Admiraal McCormick brengt driedaags bezoek aan Nederland Minister Staf verrichtte in Den Haag de installatie IE KRONIEK VAN ZATERDAG Nieuwe richtlijnen voor pachtprijzen in discussie Viering van het Eeuwfeest herstel der Hiërarchie Opperbevelhebber NATO-vloot Niet-ambtelijk trefpunt Tweede Kamer premie voor jren grasland arktberichten Naar wij vernemen U.S.-houwitsers voor ons leger Scheepsberichten Nationale Raad Welzijn Militairen Wirn v. d. Voort ligt ziek in Hamar Opnieuw Spanje aan de orde Schenking voor de Medische Faculteit VERWACHTING ld door het KNMI „eldig van Zaterdag- ondagavond. VERANDERING wikt met hier en daar ag. In het Zuiden van tige, elders krachtige wind tussen Zuid en Weinig verandering ituur. Zon op: 7.03; onder: op: 16.11; ondeT: 6.28. Zon op: 7 06; onder op: 17.24; onder; 6.40. sIDING ZEEPOST volgende schepen kan orden verzonden- De op de correspondentie er post moet zijn be- n tussen haakjes ach- jn van het schip ver- m.s. „Tawaü" (11 uinea s.s. „Rempang" m.s. „Westerdarn" (13 en Nw.-Zeeland via (8 Maart); ierika m-s. „Alnati (11 TER MANSHOLT: [EN NODIG WEL DEDERDISTRIBUTIE r Mansholt heeft de lamer uitdrukkeilik me- zulks naar aanleiding chten dat binnenkort 'n oor het scheuren van in uitzicht zal worden lat daartoe geen plannen omdat de minister er overtuigd is dat dit on- tiuidige omstandigheden ik tot een inkrimping daarvoor in aanmerking areaal grasland zal lei- iien geeft onder de hui- tandigheden het scheuren land in vele gevallen nog rechtstreekse voordelen, iet niet juist zou achten nog een premie beschik- stellen. nister bevestigde dat nh in het uiterste geval tot en van 'n scheurp licht len overgaan. Hu deelde nede dat indien onvol- activiteit wordt getoond, jering van de eigen ver- an voedermiddelen oP de eriibedrijven niet zal kun- den ontkomen aan meer e maatregelen, welke de e ontwikkeling zullen stimuleren. Hierbii kan erdaad worden gedacht systeem van veevoeder- tie, waarbii de hoogte der ngen afhankelijk wo.dt van de productie van be- gewassen. \u 13.000 kg uien 26.50 grof 29.20—30.80; stek O.OOO kg peen B 27 60— 2 22.9024.90; p 15.20, >011.40; 23.000 kg ronde A 23.50—25.30; B 19.10— 2 8.20—10.20; lange bieten 20 60- B 9.1010.30; laOO riool I 20.40-20.60; 1600 kool I 8.30-9.40; 850 kg n 43—47; 700 kg witlof I TT 62; Hl 51-57; IV 47. KKER, 7 Maart..— Aard- n 7.70—9.10; Spinazie 97, 1831; Bieten 822; Gele 11.30; Groene kool 14-— erenkool 5—16; Spruitkool Witlof 42—67; Breekpeen Knolselderij 49; Belle- 1927; Bramley Seedlmg Golden d'Illusius 38—63; einette 26—53; Jonathan 30 Laxton Superbe 26—52, it van Engeland 39—66, Ermgaard 2236; Gratiool Provisiepeer 343»; ot. r 3241; Winterjan 2748. (MAAR 7 Mrt Witlof 32 rode kool 9.50—26; savoye 5012; groene kool 9.50 'spruitkool 12—62.; boeren- 4.5013.50; spinazie 76—97, ier 73; bieten 6—24; wmter- 5.50—11; waspeen 24—40; 1—27; prei 24—35; soep ten 46.50; Bramley Seed- 3—35; goudreinette 55 [LOO, 7 Mrt. Spruitkool 4: Boerenkool 812; Rode 9—15; Witlof 39—68; Wor- 515; Spinazie 38—92; 2438; Schorseneren 3643; OOTEBROEK 2.250 kg ppelen; Koopmans blauwe Blw. Eigenh. 11.40; Eigenh. Meerlander 11.80; 5000 kg grof 2730—27.40; middel driel 16.60—19.00; 1.250 kg re kool: afw. 15.20; stek 9.80; tuks Bloemkool C 22.00. OGKARSPEL 7 Maart tuks Bloemkool C 25.00; 500 groene kool 19.90; *0'00 kg groot 23—26.40; grof 26.20 40; driel 17.70—20.00; afwu- 5.00—8.00; dubbele 13.70— ARMENHUIZEN 1700 kg 2628; grove 26.50—31.80; kg peen B 27.6027.80; C —24.20; 25.000 kg gele kool —11 50' afw. 6.508.40; 00 kg'rode kool 13.8023.20; 11.80—17.80; 5000 kg witte 6.20—8.60. 5EMSTER. PURMEREND 7 rt Bevelanders 16; witlof 64; rode kool 14—23: savoye 813; spruitkool 4364; boe- mol 612; gare bieten 31—33 terpeen 5.50-14; waspeen 35; 22—30; prei 31—39; Brabants efleur 14—35; bramley seed- 2033; cox orange pippin 72 dreinette 38—64; jonathan 21 laxton superbe 26—58; pre- van Engeland 24—52; zoete terkroon 2445; comtesse de is 1631; gieser wildeman 38 winterjan 3049. WAAG 7 Maart Aardap- m 8.60—12.80; spinazie 60—95 1 9—28.30; gele bew. kool 6.5U 50; rode kool 9-90—21.60; boe kool 3—7; spruitkool 16—61, lof 38—68; breekpeen 8.80— 10: andijvie 90; groene kool 7.20 S; gare bieten 23; goudreinette -69; present van Engeland 20 5- Groninger kroon 33; Jacques el 20—28 Jonathan 26—71; glo- van Holland 32—42; golde lusius 37—65; laxton. superbe —69; comtesse de Paris 2o—5o, n A K.ft. 2A l ERDAü MAAK I I PAGINA 3 zal van 19 tot 22 April te Am sterdam, onder auspiciën van de Nederlandse Studentenraad, een congres worden gehouden over de sociale status van de stu dent is de gezant van Birma, de heer U. Zawin, in ons land aan gekomen heeft de Hilversumse kanton rechter een fotograaf uit Naar- den F. H. veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf wegens het maken van luchtfoto's MOND- EN KLAUWZEER Het aantal sterfgevallen ten gevolge van het mond- en klauw zeer bedroeg in de week van 24 Februari tot en met 1 Maart 1952: 33 runderen, 49 kalveren, 20 var kens en 267 biggen. DEN HAAG Maandagmor gen zullen 36 Amerikaanse 155 millimeter houwitsers van de Westerdarn in de Rijnhaven te Rotterdam afgeladen worden. Twaalf van deze middel-zware kanonnen volgen binnen veertien dagen aan boord van een ander Nederlands schip. Reeds eerder ontving het Nederlandse leger zes van deze houwitsers onder het programma voor wederzijdse hulp bij defensie M.D.A.P. Indien de 54 houwitsers alle zijn afgeleverd, dan zal men er drie artilleriebataljons mee kun nen uitrusten. Ena p. 7 Ouessant; Kieldrecht p. 7 Ouessant-GenuaMerwede 7 v. Le Havre-Antwerpen; Myo- nia p. 7 Algiers; Ridderkerk p. 7 I'inisterre-Antwerpen; Sibajak 6 v. Aden naar Suez; Tamo 7 Fini- sterre gepTibia p. 7 Finisterre; Zonnewijk 8 v. Charleston naar Puerto Padre; Billiton 6 v. Ma nilla naar Honolulu; Ceram 6 te Genua-Port Said; Joh. v. Olden- barnevelt 6 v. Melbourne te Syd ney; Aalsdijk 5 v. New Orleans naar R'dam; Ampenan 6 v.. Sin gapore te Priok; Japara 9 Gibral tar verw.: Leerdam 9 Halifax verw.; Tabian 5 v. Semarang te Surabaja; Clavella 6 v. Kopen hagen te R'dam; Cronenburgh p. 7 Ouessant; Helena 6 v. Trinidad naar Nickery; Telamon 6 v. Aruba naar Laguaira; Violette Erica 5 te Gibraltar; Roepat 6 v. Algiers; Tjibesar 6 bij Fort Aleza; Tjipanas 6 v. Hongkong naar Manilla; Waterman 6 420 ZW Lo- b ito; Zuiderkruis 6 270 ZW Landsend. lat laboureur 24—56; gieser .deman 50; winterjan 19—46. Rerney 36—47; provisiepeer 31 9; bramley ^seedling 2039, icon pippin 2036. 9 MAART Tweede Zondag van de Vasten Moedig is men met de vasten begonnen maar al spoedig bemerkt men, dat het zwaar valt. Toen men op de eerste dag allerlei voor nemens maakte, zei men bij zichzelf: dat is niets maar nauwelijks is men met de voorgestelde boetewerken begonnen, of men is zich zijn zwakheid en ellende wel be wust. Daarom bemoedigt de Heer ons met de toekomsti ge beloning, de eeuwige ge lukzaligheid, waarvan de ge daanteverandering op de Thabor de afstraling is. Na der daarom met groot ver trouwen naar de Heiland, die onze zwakheden kent. Hij wil en zal allen helpen met zijn genade. IN DESERTO de Duitse Marine in het Noord zeegebied. Tijdens de tweede wereldoorlog had Admiraal McCormick het bevel over de kruiser „South Dakota", dlie deel uitmaakte van de Britse vloot, welke in Noord- Europese wateren opereerde. Admiraal McCormick hgeft reeds talloze hoge functies bij s-GRAVENHAGE (USIS) Admiraal Lynde D. McCormick, de opperbevelhebber van de geallieerde marinestrijdkrachten van de NATO-landen (SACLANT) wordt hedenmiddag op Schiphol verwacht voor een driedaags bezoek aan Nederland. De 56- jarige admiraal is als opperbevelhebber van de NATO-marine de tegenhanger van generaal Dwight D. Eisenhower, de opper bevelhebber van de gezamenlijke NATO-strijdkrachten te land op het vasteland van Europa. De nieuwbenoemde Opperbe velhebber wordt vergezeld door zijn eerste plaatsvervanger, vice- admiraal Sir Williams Andrews van de Britse Marine. Bij hun aankomst Op Schiphol zullen zij verwelkomd worden door een gezelschap Nederlandse autoritei, ten ondier leiding van vice-admi- raal jkh. E. J. van Holte, de voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven. Verder maken de volgende heren deel uit van de ontvangst-commissie: Vice- Admiraal A. de Booy, Opperbe velhebber van de Kon. Ned. Mar.; Kapitein ter Zee J. S. Bax, bevel, voerend Officier van het Marine etablissement te Amsterdam en Kapitein Luit. ter Zee D. J. van Doorninck van de Ned. Kon. Marine, die als verbindingsoffi cier is toegevoegd aan Admiraal Mc Cormick gedurende diens verblijf in Nederland. Kapitein Luit. ter Zee van Doorninck is bevelhebber van de torpedoboot jager „Evertsen", het eerste Nederlandse oorlogsschip dat deel heeft uitgemaakt van de marinestrijdkrachten van de UNO in de Koreaanse wateren. Specialist. De Opperbevelhebber van de Geallieerde Zeestrijdkrachten is geen vreemde op het gebied van gecombineerde vlootoperaties. Tijdens de eerste wereldoorlog deed hij dienst op de Ameri kaanse kruiser „Wyoming", wel ke bij de Britse vloot was inge deeld en welke later deel nam aan de plechtige overgave van STICHTING „500 EN 1000" DAGVAARDT DE STAAT AMSTERDAM, De Stichting „500 en 1000", Nic. Maesstraat 46 te Amsterdam, voor wie als raadsman optreedt mr F. Heems kerk te Amsterdam, heeft op nieuw de Staat der Nederlanden gedagvaard inzake de bekende aangelegenheid der door de Duitsers destijds ingetrokken bil jetten van f500,en f 1000, De bedoeling van de stichting is een rechterlijke uitspraak te ver krijgen, „waardoor aan duizen den gedupeerden voldoening zal worden verschaft." Dit proces zal worden behan deld voor een civiele kamer van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. de Amerikaanse Marine bekleed, zowel in oorlogs. als in vredes tijd. Na de oorlog nam hij deel aan gecombineerde vlootmanoeu- vres met Nederlandse, Britse, Franse, Canadese, Turkse en Griekse Marine-eenheden. Als de zoon van vice-admiraal McCormick van de Amerikaanse Geneeskundige Dienst van Ma. rine, legde hij in 1915 zijn eind examen af bij het Amerikaanse Marine Instituut. Hij was op een na de hoogste in zijn klas en wordt nog steeds beschouwd als een van de beste krachten bij de Amerikaanse Marine. SCHOLIER GEGREPEN DOOR AUTOBUS De 11-jarige scholier H. Hubert uit Katwijk aan Zee stapte op de Rijnsburgerweg te Leiden uit een tram en stak achter de tram om de weg over zonder op het ver keer te letten. Hij werd gegrepen door een autobus en op slag ge dood. CLUBGELDEN VERDUISTERD Het Amsterdamse Gerechtshof heeft de 40-jarige penningmeester van de Utrechtse Vrije Organisa tie voor Oude Metalen, J. R. we gens verduistering van een be drag van f1535 veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek. De eis was een jaar. De verdachte had het geld on der beheer, dat was bestemd voor een uitstapje van de leden der organisatie. ACTIE 40 x f 1000.— BRACHT REEDS f 5000.— OP De actie 40 x f 1000.heeft na de eerste uitzending thans in totaal opgebracht f 5000. Dit zijn de leden van het nieuwe Egypti sche kabinet, staande voor het Kubbeh Pa leis, nadat zij door Koning Faroek waren beëdigd. Minister president Hilaly Pasha staat in het midden van de voorste rij. (Van onze parlementaire redacteur) De beschikking van 22 januari j.l., inzake de pachtprijzen, was gisteren in de Tweede Kamer het onderwerp van een interpellatie-v. d. Heuvel (A.R.) In deze beschikking worden aan de Grondkamers richtlijhen gegeven voor de beoordeling van pachtovereenkomsten en de voornaamste vraag van de interpellant was nu of deze richtlijnen uitsluitend als leidraad bedoeld zijn en dus geen bindende kracht bezitten. Minister Mulderije antwoordde hierop, dat niet kan worden ge sproken van een volstrekt bin dende kracht, maar de Grond kamers zullen deze richtlijnen wel in het algemeen hebben te volgen. Indien in bijzondere ge vallen van de gestelde normen wordt afgeweken, dient zulks gemotiveerd te worden. Grond kamers, die in alle gevallen tot een andere conclusie zouden ko men, zouden ongetwijfeld in strijd handelen met het desbe treffende besluit. Er is een prijs, beheersing en dit besluit is daar een gevolg van. De term „veelvuldigst voor komende bedragen" moest vol gens minister Mansholt niet verstaan worden in de zin van een gemiddelde, maar als een verwijzing naar de prijs, die in een bepaalde sector inderdaad het meest voorkomt. De term „hoogst toelaatbare prijs" drukte volgens minister Muldierije de coördinerende werking van de beschikking uit en de interpel lant had voordien reeds verklaard dat hij zich met deze bedoeling wel accoord kon verklaren. Wat de koude grond tuinbouw be treft had de heer v. d. Heuvel gevraagd of het bedrag van f 490 per HA alleen voor Noord- en Zuid-Holland bedoeld is, dan wel dat het ook als leidraad zal moeten dienen voor andere pro vincies. Uit het antwoord van minister Mansholt bleek, dat dit inderdaad de bedoeling is. De S.E.R. was geen advies gevraagd over de normen, maar wel over het te voeren beleid inzake de pacht, en grondprijzen. Van dit advies, dat nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, om ook deze regeling afhankelijk te maken, achtte de minister ech ter niet verantwoord. Er is een grote behoefte aan meer coördi natie. Deze interpellatie wordt volgende week voortgezet. Keurineswet zaad en plantgoed. Voor deze interpellatie nam de Tweede Kamer de Keurings- wet Tuinbouwzaden en Plantgoed aan, waardoor bij algemene maat. regel van bestuur kan worden bepaald, dat men voor het telen, bewerken en verhandelen van voortkwekingsmateriaal van tuin- bouwgewassen moet aangesloten zijn bij een - eveneens bij al gemene maatregel van bestuur aangewezen keuringsinstel- ling. Deze wettelijke regeling is een voortzetting van een bezet- tingsmaatregel en schept de mo gelijkheid om ook gewassen on der deze regeling te doen vallen, die daar tot nu toe nog buiten vallen, zijnde een aantal sier-, groente, en kwekerijgewassen. Het was enkel om de laatste reden, dat de heer Groen (KVP) in dit wetsontwerp wilde bewil ligen. Voor het overige had het z.i. gerust kunnen wachten tot H. NESTELROY OVERLEDEN Gisterochtend is te zijnen huize in Amsterdam plotseling overle den de Amsterdamse industrieel. H. J. Nestelroy, grondlegger en president-directeur van de N.V. Papierindustrie Nestelroy-Trom- penburg en directeur van de N.V. Limburgse Papierfabriek. De overledene was 76 jaar oud. 15 Febr. 1953, de datum waarop de genoemde bezettingsregeling vervalt. Deze regeling als een tijdelijke ziende, verdedigde hij namens de vaste commissie een amendement, dat de wer kingsduur tot genoemde datum beperkt. Onderwijl, aldus de heer Groen (KVP) kan men zich.na der beraden over een definitieve regeling. Minister Mansholt had aan vankelijk nog wel enige bezwa ren tegen het amendement, maar ten slotte nam hij het toch over. (Van een onzer verslaggevers) „Generaal Eisenhower heeft eens een treffende analyse gegeven van het begrip militaire kracht. Hij noemde dit het product van drie factoren: geestelijke kracht, economische kracht en puur-militair potentieel. Indien één van deze fac toren ontbreekt, wordt het gehele product dus nul", zo sprak gistermiddag Prins Bernhard bij de installatie van de Natio nale Raad Welzijn Militairen, die onder zijn voorzitterschap in Den Haag in het leven is geroepen. De raad beoogt een niet-ambte lijk trefpunt te zijn waarin al- allerlei instanties samenkomen om in algemene zin het welzijn van de militairen te behartigen. Deze welzij nsverzorging wordt daarbij zo ruim gesteld, dat be halve aan ontwikkeling en ont spanning, ook wordt gedacht aan de sociale belangen van de mili tair, die als gevolg van de lan gere diensttijd in het gedrang kunnen komen. In dit lichaam zijn de contac ten bestendigd, die de Nationale Demobilisatieraad destijds reeds had gelegd. De werkzaamheden van de raad zullen omvatten het aanmoedigen en samenbrengen van het particulier initiatief en het tot elkaar brengen van het Nederlandse volk en zijn strijd macht. De behandeling van par ticuliere gevallen wordt overge laten aan de betreffende civiele, kerkelijke en asïdere instanties. De installatie geschiedde door de Minister van Oorlog, ir. Staf, die in zijn installatierede nood zaak, programma en samenstel ling van de raad nader uiteen zette. De minister weet zich naast de militaire ook voor de geeste lijke weerbaarheid van de mili tair verantwoordelijk en noem de de ene voor de andere mee- bepalend. In dit verband vroeg hij besef voor het feit, dat het volk is zoals zijn strijdmacht is. Bij alle arbeid zal de raad naar maatschappij zowel als naar de strijdmacht moeten zien. Representatief college De installatie geschiedde in het bijzijn van bijna alle leden en het voltallige bestuur. Vele re presentatieve figuren hebben er zitting in genomen, onder wie twee Commissarissen der Konin gin, alle leden van de Minister raad, de voorzitters en enkele le den der beide Kamers der Sta- ten-Generaal en vertegenwoor digers van leger en vloot en spe ciaal van de instellingen, die zich met de geestelijke verzorging van de militairen bezig houden. Spoorwegwachfer vergat de bomen te sluiten De Bredase Rechtbank veroor deelde de 63-jarige ex-overweg wachter F. Buit Zevenbergen tot een hopte van vijftig gulden of tien dagen hechtenis omdat hij op 20 October jl aan wachtpost 3 bij de bewaakte overweg tussen Roosendaal en Lage Zwaluwe, heeft vergeten op tijd de bomen te sluiten, waardoor een locomo tief in botsing kwam met een vrachtauto. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, De vrachtauto werd echter geheel vernield. Het is voor de gewone man wel eens moei- die in hun critiek met de eisen van rechtvaardig lijk, om wegwijs te worden in het doolhof nogal eens gemakkelijk aan boord komen, werd van meningen, rondom de actuele kwesties ons in herinnering gebracht door een bericht, in de Katholieke Volkspartij. Alles zou nu weer dat in Frankrijk 600 milliard francs aan belasting pais en vree zijp, zo was de slotsom van voorzit- werd ontdoken. Toen dachten wij er toch even ter Andriessen op de Partijraad van verleden aan, dat in ons land de fiscale recherche toch ook week. De eensgezindheid was hersteld, met ver eende krachten zouden wij de komende verkie zingsstrijd tegemoet gaan. De „Maasbode" schreef zelf een artikel waarin de eenheid werd gepre zen, maartoen was het ook weer afgelopen. Een editie later ging prof. Duynstee weer tame lijk te keer tegen de gang van zaken en hij be- critiseerde de kopstukken van de K.V.P. op krasse wijze. Waarbij echter al dadelijk moet worden opgemerkt, dat de heer Duynstee ook in dit geval voor zich persoonlijk sprak. Er is alle reden om te veronderstellen, dat de overige vier leden van de z.g. groep-Steenberghe niet ver eenzelvigd willen worden met verschillende krasse uitspraken, die de professor nog steeds aan de drukpers mag toevertrouwen. Maar in-- tussen wordt er met dit negatieve werk school gemaakt. Zoals bleek uit de ongezouten critiek, die de Adelbertsvoorzitter te Haarlem in een daar gehouden vergadering, na een rede van het Tweede Kamer-lid Koersen, leverde, op de gang van zaken in de partij en in het parlement Het merkwaardigste of is het misschien ie niet merkwaardig? is daarbij, dat het als regel vooral en allereerst over de be lastingen gaat. Maar minstens even merkwaardig is het, dat een man als dr. Lucas, die in het par lement bij de nieuwe belastingwetten in het na jaar, tot de heftigste openenten van minister Lieftinck behoorde, het op de Partijraad voor de politiek van deze bewindsman vrij sterk opnam, waarbij hij, tegenover sterke aandrang om een andere tactiek toe te passen in het bijzonder in verband met de veelbesproken millioenen, door de belasting boven de raming ontvangen, sterk wees op het gevaar van inflatie. Merkwaardig is ook, dat dr. Lucas ter zake al eens eerder door •het „Vrije Volk" met instemming werd aange haald Nu zouden wij niet gaarne beweren, dat het met de belasting, en vooral ook met de toepassing van allerlei voorschriften, niet vaak te ver gaat, maar om nog even bij het merkwaar dige te blijven de critiek op de financiële po litiek getuigt toch wel van een dikwijls vergaan de eenzijdigheid, wortelt in het wezen vaak in materialistische overwegingen en wekt, ten on rechte, de indruk, dat het in de politiek alleen maar om geld en geldzaken gaat! Er staat warem pel wel heel wat méér op het spel En nu moeten wij nog even bij het „merk- waardige" blijven. Volkomen terecht wordt er vaak van alle kanten opgemerkt, dat de politiek, in het bijzonder die van de Katholieke Volkspartij, rechtvaardig moet zijn. Terecht wordt op grond van de christelijke normen welke de K.V.P. in de politieke practij'k zegt te willen toepassen, van haar een voorbeeld verwacht. Het is echter allesbehalve eenvoudig, het gaat over zoveel uiteenlopende zaken en het gaat om meningen en inzichten van mensen, die kunnen falen. Hoe gemakkelijk dat kan, ook bij degenen, nog in een jaar 214 mill'ioen gulden bij ontduikers heeft achterhaald! En als uit kringen van die mensen zo hard om rechtvaardigheid wordt ge roepen, dan zou men wel geneigd zijn, te glim lachen, wanneer de zaak daarvoor niet te ernstig was Het blijft toch maar een gekke vertoning ie met de houding an de centrale keurings commissie van de film. Voor de zoveelste maal heeft zij weer eens een misgreep gedaan, door een onschuldig propagandafilmpje, dat de betekenis der internationale samenwerking voor verdediging van de vrijheid laat zien, beperkt toe te laten. Er werd terecht op gewezen, dat de commissie ver buiten haar boekje gaat, wanneer zij zoals in dit geval weer, andere normen gaat aanleggen, dan met haar opdracht en bevoegd heid overeenkomen. De motieven, welke de keu ring aangaf voor haar standpunt, hebben niets te maken met de eisen van openbare orde en goede zeden. En nu wordt de vraag toch wel actueel, of dit nog langer zo moet doorgaan. Een keuringscommissie, die herhaaldelijk om haar vreemde houding in het zonnetje moet worden gezet, valt toch op de duur kwalijk te handhaven. In elk geval mag er, zonder dat wij in Ameri kaanse methoden van „communisten-jacht" ver vallen, wel eens schoonmaak gehouden worden in dit college, dat al meermalen heeft blijk ge geven, communisme en aanverwante zaken al lermerkwaardigst te willen ontzien „En toch draait de aarde" dat legenda- rische woord van Gallilei wil menigeen gaarne toepassen op onze actuele politieke verhoudingen. „En toch loopt de Katholieke Volkspartij achter de Partij van de Arbeid aan". Dat deed ze natuurlijk ook, toen op haar aan drang ingrijpende veranderingen werden aange bracht in de wet op het toezicht inzake het cre- dietwezen! Dat deed ze ook, toen ze meehielp, om veranderingen ten goede aan te brengen in de Kweekschoolwet! En ze doet dat natuurlijk ook, nu in het eindelijk aangenomen wetsontwerp inzake de unificatie van de sociale verzekering, tegen de zin van de socialisten in, een regeling gemaakt is, die'weer een stuk uitvoerende macht uit de handen van de Overheid genomen heeft! En zo zouden wij nog wel een tijdje kunnen doorgaan. Bij de laatste wet tot vereenvoudiging van de gemeentelijke bouwbepalingen heeft onze partij eveneens de weg der verdergaande over heidsbemoeiing niet met de socialisten willen be treden, inzake de Emigratiewet stond de K.V.P.- fractie met succes op de bres voor het particu liere initiatief. En tenslotte heeft onze fractie pas nog het stond gisteren in de krant! voet bij stuk gehouden toen het er om ging, uitspraken bij de Kamer te vragen inzake be paalde regelingen voor landbouwgronden. Tegen de regering in en fel aangevochten door de P.v.d.A. hield de K.V.P. vol. „En tochloopt de K.V.P. aohter de P.v.d.A. aan!!!!.... OOK BROEKMAN HEEFT DE GRIEP (Eigen bericht). Het heeft de laatste week enige bevreemding in de kringen van de hardrijders gewekt, dat noch Wim van der Voort, noch Kees Broekman meer deelnemen aan wedstrijden, welke op 't ogenblik nog in Noorwegen worden geor ganiseerd en waarop Huiskes en Maarse geregeld van de partij zijn. Naar wij thans vernemen ziin beide rijders in Hamar achterge bleven. Wim van der Voort, die bij de wereldkampioenschappen reeds klaagde over een griepaan val, ligt sinds de vorige week Donderdag, dus pal na de strijd om de wereldtitel, met zware koortsen in hotel Bondeheimen in Hamar. Hij hoopt, dat als de griep wat wil zakken, Maandag of Dins dag 10 en 11 Maart op de trein naar huis te kunnen stappen. Hij zal dan in het midden van de volgende week weer in het West- land kunnen zijn. Ook Kees Broekman ligt met griep op bed. Nu na de wereld kampioenschappen voelde de Lie renaar zich ai evenmin goed en hoewel hem was gevraagd om op verschillende wedstrijden uit te komen, heeft hij direct moeten bedanken. Zeer waarschijnlijk zal ook Kees Broekman de volgende week voor een korte tijd naar huis komen. TWEE SCHAAKTOURNOOIEN De schaakwereld is momenteel druk bezig zich door twee mon- ster-tournooien te worstelen. In Boedapest is er het Maroczy-tour. nooi, waaraan verschillende Rus sische prominenten deelnemen en ook de Argentijn Pilnik, verschil lende Hongaren, w.o. Szabo, en de Zweed Stahlberg. De Belg O.Kelly slaat een behoorlijk fi guur, al heeft momenteel de Rus Gelier de leiding. In Havanna nemen vier en twintig schakers uit de gehele wereld deel aan een groots op gezet schaakevenement, waaron. der ook onze landgenoot Lod. Prins. Verder de Amerikanen Reshewsky, Steiner, Lasker en Evans, de Argentijnen Najdorf en Eliskases, de Fransman Rossolimo de Yougoslaaf Gligoric en de Spanjaard Pomar. Ook dus een sterke bezetting. Er zijn nu negen ronden gespeeld en Prins weert zich uitstekend. Hij heeft zes pun ten vergaard en deelt de vijfde plaats met twee anderen. Prins Bernhard sa'! „Keukenhof" openen Prins Bernhard zal op 21 Maart a.s. des middags om half drie de tentoonstelling „Keukenhof" openen. (Het lag aanvankelijk in het voornemen de expositie reeds op 20 Maart te openen, doch Prins Bernhard bleek op deze dag verhinderd te zijn). BUITENLANDS OVERZICHT President Truman heeft in zijn boodschap aan het congres de mededeling gedaan, dat binnen kort een regeling tot stand zal komen, waardoor Spanje in staat wordt gesteld een bijdrage te le veren voor de verdediging van het Middellandse Zeegebied. De Amerikaanse hulp bestaat uit gelden, die het congres hiervoor reeds beschikbaar heeft gesteld. De president der V.S. heeft daarmede opnieuw de aandacht op Spanje gevestigd. De kwestie Spanje, d.w.z. de vraag of het land van Franco wel of niet moet worden opgenomen in het NATO verband, is nog steeds onopge lost. Wanneer binnenkort de par lementen van de 14 aangesloten landen zich moeten beraden op de besluiten van Lissabon, dan is het niet onmogelijk, dat de naam Spanje in de debatten ge hoord zal worden. Schuman heeft het vraagstuk gekarakteriseerd als een „psychologisch probleem" en niet als een militaire of tac tische kwestie. Hij gaf in Lissa bon op dat moment zijn mening te kennen aan een groep van journalisten en richtte zich over de hoofden van hen tot zijn Por tugese collega Da Cunha, die bij de opening van de conferentie van Lissabon een pleidooi hield voor de deelneming van Spanje. Van Portugees standpunt uit was dit een begrijpelijke houding. Portugal is sedert 1939 militair nauw met Spanje verbonden. Beide landen sloten in dat jaar een vriendsehaps- en non-agres- sieverdrag. Schuman achtte de huidige sfeer niet geschikt om Spahje uit te nodigen. Wanneer men de kwestie oploste, zo meen de hij, zullen er nieuwe moeilijk heden ontstaan. Met zoveel woor den gaf hij te kennen, dat het Franse parlement niet bepaald sympathiek staat tegenover Spanje. In Engeland denkt men er ge lijk over. De Spaanse minister van buitenlandse zaken Artajo heeft tijdens de begrafenisplech tigheden van Koning George VI van Engeland een bezoek ge bracht aan Eden. Volgens insiders was het niet meer dan een be leefdheidsvisite, waarbij geen woord gerept is over de buiten landse politiek. Engeland denkt er niet over de zaak aan te roe ren. Vooral bij de socialisten in Frankrijk en Engeland bestaat er een grote wrok tegenover Franco en zijn regiem. Men voelt zich nog altijd solidair met hen, die de strijd streden voor het rode Spanje ten tijde van de burger oorlog. Dat er zich ook uitge sproken voorstanders van de dic tatuur (de communisten) aan re publikeinse zijde schaarden en een sterke invloed van Moskou merkbaar was in de rode gelede ren in de dertiger jaren wordt blijkbaar geheel en al over het hoofd gezien. Het Spaanse volk is nu eenmaal niet rijp voor een democratisch staatsbestel als het Nederlandse of Engelse het wel is. De Spaanse geschiedenis, de ge aardheid van de bevolking, de historisch gegroeide toestanden en verhoudingen geven geheel andere aspecten. Daarbij te weten dat Lenin reeds gezegd heeft dat Spanje na Rusland het meest ge- eigend was om de communistische leer te aanvaarden, omdat het Spaanse volk van nature geen de mocratische inslag heeft. Niette min behoeft men het regiem van Franco allesbehalve als het beste voor Spanje te beschouwen. De vrijheid ligt er voor een groot deel aan banden. De Kerk verzet zich hiertegen. De Spaanse bis schoppen staan voortdurend op de bres voor het Katholieke onder wijs zonder staatsinvloed en nog deze zomer is een herziening van de Spaanse perswet te verwach ten, waarbii het Spaans Episco paat heeft aangedrongen op een vermindering der staatsbemoeiing Men kan er kort of lang over praten. Maar er is iets anders. De verdediging van West-Europa! Volgens de strategen is Spanje voor de militaire zaak van grote betekenis. Dit is ook de overwe ging van de Amerikanen. Zii mo gen dan in 'de diplomatie nog enige mate onervaren zijn, op dit punt van zaken vertonen ze bii de beoordeling van wat wel en wat niet gedaan moet worden voor de verdediging van het oude Avondland meer durf en moed dan de Europese staatslieden. De laatsten zien de noodzaak van een militaire inschakeling van het gehele Iberische schiereiland wèl in, maar kunnen niet over het ene bezwaar, dat Spanje geen democratische structuur kent, heen stappen. Wanneer het erop aan komt geven ze in politiek op zicht nog eerder de voorkeur aan Tito. 4» AMSTERDAM (K.N.P.) Het eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Nederland zal in 1953 worden gevierd met een aantal congressen, welke door de Stichting 18531953 worden georganiseerd. Bovendien is het besluit genomen een som gelds bijeen te brengen, welke nodig is om de belangrijkste gebouwen van de Medische Faculteit van de Universiteit van Nijmegen te kunnen voltooien. Een aparte stdöhtinig, die de naam draagt „Tentoonstelling 1853-1953". overweegt een natio nale tentoonstelling te organise ren, wel'ke een beeld zal geven van. al hetgeen met bet herstel van d.e hiërarchie verband houdt. Doch daaromtrent is nog geen enkele definitieve beslissing ge nomen hoewel het als vrijwel zeker kan worden beschouwd, dat deze tentoonstelling door gang zal vinden. Zoals bekend, is werd in 1951 die Stidhtinig 1853-1953 opgericht, teneinde de herdenking van de eeuwfeestviering van het herstel d'er hiërarchie in Nederland te stimuleren en te coördineren. De stichting werd opgericht met vol ledige instemming van hat Hoog waardig Episcopaat. Zij werd er kend als de instantie, waarheen elk initiatief, dat geacht maig worden te behoren tot de voor bereiding van het eeuwfeest, wordlt verwezen. De Stichting 1853-1953 beoogt voornamelijk een coördinerende taak uit te oefenen, in het bij zonder met het Qog op do regio nale en parochiële vieringen, welke in de loop van hpt vol gend jaar te wachten ziin. Het ligt allerminst in de bedoeling van de Stichting om alle con gressen en vieringen zelf ter hand te namen. De vrijheid van verenigingen en instanties, die behoefte gevoelen iets te organi seren, wordt vanzelfsprekend ge ëerbiedigd. Maar de Stidhting meent, dat zij juist zeer goede diensten kan bewijzen door de samenwerking ta helpen bevor deren. Verwacht wordt, dat wel haast in elk bisdom een eigen eeuwfeestviering tot stand zal komen. Daartegen bestaat van zelfsprekend geen enkel bezwaar. Slechts zou de Stichting het zeer op prijs stellen van alle plannen op de hoogte te worden gehou den. Haar adres is Museum Am- stelkring Oude Zijids Voorburg wal 40. Amsterdam. Tel. 41.800.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3