GEBREK AAN ZELFDISCIPLINE oorzaak van vele straaljager-ongelukken Piloot was meestal zelf de schuldige Inschrijvingstotaal 73.1 millioen gulden op woningbouwleningen Eisenhower en Kefauver: zege in New Hampshire Financiën en Economie HET WONDER DER LIEFDE En straks: een uurtje vliegen voor twaalf duizend gulden RADIO Gemeenten zullen nu spoedig kunnen gaan bouwen Aanhangwagen ramde café en drie auto's Mgr. H. Leven SVD naar ziekenhuis Volgende ronde in verbitterde strijd: 15 April in New Jersey Wat doet Truman? BEURSOVERZICHT door Otto Bührs CINE AMERI een rr Nette sla leerlin LEER Lil radio-mor Bergen (Is SMEDE L. O. P. 5-j. bruim COEDKOP v. d. ST( Ned. Rood* De Sir DONDERDAG 13 MAART 1952 VLIEGVELD TWENTHE (A.N.P.) „Van de ongelukken die de laatste jaren met de Meteor straal jagers gebeurd zijn, waren er misschien twee of drie, waaraan de piloot absoluut geen schuld had. Voor de overige was de betrokken piloot, hoe hard het misschien ook moge klinken, min of meer zelf verantwoordelijk." Dit is het oordeel van een ervaren Meteor-vlieger, de kapitein vL wn. A. J. W. Wijting uit Enschede, instruc teur bij de jachtvliegschool van de mili taire vliegschool in Twente, een man die zijn training tijdens de oorlog in Engeland en Canada kreeg en zijn sporen, hoe jong hij ook moge wezen, in de oorlog en daarna verdiend heeft heen, waarin hij ons zo dadelijk voor een vluchtje mee naar bo ven zal nemen. Een tikje hier, het met de hand controleren van de aillerons, inspectie van de ban den, het testen van de radiover binding, het zijn handelingen die zo licht domme routine worden, maar die toch steeds weer zeer bewust verricht moeten worden. De Meteor gaat tot aan de nek vol met kerosine, 170 gallons, ofte wel 680 liter, die de twee Dermott motoren een enorme macht ge ven. Een macht die het best tot zijn recht komt op grote hoogte en bij grote snelheid. Want de straalmotor heeft zijn hoogste nuttig rendement bij een hoog toerental en hoog in de lucht. En daarin verdisconteert hij ook 'de oorzaken van ongevallen, die misschien veroorzaakt zijn geworden door het niet goed functionneren van de zuurstofmaskers, „want al moge dan niet iedere jachtvlieger in Nederland zijn eigen zuurstofmasker heb ben", zo zegt hij, „geen enkele vlieger gaat de lucht in zonder de nodige accessoires, zoals parachute, Mae West (zwemvest), zuurstofmasker enz. en misschien mag dan zo'n zuurstofmasker op een kritiek moment niet goed functionneren, dit is dan de schuld van de piloot, die het voor de vlucht niet concientieus gepast heeft en het niet heeft laten onderzoeken met de aan wezige testapparatuur." En hiermede raken we dan meteen de kern van het probleem der vliegtuigongelukken: het (bij uitzondering voorkomend) gebrek aan zelfdiscipline, vooral van jon ge vliegers, het overschatten van zijn eigen capaciteiten en het niet beseffen van het feit, dat er, voor al in de vliegerij, nog steeds en kele factoren zijn die men zelf niet in de hand heeft, dat men een respectabel aantal vlieguren moet hebben wil men deze fac toren onderkennen en zelf de grenslijn voor hef optreden ervan kunnen bepalen. „Het opleidingssysteem bij de militaire luchtmacht is zeer goed" zo zeide kapitein Wijting en dit zelfde geluid hoorden wij ook op de vliegbasis Leeuwarden. Maar een vlieger, en vooral een vlieger van een straaljager, moet nu een maal aan zeer zware eisen vol doen en deze eisen liggen zeer zeker ook op het mentale vlak. En in dit verband heeft de in structeur een zeer zware taak, want behalve een goed vlieger moet hij tevens een uitstekend psycholoog zijn, een man die het enthousiasme voor de vliegerij in zich heeft, maar zich tevens be wust moet zijn van de verant woordelijke taak die hem als gees telijke leidsman op de schouders ligt. Zo ongeveer stelde kapitein Wijting het en zo is het ook. Want het vliegen van tegen woordig is niet meer de min of meer sportieve bezigheid van voor de oorlog. Vliegen eist een be paald intellectueel niveau, een technische paraatheid en een so- liede mentale achtergrond, drie VRIJDAG 11 MAART HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Vara, 10.00 Vpro. 10.20 Va- ra, 12.00 Avro, 16.00 Vara, 19.30 Vpro, 21.00 Vara, 22.40 Vpro, 23.00—24.00 Vara. Vara: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.- muziek; 7.30 Idem; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.18 Gram.- muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Schoolradio 10.50 Orgelspel; 11.20 Voordracht 11.35 Piano en fluit; 12.00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen; 13.20 Orkestcon cert; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gram.; 15.15 Voordracht; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Roemeens orkest; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Fe licitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Prijzen- praatje; 19.30 Berichten; 19.40 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Voordracht met muziek; 20.30 Causerie; 20.40 Causerie; 21.00 Gram.; 21.25 „Het hangt aan de muur en het tikt21.45 Buitenlands overzicht; 22.00 Theaterorkest en -koor en zangsolisten; 22.30 Re portage Jeugdcongres: 22.40 Cau serie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.30 24.00 Gramofoor.muziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gym.; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Schoolradio; 10.05 Gram.; 10.30 Promenade orkest; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Klein koor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Salon orkest en solist; 12.55 Zonnewij zer: 13.00 Nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.25 Pianospel; 13.45 Voor de huisvrouw; 14.00 Schoolradio; 14.20 „De Oorlog", oratorium; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.35 Symphonette orkest en solisten; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.22 Pianoduo; 18.40 Causerie; 18.50 Amusementsmuziek; 19.05 Causerie; 19.15 Regeringsuitzen ding; 19.35 Lichte muziek: 19.52 Sport; 20.00 Nieuws; 20.08 De ge wone mar.; 20.15 Metropole or kest; 20.50 Brabants halfuur; 21.20 Lichte muziek; 21.50 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld; 22.10 Vierhandig pianospel; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.22 Lichte muz.; 23.4024.00 Amusements muziek. VRIJDAG 14 MAART 1952 NCRV 20.15—21.45: 1. Dertigduizend: 2. ,300 Jaar Zuid-Afrika", do cumentaire: 3. ..Zeven stoelen": 4. Dagsluiting. eigenschappen die men nu niet direct in elke mens belichaamd vindt, wat weer het naar verhou ding geringe aantal jonge man nen verklaart dat voor de oplei ding tot jachtvlieger waardig wordt gekeurd. En zelfs onder hen vindt men nog enkelen die de luxe van het uitverkoren zijn op een gegeven moment niet kunnen dragen en er soms de noodlottige consequenties uit moeten trek ken. In dit verband wees kapt. Wijting op de jonge Nederlandse vliegers die in Amerika woFden opgeleid en soms terug komen met een zeker superioriteitsge voel ten opzichte van hun „Ne derlandse" collega's. Jongens die aan het feit dat ze er „80 uren Thunderjet" op hebben zitten een zeker voorrecht menen te kun nen ontlenen, wat in het kader van de straffe- discipline die de luchtmacht eist volkomen mis plaatst is. Discipline in de luchtvaart, dat is onder meer het zelf inspecteren van zijn vliegtuig voor elke vlucht en het niet uitsluitend overlaten aan de toewijding van het grondpersoneel. Inspecteren. En daarom loopt kapt. Wijting enkele malen om de Meteor VII Tien minuten met een Meteor op geringe hoogte staat gelijk met een half uur op 40.000 voet wat brandstof betreft. En als men weet dat een uur vliegen met een Meteor de luchtmacht 10.000 a 12.000 gulden kost, waarbij de af schrijving van het toestel nog niet eens verdisconteerd is, begrijpt men waarom men een straaljager zo hoog mogelijk door het lucht ruim ziet razen. Razen is het inderdaad. Binnen zes minuten waren we van En schede uit boven Zutfen, een af stand van ongeveer 60 km. Het verschil tussen het vliegen met een straaljager en een pro pellervliegtuig is hetzelfde als dat tussen het rijden met een glan zende limousine en een oud Fordje. Het is het soepele haast geruisloze voortdeinen boven de wolkenmassa's, waar elk begrip voor snelheid verloren gaat. Het is bijna geen sensatie meer omdat het zo voor het oog zo eenvoudig en rustig gaat. De start met een snelheid van 200 a 300 km aan vaardt men gemakkelijker dan de korte aanloop van het nijdig sput terende Austertje en de macht waarmee de twee motoren het slanke gevaarte van 7'/s ton de lucht in sleuren is de hartklop van de moderne tijd die ons on danks oijszelf mee voert. Eventjes proberen Meevoert tot boven Zutfen, waar we de wolken inklimmen, in het verblindende zonlicht komen en dan met een snelheid van 800 km per uur in een wereld komen waar snelheid geen factor meer schijnt te zijn. Maar het tegendeel zal ons aan het verstand worden gebracht. „We zulen eens eventjes een slow roll proberen" klinkt het door de koptelefoon. En daar gaan we dan, met 800 km voorwaartse snelheid om onze lengte-as, waar bij de horizon een begrip wordt dat in het verre en duistere ver leden schijnt te liggen. En plots zitten we weer recht, haast on merkbaar en we vliegen weer ge woon door, 800 km, zonder wel haast een trilling en met een rus tig pratende piloot voor je. „Nog maar een keertje?" „Ja, nog maar een keertje", en daar gaan we al, weer dat vage begrip van wat eens een horizon was en dan plotseling hangen we, met ons hoofd naar beneden, zwaar liggend in de riemen. „We gaan maar even zo door" spreekt een merkwaardig opge wekte stem, en je kunt weinig anders doen dan berusten in het onwerkelijke van de situatie. Wat stof dwarrelt naar beneden op je neer en in de overall voel je je broekspijpen omhoog kringelen. Tot ze plots weer naar beneden hangen en dan weet je dat je weer gewoon vliegt, gewoon met een snelheid van 800 km. In de koptelefoon kraakt een stem, de verkeersleider op de toren in Twenthe die ons wel even door het wolkendek zal loodsen. En dat ook prompt doet. Op de instrumenten gaan we naar beneden, geleid door een stem daar ergens in een kamertje. En dan ineens zijn we boven de landingsbaan. Flaps uit. Nu en dan gaan we langzaam, o zo lang zaam boven de baan. 300 km wijst de snelheidsmeter en je vindt het langzaam. Merkwaardig licht ra ken we de grond, het neuswiel nog op om de snelheid eruit te halen en daar gaan we dan ein delijk op drie poten. Een paar voorzichtige tikjes op de remmen en we staan. En als dan knetterend onze goede Dakota voor de terugreis staat warm te draaien haal je je neus op: Het ordinaire lawaai van het oude Fordjéi. 's-GRAVENHAGE. Naar de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten nader mededeelt, zijn de definitieve uitkomsten van de Maandag j.I. gehouden inschrij ving op de Nationale Leningen voor de Woningbouw thans vast gesteld. Voor de beide leningen tezamen is ingeschreven voor een totaal-bedrag van f 73.100.000. Dit is samengesteld uit: a. 69 millioen gulden voor de 25-jarige 4% pet. lening 1952. Voor deze lening is in het prospectus een bedrag van 20 millioen gulden genoemd. De bank zal geen ge bruik maken van het in het pros pectus voorbehouden recht om het boven 20 millioen gulden te aan vaarden bedrag nader vast te stellen, zodat alle inschrijvingen ten volle worden toegewezen; b. 4.100.000 gulden voor de 22-jarige 0-5-10 procent lening 1952. Voor deze lening is in het prospectus een bedrag van 5 millioen gulden genoemd, zodat op deze lening alle inschrijvingen ten volle wor den toegewezen. Met de totale opbrengst van 73.100.000 gulden is het beroep op de beleggers volledig geslaagd. De gemeenten zullen met de opbrengst der leningen heel spoe dig kunnen gaan bouwen. Zodra de voorkeur, welke voor de ge meenten werd uitgesproken, vast gesteld is en dat zal begin April zijn zal het naar stel lig verwacht wordt mogelijk zijn, deze voorkeursgelden aan de gemeenten toe te wijzen. Van Est, Wagtmans en Peters in Milaan-San Remo Van Est, Wagtmans en Peters zullen deelnemen aan de klassie ke wegwedstrijd MilaanSan Re mo. die Woensdag 19 Maart a.s. wordt gehouden. Met de Belgen Impanis, Schils, Keteleer en Sor- geloos en de Luxemburgers Kir- chen en Diederich starten zij voor de rijwielfabriek Garin. MINISTERSCOMITÉ RAAD VAN EUROPA PARIJS. Het ministerscomi té van de Raad van. Europa zal de volgende week Woensdag te Parijs bijeenkomen, naar ver wachting voor twee dagen. Het comtié zal waarschijnlijk onder meer spreken over het Europese leger en zijn verhou ding tot de Raad van Europa. Ook de gelden, waarvoor geen voorkeur werd uitgesproken, zul len spoedig worden toegewezen aan de gemeenten, welke daar aan voor de woningbouw 't meest behoefte blijken te hebben. Nu deze twee^leningen zijn af gesloten blijft de Rentespaarbrief- Iening over; deze houdt een be roep op allen in. Aan allen toch aldus de Bank voor Neder landse Gemeenten voor wie de bovenbedoelde leningen niet of minder geschikt waren, wordt de rentespaarbrief aangeboden. Met medewerking van allen zal de totaal-opbrengst van dag tot dag verder kunnen stijgen zoals thans reeds in verheugende mate het geval blijkt te zijn totdat het doel: een zo krachtig moge lijke voortzetting van de woning bouw, financieel volledig mogelijk zal zijn geworden. KINDJE ERNSTIG VERBRAND Het 3-jarig dochtertje van de familie van de Hengel te Achter veld is ernstig verbrand toen de kleren van het kind vlam vatten, terwijl het met lucifers speelde. Het twee jaar oudere zusje wist haar mede te slepen naar de werkplaats van haar vader. Deze slaagde er met veel moeite in de brandende kleertjes te doven. De heer H. liep zelf ook ernstige verwondingen op. Met zware brandwonden is het meisje naar een ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. VOLOP BROKKEN IN BEVERWIJK BEVERWIJK. Een grote Belgische vrachtauto met aan hangwagen, beide zwaar geladen met uien en bestuurd door een chauffeur uit Lier, heeft Dinsdag avond in Beverwijk aanzienlijke materiële schade veroorzaakt door drie geparkeerde luxe auto's aan te rijden en een cafépui te rammen. De aanhangwagen slingerde eerst in een bocht van de Corn. Matersgracht tegen een daar ge parkeerde auto aan, die vrij zwaar beschadigd werd. De chauf feur die niets bemerkte, reed door en in de Kloosterstraat werd een' tweede wagen ernstig bescha digd. Even daarna zwiepte de aanhangwagen in dezelfde straat tegen een derde luxe auto, die met grote kracht werd wegge duwd. Deze auto verpletterde twee fietsen, die tegen de pui van een café stonden, ramde voorts de pui en brak de grote spiegelruit, waarbij de omlijsting werd ontzet. De zware vrachtauto reed als een tank door en eerst in de Breestraat kreeg de chauffeur van zijn patroon, die in een gehuurde luxe wagen voor hem uitreed, een teken om te stoppen. Hij was hoogst verbaasd. In aansluiting op ons bericht over de aankomst van mgr. H. Leven S.V.D. met de „Willem Ruys" in Rotterdam, meldt het K.N.P. nog, dat de bisschop, die wegens diabetes en zware bron chitis zijn missiewerk heeft moe ten opgeven, hoewel hij veel lie ver in Indonesië gebleven zou zijn, te Kerkrade in het zieken huis van de zusters van Steyl is opgenomen. Na zijn volledig herstel zal hij in het Moederhuis van de S.V.D. in Steyl zijn intrek nemen. Me dische behandeling was op Flores onmogelijk, daar de bisschop die onder voortdurend dokterstoezicht moet staan, er slechts eenmaal in de twee maanden na een lange reis een dokter kon consulteren. NEW HAMPSHIRE, 12 Maart (A.P.) De overwinning van generaal Eisenhower in de voorverkiezingen te New Hampshire op senator Robert Taft en de nederlaag van president Truman tegen senator Estes Kefauver zullen misschien het verloop van de Amerikaanse presidentsverkiezing een ander beeld geven. De uitslag van de Dinsdag gehouden eerste voorverkiezingen wijst op een verbitterd gevecht tussen de kampen van Eisen hower en Taft. 15 April zullen de twee kampen weer hun krach ten meten bij de voorverkiezingen in New Jersey. Dp mensen, die gemeend heb ben, diat senator Taft niet zon der veel moeiite door de iin Juli in Chicago te houden republi keinse conventie als candidaat zal worden gesteld, zullen nu wel tot andere gedachten ziin gekomen. De verbazingwekkende wiize, waarop de populariteit van sena tor Kefauver tot, uiting kwam, zou president Trumam wel eens kunnen dwingen nogmaals in het strijdperk te treden voor het presidentschap. De meerderheid voor generaal Eisenhower van biina 10.000 stemmen op senator Taft plus het feit, dat hii de veertien stem men van New Hampshire in de republikeinse conventie kreeg, worden in sommige kringen ge zien als een aanwijzing, dat de generaal niet uit Europa behoeft over te komen voor de campagne. De generaal heeft nog geen blijken gegeven, dat hii dit van plain is of dat hii voor het con gres zal komen getuigen over de buitenlandse hulpverlening. Sommige mensen ziin evenwel van mening, dat de meerderheid van die generaal nog groter ge weest zou ziin, indien hii hier aan de verkiezingscampagne had deelgenomen. De nederlaag van senator Taft komt op een ogenblik, dat hii meende, dat zijn intense cam pagne een beslissing te zijnen gunste zou brengen. De werkelii'ke krachtproef voor senator Taft zullen de voorver kiezingen in New Jersey wor den. De vrienden van Truman ziin verdeeld over ziin mogelijke re actie op de nederlaag van Kefau ver tegen Eisenhower. Het is mogeliik, dat de presi dent hierin aanleiding zal vinden opnieuw aan de verkiezingen deel te nemen. Hoe vreemd dit ook mag klin ken: de overwinning van Kefau ver kunnen ziin kansen op de democratische candidatuur wel eens niet veel verbeterd hebben. Ziin overwinning heeft ziin kans op de steun van president Trumam bedorven en zii zal wel als gevolg hebben, dat de andere democraten zich nauwer aaneen zullen sluiten om de opmars van Kefauver tegen te gaan. Senator Kefauver behoeft niet op steun uit het grootste gedeelte van het zuiden te rekenen om dat daar de diemocratische sena tor Richard Russell uit Georgia candidaat is. Bovendien moet Kefauver rekening houden met oppositie van mensen, die het er niet mee eens ziin, d'ait hii tegen zekere voorstellen betreffende burger rechten gestemd heeft. Maar hii heeft getoond, dat hii een man is met wie in vrijwel iedere democratische voorverkie- zing voor de conventie in Julli rekening gehouden moet worden. DANK U, OMA CUENO Silvio Marmo, een 49-jarige Italiaanse chauffeur zat op een avond wat achter zijn stuur te sla pen. Hij droomde dat zijn grootmoeder hem vijf geluks getallen in het oor fluisterde: 27, 7, 48, 25 en 17. Hij waagde er 200 lire aan en won 105.000.000 lire (bijna 646.000 gulden). Jammer ge noeg bevat de wet op de na tionale loterij een beperken de clausule, zodat hij slechts 30.000.000 lire .182.400 gul den) in handen krijgt. Marmo wil nu om de rest procede ren. (A.P.) REACTIES OP ENGELSE INVOERBEPERKINGEN De aangekondigde verlaging van de Engelse invoer is in Ne derland kalm opgenomen. In kringen van producenten en ex porteurs had men al vanaf Nov. met dergelijke maatregelen reke ning gehouden en men wacht nu eerst maar eens af, wat er uit de bus komt bij de onderhandelingen over het nieuwe handelsverdrag, die thans aan de gang zijn. Ook al staan o.a. kaas, bloembollen, zuurkool etc. op de lijst: een bepaald kwantum daarvan zal toch steeds nodig zijn om de noodzakelijke handelsbeweging tussen beide landen in de juiste banen te houden. Wie zegt dat uitgerekend de Nederlandse pro ducten slachtoffer van de beper king met een kwart zullen wor den? aldus, optimistisch, in han delskringen. In de kringen van de Franse en de Italiaanse textiel-industrie vreest men echter grote moeilijk heden, temeer daar men er toch al zorgen genoeg heeft i. v. m. de toegenomen Duitse en Japanse concurrentie die afzetgebieden doet verloren gaan. CHEMICAL FUND INC. Vanaf Woensdag 19 Maart zul len ter beurze certificaten van 5 en 10 gewone aandelen van no minaal 1 dollar verhandeld wor den van Chemical Fund Inc.. een in 1938 opgericht beleggingsinsti tuut voor de chemische industrie. Voor de eerste 10.000 aandelen zal het hierbij in aanmerking te nemen agio voor Amerikaanse waarden 4 pet. lager worden ge steld dan het ter beurze van Am sterdam geldende percentage. Sinds de oprichting zijn onafge broken kwartaaldividenden in contanten betaald: over 1951 2,18 dollar per aandeel. Groningsche Bank voor Handel en Nijverheid Het college van commissarissen van de Groningsche Bank voor Handel en Nijverheid N.V. te Groningen zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen, het dividend over '51 na ruime afschrijving te bepalen op 6 pet. (vorig jaar 5 pet.) Krasnapolsky onveranderd 9 pet. De commissarisvergadering van Grand Hotel Krasnapolsky N.V. te Amsterdam, besloot aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stel len over het boekjaar 1951 een dividend van 9 pet. (onv.) uit te keren. „OUDE HAACSCHE VAN 1836" De Levensverz.mij. .Oude Haag- sche van 1836" boekte in. 1951 een productie ongeveer gelijk aan die van het vorige jaar, terwijl het royement iets is gestegen. Het verzekerd bedrag steeg tot onge veer f 141.422.160.(vorig jaar f 129.220.821.Aan premiën werd ontvangen f 3.623.155.(v. j. f3.349.507). De gemiddelde door de maatschappij gemaakte rente was 3.45 pet. tegen 3.37 pet. in 1950. De vrije reserves bedra gen thans f 1.215.000. Voor f 9000.aan sigaren verduisterd HENGELO. De vertegen woordiger-depothouder van een sigarenfabriek te Roosendaal, B. te Hengelo, bleek bij controle voor een waarde van f 9000. aan sigaren te hebben verduis terd. B. is door de politie gear resteerd. Een nader onderzoek is gaande. STEMMING ENIGSZINS DEFLATIONISTISCH AMSTERDAM, 12 Mrt. De beurs verkeerde vandaag in een min of meer deflationistische stemming, waartoe verschillende factoren samenwerken. Eerstens de Engelse invoerbeperking, dan de voortgezette verbetering van onze deviezenpositie en voorts ook het volledig slagen van de woningbouwlening, hetgeen men een groot succes achtte. De eer ste noteringen ter beurze kunnen op zijn vroegst morgen verwacht worden. De verhoging van het disconto in Engeland achtte men van locale betekenis. Het kapi taalverkeer is nog steeds niet vrij, anders zou deze verhoging ook hier repercussies hebben ver oorzaakt. De Staatsfondsenmarkt lag we derom gedrukt en ook vandaag schreef men dit toe aan het ont breken van steunorders. De con versielening sloot nagenoeg op het laagste punt van de dag 84 11/16, tegen gisteren 85. Het dollar-agio was aanvankelijk on veranderd op circa 3 3/8 pet. maar liep later een fractie achteruit tot 3 1/8 pet. In de overige hoeken ontbrak de animo tot zaken doen zo goed als geheel en na een lagere ope ning fluctueerden de koersen nau welijks. Olies vielen tegen op een prijs van circa 289'/* (290). New York was gisteren wederom vast voor oliewaarden, maar ook dit maal nam het Damrak deze stem ming niet over. Unilevers moes ten de gisteren behaalde koers winst van 2'<> punt weer biina ge heel prijsgeven en ook oude en nieuwe aandelen Philips waren ruim een punt lager. De Cultuurafdeling verkeerde eveneens in een minieurstemming met verliezen, die bij de voor naamste soorten varieerden van 1 tot 2 "punten. Scheepvaartwaar den volgden zonder uitzondering de marktten dens al bleven de verliezen hier vrij beperkt. Claims Zwanenberg-Organon wer den geadviseerd op f 45.tegen gisteren f 42.en f 40.eergis teren. FEUILLETON 36. Zijn gedachten bleven steken bij dit Punt door het opengaan van de deur en het volgend ogen blik huppelde de danseres blo zend en hijgend) naar binnen. Carlos! Hij stond op. onn haar te be groeten. Lucil'le keek (heirn aan met oigen vol lach en spot en er klonk iets boosaardigs in haar stem, toen ze weer sprak. Verrast? Ja? Maar je hebt het babygezichtje dein toch ver laten om naar mii toe te komen! Ik ben gekomen, omdat je het me gevraagd hebt. Lucille en omdat je me iet® te zeggen hebt over je weet wel wat. Ja maar daar is geen haast bij. Het is te veel, veel te veel om dat nu te zeggenIk heb ie laten komen om met me te gaan souperen, dan praten we, zoals we willen. Begrijp je? Het spiit me, Lucille, zei Carlos sussend, maar dat is van avond niet mogel'iik. Ik ik heb een afspraak. Ja, ja! Weet ik. Met het baibygezichtje. hè? En je wilt niet bii mij komen, zodat we over het géval kuinnen spreken? Lucille, vanavond kan ik niet. Een andere keer. Neen. neen! riep de danseres temperamentvol uit. Vanavond, dat ais ik! Oa'badios zat in verlegenheid. Hii kende de onredelijke koppig heid van Lucille en vermoedde, dat er moeilijkheden zouden ont staan uit de situatie, indien hii niet toegaf. Maar zij had haar grillen en als hii toestemde, zou zij van gedachten kunnen veran deren. Hii greep de strohalm. Als je er op sftaat. Lucille. Goed dan De danseres klapte in haar handen en lachte schel. Neen! Ik ik hoe zeg je dat stelde je maar op de proef. Vanavond ga je met baiby! Dat wil ik. Maar morgen kom je MIJ opzoeken. Ja? Met alle genoegen, ant woordde Caibados, ziin opluchting verbergend. Als je me je adres wilt geven? De danseres trippelde de kamer door en wierp hem eer» kaartte toe. Hij las het even en stak het in zijn zak. Toen keek hii haar aan: Dat zaakje, waar je hot in je briefje over had. Lucil'le. wat. Daar moeten we hier nu niet over spreken, viel de danse res hem in de rede. Er is een vergissing begaan. Pedro is een grote dwaas. Morgen zal ik je o zoveel vertellen. Er ging een eleetrische schel iin de kamer van de danseres en ze keek hem aan. ik moet je verlaten. Jii gaat terug naar baiby en ik dans voor haar. Maar morgen De schel klonk opnieuw. Ze maakte een grimasje, zwaaide haar arm tot afscheid er» verliet de kamer terwijl Caibados met een sombere uitdrukking op ziin gelaat weer naar de loge ging. 0 Een uur later zat Carlos in een vermaard restaurant met ziin verloofde en haar tante aan het souper. Stella had naar huis wil len gaan na afloop van de voor- sitafliing, maar tante Pilar had haar overgehaald, mee te gaan. Carlos heeft de tafel gere serveerd. Stella, en ik heb er al jaren naar verlangd, daar te sou peren. Waarom wil je niet mee gaan? Hoofdpijn? Een glas cham pagne zal ie we] opknappen. Heus het zal een grote teleur stelling voor me ziin, als we niet i ter haar deed haar omkijken. Eer» gaan. i groepje van drie heren en twee Tenslotte was Stella gegaan, f dames begaf zich naar het lege maar toen ze aan tafel zat. ver anderde hét, licht eit de vrolijk heid van het grote restaurant niets aan de bedruktheid, welke haar had overvallen. Ze hoorde niets van de muziek vah het meest uitgelezen orkest van Ma drid en het komen en gaan van aanzienlijke mannen en .mooie vrouwen, liet haar onverschillig. Ze at nauwelijks iets en zat haar brood te verkruimelen met een afwezige blik in haar ogen. Ze zat te denken aan hot briefje, dat ze gelezen had er» ze vroeg zien af wat daar achter stak. Haar tante, die haar afwezigheid be merkte maakte er haar een ver wijt van. Miin beste Stel'la, wat ben je onverschillig! Je ziet er uit, alsof j® elke avond van je leven hierheen gaat en alsof je je do delijk verveeltKijk. is dat niet Gonzailo Ooioma, de bekende diplomaat? Vergis ik me, Carlos? Deze glimlachte. Neen, u vergist zich niet, senorita Duero. Dat is senor Co- loma en dat meisje links is Inez Vastrero, met wie hij gaat trou wen. Hun verloving is gisteren bekend gemaakt. Heus? Pilar Duero lichtte haar bril op en bekeek het meisje in kwestie. Ze is erg jong. Maar iik veronderstel. Een vrolijke zilveren lach ach- tafeltje rochts en trok de aan dacht. Pilar Duero keek naar hen en fronste haar wenkbrauwen. Die vrouw? zei ze misprij zend: Komt zii hier? Het ver wondert me, diat die directie dat toelaat. Zowel Carlos Cabados ails haar nicht keken naar het gezelschap en beiden begrepen haar ter stond. Een der vrouwen van het groepje was Luoile Fernay. Ze was zeer chique gekleed en praatte levendig. Stella's belang stelling was nu gewekt en ze sloeg het. gezelschap, terwijl het ging zitten aandachtig gade. Car. los antwoordde lustig: Iedereen komt in het Mé- doc, actrices en acteurs niet het minst. Een Madrileense eetzaal is een cosmopolitdsche plaats. Juffrouw Duero, waarom zouden theaterartisten hier niet mogen komen? Hii glimlachte terwijl hii sprak, maar Stella bemerkte, dat ziin glimlach plotseling wegstierf en toen zii een blik wierp naar de tafel van de danseres, vermoedde zij de reden. De danseres keek Carlos met oen onbeschaamde, spottende glimlach aan. (Wordt vervolgd) Telefooi Het Eresa de onste helden vai en de P 18 j Adv Gevraagd m« voor kantoor leeft. pl.m. 1 N.l Kanaal kade Gevraagc Vleeshouwerij Heiloo. gevraagd. Bro< Banketbakkerij hand, Mient 4, Alkmaar. Gevraagd: een t Bij .voorkeur te kend met elect: laties. Br. nr. 1 van dit blad. Ervaren Radiot dipl. NRG, ein< R.H.B.S.-B i.b.v. zoekt een hem WERKKRING i of halve dagen 16749, bur. v. d Te koop van wi GELDE KOE c KUIKALVEREIi met papieren. - Köhne, Jan G! 17, H.H.waard. Te koop 2500( GEST. KUILAè Ook in ged. E no. 1681Ó, bur. Te koop annex rijwiel Te bevr. Maki T. H. Munk, F 10. Bergen. Ti (jool tiet c Qlet weg. Liefdewerk Ou Te koop: Buitengew. mal lijk. J. C. POLI Schoorl. HALLO! HIE Wijting met le kuit, 5 pond Dikke bot 5 pi Bakschol 5 pc Schar 5 pi Eerst* klas zee: per pond Verder tarbot, beljauw, schi levende paling allerlaagste rr Ook Zaterdag VERSE ZE Paling- en Zee' Hekelstr. 33, t Eigen Paling Afd. Alkmaar i ALG. LED VERGADE op Maandag 24 des avonds 8 stadhuize te Agenda ligt t aan het Adm. Koorstraat 33, WI GOED bedd: persoons KINI houdt zich gaarne de goei de armen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6