KUNST VAN NU" in het Stedelijk Museum Deze week in de bioscoop Nationale leningen in Bergen: woningbouw èn Oude Hof ALKMAAR EN OMSTREKEN Twee zoekers en een afgedwaalde tussen wizzel en flipperdeflap AGENDA Qxtra goedkoop BLOEMBOLLENPAKKET 3lu,ekery BAKKER-VAN DIJK Een droom slaapkamer Prachtige avond in Heiloo op komst Laatste nieuws L.T.B. LANGEDUK Uitwisseling van tentoonstellingen jonge schilders Bergen-Menton Geen premie voor scheuren grasland Marktberichten PAGINA Z iUrtu b MAART 1952 AILKMAAR. Nauwelijks be komen van de emotie, die de tentoonstelling van de moderne kunstenaars uit Bergen ons heeft bezorgd, vragen nu drie moder ne Alkmaarse schilders in de zelfde kunsttempel onze aan dacht voor hun werk. „Kunst van Nu" noemen zij deze tentoonstelling en die titel is te aanvaarden. Hoewel de moderne stromingen in de kunst al een halve eeuw aan het stro men zijn, is de moderne kunst, die hier te zien valt, er toch een uitvloeisel van. Dit werk althangijdat van de exposanten Piet Stenneberg, den Das en Arnold Reemer moet men op de eerste plaats zien, als een verschijnsel van deze verwarde tijd, waarin een aantal moderne nieuwlichters, die elke geeste lijke ondergrond missen meent te moeten afrekenen met wat zij verouderde vormen noemen. Voor ons zijn deze schilders twee zoekers wij nemen zelfs aan ernstige zoekers naar zuiverheid en waarheid: dit moge blijken uit vele niet alle van hun hier geëxposeerde werken. Zij streven niet naar voor de massa acceptabele vormen, doch vol staan met het in kleur en lijn uitdrukking geven aan hun in nerlijke bewogenheid. Zo zijn hun schilderijen ge worden tot gedichten, die alleen maar uit klanken bestaan, zon der waarneembare inhoud, zon der begrijpbare gedachten. Nu kan men sommige van deze uitingen van dies schilders onderbewustzijn, uitingen dus in kleuren en lijnen wellicht waar deren om de goede kleurenhar- monieën en het compositorische lijnenspel, maar daar houdt het dan mee op. En als u dan de schilder zegt, dat u dit werk niet begrijpt, dan zegt hij: „vijftig jaar gele den begreep men ook Van Gogh niet en nu vindt ieder zijn werk mooi". Waarmee hij klaar blijkelijk de verwachting uit spreekt, dat de generatie van over een halve eeuw zijn werk even mooi zal vinden als wij thans dat van Vincent. Hetgeen wij zo vrij zijn te betwijfelen. Noemden wij Stenneberg en Reemer zoekers, Wim Comman deur zouden wij de afgedwaalde willen noemen. Was hij aanvan kelijk een realist, die als beeld houwer blijk gaf de verschillen de materialen, waaruit hij zijn kunshtwerken wrochtte, te be heersen, hij is later wellicht onder invloed van zijn mede exposanten, ook gaan zoeken in moderne richting. Zijn werk echter is nog het meest-bevat- teljjk en daarom eerder, aan vaardbaar. Hij toont zich hier ook een vaardig grafisch kunstenaar, zoals uit zijn linoleumsneden, etsen en ander grafisch werk moge blijken. Als beeldhouwer echter is hij het verst van zijn oorspronkelijke, vormgeving, af geweken. Hij. is een autodidact, die tot veel in staat is en over wiens toekomst als scheppend kunstenaar wü ons, hoewel hij thans wat is afgedwaald, niet zo bezorgd maken. De vele verbijsterende kunst producten, die de exposanten hier hebben opgehangen, vindt men op dè catalogus vermeld onder de meest-fantastische .ti tels, als: vreter, ruimtedier, zwevend object, beauty and beast, femme rièle, hébé, illu sion, réve, vrouwplanten, bok- f Advprtpn tie'1 COMPETITIE K.N.B.B. District Alkmaar A-klasse: Alom. Victrix Exelsior 2 Doorbraak Witte Huis Optimisten 2 Exseteior 1 Driesprong Optimisten 1 Ondier Ons Drie Ruiten B-klasse: Liindenihoek Drie Ruiten Gekr. Valk Witte Huis Exselsior 1 Rust Wat Driesprong Z.E.K.Z. Doorbraak Exselsior 2 Da Molen C-klasse groep I: 8 817 3.07 52 7 726 2.90 40 7 686 3.88 39 8 801 2.80 34 7 814 2.46 28 7 642 3.26 27 8 764 2.77 24 7 822 2.47 24 7 726 2.43 23 7 739 2.35 14 7 739 2.35 14 Optimisten 8 1268 1.94 56 Oudie Poorter 8 1054 2.29 55 Drie Ruiten 1 8 1126 2,37 41 Excelsior 8 1394 1.40 41 Witte Huis 8 1314 1.67 38 Drie Ruiten 2 8 1201 1.82 37 Gekr. Valk 8 1250 1.08 36 Alcm. Victrix 8 1287 1.61 36 Waaig 8 1173 1.81 34 Onder Ons 8 1274 2.00 26 C-klasse groep II: Driesprong 8 1290 1.86 61 Gebr. Valk 8 1609 1.03 52 Alcm. Victrix 7 1210 1.65 42 Oude Poorter 7 1117 1,52 42 Lindenhoek 7 1307 1.42 42 Witte Huis 7 1269 1.13 37 De Molen 7 1334 1.37 34 Wa-atg 7 1258 1.18 30 D.E.S. 1 8 1597 0.97 23 Rust wat 7 1298 0.96 23 D.E.S. 2 7 1491 0.62 14 kerijder, vader en zoon, maan- ree en wizzel, woezels en flip perdeflap. De schilders hebben hiermede gepoogd een contact tussen hun schepping en de toe schouwers te leggen; een poging, die doorgaans als volkomen mis lukt moet worden beschouwd. Men komt door deze titels niet nader tot de kunstenaars, even min als door een gesprek van man tot man. Wij zouden noa veel meer over deze tentoonstelling kunnen ver tellen; maar het lust ons niet; wie er meer van wil weten, ga maar eens kijken. Als tenminste de hier reeds eerder gehouden tentoonstelling van moderne kunst hem niet voorgoed van zijn nieuwsgierigheid genezen heeft. Fr. O. SCHOUWBURG 't GULDEN VLIES: „Elias weet 't be ter" met Lou Bandy, Max Tailleur e.a. Hedenavond 8 uur. BIOSCOPEN; Harmonie; Misdaad op bestelling, 18 jaar; Victoria-theater: Tri poli, 14 jaar; Cinema Ame- ricain: Sirene van Atlantis, 18 jaar; Rex-theater: Mor gen is te laat, 14 jaar (4e week). VOORSTELLINGEN: Heden avond om 7 en 9.30 uur, Zondag om 2 en 4.30, 7 en 9.30 uur. Speciale Familie-voorstelling van de film Ali Baba, en de 40 rovers (alle leeftij den) in de Cinema Ameri- cain, Zondagmiddag 2 uur. DOKTER OP ZONDAG: In Alkmaar wordt de dienst waargenomen door de artsen A. H. F. M. Corthals, Nieuwlandersingel 57, tel. 3193 en J. Lourens, Oude gracht 291, tel. 2892. In de Rijp, de Beemster en Scbermerhorh door: S. Schermerhom, te de Rijp, tel. K 2997 - 355. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf hedenavond geopend de apotheek „De Bever" Emmastraat 36, apotheker P. J. Meurs. 4 duertentrpi 8 700 3.88 43 8 730 3.88 38 R 673 6.91 37 8 740 4.52 37 8 820 4.00 35 8 658 5.25 39 8 762 3.31 28 8 645 4.11 26 8 735 3.91 2'b 8 699 4.38 21 5ü grootbloemige gladiolen, 1U0 Franse ranonkels» i Totaal 100 „klavertjes vier". f 375 50 Montbretia's, gtu^, 25 enkele anemonen, 25 dubbele anemonen, 1 10 rijkbloeiende dahlia's, Volledige plantaanwljzlng lü rijkbloeiende vaste planten/ wordt bijgevoegd. Gratis als reclame: 5 pakjes bloemzaad. Betaling onder rembours, per postwissel ol op giro 48991 7 HILLEGOM 52 TELEF. 5396 Vraagt uitgebreide prijscourant met gekleurde afbeeldingen Cinema Americain: Sirene van Atlantis Het legendarische Atlantis, het continent dat tussen twee wereld delen verdween, is al meermalen het onderwerp geweest van films. De roman van Pierre Benoit gaf Tallas er een moderne versie van. De knappe Maria Montez als de hoofdfiguur is in deze film de ko ningin van het onbekende land, die haar tijd zoekt brengt met schaken en mannen het hoofd op hol brengen. Een jonge Franse kapitein, verdwaald in de woes tijn, is een van haar slachtoffers. Als hij in een roes zijn beste vriend vermoord heeft, weet hij te ontvluchten. Terug in het gar nizoen, wordt hij door zijn kame raden als 'n fantast versleten. Hij keert weer terug naar zijn schone koningin, doch komt om in de barre woestijn. De hoofdrollen worden in deze fantastische film uitstekend ge speeld; de figuren bewegen zich in een milieu van weelde en pracht. Een aardige kiikfilm, doch met weinig inhoud. Harmonie: Misdaad op bestelling Over de misdaad in Amerika en de intensieve bestrijding van dit euvel is veel geschreven. Meer nog leverde de strijd tegen de „gangs" stof voor tal van films, geslaagde en nog meer niet-ge- slaagde. Tot de eerste categorie behoort echter ongetwijfeld het spannende relaas van een Officier van Justitie, die op het punt staat de leider van een Wijdvertakte moord-organisatie, welke moord tegen betaling verricht, op de electrische stoel te brengen doch zich steeds zijn getuigen ziet ont vallen. De film geeft uit het dossier en naar verklaringen van gesnapte misdadigers een reeks beelden, waaruit het betoog van de Officier wordt opgebouwd, buitengewoon knap weer. Vooral de jacht op de laatste getuige in het dr'ama is vol spanning. Uitste kend spel en goede opnamen maakten van deze detective-story een goed-geslaagde thriller. In het voorprogramma een fraaie kleurenfilm over de groot ste Amerikaanse circus-onderne- raing „Ringling and Barnum and Bailey", waarin een parade van olifanten, mooie dressuurnummers en fantastische acrobatiek. Van Leo Schlesinger een aardige te kenfilm en een goed geslaagde reclame-film van Joop Geesmk, in opdracht van een verzekerings maatschappij gemaakt. Een geva rieerd, maar uitstekend program ma deze week. Victoria Tripoli Deze rolprent is een „vecht film" van de eerste orde. Zij laat in felle kleuren en een van begin tot eind opgewonden verhaal zien. or> welke wijze de Amerikanen hun handelsbelangen beschermen tegen de zeerovers in de omge ving van Tripolis, die aan de kust A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Wederom staat er voor het eerste een uitwed strijd op het programma; ditmaal gaat het naar Oudesluis, waarvan in de thuiswedstrijd met 20 werd gewonnen. Gezien de erva ringen in Wieringerwaard zullen wij ons niet aan een voorspelling wagen; wij wensen onze iongens echter veel succes. Voor de supporters, die 't eerste niet naar Oudesluis zullen verge zellen. wordt er om half 3 op de Westerweg een goede gelegenheid gegeven het tweede te zien spe len in en ietwat gewijzigde samenstelling tegen WW 2; wij vernamen,-dat Tns Otten van de Junioren als midvoor in het 2e is opgesteld. Het derde elftal gaat op bezoek naar HRC 5. het vierde ontvangt om 12 uur aan de Westerweg Schoort 2; het vijfde gaat naar Randers 3 en speelt daar om 12 uur. De Junioren C ontvangen om half 3 op het B-terrein in de Overdie WZ-b en de Adspirar- ten d het b-elftal van B'ardos, om 12 uur op hetzelfde terrein. Adsp. v gaan naar Meervogels b (1.15 u) en Adsp. i ontvangen om 1.15 op het B-terrein in de Overdie Meer vogels 3- Allemaa] veel succes. SUPPORTER. van Noord Afrika hun steunpunt hebben. Een aanval van zee uit en een aanval van landzijde be slechten al spoedig het lot van de vestingstad. Voor het zover is, moeten er tal van moeilijk heden worden doorgemaakt: een vermoeiende tocht van dertig da gen door de woestijn door het landleger de verraderlijke hou ding van een pasha-bondgenoot en vanzelfsprekend de verwikke lingen rond de verovering van een vrouw. De hoofdrollen wor den vertolkt door John Payne, Maureen O'Hara, Howard Da Silva en Philip Reed. De natuur opnamen zijn uniek. De week in beeld Polygoon-Wereldnieuws brengt een reportage van de dodenher denking in het concentratiekamp Auschwitz: het uitwerpen van voedsel voor ingesneeuwde herten in de Beierse Alpen; het vervoer van een locomotief van Frankrijk naar Brazilië; het bezoek van mevr. Roosevelt aan India en de Hindoefeesten aldaar; de Lenin- herdenking in Moskou; de zons verduistering in Khartoem en de blad-aluminium-uniformen van de Italiaanse brandweer. Het bin nenlands nieuws brengt een over zicht van de RAI-ten toon stelling, de veldloopkampioenschappen m Velp, het afscheid van Dr Por- tielje van zijn Artis-vrienden, de tentoonstelling van kerkelijke kunst in het Museum Boymans en het jubileum van Jan Musch. R.K. HOCKEYCLUB „DE TERRIERS" ALKMAAR Vorige week Za terdag hebben de Juniorem een goede wedstrijd gespeeld tegen het B.-elftal van Eechtrop. Aan vankelijk weerde Eechtrop zich best, zodat er vóór de rust geen enkel doelpunt gemaakt werd, maar daarna kwamen de Terriers opzetten .Geregeld waren ze in de aanval en tenslotte gelukte het Hein Kops, Ton Jacobse en Her man Mooy te doelpunten (40). Dit was de eerste overwinning voor onze Junioren. De heren Senioren hebben Zon dag helaas niet kunnen spelen. Daarentegen hadden de dames een zware partij tegen Ever Swift. In het begin was Ever Swift sterk in de aanval, maar de T-backs waren niet te passeren, terwijl de voorhoede erin slaagde, om twee foals te zetten. Hierdoor voelde ver Swift zich wat ontmoedigd, temeer nog toen na de rust de stand op 40 gebracht was. Tegen het einde van de wedstrijd kwa men ze nog even fel opzetten, om kost wat kost toch een doelpunt te maken. Echter zonder succes! Voor het aanstaande weekend staat niets op het programma. De wedstrijden, die aanvankelijk waren vastgesteld, zijn afgelast. EEN TERRIER H. MIS VOOR RECTOR v. d. HOEK AUe AFC-ers, Senioren, Juni oren, Adspiranten, Welpen en ge wone leden worden morgen om 8 uur verwacht in de kapel van de Pius-Stichting, waar alsdan een H. Mis zal worden opgedragen voor de zielerust van de oud adviseur. Rector J. v-d. Hoek. DE AFFAIRE STAD EN LAND ALKMAAR Door mr. A. Schenkeveld, die optreedt als ver dediger van de heren P. en H. en die daartoe door de Officier van Justitie was gemachtigd, wordt ons medegedeeld, dat de Officier van Justitie geen termen heeft gevonden, om in de zaak van J. F. H. P. en J- P. H., die deze week in het belang van het onderzoek voor enkele dagen in verzekering waren gesteld, te vorderen, dat zij in bewaring zouden worden ge steld. Zij zijn gistermorgen weer op vrije voeten gelaten- MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK ALKMAAR In de maand Februari werd op de spaarbank boekjes ingelegd 433.681,03 (v.j. 415.463,52) en terugbetaald 362.422,40 (v.j. 531.685,15), al zo meer ingelegd dan terugbetaald 71.258,63 (v.j. minder ingelegd dan terugterugbet. 116.221,63). Het aantal in Februari nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 200. Het aantal in omloop zijnde boek jes bedraagt thans 28.135. Onder de in Februari nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 31 boekjes voor pasgeborenen (op deze boek jes plaatst de Spaarbank een eer ste mleg van f Ir—)- De lediging in Februari van 650 spaarbusjes leverde een bedrag van 10.387,78 aan kleine bespa ringen op. DRIE MODESHOWS OP KOMST ALKMAAR Naar wij verne men zal de af. B. W. G. Lienesch alhier op 17 Maart, des middags om drie uur, in alle zalen van hotel Victory een modeshow hou den. Op Donderdag 27 Maart zal de fa. Bervoets in het Gulden Vlies een modeshow organiseren. Ter wijl op 3 April, eveneens in het Gulden Vlies, de fa. Gerard Worm de derde modeshow van dit voorjaar zal geven. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR De gemeente politie heeft een proces-verbaal opgemaakt tegen een 31-jarige arbeider die clandestien stroom en gas ten nadele van de ge meente gebruikte. Voorts heeft de politie een er gerlijk geval van baldadigheid geconstateerd. Op een terrein bij de Huygensstraat staat een grote Amerikaanse legertent. Een 25- tal jongens vermaakte zich door eerst in de nok van de tent te klimmen en zich dan naar bene den te laten glijden zodat twee grote scheuren in het tentzeil ontstonden. i\ H-uprtpnflP GEëTALEERD: van een Uitgevoerd in, Avodiré. compl. slechts f 525.- (Ook leverbaar in mahonie of noten). Verdronkensord 46 GEMEENTE WIL ZICH VERWEREN TEGEN VORDERING ALKMAAR iDe gemeente ls door de erven Dr. J. Schut gedag vaard tot betaling van een bedrag- van f 333.32 wegens door deze er ven geleden schade door huurder- ving voor het benedengedeelte van hun woning. Kennemerstraat- weg 105, over de periode 15 Mei 1 Augustus '51. Deze woning is na de. bevrij ding achtereenvolgens gebruikt door Volksherstel, Raad van Ar beid en tot 15 Mei 1951 door het Medisch Opvoedkundig Bureau van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord Holland Mevr. M. SchutTismeer heeft daarna vergunning gekregen voor ingebruikname van het boven- of benedengedeelte van deze woning toen de woning door laatstge noemd bureau zou worden ont ruimd. De gemeente heeft toen de eis gesteld, aanvankelijk, dat het overige gedeelte aan 'n gezin zou worden toegewezen. Mevr. Schut heeft nimmer een gezin voorgedragen- Op 24 Juli '51 werd Mevr. Schut toegestaan dat een gedeelte van de woning door het Ohr. Lyceum in gebruik zou wor den genomen. Hetgeen met ingang van 1 Augustus '51 geschiedde. Daarvoor ontvangt Mevr. Schut een hogere huur, dan bij verhuur als woning. B. en W. stellen de Raad voor, te besluiten, verweer te voeren :egen de hiervoor ge noemde vordering. BERGEN.Men verzoekt ons opname van het volgende: Het gemeentebestuur van Ber gen dringt er bij de burgerij van Bergen op aan zoveel mogelijk geld beschikbaar te stellen voor de Nationale Woningbouw-lenin- gen en daarbij aan te tekenen dat de inschrijvingen ten goede moeten komen aan de gemeente Bergen. Uw inschrijving zal het ge meentebestuur bezigen voor de bouw van de onlangs aanbestede woningen, twee en dertig in ge tal, doch diaardjoor komt ander geld, waarover de gemeente reeds beschikt, vrii. En dit vrii-kam-en- aie geld wil het gemeentebestuur toevoegen aan het fonds voor de aankoop van het Oude Hof een zaak, die elke Bergenaar ter harte zal gaan, omdat elk Berge naar het Oude Hof wil behou den. Indien de gemeente het Oude Hof niet in eigendom ver werft, beeft de tegenwoordige eigenaar krachtens een Konink lijk Besluit van 1937 bet redht dit prachtige natuurgebied als bouwterein te verkopen. Het Oude Hof ligt daar zo vreedzaam en heerlijk en van de dreiging die er boven hangt is de wande laar zich niet bewust. Pas als de gemeende het Oude Hof bezit, za) het voor altijd als natuurreservaat behouden kun nen worden. De gemeente wil bet Oude Hof dan ook kopen en doet een beroep op de burgerij, daarvoor haar bijdrage te leve ren in de vorm van het kopen van rentespaarbrieven voor de woningbouw of inschrijving op de beide bouwleningen. Hoe moer de burgerij inschrijft op de na-tionalp leningen met aan tekening dat de inschrijvingen bestemd zijn voor Bergen, des te meer geld krijgt de gemeente vrij voor het Oude Hof! Voegt dus bij uw inzicht, dat j het burgerplicht is de woning- nood te helpen lenigen, uw lief- j de voor Bergen en het Oude Hof j en gii zult gemeenschappelijk een grot bedrag bijeen brengen in het belang van uw gemeente Gij slaat trwee vliegen iin één klap; woningbouw en Oude Hof! Dr. W. HUYGENS. burgemeester BAKFIETS TE WATER ALKMAAR Waarschijnlijk door de wind en mede door het feit, dat de wagen niet goed ge blokkeerd was. geraakte Vrijdag middag omstreeks drie uur een bakfiets, beladen met brood en beschuit, in het water van de Oudegracht. De bakfiets -behoorde aan de bakker Jonkers van de Stationsweg te Heiloo- Beschuit en amandelbroodjes dreven op 't water, maar er was ge-en lekker bek te vinden, die ze er uit durf de te halen. Wel zijn omstanders zo behulpzaam geweest de bak fiets op het droge te trekken. Van de inhoud is natuurlijk niets meer terecht gekomen. Eén der omstanders, voorstan der van de demping van de Öude- gracht, w;nu'..'j zich tot ziin huren met een: „Zie je nu wel dat de Oudegracht nodig gedempt moet worden?" DE GROOTSTE DAG VOOR A.O.C. ALKMAAR Morgen zal dan eindelijk de wedstrijd DioAOG plaats hebben om 2 u- op het Ber dos B-terrein aan de Nesdijk in Bergen. Iedereen wordt verwacht bii deze uiterst belangrijke match. Vertrektijd 1 uur vanaf de Am bachtsschool. Wint AOG, dan is zij kampioen, maar DIO is er ook niet ver vandaan! D-us speelsters aanpakken en op-passen. Het 2e moet uitkomen tegen Zeevogels 2 om half vier en de junioren krijgen Wii-k aan Zee op lit-,oe(j om ndi u:l. Beide wed strijden worden gespeeld op het Boys-terrein aan de Westerweg. Een kwartier voor de aanvang aanwezige speelsters! De opstel lingen en indien de wedstrijden niet doorgaan, worden bekend gemaakt bij J- Smit. Nieuwesloot. PASSIE-PROGRAMMA BIJ R.K. VROUWENBEWEGING HEILOO. Het bestuur van de afdeling Heiloo van de R.K. Vrouwenbeweging is erin ge slaagd, na een periode van moei zame voorbereiding, de leden een pracht avond aan te bieden, een passie-avond op Vrijdag 20 Maart aanstaande. Daartoe k-oimt een -gezelschap over uit Enktauizen. geform-eerd uit l-eden van de afdeling aldaar. De m-oderator van die afdeling de weleerwaarde heer Th. Dek ker zal zeldzame opnamen ver tonen van d-e Passie-spelen te Oberamm-ergau, terwijl bii daar bij in woord bet lijdensverhaal op de voet volgt. Het is een nieuwe vorm vain lijdensmedi tatie, in woord, beeld en geearag, Een dameskw-artet, met piano begeleiding, zal enkele treffen de liederen zingen en twee decla-matrices zullen gedichten voordragen die op het Heilig Lij-den betrekking hebben. Deze avond is reedis op tal van plaat sen in Dp Streek gegeven en ook in Breezand, en heeft tel kens weer op frappante wijze zuivere ontroering weten te wekken. De toegang is voor de leden geheel vrii. Het bestuur verwacht echter bovendien dat ook alle dames, de voor het lid maatschap in aanmerking ko men, gehoor zullen geverf aan deze bestuursopro-ep. De avo-nd wordt gegeven i:n het Bruino- gebouw. Overal heeft dit gezel- sobao volle zalen getrokken, juist o-m het ni-eu-we het verras sende element van deze moderne lijdensmeditatie. Men ziet hier mee tevens, dat bet bestuur ac tief is en de beloften inlost, die het onlangs de dames van Hei loo heeft gedaan: betere avon den, interessante hiieenk-omsten, ontwikk-elingisav-onden, waar men innerlijk rijker en voldaan van daan komt. Wat zou het een voldoening geven, mdien het bestuur, dait alles wil doen om het d-e leden en de toekomstige leden naar de zin te maken, straks een over volle zaal aantreft, ten teken dat de acties worden gewaardeerd. Artsendienst HEILOO De Zondagsdienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dokter Janssen tel. 3530. NIEUW FRANS KABINET PARIJS, 8 Maart (Reuter). Zaterdagmorgen heeft Antoine Pinay bekend gemaakt, dat een nieuwe Franse regering is ge vormd. NRD. SCHARWOUDE De afd. Langedijk van de LTB ver gaderde in de B-urg. Voorzitter P. Duyves wees er o-p dat de beide eerste maanden van 1952 veel gunstiger waren voor de leden dan in 1951. Ofschoon er thans enige strubbeling is. vooral wat betreft de Gele en D .Witte kool hoopte spr. toch dat ook de ko mende maanden de prijzen aan de veiling goed zouden blijven. Dit jaar werden géén extra teelt vergunningen meer gegeven. Al leen in hopeloze gevallen zal men nog enige vergunningen geven. Ujf tie vergadering werd opge merkt dat, in d" Noord Oostpolder en in Friesland en Groningen, teeltvergunning voor kool was gegeven. Het bestuur zal een en ander nader onderzoeken. Inzake de voorstellen voor de a.s- vergadering van de Noorder- marktbond werd uitvoerig gedis cussieerd over d-e minimumprijs, de uitbetalingsprijs bii doordraai en de heffing van de witte kool. Er gingen geen stemmen op om de vergoedingsprijs speciaal voor de zo-m-erkool hoger te stellen. Hier ligt echter een grote moei lijkheid. De achterstand in de fondsen wordt ieder jaar door de zo-merkool belangrijk groter. De winterkool moet dan de achter stand van de zomerkooi weer goed maken. 'Nu gaat het niet op, om jaar in jaar uit een grote uitplant van zomerkooi te bevor deren door een hoge vergoedings prijs. De regeling van het vorige jaar was slecht, maar was hierop gebaseerd om de uitplant van vroege kool te beperken. Een re geling moet er echter blijven om de minimumprijs te handhaven, want door de minimumprijs brengt het kwantum dat verkocht wordt nog redelijk geld o-p. Tot afgevaardigde naar de Noor- dermarktbond werden benoemd de heren D- Langedijk, Jac. Bruyn A. van Kleef, Jfo. Kramer en B. Fredericks. Tot plaatsvervangers de heren R. Koopman en P, Bruin Dz. RIJWIELCLUB ST. PAULUS H H. WAARD NRD. Op de ledenvergadering van de rijwiel- club St. Paulus deelde de pen ningmeester mede, dat de ter ge legenheid van het 25-jarig jubi leum gehouden feestavond, een kas-tekort van f 120 had veroor zaakt. Het daarop volgende be stuursvoorstel om de contributie nog 1 jaar te houden op f 2.00 werd met algemene stemmen aangenomen. Voor nieuw toetredende leden die de feestavond niet hebben meegevierd, zal de contributie van zelfsprekend f 1.00 per jaar be dragen. Verder deed de voorzit ter. de heer C. Molenaar mede delingen omtrent de a-s. bede vaarten- De Stille Omgang in de nacht van 15 op 16 Maart a.s. zal beginnen met een plechtig Lof in de parochiekerk om 7 uur. Daar na vertrek per rijwiel naar Am sterdam. Dit jaar zal de O-mgan-g om 1.45 uur zijn en de H. Mis om pim. 2.45 uur. Er werd op aan ge drongen zoveel mogelijk in club verband bij elkaar te blijven. Deelnemers die per bus de be devaart, willen maken, gelieven zich vóór Dinsdag a.s. bij één der bestuursleden te melden. Belangstelling werd ook ge vraagd voor de bedevaarten naar Heiloo en Alkmaar, resp, op 29 Juni en 4 Mei. De laatste jaren is de deelname hiervan beneden het normale. D-e heer P. Molenaar werd aangewezen als vaandel drager, de heer On. van Langen Gz. als reserve drager. Bij de be stuursverkiezing werden 'de he ren D. Smit, S. Borst en Jn. de Wit met algemene stemmen her kozen. Tenslotte sprak de heer K- Oudeman, zijn grote dank uit, na mens alle toen aanwezigen, voor de prachtige feestavond ter ge legenheid van het 25-jarig jubi leum. Met een algemeen applaus werd dit onl vpteuai. BERGEN Gedurende het Holland-Festival, dat omstreeks Pasen in Menton (Za Frankrijk) wordt gehouden, zal in het Casino aldaar een honderdtal werken ge- exposeerd worden van een 16 schilders beneden de veertig jaar uit Bergen en schilders, die van daar afkomstig zijn, doch thans elders werken. Matthieu Wieg man, die veel in Menton werkt, heeft daartoe contact gezocht met de burgemeester - van Menton, Msr A. B. Parenthou Dormoy en in overleg met het Departement van O.K. W. is te Bergen een comité van uitvoering gevormd, waarvan de burgemeester van Bergen, Dr W. Huijgens het ere voorzitterschap aanvaardde. In dit uitvoerend comité hebben zitting de Bergense schilders A. Bos Eyssen, voorzitter. Dirk Rubers, secretaris, Dik Trap, penning meester en H. v.d. Idsert en David Kouwenaar, leden. Behalve deze schilders zal nog een elftal schil ders met een vijftal werken op de expositie in Menton uitkomen, nl. Nico G. Berkhout, Jb de Carpen- tier, Karei Colnot, Friso ten Holt, Jaap Kuyper, mevr. van Loode Klerk, Jaap Min, Jaap Mooy, Thys Sterk, Hans Wiesman en Frans Geslaagd LIMMEN. Op het in Haar lem gehouden examen van het H.M.V.V. slaaigdie voor costu- miëre de dames Tiny Baltus al hier en Jo Kapitein uit Aker sloot. Beidien werden op-geledd doo-r de modevakschool „Duiker- sloot'' te Limm-en. Burgerlijke Stand W ARMENHUIZEN. Gebo ren: Alie, d. v. H. Rentenaar en J.t Blankman,Mari-e Anna The- resia, d. v, A. Ruiiter en J. Vriend; Alidia Maria, d. v. M. J. d-e Moei en A. J. Lomerso; Cor nells Lourerntius, z. v. M. C. Dek ker en A. N. Suiker; M-aria IJda, d. v. C Blokker en C. Pronk: Cornells Petrus, z. v. P. A. Kem per en M. W. Molenaar. Overleden: Madeieentje Frans, 78 jaar, wed. van Pieter Frans. Wiegers. De tentoonstelling te Menton zal drie weken duren. Tij dens dit Holland-Festival zullen in de parken de Hollandse tulpen bloeien en zullen nog andere fes tiviteiten worden georganiseerd. Het ligt in de bedoeling, dat jonge schilders uit Menton en omgeving ongeveer tezelfder tijd een honderdtal werken in Bergen en naaste omgeving zullen expo seren; tijd en plaats zijn nog niet definitief vastgesteld, doch het staat wel vast, dat in de kunstzaal van het K.C.B. een gedeelte van dit werk tentoongesteld zal wor den. FUSIE GEZINSVERZORGING BIJ WITTE KRUIS ZIJFE De Vereniging voor Gezinszorg in Zijpe heeft na vrij uitvoerige discussies besloten om de vereniging bii de afd. Zijpe- Callantsooe van het Witte Kruis te laten aansluiten, teneinde een gezonde financiële basis en soci ale rechten voor de gezinsver zorgsters te bewerkstelligen. Be sloten werd o-m onveranderde 'handhaving van contributie en vergoedingsbedragen voor te stel len. Per jaar zal ten hoogste 4 weken hulp worden verleend; het bedrag der vergoeding zal worden berekend naar het gezinsinkomen. Het personeel dient zich voor 2 jaar te verbinden. Gediplomeerde verzorgsters verdienen f 90 per maand, na een jaar f 100. Men kan zich voor deelneming aan de op leiding aanmelden bii de Voor zitster Mevr. de Boerv.d- Sluis. Hoewel het ledental van 562 ge daald was tot 519. blijkt er nu weer een lichte stijging gaande. Besloten werd voorts om 't aan tal verzorgsters in vaste dienst te verhogen van twee op vier en daarnaast ook nog losse hulp in dienst te nemen. De vereniging had in het afgelopen jaar f 985 aan diverse subsidies ontvangen Het totaalbedrag der inkomsten had f 4836 bedragen. Aan de na gedachtenis van het kortelings overleden bestuurslid Mevr. Jim- minkPaarlberg werden enkele ogenblikken stilte gewijd. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. WEINIG VERANDERING Zwaar bewolkt met hier en daar enige neerslag. In het Zuiden van het land matige, elders krachtige tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Weinig verandering van temperatuur. 9 Maart: Zon cm: 7*08; onder: 18.34; Maan op: 16.11; onder; 6.28. 10 Maart: Zon o-p: 7 06; onder 18.36; Maan op; 17.24; onder: 6.40. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet ziin be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië m.s. „Tawaü" (11 Maart); Nieuw-Guinea s.s. „Rempang" (22 Maart); CANADA m.s. „Westerdam" (13 Maart); Australië en Nw-Zeeland via Engeland (8 Maart); Zuid-Amerika m-s, „Alnati" (11 Maart). MINISTER MANSHOLTs INDIEN NODIG WEL VEEVOEDERDISTRIBUTIE Minister Mansholt heeft de Tweede Kamer uitdrukkelijk me degedeeld, zulks naar aanleiding van geruchten dat binnenkort 'n premie voor het scheuren van grasland in uitzicht zal worden gesteld, dat daartoe geen plannen bestaan, omdat de minister er niet van overtuigd is dat dit on der de huidige omstandigheden uiteindelijk tot een inkrimping van het daarvoor in aanmerking komende areaal grasland zal lei den. Bovendien geeft onder de hui dige omstandigheden het scheuren van grasland in vele gevallen nog zodanige rechtstreekse voordelen, dat hij het niet juist zou achten hiervoor nog ePn premie beschik baar te stellen. De minister bevestigde d»t hij niet dan in het uiterste geval tot 't oplegeen van 'n scheurp licht zou willen overgaan. Hii deelde voorts mede dat indien onvol doende activiteit wordt getoond, tot opvoering van de eigen ver bouw van voedermiddelen oP de veehouderijbedrijven niet zal kun nen worden ontkomen aan meer strengere maatregelen, welke de gewenste ontwikkeling zullen kunnen stimuleren. Hierbij kan ook inderdaad worden gedacht aan een systeem van veevoeder distributie, waarbij de hoogte der toewijzingen afhankelijk wordt gesteld van de productie van be paalde gewassen. OBDAM 13.000 kg uien 26.50 —28.40: grof 29.20—30.80; stek 14.80; 20.000 kg peen B 27.60— 28.80; C 22.90—24.90; D 15.20; stek 9.20—11.40; 23.000 kg ronde bieten A 23.50—25.30; B 19.10— 20.20; C 8.2010.20; lange bieten A 20.20—20.60; B 9.10—10.30; 1500 kg rode kool I 20.40—20.60; 1600 kg gele kool I 8.309.40; 850 kg spruiten 4347; 700 kg witlof I 64—69: TT 62; TIT 51—57; IV 47. BLOKKER, 7 Maart. Aard appelen 7.709.10; Spinazie 97; Uien 18—31: Bieten 8—22; Gele kool 911.30; Groene kool 14 25; Boerenkool 516; Spruitkool 3351; Witlof 4267; Breekpeen 1118; Knolselderij 49; Belle fleur 1927; Bramley Seedling 16—35; Golden d'Hlusius 38—63; Goudreinette 2653; Jonathan 30 62; Laxton Superbe 2652; Present van Engeland 3966; Zoete Ermgaard 2236; Gratiool 2337; Provisiepeer 3439; St. Remey 3241; Winterjan 2748. ALKMAAR 7 Mrt Witlof 32 72; rode kool 9.5026; savoye kool 6.5012; groene kool 9.50' 27.50; spruitkool 1262; boeren kool 4.5013.50; spinazie 7697; rabarber 73; bieten 624; winter peen 5.5011; waspeen 2440; uien 327; prei 2435; soep groenten 46.50; Bramley Seed ling 2335; goudreinette 55. HEILOO, 7 Mrt. Spruitkool 4274; Boerenkool 812; Rode kool 9—15; Witlof 39—68; Wor telen 515; Spinazie 8892; Prei 2438; Schorseneren 3643; alles per kg. GRÓOTEBROEK 2.250 kg aardappelen; Koopmans blauwe 12.80; Blw. Eigenh. 11.40; Eigenh. 12.80; Meerlander 11.80; 5000 kg Uien: grof 2730—27.40; middel 26.70; driel 16.60—19.00; 1.250 kg Groene kool: afw. 15.20; stek 9.80; 150 stuks Bloemkool C 22.00. HOOGKARSPEL 7 Maart 460 stuks Bloemkool C 25.00; 500 kg groene kool 19.90; 7000 kg Uien: groot 2326.40; grof 26.20 —27.40; driel 17.70—20.00; afwij kend 5.008.00; dubbele 13.70— 16.10 WARMENHUIZEN 1700 kg uien 26—28; grove 26.50—31.80; 2600 kg peen B 27.60—27.80; C 23.20—24.20; 25.000 kg gele kool 7.30—11.50; afw. 6.50—8.40; 122.000 kg rode kool 13.8023.20; afw. 11.8017.80; 5000 kg witte kool 6.20—8.60. BEEMSTER. PURMEREND 7 Maart Bevelanders 16; witlof 3864; rode kool 1423; savoye kool 813; spruitkool 4364; boe renkool 6—12; gare bieten 31—33 winterpeen 5.50—14; waspeen 35; uien 2230; prei 31—39; Brabants bellefleur 14—35; bramley seed ling 2033; cox orange pippin 72 goudreinette 38—64; jonathan 21 72; laxton superbe 2658; pre sent van Engeland 2452; zoete winterkroon 2445; comtesse de Paris 1631; gieser wildeman 38 52; winterjan 3049. ZWAAG 7 Maart Aardap pelen 8.6012.80; spinazie 6095 uien 928-30; gele bew. kool 6.50 9.50; rode kool 9 90—21.60; boe renkool 37; spruitkool 1661; witlof 3868; breekpeen 8.80 16.60; andijvie 90; groene kool 7.20 26; gare bieten 23; goudreinette 3169; present van Engeland 20 75; Groninger kroon 33; Jacques lebei 2028 Jonathan 2671; glo rie van Holland 3242; galde d'illusius 3765; laxton superbe 3860; comtesse de Paris 2653; soldat laboureur 2456; gieser wildeman 50; winterjan 1946: St. Remey 3647; provisiepeer 31 39; bramley seedling 2030; London pippin 2036.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2