5750 79.- Kamer berust node in verlenging van het PachtbesSuit In Cuba is de rust teruqqekeerd Nederland opnieuw gedupeerd door Britse invoerbeperkingen De geestelijke verzorging van de strijdkrachten Indonesische volk heeft zijn geestdrift verloren 95 39c 39' 69.- ZEEMIJN 1 11 Ook urgente wijzigingen moeten wachten tussen oud ijzer Export van bijna zeven millioen pond sterling in groot gevaar Spion gearresteerd in Zweden Sjahrir somber gestemd JloMefót&atjes en De Gaulle op de achtergrond DONDERDAG 13 MAART 1952 -;.il - i - - 1 - -V ;>vV v^Ct -; *\'r »w 160 115 ZEGENING VAN AUTO'S TE ROME Honderden automobi listen hadden op de Dag van St. Francisca Romana, hun schuts patrones, hun wagens neergezet op het ter rein tussen het histo risch Coliseum en de Palatijnse heuvel te R.ome om de zegen te ontvangen, welke door aartsbisschop Carinci werd gegeven. De prelaat bevond zich op een tribune, welke was opgericht op de ruïnes van de tempel van Venus en Rome (rechts op de foto). Ook de brandweer liet haar wagens zegenen. (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE De Tweede Kamer bewilligde gistermiddag in een nieuwe verlenging van het Pachtbesluit, maar een deel ervan deed zulks slechts node. De heren v. d. Heuvel (A.R.) en Droesen (K.V.P.) betreurden het, dat de nieuwe Pachtwet nog steeds niet is ingediend en vooral dat de ministers van Justitie en Landbouw niet van deze gelegenheid gebruik hadden ge maakt om althans enkele urgente wijzigingen aan te brengen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) somde in dit verband verschil lende punten op. Om in beroep te kunnen gaan tegen een vast gestelde pachtprijs moet er min stens een verschil zijn van 15 procent; z.i. ware 5 procent vol doende. Voorts wilde deze woord voerder de mogelijkheid schep pen om gronden vooraf door de Grondkamers te laten taxeren en vooral maakte hij bezwaar tegen het feit, dat de verpachter, kort voor de verlenging van de pacht aan de orde komt, het gepachte aan iemand kan verkopen, die het zelf in gebruik wil nemen. Er zouden in zo'n geval minstens drie jaar moeten verlopen. De gedachten van de heer Droe sen (K.V.P.) gingen in dezelfde richting. Hij wees er op, dat daar door niet zelden hele gezinnen binnen een half jaar op straat komen te staan. De ministers Mansholt en Mulderije lieten echter duidelijk blijken, dat zij niet voornemens waren om als nog aan de wensen van deze af gevaardigden tegemoet te komen. Minister Mulderije ging uit van het standpunt, dat een incidentele regeling als gevraagd werd be trekking zou hebben op punten van principiële betekenis en zulks achtte hij niet wenselijk. Deze punten hoorden in de nieuwe Pachtwet thuis. Minister Mans- holt was eveneens van mening, dat de pachtwetgeving niet met overhaasting gediend zou zijn en hij vond hierbij niet alleen dr. Vondeling (P.v.d.A.), maar ook de heer de Ruiter (C.H.) aan zijn zijde. De heer v. d. Heuvel (A.R.) was met dit antwoord allerminst ingenomen. Hij gaf nog als zijn mening, dat het hier om zaken ging, die toch op een achter middag geregeld zouden kunnen worden, hetgeen minister Mans- holt, die ook even warm liep, van zijn kant weer een schromelijke miskenning noemde van het be lang van deze materie. Tot een uitspraak kwam het intussen niet. De heer v. d. Heuvel (A.R.) dreigde wel met een initiatief voorstel, maar voorlopig werd het wetsontwerp z.h.s. aangenomen. Vervanging fiscale noodrecht Het wetsontwerp, dat de be doeling heeft om de bijzondere bevoegdheden, waarmede de be lastingdienst na 1945 tijdelijk werd toegerust, weer in te trek ken, ontmoette op zichzelf weinig bezwaren. Een blik terugwerpen- Engelse league Uitslagen van de gisteren ge speelde leaguewedstrijden: Eerste divisie: ChelseaNew Castle United 10; Manchester CityBurnley 01 Tweede divisie: Blackburn RoversSheffield Wednesday 00; Luton TownDoncaster Rovers 14; Sheffield United—Cardiff City 61. LEEUWARDEN. De firma J. W. Cohen, handel in lompen en metalen, had dezer dagen bij wat oud ijzer een zeemijn opge kocht. Het ding werd bii de andiere rommel iin de opslagplaats van de firma aan die Greunsweg ge rold en één van de werklieden was al bezig geweest er een stuik af te slaan. Toch vertrouwde de heer Cohen het geval niet eng en hii waarschuwde de politie, dat hij een grote oude zeemiin in zijn paikhuis had. De politie riep de hulp van de Hulpverlenings dienst te Barneveld in. maar deze durfde de demontage, we gens het ombekende type. van de miijn niet aan. De Miin-opruiimdmigsdienst van de Koninklijke Marine werd ge waarschuwd en deze nam met één officier en drie manschappen het gevaarlijke karwei ter hand. nadat door de politie de om geving was afgezet. De ontsteking van die mijn bleek op scherp te staan en het was deskundigen een raadsel dat de mijn niet tot ontploffing was gekomen. de wilde de heer Ritmeester (V.V.D.) wel erkennen, dat die bevoegdheden nodig waren ge weest, maar aan de wijze waarop zij geregeld en gehanteerd waren had z.i. alles ontbroken. De heer Hofstra (P.v.d.A.) kon er mee accoord gaan, dat de bevoegd heden toch ook nu nog wat rui mer blijven, maar de beer v. d. Wetering (C.H.) stapte daar min der gemakkelijk overheen. Met name wat betreft de grotere be voegdheid om ook van derden gegevens te verkrijgen. Een zelf de tegenstelling tussen beide woordvoerders was er ten aan zien van het bankgeheim. De heer Hofstra (P.v.d.A.) achtte 't juist, dat de minister niet was ingegaan op de suggestie om dit geheim in ere te herstellen. De heer v. d. Wetering was echter van mening, dat Nederland in deze verder ging dan andere landen. Wel wa ren de heren Hofstra (P.v.d.A.) en v. d. Wetering (C.H.) 't eens over de wenselijkheid om ook voor accountants en belasting consulenten beroep op ambtsge heim mogelijk te maken. Het ont breken van een wettelijke rege ling voor deze groepen, aldus de heer v. d. Wetering, kon geen bezwaar zijn. De wet zou kunnen spreken van hen, die zich in ver enigingsverband aan een tucht rechtspraak hebben onderworpen. Heden gaan de beraadslagingen verder. HAVANA, 12 Maart (Reuter-A.P.) Generaal Fulgencio Batista heeft zichzelf uitgeroepen tot onbeperkt heerser over Cuba. 'De 51 jaar oude ex-president zal de komende 45 dagen door decre ten regeren. President Carlos Prio Socarras, wiens regering door generaal Batista in een vrijwel onbloedige revolutie aan de kant gezet werd, heeft in de Mexicaanse ambassade asyl gevonden. LONDEN, 12 Maart (A.P.) Europese landen, waaronder Neder land, Frankrijk, Italië en Denemarken zullen, zoals wij gisteren reeds opmerkten, waarschijnlijk tot de landen behoren die het sterkst getroffen worden door de nieuwe Britse invoerbeper kingen. Onder de voedingsmiddelen dlie tijdelijk geweerd worden uit lan den buiten het Britse gemenebest is kaas wel het belangrijkste. Er zullen door Engeland geen algemene invoervergunningen! meer worden afgegeven voor de invoer 'van niet-geranitsoeneerde kaas. Het ministerie van Handel heeft medegedeeld, dat individu ele invoervergunningen misschien later voor enkele waarschijn lijk kleinere hoeveelheden van deze kaassoorten ziullen worden afgegeven, maar totdat een nieu we politiek opgesteld is zullen voor de invoer ervan in het ge heel geen vergunningen worden afgegeven. Tot nu toe was de invoer van deze kaassoorten in Engeland vrji en die Europese boeren heb ben er vee) geld mee verdiend. In de eerste elf maanden van 1951 zond Nederland kaas ter waarde van 2.337.591 pond ster ling naar Engeland. Frankrijk zond ter waaide van 441.399 pond sterling, Denemarken ter waar de van 2.957.385 pond sterling en Italië ter waardie van 631.369 pond sterling. De Nederlandse bollenkwekers 'zullen waarschijnlijk ook zwaar getroffen worden. De verkoop van Nederlandse bloembollen is in de laatste jaren snel toege nomen en bereikte verleden jaar het record met 4 millioen pond. Enigeland heeft nu die invoer van alle bollen en azalea's stopgezet: echter niet van dahlia's. STOCKHOLM (Reuter). Vol gens kringen, die in nauw con tact staan met de Zweedse vei ligheidspolitie, is Hugo Gjerswold, een communist en voormalig ser geant in een Noord-Zweeds artil lerie-regiment, gearresteerd op beschuldiging van medeplichtig heid aan spiormage voor de Sov jet-Unie. Hij zou hebben samen gewerkt met twee andere com munisten Fritjof Enbom en Lilian Ceder die enige tijd geleden zijn gearresteerd. (Vervolg van pag. 1) De heer Algra was het met de minister geheel en al eens over het niet toelaten van humanisti sche geestelijke verzorgers naast aalmoezeniers en veldpredikers. Op dit punt kwamen de verschil lende fracties weer tegenover De politie heeft als nasleep van de revolutie Roberto Agramonte, de voornaamste candidaat bij de opgeschorte verkiezingen, welke op 1 Juni gehouden zouden wor den. gearresteerd. Agramonte, de leider van de Orthodoxe Volkspartij, werd met zijn zoon thuis gearresteerd, of schoon Generaal Batista's troepen ham verzekerd hadden, dat, hii daar ongemoeid gelaten zou wor den. Volgens dé politie zou Agra monte door bezoekers te ontvan gen de nieuwe regeringsbepalin- gen overtraden hebben. In Ciudad Trujillo heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van de Dominicaanse republiek bekendgemaakt, dat het, de rege ring van Batista erkend heeft. Volgens reizigers, die Dinsdag avond per vliegtuig uit Havanna in Mexico zijn aangekomen, is het rustig in dé Cubaanse hoofdstad, behalve in de universiteitswijk, waar de studenten een vijandige houding tonen jegens generaal Fulgencio Batista. Zij zouden zich verschanst hebben in de gebou wen van de wijk en gezworen hebben er niet uit te komen „zelfs niet onder bedreiging van wa pens." DJAKARTA (Ass. Press) Het Indonesische volk is sinds het de onafhankelijkheid heeft verworven in een morele crisis ver zeild geraakt. Sommigen wenden zich tot mysticisme om een uitweg uit him moedeloosheid te vinden. Anderen zoeken het in gewapende opstanden tegen staat en maatschappij. Met deze sioénibexe woorden schetste Soetan Sjahrir, gewezen premier en een der bekwaamste politici vam bet 'Sakid, die toestand toen hij onlangs té, Bandoeng het congres van de socialistische par tij, welker leider 'hij is, opende. Sjahrir verklaarde, diat de moellijkhedten van Indonesië zo danig waren toegenomen, d'at zii de toekomst van het land in ge vaar brachten. Bij zijn ontleding van deze moeilijkheden, vergeleek die socia listische leider de eenheid van gedachte en optraden ten tijde van de revolutie met de onte vredenheid en de verdeeldheid van thans. „Gedurende de laatste twee jaar heeft het volk zijn geestdrift verloren. Vandaar de moeilijk heid om ons herstel en de weder opbouw op gang te krijgen." Leven moeilijker „De horizon van Indonesië moest ruimer zijn dan in de da gen toen wij de vrijheid nog niet biadlden verworven, maar het tegendeel is het geval. Vopr de meerderheid van onis volk is het leven slechter en moeilijker ge worden." Sjahrir betoogde dat al wat Indonesië heeft bereikt het in stand houden van de ouid'e kolo niale structuur is. „De econo mische sleutelposities ziin nog in vreemde banden," zeide hii. Om het lot van de Indonesiër te verbeteren moeten volgens Sjahrir al deze omstandigheden uit de huidige maatschappij wor den gebannen. „Wij moeten onze krachten organiseren om deze veranderingen tot stand te bren gen." Wat Indonesië naar de mening van Sjahrir mist. is het ver mogen om het potentieel van het volk te organiseren teneinde het te helpen ziin idealen te ver wezenlijken. Het volk heeft de indruk dat er niets wordt gedaan om verbetering te brengen in ziin toestand. „Daardoor is de tegenwoordige morele crisis ont staan." De partii van Sjahrir. die be schouwd wordt als de voornaam ste groep van intellectuelen, heeft indertijd geweigerd deel te nemen aan de coalitieregering van premier Soekiman van de mohammedaanse partii Men zegt dat Sjahrir en ziin mannen „hun tijd beiden" en ondertussen werken aan de ver steviging van hun kleine maar gerespecteerde „Partai Sosialis Indonesia". elkaar te staan als enige maan den geleden bij de behandeling van de begroting van Justitie ter zake van het onderdeel geeste lijke verzorging in gevangenissen. Toen kreeg minister Mulderije critiek enerzijds en lof anderzijds te incasseren. Nu zal minister Staf zich moeten verdedigen, ge steund door de christelijke woord- voerders, tegen de critiek van de zijde der P.v.d.A., die bij monde van de heer de Dreu gepleit heeft voor de gelijkberechtiging van de geestelijke verzorging van kerke lijke en buitenkerkelijke mili tairen. Veiligheid in de lucht De katholieke woordvoerder, Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, die in den brede inging op de militaire samenwerking in Euro pees en Nato-verband, stelde de minister vragen, die door de vliegongevallen van de laatste weken hoogst actueel zijn gewor den. Deze afgevaardigde infor meerde of het personeel van de luchtmacht wel voldoende vlieg uren maakt. De verantwoordelijk heid van deze jonge mensen is zeer groot en de vragen kwamen hierop neer of zij voor hun taak wel voldoende zijn voorbereid. De heer Wendelaar sloot zich bij deze vragen aan en vroeg de minister een verklaring te geven over de vele vliegongevallen, die bijna wekelijks plaats grijpen. Minister Staf zal vandaag de Kamer antwoorden. KANARIES VAN DE PAUS Een half dozijn kanaries vormt voor Z.H. Paus Pius XII zijn da gelijks, en hij de maaltijden zijn enige gezelschap, aldus weet de Osservatore Romano" te vertel len. Een van deze vogeltjes, dat de naam „Gretel" heeft gekre gen, werd door de Paus geadop teerd toen het in zijn eerste le vensdagen uit een nestje in de Vaticaanse tuinen was gevallen, vlak voor de voeten van de Paus, die zijn gebruikelijke middagwan deling maakte. Dit beestje, aldus de „Osservatore", komt elke mor gen trouw zijn plaatsje innemen op de hand, waarmede de Paus zijn electrisch scheerapparaat hanteert. En tijdens de maaltijd verdringen de kanaries zich om het bord om ook een „graantje" mee te pikken. (Reuter) GERRETSON De Eerste Kamer is „aangekleed" met het nieuwe C.H.-lid prof. Gerretson, befaamd o.a. door zijn geschrijf in de „Telegraaf". Eerst heeft hij in de gewisselde stukken, met name in het Voorlopig Verslag van de begroting van Buitenlandse Zaken, Zich wel wat heel ver laten gaan, toen hij de Indië- politiek van de regering hekelde. Hij weet het, dat zij toegegeven, kras te zeggen, maar het gaat wel wat over de schreef. Wij lazen b.v. de vol gende tirade: „Na de afscheuring van Indone sië, is Nederland als een ïoofd, afgescheiden van ie romp, nationaal ver nederd, moreel ontred derd en financieel ge ruïneerd, eenzaam en ongeacht, zonder toe komst in een wereld, die slechts door belang en macht wordt beheerst". Terecht heeft o.m. pater prof. Beaufort dit „defai tisme" (tomeloze af braak) in de Eerste Ka mervergadering van deze week scherp becritiseerd. Natuurlijk zijn wij het er allen over eens, dat de loop van zaken met betrekking tot Indone sië een groot en zwaar nadeel voor ons land be tekent, vooral voor de economie van ons land. Maar zo sterk als Gerret son het ziet, is het niet. Er zijn ook nog andere dan economische belan gen en dat de wereld inderdaad door allerlei belangen en macht wordt beheerst, is een feit, waar men niet zo snel wat aan kan veranderen, zolang de mens, die hier de hoofdrol speelt, niet beter luistert naar de stem van de christelijke leer. Maar nakaarten baat niets en er valt met goede wil van beide zijden toch nog wel wat van te maken. Dat Ne derland (zonder Gerret- son c.s.?) geen toekomst meer zou hebben, is on waar, het riekt boven dien te veel naar zekere totalitaire stemmen, die we dood waanden De critiek van de prof. op de delegatie die naar de conferentie van San Francisco ging, voor het vredesverdrag met Ja pan (vooral de critiek op het gevolg van het gezelschap, dat betiteld werd „als een kleine, maar selecte harem") was op zich. misschien niet geheel onjuist, maar de vorm, waarin ze ge oefend werd, deugde niet. „De minister had wel kunnen volstaan met een rubberstempel te sturen van zijn handtekening", zei Gerretson en dat viel toch wel een beetje erg uit de vereiste diploma- tiek-parlementaire toon. En nu spreken wij maar niet meer over de grof heid, welke de heer Ger retson beging, toen hij de overleden minister van Maarseveen een trap achterna gaf. Men dient tenslotte ook in het par lementaire verkeer een „heer" te zijn. Opzetten Het departement van Wederopbouw en Volks huisvesting is doende een onderzoek over het gehele land in te stellen naar het euvel van de z.g. opzetten bij aanbe stedingen van bouwwer ken. ïn zekere mate is het recht van deze me thode erkend, als het maar binnen de perken blijft. Dit schijnt echter in tal van gevallen niet gebeurd te zijn. Er wordt beweerd, dat er op die manier voor millioenen meer betaald is, dan ge oorloofd was. Dat wordt nu uitgezocht en wij PROPAGANDA is, ook in de politiek, natuurlijk zeer belang rijk. Maar het moet dan toch wel goede propaganda zijn. Dat dit niet altijd het geval is, bleek uit de gang van zaken op de conferentie over de Atlantische verdediging in Lissabon. Diplomaten en militaire deskundigen roepen om strijd hoera over de resultaten van deze bespreking. Maar de internatio nale pers, en daarbij waarlijk commentators, die wat in de melk te brokkelen hebben, zeggen het nog al eens anders! Zelfs de Londense „Times" verklaart, dat de Atlantische Raad zijn toevluchtgenomen heeft „tot een soort publiciteit, die de indruk wekt, alles te zeggen, terwijl er in werkelijk heid niets gezegd wordt"! En de links-gerichte „New States man" zegt b.v.: „Zelden heeft men zulk een orgie van zelf bedrog en frauduleuze boekhouding te zien gekregen. De ministers van defensie stelden zich te Lissabon tot taak, een indruk van kracht te verwekken, door hun zwakheid voor elkander te verbergenPropaganda van politici is goed en nuttig, maar het moet niet te ver gaan. Dan lijkt het op struisvogelpolitiek, en de enige die daarvan profiteert is de Rus, die loert op alles wat het moreel van het Westen kan verzwakken. zullen met belangstel ling afwachten, wat er van dit alles precies is. Intussen verdient ook aandacht een opmerking welke wij lazen in een artikel over de bekende manier waarop tot voor kort door de gemeenten geldleningen voor wo ningbouw moesten wor den gesloten. Daar was, zoals men weet, ook van „opzetten" sprake Ónder tafel moest een bepaald bedrag worden betaald om, gekapitali seerd, tot de „gewenste", maar officieel niet ge oorloofde rente te ko men. Het gebeurde wel, dat aannemers op die wijze grote leningsbedra gen verstrekten en zij vingen dat „suppleteren- de" bedrag dan weer terug, door de aanne mingssom met een opzet, tot dat bedrag, te ver hogen- Dit werd, en let nü op, volgens de schrij ver van dit artikel in het pas verschenen nummer van de „Gemeenteraad", oogluikend toegestaan doorhet departement van Wederopbouw. Mis schien wordt dit geval dan ook in het onder zoek van de recherche van het departement be trokken Butler en koffer Dat een butler een koffertje draagt, is iets heel natuurlijks. Het zal zeker een koffertje van zijn meester of meeste res zijn. Maar dat een butler uit dat koffertje eén belangrijk staatsstuk haalt en dan meedeelt, dat dé onderdanen van zijn meester voor een heleboel dingen duurdere prijzen moeten betalen en andere dingen hele maal niet zullen kunnen krijgen, omdat ze niet meer in het land van zijn meester kunnen worden ingevoerd, dat zal wel niet vaak voor komen. Toch is het pas gebeurd. Het was in het Lagerhuis in Londen en de man die het deed, was de Britse minister van Financiën. Hij heet Butler. Hij deed zijn werk met het klassieke effen gezicht, zoals het een butler past Blues In arremoede heb ik gedacht, dat de jazz iets van de laatste tijd was. Dat is ook al weer mis. Er schijnt een klassiek verband te bestaan tus sen jazz en blues en nu lees ik dat de „Sint Louis Blues" van Handy, een neger-trompettist, al dateert van 1914. Dat schijnt een goed zaakje te zijn. De heer Handy is thans al 78 jaar en zijn compositie brengt hem nog steeds 35.000 dollar per jaar op! Liefde is vindingrijk In Denemarken op be zoek, trouwde een bur ger uit Tsjecho-Slowa- kije met een meisje uit Kopenhagen. Hij mocht echter niet in dat land blijven en moest na vier dagen vertrekken. Hij kwam echter terug per vliegtuig uit Brussel en om zeker te zijn, dat hij niet weer direct zou worden teruggestuurd, dronk hij vóór de lan ding een fles jodium leeg en slikte hij twee thermometers in, zo meldt Ass. Press. Nu ligt de man in een zieken huis, waar zijn vrouw hem bezoekt. Het grote probleem is echter, hoe men de „inwendige" tempera tuurverhoging zal controleren. Hef leer Dat een man door een leer of ladder zakt, is niet zo heel veel bijzon ders. Het gebeurde, zo schrijft ons onze trouwe medewerker J. M. uit Sp., verleden jaar ook. De man was aan het pereplukken en z'n buurman kwam meewa rig aanzetten met het verwijt: Ik heb je acht tien jaar geleden al ge zegd, dat dat leer niet te vertrouwen was, maar je was eigenwijs en wou me niet geloven. De nullen Wij lezen ergens, dat het aantal leden-luiste raars van de radio thans gemeten wordt door zes nullen. De leden behoe ven zich dit niet aan te trekken, wordt beweerd. Het nieuwe Franse kabinet- Pinay heeft in de Nationale Ver gadering de eerste overwinning geboekt, nadat de vorige week aan Pinay het vertrouwen werd geschonken en hij zijn pogingen om een kabinet te formeren met succes zag bekroond. De doorslag gaven vijf dagen geleden 27 Gaul listen, die inbreuk pleegden op de houding van de R.P.F.-fractie. Pinay had Dinsdag geen grond wettelijke meerderheid van 313 stemmen nodig. Zijn. zege werd behaald met 293 stemmen voor en 101 tegen. De Gaullisten en de socialisten ont- Van het wereldtoneel hielden zich van stemmen. Toch bleef tot aan Dinsdag het gevaar be staan, dat de fractie van de R.P.F. in haar geheel ditmaal zou tegenstem men. Was dit gebeurd, dan zou Frankrijk thans in afwachting zijn van het 18de kabinet sedert de bevrijding. Hoe het ook zij. Pi nay zit toch wel op een wankele zetel. Zodra de Gaulle anders wil, wordt het opnieuw critiek. Wat- is de Gaulle van plan? Deze vraag is niet van enig be lang ontbloot, omdat de Gaulie in Frankrijk de man is op de achtergrond. De 61-jarige gene- raad, die in de oorlogsjaren gold als het symbool van, het strijden de Frankrijk, heeft op een pers conferentie opnieuw ondubbelzin nig zijn afkeer uitgesproken over de politieke partijen. Het is het bekende geluid van een man, die zichzelf als de „sterke figuur" beschouwd, de man die het va derland van node is. Vele Fran sen vrezen de Gaulle. Ze zien in hem een dictator Het is evenwel zeker, dat de Gaulle geen geweld dadige omverwerping van. het bewind zal beogen. Mussolini on dernam een „mars naar Rome", de Gaulle is zeker geen voorstan der van een „mars naar Parijs"! Hij gaat eerder van de mening uit, dat zijn tijd nog niet is ge komen en men noodgedwon gen een beroep op hem zal moéten doen, om Frankrijk uit de put te halen. De Gaulle en zijn aanhangers hebben alle hoop op een herrijzenis van frank rijk verloren, zolang het land mank gaat aan een totaal ver molmde democratie- De doelstel ling van de Gaulle is niet zozeer een ndeuw politiek programma, dan wel een totaal gewijzigd staatsbestel. Vandaar dat het hem eigenlijk weinig kan schelen welke invloed de P.R.F.-fractie in de Nationale Vergadering heeft. De bezwaren gelden niet het kabinet-Pinay, maar de ge hele Franse staatsinrichting. Men begrijpt, dat dit wezenlijk iets geheel anders is. Voor alles wil de generaal een versterking van de uitvoerende macht. Ook buiten het kamp van de R.M.F. zijn er voorstanders van een grondwetsherziening, die de democratie tegen zichzelf in bescherming zou moeten nemen. Pinay heeft trouwens een com missie belast om daarover medio Mei verslag uit te brengen. An derzijds is de hang van de Fran sen naar traditie groot en het is onwaarschijnlijk te achten, dat men over de gehele linie een grondwetsherziening zou toejui chen, zoals de Gaulle het wenst. Over de buitenlandse politiek van Frankrijk en speciaal de Franse taak in het kader van de verdediging van West-Europa heeft de Gaulle een afwijkende mening, vergeleken bij die der andere formaties. Dé generaal wenst Frankrijk zwaar te bewa penen. Hij is allesbehalve tevre den over de grote belangstelling van de Amerikanen voor Duits land en heeft geen vrede met de opzet van het Europees Leger en het plan-Schuman. Nu zou het een dezer dagen weieens kunnen gebeuren, dat de afwijzende hou ding der Engelsen ten opzichte van. het Euronees Leger zich wij zigt. Daarmede ware een wens van generaal de Gaulle vervult. En misschien was hij dan te vin den voor een groter steun aan de regering dan thans. Misschien zou daarmede het tijdperk aanbre ken van een coalitie van links naar rechts, het plan. van Rey- naud, waar de Gaulle Dinsdag echter nog geen vertrouwen in had. Het Franse volk heeft alle geest kracht verloren in het politieke denken. Er is een man nodig, die het volk werkelijk kan overtui gen, dat het waard is offers te brengen voor de vrede. Verder afglijden naar een inflatie, vrees voor de opleving van het natio nalisme in Duitsland, angst ook voor het Kremlin, zouden de weg kunnen banen voor de Gaulle. Men heeft behoefte aan leider schap. Het plan-Schuman en het plan-Pleven zijn ontsproten aan de brillante Franse geest Het is evenwel niet de eerste maal, dat het leiderschap en de kunde ont breken om deze plannen tot uit voering te brengen. De Franse historie heeft dit vaker getoond. Achter de wirwar der politieke verdeeldheid, de zwakheid en het ontbreken van een vaste lijn bij de landsbestuurders, rijst de fi guur van een man, die'het zeker goed meent, maarde mili tair blijft en zeker niet de staats man is, waar Frankrijk behoefte aan. heeft. Of men zou in een ogenblik van vertwijfeling zijn toevlucht nemen tot de Gaulie. Hijzelf is er vast van overtuigd dat het eenmaal zover zal komen. NEDERLANDERS IN DUITSLAND ONDERSCHEIDEN BONN, (A.N.P.) Drie Neder landers, die in oorlogstijd in Ber lijn belangrijke diensten hebben bewezen aan Nederlandse gevan genen, hebben uit handen van de Nederlandse ambassadeur te Bonn de erkentelijkheidsmedail le ontvangen. Het zijn de leider van de Duitse dochteronderne ming van de N.V. P. de Gruyter en Zn., mr. P. de Gruyter, de procuratiehouder dezer N.V., de heer H. Bekkers en de heer M. van Hoof, evenens voor genoem de N.V. in Berlijn werkzaam. Deze onderscheiding werd toe gekend bij beschikking van de minister van Buitenlandse Zaken. Zij werd eerder te Berlijn reeds uitgereikt aan de Nederlandse journalisten A. Benz en J. Stof fels. IT

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5