EMIGRATIESTOP opgeheven voor landbouwers naar Canada Goedgelovige bejaarde mensen slachtoffer van Buitengewoon dienstplichtigen worden NIET opgeroepen Menigte van 20.000 vocht om toegangskaarten Valse dollarbiljetten in Nederland verspreid Scherpe voorzorgsmaatregelen tegen mond- en klauwzeer Naar wij vernemen Oog om oog IDEALE LUIERS oojnjaskl Voor Schotland—Engeland Ik kom geld terugbrengen OLYMPISCH NIEUWS Kard. Nasalli-Rocca overleden Verschillende arrestaties EERSTE KAMER Wel morele plicht tot dienst bij de reserve-onderdelen Manoeuvre van het Kremlin VRIJDAG 14 MAART 1952 VGRAVENHAGE Onmiddellijk na het bekendmaken van de maatregel van de Canadese regering tot tijdelijke stopzet ting van de immigratie van agrariërs uit landen waar mond- en klauwzeer heerst, (welke maatregel werd genomen in verband met het uitbreken van een mond- en klauwzeer-epidemie in Saskatchewan) zijn in Den Haag besprekingen begonnen tus sen mr. ir. B. W. Haveman, de Regeringscommissaris voor de Emigratie, en de heer A. A. Ewen, hoofd van de Canadese immigratiedienst hier te lande- In deze en de daarop volgende besprekingen werd overeenstemming bereikt inzake de te treffen maatregelen, welke voor de Canadese regering een bijzondere waarborg zouden kunnen bieden, dat de besmetting niet door middel van de goederen, welke door de emigranten worden meegenomen, zal worden overgebracht. Ter voorbereiding vam de Ne derlandse garanties aan Canada werd inmiddels overleg gepleegd tussen bet regerinisscomirmssaxiaal voo<r die Emigratie en die ver tegenwoordigers van die hoofd inspectie van die Veeartseniifcun- dige Dienst, de Geneeskundige Hoofdinspectie Volksgezondheid, die afdeling Volksgezondheid der G.G.D. te Amsterdam. onder welke dienst de Gemeentelijke Ontsmetitinigsdienst ressorteert, de Gemeentelijke Ontsmetitinigsdienst te Rotterdam, het directoraat voor de Scheepvaart en de ver tegenwoordigers van de vervoers- miaiatsefbaippijen.. Te zelfder tijd werdlen» door de landbouw- en emdignatie-aittaiahé, verbonden aan de Nederlandse ambassade te Ottawa, een aantal besprekingen gevoerd met de vertegenwoordigers van de ver schillende Canadese departemen ten bij welke bespreking ook veterinaire deskundigen aan wezig waren. Op 12 Maart werd met de Canadese regering een definitieve overeenstemming bereikt, inzake de te nemen voorzorgsmaatrege len, bij toepassing waarvan de tijdelijke tot stilstand gekomen emigratie zal kunnen worden hervat. De voorzorgsmaatregelen De desbetreffende voorzorgs- maatrogielen zijn de volgende: Het wordt de emigrant ver boden in zijn bagage mede te nemen: stalbezems, borstels zak ken of soortgelijke artikelen», ge bruikt bii de verzorging van het vee, terwijl lbooi of stro niet in de bagage mogen worden mede gevoerd. Deze materialen werden namelijk destijds als verpak kingsmateriaal gebruikt. Werkkleding en werksdhoeisel. alsmede lederwerk, zoails tuigen, moeten tiidiig worden toege stuurd aan de ontsmettimgsiniricih- tinig in de plaats van vertrek. De werkkleding moet gewassen zijn, de schoenen gereinigd van aarde, mest en stro. Deize kleding en schoenen worden in een omtsmiet- tingsinrichtiinig ontsmet door blootstelling aan een temperatuur van 85 graden celsirus iin die ont- smettiings-instafcties. Gereedschappen, gebruikt bii de uitoefening vain het vedbediriif. moeten eveneens tiidiig voor bet vertrek worden toegezonden aan de ontismettings-inridhtinig in die plaats van vertrek. Zii worden daar ter plaatse door middel van een formialinebaid ontsmet. Het is absoluut verboden in de overige bagage werkkleding, werkschoeisel of gereedschappen mede te nemen. De verdere kle ding en schoenen, welke in de bagage worden meegenomen, moeten schoon zijn. Het schoei sel, dat de emigrant op de dag van zijn vertrek aan heeft, wordt op het terrein van de vervoers maatschappij gedesinfecteerd. De nakoming vam de aan de emigrant gegeven voorschriften zal streng worden gecontroleerd. Door bestaande desinfectie- inricbtinigen in de havensteden, welke bogen kunnen op grote ervaring en internationaal een zeer goede naam hebben, zullen in nauwe samenwerking met de diisfcrictsinspecties van de Vee- artseindjkuindiige Diensten en» de Diensten van Volksgezondheid der G.G.D.'s, de te nemen des- infectiemaiatregelen worden uit gevoerd. Per vier en twintig uuir kunnen zoveel goederen worden gedesinfecteerd, diat de insche ping van de emigranten niet ver traagd wordt door de nu te nemen vooi-zorgsirnaatragelen. Kleding, schoeisel en gereed schappen behoeven, tengevolge van deze diesinfeotiemiaatregelen geen schade te lijden. Nadere instructies Aan die emigrant zullen nog nadere instructies ten aanzien vain die door hem te nemen voor zorgsmaatregelen worden toege zonden. Hierbij zal tevens een beroep op hem worden gedaan om in deze de nodige gemeen schapszin te betonen,. Ontduiking van de voorschriften kan bij ontdekking daarvan betekenen, dat de gehele emigratie naar Canada wederom gevaar zou lopen om stop gezet te worden. Voor hem zelf zou dit betekenen geen insdbepingsverlof of bij ontdekking in Canada terugzen ding naar Nederland of zeer ge ruime tiid oponthoud' in auaran- taine. Zolang de emigrant deze in structies nog niet heeft ontvan gen, moet hii zich onthouden van toezending van bagage. De aan- meldingiskantoren zullen nauw keurig mededelingen krijgen be treffende voorschriften waaraan de emigrant zich heeft te hou den en» welke desinfectiemaat- regelen zulen worden genomen. De plaatsen naar welke de te desinfecteren goederen moeten worden toegestuurd, het uur van aanmeMicnig voor vertrek en de plaats van vertrek, zull'en die emigrant nog per afzonderlijk schrijven worden medegedeeld. De emigrant kan zich dus voor alle inlichtingen wenden tot deze aanrneldingskamtoren, zodat het vragen van inlichtingen bii cen trale instanties te Den Haag overbodig is. heeft H.M. de Koningin het be- sehermvrouwschap aanvaard over de internationale tentoonstelling van beeldhouwwerken, welke de ze zomer weer in Sonsbeek te Arnhem wordt gehouden; zullen met ingang van 12 April de ondervakgroepen groothandel in parfumerieën en cosmetica en sociale volkscredietinstellingen en de bedrijfsgroep aardolieindustrie worden opgeheven; wordt Vrijdag in Ootmarsum de 700ste plaatselijke prijzencom- missie opgericht. 95 pet. van de Nederlandse bevolking woont nu in gemeenten waar zo'n commis sie gevestigd is; heeft luit.-generaal vlieger I. A. Aler, chef van de Luchtmachtstaf te Delft de eerste in Nederland gereviseerde Bolls Royce „Der- went" straalmotor, Sie in de Gloster „Meteor" straaljagers worden gebruikt, in werking ge steld. Totnogtoe moesten deze motoren voor revisie naar Enge land; hebben de organisatoren van het concours ook aan Henk Ba- dings, Sem Dresden en Anthon van der Horst opdracht gegeven een concert in drie delen voor orgel en orkest te schrijven. 1 HET ZIJN GEEN verheven voor beelden van politiek en diplo matie op hoog niveau, welke de Westerse landen, op aansto ken van Sovjet-Rusland, gegeven hebben, nu ze de bewegingsvrij heid van de diplomaten van het Moscovitisehe Rijk en enige sa tellietstaten hebben beperkt. Zij hebben dat gedaan, en feitelijk moeten doen, als afweer van een soortgelijke maatregel, welke van Russische zijde al eer geno men was, terwijl de uitvoering en de toepassing van die maat regel van beperking der bewe gingsvrijheid in Rusland en de genoemde satellietlanden (met name Roemenië en Hongarije) in de practijk heel wat verder gaat. „Oog om oog, tand om tand", het is een houding, welke vèr afwijkt van het ideaal van in ternationale samenwerking en broederlijke eensgezindheid der volkerenMaar de verant woordelijkheid voor deze houding, welker bekendlmaking enigszins een kinderachtige bijsmaak heeft, rust volledig op degenen, die er de oorzaak en aanleiding toe zijn. Vergeten mag öok niet worden, dat deze politiek van even kin derlijke als hinderlijke plagerij, dikwijls het voorspel is van stap- voor-stap verdergaande maatre gelen, die in een normaal en vrij diplomatiek en politiek interna tionaal verkeer niet thuis horen. Wij kennen ze van de totali taire regimes van 1933 tot 1945 en wij constateren opnieuw, dat er geen wezenlijk verschil be staat tussen de bruine en zwarte, en de rode dictatuur. Ondanks de huichelachtige krokodillentranen van de communistische pers. die jankt over fascisme jegens ieder die niet gelieft communistisch te denken en te handelen, gedragen de communistische machthebbers zich fascistischer dan de ergste fascist! En zij zijn verantwoor delijk voor de noodzaak van tegenmaatregelen. welke met name onze regering stellig liever niet genomen had. REVOLUTIE IN CUBA De vroeqere president van Cuba, qeneraal Fulqencio Batista heeft zich van de macht op Cuba mees ter qemaakt. De presi dent, Carlos Prio So- carras, vluchtte uit de stad, voordat Batisto's troepen er binnen trokken. Een tank van Batista's leqer heeft stellinq qenomen voor het paleis van de pre sident. Advertentie PIKÉ, FLANEL, HYDROPHIEL, ONDERLEGGERS. PRODUCT GLASGOW (A.N.P.) Bere den politie, met stokken gewa pend, heeft de allergrootste moei te gehad om een menigte van 20.000 joelende en dringende per sonen in bedwang te houden die kaartjes wilden kopen voor de wedstrijd SchotlandEngeland op Zaterdag 5 April a.s. Een queue van twee kilometer lang had gedurende vele uren rustig gewacht, maar toen het tijdstip van de opening der lo ketten naderde werd de volgorde verbroken. Alhoewel de politie versterkingen liet aanrukken uit alle posten in de stad kon ze niet verhinderen dat de loketten be stormd werden. Ze wist de straat op een gegeven moment af te sluiten, maar het cordon werd verbroken en andermaal volgde een wilde ren naar de kaarten- bureaux, waarbij sommigen on der de voet raakten. Twee man nen werden gearresteerd en later beboet omdat ze de menigte had- n Niet minder dan tienduizend gulden heeft een oplichter, die in verschillende delen van ons land opereert, buitgemaakt tussen Februari 1949 en Februari 1952 met wisseltrucs en zwendeipraatjes. De man deed zich voor als een ambtenaar, die zijn slachtoffers, lichtgelovige en domme lieden, geld zou komen brengen. Hij had dan een smoesje bij de hand waar tal van bejaarde landbouwers of boerenvrouwen ingelopen zijn. De rijkspolitie in het district Breda waarschuwt voor deze fi guur, die steeds onder een ande re naam optreedt en een nette, beschaafde indruk weet te vesti gen. De man legt in een bepaalde streek eerst zijn oor te luiste ren. Als hij zo het een en ander heeft gehoord gaat hij tot zijn oplichtersdaden over. Hij bedient zich daarbij van de namen „Olthuijzen, Olthof, Kraaienbrink of van Dam"; hij geeft zich uit als ambtenaar van het ministerie van wederopbouw, hoofdambtenaar van de belastin gen of rijksambtenaar, waaraan hij naargelang de situatie een bepaalde dienst toevoegt. Kom zo terug Hij is bijzonder welbespraakt. Bij een landbouwer vertelde hij, dat hij teveel betaalde belasting kwam terugbrengen. Hij kwam twaalf honderd gulden terugbren gen, maar had een cheque van twee duizend gulden bij zich, welke hij op het postkantoor zou gaan inwisselen. Of de boer nu maar zo vriendelijk wilde zijn Waarschijnlijk zullen 40 a 45 Australische athleten aan de Olympische Spelen in Helsinki 'deelnemen. De ploeg zal rond 15 Juni per vliegtuig vetrekken en enige we ken voor de opening van de spelen op 19 Juli in Groot Brit- tannië trainen. Reeds zijn door de diverse sportbonden 73 mannen en vrou wen aangewezen voor de Olym pische Spelen. Onder hen bevin den zich negen wielrenners, 16 athleten, een zwem- en water- poloploeg van 22 man, een skif- feur en een acht met twee re serves. De Australische troefkaarten vooj- Helsinki zijn de skiffeur Mervyn Wood, de acht en Mar- jorie Jackson, die met 10.7 sec. het wereldrecord 100 yards op haar naam heeft staan. Prima kansen maken ook de zwemmers John Marshall (vrije slag). John Davies (schoolslag) en Nancy Lyons (schoolslag). Marshall heeft acht wereldrecords op zjjn naam staan. De officials beweren, dat de zwemploeg de sterkste zal wor den, welke Australië ooit naar de Olympische Spelen gestuurd heeft. hem acht honderd gulden wissel geld mee te geven, dan kwam hij na het wisselen direct de twee duizend gulden brengen. De boer heeft zijn geld nqoit teruggezien. Bij een boerin wisselde hij zeer ingewikkeld en deed hij het geld in enveloppen, waarvan hij er een teruggaf met als resultaat, dat de boerin tenslotte f 650. kwijt was. Hij komt betalen voor tijdens de bezetting geleverd veeeen zogenaamde na-be- talingdie na-betaling moet hij dan nog op het postkantoor gaan halen en met het voorge schoten wisselgeld, net wat hij los kan krijgen, neemt hij de be nen. Op 10 October 1951 ging hij in Dreumel (N.B.) bijzonder driest te werk. Aan een oude vrouw vertelde hij dat hij veertig gulden kwam terugbrengen en hij vroeg of zij kon wisselen. De vrouw pakte haar geldkistje, waaruit de oplichter toen 900 gulden pakte om even te gaan wisselen. Weg negenhonderd gulden. Aan een jongen van vijftien jaar droeg hij op, nadat hij ge vraagd had of er iemand thuis was hetgeen niet het geval was f 175.te gaan pakken om te wisselen. De jongen haalde uit het nachtkastje naast het bed van zijn ouders 134 gulden. De bezoeker nam dit mee met de mededeling dat moeder de ont brekende guldens nog moest ko men betalen; dan zou ze later driehonderd gulden terug krijgen. Óver tien dagen kom ik terug, zei de man bij zijn afscheid, maar hij moet nog komen. Deze en andere practijken paste hij toe in Hout- hem, Bodegraven, Oirschot, Oudenrijn, Ede, Nieuwkoop, Soest, Breukelen, Lunteren, Bar- neveld, Zuilichem, Leerdam, Oss, Woudenberg, Leusden, Chaam, Dreumel, St. Oedenrode, Nuenen, Esch, Hierden, Hulsthorst, Mui den en Mierlo. Vaag signalement De man rijst het platteland af per fiets. Zijn leeftijd ligt naar schatting tussen 25 en 50 jaar, zijn lengte tussen 1.65 m. en 1.75 m., zijn postuur is tenger, hij heeft een smal gezicht, bleek tot tanig. Zijn haar is donker en achterover gekamd, met brillan tine er op gesmeerd. Hij loopt parmantig en is meestal bloots hoofds, achterop zijn fiets is dik wijls een regenjas gebonden. De rijkspolitie waarschuwt ieder voor deze man, die er tot dusver nog steeds in geslaagd is nieuwe slachtoffers te vinden, die zijn verhaaltjes geloven. BOLOGNA 13 Maart Gio vanni Batista, kardinaal Nasalli Rocca di Cornelian©, Aartsbis schop van Bologna, is vandaag aan een hartaanval overleden. De dood van de 79-jarige pre laat brengt het aantal leden van het H. College op 48 en het aan tal vacatures op 22. Kardinaal Nasalli-Rocca werd 27 Augustus 1872 p eb or en in Pia- cenza. 8 Juni 1905 weed hij pries ter gewijd, en op 23 Mei 1923 door Paius Pius de elfde tot Kar dinaal verheven. Nog slechts twee Kardinalen, die eerder dan de overledene de purperen hoed ontvingen, zijn nog in het leven. Het zijn: Kardinaal Ascalesi, de Aartsbisschop van Naipels, die ernstig ziek is en de vorige week het H. Oliesel ontving en Kardi naal Faulhaber, de Aartsbisschop van Munchen. Kardinaal Ascalesi werd in 1915 Prins der Katholie ke kerk en Kardinaal Faulhaber in 1921. De dood van de Kardinaal heeft weer aanleiding gegeven tot nieu we geruchten, dat er spoedig een consistorie gehouden zal worden om de sterkte van het College van Kardinalen weer op peil te brengen. den opgehitst tot de stormloop en op de politie-afzetting. De wedstrijd SchotlandEnge land is altijd de clou van het sei zoen en tal van mannen en vrou wen hadden 24 uur geposteerd in de hoop een kaartje machtig te kunnen worden. WENEN BOUWT GROOT KRUIS ALS PROTEST WENEN. In het Pratern te Wenen zullen de katholieken een groot ijzeren kruis oprichten, dat in wijde omtrek zichtbaar zal zijn, tot zelfs achter het IJzeren Gordijn. Dit kruis is een symbool van het Oostenrijkse protest te gen de kerkvervolging. Op de dag der inzegening zal Kardinaal Inn.itzer aan de voet van het kruis een plechtige H. Mis opdragen. Missionaris wint prijs voor snelste vliegers PARIJS (K.N.P.) Een van de hoogste vliegsportprijzen van Frankrijk is toegekend aan pa ter Harmei van de Witte Paters van Afrika. De missionaris won deze prijs met een vliegtocht in 1951 naar zijn missieposten ten •Noorden van de Sahara, waarbij hij bijna het snelheidsrecord be reikte. MEVROUW ROOSEVELT NAAR INDONESIË ,s GRAVENHAjGE, 13 Maart (Radio Indonesië) Mevrouw Roosevelt, die zoals bekend, een bezoek aan Indonesië zal brengen wordt 25 Maart te Djakarta ver wacht. Op 26 Maart zal zii door President Sukarno ten paleize worden ontvangen. MARKT BARNEVELD BARNEVELD 13 Maart Pluiimveeimarkt. Redelijke handel, Totale aanvoer ca. 17-090 stuks. Prijzen: Oude kippen, zware 2 —2.20; lichte 1.85—1.95; N. H. Blauwe kuikens 22.35 alles per kg. overige per stuk: oude hanen 3.506; oude hennen 1.752.30; tamme kö-ttijnen 49. Eeiermarkt: Redelijke handel. Aanvoer ca. 700.000 stuks. Prijzen: 13.5014.10. Algemene prijs 13-75 per 100 stuks. Kiloprijs 2.26. Eeierveiling Barneveld/Ede: \^lu/ge handel. Aanv. ca. 500-000 stuks (voorverkochte en geveilde eieren samen), prijzen: kippen eieren van 55/60 gram 13.70 en van 61/65 gram 13.8014.35, een deneieren 11.1011.80; ganzen eieren 30; kalkoeneieren 21; kriel- kipeieren f 7 per 100 stuks. ANTWERPEN (A.N.P.) De Belgische politie heeft te Brus sel twee Belgen aangehouden en één Nederlander, die in Nederland valse bankbiljetten van honderd dollar hebben uit gegeven. Wegens hetzelfde feit zijn te Verviers een Engelse vrouw en een Nederlander gearresteerd. Van het wereldtoneel Enige tijd geleden constateerde de criminele voorlichtingsdienst in Den Haag, dat er in Nederland een valse muntersbende aan het werk moest zijn. In verscheidene steden, o.a. Volendam, Haarlem, Arnhem, Amsterdam, Delft, Lei den en Rotterdam werden valse DEN H'AAG, 13 Maart Minister Staf heeft vandaag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begrotingen van Oor log en Marine medegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt wijzigingen te brengen in de verlofsregeling voor militairen. Ook ligt het niet in het voornemen de buitengewoon dienst plichtigen onder de wapenen te roepen^ waarop de heer Algra (A.R.) gisteren heeft aangedrongen. De minister zeide verder, dat het aantal aanmeldingen voor Korea bevredigend is. Nieuwe contingenten zullen spoedig het Korea-detachement aan het front op de juiste sterkte brengen. Met dhr van Santen (comm.) rekende minister Staf af voor wat betreft de opmerkingen over handelingen tijdens de bezettings tijd. De minister zeide, dat deze opmerkingen op onjuiste gege vens berusten. „Ik heb in de be zettingstijd geen zelfstandig be leid gevoerd waaraan enige poli tieke verantwoordelijkheid was verbonden", aldus de minister, die de heer van Santen ook on der het oog bracht, dat na de oorlog zijn arbeid in de bezetting is beoordeeld door de regering en er geen enkele aanleiding is gevonden tot enige veroordeling. Sprekend over het aantal vlieg tuigongevallen met militaire ma chines zeide de minister, dat een uiterst strenge werkdiscipline het middel kan zijn om deze ongeval len tegen te gaan. Staatssecretaris Kranenburg deelde de Kamer mede, dat er stappen zullen worden gedaan om de nieuwe jagers in ons land te gaan produceren. Bij de replieken moest de voor zitter van de Kamer, mr. Jonk man, aan de communist van San ten het woord ontnemen, om dat deze zich niet wilde voegen naar het reglement van orde. De heer van Santen kwam terug op zijn beschuldigingen, toegevoegd aan minister Staf. Dit werd door de voorzitter niet toegestaan ten zij het was om verontschuldigin gen aan te bieden. De heer van Santen was daar in het geheel niet toe bereid, integendeel, hij voegde de minister toe, dat zijn huidige beleid een voortzetting is van het roofbeleid tijdens de bezettingsjaren. Na verschillende waarschuwingen van mr. Jonk bankbiljetten van honderd dollar aangeboden. Vijftien in totaal. De bankbiljetten waren zo goed nagemaakt, dat zij bijna niet van echte bankbiljetten waren te on derscheiden. Een onderzoek wees uit, dat de verspreiders de wijk naar België hadden genomen. Twee Nederlandse rechercheurs brachten de Belgische- politie op de hoogte van de resultaten van het Nederlandse onderzoek en het duurde toen niet lang of de Belgische politie kon na knap speurderswerk overgaan tot de hierboven vermelde arrestaties. De gearresteerden zullen in Bel gië terecht staan. Het onderzoek in deze zaak duurt in België nog steeds voort, want de vervaardi gers van de valse bankbiljetten zijn nog niet achterhaald. Er zou den aanwijzingen zijn, dat zij reeds uit België zijn verdwenen. BITTERE TRAGIEK DER LIEFDELOOSHEID Tot welke monsterachtige uit wassen het egoisme leiden kan, blijkt uit het volgende A.P.- bericht, dat afkomstig is uit Idar- Oberstein (Duitsland). Een gezin van vier personen dat op bevel van hogerhand twee vertrekken van zijn woning van zeven ka mers moest afstaan voor een vluchtelingengezin, heeft aan de dood de voorkeur gegeven. De vier gezinsleden sloten zich in een kamer op, schreven een af scheidsbrief en draaiden de gas kraan open. Zij waren de 61-ja- rige koopman Ótto May, zijn 55- jarige vrouw en hun dochters resp. 29 en 24 jaar. man zag deze zich tenslotte ge noodzaakt de communist het woord te ontnemen. De begrotingen van oorlog en marine worden zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. De communisten kregen de aanteke ning „tegen". De Sovjet-Unie heeft opnieuw een voorstel gedaan aan de Wes terse Grote Drie, waarin o.m. wordt aangedrongen op het be leggen van een Viermogendhe- den.-conferentie, teneinde 'n ont- werp-vredesverdrag met Duits land op te stellen. Aanvankelijk werden dergelijke voorstellen van Russische zijde serieuzer op gevat dan in de laatste tijd. De wereld heeft langzamerhand in gezien, dat de pogingen van de Sovjetleiders, om de bestaande moeilijkheden uit de weg te rui men, öf voortspruiten uit eigen belang, óf een uitgesproken pro pagandistische inslag hebben. Met de laatste nota is 't niet anders gesteld. Wanneer ge pleit wordt voor een her enigd Duits land en het geven van bepaalde grondrechten aan het Duitse volk, als vrijheid van godsdienst van politieke wilsvorming, van pers en gesproken woord, dan zijn dit voorstellen, die in wezen volko men indruisen tegen de commu nistische ideologie en tactiek. Niet alleen omdat ze een gevaar inhouden voor de totalitaire staat, maar ook een belemmering vor men voor de verspreiding van het communisme en het slagen der wereldrevolutie. En het laatste is nog steeds het doel! Wanneer derhalve dergelijke voorstellen op het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou worden ontwor pen, volgt daaruit, dat men er 'n geheel andere bedoeling mee voor heeft dan het geven van een ga rantie aan het Duitse volk om in eigen land in vrijheid te kunnen en te mogen leven. Wanneer de genoemde vrijheden aan de Oost- Duitsers werden gegeven, kon het wel eens gebeuren, dat Pieck en Grotewohl voor goed hun koffers moesten pakken. En het is moei lijk aan te nemen, dat dit de be doeling is van de leiders in het Kremlin. Op dit punt van zaken is het leerzaam kennis te nemen van een bijdrage van Russell Hill m „The Reporter". De schrijver geeft daarin een overzicht van de wijdvertakte en uiterst kundig opgezette anti-communistische vijfde colonne in Oost-Duitsland, onder de benaming „De Vrije Ju risten". Een illegale organisatie, die haar vertakkingen heeft tot in de hoogste Oost-Duitse rege ringsinstanties en waartoe o.m. vooraanstaande autoriteiten van de communistische staatsveilig heidsdienst behoren, alsmede le den van de Volkspolizei, rechters en ambtenaren, directeuren van genationaliseerde bedrijven en zelfs topfiguren uit de Socialisti sche Eenheidspatij. Afgezien van het tegenstrijdige element in de voorstellen, blijft ook altijd nog de verwarring ten gevolge van hetzelfde woord gebruik. Wanneer de communis ten termen als „democratie" en „vrijheid" propageren, dan beden ke men, dat wij in het Westen hier een gans andere inhoud en betekenis aan geven. Om de wer kelijke bedoelingen van de Rus sische voorstellen op de juiste waarde te schatten is het nodig om na te gaan welke posities de stukken op het politieke schaak bord innemen. Zo ook thans! De voorstellen van Moskou hebben betrekking op Duitsland. In werkelijkheid wil het zeggen op de militaire machtsverhoudin gen tussen Oost en West, waar van Duitsland het raakpunt is. De besluiten van Lissabon en de Europese Defensiegemeenschap in wording, waarbij een plaats aan West Duitsland is toebedeeld, zien de Russen als een bedreiging. De voorstellen om de bezettende le gers, binnen een jaar na een te sluiten vredesverdrag, terug, te trekken; het „liquideren van bui tenlandse militaire bases"; de wens, dat „Duitsland moet belo ven, nooit weer een coalitie of militair bondgenootschap aan te gaan, gericht tegen één der mo gendheden, die met haar strijd krachten aan de oorlog tegen Duitsland hebben deelgenomen", int alles heeft geen andere ling, dan de verdedigingsplannen van West-Europa tegen een mo gelijke Russische agressie te sa boteren. Duitsland heeft gestre den tegen de Sovjet-Unie. Derhal ve houdt de genoemde clausule de eis in, dat de West-Duitse Bondsrepubliek zich uit het ver band van de Europese Defensie gemeenschap moet terugtrekken! Zouden de Sovjetvoorstellen worden verwezenlijkt, dan werd Duitsland één groot vacuum. Zulk een vacuum is Korea ge weest, toen de bezettende mach ten huiswaarts keerden en Noord- Korea Zuid Korea ging „bevrij den" met het bekende gevolg. Eén dergelijke situatie zou zich in het Westen kunnen herhalen. Moskou is blijkbaar van plan om tijd te winnen. De voorstellen dragen sterk het karakter van een vertragingsoffensief op het diplomatieke front. Daarbij heb ben de Russen het moment geko zen, waarop in het Westen nog allesbehalve een sterke eensge zindheid en offervaardigheid wordt gedemonstreerd. Want ook in de Westerse landen beseft men terdege welk een blok aan het been de „Duitse kwestie" blijft, terwijl Washington, Londen en Parijs nog altijd de voorkeur ge ven aan het open houden van de deur. De onwil van de Fransen om alle krachten aan te wenden voor de verdediging van West Europa wordt veroorzaakt door de vrees voor Duitsland. In En geland bestaan ernstige menings verschillen over de Duitse her bewapening en Truman worstelt met een oppositie in het congres. Het zijn alle factoren, die e.en practische uitvoering van de be sluiten van Lissabon ernstig in de weg staan. Ook deze voorstellen zijn niet anders dan manoeuvres. De Grote Drie zijn, ondanks 4e voorstellen intussen toch maar zo verstandig geweest met Adenauer de bespreking over de vervanging van het bezettingsstatuut voort te zetten. f Advertentie) l y

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5