoon baarheid dreigt te worden ge schaad". De heer van Vliet zag daarin een verruiming van de mogelijkheid tot optreden, maar kon daarvoor geen vrijheid vin den, zolang de overheid het de eigenaren door haar huurpolitiek onmogelijk maakt om voldoende zorg aan hun eigendommen ts be steden. Deze opvatting bleek gis termiddag door een meerderheid van de Kamer te worden gedeeld. Het desbetreffende artikel werd met 29 tegen 37 stemmen ver worpen. Vóór stemden de P.v.d.A., de communisten en drie leden van de V.V.D. WEDERINVOERING VAN PREMIEREGELING VOOR WONINGVERBETERING? (Van onze parlementaire redacteur) Minister In 't Veld verklaarde zich gistermiddag in de Tweede Kamer bereid om een wederin voering van de premieregeling voor verbetering van woningen te bevorderen. Deze maatregel zou ook kunnen bijdragen tot een vermindering van de werkloos heid in de bouwvakken. Overleg met de minister van Financiën zal echter nog noodzakelijk zijn. NIEUW HANDELSVERDRAG TUSSEN ENGELAND EN WEST-DUITSLAND LONDEN, 4 Maart (DPA). Na langdurige en herhaaldelijk in de toekomst heel wat on^erbroken onderhandelingen is had en verschillende blauwe plekken had opgelopen en nog een met bloed besmeurd over hemd droeg, vertelde ons dat hi.i omstreeks half tien in de huis kamer zat en lawaai in het ach terhuis hoorde. Hij begaf zich terstond naar zijn slaapkamer waar zijn portefeuille met geld lag en stopte deze in zijn bin nenzak. Het duurde niet lang of twee grote, zware gemaskerde figuren, kennelijk jonge perso nen, kwamen ziin woonkamer binnen en bedreigden hem met een revolver. Akkerman had in tussen een stoffer bemachtigd en gat daarmee een van de indrin gers een flinke mep op zijn ge zicht, zodat aangenomen kan worden dat daarvan nog wel een of andere verwonding moet zijn overgebleven. De 66-jarige Akkerman was echter tegen de twee sterke in dringers niet opgewassen en werd met een scherp voorwerp mishandeld. Boven zijn linker oog had hij een diepe vleeswonde opgelopen. De beide indringers overmees terde de oude boer en scheurden zijn kleren open om vervolgens hem zijn portefeuille, inhoudende een bedrag van ca. 3000 gulden te ontfutselen. Daarop kozen zi) zo spoedig mogelijk het hazen pad. Uit het onderzoek bleek, dat een van de indringers door een raam waarvan een ruit werd verbrijzeld, in het achterhuis de boerderij was binnengekomen en vervolgens zijn compagnon via de koestaldeur naar binnen had gelaten. Hij had zelfs de bruta liteit om daarna de deur we derom met een balk af te gren delen. Zij zijn toen via het achterhuis en die „dors" de slaapkamer van de heer Akker man binnengedrongen, hoewe) HILDESHEIM, 4 Maart (Ass. Press) De voormalige nazi Franz Roesslcr, die zich onder valse naam een nieuwe carrière wist op te bouwen en zich zelfs een plaats in de Bundestag ver overde, is vandaag veroordeeld tot drie maanden en drie weken gevangenisstraf wegens het be ledigen van Neder-Saksische autoriteiten in toespraken voor de Socialistische Rijkspartij. Roessler deelde aan het. Hof mede dat hij de naam van dr. Franz Richter had aangenomen om aan de denazificatie te ont snappen en in aanmerking te kunnen komen voor een zetej in het parlement. Binnenkort zal Roessler nog terecht, staan we gens het gebruiken van een val- sP naam en het zich wederrech telijk toeeigenen van een acade mische titel. deze op slot was, waarbij de deur en het deurkozijn werden gefor ceerd. Zij draaiden in de slaap kamer het electrisch licht uit en begaven zich daarop naar de huiskamer waar zij de heer Ak kerman aantroffen. Op de vloer in de huiskamer lagen van morgen nog de sporen van het bloea en de misdaad. Nadat de inbrekers gevlucht waren begaf Akkerman zich naar de buren die de Rijkspolitie te Bergen waarschuwden en de dokter die de eerste geneeskun dige hulp verleende. Overigens heeft Akkerman het avontuur goed overleefd en vanmorgen was hij weer, zij het dan nog diep onder de indruk van het gebeurde, gewoon aan zijn werk. De heer Akkerman bewoonde, zoals wij reeds zeiden in zijn eentje deze grote boerderij. De groepscommandant van de Rijkspolitie te Bergen verzoekt automobilisten dSe tussen kwart over negen en kwart over tien gisteravond op de Helderseweg lifters hebben meegenomen in de richting Alkmaar of Den Helder, zich met hem in verbin ding te stellen, tel. K 2208 2444. Nevenstaand plaatje zal mensen een vertrouwd beeld zijn, nemen wij aan. Het is een afbeel ding van een rente- spaarbrief van de Na tionale Leningen voor de Woningbouw, waar van de verkoop thans is begonnen. Haast u, om uzelf in het bezit te stellen van zo'n papier. thans een nieuwe handelsover eenkomst tussen Engeland en W. Duitsland voor het jaar 1952 tot stand gekomen. Bij het opstellen van 't nieuwe verdrag is rekening gehouden met de achteruitgang van Enge- lands positie in de Europese Be talingsunie. Als gevolg van de Engelse invoerbeperkingen zal de Duitse uitvoer naar Groot-Brit- tannië dit jaar ongeveer een verliest door belastingfraudes PARIJS. 4 Maart (Reuter). Antoine Pinay heeft na een be spreking van drie kwartier met President Aurio! aan de ners meegedeeld, dat hii de President Woensdag officieel zal doen we ten. of hii het nremierschan zal aanvaarden. Pinay baarde veel opzien met zijn mededeling, omdat hij kort tevoren aan de pers had ver klaard, dat hij de opdracht aan nam. Naar verluidt heeft Auriol Pinay aangeraden zich eerst van de houding der socialisten en Gaullisten te verzekeren, alvo rens voor de Nationale Vergade ring te verschijnen. In politieke kringen te Parijs wordt gezegd, dat Pinay's on't- werpprogram het bevriezen van lonen en prijzen, reorganisatie van genationaliseerde industrieën en vervoer, langere arbeidstijd en een amnestie voor in gebreke gebleven belastingbetalers in houdt. Pinay deelde op een perscon ferentie mee, dat de schatkist ongeveer 600 milliard francs per jaar een vijfde deel van de totale regeringsinkomsten zesde kleiner zijn dan in 1950. tingontduikers streng moeten worden gestraft, b v. met verlies van stemrecht en intrekking van handelsvergunningen of rijbewij zen. Als alle Fransen maar be reid waren hun belasting tP be talen, zou dé regering misschien tot belastingverlaging over kun nen gaan. Het is niet zeker, of Pinay in de Nationale Vergadering even tueel de noodzakelijke 314 stem men zal krijgen om met het pre mierschap te worden bekleed. Indien de gematigde conservatie ven, de radicalen en de leden van de M.R.P. vóór hem stem men, komt Pinay nog 20 a 30 stemmen tekort, die van socia listische zijde of Gaullistische zijde zouden moeten komen. De socialisten hebben ver klaard, dat zij zich zullen ont houden, wanneer de Gaullisten vóór hem stemmen en de Gaul listen hebben te kennen gegeven, dat zij alleen voor Pinay zullen stemmen, indien de socialisten hem ook steunen. In noliticke kringen gelooft men echter, dat Pinav. gezien de critieke financiële toestand van Frankrijk, on het laatste ogenblik door de meerderheid der verga- dien is de Nederlandse regering bereid daarvoor in aanmerking kemende emigranten te doen desinfecteren. De selectie van de emigranten zal in afwachting van de terzake te nemen beslissingen op normale voet doorgaan. Er zullen echter tijdelijk geen visa worden verstrekt aan genoemde groep. Besprekingen tussen beide regeringen zijn gaande, om spoe. dig tot een beslissing te komen. De „Zuiderkruis" vertrok giste ren zonder oponthoud met emi granten naar Canada. Er is vooralsnog geen reden tot ongerustheid, zij het dat ,de mogelijkheid bestaat, dat er enige vertraging zal optreden in de uitvoering van het emigratie schema. NICE. (A.P.). Een Amerikaanse handelaar in antiek. M. S. van Baarn uit Parijs (en New York) heeft Maandag voor de vierde maal een vliegtuig gemist dat omlaag stortte. Hij ging naar het vliegveld van Nice om het ochtend toestel naar Parijs te nemen, maar hij kwam vijf minuten te laat aan juist op het ogenblik dat het toestel neerstortte en uitbrandde. Van Baarn, 50 jaar, zei dat hij de eerste maal zijn toe stel miste in 1934. Het was de machine van New York naar Denver. Zij stortte om laag en allen kwamen om het leven. Vijf jaar later miste hij 't toestel dat van Chicago naar Palm Beach ging. Het toestel stortte neer. allen werden gedood. In 1942 zat hij reeds in het toestel toen een kolonel, die voorrang had. hem noopte het toestel te verlaten. Hel toestel stortte later neer. Na de amnestie zouden belas- derine zou worden gesteund (K.N.P.). In het Groot-Semi narie der Witte Paters te Kipala- pala (Brits Oost-Afrika) zullen op 25 Maart twee Engelse bekeer lingen, die jarenlang als Angli- kaanse zendelingen werkzaam zijn geweest in het district Dar Es Sa laam, de H. Priesterwijding ont vangen. Het zijn de 55-jarige John Francis Dennis uit Louth (Eng.) en de 45-jarige John Birch uit Sevenoakes (Eng.). Nadat zij op 2 Februari 1949 in de Katholieke Kerk waren opgenomen, studeer- den zij 2 jaar in Rome en kwa men vervolgens naar het inlandse Groot-Seminarie van Kipalapala om er hun opleiding te voltooien. Na hun wijding zullen zij naar hun vroegere missiegebied terug keren. DE VLIEGTUIGRAMP BIJ NICE NICE, 4 Maart. (Ass. Press) - Autoriteiten, die belast zijn met het onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp, die gisteren bij Nice heeft plaats gevonden, achten geen bewijzen aanwezig voor de veronderstelling, dat het toestel in een vlucht vogels zou zijn geraakt, waardoor de twee linker motoren tot stilstand wer den gebracht. Later stelden de autoriteiten vast dat een defect aan het rol- roer, gecombineerd met een mo tordefect waardoor twee motoren tegelijkertijd tot stilstand kwa men, de oorzaak is geweest van de ramp. Het onderzoek bewees dat het rolroer niet in de positie stond waarin iedere ervaren piloot het. gezet zou hebben, wanneer hii hoogte verloor. LONDEN. Het feit, dat de Stone of Scone" zoals door Churchill is medegedeeld, weer onder de koningszetel in de Abdij van Westminster is aangebracht, heeft voortdurend protesten van Schotse zijde in het Lagerhuis tengevolge. De Schotse afgevaar digden zeggen namelijk de kro- ningssteen als. van Schotland „gestolen" te beschouwen. Zij hebben er geen bezwaar tegen dat de steen te Londen gebruikt zal worden voor de kroning van de koningin, doch wensen hem daarna in Edinburgh terug te krijgen. Churchill vermijdt het in dit dispuut partij te kiezen en heeft verklaard dat de steen „voor het ogenblik" in Westmin ster teruggebracht is, doch dat elk parlement op elk willekeurig tijdstip hieromtrent een andere beslissing zal kunnen nemen. Beroepskeuze-film AMSTERDAM Het directo raat-generaal voor de Industriali satie heeft de cineast Max de Haas een opdracht gegeven voor een voorlichtende film over be roepskeuze. De filtn zal zich voor namelijk bezig houden met het lager technisch onderwijs.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1