AURORA houdt Neerlands naam op zuiveloebied hoog Hef Noordhollandse Landbouwveeslag Kop van N.-Holland krijgt betere watervoorziening Algemene vergadering KJ. Kennemerland Kamerlid Th. S. J. Hooij beantwoordde vragen uit afdelingen der Statenkring Kabinetscrisis afgewend in Oostenrijk Pijler van Westfrieslands welvaart De afdeling voor melkpoeder verwerkt 110.000 liter per dag Kosten nieuwbouw: f 1.000.000! Actuele onderwerpen met nieuwe gezichtspunten Vele maatregelen in voorbereiding Om Stahremberg's eigendommen Marktberichten F i DONUcküAC 6 MAAK! I yjZ PAGINA 7 Opmeer, één van de kleinste gemeenten in 't West-Friese land, heeft haar bijzondere karakter zeker niet alleen aan haar centra le ligging te danken, ook is de „ringsloot" geen slagader in het binnenscheepvaartverkeer die hier een belangrijke industrie deed ontstaan. Het is meer durf en onvermoeide ondernemingsgeest waardoor in de jaren voor de eerste wereldoorlog de grondsla gen werden gelegd voor wat nu een begrip is geworden, „Aurora" Een ondernemingsgeest die zich hier tevens sublimeerde in ver schillende andere ondernemingen zowel particulier als in coöpera tief verband, die allen de Water kant opzochten. Ge zult hier toevallig eens in de buurt moeten zijn, op 'n zo meravond als het meeste werk- rumoer geluwd is en alleen het doordringende metaalgeluid van honderden melkbussen U van verre de weg wiist. Laat vooral Uw stemming niet bederven als ge plotseling de weg versperd ziet door een truck, die U op (haar aohterschut laat lezen dat ze van plan is zowe] links als rechts te stoppen als ze daartoe behoefte gevoelt, maar die U deze keer aan beide ziiden evenveel, of weinig, ruimte liet. Erger U niet, het is misschien Tinus Boode, één van de melkrij ders, die bijna klaar is met zijn laatste rit. Met een paar forse zwaaien zal hij de bussen op de wagon klappen en daarna genoeg ruimte geven voor een 10-tons diesel. Laat U weer leiden door het bussengeramimel: en dit zal U voeren tot voor de „melkont- vangst" van Aurora, waar juist de avondmelk van 8535 koeien binnenkomt,' Ze durfdpn wel wat aan. de en kele boeren, die zo omstreeks 1912 wel oren hadden naar de plannen van hun collega A. Donker. Maar dat hun fabriek ondanks crisis en oorlogen zou uitgroeien tot 'n millioenen-affaire hebben ze niet kunnen vermoeden. Het werd Ja nuari 1914 voordat de fabriek op feestelijke wijze geopend kon worden, na veel strijd, tegenkan ting en. geldzorgen. Enkele maan den later reeds kwamen Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. Opmeer bezoeken, met het doel de nieuwe fabriek „Aurora" te bezichtigen. Sinds dat eerste iaar is er veel veranderd. Maar de pionie-sgeest van de oprichters bleef voortleven ..Tn 1915 is de fabriek reeds te klein, men besluit tot vergroting." 1916, de fabriek is reeds weer te klein, men besluit uit te breiden" korte maar typerende zinnen uit het gedenkboek. Verschillende k'eine dagfabrieken sluiten zich bii „Aurora" aan. In bijna ieder volgend jaar vinden we 'n kleine of gTotere uitbreiding vermeld. 1951, Grote uitbreiding noodzakelijk. Doordat in de loop van het laat ste tiental jaren de fabrieken in Benningbroek Oostwoud, De Wee- re en Twisk zijn opgeheven en Aurora nu ook de melk uit deze plaatsen verwerkt, was een grote uitbreiding dringend nodig. Onge veer een jaar geleden begon men met de bouw van een nieuw ke telhuis met machinekamer en 'n afdeling voor 't maken van „Ver- tuivingsnoeder." 'n gebouw van 18 hij 61 meter, waarnaast een nieuwe schoorsteen 45 meter hoog oprijst. De heer K. Hornstra, de assis tent-directeur, vertelt over de uit breiding het een en ander. Het leveren van een hoogwaardig pro duct is steeds het eerste streven van „Aurora" geweest. Door het toepassen van de nieuwste ver werkingsmethoden, kan de Ne derlandse zuivelindustrie 't hoofd bieden aan de buitenlandse con currentie- Een qualiteitsproduct brengt een betere prijs op en de leden ontvangen de hoogste prijs voor de melk. Reeds vanaf 1933 maakt de fa briek melkpoeder. In het afgelo pen boekjaar bedroeg de produc tie hiervan zelfs 1.880.000 kg. De walsen-installatie is echter niet meer up-to-date. De nieuwe in stallatie werkt volgens een ge heel ander principe. Onder va cuum ingedikte melk, wordt door epn speciale verstuiver in 'n hete luchtstroom geblazen, waarbij het water binnen enkele seconden verdampt. Per etmaal kan deze machine 110.000 1. melk verpoede- ren. met als resultaat 10 ton „Spray-poeder," een product dat aan de hoogste eisen voldoet. Dat de werkelijkheid wel even ingewikkelder is dan de theorie, zult ge bemerken als U via de machinekamer en langs de twee reusachtige stoomketels met blin kende kranen, leidingen en scha kelaars, in de poederafdeling bent aangeland. Een reusachtige toren van alu minium en roestvrij staal, vormt het hart van de installatie en reikt door de twee verdiepingen, van het dak tot de begane grond, 11 meter hoog en met een door snede van 5 meter. In het boven ste gedeelte hiervan ontstaat de melkpoeder, die met de lucht af gezogen wordt, in een batterij van 12 cyclonen uit de luchtstroom wordt neergeslagen en via ver schillende afsluiters en sluizen uiteindelijk in zakken terecht komt. dit proces lager ge- dan bii de Doordat gedurende de werktemperatuur houden kan worden oude methode, is deze melkpoeder weer volkomen oplosbaar. De kos ten van de verbouwing en instal latie komen op rond een rrtillioen gulden. Veelvouden van dit be drag werden in ons land wel eens minder goed besteed! Ook hier exporteren. Hoe komt het dat iuist Aurora de snelle vooruitgang heeft kun nen boeken en niet een van de tientallen andere fabriekjes die hier is West-Friesland rond de twintiger jaren bestonden? Het was in 1925 toen directeur Veldstra. die deze functie nu 32 jaar vervult, de wegen wist te vinden naar zelf-export. Dit bleek een groot succes te zijn. Hierdoor kwam de fabriek aan de spits te staan wat de uitbeta lingen betreft, met het logische gevolg dat zich steeds nieuwe leden aansloten. Het is zeker voor een groot deel aan. de ener gie van de heer Veldstra en het team-werk met het voortvarend bestuur te danken, dat Aurora een van de grootste fabrieken van ons land geworden is. Als straks de nieuwe glimmend betegelde fabriekshal in gebruik genomen zal zijn en de brullende steekvlammen uit de grote olie- branders door de nieuwe ketels razen, dan zal er toch weer ge dacht worden aan nieuwe moge lijkheden om nog efficiënter te kunnen werken. Want in een dy namisch bedrijf is iedere verbe tering slechts een mijlpaal. Voor de landbouwer of veehou der die zijn tijd verstaat is er wel haast geen interessanter lectuur denkbaar dan het Landbouwyer- slag" uitgegeven door de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienstin de provincie Noord Holland. Dit uit nemend uitgevoerde boekwerk is weer aanzienlijk omvangrijker dan in voorgaande jaren. Bovendien heeft men bij de indeling een nieuwe koers ingeslagen enhet ietwat dorre verslagenmateriaal, dat alleen maar leeswaardia is voor insiders, vervangen door vlot geschreven en uitvoerig geïllus treerde artikelen. Gelijk bekend ontvangen de le den van de diverse bedrijfsvereni gingen, zijdelings verbonden met de Landbouwvoorlichtingsdienst, dit boekwerk geheel gratis. Maar niet iedereen kan lid zijn van een bedrijfsvereniging, hetzij wegens de aard van zijn bedrijf betzij om dat er in zijn rayon géén bedrijfs vereniging is opgericht. Voor de zulken is de gelegenheid open gesteld het boek voor het uitzon derlijk lage bedrag van 1,50 te bestellen bij de rayonassistenten van de landbouwvoorlichtings dienst of bij het hoofdkantoor. Markt Schagén. En het verdient eigenlijk aanbeveling daar niet te lang mee te wachten, want de ge hele oplage telt slechts 5000 stuks. Het werk van bedrijfsverenigin gen en landbouwvoorlichtings dienst ondervindt gelukkig in steeds wijder kring de haar rech tens toekomende waardering. Want zonder deze voorlichting zou het er momenteel met de Neder landse agrariërs uiterst pover voor staan. Hoogst enkelen zouden op het stuk van intensivering en rationalisatie nog meer iets heb ben kunnen presteren, met als ge volg dat bet volslagen onmogelijk zou blijken om op de internationa le markt te kunnen concurreren. De voorlichting houdt niet op, om alle betrokkenen te doordringen van de noodzakelijkheid om nieu we wegen te gaan, waar de oude ondoelmatig ziin gebleken, door middel van bedrijfsbezoek, lezin gen, film- en praatavonden. En de ongelovigen toont men de juist heid van het verkondigde aam via talrijke proefvelden of demon straties op de bedrijven. Het Landbouwverslag nu, heeft juist een aanzienlijke ruimte in geruimd voor het resultaat van al die sterk uiteenlopende proefne mingen. Men treft er beschouwin gen over het weer in aan, onkruid en insectenbestrijding, bemes tingsproblemen, ruilverkaveling. BERGEN. Dagelijks voorziet het steeds groter wordende Pro vinciaal Waterleidingbedrijf hiina geheel Noord Holland van lei dingwater voor industrie en be volking. Dageliiks wordt een hoeveelheid van biina 400.000 m3 zuiver water uit de duinen, lig gende tussen Castricum en Ber gen ongezogen door talriike nompstations. die het water bren gen in de zuiveringsinstallaties. Daarna wordt het opgestuwd door zuig_ en nersinstallaties en gedistribueerd via een enorm netwerk van buizen, dat biina iedere woning bereikt Door de grote bevolkingstoe name en de groei van de Wie- ringermeer is het verbruik zo zeer gestegen, dat de druk op het water, vooral in de spits uren en vaak op de Zaterdag morgen in de dorpen iri de Streek sterk vermindert. Bij de aanleg van de water leiding in 1885 te Bergen, toen dp pompinstallaties nog in wer king werden gesteld met behulp van stoommachine's en voorlopig alleen Bergen en Alkmaar van water werden voorzien, hield men niet voldoende rekening met uitbreiding in dp toekomst naar andere gebieden in de pro vincie. Nu kan de-te nauwe aan. voerbuis die via Alkmaar naar het Noorden loopt, niet de no dige hoeveelheid verwerken, hoewel men die druk vergroot. Men zocht daarom een andere geschikte plaats, om de aanvoer op het bestaande net aan te sluiten, waardoor tevens de druk vergroot kon worden. Door middel van landmetingen heeft men het juiste aanslui- tingspunt bepaald aan de ka naaldijk op de grens van Ber gen en Schoorl, en men laat de nieuwe aanvoerpijp lopen langs de kortste route dwars door dui nen, wegen, sloten en landerijen. Vanaf het kanaal begonnen, worstelt men met man en macht voorzien van draglines door de harde stugge zogenaamde „kat- teklei" heen, om een geul van 2 meter te graven, waarin de gietijzeren pijpen, voorzien van een betonnen mantel en met een diameter van 70 cm, komen te liggen. Met grote bokken wor den de 2100 kg wegende gevaar ten voorzichtig omlaag gebracht. Aan het einde worden de pijpen voorzien van een vlechtwerk van betondraad, dat wordt volgestort met beton. Bijna 700 buizen met een lengte van ruim 5 meter zullen op deze wijze worden gelegd. Over ongeveer 10 weken hoopt men de belangrijke aan sluiting gereed te hebben. machinaal grondbewerken en oog sten, melken, grasdrouen, harde- landkuilen en vele onderwerpen meer, plus tenslotte nog een lijst van alle Noordhollandse voorlich- tingsmannen. Mr. VAN WIJK LID PROV. STATEN HAARLEM. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft tot lid van de Provinciale Sta ten van Noord Holland benoemd de heer Mr. O. H. van Wijk te Heemstede, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer F. P.. Vermeulen te Velsen. GEFLATTEERDE MELKLIJST De veehouder P. G. uit Haren kcVspel heeft aan een veehande laar, die een koe voor hem mee zou nemen om te verkopen, een verkeerde melklijst meegegeven, waarop de productiestaat van 'n andere koe stond vermeld. De koe is niet verkocht en werd la ter weer uitgezonden, toen met de goede en lagere melklijst zodat de koe topn f 120 minder opbracht Het was een koe die in controle was bij de melk-controlevereni- ging West Friesland. De Politierechter, Mr. J. Mar kus te Alkmaar, die zelden zo'n geval te behandelen krijgt, vond het een ernstig geval van mislei ding en de Officier van Justitie. Dr. J. J. Vellinga, nam het al even ernstig op en eiste dan ook een boete van f 250 of twee maaden. Het vonnis luidde, f 150 boete of eeen maand hechtenis. STRUISVOGELPOLITIEK ST. MAARTENSBRUG De kraamverpleegster S. D. uit St- Maartensbrug, eigenares van een huis, had geen gevolg gegeven aan het bevel, haar beschikbare woonruimte ter beschikking van de gemeente Zijpe te stellen. Zij wilde namelijk dat huis. dat ge schikt was voor een familie als zomerhuis verhuren. Toen de ge meente tot vordering over wilde gaan, bleek de eigenaresse ver dwenen te zijn, zodat de aange wezen reflectanten het huis niet konden betrekken. De verpleeg ster die voor de Politierechter te Alkmaar moest verschijnen was huiverig geworden voor nieuwe huurders omdat de vorige huur ders haar huis nogal hadden toe getakeld. De Officier van Justitie, DiS J. J. Vellinga, vond het maar een kinderachtige struisvogelpoli tiek van verdachte om tijdens de termijn van vordering de plaat te poetsen. Hij eiste een geldboe te van f 150 of 30 dagpn en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter, Mr. J. Mar kus, die er verdachte op wees dat de overheid met ontzettende wo ningproblemen heeft te kampen, en dat de burgerij zoveel moge lijk de helpende hand dient te bieden, legde epn boete van f 100 of 30 dagen op. 254 DEELNEMERS BIJ VOORJAARS WANDELTOCHTEN WIERINGE'RMEER De voor- jaarswandeltochten die Zaterdag in de omgeving van Slootdorp zijn gehouden, behoren weer tot het verleden en alle deelnemers kun nen mei genoegen er op terugzien. Voor beide parcoursen (10 en 20 km) bestond grote belangstel ling en zonder uitvallers kwamen de 254 deelnemers in beste stem ming in Slootdorp aan. Naar wij vernemen zullen in de Meimaand wederom wandel tochten worden georganiseerd en we mogen aannemen dat de deel name dan zeker niet minder zal zijn. ALKMAAR De Coöp. Vereniging voor Kunstmatige Insemina tie „Kennemerland" kwam Woensdag in vergadering te Alk maar bijeen. De voorzitter, de heer W. v. d. Steen, uit Limmen, noemde het afgelopen jaar voor de veehouderij vrij gunstig; het mond- en klauwzeer heeft de bedrijven echter flink parten gespeeld. De vergadering werd bijgewoond door de heer D. Rempt, directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in. Noordhol and en de dierenarts de heer G, van Eek te Akmaar. Jaarverslag In zijn jaarverslag noemde de secr.-pennningm. de heer Jb. Broersen (Bergen) 1951 een zeer rustig jaar. Door de steeds be tere resultaten is het vertrou wen bij de leden goed te noe men. In het bestuur kwam geen wijziging. De inseminator Jb. de Koning heeft zijn ontslag aan geboden wegens emigratie. De heer G. Roskam is in de zomer maanden als tijdelijk insemina tor behulpzaam geweest, terwul de heer Bak belast is met de verzorging der stieren. De ver eniging telt thans 168 leden. Met de stier Frans v. Catrien 45. die reeds 4 jaar voor K.I. heeft dienstgedaan, heeft men een goe- die koop gedaan. Men heeft thans de beschikking over 4 stieren, In het jaarverslag van de inse" minator J. J. de Koning werd gewag gemaakt van een goede vooruitgang. Het aantal geinse- mineerde koeien bedraagt 2360, waarvan 2130 drachtig waren; 1183 reeds in eerste inseminatie (dat is 50,1 pet.). Tenslotte werd het gebruik van mineralen aan geboden. Half December 1950 werd de bloembollenschuur van de heer Bak aan de Groeneweg te Ber gen als stierenstal in gebruik genomen. In verband met de ruimte staan de stieren daar op Zuid-Hollandse wijze opge steld. Er is plaats voor 5 stieren met een brede gang achter en een flinke gang vóór de stieren. Iedere stier heeft een stal van 1.70 m. breed, om het gebruik van stro te verminderen zijn alle stallen enige tijd geleden voorzien van houten beunen met daardoor onderdoor de gier- goot hetgeen weer een belang rijke verbetering blijkt te zijn. Financiën Het financiële verslag van de secr.-penningm. verkreeg even eens de goedkeuring van de ver. gadering. Vermeld werd, dat het inseminatiegeld voor alle stieren werd vastgesteld op f 11.per koe, hetgeen dus f 0,50 lager is dan in 1950. Het inleggeld bedraagt f 5,per koe. Verkiezing De heren W. v. d. Steen en A. J. Dapper (Schoorl) traden periodiek af en werden herko zen. De vergoeding voor bestuurs leden en aankoopcommissie werd als volgt vastgesteld. Dag ver gadering f 5,—, avondvergade ring f 2,50, gehelp dag f 10, dag tussen melktijden f 7.50. In voorbereiding is een voorstel tot verzekering van de bestuurs leden tijdens hun reizen voor de vereniging. De heer van Eek vertelde daarna een en ander over ver schillende methoden. Als «nieuwe inseminator is aangesteld de heer v. d. Broek uit Nrd. Brabant. Hij komt half April in dienst. Er werd bij de rondvraag nog de aandacht op gevestigd, dat leden na 1 Mei van het volgend jaar geen stieren meer mogen 'houden. Burgerlijke Stand WIERINGERMEER. Geboren: Elisabeth J dv J. A. A. Geluk en E. C. C. Breurs; Nico M. zv J. D. Geertsema en A. G. Tensen; Freda dv D. van der Veen en M. E. Dreef: Petrn- nella G. dv N J. Blom en C. C. Alders: Meinze S. zv T. J. Galama en O. II. M'edema' Ga- tbarina J dv P. Hamét'nk en M. J Verberk,moes; Susanna, dv J. Wieben "a pi M. van F'taal: Geertje dv G. KeegsUa en H. Kooomans; Johanna C. dv Hs. Deiikers en D. Wiïkei" Aibertus zv J. Töpfer en W C. Hooge- steiinJakob zv H Veenstra en K. E. de Vries: Theresia B. dv Nic. Beemster en E,. Th. A. Commandeur: Geertruida J. d'v A. Kloon en G D. van Herwer den: Janke A. dv E Rispens pp T Twema: Comelisie dv H. J. Bos rn B Groen; Pietor C. zv C. P Witsmeer on T. Wiegersma. Ondertrouwd' Th Huisman. 22 jr. en A Dudink 21 jr. C Blokker 30 ir. Nieuwe Niedorp rtet. Y. de Jong, 26 jr. H, Kus- sendragor 26 jr. met G van Enk 21 jr.; L. Hermelink 34 jr. wo nende to Mede-rnblik mot S M •Tanse 23 ir.: G A. Deiikers. 73 jr. met K. E Koremans 20 jr. wonende to Fiinaart (N.Br); L. Visser 25 jr. met. M. ci i - brands 21 jr. wononde te Sint Maarten: E. A. Stikhuis 27 ir. met M. 'G'B-min 29 jr. Wierin- gorwaard: L KPrtówe» 3n ir met TT wilschut' 23 Ir. Middelburg; H. Groenenber" 25 jr. mét C S. den Engelse ir. wonende in de NoordOnstpolder: O. H Roos 7,2 jr mot T. Slot 23 ir. wonende t.„ Barslngerhorn: R van der Veer 24 jr. mot O. Klare 25 jr. wenende to Raroweerhorn Getrouwd: L. Kielstm 29 ir. met T Enoinga 21 ir.: Tb Huis man 22 jr. met A. Dudirrk 21 jaar. Overleden: A. TcrnStra. 58 ir. echtgenote van R Bekema. te Alkmaar: M, Schoonmaker 44 ir. echtgenote van K van Til: ,T M. Deiikers 7 m=>andien zv W. Deijkers en C. Kamstra. HOORN Voor de jaarvergadering van de K.V.P. in de Staten kring Hoorn, gehouden in „Het Wapen van Westfriesland", had het bestuur het lid van de Tweede Kamer, de heer Th. S, I. Hooij, bereid gevonden een aantal binnengekomen vragen van de afdelingen te beantwoorden. Hiermee was dus afgeweken van de gebruikelijke methode,, om een spreker een op zich zelf staand onderwerp te laten behandelen. Thans werden allerlei punten aangesneden die in de verschillende afdelingen de aan dacht bezig houden en zodoende wist men bij voorbaat dat alles wat die middag besproken zou worden, actueel zou zijn. Er waren heel wat vragen gesteld, welke door de heer Hooij zoda nig werden behandeld, dat de afgevaardigden en tenslotte de leden er afdelingen er veel profijt van zullen trekken. trekken, zou algehele afschaf fing onjuist zijn, aldius de Iheer Hooij. Wél moeten de verschil len zijns inziens worden ver kleind, door de lonen ten plat teland© aan die van de stad op te trekken. Wat leeft er al niet aan wen sen en verlangens ten aanzien van allerlei politieke en sociale vraagstukken van deze tijd1! Het wasliistje van de heer Hooij had bovenaan d© naam van de afde ling Hoorn, met daarachter de opmerking dat het niet overbodig zou zijn, te trachten van de K.R.O. meer zendtijd te verkrij gen voor propaganda en voor lichting. De V.A.R.A. geeft de P.v.d.A. toch ook ruimschoots haar portie? Dat is wel waar, antwoordde de heer Hooftmaar men vergete niet dat de V.A.R.A. een socialistische omroep is en de taak van de Katholieke Radio Omroep op een veel breder vlak ligt dan de alleen het politieke ofschoon het wekelijkse parle mentaire overzicht van Jos van Schaveren en de kort geleiden begonnen reeks voordrachten over het staatsburgerschap, a! 'heel wat waard zijn. Intusen zijn met partijleiding en K.R.O. besprekingen gaande, teneinde in verband met de ko mende verkiezingen, de moge lijkheid voor propaganda en uit eenzetting van het program, op ruimere schaal te verkrijgen. Onderdft'k vestigde de aan dacht op de wenselijkheid van herstel der premieregeling voor woningverbetering te, bereiken. Wellicht gebeurt dat ook, zo luidde 'het antwoord. Maar dit blijft een lapmiddel. Belang rijker is verbetering van hel huurbeleid. Hiermede kwam de heer Hooft ook op de opvatting van de afdeling Medemiblik dat het toch wel onrechtvaardig is, d'at de huiseigenaren niet eenis een soiber rendement van hun eigendommen krijgen. Nu be studeren de Sociaal Economische Raad en de Stichting voor die Arbeid de gevolgen van een eventuele 'huurverhoging er» de mogelijkheden tot compensatie; Eenvoudig ligt da zaak zeker niet. We kunnen hopen op een voortgaande dading van heit prii- zen-indexcijfer, hetgeen mis schien vplcloende zal zijn om een loonsverhoging achterwege te kunnen laten. Zo niet: dan misschien een algemene loons verhoging. die evenwel de zelf standigen geen. voordeel zal op leveren. Fiscale compensaties? Daar hebben de (huurders met geringe belastingaanslagen geen belang bij. We moeten afwach ten op het nieuwe regerinigs- program. Dat ar iets gaat gebeu ren staat intussen vast! De kinderbijslag voor zelfstan digen was ook al een punt dat Ondierd'ijk met klem in de aan dacht van die fractie aanbeval, De heer Hooft was het met deze afdeling eens, dat de regeling nog lang niet bevredigend is. Edoch, de fractie staat in de ge zinspolitiek vrijwel ge-isoleerdi. Zii zal er goed aan doen. bij haar bereidheid om aan een nieuwe regering deel te1 nemen, op d'it punt een krachtige houding aan te nemen Het is echter zeer merkwaar dig dat de zelfstandigen van de voordelen der noodwet zo wei nig gebruik maken. Er is een bedrag van 15.000.000.be schikbaar gesteld, maar aan aan vragen is voor 3.000.000bin nengekomen. De fractie der K.V.P. zal, nog voor de wet defi nitief wordt, aandringen op ver hoging van de inkomen-grens. Het classificatie-verschil wens te bovengenoemde afdeling ta zien afgeschaft. Dit zal nog niet aan de orde komen; wel zal fle verouderde classificatie waar schijnlijk worden herzien, het geen een punt is uit het Verkie- zinigsprogram dier K.V.P. en waartoe ook de commissie-Kruyt adviseert. In verband met de noodzaak om de nodige indu strieën naar het platteland te Kwam Onderdftk niet goed uit de bus? Een vierde vraag betrof het vermenigvuldigingscijfer voor schoolgeld, waarover de heer Hooft kon mededelen, dat een nieuw tarief in de maak is, in die geest dat het landelijk wordt, voor het I.o. met cijfer 1, voor u.l.o. 1,2 en voor middelbaar onderwijs 1,4. Voor meer dan één en ten hoogste drie school gaande kinderen kan dan reduc tie worden verleend van 25 pro cent en voor meer dan drie en ten hoogste viif kinderen 50 pro cent. De toewijzingen in de Noord-Oost-Polder Bij de beantwoording van de lange vragenreeks vernamen de afgevaardigden van Zwaagdijk- Oost o.m. dat gewerkt wordt aan aen vereenvoudigd systeem voor de inning van sociale las ten door middel van op te rich ten administratiekantoren der agrariërs en middenstanders, die alle premies op één formulier incasseren en de schakels zullen zijn voor de fiscus. En wat de uitgifte van bedrij ven in de Noord-Oost-Polder be treft: de kavels ziin voor de akkerbouwers inderdaad1 zeer groot, maar moesten toch voor lonende exploitatie minimaal 12 tot 15 ha zijn. Bij de nieuwe toe wijzing aan tuinders kan men echter wel rekenen op kleinere bedrijven. Tevens stipte de heer Hooft in dit verband aan, dat de indertijd gedane toezegging van regeringswege, om de bevolking in de Noord-Oost-Polder een af spiegeling te doen zijn van de structuur ia het oude land, niet 'bewaarheid is geworden. De katholieken raken hier achterop! Westwoud wenste ten aanzien van d'e ziekenfondsen, de wei- standsgrens van zelfstandigen te verhogen. De heer Hooft vroeg zich af. of de verplichte aanslui ting bii de fondsen ook niet voor de zelfstandigen moet gelden. Hu meende van wel. Maar dan, om misbruik te voorkomen, op voorwaarde dat ieder gezin de eerste dokterskosten uit eigen portemonnaie betaalt volgens aen regeling, afhankelijk van de inkomsten. De afgevaardigden van West- woud vernamen voorts, dat het in de bedoeling ligt bii de nieu we pachtwet, welke thans op stapel staat, de mogelijkheid te scheppen om de tweedie termijn van verpachting, na de eerste twaalf jaar, op zes jaar te stel len en ook dat de waarde-ver- meerdering sinds 1940 in de paohtprfts tot uitdrukking komt. Over dit laatste onderdeel is een interpellatie van de heer Droe- sen te verwachten. Vereenvoudiging in de belas tingheffing? Ze komt ongetwij feld, ofschoon nu nog niet kan worden gezegd in welke richting ze zal gaan. Spanbroek kreeg te horen, dat het inderdaad wenselijk is om via de Nederlandse pers een gro tere belangstelling te wekken voor die politiek. Maar als daar over geschreven wordt en in onze omgeving heeft men geen reden tot klagen! dan moet men ook lezen Grootebroek sloot de rij met de vraag naar de situatie sinds de besprekingen met Duynstee en Steenlbenglhe en c.s. Hierover korn de heer Hooft kort zijn. Er is volledige overeenstemming be reikt, Blftiklbaar heerst er hier en daar nog enig misverstand over de figuur van prof. Duynstee. wiehs uitlatingen als lid van de groep Steenlbergihe voor eigen verantwoordelijkheid zftn. Financiën zftn gezand Is het te verwonderen, d'at na d'it alles nog verschillende vra gen werden gesteld en opmer kingen werden gemaakt? Er werd nog even lustig van ge- WENEN, (Reuter - A.P Het Oostenrijkse parlement heeft gisteren besloten een kwestie voorlopig van de debattenlijst af te voeren, die misschien de val van de Oostenrijkse regering ten gevolge zou kunnen hebben. Op de agenda voor het parlement stond het debat over de bestem ming van de eigendommen van de gehate leider van de „Heim- wehr", prins Ernst Ruedinger VQn Stahremberg. Het eigendom van von Stah remberg werd onteigend na de annexatie van Oostenrijk door Duitsland en hoewel hij indirect de Duitsers geholpen had, moest hij uitwijken naar Argentinië. Op 4 Januari gaf het Hoge Ge rechtshof de eigendommen, be staande uit 82 kastelen, buiten verblijven en huizen, terug aan von Stahremberg. Hierop volgde een golf van pro test van socialistische zii de die in von Stahremberg nog steeds hun doodsvijand zien. Het compromis, waarover socia listen en katholieken 't eens ge worden zftn, voorziet in: 1. De landgoederen van prins Stahremberg zullen door van re geringswege aangewezen beheer ders worden geheerd. 2. Wanneer deze beheerders in functie zullen treden, kan terug gave der landgoederen slechts ge schieden indien de regering hier aan haar goedkeuring hecht en zij „niet in strijd is met het open baar welzijn". 3. Prins Stahremberg zal zijn be zittingen niet terugkrijgen voordat een onderzoek is ingesteld naar de al dan niet gegrondheid der in 1947 bii de openbare aanklager voorgebrachte socialistische be schuldiging, dat Stahremberg zich aan hoogverraad zou hebben schuldig gemaakt. dachten gewisseld, totdat de secretaris, burgemeester J. Groot, zijn jaaroverzicht gaf. Hopenlftk heeft het, (hierin gememoreerde contact tussen bestuur on afde lingen het verhoopte eiffect ge kregen. Mej. Woestenibung sloot, een jaar financieel beheer met een saldo van ruim 400 gulden, af. Alvorens de vergadering vast stelde dat bij de a.s. grosliist- stemimiog niet bii volmacht mag worden gehandeld, wees de heer H. N, Smits, die wederom vele handen m-oest drukken en zowel door de voorzitter, de heer J. B. van Boc'kxmeer, als d'oor de heer Hóóft met ziin pauselijke onder scheiding en zilveren jubileum werd gelukgewenst, de afgevaar digden op de betekeins van (het Katholiek Staatkundig Maand blad waarop toch zeker de be sturen een abonnement behoren te hebben. BANKDIRECTEUR IN HECHTENIS DORDRECHT. Dezer dagen heeft de Officier van Justitie te Dordrecht P. B. B., bankdirecteur aldaar, in hechtenis doen nemen. Hij wordt er namelijk van ver dacht, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan fiscale overtredingen. B. zou hierdoor zowel zichzelf als zijn cliënten hebben willen bevoordelen. Ten gevolge daarvan werd de Neder landse Staat voor tienduizenden guldens te kort gedaan. Verkiezingen in Thailand BANGKOK, 5 Maart (A.F.P.). Volgens de eerste uitslagen van de verkiezingen, welke zojuist in Siam zijn gehouden, zullen de re geringsaanhangers ongeveer 70 procent van de 123 parlements zetels verwerven. Volgens waarnemers zal het toekomstige kabinet weer geleid worden door de huidige premier Piboen Songgram en zftn mili taire ministers. De overheid bedrogen SCHERMER In Januari heeft de grondwerker R.K. uit Zd en Nrd Schermer, die Woensdagmid dag voor de politierechter terecht stond wegens het onjuist invul len van een formulier voor de overbruggingssteun, getracht, de overheid om de tuin te leiden door ziin verdiensten niet op te geven. Dat kan natuurlijk niet worden goedgevonden al wilde de Officier van Justitie de zorgelij ke omstandigheden van de man in aanmerking nemen en daarom slehcls een boete van 10 of 5 dagen eisen met 14 dagen voor waardelijk. Het vonnis kwam conform uit de bus. Geslaagd EGMOND BINNEN. Dézer d'agen slaagde onze plaatsigenote mej. N. Klaver oip het examen te Den Haag voor het diploma ooisfcumière. LANGEDIJK 6 Maart 50.000 kg rode kool 14.70—22.20: 80.000 kg gele kool 7—13.30; 9000 kg groene kool 27.4032.20; 70.000 kg witte kool 7—10.40; 15.000 kg uien 29.3031.40; drielingen 24.80 —25.30; 3000 kg witlof I 5V.1064; 31 60'5®~53.10; 300 kg spruiten N. SCHARWOUDE. 10000 kg uien 27,9031,20; grove 30,20— 31,10; drielingen 2627; 3700 Peen B 27—28,20; C 21,30—22,20; 100.000 kg rode kool 13,2023,40; 51.000 kg gele kool 6,6012,20; 133.000 kg witte kool 6,509,80; 375 kg groene kool afw. 822. ALKMAAR, 5 Maart. r Wit lof 34.0072.00, rode kool 7.50 27.00, savoye kool 6.5014.00, giroenp kool 7.5018.0*0, sipruif- kool 12.0058.00, boerekool 4.00 11.00, rode bieten 15.0023.00, winterpeen 5.5'0-12.50, waspeen 25.0041.00 uien 2.0030.00, prei 24.0038.00, selderij 7.50, bra- bantse bellefleur 38.00, bram'ley seedling 17.0032.00, goudreinet- te 37.00. HOOGKARSPEL, 5 'Maart '52. 440 st. Bloemkool C 25,Bloem- k°°l C II 15,5900 kg Kloten A 19,2000 kg Groene kool 18,50-24,50; 3000 kg Uien groot 28,—- driel. 18,—; Dubbele 14,60 —17,70; stek 5,— ZUIDERKOGGÉ, 5 Maart '52. Bevelanders 13,5013,80; mid. uien 28,2029,80; grove id. 28,10 —29,40; Prei 29—34; Witte kool 6—7,10; Gele kooi 7,50—11,30; Rode kool 10,5021,30; Boeren kool 3—6; Spruitkool 20—43; Witlof I 64—66; id. II 56—60; af wijkend 4750. MIDDENMEER, 5 Mrt. Beurs berichten. Tarwe 23—24,25; Gerst 34,50—36,75; Haver 25—28,50; Rogge 3233,25; Duivenbonen 48 57; Groene erwten 4259; Karwftzaad 6568,50; Withooi 120130; Rode klaverhooi 95 105; Lucerne hooi 110—120: Ha- verstro 4045; Tarwestro 4550; Groene erwtenstro 7580; Ander erwtenstro 4560; Voerderbieten met hoog gehalte 2830. Inge kuild bietenblad 2224; Voer- aardappelen 5,506,50; Consump. tieaardappelen 9,5014,50. ZWAAG. Aardappelen 1213; Spinazie 8198; Uien 830,40; Savoye kool 6,5018,10; Rode kool 10,5023,40; Boerenkool 613; Spruitkool 1652; Witlof 3367; Breekpeen 819,60; An dijvie 8191; Groene kool 81 91; Groene kool 7,5027,00; Gare biet 2332; Goudreinette 2461; Present van Engeland 2169; Zoete Ermgaard 2847; Jonathan 2065; Soldat Laboureur 27 51; Gieser Wildeman 2143: Winterjan 1748; St. Remey 38 43; Bramley Seedling 1236. BEEMSTER, 5 Maart. Witlof 4264; Rode kool 1423; Sa voye kool 814; Groene kool 8; Spruitkool 3055; Boerekool 513; Gare bieten 2633; Win terpeen 511; Uien 2229,60; Prei 2437: Appels Brabantse Bellefleur 1535; Bramley Seed, ling 2631; Goudreinette 3258; Jonathan 2674; Present van Engeland 2458; Zoete Winter- kroon 1632; Peren Beurré Mé- rode 2654; Gieser Wildeman 3254; Winterjan 49. WARMENHUIZEN 500 kg peen B 25,80; id. C 23,20; 1100 kg uien 30,50; grove 31,30; 13000 kg gele kool 7,5011,50: 75000 kg rode kool 14,3022,40; afwijkend 9,50 —17,50; 14000 kg wittd kool 6,60 —9,20.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7