Zonder uitstel vredesverdrag met onverdeeld Duitsland" Staatsgreep op Cuba VANDAAG: voorverkiezingen in New Hampshire MANO'S NEDERLAND beperkt bewegingsvrijheid Frans dorp zal verdwijnen onder 150 meter water Eis tegen OTTO REMER eerherstel voor Duits verzet DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Van RussischeRoemeense en Hongaarse diplomaten door voormalig kappersbediende Truman of senator Kefauver; EisenhowerTaft of Stassen? me sortering! Sprookjestand nHd Nederland neemt tegenmaatregelen Russische nota's aan het Westen Atoom-mijn wordt beproefd Of hebben Westelijken op 7 April een afzonderlijk contract gereed? Maatregel ook voor Tass-correspondent Jongen verdronken op het Wad? Vandaag ultimatum aan Bevan 85 doden bij trein ramp in Indo-China Fulgencio Batista opnieuw in actie Koppige boer wil tot Zaterdag blijven zitten in de kerktoren van Tig nes HUIZE WARMELO voor de Prinsesjes Inbraak in woonwagen bij Assen Communistische intimidatie De roofoverval te Schoorl JONGETJE SLIKT POLSHORLOGE IN 3W b 1—0 risia f 1—1 Niedorp b svo c FleVb d 1—1 0—9 2—0 :sc b Helder c ïlder d 8—0 1—6 0—2 lendam b VZ 0—3 0—2 Volend. e 0—8 -USVU U. 11 o. \del)bert 7—0 iBerdos b 11—0 Limmen c •RKAFC g 2—0 5—0 -Meerv. c 0—1 -SRC 09 :tVZV 2—3 VZV kampioen Vios 1—7 bVios b 1 •t bWGW c SRC b I •ouaven 0—1 1—5 0—10 1—0 !EDO Jrasah. sSt. Victor 1—0 0—3 4—3 I70W 1—2 'BGrassh. B bSt. George b 0—9 1—0 DWOW b 4—2 W. Friezen b 1—1 e dForward f fc—RKVVSc 2—1 3—2 \GMiddagcompetitie 1—HCSC 1 2—8 gaat over n. d. KNVB -Zwaluwen 2 00 B -Flevo 1 34 KNVB teserve elftallen B leider 2 40 Helder 2 degradeert STblendam 2 42 2—EDO 2 0—4 A. loïlandia 2 10 Forward 2 01 B. 2Volewijckers 3 17 CVV 2 1—2 3Zaandijk 2 01 :o bijzonder goed meu- en in ieder woonver- uitgerust met de ;te toepassingen van verbetering en aan- vindt bij ons in >rse houtsoorten, mo- en en fabrikanten: jen - Gavau - Forster raster - Finger - Schüt- Uebel und Lechleiter - Nauta - Morley gebruikte instrumen- in verschillende uit- •ingen en prijzen ering onder volledige mtie franco in huis eplaatst en gestemd nen Reparatie rel. 2626 - ALKMAAR mimiiiiimimiiiMH- Doch de smid liet zich minzaam en zei: „Maak oge bloeddruk van, geef ie ondeugende smid een er en hij stak hem met jaain", lachtte hij toen. olberoerte nabij en de irk er toch uit. Portier, s Dégoutant" Edoch, de geen kans om wat te Die had namelijk een [ehaald en in 's mans ain", lachte hij vrolijk, ik goed voor jou." verbaasd uit HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., reap. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN (Pagina 1) Dinsdag 11 Maart 1952 46e Jaargang No. 12421 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 NABIJ MARSHALL-EILANDEN WASHINGTON, (A.P.) Tij dens de komende atoomproeven bij de Marshall eilanden zal waar schijnlijk op grote diepte een atoombom tot ontploffing worden gebracht. De explosie zou dienen om de uitwerking van een „atoommijn" op een vloot oorlogsschepen na te gaan. Verwacht wordt, dat er bij de proeven van enkele oorlogssche pen gebruik zal worden gemaakt. De geleerden en militaire lei ders zijn van mening, dat de on derwaterproef bij Bikini een vrij geringe uitwerking heeft gehad omdat de lagune waar de bom tot ontploffing werd gebracht on diep was. Men neemt aan, dat een ont ploffing op grote diepte veel meer schade zal aanrichten, om dat de uitwerking geheel onder water blijft en de rompen der schepen de volle kracht van de explosie zullen ondervinden. Koninklijk huis séhrijft in op woningbouwleningen Teneinde het welslagen van de woningbouwlening te bevorderen is er van de zijde van het Konink lijk Huis voor een aanzienlijk be drag ingeschreven. MOSKOU (Reuter-A.P.) Maandag heeft de Sowjet-Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Gromyko de Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke vertegenwoor digers in Moskou een nota en een memorandum overhandigd. De inhoud heeft betrekking op de kwestie van het Duitse vredesverdrag. Toegevoegd was een beginselontwerp van een vredesverdrag met Duitsland. Onder meer wordt er op gewezen, dat sinds de oorlog reeds zeven jaren zijn verstreken, zonder dat een vredesverdrag is gesloten. In de tekst wordt gezed, dat de Sowjet-Unie het Oost-Duitse be roep op de drie Westelijke geal lieerden steunt en op haar beurt voorstelt zonder uitstel besprekin gen te voeren over de beginselen van een vredesverdrag, dat op een internationale conferentie, waaraan alle betrokken landen zullen deelnemen, behandeld zal worden. Het spreekt van zelf, dat het verdrag opgesteld dient te worden met rechtstreekse deelneming van Duitsland, vertegenwoordigd door een regering van het gehele land. Hieruit volgt, dat de Sowjet- Unie, Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk tevens de mogelijk heden tot instelling van een re gering voor geheel Duitsland, welke de wil van het Duitse volk tot uitdrukking brengt, dienen te onderzoeken. De Amerikaanse Hoge Commis saris heeft gisteren voorspeld dat de Westerse geallieerden tegen 1 April een vredescontract met De Touristenbond A.N.W.B. heeft op zijn wegwijzers tussen Den Haag en Haarlem weer de bekende „bloembollenbordjes" aangebracht. Deze kleurige schildjes geven de routes aan, langs welke de touristen straks het mooiste uitzicht op de bloeiende bollenvelden zullen hebben. Het wachten is nu nog op de lente. DEN HAAG, 10 Maart Naar aanleiding van de in Hongarije, Roemenië' en de Sovjet-Unie bestaande voorschriften, op grond waarvan het aan Nederlandse diplomaten en de staf der Nederlandse missies in die landen onmogelijk wordt gemaakt om in grote delen van genoemde staten te reizen zonder daar voor te voren toestemming te hebben gevraagd bij de betrokken autoriteiten heeft de Nederlandse Regering in overleg met andere Westerse mogendheden besloten, gelijksoortige maat regelen te nemen ten opzichte van de diplomaten en het ver dere personeel der missies van genoemde landen in Nederland, zo vernemen wij van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Als uitvloeisel hiervan werden heden nota's aan de Sovjet-Rus- schische, Hongaarse en Roemeen se vertegenwoordigers te Den Haag overhandigd, waarin wordt medegedeeld, dat de hoofden der genoemde missies en hunne sta ven, alsmede de Tasscorrespon- dent in Nederland en de leden van de Sovjet-Russische handels missie te Amsterdam met ingang van heden, 10 Maart slechts vrij zullen zjjn te reizen in de provin cies Zuid-Holland en Noord-Hol land, ten Zuiden van het Noord- zee-kanaal, terwijl het ministerie van Buitenlandse Zaken steeds tenminste 48 uur te voren op de hoogte dient te worden gesteld van het voornemen om een reis buiten dit gebied te ondernemen, onder opgave van het doel en de verdere details van de reis. In bedoelde nota's wordt door de Nederlandse Regering tevens medegedeeld, dat zij gaarne be reid zal zijn, deze maatregel weer in te trekken, zodra mocht blijken dat de Nederlandse diplomaten in de betrokken landen wederom de zelfde vrijheid van beweging wordt toegestaan als de diploma ten en het verdere personeel der Sovjet-Russische, Hongaarse en Roemeense missies hier te lande tot dusverre genoten. de Duitsers opgesteld zullen heb ben. Hij waarschuwde tegelijkertijd voor de mogelijkheid dat de te rugtrekking van de bezettings troepen en de bewapening van een Duits leger wellicht vertraagd zou worden door de politieke ge beurtenissen in Frankrijk. Hij sprak zijn verontrusting uit over het Saardispuut. Hij deed een beroep op Duitsland en Frankrijk deze kwestie in der minne te schikken daar anders het Saargebied wel eens het strui kelblok zou kunnen worden waar over de Europese eenheid zou vallen. SCHIERMONNIKOOG, 11 Mrt. De 17-jarige Jan Smeenk, wonen de op Schiermonnikoog, die gis termiddag met enkele vrienden het wad was opgegaan, is niet teruggekeerd. Gevreesd wordt, dat hij is verdronken. De jongens waren wormen aan het zoeken om te vissen, toen er een mist kwam opzetten. Daar het bij mist gevaarlijk is op het wad, besloten zij terug te keren. Alleen Jan ging nog niet direct mee, zeggende dat hij het alleen wel kon vinden. Toen het hoog water werd, was hij echter nog niet terug. De gehele avond heb ben de reddingboten „Johan de Witt" van Schiermonnikoog en „Insulinde" van Oostmahorn ge zocht en vele eilandbewoners zijn te voet zo ver mogelijk het wad opgegaan om te zoeken, maar men heeft geen spoor van de jongen ontdekt. Tegen middernacht is het zoeken gestaakt. LONDEN, 10 Maart (A.P.). De gematigde Labourleden heb ben vandaag besloten de rebelle rende Aneurin Bevan voor de keuze te stellen, of mee te spelen of de kans te lopen uit de partij gezet te worden. Een zegsman verklaarde dat het ultimatum morgen aan Bevan en zijn volgelingen overhandigd zal worden. Zij zullen tot Vrijdag gelegenheid krijgen over hun antwoord na te denken. DR. SUPOMO BRENGT RAPPORT UIT DJAKARTA Dr. Supomo zal Dinsdag aan het demdssion- naire kabinet rapport uitbrengen over de besprekingen, betreffen de de Unie en Nieuw Guinea, die te 's Gravenihage zijn gehouden. ONOORDEELKUNDIG PASSEREN SNEEK. Onoordeelkundig passeren was er de oorzaak van, dat gistermiddag op de Leeuwar- derweg te Sneek een personen wagen, bestuurd door J. K. te Amsterdam tegen de achterzijde van de wagen van de veehande laar A. K. reed. De klap was zo hevig, dat de echtgenote van de veehandelaar tegen de voorruit werd gesmakt en bloedend werd verwond. Beide wagens liepen zware schade op. SABOTAGE EISTE OOK 23 GEWONDEN SAIGON, (A.P.) In Indo- Chino zijn bij een ernstige trein ramp vijftien spoorwagons in een ravijn gestort. Bij de ramp kwamen 85 perso nen om het leven en werden 23 personen gewond. Alle slachtoffers waren bewo ners van Cambodja of Vietnam. Het ongeluk, dat te wijten is aan sabotage, vond plaats 50 km ten Noordwesten van Pnom Penh. Volgens de spoorwegautoritei ten was de rails op verscheidene plaatsen losgemaakt en waren er op de spoorbaan mijnen gelegd. Ook op de brug over het ravijn waren mijnen gelegd. DE ENGELSE KANSELIER VOOR DE SCHATKIST DIENT ZIJN BEGROTING IN i ül 1 ïWÊÊÊÊÊtÊÊÊ Met de befaamde begrotingskoffervoor hem zit de Engelse Kanselier voor de Schatkist R. A. Butler op zijn ministerie aan zijn lessenaar. HAVANNA, 10 Maart (A.P.-Rcuter) President Carlos Prio Socarras heeft het land meegedeeld, dat vandaag een revolu- tionnaire beweging is uitgebroken, welke hij toeschreef aan oud-president generaal Fulgencio Batista. Hoe de revolutie verloopt kon niet onmiddellijk worden vastgesteld, maar in de verklaring van de president werd gezegd: „Mij is meege deeld, dat de Generale Staf van het leger overweldigd is door functionarissen, die vrienden van gen. Batista zijn en die zich aan zijn bevelen houden." TIGNES (Reuter) Het in de Franse Alnen celeeen dorpje Tienes zal onder 150 meter wa ter verdwijnen. Tegenover het doro.ie is een 160 meter hoge dam gebouwd, die een kunstma tig stuwmeer tegen houdt. Za terdag 15 Maart a.s. zullen slui zen in de dam worden eeonend. waardoor Tignes door het water zal worden verzwolgen. De rest van Frankrijk zal door het in werking stellen van het nieuwe krachtstation. 800.000.000 kilo watt electrische stroom uer uur méér kriigen. De inwoners van Tignes is een schadevergoeding tot anderhalf maal de huidige herbouwkosten van hun woningen aangebodten. De bezitter van een hotel in het dorpje is door dit aanbod in staat twee hotels te Cannes te doen bouwen. De meesten van de 490 inwoners van Tignes hebben dit aanbod aanvaard. Er zijn echter een honderdtal on- verzoenlijken, die verklaren „liever door het water verzwol gen te zullen worden, dan hun dorp te verlaten". Zij beroepen zich Op een, na een volksstem ming, in 1860 in het leven geroe pen bepaling, waarin wordt ge zegd dat geen deel van Savoye dat voordien Italiaans was, doch in dat jaar door Frankrijk werd ingelijfd van de provin cie kan worden afgescheiden, zonder dat de inwoners er van via een stemming hun goed keuring daartoe hebben verleend. „En hier is niet slechts sprake van een afscheiding, doch van 'n (Van onze correspondent) Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft. Z.K.H. Prins Bernihard, het kasteel „Warmelo" bij Diepenveen definitief gekocht ten behoeve van de prinsesjes. Voorlopig zou Prinses Armgard, de moeder van de Prins, er haar intrek nemen. Het kasteel waar bij een landgoed behoort, was eigendom van Baronnesse v. d. Borgh van Verwolde. douarière Kreuz, geboren Jkvr. van Such- telen van de Haare. BUIT VAN 10.000 GULDEN (Van onze correspondent) ASSEN Zaterdagavond is in gebroken in een woonwagen van de kermisexploitant aan het staande woonwagenkamp te Pee- lo bij Assen. De dader (s) heeft zioh toegang tot de slaapkamer van de salon- wagen verschaft, door een ruitje in de deur te verbreken. Daarna kon hij gemakkelijk de sleutel, die nog in het slot stak. omdraai en- Uit een geldkistje, dat in de kleerkast was opgeborgen, wordt een bedrag van f 10.000 vermist en voorts polissen van levensver zekeringen en een spaarbank boekje met een saldo van f 3000 Uit een juwelendoosje, dat ook in de kleerkast was opgeborgen, worden nog vermist twee gouden oorbellen, een gouden ketting met hanger en een gouden pols horloge. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, daarbij ge bruik makend van de rijksspeur- hond „Rex". Tot nu toe tast zij echter volkomen in het duister. van de kaart vegen", zeggen zij. Een der onverzoenlijken, een boer heeft gezegd: „Wanneer het water gaat rijzen, zal ik mijn vrouw, kinderen en vee in vei ligheid doen brengen. Daarna zal ik de kerktoren beklimmen om, op het ogenblik dat het wa ter de spits bereikt, mij er in te werpen". Er wordt nog beraadslaagd om een oplossing te vinden. De Franse Nationale Electriciteits- raad wil in elk geval vast hou den aan zijn plannen. Het hoofdkwartier van de gene rale staf is gevestigd in het kamp Columbia in de buitenwijken van Havanna. Dit is een van de grote militaire garnizoenen op Cuba. Hier begon Batista in 1933 als sergeant zijn revolutie, waardoor de regering van de dictator pre sident Gerardo Macahdo omver geworpen werd. Prio gaf zijn verklaring uit op zijn paleis, waar vanmorgen een vuurgevecht werd geleverd tus sen mannen in een voorbijrijden de auto en de paleiswacht. De schildwachten hebben verklaard, dat de mannen in de auto het vuur geopend hadden en dat zij dit beantwoordden. Volgens de eerste berichten werden bij dit gevecht twee men sen gedood. Batista zou door mensen in het kamp Columbia gezien zijn, maar op zijn landgoed werd aan de te lefoon verklaard: „Hier is alles normaal en de generaal is in diepe rust." Generaal Batista, Chileen van afkomst, is 51 jaar oud. hij heeft zich van kappersbediende tot pre sident opgewerkt en een leidende rol gespeeld in tal van revoluties Toen hij bij de revolutie van 1933 de macht overnam, liet hij de meeste officieren van leger en marine arresteren. Als president placht hij zijn auto te doen begeleiden door auto's met machinegeweren be wapend. Batista nam in 1940 ontslag uit het leger toen hij, na jaren ach- BRUNSWIJK De openbare aanklager heeft Maandag de eis gesteld dat de gewezen generaal- majoor Otto Remer van het voor malige Duitse leger schuldig zal worden verklaard aan „het belas teren van Duitse verzetsstrijders". „De eis", aldus het O.M. „moet worden gezien als een eerherstel voor de helden van de twintigste Juli 1944, die de aanslag op Hitier pleegden". Remer is er van beschuldigd laatstgenoemden „door het bui tenland betaalde landverraders" te hebben genoemd. De uitspraak wordt Dinsdag laat verwacht. De openbare aanklager, dr Fritz Bauer, zeide dat het enige motief der Duitse verzetsstrijders ge weest was: het dienen van hun vaderland. Aan de andere kant bleef iemand als Remer deze pa triotten belasteren. „De plegers van de aanslag van twintig Juli 1944 waren geen verraders. Zij wilden hun land geen afbreuk doen, doch het integendeel red den. Bovendien was het Nazi bewind in wezen onwettig", aldus de openbare aanklager, die het aan het hof overliet de strafmaat te bepalen. BESCHULDIGING IN MOENSAN MOENSAN, (A.P.) De geal lieerde onderhandelaars hebben de communisten er gisteren van beschuldigd, dat deze door middel van intimidatie en dreigementen het geallieerde commando willen dwingen' hun voorwaarden voor een wapenstilstand te accepteren. Schout bij nacht R. E. Libby, deelde de vijand mede, dat de ge allieerde onderhandelaars niet van plan waren nog langer te luisteren naar de ongegronde en herhaalde beschuldiging dat de Ver. Naties „Leugens vertelden". Hij verklaarde echter, dat zijn opmerkingen geen bedreiging vormden om de besprekingen over uitwisseling der krijgsge vangenen af te breken. ter de schermen te hebben ge heerst, tot president werd geko zen. Een jaar later onderdrukte hij een verwachte revolutie, door het leger, de marine en de politie chefs naar huis te sturen en de grondwet buiten werking te stel led. Als president richtte hij in vier jaar tijds 3.000 scholen op, vooral in plattelandsgebieden. Als on derwijzend personeel stelde hij sergeants uit het leger aan. Batista beschikt over grote lichaamskracht. Men zegt dat hij 18 uur per dag werkt. In 1944 werd hij als president vervangen door dr Ramon Grau San Martin. Batista ging toen in ballingschap. Van Florida uit leidde hij vier jaar geleden een verkiezingscampagne op Cuba. Na zijn verkiezing als senator keerde hij naar Cuba terug. President Carlos Prio Socarras is gisteren uit het presidentiële paleis gevlucht nadat hij meege deeld had, dat de troepen van ex- president Fulgencio Batista de grootste militaire basis in Cuba in handen hebben. EEN ARRESTATIE De groepscommandant van de Rijkspolitie te Bergen maakt be kend dat in verband met de roof overval op de landbouwer A. te Schoorl is gearresteerd een ze kere J. van de Velde. De tweede verdachte genaamd, Gerardus Johannes Hof. geboren 9 Maart te Harenkarspel, los werkman is nog voortvluchtig. Hij is gekleed in een nieuw lichtgrijs, tropical costuum, licht bruine lage schoenen met para rubber zolen, zilvergrijs nieuw overhemd met slappe boord en balijntjes. Lichtgele regenjas. Hij draagt een nieuw wollen vest waarvan de (borst grijs en de mouwen wijnrood van kleur zijn. Zijn signalement is als volgt: lengte 1.77 a 1.80 m. flink postuur blond krullend haar, blauwe ogen, dikke bovenlip, hii heeft een rood vlekje op de neus ver oorzaakt van een zojuist genezen verwonding. Zijn neus is vanaf de neuswortel, zich uitbreidend tot onder beide ogen geel-blauw ge tint. Bij aantreffen van hem wordt verzocht hiervan onmiddellijk de plaatselijke politie op de hoogte te stellen. (Van onze correspondent) Het tweejarig zoontje van de heer J. Dekker in de St. Marti- nusstraat te Bovenkarspel. slaag de er dezer dagen in, een glazen deurtje van een theekastje te openen, liet polshorloge van zijn moeder dat in het kastje lag, weg te nemen, in z'n mond te steken en na een benauwd ogenblikje met bandje en al in zijn maag te doen verdwijnen. Daar tot nog toe nog niets ont dekt is, blijft een en aindiar een kwestie van afwachten. NE'V YORK (A.P.) Ongeveer 200.000 kiezers zullen vandaag in de staat New Hampshire de eerste Amerikanen zijn, die offi cieel kunnen zeggen, wie zij als de volgende president willen hebben. Daartoe krijgen zij hun kans in de presidentiële voor- verkiezing. Het gehele land heeft intense belangstelling voor de uitslag in New Hampshire, omdat de strijd hiér de start is voor de grote beslissing van 1952: of, na 20 jaar democratisch bestuur, de republikeinen weer aan het bewind zullen komen. Uitslagen van Nev- Hampshire hebben als regel effect op het gehele land. In New Hampshire steimt elke kiezer als partijman; óf republi keins of democratisch. De Republikeinen kunnen kie zen tussen Eisenhower. Taft en Stassen. Het zal gaan tussen Eisehower en Taft. De generaal schijnt er wat beter voor te staan. De democraten kunnen kiezen tussen president Truman of senator Kefauver. Truman heeft nog niet gezegd, dat hii be reid is zich candidaat te stellen voor het presidentschap maar hij heeft goedgevonden dat in New Hampshire op hem gestemd wordt Kefauver heeft critiek op de re gering van Truman. Verder zullen de kiezers 14 re publikeinse en 10 democratische afgevaardigden kiezen voor de conventies van beide partijen, te houden in Juli a.s. te Chicago, waar dan de eindstemming plaats vindt tot benoeming van de can didates De Republikeinen in New Hamp shire kunnen kiezen uit 33 candi- daten voor de conventie, de de mocraten uit 34. De hele dag zijn de stembu- reaux open. De telling volgt da delijk. Tegen middernacht paat- selijke tijd (6 uur 's ochtends Europese tijd) verwacht men een duidelijke tendenz. New Hampshire wordt gezien als een doorsnede van de Ameri kaanse openbare mening. Wijlen president Roosevelt, democraat, versloeg in 1944 bij de presidents verkiezingen de republikein De wey met een marge van slechts 9757 stemmen op een totaal van 229.579. In 1948 gaf New Hamp shire aan Dewev een meerder heid van 13.304 bij een totaal van 229-294. Dit zijn heel kleine ver schillen. Maar wat het belangrijkste is: de New Hampshire Primary wordt beschouwd als de officiële start van de verkiezingscampagne.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1