1952 critiek voor West-Europa in opbouw defensieve kracht Politieke wapenstilstand het doel van de nieuwe Franse premier Gevaar voor wilde inflatie is thans voorkomen Steekvlam verpulverde keien van het wegdek ■MRBI Zondag verkiezingen in een deel van West-Du itsland Nog geen provinciale indeling Zuiderzeepolders DAGBLAD VOOR ALKMAAR m Rapport van Truman aan het Congres Hevige brand in Rotterdam Coalitie-kabinet verwacht Wel bestuursmaatregelen EN OMGEVING Vrije wereld wordt sterker Straaljager maakte goede noodlanding Russen oefenen met V-bommen M.R.P. niet enthousiast V.S.-hulp aan NATO-landen Redders gehuldigd Fins schip in nood Rede van Adenauer Negentig ontslagen bij Berk in Kampen Kroning van Koninain Züscbeth Japanse oorlogsbuit wordt verdeeld Ouden van dagen gratis vissen? Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 por maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET EEIT VAN HEDEN HELPT DE B/SSCHOP i KERKEN BOUWEN/ J Zaterdag 8 Maart 1952 46e Jaargang No. 12419 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 WASHINGTON, 7 Maart (A.P.) President Truman heeft vandaag als zijn verwachting uitgesproken, dat indien de vrije landen hun militaire kracht verder uitbreiden, ,,de Sovjet-slavenwereld tenslotte zal ineenstorten." In zijn rap port aan het congres zei Truman, dat de vrije wereld zich zonder voortgezette Amerikaanse hulp niet voldoende zou kunnen herbewapenen. Europa, met inbegrip van Grie kenland en Turkije, hun staande legers in de afgelopen twee ja ren met ruim 500.000 man uitge breid hebben. Ook de kwaliteit van de troepen was verbeterd. De president verklaarde, dat men het gevaar voor een wilde inflatie in Europa thans in de hand heeft. Verre Oosten Ten aanzien van het Verre Oosten maakte de president gewag van voortgaande uitbreiding van de Chinese nationalistische troe pen op Formosa en van een ge stage stroom van Amerikaanse hulp aan Indo-China. Hij her innerde verder aan de wapen leveranties aan Thailand, Indo nesië en de Philippijnen. Truman beschreef hoe het ge hele Verre Oosten in de scha duw van het communisme leeft. Communistisch China, zo merkt hij op, voert physiek en psy chologisch tegen de jonge lan den rond zijn grenzen oorlog. Slechts Amerikaanse hulp kan dit in toom houden. Dit was het eerste rapport van de president over het wederzijdse veiligheidsprogramma, waarvoor op de nieuwe begroting 7.9 mil liard dollar gevraagd wordt. „Het gaat om dc uiteindelijke beslissing tussen de vrije wereld en de slavenwereld. Voor de lan den van West-Europa zou het jaar 1952 wel eens een critieke tijd in de opbouw van de defen sie kunnen zijn, waarin de pe riode tussen buitengewone kwets, baarheid en effectieve paraatheid overbrugd wordt." Truman was van mening, dat het „neutralisme", dat hij defi nieerde als een „struisvogelach tige houding om de werkelijk heid van de Sovjet-bedreiging niet te willen zien", gestaag ver minderd was, terwijl het ver trouwen in de verdediging van de vrije wereld groeiende is. De president schreef, dat „geen enkel land van het pad van sa menwerking afgeweken was" en dat de bondgenoten der V.S. in Gistermorgen om ongeveer half twaalf, werd een straaljager van de vliegbasis „Twen-the" door motorstoring gedwongen een noodlanding te maken. Het vlieg tuig, dat bestuurd werd door sergeant vlieger Aarts, maakte een geslaagde buiklanding op een stuk bouwland in de buurt van het vliegveld. Dit bouwland heeft vroeger tot het vliegveldterrein behoord, doch is onlangs weer vrijgegeven. Het vliegtuig werd licht beschadigd. De piloot werd niet gewond. De motorstoring deed zich voor direct na de op stijging. 101-JARIGE TE AMERSFOORT OVERLEDEN In het Pension „St. Jozef" te Amersfoort is gisteravond Amers- foorts oudste inwoner, de heer A. Pronk, in de leeftijd van ruim 101 jaar overleden. Tussentijdse verkiezingen in West-Duits land BONN, 7 Maart (A.N.P.ï In ie komen-die weken moeten in ij f kieskringen in West-Duits- md nieuwe verkiezingen wor- 'en gehouden, daar sedert het \gin van dit jaar reeds vijf 'den van de Bondsdag zijn over- den. Deze verkiezingen worden tot grote belangstelling tegemoet "zien, aangezien zij kunnen die- on als graadmeter voor de stem- ting onder het volk over de uropese politiek van Kanselier Adenauer. Maat wederzijdse veiligheid is geen éénrichtingverkeer. Zij kost een kleine fractie van onze eigen uitgaven voor onze strijdmacht. Toch geeft zij ons sterke bondge noten met een militair mensen materiaal veel groter dan het onze en met een industriële capa citeit, welke voor de vrije wereld vitaal is. „Zij geeft ons overzee militaire bases, welke bij de gemeenschap mogen worden. Zij geeft ons toe gang tot grondstoffen, welke niet slechts voor onze militaire pro ductie van essentieel belang zijn, maar ook voor het normaal func- tionneren van onze civiele econo mie. Zij geeft ons mensen, die in de komende jaren eerder voor ons dan tegen ons zullen zijn. „Wij steunen evenzeer op hen als zij op ons." BEDREIGING VAN RUHRGEBIED ROME, 7 Mrt. (AP) De Russen beproeven, volgens de correspondent te Stockholm van het Italiaanse persbureau Ansa, aan de Baltische kust speciale V- bommen. Volgens Ansa zijn de Russische bases voor de experimenten ge legen te Kolberg en worden de projectielen in een meer op het eiland Osei tot ontploffing ge bracht. De afstand tussen Kol berg en het meer is 685 kilome ter, de afstand van Kilberg naar Essen. „Mocht er een oorlog uitbre ken", aldus Ansa, „dan beihoeven de Russen slechts de schiet- inrichting om te draaien om het gehele industriële Ruhr-gebied te vernielen". VLIEGTUIG GESTOLEN BRINDISI. 7 Maart (A.P.) Michele Battatrlia. een 22-iarige oude electricien. heeft hier van daag van een vliegveld een jacht vliegtuig gestolen, waarmee hij onsteeg. Een mijl uit de kust stortte het toestei in de Adriatische Zee. Van Battaglia of het toestel is geen spoor meer gevonden, ATTLEE NAAR LUIK BRUSSEL, 7 Maart (A.P.) De voormalige Britse premier Clement Attlee zal op 4 Aug. een i.--, sociaiistiSch Met 324 stemmen, dat is 11 meer dan de vereiste meerderheid van 313, heeft de Franse Kamer Donderdagavond Antoine Pinay tot kabinetsformateur gekozen. Pinay in de Franse Nationale Vergadering, waarin hij in eerste instantie het vertrouwen kreeg. ROTTERDAM, 7 Maart Een korte, maar hevige brand heeft gewoed op de terreinen van W. H. Mueller en Co N.V. aan de St. Jobsweg te Rotterdam. Omstreeks een uur hedenmiddag werd op dit uitgestrekte emplacement het personeel gealar meerd door een huizenhoge steekvlam, die plotseling uit een der aldaar staande spoorwagons schoot. internationaal gres in Luik toespreken, pelijke krachtsinspanning gebruikt is vandaag bekend gem-aakt. con- aldus De vlam verspreidde zo inten sief hitte, dat de bovenlaag van het plaveisel rondom de wagons tot kiezel werd en aan alle kan ten de omringende .oodsen cn, andere spoorwagens.lam vatten. Het eerste ogenbilic was er een grote paniek, maar de terrein- brandweer begon in allerijl met de blussing, in afwachting van de Rotterdamse brandweer, die inmiddels was gewaarschuwd. Het duurde niet lang of de vlam men konden met een vloed water worden bestreden. Na een uur was men de brand meester. Hij was beperkt gebleven tot het achtergedeelte van de ontsche- pingsloods van de Batavierlijn, de zijkant van een der grote op slagloodsen van Mueller en Co, een drietal wagons en een auto. PARIJS, 7 Maart (A.P.) Antoine Pinay heeft vandaag bekend gemaakt, dat hij alleen dan een kabinet wil vormen, wanneer hij ministers bijeen kan krijgen, die alle partijen, die op hem gestemd hebben, vertegenwoordigen. Dat betekent dus een coalitieregering van de linkse katholiek republikeinse partij tot de rechtste Gaullisten. Pinay hoopt een politieke wapenstilstand te kunnen bewerken. Na een hele morgen van poli tieke conferenties verklaarde Pinay tegenover verslaggevers: „Hot is duidelijk dat mijn taak aanmerkelijk vereenvoudigd zou worden, als de katholiek repu blikeinen weigerden zitting te nemen in het kabinet. Ik zou d'an alleen nog maar een briefje hoever» op te stellen waarin de redenen van miin falen opgege ven werden." De M.R.P., waarvan ook Schu- man lid is, heeft gisteren bijna unaniem Pinay gesteund. Zij had den echter niet verwacht, dat Pinay het vereiste aantal stem men zou halen. Hun enthousiasme was vandaag dan ook niet erg groot om in de „rechtse" rege ring de linkervleugel te vormen. Vanavond zullen de katholiek republikeinen hun beslissing ver moedelijk bekend maken. Op een vraag of Pinay ook mi nisters uit de R.P.F. (Gaullisten) WpMMB „1 Deze walvis, die de inwoners van Frank furt op het ogenblik op een spoorwagen kunnen bewonderen, is drie en twintig me ter lang. Het dier werd in September van het vorige jaar door een Deense wal visvaarder gevangen voor de Noorse kust. Het weegt 55.000 kg. De walvis is geconser veerd en maakt een rondreis door West- Europa Van Denemar ken werd het dier via Noorwegen en Zwe den naar West-Duits- land vervoerd. Ver volgens gaat de „ten toonstelling" via Zwitserland en België naar ons land. Naast de walvis ligt de harpoen, waarmede hij gevangen werd. zou kiezen, antwoordde hij: „De R.P.F. was mii vijandig gezind. Degenen die voor mii gestemd hebben vormen slechts een groep, geen partij Wanneer ik van her» enkele zou uitnodigen om zitting te neimen in het kabi net, zou dat niet zijn om ook de R.P.F. vertegenwoordigd te heb ben. maar alleen om hun per soonlijke capaciteiten. Gaullisten als ministers Een waarnemer wees er echter op dat Pinay misschien enkele Gaullisten een portefeuille zou aanbieden om verzekerd te blij ven van huin steun. Pinay verklaarde dat zijn ka binet heel wat minder leden zou tellen dan het vorige. Faure werd bijgestaan door veertig mi nisters. WASHINGTON. 7 Maart (Ass, Press) President Truman heeft vandaag in het Congres be kend gemaakt dat tot 31 Decem ber 1951 door de Verenigde Sta ten voor een waarde van 1.2 milliard dollar wapens en leger- uitruistinig«n naar de Natolanden wend verscheept, zijnde in totaal 1.4 millioen ton. Hierbij waren niet inbegrepen de vliegtuigen en schepen, die op eigen kracht de overtocht over de Atlantische Oceaan maakten. Griekse kinderen terug uit Joegoslavië ATHENE, 7 Maart (Ass.Press). Het Griekse Rode Kruis heeft vandaag van Joegoslavië de me dedeling ontvangen, dat 71 kin deren, die tijdens de oorlog door guerilleros zijn ontvoerd, naar Griekenland zullen worden te ruggezonden. CHARLES MAURRAS IN VRIJHEID GESTELD PARIJS, 7 Maart (Reuter), Charles Maurras, de 84-jarige vroegere leider der Franse roya listen, is wegens gezondheids redenen op vrije voeten gesteld. Hij was tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, wegens samenwerking met de Duitsers, regel: De brand is ontstaan in een hoeveelheid cellulose, waarmee een der spoorwagens geladen was. Dank zij het snel en doortastend optreden van de brandweer is een ramp, die op dit uitgestrekte terrein bij het aanhouden van dB brand zeer zeker het gevolg zou zijn geweest, voorkomen kunnen worden. Ten kantore van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zijn gistermiddag dieeoraties uit gereikt aan een 13-tal redders, bemanningen van de reddingbo ten uit Stellendam en Hoek van Hofland. Schipper W. de Jager uiit Stellendam ontving de kleine gouden medaille, terwiil alle an deren de grote zilveren medaille op de borst werd gespeld, VIJF MILLIOEN MEER VOOR SECRET SERVICE LONDEiN, 7 Maart (A.P.) De Britse regering verwacht dat spionnage en contra-spionnage duurder zullen worden. Op de nieuwe begroting is een bedrag van 4.5 millioen Pond Sterling voor de geheime dienst uitgetrokken, of 500.000 Pond meer dan het vorig jaar. Vrijdagmiddag tegen zes uur is van een Fins schip, vermoede lijk „Edna" genaamd, een nood sein opgevangen. Het schip, dat zich op ruim veertig kilometer afstand van het Schotse eiland May bevindt, is lek geslagen. BONN, 7 Mrt. (AP) Konrad Adenauer heeft vanavond ver. klaard, dat door zich aan te slui ten bij de gemeenschappelijke verdediging van het Westen de Westduitsers een Russische agres sie „hogelijk onwaarschijnlijk" kunnen maken. Hij zei, dat wanneer Bonn eenmaal opgenomen zal zijn in het Westerse defensiesysteem de gehele vrije wereld te hulp zal schieten als Duitsland aangeval len wordt. „Dat betekent veiligheid voor Duitsland, voor iedere Duitser en zijn gezin", aldus de kanselier. Adenauer sprak een radiorede uit voor de verkiezingen die Zon dag in de nieuwe Zuidwestelijke staat, de samensmelting van drie kleinere staten, met een bevol king van meer dan 6 millioen personen zullen plaats vin-den. Het zijn Württemberg-Baden, Württemberg-Hohenzollern en (Van onze correspondent) KAMPEN Naar wij van de directie van de Kon. Kamper Emaillefabrieken vernamen, is gisteravond aan circa 90 perso- neelsloden ontslag gegeven, we gens teruggang in de binnen landse afzet. De export van het bedrijf is evenwel zodanig, dat ■de directie hoopt, dat het bii dit eersite geval va-n ontslag kan blijven. NA PASEN 1953 LONDEN, 7 Maart (Ass. Press) Het orgaan van de Church of England heeft vandaag voorspeld dat de kroning van Koningin Elizabeth waarschijnlijk in Mei of begin Juni van het volgend jaar zal plaats vinden. Het blad wijst erop dait met h-et vaststellen van een datum voor e-en dergelijke belangrijke gebeurtenis rekening gehouden dient te worden met de christe lijke kalender. De kroning zal derhalve niet voor Pasen en waarschijnlijk zelfs pas na Pinksteren plaats vinden, 12 PCT, VOOR NEDERLAND WASHINGTON, 7 Mrt. (AP) Een bedrag van 3.5 millioen dol lar afkomstig van de verkoop van Japanse oorlogsbuit uit de tweede wereldoorlog zal onder negen landen verdeeld worden, Het ministerie van buitenland se zaken heeft tot de verdeling opdracht gegeven in een richtlijn aan generaal Ridgway. nadat, die geallieerde landen in gebreke waren gebleven overeenstem ming te bereiken over h-un aan deel. De V.S. hebben toen als bezettende mogendheid de per centages vastgesteld. Nederland krijgt. 12 pCt ial de Zuid-Baden. Stuttgart hoofdstad worden. Ten slotte zei Adenauer: „De Duitse defensiebijdrage is niets anders dan de uitdrukking van de overtuiging dat wij moeten strijden voor onze vrijheid en veiligheid". Vijftig procent der inwoners van de nieuwe staat is prote stant, 47 procent rooms-katho- liek. De sociaal-democraten vin den over het algemeen meer steun in de protestantse, de christen-democraten in de rooms- katholieke gebieden. Men is al gemeen geneigd de toekomstige uitslag der verkiezingen te be schouwen als een teken van het geen de bevolking van Adenau ers herbewapeningspolitiek denkt. (Van omze parlementaire redacteur) Dé Tweede Kamer heeft gis termiddag z. h. s. het wetsont werp aangenomen inzake de ver betering van de binnenvisserij. Minister Manshol-t bracht alsnog een wijziging aan. waardoor het mogelijk wordt om bij algemene maatregel van bestuur bepaalde groepen vain de betaling van een bijdrage voor h-et vissen m-et één hengel vrii te stellen. Gedacht wordt aan bepaalde categorieën van ouden van dagen. GESTOLEN VERCIF IN BESLAG GENOMEN De gestolen bus met zwaar vergif „Kankerdood". waarover de Rotterdamse politie gisteren een waarschuwing had uitgege ven. is terecht, zonder ongeluk ken te hebben veroorzaakt. Drie jongens hadden zich de bus toegeëigend, denkende dat ze verf bevatte, maar toen hun verwachtingen beschaamd wer den, haddien zij de bus op straat gedeponeerd. Daar werd ze door een driejarig knaapje opgeraapt, maar een oude dame, die de inhoud niet vertrouwde, ontferm de zich over het gestolene, dat thans dpor de politie is overge nomen. (Van onze redacteur) Op 3 Februari 1949 werd door de Minister van Verkeer en Waterstaat het advies gevraagd van de Zuiderzeeraad over de provinciale indeling van de IJselmeerpolders. De Zuiderzeeraad heeft dit advies inmiddels uitgebracht en na rijpe overweging uitgesproken, dai er thans geen enkele voorkeur is, heizij voor indeling van de Noordoostpolder en de Zuidelijke polders, inbe grepen de daarin opgenomen eilanden, bij de aangrenzende provincies, hetzij voor de vorming van een twaalfde gewest het kiesrecht voor de Eerste Kamer te regelen; voor het overige de provin ciale taak op te dragen aan een bestuursraad, aanvanke lijk te benoemen door de Kroon en bijgestaan door een raad van ad-vies en de instelling van meer nor male gemeentebesturen in drooggelegde polders zoveel mogelijk te bespoedigen en daarbij aan de gemeenten normale afmetingen te ge- De raad kwam echter eenstem mig tot de conclusie, dat de de finitieve beslissing over deze vraag kan en moet worden aan gehouden tot het tijdstip, waar op droogmaking en kolonisatie der polders ver genoeg zijn ge vorderd. Het verdient opmer king, dat 's raads leden, wier voorkeur uitging naar indeling bij de aangrenzende provincies, met het genoemde eenstemmige besluit slechts zijn meegegaan op voorwaarde, dat deze provincies in het prae-provinciaal bestuur zullen zijn vertegenwoordigd. Derhalve verdient het aanbe veling thans niet tot provinciale indeling van de polders over te gaan. doch als overgangsmaat- Zweden's muzikaalste man misschien wel de muzikaalste man van Europa is een zekere heer Oscar Rundqvist uit Stockholm. Wij zien hem hier met een aantal instru menten, welke hij gewend is te bespelen. Het is slechts een deel van de 24 instrumen ten, waarop hij zijn muzikale gaven ten beste geeft. Hij be speelt bastuba, zingende zaag, guitaar, mandoline, saxofoon, viool, trompet, cither, fluit, klarinet, Pansfluit, ukulele, mondharmonica, occarino, piano, orgel, balalaika, trom bone, altviooi, trommel en nog enige andere instrumenten. ARCHITECT HERMAN KROES OVERLEDEN In Amersfoort is gisteravond op 87-jarige leeftijd overleden de architect Herman Kroes. Hij was o.m. de bouwer van de eer ste kerk in de Drents» venen. In Amersfoort, waar de over ledene 63 jaar woonde, bouwde hij o.m. het St. Elisabeth Zie kenhuis, het Retraitehuis en het Moederhuis „St. Jozef", de St. Henricuskerk en een aantal scho len. De heer Kroes bekleedde verscheidene vooraanstaande fuivtie:» o.m. was hij vóér de oorlog lid van de Amersfoortse gemeenteraad en van de Prov Staten van Utrecht. De plechtige uitvaart van de overledene zal a.s. Maandagmorgen op de R.K. Begraafplaats te Amersfoort wor den gehouden, na een Requiem mis in de kerk van Franciseus Xaverius te Amersfoort.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1