MINISTER STAF, zo duur en zo populair.... EISENHOWER versloeg Taft; Kefauver won van Truman Duitsers in geallieerde herfstmanoeuvres? Rome vierde verjaardag van de Pauskroning Als je inbreker wilt wezen moet je uitgeslapen zijn... Meer Russen in Oostzöne DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD] Zo duur en zo populair! Maar deugt de mentaliteit van de militairen wel? Vier Nederlanders in McCormick's staf Brits parlement tot bezoek uitgenodigd Voorverkiezingen werden grote verrassing Eisenhower hoopt 't De Amerikaanse bases in Spanje Lord Ismay NATO-secretaris Antillen dragen bij voor HET carillon Koninklijk bezoek aan ons gewest Lesvliegtuig botste tegen een boom Duizenden op de heen I Moss en de „Mus 150 millioen dollar militaire orders Duitsland houdt tariefpolitiek aan Mevr. Roosevelt en de slangenbezweerder HET EE IT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 cl., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN (Pagina 11 Donderdag 13 Maart 1952 46e Jaargang No 12423 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. «eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 HET TOEKOMSTIGE SCHIP NAAR DE MAAN Dit is in de fantasie van een kunstenaar het toekomstige schip naar de maan, zwe vend 200 mijlen boven de oppervlakte van die planeet. De kun stenaar maakte zijn tekening naar aanlei ding van artikelen over de mogelijkheid van toekomstige rei zen naar de maan in het Amerikaanse tijd schrift „Colliers". Op het maanschip zijn fotografen bezig „clo- se-up"-opnamen te maken van de maan, terwijl 't schip zweeft, .-m a «■- om daarna terug te keren naar zijn basis, welke de geleerden ontworpen hebben op 1.075 mijl boven de aarde. Dr. Werner von Braun, de bouwer van de V-2 raket, heeft verklaard, dat deze basis in het luchtruim in tien jaar gebouwd kan worden en dat de kosten vier millioen dollar zullen bedragen. Het „maanschip" zou in vijf dagen de afstand van 239.000 mijlen tussen deze basis en de maan kunnen afleggen. (Van een onzer redacteuren) Een minister van defensie, die een bewapeningsprogram van vier jaar van een slordige zes milliard aan de Kamer heeft ge presenteerd, is per se niet de aangewezen man om met grote welwillendheid tegemoet te worden getreden. Anders is het minister Staf, die gisteren niets dan lofuitingen in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begrotingen van marine en oorlog heeft toegezwaaid gekregen. In de korte tijd dat ir. Staf aan Oorlog en Marine resideert heeft hij meer vertrouwen van de Kamers gekregen, dan al zijn voorgangers sedert de bevrijding tezamen hebben gehad. En in dit vertrouwen dielen de staatssecre tarissen Moorman en Kranen burg, die de minister in de Kamer secondeerden. De behandeling van de begro ting bracht enige critiek op detailpunten. In hoofdlijnen lie pen de meningen van de ver schillende woordvoerders vrijwel parallel aan elkaar. De afbrekende critiek van de heer van Santen (Comm.) ter zijde latend, bleven de bemer kingen van de heer Algra (AR), die het in strijd met de recht vaardigheid noemde, dat de ve teranen uit Indonesië opnieuw zijn opgeroepen om lange her halingsoefeningen te volgen. Veel liever was het deze afgevaardig de geweest Om de vele buitenge woon dienstplichtigen te laten delen in de persoonlijke offers, die voor het weerbaar maken van ons land moeten worden ge- 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. De volgende officieren van de Koninklijke Marine zijn aange wezen om deel uit te maken van de staf van de Supreme Allied Commander Atlantic, admiraal Lynde D. Mc Cormiok: de kapi teins ter zee B. C. Mahieu en C. ter Poorten en de luitenants ter zee der eerste klasse R. M. Elberts en F. E. Kruimink. Zij zullen worden geplaatst op het hoofdkwartier van de Su preme Allied Commander Atlan tic (opperbevelhebber van de Noord-Atlantische strijdkrachten in de Atlantische Oceaan) te Nor folk, Virginia in de Ver. Staten. Zij zullen naar Norfolk vertrek ken zodra zij zich hebben vrij gemaakt van hun tegenwoordige werkzaamheden. LONDEN. 12 Maart (A.P.) Sow.iet-Unie heeft in de afge lopen naar maanden meer troe pen naar Oost-Duitsland gezon den. aldus heeft vandaag een woordvoerder voor de Britse regering verklaard. Nigel Birch, ondiersecretaris op het ministerie van defensie, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de omvang van de verster kingen een militair geheim is, „het zou niet in het openbaar belang zijn, de inlichtingen, die wij over dat onderwerp hebben, bekend te maken". Vroeger was officieel bekend gemaakt, dat er in Oost-Duits land 22 divisies gelegerd waren. bracht. De heer Algra vergat blijkbaar bij het maken van deze bemerkingen, de vele verklarin- gen; die hieromtrent en door de vOTige minister van oorlog, mr. s'Jacob en de minister-president dr. Drees bij herhaling zijn af gelegd. De nood dwingt.... Een tweede opmerking van de heer Algra betrof de mentaliteit van de militairen. De AR-woord- voerder was van mening, dat het het dienstplichtig nersoneel ont breekt aan nationaal bewustzijn en dat niets wordt gedaan om hen dat bii te brengen. MIDDEN OCTOBER NAAR NEDERLAND 's-GRAVENHAGE. De voor zitters van de Eerste en de Tweede Kamer hebben namens deze Kamers een uitnodiging ge richt aan het Britse parlement voor een bezoek aan Nederland. Zoals men weet heeft een delega tie van het Nederlandse parlement in het voorjaar 1951 een bezoek aan Londen gebracht. De delega tie van het Britse parlement is uitgenodigd tegen de tweede of derde week van October. KONING LEOPOLD OP ARUBA ARUBA, 12 Mrt. (A.P.) Ko ning Leopold en zijn echtgenote de prinses de Rethy zijn gisteren met het s.s. Almdijk in Aruba aangekomen. Vrijdag a.s. vertrekken zij aan boord van het jacht „Young Joe" De plaats van bestemming is niet bekend. Koning Leopold is na enige aarzeling over de vraag, of hij zijn reis aanstonds zou voort zetten, op Aruba gebleven. Hij wacht thans de berichten af over het verdere verloop van de re volutie op Cuba, waarna hij met zijn jacht derwaarts zal vertrek ken. RATTEN-MENU CLEVELAND (Ohio) (A.P.). De ratten in het laboratorium van het Mount Sinai Ziekenhuis hebben het nog nooit zo goed gehad. Zij leven op een Italiaans dieet van spaghetti, wijn en olijf olie. De doktoren van het ziekenhuis zeggen, dat personen van Ita liaanse afkomst meer dan ande ren aan leverziekten schijnen te lijden. Daarom worden thans proeven genomen om te zien of de oorzaak van die kwalen soms ook in het Italiaanse menu schuilt. Als de heer Algra hiermee be doelde, dat de Nederlandse jon geman het soldatenpak meer of minder met antipathie aantrekt, dan heeft hij gelijk. Of hierin ooit verandering zal komen, laat zich bezien, of het de geveohts- waardie van de Nederlandse sol daat in het uur van gevaar zal beïnvloeden eveneens, doch de les van 1940 spreekt hieromtrent toch wel vrij duidelijke taal. (Vervolg op pag. 3) Generaal Dwïght Eisenhower heeft bij de voorverkiezingen in New Hampshire voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van November a.s. een klinkende overwinning behaald op sena tor Robert A. Taft bij de republikeinen, terwijl senator Estes Kefauver president Truman versloeg bij de democraten. Voor beide partijen vormden de uitslagen een grote verrassing, en voor Kefauver zelf misschien nog wel het meest „Ik heb een wonderbaarlijke overwinning behaald", zo zei hij, maar voegde er onmiddellijk voorzichtig aan toe: „Ik ben echter niet van mening, dat zij een verwerping betekent van de politiek van Truman". De meerderheid van Eisenho wer was bijna tweemaal zo groot als de grootste optimist onder zijn aanhangers had durven voorspel len. Hij kreeg 59 pet. van de republikeinse stemmen, tegen Taft, generaal Mc Arthur en Stas- sen samen 39 pet. Alle 14 republi keinse afgevaardigden van New Hampshire naar de partij conven tie in Juli zullen aanhangers van Eisenhower zijn, terwijl Kefauver op de conventie van de democra tische partij gesteund zal worden door alle 12 afgevaardigden, die New Hampshire Maandag koos. En dat, terwijl hij slechts had verwacht dat de verkiezing hem „enige kiesmannen" zou opleve ren. Eisenhower, die gistermorgen van het vliegveld Orly naar Frankfort vertrok, verklaarde, toen enkele verslaggevers hem de laatste cijfers lieten zien: „Iedere Amerikaan, die van zo veel andere Amerikanen een compliment kreeg, zou daar trots op zijn, of hij zou geen Ameri kaan zijn". Hij wilde geen verder commentaar geven. „Ik heb zo hard gewerkt aan mijn jaarlijkse rapport als commandant van de FRANKFORT, 12 Maart (A.P.) Generaal Eisenhower heeft vandaag verklaard, dat de geallieerden in West Centraal- Europa aanstaande herfst gezamenlijke manoeuvres zullen hou den en tevens gezegd te hopen, dat Duitsland hieraan ook zal deelnemen. De generaal woonde vandaag in Bad Nauheim een conferentie bij van hogere legerofficieren uit 6 West-Europese landen om de plannen voor de gezamenlijke ma noeuvres te bespreken. „Alle centraal Europese landen zullen er aan deelnemen," aldus Eisenhower. „Als alles met de Duitsers voor die tijd geregeld is, kunnen zij or aan meedoen. Ik hoop dat wij zover zullen komen." De generaal die de pers toe sprak op het vliegveld Rijn-Main kort voordat hij in het toestel voor Parijs stapte, weidde niet verder uit oveir zijn zinspeling op Duits land en gaf niet aan of hij ver wachtte da+ Duitse troepen aan WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Acheson heeft Woensdag op zijn wekelijkse pers conferentie medegedeeld, dat op 23 Mei besprekingen tussen de Amerikaanse en Spaanse regerin gen zullen beginnen over het ge bruik van militaire bases in Spanje door de Verenigde Staten. Gesproken zal worden over het gebruik van militaire bases in Spanje door de Verenigde Staten en de besteding van honderd millioen dollar voor hulpverle ning aan Spanje; het Congres heeft dit bedrag toegestaan. LONDEN (Reuter) Van ge zaghebbende zijde is Woensdag te Londen vernomen dat de raad van plaatsvervangers van het Noord- Atlantische Verdrag de benoe ming van de Britse minister voor Gemenebest-betrekkingen, Lord Ismay, tot secretaris-generaal van de N.A.V.O. heeft goedgekeurd. Rubber en diamanten SINGAPORE (A.P.). Een groot deel van de bijzonder grote winsten, gemaakt in de Maleise rubbercultures, is geïnvesteerd in Zuid-Afrikaanse, Nederlandse en Belgische diamanten. Volgens diamanthandelaren in Singapore hebben Chinezen ge durende 1950 en 1951 millioenen dollars uitgegeven aan geïmpor teerde diamanten. de manoeuvres zullen deelnemen. De meest optimistische voor spelling van Adenauer is, dat me dio 1953 40.000 tot 50.000 Duitsers onder de wapenen zullen zijn. De autoriteiten twijfelen er aan of er voor de herfst Duitse troepen zullen zijn. Eisenhower zei, dat aan de ma noeuvres in April stafoefeningen zullen vooraf gaan. 7 MILLIOEN MARK SCHADE DOOR MANOEUVRES? BONN, 12 Maart (A.P.) Een woordvoerder voor Die Deutsche Partei heeft vandaag beweerd, dat bij de Geallieerde manoeu vres van het vorig jaar in het noordwesten van Duitsland voor op zijn minst 7 millioen Mark schade aan bouwland is aange richt. Hij schreef deze schade groten deels toe aan „onvoorzichtigheid' 'in het bijzonder van de Britse tankeenheden. SHAPE, dat ik niet veel tijd had om aan andere dingen te den ken", zei hij. Samen met generaal Gruenther is hij naar Bad Nauheim vertrok ken om er besprekingen bij te wonen over de geallieerde zomer- manoeuvres. Zij zouden nog gis teravond naar Parijs terugkeren. Hij verklaarde nog niets te weten van een gisteren ingediend verzoek van senator Brien Mc Mahon, die wil dat Eisenhower naar Amerika komt om gehoord te worden over het nieuwe bui tenlandse hulpprogramma van 7,9 milliard dollar. Noch president Truman, die met vacantie in Florida is, noch sena tor Taft, die een verkiezingstour nee door Texas maakt, hebben totnogtoe enig commentaar ge geven. De einduitslag luidt: Generaal Eisenhower (republikeinen) 46.497 Taft (republikeinen) 35.820 Stassen (republikeinen) 6.549 Senator Kefauver (democraat) 20.147 President Truman (democraat) 16.298 BEGRAFENIS F. L. D. STRENCHOLT AMSTERDAM. Op de begraaf plaats „Zorgvlied" te Amsterdam is gisteren onder zeer grote be langstelling uit filmkringen in binnenland, vertegenwoordigers van buitenlandse filmmaatschap pijen uit binnen- en buitenland en vrienden het stoffelijk over schot van de op 5 Maart jl. te Zurich overleden de heer Frits L. D. Strengholt, directeur van de Nederland film, de Nova film en lid van de raad van bestuur van de N. V. Maatschappij Tuschinski, ter aarde besteld. BOTSING IN BRAZILIË: 33 DODEN, 40 GEWONDEN Ass. Press bericht uit Rio de Janeiro, dat een vrachtauto met vluchtelingen dit de door droogte geteisterde gebieden in Noord- Oost Brazilië in botsing is ge komen met een autobus, waar door 33 personen gedood werden en 40 gewond. Het ongeluk vond plaats bij Tucano (Staat Bahia). WILLEMSTAD, Curasao (ANP per luchtpost). De regerings raad van de Ned. Antillen heeft dezer dagen van de algemene vertegenwoordiger in Nederland, de heer mr. N. Debrot, een tele gram ontvangen, waarin deze mededeelde, dat er gelegenheid bestaat, dat de overzeese rijks delen deelnemen aan de schen king van een carillon aan de Ver enigde Staten. De regeringsraad heeft het plan van deelneming besproken en men was er algemeen enthou siast voor, zo deelde landsminister Karner ons mede. Men sprak zich unaniem uit voor een actie tot inzameling. In geval van deel neming zal het carillon dus niet een geschenk zijn van Nederland alleen, maar van het gehele Ko ninkrijk der Nederlanden. IN JUNI VAN DIT JAAR H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zijn voornemens in de maand Juni van dit jaar een tweedaags bezoek te bren gen aan Alkmaar, West-Fries land en de Wteringermeer. BIJ NOODLANDING DEN HAAG 12 Maart He denmiddag omstreeks 16.30 uur is een „Tiger-moth" van de Rijksluchtvaartschool op Ypen- burg bij een noodlanding in de nabijheid van Alphen aan de Rijn volkomen vernield. De bestuur der, de leerling R. van Elderen, bleef ongedeerd. Het vliegtuig botste bii de landing tegen een boom. Een auto met enige instruc teurs en leerlingen van de R.L.S. is naar de plaats van het ongeval vertrokken om een onderzoek in te stellen. VATICAANSTAD, 12 Maart (A.P.). Geroep van „Leve de Paus" begroette de H. Vader toen Hij heden op de sedia gestatoria naar de Sixtijnse Kapel werd ge dragen om de plechtige Hoogmis bij te wonen, die werd gecele breerd door Benedetto Aloisi Kardinaal Masella. Vele duizenden, die zich had den verzameld in de zalen, welke naar de Sixtijnse Kapel leiden, juichten de Paus toe toen Hij voorbij kwam. Pius XII was gekleed in zijn witte toga en had de tiara op het hoofd. Buiten waren de gebouwen van het Vaticaan versierd met de wit-gouden vlaggen van Vati caanstad. Hoge prelaten, waaronder ne gen kardinalen van de Romeinse Curie en leden van het corps diplomatique, geaccrediteerd bij het Vaticaan, vulden de Sixtijnse Kapel. Gedurende de H. Mis zat de Paus op een troon terzijde van het altaar. Na de H. Mis gaf de Paus zijn zegen aan alle aanwezigen en terwijl Hij uit de kapel werd ge dragen zegende Hij eveneens de duizenden, die bijeen waren ge komen in de zalen van het Vati caan. KOPENHAGEN (Ritzau - ANP) Laatst kwam er een Noor in Kopenhagen, die daar zo ver schrikkelijk veel leuke dingen te koop vond, dat hij al heel gauw door zijn Deense slappe was heen was. Wat nu? Och, zo moeilijk was de oplossing niet, vond die man. Gewoon even een kraakje zetten, dan kon hij het wel weer een tijdje uitzingen. m In Washington zijn de voorbereidingen voor de ontvangst van Koningin Juliana en Prins Bernhard, die op 2 April a.s. in Verenigde Staten zullen aankomen, in volle gang. Het staat nog steeds niet vast waar de koninklijke gasten tijdens hun driedaags verblijf in de Amerikaanse hoofdstad zullen wonen. Met man en macht wordt gewerkt aan de restauratie van het Witte Huis, officiële residentie van president Truman. Enfin, dat deed hij, en in een zaak in een van Kopenhagens grote winkelstraten. Nu schijnt inbreken nogal een vermoeiend werkje te zijn of misschien was die Noor er ook niet zo aan gewend. In ieder ge val, na gedane arbeid kreeg 'hij behoefte aan een tukje en ómdat er in die winkel toch zo'n gemak kelijke canapé stond viel hij daar maar even in neer. Jammer dat hij zich een beetje versliep, maar zo erg was dat nu ook weer niet. Per slot van rekening zijn er ook in Kopen hagen matineuze krantenbezor gers en een daarvan, die zag dat er een ruitje in de winkeldeur was gebroken, was wel zo vriendelijk even de politie in te lichten. Zodoende konden een paar nette agenten hem gister morgen wakker komen maken en meteen de tas met gestolen spul letjes, die hij naast zich. had neer gezet, voor hem in bewaring ne men. De spulletjes zal hij wel niet weer krijgen, maar daarte genover staat dat hij zich de eerstkomende dagen niet meer druk hoeft te maken over hotel kosten, en dat is ook wat waard. EEN FLATER.... WASHINGTON 12 Maart (AP) Amerikaanse militaire autoritei ten zijn zeer geschokt door 't lezen van de publieke verklaring van Schout bij Nacht John Moss over nieuwe bestuurbare projectielen, waarover wij gisteren schreven. Verschillende geheime details verschenen vandaag in de Ameri kaanse bladen. De marine heeft naar aanleiding hiervan medege deeld dat Schout bij Nacht Moss in de veronderstelling verkeerde, dat hij in 'n besloten comité sprak en dat derhalve geen maatregelen tegen hem genomen zullen wor den. Paus Pius XII is op 2 Maart 1939. zijn 63ste verjaardag, tot Paus gekozen. Zijn kroning vond plaats op 12 Maart d.a.v. Uit vele delen der wereld zijn in Vaticaanstad telegrammen ont vangen met goede wensen en felicitaties. Tal van Italiaanse bladen heb ben op hun eerste bladzijde arti kelen aan zijn regering gewijd. Het officiële orgaan van de Ita liaanse Katholieke Actie, „II Quotidiano", noemde hem „de koning des vredes en de vader der volkeren". NIET IN ENGELAND? ROME. 12 Maart (AP). William H Draper, de Europese chef van het Amerikaanse bureau voor wederziidse hulp. heeft hier van daag meegedeeld, dat in Italië en twee andere landen offerten aangevraagd ziin voor militaire leveringen ter waarde van 150 millioen dollar. Het gaat hier om offertes voor wanens. munitie en voertuigen, die in ADril in Washington moeten ziin ontvangen. Draper wilde op een perscon ferentie niet zeggen, welke de andere twee landen waren, maar aan deze twee andere landen is vier vijfde van de offertes ge stuurd. In antwoord op een vraag, of er in Groot Brittannië offertes aangevraagd zijn, zei hij wel, dat de werkloosheid daar niet zo een omvang had, dat orders nodig waren. In de 150 millioen is een be drag van 3 a 4 millioen dollar voor motorvoertuigen en onder delen begrepen. BONN, 12 Maart (A.N.P.) Professor Erhard, de Westduitse minister van Economische Zaken, heeft vanmiddag in de Bondsdag gezegd dat de Duitse regering een tariefpolitiek zal blijven voeren, die de belangen van alle takken der economie tegen elkaar al weegt. De Duitse landbouw, die protesteert tegen de voorgeno men tariefsverminderingen voor sommige agrarische producten, mocht zich volgens Erhard niet over een geringere bescherming dan die der industrie beklagen. AGRA (India), 12 Maart, (A.P.) Please take it a way, please take it away" („Haal 'm asjeblieft weg zei Mevr. Eleanor Roosevelt toen een slangenbezweerder haar vandaag een tweekop- pioe slang liet zien, met een kop aan elk einde. Zij had staan kijken hoe hij wrede cobra's en verschrik kelijk grote pytons onder zijn ban bracht, maar de slang met twee koppen was te erg. „Het is aardig om er op een afstand naar te kijken, maar niet van zo dichtbij", zei zij er met een rilling aan toevoegend: zelfs wanneer zij geen giftanden hebben". Ondanks haar beleefd ver- ,zoek werd het Mevr. Roose velt niet toegestaan in Agra rond te rijden omdat het vandaag „Holi Festival" is. Groepjes jongeren houden alle auto's aan en bespuiten deze en de inzittenden met gekleurd water.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1