Wie van de drie hertogen de voorrang hebben zal Nam hoofd-officier steekpenningen aan? Financiën en Economie Sudeten-Duitse" kinderen door Tsjechen opgeëist HET WONDER EUCHARISTISCH CONGRES TE BARCELONA Zal Koningin Elisabeth de status van haar gemaal veranderen? Scheepsberichten Wie trapt erin...? Boeken-razzia's in de Oost-zone BEURSOVERZICHT Planter ontsnapt uit hinderlaag Politieke propagandazeggen V.S. Om uitzending naar Indonesië te voorkomen Wees met koffie-krenterig! Vlaamse studenten f Ondanks de soms nog heersen - schonken 100 aUfO/S|wIerstaaneDik^il"aLtdesne"uw wachten' en lan<ïs de wegen vinden we nu al het bladerloze door Otto Bührs PAGINA 4 DONDERDAG 6 MAART 1952 LONDEN (Ass. Press) hertog van Edinburgh is De „de eerste man van het Rijk" wan neer hij uit is met zijn vrouw koningin Elizabeth II, maar wan neer hij alleen is hebben twee andere hertogen de voorrang, al dus heeft een woordvoerder van Buckingham Palace verklaard. Wanneer er een bijeenkomst is die niet door de koningin wordt bijgewoond, hebben de hertogen van Gloucester en Windsor, broers van wijten koning George, de voorrang boven de echtgenoot van de koningin. Deze ingewikkelde staat van zaken zal blijven voortduren tot dat de koningin, wanneer zi.1 zulks wenst, de staat en de titel van de hertog van Edinburgh zal veranderen. Elke verandering door de koningin, aangebracht zal de goedkeuring van het parle ment ontvangen, maar niets wijst er op, dat de koningin van plan is spoedig hiertoe over te gaan, aldus wordt in koninklijke krin gen verklaard. Dat de kwestie der voorrang reeds geregeld zou zijn ten gevol ge van de rangorde waarin de hertogen in de processie tijdens de begrafenis van koning George liepen, is niet juist. De hertog van Edinburgh liep aan de rech terzijde en links liepen de her togen ven Gloucester, Windsor en Kent, .Tijdens de begrafenis is er met aan voorrang gedacht", aldus de Barendrecht 2 7 v. Antarctic te Kaapstad verw.: Laertes 3 te Belawan; Loenerkerk 5 v. Madras Loosdrecht 5 Genua verin.; Oran jefontein 5 te Hamburg; Papen- drecht 26 Vlaardingen verw.; SUedrecht 12 v. Montevideo te Curasao verw.; Woensdrecht 3 v. A'darn te Curacao: Helder 4 v. Barranquilla-Cristobal; Luna 4 v. Philippeville nr. Algiers; Merwe- de 6 te Le Havre verw.; Orion 4 te Saloniki nr. Istanboel; Schie- diik p. 4 Gibraltar; Tamo p. 5 Madeira nr. Antwerpen; Waal 2 7 Antwerpen verw.; Axeldiik 5 nm. te Le Havre verw.; Gooiland 4 nog te Santos; Helena 4 y. Mara- cawo te Trinidad; Hera 4 v. Pun- tacardon nr. Maracaibo: Niger- stroom 4v. Duala te Lagos; Obe- ron 4 v. Kingston nr. Port au Prince; Oranje 5 v. Port Said nr. Suez: Stentor 5 vm. te Paramaribo verw.-Georgetown: Zuiderkruis 4 v. R'dam nr. Halifax. VRIJDAG 7 MAART 1953 HILVERSUM I, 402 m: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 2100 VARA; 22.40 VPRO 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00 —24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmuz.; 3.00 Nieuws- en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek: (9.309.35 Waterstanden); 10.00 Kinderen en mensen, causerie; 10.50 Morgenwijding; 10.20 Schoolradio; 10.50 Gramofoonmuz.; 11.10 Voor dracht; 11.30 Pianorecital; 12.00 Or kestconcert* 12.30 Land- en tuinb.- raededelingèn: 12.33 Sport en prog nose; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek; 13.20 Lichte muziek; 14.00 Voor de huis vrouw: 14.20 „Idomeneo", opera C3e bedrijf) (gr.pl.) (intermezzo plm. 15.35 Voordracht); 16.00 Orgel en zang; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Kamerkoor* 17.20 „Wij en de mu ziek", muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk Om de bocht 19.00 Pianospel; 19.10 „Wat doet Uw man?", klank beeld* 19.30 Berichten; 19.40 „Wat dunkt U van den Christus?", cau serie; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbe spreking; 20.10 Strijktrio; 20.30 „Benelux", causerie; 20.40 „Leven op de aarde", causerie; 21.00 Ge varieerd programma; 21.30 „De Ducdalf"; 21.50 Buitenlands week overzicht; 22.05 Rhythmische mu ziek; 22.30 Gramofoonmuziek; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avond wijding; 23.00 Nieuws; 23.15 „In Huwelijk en Gezin", causerie; 23.30 24.00 Omroeporkest. HILVERSUM II, 298 m: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 'n Woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde mu ziek: 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gramofoon muziek 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek: 11.15 Viool en piano; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Gevarieerde muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen: 12.33 Amusementsmuziek: 12.59 Klokgelui* 13.00 Nieuws; .13,15 Ka merkoor; 13.35 Gramofoonmuziek; 14.00 „Het aanleggen van een mooi gazon", causerie; 14.15 A capella- koor; 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Viooi. en clavecimbel; 15.40 Voor dracht.; 16.00 Vocaal kamerkwartet; 16.25 Voordracht; 16.45 Gramofoon muziek; 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd; 17.30 Marinenieuws; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Fries programma; 18.00 Nieuws; 18.15 Har*pensemble: 18.45 Ghmofoon- muziek: 18.50 Muzikale causerie; 19.15 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting; 19.35 Gramo foonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten: 20.10 Vijf minuten; 20.15 Radio Philhar- monisch orkest, groot koor en so liste; 21.05 Gramofoonmuziek; 21.15 „Hoe kan de werkgelegenheid in Nederland bevorderd worden?", ronde-tafel gesprek; 21.45 Lichte muziek; 22.00 Gramofoonmuziek; 22.10 Gevarieerde muziek; 22.30 Or gelconcert; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws en S.O.S.-be- riehten; 23.15 „Het Evangelie in Esperanto", causerie; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 7 MAART 1952 Experimenteel televisie-programma van de AVRO 20.1521-45 1. Demonstratie en wedstrijden tafeltennis; 2. Tele- vizier. Pauze. 3. Turndamonstra- ties. woordvoerder. „Men had er eer der aan gedacht om de twee oudere hertogen in het midden te plaatsen en de jongeren aan beide zijden". De officiële voorrang zoals deze op het ogenblik bestaat werd be volen door koning George, die de hertog van Edinburgh liet vol gen op die van Gloucester en Windsor. De woordvoerder voor het paleis voegde eraan toe, dat die volgorde niet veranderd is. „De koning maakte een uitzon dering die enige verwarring ver oorzaakt heeft. Hij gaf opdracht dat de hertog van Edinburgh AANKLACHT TEGEN 103 EGYPTENAREN CAIRO, 5 Maart (A.P.). Bin nenkort zal een aanklacht worden ingediend tegen 103 Egyptenaren, die de hand hebben gehad in de wanordelijkheden in Cairo op 26 Januari. Dit werd vandaag door betrouwbare woordvoerders aan Associated Press meegedeeld. De 103 zullen 12 Maart terecht staan voor een militair hof, aldus de woordvoerders. Een van hen wordt beschuldigd van moord de overigen van brandstichting, plundering en oproer. TOKIO. 5 Maart (A.P.). In een uitzending van radio Pjongjang werd vandaag be toogd. dat de Nederlanders proberen misdadigers te re- cruteren voor hun vrijwilli- gersbrigade in Korea. De Nederlanders zouden „met zoete woordjes" trach ten om veroordeelden, wier vonnis was opgeschort over te halen dienst te nemen voor Korea. wanneer hij met Elizabeth zou zijn, die toen prinses was, haar onmiddellijk opvolgt in rang. Het was een rationele maatregel om hen bij officiële aangelegenheden bij elkaar te houdeiv', zei hij. Extra televisie-uitzending op feestdagen De Staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft er in toegestemd, dat op de komende feestdagen, 30 April en 5 Mei extra-televisie-uitzendingen zullen worden verzorgd door de Nederlandse televisie-stichting. De VARA zal in de gelegenheid worden gesteld op 1 Mei een feestprogramma via de televisie uit te zenden. BONN, 5 Maart (A.P.). De communistische autoriteiten in Oost-Duitsland hebben in de scho len, bibliotheken en boekhandels intensief jacht gemaakt op Wes terse literatuur en bij deze zuive ring naar schatting zes millioen boeken in beslag genomen. Dit werd vandaag in Bonn meegedeeld in een rapport van het ministerie voor aangelegen heden betreffende geheel Duits land. Op de communistische lijst van verboden boeken komen thans in totaal 19.562 titels voor. Tot de verboden boeken behoren o.m. Wildwest verhalen en avonturen romans. De boekhandel in Oost-Duits land wordt gedwongen grote hoe veelheden politieke literatuur in te slaan, speciaal Russische boe ken. De geschriften van Stalin, Lenin, Marx, Engels en nog en kele internationale linkse auteurs staan bovenaan op do lijst van officieel goedgekeurde literatuur. DEVIEZENRESERVE THANS GEDAALD Voor het eerst sinds geruime tijd is de deviezenreserve achter uit gelopen en wel «Kt een be drag van f33 millioen tot f905.8 millioen. Van de posten, die onze deviezenreserve bepalen heeft het totaal aan Nederlands schat- kistpapier, waarin guldenssaldo's voortvloeiende uit betalings- accoorden zijn belegd, hieraan wel het meeste meegewerkt door een stijging van f113.6 millioen tot f142.5 millioen aldus de jongste weekstaat van de Ned. Bank. Een andere opmerkelijke wijzi ging is een daling met circa f162 miillioer» van de diverse rekenin gen aan de diabet en creditzijde toifc reap, f34.3 millioen en f102.2 mBioen. De Ned. Bank tekent 'hierbij aan, dat beide dalingen vrijwel geheel toe te schrijven zijn aan de overdracht, aan Indo nesië van de saldi der tegen- waarderekenfagen van de aan Indonesië verstrekte E.C.A.-huip, die tot gelijke bedragen in elk van deze twee posten waren be grepen. De rnaandiwisseling is ditmaal tamelijk zwaar geweest. De grote 'behoefte aan geld blijkt, niet al leen uit een stijging van voor schotten in rekening courant met ruim f4 millioen ent een gro tere banktoiljettencirculatie, die met f72.5 millioen is aangegroeid tot f2.938,70'5.390, maar ook uit een stijging van de wissels eniz. in disconto tot f8.000.500, waar van precies f8 millioen bii de hoofdbeuk. Productie de Lampongs De cuituuwnii. de Lampongs heeft in Februari j.l. 45.000 kig droge rutober geoogst (v.m. 46.OW). Van oogst 1952 is voor uit verkocht 270.000 kg. De taxa tie voor de rulbberproductie van 1952 bedraagt 475.OW kg. Het wereldsuikeroverschot in 1951/52 De wereldopbremgst aan vrij beschikbare suiker in het op 31 Augustus 1952 ten einde lopende jaar wordt door de statistische commissie der aan de wereldsui- kerovereenkomst deelnemende landen op 6.50*7.000 ton ruwe suiker geraamd. Bii een geraam de wereldbeboefte van 5.250.000 ton zal het overschot, dat aan de voorraden zal worden toegevoegd 2.257.000 ton bedragen, OPWEKKENDE SITUATIE IN HAVEN VAN SOERABAJA Naar Aneta uit haven- en scheepvaartkringen verneemt, is de situatie in het havengebied van Surabaja sinds het begin van dit jaar aanmerkelijk verbe terd, wat in de eerste plaats moet worden toegeschreven aan de maatregelen, die in de afgelo pen maanden door de overheid zijn genomen. Het aantal dief stallen, groot en klein, is de laat. ste tijd sterk afgenomen. Een van de maatregelen d'ie sterk heeft bijgedragen tot een verbetering der veiligheid in Tandjong Perak, is het intrekken van de havenpassen van enkele miandurs, die verantwoordelijk worden gesteld voor diefstallen» gepleegd door onder hun toe zicht staande koelies. Hoe nor maal het thans in de haven is moge blijken uit het feit, dat dezer dagen 5900 ton rijst uit de „Straat Soenda" kon worden ge lost zondier dat zich hierbij een incident voordaed of een korrel riist verloren ging. Hetzelfde was het geval met een grote partij meel. Van deze partij werd slechts één zakje opengesneden. De zakjes zijn n.l. zeer geliefd als stof om er een hemd van te maken. Zodra men bemerkte, dat. er een 'baaltje gestolen was, ginger» alle arbeiders achter de dief aan, die binnen enkele mi nuten gegrepen werd' en. aan de politie overgeleverd'. Ook de arbeidsprestaties in de haven van Surabaja, aldus Ane ta's zegslieden, zijn de laatste tiid aanzienlijk verbeterd. Zo werd de „Straat Soen'd'a'' b.v. in vier dagen gelost, een prestatie, nagenoeg gelijk aan froor de oor log. Men hoopt, dat de algehele situatie in de haven zich i^t op gaande lijn blijft voortbewegen, aldus Aneta. AMSTERDAM, 5 Maart. De zeer vaste stemming in New York, waar Wal'lstreet gisteren krachtig in herstel was. liet niet na ook de Amsterdamse Beurs gunstig te beïnvloeden. Na de weifelende stemming der laatste dagen met meestal afbrokkelen de koersen, veerde de bauirs van daag enigszins op, en hoewel de handel nergens grote omvang had, kwamen de koersen toch op een hoger peil. Uiteraard was men vandaag nieuwsgierig naar het agiopercentage voor Ameri kaanse waard'en, dat gisteren met ruim een punt daalde tot een laagterecord van amper 3 voor 1'9'52. De vaste stemming in Wallstreet werd hier echter on verdeeld overgenomen, zodat 'het agio vandaag op 3 a 314 ge handhaafd bleef. Na een goed prijshoudende opening trokken de internationale fondsen iets aan en 'handhaafden zich hiema gemakkelijk. Olies en Unilever sloten ruim twee pun ten hoger en aandelen Philips verbeterden zelfs bijna 5 punten. De incourante industriemarkt, waar de markttendens niet altijd direct on de voet gevolgd wordt, gaf bier en daar nog wel een klein koersverlies tei zien maar was toch overwegend eveneens vast gestemd. De scheepvaart afdeling kon, mede door de gunstige onder toon elders, haar aanvankelijke aarzeling overwinnen en sloot vandaag *met winsten van 1 tot 3 punten. Vooral aandelen Holland Amerika lijn waren op 171 (16814) in herstef. Op dip Indonesische sector werkte de „moest, begunstigde clausule" in het ontwerp verdrag verder door en ook het overschot op de Indonesische handelsbalans van lVz milliard roepiato, maakte een bevredigende indruk. De beleiggingsmarkt onderbrak de vaste stemming der laatste dagen en vertoonde een lichte achteruitgang. SCHIETEND VRIJGEKOMEN SINGAPORE, 5 Maart (Reuter) De 22-jarige Nederlandse planter M. E. R. Jansen baande zich gis teren al schietend een weg uit een hinderlaag, die hem was ge legd door 19 guerilla's op een En gelse rubberonderneming in het Labls-district, te Johore. Hij is thans met vijf kogelwonden in een hospitaal opgenomen. Jansen's munitie raakte op op het tijdstip, dat de guerilla's zich terugtrokken, nadat ze zijn Chi nese mandoer hadden gedood, een Maleise jeepchauffeur hadden ge wond en het geweer van een poli tieman hadden gestolen. Door het vuren van de heer Jansen is minstens een der aanvallers bui ten gevecht gesteld. Later werd bevestigd, dat Jan sen een guerilla heeft doodgescho ten en een heeft gewond. ff BONN (A.P.) De V.S. heb ben een Tsjechische beschuldi ging, dat een aantal Tsjechische kinderen In de Amerikaanse zone van Duitsland met geweld wor den vastgehouden als „piolitieke propaganda" van de hand gewe zen. De Tsjechen hadden in een nota de terugkeer van Hannelore Pospisil en andere Tsjechische kinderen geëist, die, volgens hen, door de Amerikaanse autoriteiten werden vastgehouden. Volgens Praag werden de kin deren tijdens de Nazi bezetting van Tsjechoslowakije aan hun ouders ontnomen. In een aan de Tsjechische mi litaire missie in Berlijn overhan digde nota wordt gezegd dat: „Het de politiek van de Ame rikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland is geweest bij de be paling van het lot van wezen elk 's-GRAVENHAGE. De advo caat-fiscaal bij hef Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag requi- reerde een gevangenisstraf van een jaar tegen de 68-jarige voor malige luitenant-kolonel F. H. E., die tot 1950 als hooggeplaatst ambtenaar werkzaam was bij het Ministerie van Oorlog. In deze functie zou hij in de jaren 1946, 1947 en 1948 als ambtenaar giften hebben aangenomen, die hem ge geven werden met de bedoeling hem in strijd met zijn plicht te doen handelen. Voorts zou hij zich aan oplich ting van 10.000 gulden hebben schuldig gemaakt. De Krijgsraad veroordeelde de bejaarde overste tot een gevangenisstraf van an derhalf jaar. De beklaagde be rustte hierin, dach de auditeur militair tekende appèl aan. als schadevergoeding voor degene die i.p.v. de chemicus naar Indo nesië zou vertrekken. De plaats vervanger ging echter geheel vrij willig en wist van schadevergoe ding niets af. Twee directeuren van het bedrijf, als getuigen ge hoord, verklaarden dat zij nooit geld zouden hebben uitgegeven als de z.g. plaatsvervanger daar op geen prijs stelde. De advocaat- fiscaal verheelde niet, dat de Krijgsraad in de behandeling van deze zaak zeer gebrekkig was geweest, daar hij beklaagde van de oplichting van 10.000 gulden had vrijgesproken. „Het moet een ieder die van deze zaak hoort met schrik vervullen, wanneer hij aanneemt dat de oproep voor de militaire dienst wordt beïnvloed door het bedrag dat ter tafel komt", zeide mr. Gilse. „Het ver trouwen in de onaantastbaarheid van een hooggeplaatst ambtenaar gaat verloren". De hoge leeftijd van de beklaagde en diens goede staat van dienst in aanmerking genomen, eiste hij een gevange nisstraf van een jaar. De verdediger, mr. Mout, vond de tenlastelegging niet bewezen. Uitspraak 18 Maai laart a.s. kind als een individu te beschou wen wiens persoonlijke belangen gewaarborgd moeten worden". Wat betreft Hannelore Pospisil wordt opgemerkt, dat zij het kind is van een zeer jeugdige Sudeten Duitse moeder. De vader van het kind is gesneuveld. Een pleeg moeder, eveneens een Sudeten Duitse, werd door de toenmalige Duitse bezettingsautoriteiten van het Sudetenland aangewezen. Zij werd na de oorlog met vele an dere Sudeten Duitsers naar Duits land uitgewezen en bracht het kind met zich mee. Hannelore is, aldus de nota, de laatste tien jaar in het huis van deze pleegmoeder geweest. „Op 2 Juli 1951 besloot het Amerikaanse Gerechtshof in Augsburg dienovereenkomstig, dat de belangen van het kind het best gediend zouden worden door haar toe te staan gelukkig te blijven onder voogdij van deze pleegmoeder. „Dit besluit werd op 3 Decem ber 1951 bekrachtigd door het Amerikaanse Hof van Cassatie. In verband metdeze rechtszaak zou terloops kunnen worden op gemerkt dat de moeder van het kind, ofschoon t iidig gewaar schuwd wanneer de zaak voor zou komen, niet voor de recht bank verscheen, maar vertegen woordigd werd door een lid van de Tsjechoslowaakse militaire missie, een man die sindsdien asyl in de Duitse Bondsrepubliek gevraagd heeft". Er zijn van die kleine dagelijkse genoegens in het leven, die een mens zich zeker gunnen moet Eén van die genoegens is ons dagelijks kopje koffie en we zijn er niet krenterig mee nu de koffie vrij is Maar aan de p r ij s kun nen we wat doen. Ruim twintig cent per half pand kunnen we besparen op koffie van de beste soort. Want De Grayter's koffie wordt met o<t s s a b on verkocht In deze dure tijd maakt tO korting op kwaïiteits-koffie zóveel uil, dat geen enkele huisvrouw zich veroorloven kan daar van niet te profileren. 1 520305 Nekkramp in Wierden ALMELO, 5 Maart. In de buurtschap Hoge Hexel in de ge meente Wierden is een geval van nekkramp geconstateerd bij de familie L. Barcelona verwacht met open armen de katholieken van de ge hele wereld en alle mensen in een reusachtige smeekbede, om van de Eucharistische Jezus de volkomen vrede te verkrijgen: de zielevrede en de vrede der wapenen, die vrede, waarvan de engelen al zongen bij de kribbe van Bethlehem: „Vrede aan de mensen van goede wil". Het biedt hun zijn prachtigste juwelen: de Kathedraal, een on vergelijkelijk gotisch monument, indrukwekkend door zijn harmo nieuze proporties en het Palacio Real Mayor (Groot Koninklijk Paleis) op het Plaza del Rey (Koningsplein), residentie van de graven van Barcelona. Van dit paleis verdient bijzondere ver melding de „Salón del Tinell", de koninklijke kapel van de heilige den wordt. Agatha. De heiligdommen van de H. Maria ter Zee en van de H. Familie, zijn eeuwige schild wachten en wierookvaten van het geloof en de liefde der bevolking van Barcelona. De triomfboog, symbool van de eerste wereld tentoonstelling van 1888, vormde het begin van de grote uitbrei ding van het moderne Barcelona. Op* circa 40 km van de stad is het heiligdom van Onze Lieve Vrouw van Montserrat, patrones en heerseres van het Eucharis tisch Congres gelegen. Wij zullen haar zien, omgeven door de lief devolle bewondering van een verenigde wereld, die Haar Zoon en Haar Verlosser aanbidt en verheerlijkt. Zo verwacht Barcelona ook de Nederlandse deelnemers aan het 35e Internationaal Eucharistisch Congres, dat van 27 Mei tot 2 Juni binnen haar muren gehou- \/ooye.<zt55umpioman Zo verscheen de grijze militair andermaal voor het gerecht om, bijgestaan door zijn raadsman mr. A. Mout, verantwoording van zijn daden af te leggen. Hij be kende 2000 gulden te hebben RBnssnoinëii ygji een eerste Tui™ tenant om diens1 broer voor uit-!""""""""""""""""""""""'"""""""""""""""""""""""""""'"""""""""""""""""""'"""""""""""""""""""'"/""ii'/iii zending naar Indonesië te be-§ hoeden. Tevens bad hij een be-| drag van 2500 gulden aangeno-? men van een reserve eerste luite-| nant, die als chemicus in een S bedrijf werkzaam was en daar S niet gemist kon worden. Ook deze| behoefde niet naar Indonesië te| vertrekken. Hij werd er echter? ook van beschuldigd een bedrag van 10.000 gulden in zijn zak tei 1 ir*i w w n hebben gestopt, dat het chemisch 5 laatste decade van Februari schonk ons nog een paar bedrijf beschikbaar had gesteld 5 onverwacht mooie voorjaarsdagen. Direct kwam de natuur in 5 actie. Er wordt geen rekening gehouden met de voor ons veel- zeggende datum 21 Maart. Het is heus geen zeldzaamheid om in het begin van Februari sneeuwklokjes te vinden welke met schuchtere kopjes nog net boven de sneeuwlaag uitkomen. 5 de winter stihiint vooral d'e ekster Speenkruid en vroegeling zullen niel lang meer op zich laten 5 nog in dikke lagen onder de uit- klein hoefblad. VOOR OOSTPRIESTERHULP 5 verkoren boom ligt, is de langge- S staar te bontjak al druk met HILDENSHEIM, Duitsland (Ass s vrouwlief bezig aan een woning, het witte vlak dat zo aardig in riet of takkenbossen, zijn de Press) Katholieke autoriteiten 5 Zo gauw heeft de winter dan de zon kan opblinken, rappe ta- eenden-eieren weer te vinden. Dit hebben 30 van de 100 auto's, wel-5 ook .nleti de wÜ'k Henopien of de linkjes met hun gracieuze vlieg- iaar werden in de derde week ke door Belgische studenten voor I ee/- e ?ten™eP- k«men los. Mis- oefeningen, in gesloten colonne van Februari de eersten gevonden vluchtelingen priesters nesrhnn- 5 sjnien heeft U ze al gehoord? zwenkend naar links en rechts. Drie in een nest. ken zijn overgenomen fee ove- 5 0"ze! 'beroemde zwarte zanger de alsof in een marionettentheater Kieviten bevolken onze weilan- riee lutö's zullen late?' verduld 5 r+el' 1S vastf b" eersten. Het aan a le touwtjes tegelijk werd den. vooral die welke onder water worden veraeem 3 gaat nog wat schuchter, maar als getrokken. hebben gestaan, en langs de De Volkswagens werden ge 5^ ™ekpn verder zijn, Verder zien we nog tafeleen- oevers van meren en piassen .ue voiKswagens weraen ge-zal hu het in de top van de een den, pnlstaarten of smienten, staan grote troepen scholeksters kocht met geld, dat door de of andere boom uitjubelen, onge- s Avonds heeft U vast wel eens te dromen. Zo nu en dan komt er Vlaamse katholieke studenten wild zult U vast even meeluiste- het geroep van de smienten ge- wat leven in de brouwerij wan- werd bijeengebracht. $ren. geboeid door die immer op- hoord. Geheimzinnig klonk het Tot de inzameling werd het timistische geluiden. Ook ziin ne- „hiew-hiew" geluid door de stille initiatief genomen door pater ven, de grote- en de zanglijster avond. Maar toch ontdekken we Werenfried van -Straaten, die§va*len reeds te beluisteren. al 'n paar van onze inheemse vo- sinds het einde van de oorlog ver- Hout- en holenduiven koeren, gels. Futen ziin meestal bii de scheidene oriëntatiebezoeken aan$en spreeuwen kwetteren dat het eersten en boven de rietvelden Duitsland gebracht heeft. lu'st 1S- A1 hebben echter en- loert alweer de dood in de vorm K kele van onze broeders de prelu- van een bruine kiekendief. Langs wordt er dan geproduceerd uit de ingezet, nog vele gasten genie- de poldersloten merken we de die prachtige rode puntsnavel. Voemarlf* Ut»**.Ut ten van de Hollandse gastvrijheid, slungelige figuur van de blauwe vtemdrw wrrecnr Bonte Kraaien bevolken nog de reiger weer op. op speurtocht naar UTRECHT 5 Maart On de asfoelten en zeedijken, door de het nog schaarse voedsel. veemarkt te'Utrecht werden he-"—t kwettert nog een troep In hun kolonies is het alweer den^ïneevoerd 361 nuchtere kal-1 si's-lets en door bosschages slinse- ePn drukte van belang. Ze zijn vl?en Prhzen? 36—48 Vanweae I r?n tr08üen goudhaantjes. Op de druk bezie met het opkalefateren rfp 1pop'„p Sülas?en en liggen nog dui- van hun nesten. Ergens aan een de stugge handel lagere pryzen. 5 zenden eenden, kuifeenden met slootkant verborgen onder wat neer ePn paar soortgenoten zich bij het gezelschap voegen, of zich er van verwijderen, maar verder blijven ze waar ze ziin, als gehypnotiseerd op hun plaats. Dat is wat anders wanneer deze vogel eieren heeft. Wat een geluid Nog even, dan komen we m krantenberichtjes de aankomst data onze „hofzangertjes" weer tegen. Fitis. tjiftjaf of fluiter, laat niet lang op ie wachten. Februari is om en Maart brengt schone be loften voor het naderende voor jaar. J. L. B. FEUILLETON 30. HOOFDSTUK XIII Carlos Cabados Enige maanden later wandelde. Stella Duea*o in d'e bossen bii Al- geslaagd ben. Juap Cabados cira. Het was lente en de grond heeft zich niet gehouden aan de was bezaaid met bloemen, vogels aanwijzingen, die hem gegeven zongen overal en de lucht was vol blijheid-, die in haar hart echter geen weerklank vond. Ze was weer volkomen gezond, maar iets van de vrolijkheid' der jeugd was van baar weggegaan en in haar grijze ogen lag nu een peinzende uitdrukking. Voor haar snuffelden een paar zwar te jachit-spaniels tussen de strui ken er» blaften nu en dan vro lijk, wanneer een vogel, door hen nagezeten, wegvluchtte. Ze wandelde voort, nauwelijks naar hen kijkende, diep in gedachten. Tenslottp bereikte ze een boom. die geveld en geschild .was. Ze ging er op zitten, nam een brief uit de zak van haar sportjasje, vouwde het dunne buitenlandse briefpapier oper» en begon te lezen: „Het spi.it me erg, dat ik- ie dit slechte nieuws moet mededolen. Ik heb miin best gedaan en het is niet mijn schuld, d'at, ik niet waren en droeg zodoende recht streeks bii tot zijn eigen diood. Terwi'lle van jou wenste ik, dat het anders was geweest, maar 'het lot haeft het zo gewild. Het is misschien een geringe troost te bedenken, dat voor een man als Juan Cabados een snelle dood verkieslijker was dan levens lange gevamgenisschap op lie Nou en dat hij ontkomen is aan de verschrikkingen, opgesloten te zijn onder mannen zoals daar bij elkaar ziin. Je moet mij niet aansprakelijk stellen voor een fout, die ik niet bij machte was af te wenden. Ik heb alles gedaan wat ik kon, maar zoals ie weet, kan niemand op tegen het onvermijdeMike. En het lot was tegen jou en mij Ik zal eerst in de lente terug zijn, daar ik naar San Francisco ga, maar biimijn terugkeer vertrouw ik de beloning te ont vangen, niet voor wat ik heb be reikt, maar voor mijn pogingen daartoe. Ik weet, dat je je belof te zult houden en ik geloof, dat einde Mei een geschikte tiid zou zijn voor ons huwelijk. Maar dat hangt natuurlijk van jou af Haar ogen dwaalden af van de brief waarvan zij elk woord vele malen had gelezen sedeirt zii hem drie maanden geleden ont ving. en een peinzende uitdruk king kwam op haar gezicht. Ze 'had beloofd Carlos Cabados bii zijn terugkeer te trouwen en nu vroeg ze zich af, of zii die be lofte zou kunnen houden. Houd ik van Carlos? fluis terde ze bii zichzelf. Ja? Het antwoord d*at haar hart baar gaf, was niet zo duidelijk als ze kon hebben gewenst. Ze mocht hem: ze waren altijd vrienden geweest en hii was een man, van wie vele vrouwen zou den kunnen houden. Maar zij was niet zeker van zicbizelf. Ter wijl ze daar zat haalde ze zich zijn knap gelaat voor de geest en toen werd het beeld weg gevaagd door een ander dat van Juan Cabados, staande bij de dode in de flat, er op aan dringend d'at, zii terstond weg zou gaan. Van hém zou zii heb ber» kunnen houden. Ergens achter haar in het bos knapte een tak en toen haar 'bonden in de richting van het geluid renden, verwoed blaffend, keerde zij zich om. De gestalte van een man, die naar haar toe kwam werd zichtbaar. Bii de eerste oogopslag zag ze zijn ge zicht niet, dat verborgen was door een tak van een boom. Maar zii hoorde zijn stem, toen hii tegen de honden sprak en toen ze opstond werd haar gelaat plotseling bleek en een gevoel van beklemming greep haar aan. Zij zag nu het gelaat van de nieuw aangekomene en wist dat 'haar voorgevoel haar niet had bedrogen. De man was Carlos Cabados. Op hetzelfde ogenblik zag hii haar en haastte zich glimlachend naar haar toe. Mooi zo, Stella; riep hii uit. terwijl hii haar band nam. Je tante vertelde me, dat je deze kant was uitgegaan maar ik zou je niet gevonden hebben als de honden me *niet hadden gehol pen. Ik hoorde ze blaffen Een ogenblik bleef Stella spra keloos staan. Haar gedachten waren in de war. Ze besefte dat het uur der beslissing voor haar was aangebroken en dat ze er niat op was voorbereid. Toen sprak ze stamelend: Jii, Carlos! Dat is een ver rassing! Wanneer.... wanneer ben jp teruggekomen? Eer» uur geleden, antwoord de Ibii glimlachend. Ik heb ,ie een telegram gestuurd, maar toen ilk op weg van het station de jongen er mee ontmoette en van ie tante hoorde, dat .ie het niet gelezen had, begreep ik dat mijn komst een verrassing zou zijn. Maar je bent blij me ts zien, is het niet, Stella? Natuurlijk, Carlos, ant woordde zii vlug. Hoe kun je het vragen? Door de uitdrukking op je gezicht lachite hij. Maar als ie blij bent, ben ik meer dan blij terug te zijn op Montejucar! Hii zweeg een ogenblik, keek haar toen ernstig aan en zei: Je weet dat ik je opdracht niet h<sb kun nen vervullen, d*oor eer* fout, die niet de mijne was. Je brief heeft me dat ver teld, antwoordde ze rustig, maar ik.ik zou gaarne de bii zon derheden horen. Voorzover ik ze weet, zal ik ze je vertellen. Maar wil je niet gaan zitten? Zonder te antwoorden ging Stella weer op de gevelde boom zitten en Carlos nam naast haar plaats. Hii zweeg een ogenblik, ziin gedachten bijeenrapend en het meisje keek hem aan. Vertel mij alias. Ik zal je vertellen wait ik weet, maar dat is natuurlijk niiet alles en niet zo heel veel. Slechts een kleine aanvulling op miin brief. Zoals ik .ie schreef, nam Juan Cabados op lie Nou nogal een bevoorrechte positie in. Voor zover ik te weten kon komen, had hij de opmerkzaamheid van de gouverneur getrokken en wa:s hot hem toegestaan zijn kunst te beoefenen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4