Reeds tweehonderd deelnemers aan de BRADERIE PELS' BOUWENdoorSPAREN Adjudant van Wel! verliet de militaire dienst Hoogdraadvariété-show van luchtacrobaten Zwierige Spaanse Brabander !s demping van Oudegracht verantwoord? De affaire Stad en Land Modeshow en bloemencorso voorbereid Nationale woningbouwleningen moeten een succes worden Keert als instructeur-vrijwilliger terug AGENDA Jan Musch' laatste toneelrol: Legendarisch geworden figuur begon loopbaan in Alkmaar (Ingezonden) COGNAC n Marktberichten PAGINA 2 DONDERDAG 6 MAART 1952 ALKMAAR Het aantal deelnemers aan de begin Juli te hou den Braderie is inmiddels tot 200 gestegen en nog steeds komen nieuwe inschrijvingen binnen. De commissie-standverhuur, waar van de heren C. W. Keysper en D. Davelaar de leiding hebben, is reeds druk doende de diverse stands toe te wijzen, daarbij trachtend het iedere deelnemer naar de zin te maken. Gezien het groot aantal deelnemers is dit geen gemakkelijke taak. De Langestraat is volgeboekt; aan weerszijden is het trottoir tot de laatste tegel „uitverkocht" en ingedeeld, evenals het gedeelte van de Mient, voorzover dit bij de Braderie betrokken wordt. De Laat heeft de commissie nogal hoofdbrekens gekost, doch er zijn ook voor deze winkel straat reeds zoveel deelnemers, dat de Laat van de Huigbrouwer- straat tot de Koorstraat bezet kan worden. Doordat er echter vele kleine percelen zijn. is er nog plaats voor enkele deelnemers, die met een standruimte van 2 a 2V» M. kunnen volstaan. Om trent de Koorstraat en het Ritse voort is nog geen beslissing ge nomen; het is ons bekend, dat verschillende aan deze winkel straten gevestigde winkeliers en zakenmensen bereid zijn aan de Braderie deel te nemen, mits zij voor hun pand een stand kunnen innemen; er zijn echter momen teel in deze straten nog niet zo veel liefhebbers, dat nu reeds besloten kan worden, dat deze belangrijke winkelstraten in het Braderie-geheel kunnen worden opgenomen. Wij hopen, dat dit alsnog zal gebeuren. Het Hofplein en de Nieuwe- sloot, waarvoor zich vele firma's op agrarisch gebied hebben aan gemeld, zullen echter wèl in de Braderie worden betrokken; men is ook daar met de indeling bezig. De deelname in haar geheel kan reeds een volledig succes ge noemd worden; het bestuur van de Stichting Alkmaarse Braderie is zelfs van mening, dat het bin nenkort plaatsruimte te weinig zal hebben. Wie dus nog voor nemens is mede te doen, doet er goed aan spoedig te beslissen. Attracties Nu dus vaststaat, dat de Bra derie doorgaat, 'is de betrokken commissie gaan uitzien naar ver schillende attracties, die gedu rende dit winkelfeest in de stad worden gehouden. De attractie-commissie heeft reeds een contract afgesloten met de wereldberoemde HOOGDRAAD VARIETE-SHOW"; het is een adembenemend luchtnummer, zo werd ons verteld, dat zich af speelt op een hoogte van 12 tot 16 M. Deze luchtacrobaten zullen zowel des middags als 's avonds hun sensationele toeren verrich ten; des avonds dan onder een fantastische verlichting. Bloemencorso Voor het eerst sinds 1935 zal Alkmaar ook weer een groots bloemencorso te zien krijgen. Het Braderie-comité verzorgt zelf de kern van dit corso, bestaande uit 8 a 10 gemotoriseerde nummers; voorts onderhandelt men met een 20-tal grote firma's en ingezete nen, die aan dit corso met een bloemenwagen zullen deelnemen. Dit corso, dat niet alleen een kostbaar nummer in het pro gramma zal worden, zal, zo werd ons verzekerd, een evenement worden voor de gehele Kop van Noord-Holland. Maatregelen zul len worden getroffen, om het vervoer van zoveel mogelijk toe schouwers uit ons gewest naar Alkmaar zo vlot mogelijk te doen verlopen. Modeshow Een aantal Alkmaarse firma's op het gebied van dames-con- fectie heeft zich reeds in prin cipe bereid verklaard om geza menlijk voor de dag te komen met een gemeenschappelijke modeshow, die vanzelfsprekend vooral de aandacht van de dames zal trekken. Deze firma's zullen haar beste beentje voorzetten, om de toe schouwers te tonen, wat de Alk maarse modezaken te bieden heb ben, waarbij zij er voor zullen zorgen, dat er voor elke smaak en voor elke beurs in ruime mate keus zal Zijn. De namen der deelnemers en de plaats, waar deze gezamen lijke modeshow zal worden ge houden, hopen wij te zijner tijd te kunnen mededelen. De plannen voor de overige attracties bevinden zich nog in eèn dergelijk stadium van voor bereiding, dat het nog voorbarig is er reeds iets over te vertellen. Zo zijn er attracties in voorbe reiding op het gebied van de landbouw. Wel vernamen wij, dat er een feesttreintje naar de stad komt, dat de bezoekers gemakkelijk naar het Braderie-terrein zal ver voeren. De attractie-commissie is voorts nog in onderhandeling met diverse radio- en televisie-sterren, met amusementsorkesten, bands en cabaretgezelschappen, die voor de nodige afleiding en ontspan ning zullen Zorgen. Hoewel de verschillende stands een attractie op zich zullen vor men, zijn er ook plannen om de stad verder een feestelijk aan zien te geven. De plannen hier voor moeten nog met de betrok ken gemeente-autoriteiten wor den besproken, zodat wij er nog geen nadere mededelingen over kunnen doen. Binnenkort, zo deelde men ons tenslotte mede, zal er een ver gadering worden gehouden voor alle deelnemers aan de Braderie, waar het Braderie-programma zo mogelijk in zijn geheel zal wor den ontvouwd. Een en ander wijst er wel op, dat de Braderie zal zijn een feest, zoals er hier nimmer is geweest! ALKMAAR Op de Rijkspostspaarbank werd gedurende de eerste iwee maanden van dit jaar door spaarders f 63.200.000 ingelegd; terugbetaald werd er I 53.700.000, zodat er 1 9.600.000 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Over de andere spaar banken ontbreken ons momenteel de gegevens, doch uit deze cijfers mag toch wel geconcludeerd worden, dat sparen ook in deze tijd nog wel mogelijk is. Aan de deugd van spaarzaamheid lean men thans echter een andere deugd verbinden: de deugd van burgerzin. Men behoeft slechts zijn spaargeld te beleggen in de nationale leningen, welke door de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten wordt uitgegeven, om de woningbouw te hel pen financieren. dit nuttige object te steken. Men kan reeds met f 25.zijn steentje bijdragen tot dit énorme bouw- object van 50.000 woningen. In dit geval maken vele klein tjes één grote; als al diegenen, die daartoe in staat zijn, een rentespaarbrtef nemen van f 100 of f 25.—, een bedrag, dat na 19 jaar meer dan verdubbeld is (in 1974 zijn uw f 100.zelfs tot f 250.en uw f 25.tot f 62.50 aangegroeid), dan zal het woning probleem al spoedig voor een groot deel zijn opgelost. Vooral op de jongeren, de wo ningzoekenden en allen, die bin nen enkele jaren ook graag een woning zouden willen hebben, zouden wij een beroep willen doen, zo'n rentespaarbrief te nemen. Dat er nog steeds overal een schreeuwende woningnood is, be hoeft geen betoog meer. Ook in Alkmaar zijn er nog constant rond 1000 woningzoekenden. Om deze woningnood te lenigen zou er voor onze stad alleen al één kapitaal van ruim £>11 millioen nodig zijn. De 50.000 woningen, die men dit jaar in Nederland wil bouwen (vorig jaar kwamen er 58.000 gereed) zullen f 550.000.000 gaan kosten. Velen zullen zich bij het zien van deze duizelingwekkende ge tallen afvragen: wat kan ik er nu aan doen, om deze grote wo ningnood te lenigen? Wat helpen die paar tientjes, die ik eventueel voor dit doel zou willen lenen? Laten wij nóg even een paar cijfers geven. Naast dat cijfer van f 550.000.000, dat nodig is voor de bouw van 50.000 woningen, zouden wij even het cijfer van f 646.000.000 willen noemen, dat Nederland in 1950 aan drank en genotmiddelen uit gaf; en 't bedrag van f 586.000.000 dat Nederland in dat jaar ver rookte. Bedenk dat laatste eens goed: een bedrag, waarvoor men 53.600 woningen had kunnen bouwen, ging op in tabaksrook; en 59.600 woningen hadden wij kunnen bouwen voor het bedrag, dat wij uitgaven aan drank en versnaperingen. Als wij dus helemaal geen spaarcentje hebben, om de grote nationale woningbouwleningen te helpen slagen, zouden wij kun nen beginnen met iets. minder te roken, te drinken en te snoepen. Men behoeft trouwens geen kapitalist te zijn, om zijn geld in ALKMAAR. On het districts bureau van de Nationale Reser ve te Alkmaar hebben officieren, onderofficieren en vrijwilligers Woensdagmorgen afscheid geno men van de adjudant-onderoffi cier van Well, die na veertig dienstjaren het militaire leven vaarwel zegde en met uensioen gaat. Majoor J. Kropf, de districts commandant van de Nationale Reserve constateerde met genoe gen, dat zovele vrienden en medewerkers van de scheidende adjudant getuigen hadden wil len zijn van dit officiële af scheid, temeer omdat daaruit bleek, dat adjudant van Well in de harten van velen een grote plaats inneemt. Het was voor deze beroeps-militair, zo sprak majoor Kropf, niet gemakkelijk, zich uit de leger-sfeer in die van de Nationale Reserve te ver plaatsen, maar hij wist zich er spoedig thuis te gevoelen en heeft zich op een voorbeeldige Wijze aan het nieuwe milieu weten aan te passen. Hij wist de Nat. Res. groot te maken en de vrijwilligers met enthousias me te bezielen. De majoor nam dan ook node afscheid van deze harde en verdienstelijke werker voor de goede zaak. Adjudant van Geffen, een col lega van de scheidlende adjudant, prees de wijze, waarop adj. van Well met zijn jongens wist om te gaan en bood namens de naaste medewerkers een boek werk aan. Namens de vrijwilligers voerde de heer L. Moors het woord, die hartelijk dank bracht voor de hulp, die de adjudant hen steeds had betoond, terwijl hij hem prees voor het feit, dat hij steeds voor alle manschappen' klaar stond. Het deed deze spreker, bijzonder veel genoegen de adju dant weer spoedig terug te zien als instructeur-vrij williger bij kadierklassen. Ook de heer J. Ottenbros, de secretaris van het gewestelijk Comité van Steun Wettig Gezag sprak zijn waardering uit voor het werk, dat de adjudant voor ■de Nat. Reserve verricht heeft. Tot slot van de bijeenkomst, die door familieleden van de adjudant alsmede dioor luitenant Donkersloot werd bijgewoond, sprak adjudant van Well een dankwoord. Hij wees er op, diat de Nationale Reserve wel een ander dienstverband vertoont dan het leger, maar dat de vrijwil ligers enthousiast zijn, blijk ge ven van goede wil en goede capaciteiten hebben getoond, zo als dat bij de oefening „Achil les" het vorig jaar duidelijk is gebleken. Er zijn nog andere manieren, om door sparen de woningbouw te helpen bevorderen; er is een lening met stukken van f 1000.— en f 500.die 4'/a pet. geeft en een lening, die 5 pet. geeft, in gaande 1 October 1957. Nadere bijzonderheden over deze drie soorten van geldbelegging kunt u krfjgen bij de plaatselijke bank instellingen, de woningbouwver enigingen, ten postkantore en ten stadhuize. Niet alleen particulieren, ook verenigingen, die over een reser ve-kapitaal beschikken, kunnen zo haar geld productiever maken. Wenst u de opbrengst van uw deelneming ten goede. te laten komen aan de woningbouw in de gemeente uwer inwoning, dan kan men op het inschrijvings biljet, dat uiterlijk 8 Maart bij de diverse bankinstellingen moet worden ingeleverd, van zijn voor keur doen blijken. De spaarbrie- ven zijn van 5 Maart tot 1 Juni bij dé plaatselijke banken ver krijgbaar. Er heeft zich alhier een com missie van aanbeveling van de leningen gevormd, bestaande uit; G. VAN SLINGERLAND, wethouder van financiën voorzitter. C. COUWENHOVEN, voorzitter van de Arbeiders woningbouwvereniging Roch dale. H. M. KOEMANS, hoofdredacteur van de Alkm. Courant. M. KUIPER, redacteur van Het Vrije Volk. A. M. DE LANGE, voorzitter van de plaatselijke Bankiersvereniging. C. M. A. VAN MIERLO, voorzitter van de R.K. Wo ningbouwvereniging „Goed Wonen". F. A. H. OTTEN, redacteur van het Nöordholl. Dagblad. J. C. REINDERS, secretaris van de plaatselijke Bankiersvereniging. F. H. RINGERS, voorzitter van de Vereniging v. Volks huisvesting „Alkmaar". Mr. K. L. DE RONDE, referendaris ter gemeente secretarie. C. VENNIK, voorzitter van de Christelijke Woningbouwvereniging „De Voorzorg". J. RUITER, ambtenaar ter afdeling finan ciën der gemeentesecretarie, secretaris. SCHOLA PUBLICA: Lite raire Cursus, om 8 uur in het Victory-hotel. K.A.J.-HUIS 8 uur: Ver loofden-cursus. Spreker Dr. J. Nijman. BIOSCOPEN: Rex-theater: Morgen is het te laat, 14 jaar. Cinema Americain: Alles draait om Eva, 18 jaar. Victoria: 't Gevloekte zeil schip, 14 jaar. Harmonie: Showboat, a.l. VOORSTELLINGEN: 8 uur. APOTHEKEN: Voor spoedgevallen is van Zaterdagavond 6 uur af ge opend de apotheek Krui- singa, Koorstraat 59. DAMCLUB D.D.D. Riebeek neemt- de leiding ALKMAAR Het is M. Oud in de onderlinge competitie niet ge lukt de leiding te behouden. In cte 2eer ingewikkelde partij tegen zijn gro'e rivaal Riebeek werd hij het slachtoffer van een damzet, die hem direct een verloren stand gaf. Door deze uitslag nam Rie beek de leiding over. Op vriiwel alle borden zag men ingewikkelde partijen De Wijn verraste Woonqk met een prach tige combinatie. Titelhouder De Jong, die er alles op zet om zijn kampioenschap te prolongeren, veroverde tegen Jörna een schijf en won later de partij. Hoewel Mekken door de vleugèlopsluiting tegen Schuit enig voordeel kreeg had hij te kampen met tempo-na deel. In tijdnood deed Schuif ech ter een zwakke zet en gaf even later op. Verver kreeg in 't eind spel tegen N. Oud weliswaar iets betere kansen, maar Oud forceer de bekwaam de remise. Booy won van Smolenaars na zelf verloren te hebben gestaan. Hemels her stelde zich van zijn inzinking door een keurige overwinning op N. Visser. Stam kon tegen Bakkum zijn voordeel niet voldoende uit buiten en moest genoegen nemen met remise- Klinkhamer had een productieve avond, hij won achter eenvolgens van Bruggeman en van Ranzijn. Ofschoon Lengers zich tegen het sterke positiespel van Balder lange tijd taai verde digde, moest hii tenslotte de par tij gewonnen geven. Installatie L.T.). ALKMAAR Het bestuur van de LTJ afd- Alkmaar maakt al haar leden lédéii en adsprrant-le- den er op attent, dat er a.s. Zon dagmorgen nieuwe leden worden geïnstalleerd; "zoals voorheen ge schiedt dit weer in de kapel van de Zusters op de Oude Gracht. De H. Mis wordt opgedragen door de Aalmoezenier en begint om precies half negen. Daarna is er een gezamenlijk ontbijt in café Haring oP de Oude Gracht. Alle leden worden verwacht. ALKMAAR,. Een hartelijk medelevend publiek, dat het Gulden Vlies geheel vulde, is gisteravond getuige geweest van he'- laatste optreden op het toneelpodium van de, in zijn zestig jaren van werken, groot geworden acteur jan Musch, die voor de ouderen een begrip op toneelgebied is geweest en die voor de jongeren, zoals de burgemeester van Alkmaar zeer terecht meende, een welhaast legendarische figuur is geworden. En in een hartelijke huldiging heeft ook Alkmaar, als zovele plaatsen in het land door Jan Musch bespeeld, afscheid ge nomen van een acteur, die door zijn knappe spel, zijn inne mende persoon en zijn eenvoudig en beminnelijk optreden populair is geworden als welhaast geen ander artist. De Spaanse Brabander van Brederode, dat kostelijke stuk van grootspraak en hoovaardig- heid, twee ondeugden die zo in- menselijk zijn, ook in onze dagen, en zo heerlijk gehekeld in dit door taalrijkdom uitblinkende toneelwerk van vaderlandse bo dem, was wel uitermate geschikt voor Jan Musch om op een joyeuze wijze, met een breed ge baar en een gulle lach, afscheid te nemen van zijn toneelbewon deraars, die hij er velen telt. Het is een pracht type, deze Ant werpse opschepper en bluffer, die, gezegend met een onver woestbare blijmoedigheid en een ongeëvenaarde rapheid van tong, zich als een parvenu temidden van de eenvoudige Amsterdamse burgerij begeeft en daar onder vindt, dat er velen zijn, die zich laten beetnemen. Verbluffende vitaliteit De 76-jarige acteur wist met een élan en vitaliteit zijn rol te brengen, die men niet voor mo gelijk had gehouden als men Jan Musch niet kende. Met zijn zwie rige gebaren, zijn gulle lach en bovenal door zijn perfecte uit spraak, waaraan hij nog altijd als een der grootsten te herkennen is, beheerste hij het stuk vol komen. Daarin werd hij op bui tengewoon verdienstelijke wijze bijgestaan door Johan Walhain als de knecht Robbeknol, die af en toe met de lange zegstukken toch wel moeite had. Zeer goed was het tweede tafe reel, waarin de hondenslager ver telt. Eeh perfect gespeelde rol van Jacques Snoek met Hans Tiemeijer, Henk Sdhaer en Jo Sternheim. Caro van Eyck en Jenny van Maerlant brachten een kostelijke scène. Van de vele" acteurs, het stuk werd in een uitgebreide bezet ting gebracht, noemen wij nog Kees van Iersel als een buiten- ALKMAAR. Als inwoner van deze gemeente, doch meer nog als oud-bewoner van de Oudeigracht, heb ik met bijzon dere belangstelling kenrus ge nomen van de beide artikelen van de Alkmaarse zakenman, die in dit blad resp. od 2 en 16 Februari j.l. zijn verschenen, met betrekking tot een eventuele demping van de Oudeigracht. Ik wil niet verhelen, dat ik aanvankelijk nogal zeer scep tisch stond tegenover de ge opperde plannen, omdat ik mij sterk gebonden voelde aan het beeld, dat de Oudegraoht in de reedis lang vervlogen jaren mij ner jeugd bood. Er ging een bepaalde bekoring uit van de hoge bomen wier zware takken zich als het ware schenen uit te strekken naar de niet-minder zware takken van hun collega's aan de overzijde van het water. 's Middags klokslag half één gooide schipper Kraakman de touwen los van zijn motorschuit, waarmede hij de dagelijkse beurtdienst op Eg-mond aan de Hoef onderhield en was café Stremimelaar op die hoek van de Oudegrachit en de Hofstraat voor de rest van de diaig veerhuis af! En dan de ritsen ouderwetse tjalken, die gedurende de Alk maarse kermis, waar de kramen stonden, die zij vervoerden, aan de walmuren waren gemeerd! Doch terecht zegt het spreek woord „Tempora mutantur et nos mutaimur in illis". De tijden veranderen en wii veranderen met hen. Tussen h-et platboomse motor- vlet je van schipper Kraakman en het hedendaagse verkeer ligt een volslagen revolutie van de middelen van vervoer van mens en goederen. Ik begrijp, dat andere tijden andere wetten stellen en dat men de uitvoering van deze wet ten der harde noodzakelijkheid wel kan remmen, doch niet kan tegenhouden. Daarenboven is het trotse ge boomte- aan de iepenziekte ten offer gevallen als een symbool, dat alles vergankelijk is, Typische oude geveltjes zijn door z.g. modern-uitgevoerde onderpuien voor altoos verminkt, deftige herenhuizen in magazij nen veranderd. Enige ti.id geleden was ik toe vallig getuige van de twijfel achtige butt, die door de man nen van Openbare Werken aan het, grachtwater werd ontfutseld en in deze tijd van schaarste aan schroot een welkome aanvulling heeft betekend. Maar nog zeer onlangs zag ik. dat de inhoud van de auto. die de ri'oolk'Olken uitpompt, nota bene in de Oudegraoht werd ge stort en dat even verder per soneel van de Reiniging de beer-- tonnotjes in het grachtwater na spoelde. Het vorenstaande hoe erger lijk op zichzelf ook leek rpij tenslotte net etver» eng als het feit, dat bij gebrek aan een cen traal rioleringsstelsel, dn Oude- gracht dienst doet als hoofdriotjl, waarop de particuliere riolen en closetten uitlozen. Het is mij bekend, dat er reeds lang plannen bestaan tot de aanleg van een nieuw riole ringestelsel, wat langzamerhand een mlllioenenkwestie is gewor den. Voor wat de Oud'egraCht be treft. "zou eventuele demping een aanzienlijke besparing met zich brengen omdat de riolering dan reeds tijdens de demping zou kunnen worden uitgevoerd. Ben ik dus op hygiënische en aesthétisc'he gronden van tegen stander tot voorstander van dem ping bekeerd, het artikel in dit blad van 16 Februari j.l. „De gedempte "Oudegracht Alkmaars derde winkelstraat" is mii als het. ware uit het hart gegrepen. Want een gedempte Oude gracht betekent niet alleen Alk- mars derde winkelstraat, doch biedt ook een mogelijkheid tot oplossing van het nog altiid be staande schouwbuirgprobleem, tot de toekomstige bouw van een uitzonderlijk centraal gelegen en per auto uitstekend bereikbaar post- en telegraafkantoor b.v, tussen de zusterschool er» de Brillensteeg, tot plaatsing van stationnerende taxi's en -tot aan leg op het breedste gedeelte van een parkeerstrook in het hart van die stad. Ik ben van mening, dat een gedempteOudegracht de huidige bebouwing snel van aanzicht zal doen veranderen en deze boule vard de slagader van Alkmaars leven er» verkeer zal worden, als men slechts dte moed heeft de ogen op heden en toekomst te richten. Een gedempte gracht behoeft in het geheel niet lelijk aan te doen. Wanneer voldoende aandacht aan de meubilering van het straatbeeld wordt geschonken, b.v. met het aanbrengen van eer» passende regelmatige beplanting met linden en de aanleg van groene sciheidingsstroken als b.v. op de. Wilhelm In a singel (geen water) in Maastricht, het plaatsen van vriendelijke wacht huisjes ten gerieve van het per autobus reizend publiek het tolereren van aesthetisch ver antwoorde kiosken, dan kan om het Jan Pietersz. Coen na te zeggen er waarlijk iets groots worden verricht: dan zal een dankbaar nageslacht hulde bren gen aan hen, die een vooruit ziende blik in daden durfden om te zetten, toen veranderde tijden om verwezenlijking van, plannen vroegen, die in vroegere jaren zeker revolutionnair en mogelijk wel Vandalistisch zouden zijn ge noemd. Wii lopen niet meer in kuit broeken, wij wonen niet meer in 'buisjes mét luifels of trapgevel- tjes, er bestaat geen klepperman meer. die 's nachts over ons waakt en de trekschuit en dil'i- genca kennen wii nog slechts van een plaatje. Inderdaad: „Tempora mutan tur". De tijden veranderen. Zii vragen van ons voortdu rende activiteit, want wie niet actief is blijft achter bij het steeds voortgaande tempo van diezelfde tijd. Daarom kan een gedempte Oudegracht een zegen voor het modern» Alkmaar worden. Eén oud-Oudiegracht-bewoner gewoon geslaagde figuur van de vrekkige huisbaas Geraart en de koppelaarster van Hetty Beck. Ook de andere medespelenden maakten de opvoering, onder de bekwame regie van Albert van Dalsum en met fraaie décors van Jacques Snoek, tot een toneel gebeurtenis van de eerste orde. Hartelijke huldiging De huldiging, die Jan Musch na afloop van de voorstelling ten deel viel, was eenvoudig en har telijk. Burgemeester Wytema sprak namens het huldigings comité de scheidende toneelspe ler toe en verzekerde hem, dat vele toneelliefhebbers verheugd waren hem nog eenmaal op de planken te zien. Is Jan Musch voor de jongeren een welhaast legendarische figuur geworden, de ouderen weten dat Jan Musch een dertig jaar geleden al tot-de grootsten in ons land behoorde. De burgemeester herinnerde de aanwezigen er aan,- dat Jan Musch veel in zijn leven aan anderen had gebracht en dat diens grote populariteit voornamelijk in het feit lag, dat hij in al zijn rollen had weten aan te tonen, dat er in ieder mens iets goeds steekt. De heer W. Mooy, de directeur van het Gulden Vlies, dankte de toneelspeler voor de vele voor treffelijke opvoeringen in het Gulden Vlies en bood hem een Alkmaars kaasje en bloemen aan. Van Alkmaar begon, aldus Jan Musch, de victorie. Want in Alk maar trad hij voor het eerst voor de scholen op en gaf hij zijn eerste voordracht voor 't publiek. Bin in Alkmaar zetelde de eerste burgemeester, die op zijn af scheidsavond niet „toevallig" ver hinderd was. Met een hartelijk woord van dank besloot de populaire toneel speler zijn loopbaan in Alkmaar, waarna het gordijn voorgoed ach ter hem werd gesloten. Misschien zijn enkelen van ons nog wel eens in de gelegenheid, Jan Musch als voordrachtskunstenaar op te zien treden. Het toneel heeft echter afgedaan, hoezeer men dit ook moge betreuren, want met Jan Musch, wij schreven dat al eerder," is een bladzijde toneel geschiedenis •afgesloten,, die zeker niet meer zal kunnen worden herschreven. L.S. (Advertentie) vanal' f 5.— tot f 17.— per lies, doch allen GOED I Geslaagd ALKMAAR Aan d-e Gemeen te Universiteit vah Amsterdam is geslaagd voor het artsexamen le gedeelte de heer H. C. W. Kersse- makers te Alkmaar. Alkmaarse Kamermuziek Vereniging ALKMAAR Het laatste con cert van de Kamermuziek Ver eniging in dit seizoen zal plaats vinden op Dinsdag 11 Maart a.s. m het „Gulden Vlies." Op deze avond zal voor leden en belang stellenden concerteren het beken de „Sweelinck-kwartet". Dit kwartet bestaat al enige jaren en oogst, waar het ook op- tredt. een welverdiend succes. Het lijkt ons onnodig iets meer daarover te zeggen daar dit kwar tet algemeen een grote populari teit bezit. STEUNFONDS „WESTERLICHT" ALKMAAR Het comité, Steunfonds Westerlicht, verzoekt ons mede te delen dat behoudens goedkeuring van B. en W. Zater dag a.s. een huis- en straatcol lecte zal worden gehouden. 's Morgens zal de. huis aan huis collecte worden gehouden en des middags zal met medewerking van de postharmonie en de pad vindersband de straatcoliecte worden gehouden. Zij. die. zich voor deze collecte willen beschik baar stellen kunnen zich alsnog opgeven aan mevrouw Snijders, Kennemerstraatweg 131. In het gëbóuw „Waakt en Bid" kunnen Vrijdag a.s. tussen 3 en 5 uur de collectebussen worden afgehaald. E is een sub-commissie inge steld voor de inzameling van kle ding en huisraad. Zij die iets op dit gebied willen afstaan, gelieven dit schriftelijk te laten weten aan de secretaris van het comité, de heer K. Kirpesteyn, kantoor Laat 165, De Operéttevel-eniging „Dan- za", heeft zich bereid verklaard een extra uitvoering te geven van de operette, „De Graaf van Luxemburg", weike opvoering ge geven zal worden op Donderdag 20 Maart in Het Gulden Vlies, waarvan de directie de zaal gra tis heeft beschikbaar gesteld. Giften kan men per giro aan het comité doen toekomen via post rekening no. 3652. Hoornse Cre- diet- en Effectenbank, Alkmaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren; Elisa beth M. dv J- Baar? ën C. Krujjer; Josiena S. dv B. Paulusma en G. van Stipriaan. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. VEEL BEWOLKING. Voor de Noord-Oostelijke helft van 't land: zwaar bewolkt, over wegend droog en koud weer met in de nacht en ochtend tempera tuur plaatseliik iets- beneden het vriespunt. Meest matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Oost. Voor de Zuid-Westelijke helft van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht iets zachter, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 7 Maart: Zon op: 7-13; onder: 18.31; Maan op: 13.43; onder: 5.53. TWEE ARRESTATIES ALKMAAR Het iuridisch onderzoek, dat ingesteld is naar de handelingen van de heren J. P. en J P. H. als bestuurders van de bouwsnaarkas ..Stad en Land" heeft thans, naar wii ver nemen, geleid tot arrestatie, van deze twee personen. De arrestaties ziin verricht in overleg met de Justitie. Beide nersonen worden verdacht van valsheid in geschrifte. DE BRUILOFT VAN FIGARO door de Nederlandse Comedie ALKMAAR Wij zijn ervan overtuigd dat de „Nederlandse Comedie" met de opvoering van het' beroemde blijspel „De brui loft van Figaro" van Caron de Beaumarchais op Maandag 10 Maart a.s. in het Gulden Vlies in onze. stad evenveel bijval zal on dervinden als overal elders. Het is dan ook een kostelijke voor stelling geworden waarin de eer ste krachten van de Ned. Comedie medewerken. De hoofdrollen worden vertolkt door Ellen Vo gel, Ton Lutz, Hans Kaart, B'ons Rademakers,, Jouki Broedeletj Lous Hensen, Johan Fiolet, Johan Elsensohn en Philippe de Cha- pelle. Wie zich vgn de Ned. Co medie het prachtige „Leer om Leervan Shakespeare" nog; her innert, weet wat dit gezelschap op het gebied van klassieke spe len presteert. R.K. Zangvereniging „Zingen is Vreugde" ALKMAAR Men verzoekt ons de leden van bovengenoemde zangvereniging erop attent te maken,dat de repetitie niet meer in cafe London is doch in het patronaatsgebouw aan het Var- nebroek. Nieuwe leden kunnen alsnog toetreden. BRIDGE-COM PETITIE BERGEN Door in de laatste competitie-wedstrijd gelijk te spelen, tegen de Alkm. Bridge Club, is het viertal van de Ber ger Bridge Club, bestaande uit de heren D. Honig, H. Plomper,. C. Hoogvorst en A, Yssels erin ge slaagd het kampioenschap te be halen van de Viertallencompeti tie, distriet N.-Holland Noord. Dit viertal zal op 26 en 27 April 1952 in „Esplanade"" te Utrecht m de le ronde van; .het Ned.Kampioensehap uitkomen te gen de Kampioenen uit de distric ten Den Haag en Gelderland. Vergadering Stille Omgang AKERSLOOT Op Vrijdag 14 Maart a.s. is er om kwart voor acht een vergadering in café Ver duin, in verband met de Stille Omgang te Amsterdam. Aange zien deze vergadering van belang wordt geacht hoopt het bestuur, dat er veel leden aanwezig zul len zijn. Bij deze vergadering zal o.m. ook een bestuursverkiezing plaats hebben. Tevens zij medegedeeld, dat iedere bézoeker bij de ingang een nummer ter hand zal worden gesteld, welk nummer hem een gratis reisbiljet kan bezorgen. Er zullen ïn tótaal 5 gratis reisbiljet ten beschikbaar worden gesteld. Grijpt dus uw kans. Mr. Bachg kom! spreken AKERSLOOT Het bestuur- van de Kath. Volkspartij, afd. Akersloot, maakt bekend, dat er op Vrijdag 21 Maart a.s. een grote propaganda-vergadering zal wor den gehouden in café Verduin. Als spreker zal die avond op treden de heer Mr F. J. Bachg, lid van de Tweede Kamer. Houdt dus allen deze avond vrij voor deze zeer belangrijke vergadernig. Mond- en klauwzeer breidt- zich uit AKERSLOOT Ook in deze gemeente breidt het mond. en klauwzeer zich uit. Deze veeziek te is thans geconstateerd op de bedrijven van de heren W. Smit, Zuidervaart 408 en W. Scherpier- horn, Starnmeer 461. Uilslag examen E.H.B.O. AKERSLOOT Op 28 en 29 Februari j.l. werd een examen afgenomen ter verkrijging van het diploma „Eerste hulp bij ongeluk ken". De examinator was dokter J. Degenaar uit Alkmaar. Voor het examen slaagden: B. van Diepen; Al. van der Eng; Aa. van der Eng; An. van der Eng: P. van der Eng; A. Kaandorp; Tb- Kaandorp: M. Krom; A. Lejjen; R. Meijne; G. Meijne; N. Pekel; G. Schut; A. Swart O. Terluin; J. Velzeboer: N. Velzeb'oer; G. vari Vliet en H. van Vliet Afgewezen 1. De St Lidwina-vereniging breidt zich gaarne uit. Nieuwe le den kunnen zich dan ook te allen tijde opgeven bij Mei, G. van Vliet. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren: Jo hannes M. zv J. J. Schoorl en M. A. Kaandorp: Petrus J. M. zv P. N. Kaptein en G. C. van Diepen; Antonius Nicolaas zv G. C. Krom en A. G. Leijen. Overleden: Marijtje Boot 79- j., weduwe van H. Scheepbouwer. Ondertrouwd: Nicolaas J. Groen 30 j. en Wilhelmina M. Gomman deur .26 j. Gehuwd: Adrianus de Boer 30 jaar en Elisabeth M. de Reus 28 j. OBDAM, 5 Maart, 12000. kg uien 28.0029.70, grove 30.60— 31.50. stek 13.30—19.30. 4ÖOO0 kg peen B 26.40—27.30, C 21.30— 22.30. D 12.7013.90. stek 8.20— 11.40, 13000 kg bieten: lange A 19.50—20.7.0 B. 9.50—11.40, C 8.50. medio 17.0017.40, 3500 leg rode kool 1 1'8.60, 2 15.80—18.30, 5000 kg gele kool 1 7.00—-9.80. 650 kg spruiten 33.0042.00. 800 kg witlof j 62.00—66.00, 2 55.00-A62.00, 3 50.00—57.00.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2