Omzet' van huisbrand sterk teruggelopen Bizot thans heer en meester in groep A Syngman Rhee is geen populair president... De Nederlandse voorraad aan grondstoffen Financiën en Economie Boeken - hoekje K.V.P.-Jongeren-organisatie heeft vele grote taken VOOR DE POLITIERECHTER ss MSföss: Damkampioenschap van Nederland Rede van de heer G. Luyckx Winter te zacht; kolen te duur Hevige strijd tussen negergroepen Scheepsberichten „Gevaarlijke vermindering Een stukje humor in Tweede Kamer" BEURSOVERZICHT DINSDAG 11 MAART 1952 PAGINA 5 Het zijn voor Bizot Zaterdag en Zondag twee moeilijke doch daarna prachtige dagen gewor den. Zaterdags wist hij tegen de Jong remise te houden en Zondags kon hij weer een ern stige mededinger van zich af schudden door een overwinning op Dukel. Dukel was door zijn overwinning Zaterdag op Stuur man gelijk in puntenaantal ge komen met Bizot doch had slechts één wedstrijd meer ge speeld en Zondag kwam hii immers uit tegen de leider! Alle ander» partijen werden remise en Keiler was vrii.. De staind in de kopgroep was toen Bizot 8 uit 6 Dukel 8 uiit 7, Roozenibumg 7 uit 6, W. de Jonig en v. Zudl'ekom beide 7 uit 7. Winst voor Dukml zou dus be tékenen de leiding in eigen han den met nog maar twee partijen n.l. tegen Keiler en Roozenlburg. Het is echter andere gegaan er» Dukel duikelde door een neder laag tegen Bizot naar de 4e plaats. Bizot bleef rustig, zelfs rusti ger dan ooit. Dukel werd naar mate de tiid verstreek steeds on rustiger en moest bij de 2e tiidfe- conitroile nog even aan de klok worden herinnerd. Hij probeecrde o.i. een gat te graven voor zijn tegenstander maar viel er tot zijn eigen schrik zelf in en kon bii de 70e zet na ruim 5 H uur spellen opgeven. laiatstip zetten volgen. Stand na de 52e zet: W. 23 26 28 33 35 37 en 38 Z. 13 14 17 19 21 25 ent 27 Wit (Dukel) speelde 33-29 waarop zwart, er bovenop dook met 17-22, wit nam: 26:17 en kreeg doorbraak naar dam ten koste van 4 stenen. Ondanks dit zware offer was de partij nog niet verloren, maar Dukel wilde Hïogeiliifc de volle winst. Hierna kwamen nog: 22:31 17-11 19:28 11- 7 31-36 7- 2 13-18 2-16 27-31 16- 7 18-22 7-11 22-27 11:39 36-41 29-23 41-47 39-34 47-24 23-18 24- 2 18-12 14-19 34-48 35-36 48-37 19-24 37-42 36-41 42-15 41-47 dodelijk 15-10 en wit gaf de partii op. Reeds om 12 uur had Piet Beers de vlag tegen Keiler moe ten strijken en verloor op een manier dat niet mooi meer was. Dit was werkelijk geen reclame voor de damsport en zeker niet voor Beers zelf die (hierbii aan de zaak van Bizot veal schade toebracht,. Beers zal deze partij wel zeer gauw willen vergeten. De tweedie helft, van deze partii welke maar een lengte had van 28 zetten laten wii hier nog »ven volgen. W. 30 31 32 33 34 36 37 38 39 40 42 47 48 49 50 Z. 3 4 6 7 8 9 10 11 12 13 15 18 22 23 26. Wit Keiler speelde hier als 21e zet: 33-29 waarop zwart als ant woord gaf 9-14. Deze zet was voor Beers ail piinllik en dit had hij als dammer van formaat moeten voelen. Keiler begon hierop te combineren en speelde 40-35. Beers trok precies in de kaart van ziin tegenstander en PAASVERRASSINC VOOR OPVARENDEN Hr Ms „PIET HEIN" DEN HAAG In verband met de komende Paasdagen bestaat van 10 tot en met 22 Maart gele genheid tot het verzenden van kleine pakketten uit Nederland aan opvarenden van Hr. Ms. tor- pedobootjager „Piet Hein" in de Koreaanse wateren. De pakjes worden verzonden tegen interna tionaal tarief zonder heffing van luchtrecht en mogen een gewicht van 500 gram niet te boven gaan. Adressering als volgt: naam, rang kwaliteit, aan boord van Hr. Ms torpedobootjager „Piet Hein", Amsterdam C. S., Marine. Het moet als een van de meest merkwaardige verschijnselen van de religieuze geschiedenis van onze eigen tijd worden beschouwd dat. naarmate de ongodsdienstig heid meer veld wint, ook de ge dachte aan de eenheid der chris tenen steeds meer levendig wordt. Wij kennen in ons eigen land van meer nabii het werk van het St. Williibrord Apostolaat, van de Una Sancta en de Open Deur dat zich voornamelijk in onze grote steden meer onmiddellijk richt tot onze andersdenkende landge noten, terwijl het alom verbreide Apostolaat der Hereniging be trekking heeft op de christenen van de Oosterse Ritus. De oecu menische beweging is in onze da gen meer dan ooit tevoren le vendig geworden. In verband daarmee is het nut tig te wiizen oP een boek dat als een soort inleiding en samenvat ting, als een wegwijzer en raad gever op dit terrein beschouwd kan worden. Het is het werk: „Vrede met. Rome". Een inlei ding tot de oecumenische bewe ging en een uitnodiging tot her enigingsactie. Het werd geschre ven door een Italiaans priester, P. Manna en in het Nederlands op verdienstelijke wiize bewerkt door een priester uit West-Vlaan- deren, H. Carlier. die werd bijge staan door de voorlichting van meerdere deskundigen, 't Biedt zo een voortreffelijke oriëntatie en voorlichting en bezit een wer kelijke blijvende waarde. Ook voor leken die bekommerd zijn om de eenheid der Kerk en haar uitbreiding onder alle men sen, ook voor die van onze eigen allernaaste omgeving, is dit stu die-boek ten hoogste nuttig. Wij bevelen het hun dan ook gaarne aan. Het is een uitgave van de Uitgeverij De Forel t» Rotterdam. Bibliothecaris kwam met 14-19. Toen begon de titelhouder aan te vallen met: 31-27 22:31 36:27 Beers kwam met 11-17 waarbii het hek v®n de dam was. Deze zet was vopr Beers do delijk en Kellar vervolgde dood leuk met 37-31 26:28 27-22 18:27 29: 9 4:13 gedw. want 3-14 mag niet! Keiler zei nog humoristisch „heel simpel'' en nu volgde 38-32 waarbii Beers ziin biezen kon pakker». Zo zien wij dat dam reu zen ook wel eens fouten als koei en kunnen maken. Door deze overwinning welke de titelhouder wel geen voldoe ning zal geven is zijn zelfvertrou. wen weer wat terug gekeerd en mogelijk nog net op tiid. A.s. Za terdag en Zondag kan hii het bewijs leveren als hii uit moet komen tegen Dukel en Roozenl burg. Ootk Stuurman wist, ziin partii te winnen tegen de Graag en dat hii een zeer goed doorzicht heeft, zoals Bizot zelf ail geschreven heeft, bleek Zondag ook weer toen hii de moeilijke de Graag op de knieën kreeg. De stand op het bord was hier bii de 51a zet: W. 27 32 31 38 39 42 44 Z. 12 17 18 19 26 29 30 Wit (de Graag) speelde 32-28 18-23 38-32 29-33 27-22 17-21 32-27 21:32 28:37 30-35 39:28 23:41 36:47 19-24 42-38 26-31 38-32 24-29 44-39 35-40 39-34 40-44 34:23 44-49 32-27 49-21 47-42 21-27 23-18 12:23 22-17. Wit (de Graag) geeft op: 27-16 en 17-12. De partii Y. de Jongv. Zuile- kom werd door Y. de Jong ge wonnen. De standen voor beide groepen ziin thans: Groep A. A. C. Bizot R. Keiler W. Roozeniburg B. Dukel W. de Jopg Y. de Jong H. Laros H. v, Zudlekom P. Beers de Graag A. Stuurman Groep B. Ir. v. Dii'k W. Huisman M. Bandstra J. Metz H. de Jongh H. v. Mourik O. Drenth H. J. Hofman W. Hartgers P. Bergsma J. Vos Dammers 10 uit 7 8 uit 7 8 uit 7 8 uit 8 7 uit 7 7 uit 7 7 uit 8 7 ui t 8 6 ui t 7 6 uit 7 6 ui t 7 11 uit 8 11 uit 8 9 uit 8 9 uit 8 8 uit 8 8 ui t 8 7 uit 6 7 uit 7 7 uit 8 7 uit 8 5 uit 7 3 uit 8 S. V. Voor de tweede maal reeds in de geschiedenis van de K.V.P.- Jongeren-organisatie werd op initiatief van de afdeling Span broek aldaar een weekend voor de afgevaardigden van de K.V.P.-Jongeren-afdelingen georganiseerd. De opkomst was zeer bevredigend. Nadat de voorzitter, de heer J. Zuurbier, in zijn openingswoord de aanwezigen te verstaan had gegeven, dat er in de J.O. nog zo weinig activiteit werd ontplooid, verleende hii het woord aan de heer G. Luyckx. „Het tot stand komen van de J.O. had veel te lang geduurd. Onnoemelijk veel tijd was besteed aan het organiseren en leden winnen. De geest van vernieuwing had de jongeren direct na de oorlog gegrepen, maar al heel spoedig was het eerste enthousiasme geluwd. Ein delijk kon men nu definitief overgaan tot daden. De Statenkring Hoorn werd nu een feit." Na deze woorden van inleiding gaf de heer Luyckx een uiteenzetting van de geschiedenis van de katholieke leidinggevende organen sinds de tijd van het liberalisme. De weerzinwekkende toestan den van de arbeiders, karige sa lariëring, eindeloze werkdagen, vrouwen- en kinderarbeid, vorm den een vruchtbare bodem waar in het verzet van de arbeiders welig kon groeien. De reactie kon niet uitblijven. Deze kwam dan bok weldra van de" zijde van hen die alleen maar goed waren om te werken. De gedachte kwam bii hen op zich te gaan organise ren in een arbeidersvereniging. Voor de katholieken werd dit de K.A.B. en heden ten dage kan de voorzitter de heer A. C. de Bruin zich er op beroemen dat hii een onafzienbare rii van 300.000 ar beiders achter zich heeft staan. De toestand waarin de arbei ders op het ogenblik verkeren is niet te vergeliiken met die van 100 jaar geleden. En nog komt er geen eind aan de lange reeks van successen welke konden worden geboekt. Voor de middenstanders ziet het er echter minder roos kleurig uit. Zij vooral moeten 't zware juk van belastingaanslagen te pas en te onpas, torsen. En he laas zien wij in Nederland nog maar al te dikwiils het verschijn sel dat de middenstanders hun stemmen niet mogen laten horen, omdat hun aantal te klein is. Door verschillende factoren zoals mil. dienst, emigratie, export, ontwikkeling van de industrie enz. wordt ieder persoonlijk met de politiek geconfronteerd. Hier liggen taken voor de KVP. De R.K. Staatspartij had niet altijd afgevaardigden in de Ka mer die voor hun taak waren be rekend. Zij hadden onvoldoende besef van wat er in het volk leefde. Ook nu echter schiet de KVP te kort, aldus de heer1 Luyckx. Nog steeds zijn er te weinig experts. Maar daarom juist treedt de noodzakelijkheid van een bestaan van een Jonge ren Organisatie des te duidelijker aan het licht. In de J. O. vinden jonge mensen een pracht gelegen heid om zich in te werken in so ciale, economische en politieke kwesties. Zij vortnen zodoende de basis van de KVP want zij zullen de taak van de ouderen over moeten nemen. De J.O. vormt 'n practische leerschool. Onderlinge gedachten. wisseling Na deze glasheldere uiteenzet ting was er gelegenheid om met problemen voor de dag te komen. Van deze gelegenheid werd gretig gebruik gemaakt. Uit de repliek van de heer Luyckx bleek dat er door de J.O. ontzettend veel goed werk kan worden verricht. De katholieke jongeren moeten zich gaan interesseren voor de belangen die hen nauw raken: subsidies voor jeugd-verenigingen het probleem van de woning bouw, vertegenwoordiging, en vooral de gezinspolitiek. Zij moe ten gelegenheid hebben fractie vergaderingen welke behoren vooraf te gaan aan gemeente raadsvergaderingen, te bezoeken. Op de middelb. scholen wordt be droevend weinig aandacht besteed aan de vorming op staatkundig ge bied. De belangstelling van in tellectuelen (vooral leraren) is zeer middelmatig. De katholieke studenten-vereniging blijft even eens in gebreke. Het studentenle ven is maar al te dikwiils voos en leeg. De N.K.J.B. mist vaak wat betreft de culturele vorming haar doel. Al deze vraagstukken kun nen en moeten met behulp van de J.O. worden opgelost- Vaart op Wadden weer normaal HOLLUM De vaart op de Wadden is weer normaal. De drie Amelandse beurtschepen, die Vriidag j.l. door de uitzonderlijk lage waterstand op het Wad zijn vastgelopen, zijn Zondagavond losgekomen en op het eiland ge arriveerd. Statenkring Hoorn een feit. Na het lof en de gezamenlijke lunch ging men over tot de ver kiezing van het bestuur van de Statenkring. Dit bestuur heeft tot taak de vraagstukken en ideeën welke uit de onderafdelingen naar voren komen te bezien en aan de Jongerenraad, het hoogste orgaan van de J.O. voor te leggen. Tot bestuursleden werden geko zen: Jac. Laan (Spierdijk), J. H. Bakker (Onderdiik). N. Groot (Hoogwoud), H. Schoenmaker (Spanbroek), J. Zuurbier (Kring Den Helder), Mei. C. Winnubst (Medemblik), C. Vlaar (Beem- ster). Tot voorzitter werd geko zen de heer J. Laan. Admiraal Lynde Dupuy McCormick, de opperbevelhebber der Noord-Atlantische strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, heeft Maandagmorgen een bezoek ge bracht aan de minister-president, dr W. Drees. V.l.n.r.: üe Amerikaanse vice-admiraal William Andrewes, Dr. W. Drees, de minister van Oorlog en Marine ir C. Staf en admiraal McCormick. BERGEN. Maandagmiddag heeft de dienstbode H. de J. te Bergen door de Officier van Justitie, Mr. J. C. V. Meischke te Alkmaar, tij dens de zitting van de Politie rechter Mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake een eis van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar tégen zich horen eisen wegens diefstal van f 2.50 en een paar nylonkousen bii de familie, waar zij werkzaam was. Zij gaf dit eerlijk toe. Zij zal onder toe zicht gesteld worden van de Prot. Chr. Reclasseringsvereniging, ter wijl een voorwaardelijke straf van drie maanden voor drie jaren als „stok achter de deur" staat. BURGERBRUG. Wegens dief stal van 8 houten palen, bij ge brek aan brandstoft werden N. S. en ziin vrouw, die tijdens de dief stal op de uitkijk had gestaan en meegeholpen had aan het ver voer van de buit, veroordeeld tot een boete van elk f 20 subs. 12 dagen. SCHOORL. Wegens diefstal van een loodkabel, die vroeger had gediend als verbindingslijn tussen twee bunkers en waarvan de opbrengst méér dan honderd gulden had bedragen, werd Th. B. een boete van f 20 subs. 12 dagen opgelegd. BROEK OP LANGEDIJK. Het is bijna traditie geworden, dat een inwoonster van Broek op Langedijk met Sint Nicolaas een hoeveelheid koffie van haar fa milie cadeau krijgt, waarvoor de bestelling bij de Douwe Egberts fabrieken wórdt gedaan. Rond St. Nicolaas echter werd het bedoel de pakket, nadat het de fabriek had verlaten, op een verkeerd adres bezorgd. Het werd door een vrouwspersoon G. den H.-R. uit handen van de expediteursknecht in ontvangt genomen. Nu moest deze vrouw voor de rechter ver schijnen, wegens verduistering van de koffie. Zij had het geval als „een meevallertje" beschouwd en de koffie ten eigen bate aan gewend. Zij bleef echter van be gin tot eind hardnekkig ontken nen, dat. zij de koffie ontvangen had. ondanks het feit, dat twee man van de expeditie onder ede kwamen verklaren, dat zij het pakket, per abuis, op haar adres hadden afgeleverd en aan de AMSTERDAM „Voor het eerst sedert twaalf jaar heeft de brandstoffenhandelaar in het al gemeen een werkvoorraad", aldus de heer J. J. Visser, secretaris van de Bond van Nederlandse handelaren in Brandstoffen. Als oorzaak hiervan noemde de sec retaris de door de zachte winter zeer sterk teruggelopen omzet van huisbrand. Er zijn handelaren, die nog 10 pet van hun jaaromzet in hun opslagplaatsen hebben. In Janua ri jl. was de omzet gemiddeld slechts 60 tot 70 pet van Januari 1951. In sommige Amsterdamse volksbuurten was de teruggang soms zelfs tot 55 pet van Januari 1951. De heer Visser was een ge val bekend uit een volksbuurt, waar in een huis met zes gezin nen slechts één gezin kolen had betrokken en de andere petro leumkacheltjes of straalkachels hadden gebruikt. Ook de prijsstijging van de kolen: anthraciet met 70 tot 80 cent per hl, eierkolen 45 cent per hl, gascokes met 35 cent per hl en mijncokes (voor centrale ver warming) met f 8,per ton, achtte de secretaris van invloed op de gedaalde omzet. Binnen het verbruik heeft dit ook verschui vingen te weeg gebracht. Meer dan voorheen is men tot gemengd stoken overgegaan. Op het platte land is de verhouding een veel geringere daling van het verbruik tot uiting gekomen dan in de grote steden. De secretaris wees er nadruk kelijk op, dat al zijn er thans voorraden bij de handel, het ko- lenprobleem geenszins is opge lost, want het feit blijft bestaan, dat de Limburgse mijnen jaarlijks 300.000 tot 400.000 ton kolen voor huisbrand te weinig opleveren. „Bij een strenge winter was er thans nergens meer een ton kolen geweest", aldus de heer visser. De brandstoffenhandel is nu bevreesd, dat het publiek deze zomer geen voorraden in huis zal nemen, hetgeen z.i fout is, daar het zeer de vraag is, of de rege ring weer aanzienlijke voorraden zal importeren, terwijl bovendien de weerfactor veel ongunstiger kan werken. In de kringen van de kolenhandel verwacht men overigens op korte termijn geen prijsverhoging van kolen. Een groot aantal handelaren heeft on voldoende liquide middelen ten gevolge van de opgeslagen voor raden. vrouw persoonliik hadden over handigd. Zij werd overeenkom stig de eis van de Officier van Justitie veroordeeld tot een boete van f 60 subs. 24 dagen. ALKMAAR. Wegens diefstal van koperdraad ten nadele van zijn patroon kreeg J. v. d. V. te Alkmaar een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. M. P. te Alkmaar kreeg con form de eis een gevangenisstraf van zes weken voor de diefstal van een bus verf uit de kelder van de melkfabriek te Stompe- toren. Het merkwaardige was, dat er tegelijk met deze bus ook een andere, soortgelijke en van hetzelfde merk verf, ontvreemd bleek te zijn. Twee bussen wer den aangetroffen bil de verd. aan huis, doch hij verklaarde, dat hij de tweede bus had gekocht bii iemand op de Laat te Alkmaar, die inmiddels naar Amerika is vertrokken, zodat de waarheid van zijn verklaring niet meer te achterhalen was. Hij merkte zelf op, dat hij de zes weken gevan genisstraf wel verdiend had. Maar de andere bus krijgt hij weer terug. Een beetje minderwaardige ru zie- en scheldpartij tussen gebu- ren van het Groot Nieuwland vond gistermiddag het einde op dp verdachtenbank, toen beide delinquenten, tussen wie de ruzie zich hoofdzakelijk had afgespeeld, een man en een vrouw broeder lijk naast elkaar gezeten, (maar tóch zo ver mogelijk van elkander vandaan „omdat ze al lang ge noeg tegen eikaars gezicht moe ten aankijken"). het requisitoir van de Officier van Justitie aanhoorden, die tegen elk een boete eiste van f 15 subs. 10 dagen, waarop de Politierech ter conform vonniste. TWAALF DODEN, HONDERDEN GEWONDEN IN ZUID-AFRIKA JOHANNESBURG Duizen den leden van twee Zuit-Afri- kaanse negergroepen hebben in het nabii Johannesburg gelegen plaatsje Newclare een felle strijd geleverd, die tot nu toe twaalf doden en honderden gewonden heeft geëist. Honderden met stenguns gewa pende politiemannen poogden Maandag een einde aan de strijd te maken. De gevechten worden geleverd tussen mannen van een Basoeto- stam en leden van de kortgeleden gevormde Afrikaanse burger-, wacht, die hoofdzakelijk uit Zoe- loe's is samengesteld. Een aantal Basoeto's heeft een bende ge vormd, de z.g. „Russische bende", die zich met misdadige practijken bezig houdt. Reeds enige tijd be stond er grote spanning tussen de nieuwe, uit inheemsen samen gestelde burgerwacht en de leden van de „Russische bende". Het geschil werd hoofdzakelijk met stenen en stokken uitgevochten. Zuid-Korea wordt verscheurd door twee oorlogen één met de communisten en één op politiek terrein aan het thuisfront. Nu drie maanden voor de pre sidentsverkiezingen liggen pre sident Syngman Rhee en de Na tion. Vergadering constant over hoop. Politieke waarnemers zijn het vrijwel algemeen eens, dat Rhee weinig kans maakt herkozen te worden, indien hij zich candidaat zou stellen voor een nieuwe ambtsperiode van vier jaar. Ofschoon overtuigd, dat de Ko- reanen er op zullen staan, dat hij zich weer beschikbaar zal stel len, heeft Rhee meegedeeld, dat hij reeds lang geleden besloten had dit niet te doen. Maar de politieke vertrouwe lingen van de 76 jaar oude vader van de Koreaanse republiek, zeg gen, dat Rhee zich zou laten over halen indien hij dacht, dat hij ge makkelijk zou kunnen winnen. In de grondwet wordt bepaald, dat de Nationale Vergadering de president kiest. Toen de president in Januari zijn steun gaf aan een amende ment voor rechtstreekse presi dentsverkiezingen en de oprich ting van een uit twee kamers be staande assemble, werd dit door critici uitgelegd als een poging om herkozen te worden. De assemblee verwierp echter met 149 tegen 19 stemmen het amendement. De verstoorde president heeft toen voorgesteld, dat de kiezers hun mandaat aan de parlements leden zouden opzeggen. De leden van, de assemblee betoogden evenwel, dat de grondwet niet in iets dergelijks voorziet. President Rhee zegt, dat hij misschien opnieuw het amende ment zal indienen, nadat de as semblee ontbonden is. Aagtedyk New York B. Aires 10 v. Riode Janoiro nr. Santos; Alchiba 9 v. Bremen te R'dam; Almdyk R'dam Golf v. Mex. 11 Aruba verwAltair 8 v. R'dam nr. Bahia Blanca; Axeldyk 9 v. Golf v. Mexico te R'dom; Bosch fontein A'dam Beira 10 te Mombosa: Cirrus Atl. Oceaan R'dam 10 te R'dam; Cumulus 9 v. Atl. Oceaan te R'dam; Lem- sterkerk 9 v. Hamburg te R'dam; Molenkerk A'dam W. Afrika 10 Lagos verw.; Nestor 9 v. A'dam te R'dam; Nw. Amsterdam 10 v. Newyork te Port au Prince; Prins Frederik Hendrik Valen cia R'dam v 10 Finisterre; Rid derkerk Beira A'dam p 10 Vlissxngen nr. Antwerpen; Sala. tiba Newyork Gif v. Mexico 9 v Newyork te New Orleans; Sa- paroea 8 v. R'dam nr Perz. Golf; Slamat 9 v. Antwerpen te R'dam; Sibajak Ti. Priok R'dam 10 bij Golf v. Suez Tomini 8 v. Kopen- hagen te R'dam Tripan 8 v. Su- rabaja 10 v. Portsaid nr Aden, Zuiderkruis R'dam Halifax 9 810 Otz Kp Race; Willem Ruys Djakarta R'dam verw. 11 v. Southampton. GENEVE. 6 Maart (A.P.) De Nederlandse vertegenwoordi ger in de economische commissie voor Europa, mr. H van Blan- kenstein. heeft vandaar tijdens een nlenaire zitting van de com missie verklaard, dat de Neder landse voorraden aan grondstof fen srevaarlillt begonnen te slin ken. „Nederland heeft in het afge lopen jaar voor het eerst sinds het einde van de oorlog de ba lans van de buitenlandse han delsbetalingen in evenwicht kun nen brengen, maar dit ging met aanzienlijke inspanning gepaard, zodat de consumptie en investe ringen verminderd moesten wor den." Tengevolge van de import restricties gedurende de tweede helft van 1951 is de voorraad aan grondstoffen geslonken, het welk, gezien de huidige interna tionale situatie, het nodige risico met zich brengt. De Nederlandse gedelegeerde verklaarde voorts, dat het dollar tekort nog steedis nijpend is, on danks het feit dat in 1951 de Advertentie export naar de Ver. Stalen ver dubbeld werd in vergelijking met „De vooruitzichten voor de nabije toekomst zijn derhalve onzeker", besloot mr. v. Blan- kenstein zijn overzicht: INGEZONDEN Bü een interpelatie op 7 Maart j.l., inzake pachtovereenkomsten werd door Minister Mansholt me degedeeld, dat onder de term hoogsttoelaatbare prijs" waarte gen land mag worden verkocht, wordt verstaan de maximum prijs, die in een bepaalde streek geldt voor het beste land. Wannieer men weet, dat de prij zen voor landerijen via de grond kamers en prijzenbureaux door de Minister zelf worden bepaald, doet bovenstaande mededeling van de Minister werkelijk grap pig aan. De aanwezige leden van de Kamer schijnen de humor van 't geval blijkbaar niet gevat te heb ben en de woorden van de Mi nister zonder een uiting van al gemene hilariteit voor ernstig ge nomen te hebben. A.C. Schouten, Alkmaar Geslaagd WIERINGERWERF. Te Delft slaagde voor het ingenieursexa men civiel-ingenieur de heer J. Dijkstra, alhier. Noorderbank AMSTERDAM. De Neder- landsche Bank N.V. bericht, dat haar aanwijzing van de N.V. Noorder Bank te Allernaar als de- viezenbank wegens de overneming dezer vennootschap door de Am sterdamse Bank N.V. is vervallen. K.P.M. bestelt vier vrachtschepen De N.V. Koninklijke Paket- vaart-maatschappij heeft opdracht gegeven tot de bouw van vier motorvrachtschepen van ongeveer 4000 bruto register tonnen. Productie Deli-Batavia- Rubber De Deli-Batavia Rubber Maat schappij heeft gedurende Februari geoogst 596.000 kg rubber, waar door de productie in de eerste twee maanden van d'it jaar is gestegen tot 1.236.000 -kg. Vorig jaar Januari en Februari werd tengevolge van de staking in to taal slechts 163.810 kg rubber verkregen. Ook Slavenburg's Bank had een goed jaar In haar verslag over 1951 schrijft de directie van de N.V Slavenburg's Bank te Rotterdam, dat de behaalde resultaten be- langrijk hoger waren dan vorig jaar en 1951 zeer gunstig is ge worden. Het bruto winstcijfer steeg tot f2.568.450 tegen f 1.707.639 vorig jaar. Na aftrek van onkosten en vermeerderd met het onverdeelde saldo a.p. blijft éen beschikbaar winstsaldo van f 1.430.912 (f816. 9/1). Zoals bekend wordt voor gesteld een dividend van 8 pet uit te keren (v.j. 7 pet). Ter bevordering van de export bepleit de directie aan exporteurs en transitohandelaren op fiscaal gebied zekere voordelen toe te kennen, een systeem, dat overi gens ook reeds elders wordt toe- gepast, aldus de directie. Blaufries verlaagt dividend Aan de jaarlijkse algemene o*ri?iSSeveen? za^ worden voorge- S °y.er het boekjaar 1951 een dividend uit te keren van 4 pet LV.J. O pet.). Emissie Zwanenberg Organon goedgekeurd Aandeelhouders der N.V. Zwa- h™ lg:Xgan?n te °ss hebben f» „og ed.k?unng verleend over ,n, tat vergroting van het geplaatste kapitaal met f 4.283 000 g£Xon,e a^ndelen. Deze delen ten- S i? de winst van 1 Januari iX, af en zlJn uitsluitend voor houders van claims van de uit- vearhoudin|Wv°ann l^w^deel uUgifte 13U5d per*616"" K°erS Van De vergadering hechtte tevens goedkeuring aan de uitge brachte jaarcijfers over 1951. Het dividend werd bepaald op 9 pet daarvan 5 pet naar keuze in aan delen of contanten. n" Gunstige resultaten bij Escomptobank Inkeleen pak,ket aandelen e£ tot een PKer?elen stille reserves rSL ®n bei?rag ad 5.000.000 ru- Pifhs gerealiseerd. De inkomsten ppj; deelnemingen uit dochter- en m ht=%a™'tepijc° hebben met bijna 3.500.000 rupiahs tot hét bedrijfsresultaat bijgedragen. Voorgesteld zal worden van de winst circa 2.750.000 rupiahs te &estfn™en voor afschrijving op de gebouwenrekening, die daar- bbif? t2 000"000 ruPIahs te boek rupiahs te» f" ClrCa "-000.000 rupiahs toe te voegen aan de open en stille reserves, waarna een dividend ad 15 procent in rupiahs kan worden uitgekeerd, betaalbaar in contanten. Trans- VOOr ntanrH Nederland Zal daar" voor worden aangevraagd. Pu- h»«te a var het jaarverslag kan gezien1" aA worden tegemoet JAARVERGADERING CONCERN FRIES—GRONINGSE HYPOTHEEKBANK In de algemene vergaderingen van aandeelhouders van de Friesdh-Groningsche hypotheek bank N.V„ Nederlandsche hypo theekbank N.V., Rotterdiamsche hypotheekbank N.V. en Algeme ne Friesehe hypotheekbank N.V., werder» de jaarstuikken over 1951 -goedgekeurd en het dividend als volgt vastgesteld: voor de Friesch-Groningsohe hypotheek bank N.V. op 40.per aandeel giroot 1.006.(20 pet gestort) en 10.per aandeel giroot 250.(20 pet' gestort). Voor de Neder landsehe hypotheekbank N.V. op 20per aandeel groot 1.000.(20 pet gestort) en op 10.par aandee] giroot 1.000.— (10 pet gestort). Voor de Rotterdaimschp hypotheekbank N.V. op nihil. Voor die Algemene Friesehe hypotheekbank N.V. op 4.per aandeel giroot 1.000.(10 pot gestort). De heren J. H. Groeneveld, Mr. Ph. A. J. Mees en Dr. E. van Weideren Baron Rengers werden als commissaris herbenoemd. LUSTELOZE MARKT AMSTERDAM. 10 Maart. Enkele specialiteiten buiten be schouwing gelaten, had de markt vanmiddag een lusteloos verloop met merendeels lagere koersen. Gezien de vaste stemming in Wallstreet, vooral voor oliewaar den, stelde de houding van Ko ninklijke Olie hier ter beurze teleur. Na een aanvankelijke stij ging met ruim twee punten tot 293, kwam het hoofdfonds al op het slotniveau van spoedig Vrijdag 'rijdag terug. n.l. circa 290. Uni lever, Philips en A.K.U. en met hen zo goed als de gehele incou rante industriemarkt sloten op een iets lager niveau. Drie fondsen trokken vandaag wat meer belangstelling dan ge woonlijk: Escompto-bank, Hol landAmerika-Lijn en Zwanen berg Organon. Eerstgenoemde keert over 1951 een contant divi dend van 15 procent in ruphiah's uit en heeft haar reserves aan merkelijk versterkt. De hoek werd opengemaakt en aandelen Escompto waren vast op 521/2 (vorige notering 491/2). Tegen slot werd een vrij grote hoek ge vormd in aandelen Holland Amerika-Lijn, waarvan men met belangstelling de eerste notering van de stockdividenden tegemoet zag Geadviseerd werd een prijs van 30 gulden, hetgeen een koers van 150 voor de aandelen be tekent. Vrijdag was de notering nog 1691/2. Dit was echter in clusief het dividend van 12-1/2 procent, waarvan 10 procent in aandelen. Min of meer teleurstel lend was ook de prijsvorming van claims Zwanenberg Organon. Vrijdag bedroeg de theoretische waarde nog circa 51 gulden, doch vanmiddag, toen de handel in deze claims begonnen is, werd een vermoedelijke prijs van 40 gulden vernomen. De Indonesische sector kon zich aanvankelijk gemakkelijk hand haven, doch het gebrek aan af faires deed tijdens het beursuur toch hier en daar een klein ver lies ontstaan. De scheepvaart-afdeling was merendeels een fractie luier. Al leen aandelen K.N.S.M. konden zich gemakkelijk handhaven. De conversielening 1947 open de, waarschijnlijk voornamelijk door steunaankopen, op 85 7/8, hetgeen vast was. Enkele grote verkooporders brachten de koers echter al spoedig terug op de slotnotering van Vrijdag, 85 3/8. De vaste stemming in Wallstreet werd hier niet zonder meer over genomen en het agio liep achter uit van 41/4 tot 3 1/4 procent. Ook de dollarobligaties waren in overeenstemming hiermede aan de lage kant.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5