Katholiek Onderwijs in Alkmaar Kampioenskansen voor D.I.O. sterk gestegen DE BRUILOFT VAN FIGARO Alles te danken aan werkers van eerste uur VSCTORIENTJE AGENDA Stille Omgang Amsterdam A.K.B. wil meer kegelbanen Voor vlijtige handen Handbal, kring Kennemerland YB.O. kampioen in 3B Pool's Soilorshag 80 ct. per pakje ALKMAAR. Het Katholiek Onderwiis van Alkmaar in onze dasren heeft onnoemelijk veel te danken aan de mannen van het eerste uur. die met opoffering zelfs van maatschanueliik goed. gepoogd hebben, liet Katholiek Onderwiis hier ter stede vaste grond onder de voeten te geven. Over het oude onderwiis van ongeveer 1840 vallen er veie interessante dingen on te mer ken. Het had veel weg van een ..winkeltje", waarbii de onder- wiizer ..ziin waar" aanprees door middel van een uithangbord. Er bestond nog geen classicaal onderwijs in die dagen, maar 't zgn, gemeenschappelijk onder wijs, waarbij de onderwijzer leer lingen om zich verenigde, tegen een kleine vergoeding en alles wat de kinderen leerden, hing af van de persoo-n van de on derwijzer zelf. Zo werd ook Godsdienst- en Bijbelonderwijs gegeven. Zo'n particulier school tje is er een tijdlang geweest bij het kerkje in de St. Jacobstraat. De onderwijzer woonde in het Fnidsen en aan zijn huis had hij een bord bevestigd, waarop hij dus „zijn waar" aanprees en om duidelijk te maken, dat hij katholiek onderwijs gaf, zette hij boven zijn reclame een kruisje. Alkmaar stond toen in vuur en vlam bij zoveel brutaliteit van een katholiek, want in die dagen waren onze protestantse mede broeders hoogst onverdraagzaam. Tegenwerking van predikanten. De katholieke leiders van ons gewest beschouwden het als een van hun voornaamst», taken om de jeugd on te voeden volgens de aloude beginselen van het Evangelie. Toen de eerste stormen van de Hervorming enigszins geluwd waren, bewerkten zij, dat par ticulieren zich in de stad. als schoolmeesters kwamen vestigen. De stadsbestuurderen, die over het algemeen tolerant waren te genover de kathloieken, maakten tegen de bovengenoemde parti culiere schooltjes, waar één man alles moest onderwijzen, weinig bezwaar, maar de predikanten, vol angst voor de wassende in vloed van Home onder de jeugd, dienden herhaalde malen klach ten in tegen dit, in bun ogen, totaal verkeerde onderwijs. „Zij worden hoe langer hoe brutaler" zo constateerden zij. ,.ïn het Fnidsen is er een, die zijn waar openlijk aanprijst door een groot uythangbord Onderwiis classicaal. Na de Franse overheersing, toen er vrijheid kwam, begon men ook aan eigen onderwijs te d'enken. Het mandement van de Bisschoppen gaf er de grote stoot aan. In de negentiende eeuw ging men, na 1806, over tot meer classicaal onderwijs. Amsterdam was de eerste gemeente, waar men het onderwijs in katholieke zin hervormde. Mede door het werk van de Aartspriester Ger- ving had men in Alkmaar eens gekeken naar Amsterdam, waar onder leiding van de Pastoor van „De Duif" een apart schoolbe stuur (in 1831) werd gevormd, dat in staat was, om met grote offers scholen op te bouwen. De Dominicanen begonnen, met het onderwijs aan de vrouwe lijke jeugd op katholieke leest te schoeien. In 1840 kreeg men onder Pastoor Hofman meer ge regeld onderwijs voor jongens. Men kreeg, dat de katholieken zich langzaamaan op de S taats schooltjes gingen infiltreren. Zo was er een Staatsschool met 100 leerlingen, waaronder zes pro testanten (waarop de onderwijzer flink de plak hanteerde, zo staat geschreven in de archieven van de Laurentiusparochie) en m 1852 probeerde men, mede door toedoen van de Vincentiusver- eniging, welke toen juist was opgericht, van dit schooltje een katholieke te maken. St. Vincentiusvereniging. Het was de St. Vincentiusver- eniging, die de eerste stoot aan het Katholiek Onderwijs heeft gegeven. De gemeente was echter op haar qui vive, om de school niet zomaar aan zich te laten onttrekken. In het jongensonderwijs is daarom op andere' wijze voor zien, dat in handen kwam van de St. Vincentiusvereniging. Het katholieke onderwijs aan de meisjes werd door Pastoor Franciscus Xaverius Sparmake- ring O.F.M. stevig in katholieke handen gesteld. Deze werd m 1834 pastoor te Alkmaar. Met zijn kapelaans richtte hij een Katholieke Bewaarschool op en liet het onderwijs ter hand ne men door de Franciscanessen van Heithuizen (omstr. 1838), welke MOTORRACES TE ALKMAAR ALKMAAR. De motorraces te Alkmaar, welke dit jaar in het teken zullen staan van het zilve- renjubileum, zulks ter gelegen heid van het feit, dat Alcmana V.V.V. voor de 25ste keer deze motorraces op het Gemeentelijk Sportpark organiseert, zullen worden gehouden op 2de Paasdag, 25 Mei en 31 Augustus. Er zullen voor de deelnemers extra jubi leum-prijzen beschikbaar worden gesteld, verdeeld over de drie wedstrijden, die tevens zullen gel den voor het Nederlandse kam pioenschap voor motorrijders op de lange baan. KLAVERJ AS-DRIVE VOOR WESTERLICHT ALKMAAR. Zaterdag, 15 Maart wordt door de Klaverjas- club „In 't Klein" een grote drive georganiseerd, waarvan de baten ten goede komen aan het alge meen steunfonds Westerlicht. Inschrijvingen voor deze drive, welke gehouden wordt in 't Wa pen van Heemskerk, kunnen ge schieden bij: N. Pater, Bierkade 6, Busch, Kanaaldijk 38 en H. v. d. Sluis, Hoeverkade 11. ir school aardig opgang heeft ge maakt. In 1845 telde deze school, waaraan ook een naaischool voor ouderen verbonden was, 152 leerlingen. Terstond openbaarde zich ook het verlangen naar Lager Onderwijs voor de Meisjes. De Zusters van Heithuizen kon den hiervoor echter geen zorg dtragen. Ook waren er vele moeilijkheden op financieel ge bied. Investeringskapitaal was er bijna niet en de salariëring van de onderwijskrachten baarde grote zorgen.' In 1860 nam men contact op met de Zusters van O.L. Vrouw te Amersfoort, düe het gehele katholieke vrouwe lijke onderwijs in handen namen. In 1860 stichtten zij een kloos ter, in 1861 reeds een school voor lager onderwijs voor meis jes. Er was een apart lokaal voor de arme kinderen (pupillen van tile St. Vincentiusvereniging) waarvoor de Vincentiusvereni ging f 500.per jaar moest be talen. Drie scholen aan de Nieuwstraat. Intussen werd druk gecollec teerd voor de bouw van een jongensschool, maar veel geld kwam er daardoor niet in het laadje, wegens de bouw van de Dominicuskerk en de Laurentius- kerk. De St. Vincentiusvereni ging heeft echter in 1868 de eer ste jongensschool voor lager on derwijs opgericht. In de Nieuw straat ontstonden drie scholen: de zgn. burgerschool met de in gang in de Annastraat (in 1910: 102 leerlingen), de tussenschool (146 leerlingen) met de ingang aan de Nieuwstraat en de St. Josephschool met de poortingang eveneens aan de Nieuwstraat met 272 leerlingen, benevens een pensionaat „voor jonge heren". Toen die gebouwen in 1869 door Deken v. Gent werden in gewijd, was er geen enkele ver tegenwoordiger van het gemeen tebestuur, hoewel uitgenodigd, aanwezig. Dit alles geschiedde onder aus piciën van de St. Josephvereni- ging, bij welke vereniging ook de bezoldiging van de onderwij zers in handen was. Zij kreeg geen enkele subsidie. Grote of fers werden gebracht door de gelovigen, grote offers ook door de onderwijzers, düe ten koste van een goed gesalarieerde maat schappelijke positie vóór alles het Katholieke Onderwijs door gang wildlen laten vinden. Een salarislijstje uit 1911 bijv. ver meldt, voor een jonge onderwij zer f 550.voor een oudere f 900.en voor een schoolhoofd f 1750.met vrije woning. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken, dat sommige onderwijzers een bijbaantje zoch ten. Zo was er eeri, die zijn heil zocht in het tappen van jenever maar daarbij zelf onder ae tafel raakte en vanzelfsprekend op de school zijn congé kreeg. Broeders van St. Louis. Op 1 Januari 1913 werd het jongensonderwijs in handen ge geven van de Eerw. Broeders van St. Louis te Oudenbosch. Er werd een broederhuis inge richt in de Annastraat en plan nen gemaakt voor verdere uit werking. Wereldioorlog I belette echter alles. Maar na de oorlog de gelijkstelling was er nog niet werd aan architect Mo lenaar direct opdracht gegeven om een schoolgebouw aan de Bleekerskade te ontwerpen. Te keningen en bestek waren in 1919 gereed, maar het zou nog even duren voor men aan bou wen toekwam, door verwikke lingen tussen de aannemers on derling. Dan komen in 1927 de dirie. Korenlaanscholen, waarvan de inwijding op 5 Januari 1928 geschiedde en in 1932 kwam de St. Willibrordusschool aan de Molenbuurt. De gelijkstelling had aan de financiële moeilijkheden een einde gemaakt en toen hiel den de geregelde collecten in de kerk op. Hulde. Onder zeer moeilijke omstan digheden is dus ook hier het katholiek onderwijs begonnen. Het is aan de St. Josephvereni- ging, wel'ke in 1883 de taak van de St. Vincentiusvereniging ge heel overnam en aan de oudere onderwijzers te danken, dat de goede kern van Katholieke Alk- maarders, die in de tegenwoor dige tijd het geloof hunner va deren overdragen aan een nieuw geslacht, zoveel beloften biedt voor de toekomst. Wat zij voor katholiek Alkmaar hebben ge daan, is niet in cijfers weer te geven. Ook is katholiek Alkmaar veel verschuldigd aan de Zusters van Heithuizen en van Amers foort. In die dagen werd de ware naastenliefde beoefend. Mogen de vruchten van dit werk in het katholieke Alkmaar van onze dagen haar heilzame invloed doen gevoelen ALKMAAR. Het is merk waardig, dat sommige toneel avonden van twijfelachtige waar de goed en toneelavonden van bijzonder goed gehalte soms zo slecht bezocht worden. Verheu gend is het, dat de abonnements voorstellingen in 't Gulden Vlies doorgaans goed bezocht worden; doch het toneelpubliek schijnt hieraan voldoende te hebben. Zo gebeurde het, dat de gisteravond door de Ned. Comedie gegeven voorstelling van het geestige Franse blijspel „De Bruiloft van Figaro" van ae Beaumarchais maar heel matig bezocht was. En ongezellige sfeer, die zo'n lege zaal meebrengt, beperkte zich echter tot de pauzes tussen de bedrijven; tijdens het stuk was men het alweer vergeten, omdat het sprankelende spel van de Amsterdamse tonelisten er niets van te lijden had. Er is dan ook genoten en ge applaudisseerd, alsof er een volle zaal was. De Bruiloft van Figaro is een geestig Frans Blijspel uit de tiid, die aan de Franse revolutie voor afging. De schrijver tekent met 'n grote mensenkennis en met die heerlijke Franse esprit de grote gebreken van de kleine mensen. Met heerlijke spot stelt hij de huichelachtigheid van hen, die zich de groten der aarde wanen, ten toon, en passant ook de fou ten en feiten van de gewone bourgeois op eerlijke wijze aan de kaak stellend. De Ned. Comedie bracht onder regie van Johan de Meester een kostelijke vertolking van dit heer'liike Franse blijspel. Het werd met een vrolijke vaart ge speeld en de rollen waren stuk voor stuk in goede handen. Fons Rademakers speelde met veel bravour de rol van Figaro, die hem om het lijf gegoten lag. ]EUGDBALDADICHEID NEEMT AF ALKMAAR. Uit het laatste rapport, dat de Politie en de dienst Openbare Werken over de jeugdbalaadigheid in onze stad uitgaven, komt de indruk naar voren, dat de jeugdbaldadigheid in de laatste maanden aan het af nemen is. Dat het zo blijve! Het opbreken van straten is nog steeds een geliefde bezigheid al heeft de kou en de sneeuw daar wel een remmende invloed op gehad. In tussen is het aantal vernielde ruiten gestegen, mede door het gooien met sneeuwballen en het daarop volgende schieten met katapulten, een gevaarlijke liefhebberij, waartegen door ouders en opvoeders niet streng genoeg kan worden opgetreden. BOOTTOCHTEN AMSTERDAM ALKMAAR v.v. ALKMAAR. Evenals vorig jaar zullen gedurende het zomer seizoen van half Juli tot eind Augustus door de rederij „Hof van Holland" uit Amsterdam des Vrijdags watertochten worden ge organiseerd AmsterdamAlkmaar vice versa, met als doel de kaas markt te Alkmaar; ook een toch tje over het Alkmaarder Meer is hieraan verbonden. Jaarvergadering K.A.B. CASTRICUM. Op Donder dagavond a.s. zal de K.A.B. haar jaarlijkse ledenvergadering hou den. De Weleerw. Heer Kap. P. Heemskerk zal dien avond spre ken over „Wij en het communis me", terwijl mej. Jo Keessen, welkbekend door haar optreden voor de kunstkring „Elckerlyc", enige declamaties ten beste zal geven. Lous Hensen was zijn waardige partnerin als de guitige Suzanne. Het grafelijk paar werd met zwier gespeeld door Ton Lutz en Ellen Vogel; kostelijke creaties kregen wij te genieten van Johan Fioiet als de imbeciele rechter, van Johan Elsensohn als de drankzuchtige tuinman, van Bob Goedhart als de exentrieke grif. fier en niet te vergeten van de jonge Henk van Ulsen als de ver- ifde page. Het was een uitstekende voor stelling en het weinige publiek applaudiseerde, als wilde het zulks ook doen voor de afwezigen en dat waren er heel wat. Neen, aan waardering heeft het de Ned. Comedie niet ontbroken. Fr. O. ALKMAAR. In verband met de aanleg van de nieuwe Friese- brug zal het Victorie-beeld populair „Victorientje" genoemd een andere plaats krijgen. Dat zal zeker met de nodige kosten gepaard gaan. Wij vragen ons echter ai is dit allesoehalve jraaie monument wel belangrijk genoeg uit aesthe- tisch oogpunt wel te verstaan om er zoveel kosten voor te ma ken? Wij hebben voor dit beeld als monument nooit grote waarde ring gehad. Het moet de stede- maagd, voorstellen, die de vijand uit de stad houdt. De geschubde vleugels, waarmee de maagd is toegerust, doen wat kinderlijk- naïef aan. Geen beeldhouwer zou het in zijn brein krijgen, om in deze dagen een victoriebeeld met zo'n stel vleugels uit te beelden. Uit historisch oogpunt kunnen wij een Victorie-monument op deze historische plek niet missen; de herdenking op 8 October vormt elk jaar een hoogtepunt van de viering van het ontzet. De ceremonie echter. Waarmee elk jaar, de via een ladder moeizaam naar boven gehesen krans om Victorientje's opgeheven rechter arm wordt gehangen, begint zo zoetjesaan belachelijk te worden. Waarom de krans niet neergelegd aan de voet van het monument? Wat wij zouden willen, is, dat Alkmaar met vereende krachten zorgt voor een nieuw Victorie beeld. Een monument, niet alleen van historische, doch ook van culturele waarde. Wij herinneren ons, dat er na de bevrijding een belangrijk be drag bijeen werd gebracht voor een klokketoren bij de Grote Kerkbedoeld als herinnering aan de bevrijding. Die klokketo ren komt er niet, maar het geld is er nog. Zou dit bedrag niet aangewend kunnen worden voor een nieuw Victoriebeeld, waarin ook de bevrijding van het Duitse juk tot uitdrukking 'wordt ge bracht? Worden ook niet de ver zetshelden van '40'45 telkens op 8 October gelijk met de helden van 1573 herdacht? Zou hier in samenwerking met 8-Octobervereniging, Oua-Alk- maar en de V.V.V. niet iets schoons bereikt kunnen worden? Zou in het nieuwe plantsoen, bij de moderne Friesebrug een nieuw Victoriebeeld niet beter passen dan dit wanproduct uit een roem- loze eeuw? Wij geloven zelfs, dat Alkmaar een beeldhouwer binnen zijn mu ren heeft, die in staat is een mo nument te maken, waaruit de geest van deze tweede helft der 20ste eeuw zou spreken. Nogmaals, Victorientje heeft haar tijd gehad!! Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Sijtze C., z. v. C. van der Molen en M. Streicher; Adriana G. J., d. v. P. C. Nederveen en J. H. Wiersma; Angenitha J., d. v. J. H. van de Sluis en J. van Dalen; Elisabeth C., d. v. P. H. Borgman en C. M. Hollander. SCHOUWBURG 'T GULDEN VLIES: S weelinek-k wart et speelt onder auspiciën van de Alkm. Kamermuziek Vereniging, 8 uur. SCHOLA PUBLICA: In het K.A.J.-huis op de Laat om 8 uur: Cursus Philoso- plhie. BIOSCOPEN: Harmonie: Misdaad op bestelling, 18 jaar; Victoria-theater: Tri poli. 14 jaar; Cinema Ame- ricain: Sirene van Atlantis, 18 jaar; Rex-theater: Mor gen is te laat, 14 iaar (4e week). Vaorstellliinigien.: Hedenavond 8 uur. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf hedenavond 6 u. geopend apotheek „DP Bever Emmastraat 36, apotheker P. J. Meurs. Per autoped op reis ALKMAAR. Zondagmiddag is de politie gealarmeerd door de ongeruste ouders uit de Uiten- boschstraat en uit de De Ruyter- straat, wegens de vermissing van hun 5-jarige kinderen. In de vroe- gemorgen waren twee knaapjes van vijf jaar er met de autoped op uitgetrokken en niet meer te ruggekomen. De politie waar schuwde de omliggende gemeen ten en later op de middag kiwam er bericht uit Petten dat de beide kinderen in de Pettemerpolder waren aangetroffen en door een automobilist naar een winkelier in Burgervlotbrug waren ge bracht. s Avond zijn de beide „reizigers" door hun ouders aan het station afgehaald. JUBILEUM-BEDETOCHT „MARIA KEVELAER" ALKMAAR Voor de veer tigste keer zal de Alkmaarse R. K. Rijwielclub „Maria Kevelaer" dit jaar naar de Heilige Stede trekken voor de jaarlijkse Stille Omgang te Amsterdam. Twee trouwe leden, tevens-be stuursleden en oprichters van de bloeiende rijwielclub. de heren W- P. de Boer, Geest 31 te Alk maar en J. Venberne Sr., Sta tionsweg 126 te Alkmaar, trekken dit jaar voor de 40e keer mee. Er bestaat voor „Marja Keve laer" een grote belangstelling en men verwacht, dat het aantal deelnemers dit jaar dat van de vorige jaren zal overtreffen. Het is derhalve gewenst, dat zij die nog gaarne zouden willen meegaan, zich zo spoedig mogelijk opgeven. Het vertrek is vastgesteld op Zaterdag a.s., 15 Maart 1952 om 8 uur des avonds vanaf café Ha ring, Oudegracht 136, Alkmaar. Om 10 uur Lof in Wormerveer met predicatie. Om kwart over 11 een korte rustpauze, tevens gele genheid om een boterham te eten met een kopje koffie in Zaandam. Zondagmorgen 16 Maart a.s. is de Stille Omgang om kwart voor 2. Om kiwart over 3 H. Mis in „De Posthoorn". Na de H. Mis is er gezamenlijk ontbijt. De intenties zijn: Op de Dam: Voor Koningin en Vaderland; Op 't IJ: Voor de zee varenden; In de binnenstad: voor Paus en Kerk. De algemene intentie luidt; Dat de christenen de ware vre de winnen doör goed te zijn voor eenieder; zonder de baricaden van het standsverschil. Denk er aanV:uw boterham mee te nemen, alsmede een zakcentje voor de koffie- Zorg ervoor, dat de banden in deugdelijke staat verkeren en dat het achterlichtje brandt! De contributie ad f 1,moet voor het vertrek worden voldaan Dit, kleine bedragje is bestemd voor de onkosteribestrüding voor alle bedevaarten, waaraan dit jaar door „Maria Kevelaer" wordt deelgenomen. U kunt zich nu nog opgeven bij de secretaris, de hr. G. F. Houtenbos, Baanstraat 3 te Alkmaar. ALKMAAR Naar wij verne men, heeft de A.K.B., de Alk maarse Kegelbond plannen voor de bouw van twee senriperma- nente kegelbanen achter de Unie. Zoals men weet, beschikt de A.K.B. daar reeds over zes banen Voorts liggen er twee banen in Centraal en één baan in Café te Bos aan de Zaadmarkt. De A.K.B, telt echter een 35-tal kegelclubs en reeds lang doet de behoefte aan een paar kegelbanen meer zich gevoelen. De bestaande ba nen ziin practisch doorlopend bezet. De Unie is voor de tiid van tien jaar door de eigenaar, de Noord-Hollandse Levensverzeke ring 't Hooge Huys. aan de Rijksgebouwendienst verhuurd. Nadien kon het gebouw wel eens een andere bestemming krijgen. De nieuwe kegelbanen!, die men in de tuin achter de Unie. naast de bestaande banen zou willen laten bouwen, zouden dus een tijdelijk karakter krijgen. Als dn Unie later een andere bestemming zou krijigen, of plaats zou moeten maken voor een an der, nieuw gebouw, zou de A.K.B. voor een nieuw probleem komen te staan: dan zullen alle banen naar een ander gebouw moeten verhuizen. Voorlopig zouden twee nieuwe banen reeds in een grote behoef te voorzien. |udo selectiewedstrijden ALKMAAR. Zondag hield de Judoclub hier ter stedle, onder zeer grote belangstelling haar selectiewedstrijden, voor het het kampioenschap van Alkmaar in haar trainingslokaal in de Pieterstraat. De wedstrijden verliepen in een zeer sportieve geest en aan verrassingen ontbrak het niet; vooral de strijd tussen de heren Groensema en Kat, welke door de laatste gewonnen werd, viel zeer op. In de demi-finale, die gehou den zal worden 30 Maart a.s., op het nationale „Judo-festival in het „Wapen van Heemskerk", komen uit de heren W. Prins, L. Adams, P. Jol, C. Smit Deze heren zullen 16 Maart a.s. in de revanchewedstrijden tegen Den Helder uitkomen in het trainings lokaal. Buitenlands bezoek aan Alkmaar ALKMAAR. Van de zijde van V.V.V. vernemen wij, dat op 9 April een gezelschap uit Wenen Alkmaar zal bezoeken; op Vrijdag 18 April wordt een gezelschap van 280 deelnemers aan een ren contre op de Hoge Veluwe op de Alkmaarse kaasmarkt verwacht. Passie-avond R. K. Vrouwenbeweging HEILOO. In ons bericht om trent de passie-avond R. K. Vrou wenbeweging te Heiloo is een fóut geslopen. Geschreven werd, dat deze avond zou worden ge houden op 20 Maart, doch dit moet zijn Vrijdag 28 Maart. Bergen weer in trek BERGEN Enige duizenden trokken Zondagmiddag naar bos en heide. Ook Bergen aan Zee trok grote belangstelling en men zag vele auto's uit diverse pro vincies. Goede beloften voor het seizoen, als tenminste „Pluvius" ons deze zomer wat genadiger zal willen zijn. H.S.V.-Nieuws HEILOO. Programma voor Zondag 16 Maart: 2.30 uur: De Rijp IHSV I. 2.30 uur: HSV II—Limmen II. 12 uur: VitessP III—HSV III. 12 uur: HSV V—Koedijk II. Volendam jun. AHSV jun. A Volendam adsp. A-HSV adsp. A 4.15 uur: HSV adsp. BRKAFC adsp. B Zaterdag 15 Maart, 4 uur: Duinranders BHSV adsp. C. Het le elftal gaat per bus naar de Rijp; vertrek 1.30 uur. Supporters, die de reis willen meemaken, kunnen zich opgeven bij de heer Kroon, Stationsweg t.m. Donderdagavond. Met nadruk wordt er op ge wezen. dat ook de leden van Rood-Geel zich vóór Donderdag van een plaatsbewijs moeten voorzien, daar na deze dag al hun rechten vervallen. Voor leden van de supporters vereniging is de reis gratis; niet- leden f 1.25 per persoon. Handbal D.I.O.—A.O.G. B—2 BERGEN Een talrijk publiek heeft Zondagmiddag kunnen ge nieten van de spannende wed strijd tussen de twee koplopers van de afdeling, DIO en AOG, waarin DIO zegevierde en daar door de meeste kans op het kam pioenschap heeft gekregen. In 't begin zag het er naar uit dat AOG uit Alkmaar er met beide punten vandoor zou gaan. Reeds in de eerste minuut kon de DIO- doelverdedigster in het net vis sen. DIO liet zich echter niet uit het veld slaan en een haar toe gekende penalty werd prachtig ingegooid door de midvoor Tia Borst. Met prima overspel wis ten de gasten echter voor de 2e keer het DIO-doel te vinden. 21. Na de rust kreeg DIO de wind mee en na een felle strijd wer'd de stand niet alleen gelijk ge maakt, maar eindigde DIO zelfs met een 32 overwinning op haar rivalen. Een sportieve wed strijd onder de prima leiding van de heer C. v. d. Peet. Met het oog op de nieuwe com petitie kunnen zich nu reeds weer nieuwe leden opgeven aan het bestuur en tijdens de trai ning op Woensdagavond. Zonnestraal-collecte ALKMAAR. A.s. Zaterdag zullen Zonnestraal en het N.V.V.- t.b.c.-fonds in Alkmaar een col lecte organiseren voor de tuber- culose-bestrijding. De middelen, die met deze collecte verkregen worden, zullen worden aange wend om de bestaande sanato riumruimte uit te breiden. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ ALKMAAR ALKMAAR De secretaris van de KVP verzoekt ons opname van het volgende: De laatste ledenvergadering be sloot, juist om het de leden ge makkelijker te maken, de con tributie per maand te gaan innen. Jaar in jaar uit is steeds de contributie ééns per jaar geïnd, met het gevolg, dat de leden met een smalle beurs een bedrag ge lijk moesten betalen. Hiervoor was nodig dat de hele admini stratie moest worden omgewerkt. Het systeem moest zo eenvoudig mogelijk blijven, terwijl controle mogelijk was. Daarvoor is nu een kaart geko zen, vermeldende naam. adres en contributie bedrag en verder daaronder twaalf bonnen, voor elke maand een. Deze kaart blijft i.n het. bezit van de bode. Het lid dat betaalt, ontvangt daarvoor, van zijn kaart afgescheurd, een bon met de naam van de maand welke hij of zii betaalt. De bode heeft opdracht geen aandrang uit te oefenen om meer dan een maand te laten betalen. Het lid dat echter de wens te kennen geeft meer maanden of zelfs alle maanden te betalen, kan dat doen- Die ontvangt dan ook alle bonnen van alle maan den van het jaar. De z.g. mantel van de kaart blijft in het bezit van de bode, die haar moet over leggen aan de penningmeester, waaruit dan tevens blijkt, dat het lid volledig aan de jaarcontribu- tie 'heeft voldaan en de bode die ook moet afdragen- Het bestuur hoopt hierdoor dat velen, die om een of andere reden het lidmaatschap hebben opge zegd in het verleden, nu weer de kans zullen benutten lid te wor den van de KVP. HUIZE WESTERLICHT Gedeeltelijk weer in gebruik ALKMAAR Naar wij ver nemen, zullen de zieken uit Hui ze Westerlicht vandaag weer in het tehuis worden ondergebracht. In de loop van de week zal men een groot aantal bewoners weer in de gereedgekomen kamers kunnen huisvesten. De Zaterdag gehouden collecte ten bate van de slachtoffers van Huize Wes terlicht, die bij de brand alles verloren hebben, heeft f 4000. opgebracht. Bestuursfuncties verdeeld CASTRICUM De bestuurs functies der pas-opgerichte Ver enigingsraad zijn als volgt ver deeld: Voorzitter Th. Berlee; 2e voorz. Dr. H. Wieringa; secreta ris H. Markx; 2e secr. J. Middel hof; penningmeester W. Buiner; 2e penning!». W, Welboren; le den mevr. G. Mareter-Janssen, mevr. M. de Jongh-Bloemen en de heer E. Cleiren. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. tP De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Wo ensd agavond'; MEER WIND Overwegend droos; weer met nu en dan overdrijvende wol kenvelden en vannacht hier en daar nevel of mist. Aan vankelijk zwakke tot matige; later vrij krachtige Zuidoos telijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 12 Maart: Zon op: 7.01; onder: 18.40; Maan op: 19.52; onder: 7.01 (Advertentie) in het schoonmaakgetij: HAME A-GELEI le klasse: Zeevogels kwam met een 51 overwinning thuis uit Akersloot en heeft veel kans als 2e te eindigen In de 2e klasse ging de alge mene belangstelling uit naar de verrichtingen van DIO en AOG. Deze zeer belangriike wedstrijd voor heide uartiien is door DIO met 32 gewonnen. Het is een on hoog neil gesoeelde wedstrijd geweest, waarvan het talrijke publiek met volle teugen heeft genoten. Schaakclub D.O.S. .ALKMAAR. De uitslagen der wedstrijden van de onderlinge wedstrijden luiden als volgt: C. MazereeuwJ. Slikker 10 W. SpeetsErkens 10 R. van WezopP. van Hoven 01 R. Pranger—-J. Kooij 01 P. Obdamv. d. Horst 01 J. de RijkJ. Nijman 01 W. SpeetsJ. Slikker afgebr. P. van HovenR. Pranger 10 OostendorpF. Appel 01 P. HoogendijkJ. Blom 01 Bruinvan Rosmolen 10 ErkensW. Speets 01 A. BurgertJ. Kooij afgebr. 8STE RONDE VAN ALKMAAR v. Linge wint zijn eerste partij ALKMAAR. Vrijdagavond is onder grote belangstelling in het Café van de heer Jb. Koe- lemeij de achtste ronde van Alk maar gespeeld. Door omstandigheden moest de heer Kramer van het verder meespelen in deze ronde afzien; zijn plaats zal worden ingeno men door de heer P. Schouten. De achtste ronde kenmerkte zich dioor verschillende verras sende uitslagen; zo verloor Ligt- hart van v. Linge; Wessels ver loor van Schouten, zodat er practisch geen wijziging in de stand is gekomen. De uitslag van de 8ste ronde luidt: v. Linge Ligthart Schouten Wessels Feeke Burger gespeeld Woensdag a.s. in het café van de heer W. Foeken te Egmond aan Zee. 150 17 38 8.82 100 17 41 5.88 140 20 42 7.00 168 20 27 8.40 325 18 66 18.05 74 18 13 4.11 ronde zal worden De 3e klasse B heeft de kam pioen uit de bus laten komen. V.B.O. uit Oudorp kan de vlag hijsen. Adelbert had weinig in te brengen tegen de snelle speel sters van V.B.O.. die dan ook met 62 zegevierden en het kampioenschap tot een feit maakten. D.D.O. maakte een heel goede beurt door in de uitwedstrijd Or.-Wit 2 met 4—2 te kloppen; de meisjes uit Sehermerhorn ko men er steeds beter in. Jun. hoofdklasse: AOG rekende grondig af met Wijk aan Zee en was niet eerder tevreden al eer de stand 61 in haar voor deel was. Jun. 1: Adelbert b kon het tegen USVU niet bolwerken en moest met 52 het onderspit dei ven. Streek-comp.: AOG 2 deed van zich spreken en stuurde de re serves van Zeevogels met een fikse nederlaag naar huis. Junioren: Adelbert a kan op een goede wedstrijd terugzien: het 22 gelijke spel tegen ADO is toch altijd nog een prestatie. Or.-Wit kon het tegen Zee vogels niet bolwerken en ging met 23 nét ten onder. Meervogels deed het beter te gen VBO en dwong een 22 ge lijk spel af. Dioc. k).: DSO—ADO 0—0; Vitesse—TYBB 4—3. le kl.: MeervogelsZeev 15. 2e kl.: DTO—AOG 3—2: Leoni- das 2—SHS 2—3. 3e kl. A: ADO 2—HBC 2—2. 3e kl. B. Or.-Wit 2—DDO 4-2; VBO—Adelbert 6—2. 4e kl. A: Geel-Wit 2—Wijk a. Zee 2 1—3: SHS 2—HBC 2 0—4. Jun. hfd.kl.: AOG—Wijk aan Zee 6—1. Jun 1: USVUAdelb. b 5—2. Jun'. 2: TYBB b—SHS 2—2; TYBB c—Geel-Wit a 1—4: Leoni- das aGeel-Wit b 60; Velsen Leonidas b 50. Streek-comp.: AOG 2Zee vogels 2 51: OGVelsen 41; TYBB 2—DSO 2 6—1. Jun.: ADOAdelbert a 22; Or.-WitZeevogels 23; Meer vogelsVBO 22. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 10 Maart Wit lof 35—72; rode kool 11,50—26; sav.kool 6,5014,50; groene kool 13,5027,50; spruitkool 1861; boerenkool 413,50; spinazie 71- 85; andijvie 5074; bieten 6,50 17; winterpeen 5,5015,50; wats peen 1437; uien 329; prei 23 37; soepgroenten 3,505,50 per 100 bos; Bramley Seedling 10-31; goudreinette 3452; St. Rémv 31 42; Gieser Wildeman 4251. ZIEKTE- EN GEBOORTEKAS Onderafd. Vrouwenbeweging ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: Een dezer dagen heeft de ziekte- en geboortekas de jaar lijkse vergadering gehouden. Bij 't nazien der ledenlijst kan men niet aan de gedachte ontkomen, dat veel leden van de R.K. Vrou wenbeweging niet weten, dat deze mooie onderafdeling bestaat. Deze afdeling geeft uitkering bij ziekte, gedurende vijf weken 60 cent per dag; f 4.20 per week. Bij geboorte wordt f 10.uit gekeerd. De contributie van de Ziekte- kas bedraagt 22 ct. per maand; van de geboortekas 13 ct. p. mnd Men moet een bepaalde tijd lid zijn om uitkering te krijgen. De bode, de heer Smorenberg, of de dames van het bestuur kunnen u alle inlichtingen geven. A.O.G. ZAG WINST ONTGAAN ALKMAAR In een buiten gewoon fraaie wedstrijd, waar eerste klas spel werd getoond, heeft AOG met een kleine neder laag (32) de twee kostbare pun ten aan DIO moeten afgeven. Het fluitsignaal was nog niet koud, of een zeer mooie aanval bracht AOG haar eerste doelpunt. De ene aanval volgde op de ander, maar door het even te zwaar hinderen kreeg DIO een 17-meter toegewe zen en haar scherpschutter plaat ste deze keihard in de touwen. Dit bracht AOG geenszins van haar stuk, want enkele minuten daarna was het weer AOG, dat het tweede doelpunt uit 'n pracht opgezette aanval voor haar reke ning nam. Na de rust dacht een ieder, dat het kampioenschap AOG niet meer ontnomen kon worden, maar DIO dacht er an ders over. Nadat zij de stand ge lijk gemaakt haddén, kregen zij nogmaals de kans om een goal te maken door een penalty, wat dan ook proimpt gebeurde. Vrouwe Fortuna was ditmaal niet met AOG, want de gelijkmaker, die zo verdiend zou zijn, bleef uit, ondanks de zeer vele kogels op het DIO-doal afgevuurd. Maar ondanks deze nederlaag is het de mooiste wedstrijd geweest, die AOG heeft gespeeld en menig handibalstet heeft van deze match heel veel kunnen leren. Het. tweede elftal heeft weder om een grote" overwinning (50) geboekt. Ditmaal was het Zeevo gels Het veldspel zowel 't plaat sen'was zeer goed en daar mag ons tweede trots op gaan. Ook de junioren hielden beide punten thuis tegen Wiik aan Zee. 61 was de eindstand. Op een na heeft de gehele voorhoede de keepster laten vissen. In de achterhoede blonk vooral uit Margotje Koop man, door haar prima spelen en verdedigen- De laatste wedstrijd ook zo en de derde plaats in de jun. hoofdklasse is voor jullie. CAdvertentie Zorgt dat U ook zo'n pakje SHAG bemachtigt, want is hoog van kleur, fijn van smaak .en kost slechts Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: André zn. van A. C. Schouten en C. Kops; Johan, z.v. J. van Doorn en G. van de Werfhorst; Hendrik J., z.v. H. Slegtkamp en M. Brinkman. Gehuwd: Jan van Tilburg en Willemina de Witte. Overleden: Peter van den Brink, 91 jr., wedr. van G. van Brederode; Jan Schats, 50 jaar, geh. met E. den Das. Wielrennen Alcmaria Victrix ALKMAAR. Zondiag heeft „Alcm. Victrix" haar eerste rit van de voorjaarscompetitie ge houden, welke bestond voor de A-klas in een rit van 74 KM, de B-klas 64 KM en de C-klas 37 KM. Ook ditmaal was de opkomst der renners goed te noemen. In de A-klasse was het Jn. Ottebros die won. In de B-klas K. de Groot en in de C-klas J. Destree. De verdere uitslagen zijn als volgt: A-klasse, 74 KM: 1. J. Otte bros, 1 uur 47 m. 30 sec.: 2. J. Scholten; 3. J. Droog; 4. G. Koek; 5. M. Pronk; 6. J Rol. B-klasse, 64 KM: 1. K. de Groot, 1 uur 38 min.; 2. E, Belles 3. P. Duin; 4. J. Schuitmaker; 5. T. Tesselaar; 6. Sj. Droog. C-klasse, 37 KM: 1. J. Destree, 1 uur 2 min.; 2. N. Klanker; 3. H. B rammer.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2