Stiel Bommenwerper kon opéén pond uranium tachtig maal rond de aarde vliegen S.S. was een misdadige organisatie Financiën en Economie Heleentje van Cape! Ie werd wakker voor de camera Opnieuw beschuldigd van bacteriologische oorlog HET WONDER luist Twee vliegtuigen met atoom- motoren in de V.Sin productie RWIO Het Duitse concentratiekamp DE BEURS „Vandaag naar de speeltuin" Promotie met droeve herinnering Voorkoming van griep Amerikanen in Korea Communistische afleidingsmanoeuvre door Otto Biihrs Jong VRIJDAG 14 MAART 1952 DE REIS VAN DE KONINGIN NAAR DE V.S. Het staat nog steeds niet vast waar de ko ninklijke gasten tij dens hun driedaags verblijf in de Ameri kaanse hoofdstad zul len wonen. Met man en macht wordt qe- werkt aan de restau ratie van het Witte Huis, de officiële resi dentie van president Truman. Indien het Witte Huis vóór de aankomst van Konin gin en Prins Bernhard gereed is, zullen zij de eerste nacht als gasten van de presi dent in het Witte Huis vertoeven. In dit ge val zullen zij geduren de de rest van hun verblijf in Washinqton in Blair Hous wonen, de tijdelijke woninq van de president. Ex- terieurfoto van Blair- house. WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse Departement van Defensie heeft bekendgemaakt, dat de „Boeing Airplane Com pany" te Seattle werkt aan een vliegtuig, welks motoren door atoomenergie aangedreven zul len worden. Een vliegtuig met door atoom energie aangedreven motoren is reeds lang de droom van vlieg tuigbouwers. Theoretisch kan zo]n vliegtuig voor onbepaalde tijd met een snelheid van 4000 km/u vliegen zonder dat brandstof ge tankt behoeft te worden. Vermoedelijk bouwt Boeing alleen het geraamte voor het vliegtuig dat het luchtruim zal doorklieven met atomische mo toren, die in Connecticut ontwik keld worden. In December is bekend ge maakt, dat met de Pratt and Whitney Aircraft Corporation te East Hartford in Connecticut een contract gesloten is voor de ont wikkeling van een atomische vliegtuigmotor. De luchtmacht heeft thans con tracten lopen voor twee door atoomenergie aangedreven moto ren en twee geraamten voor de bijbehorende vliegtuigen. De andere contracten zijn af gesloten met de Consolidated Vultee Corporation geraamte en de General Electric Com pany motor. De gelereden zijn van mening, dat een reusachtige bommenwer per als de B36 op atomische aan gedreven motoren 3.200.000 KM 80 maal de omtrek van de aar de zou kunnen vliegen op cén enkel pond uranium 235. U-235 is het splijtbare of ex plosieve hart van de atoombom. Een pond ervan heeft volgens de berekening dezelfde energie als 22.700.000 liter benzine. Advertentie! PARACHUTISTEN VAN STAAL EN SCHUIMRUBBER f 1500.per stuk Engeland gebruikt parachutis ten van rubber en staal om een nieuw soort parachute te beproe ven onder omstandigheden, die misschien te veel gevaar zouden opleveren voor levende personen. De poppen bestaan uit een sta len skelet, voor zoveel nodig ver zwaard met lood en overtrokken met een soort schuimrubber. Zij zijn zo gebouwd dat zij in weer standsvermogen en andere eigen schappen overeenkomen met een „gemiddelde man" en dat na de daling kan worden vastgesteld, of het weerstandsvermogen van het menselijke skelet door de om standigheden van de daling zou I zijn overschreden. Zij zullen van zeer grote hoogte uit zeer snelle vliegtuigen worden neergelaten en zijn er op ingericht zich te gedragen zoals een bewusteloos mens zou doen. Ze kosten onge- I veer 1500 gulden per stuk. (A.P.). ZATERDAG 15 MAART 1952 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu- ziek; 7.30 Idem; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmu- ziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; (9.309.35 Wa terstanden; 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Uitzending voor de ar beiders in de continubedrijven 11.40 Strijkkwartet; 12.00 Hawaiian-or- kest; 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 „Kleine Zon den", hoorspel; 13.30 Accordeonmu- ziek; 14.10 Filmprogramma; 14.35 Reportage jeugdcongres; 15.00 Dansmuziek; 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Gramo foonmuziek 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara- varia; 18.20 Lichte muziek; 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie"; 19.00 Artis tieke staalkaart; 19.30 „Passepar tout", causerie; 19.40 „Het oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd progr.; 21.15 Weense muziek; 21.45 Socialistisch com mentaar; 22.0 Metropole orkest en solist: 22.25 „Onder de pannen", hoorspel; 22.45 Orgelspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.20—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Sport; 8.25 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gra mofoonmuziek: 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gramofoonmuziek; 11-00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon muziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gra mofoonmuziek; (12.30—12.33 Land en tuinbouwfnededelingen) 12.55 Sport; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gramofoon muziek; 14.20 Engelse les; 14.40 Amateursprogramma; 15.15 Kroniek van letteren en. kunsten; 15.53 Ra dio Philharmomsch orkest; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.0 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Gramofoonmuziek; 18.45 Bui tenlandse correspondenties; 19.00 Filmprogramma; 19.15 Parlements- overzicht; 19.25 Gramofoonmuziek: 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 mofoonmuziek; 21.10 - Symphonette- orkest en vocaal kwartet: 21.53 Sport; 22.00 Verzoekprogramma; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Gramofoonmuziek; 23.300.15 Lof. De heer E. A. Cohen, geboren te Groningen, is aan de Rijks universiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de geneeskun de op een proefschrift, dat tot titel draagt: „Het Duitse concen tratiekamp", een medische en psychologische studie. Promotor was prof. dr. H. C. Rümke. Het proefschrift, dat bijna 250 blad zijden omvat, is bedoeld als „een gedenksteen voor hen, die (mij) dierbaar waren en in Auschwitz zijn omgekomen". In het voorwoord doet de schrijver uitkomen, dat in de gaskamers van nazi-Duitsland zijn omgebracht zijn ouders, zijn vrouw, haar ouders, zijn zoontje Ronnie en zijn zuster. Eerste noteringen woningbouw leningen vielen mee AMSTERDAM 13 Maart De met spanning verbeide en veel besproken eerste notering der woningbouwleningen, is dan van daag gekomen en exclusief „brief kaart" (voorkeursrecht de te storten gelden aan een bepaalds gemeente toe te wijzen) gold de 4 1/4 pet. lening 99 5/8 en de 0-5-10 lening 99 1/4. Er vormde zich vanmiddag een vrij drukke hoek in deze obligaties, maar dit sproot meer voort uit informatie- va belangstelling dan dat er gro te zaken tot stand kwamen. De 4 1/4 pet. lening, die verreweg 't meeste verhandeld werd, fluctu eerde tussen 99 1/4 en 99 3/4, de slotnotering kwam nagenocig op de (hoogste prijs van de dag. De 0-5-10 pet. lening is uitsluitend op 99 1/4 verhandeld. Al met al achtte men deze koersvorming ter beurze zeer bevredigend. Overigens had de markt weder om een onintoresant verloop. Kon. Olie was vrij vast gestemd, deels bracht men dit in verband met arbitrage-aankopen deels met het gunstige jaarverslag over 1951 der Shell. Unilever daaren-dienst der tegen was flauw op 178 (1811/4). Ook de meeste andere courante en incourante industriepapieren waren overwegend lager. In de cultuursector waren de koersen prijshoudend. Aandelen cultuui'bank op 42 3/4 (41) zelfs vrij vast. Enkele tabakswaarden waren incidenteel lager. In over eenstemming met de rndustrie- afdeiling kwam ook de scheep vaartsector op een iets lager ni veau. Guldenstoeleggingen aan vankelijk luier, doch tegen slot aantrekkend tot de prijzen van gisteren. Het agio voor Ameri kaanse aandelen kwam van 21/8 op 2 14 pet. De preferente aande len Verenigde Touw waren in verband met de voorgestelde om- wisqsling in gewone aandelen vast op 125 tegen een vorige no tering van 114(4. De gewone aandelen onveranderd 117. De Nederlandse haringuitvoer In het vierde kwartaal van '51 bedroeg volgens opgave van de (Van een onzer verslaggevers) Toen Heleentje van Capelle Woensdagmiddag uit school kwam bleef er geen tiid over om te spe len. Er stond een auto klaar en met haar vader maakte ze een snelle tocht van het Gooi naar Wassenaar, Uit de ramen van het huis van Willy Mullens, die de film-illustratie van het bekende „speeltuin"-lied regisseert kwa men vele kabelsnodig voor de zware lampen, die voldoende licht moesten qeven in de slaapkamer, waarin, Heleentje in de film wordt verondersteld wakker te worden met de uitroep: „Ha fijn, vandaag naar de speeltuin". Natuurlijk moest de kleine meid enige malen repeteren voor de heren achter de camera. Ze moest zo maar „echt" doen of ze lek ker lag te slapen en wakker werd door de zon in dit geval voorgesteld door het felle licht van een schijnwerper. Het duurde een hele tijd, maar voor het oog heeft ze het er aardig afgebracht. Filmen neemt veel tijd in be slag. Beroemde sterren moeten soms een scene wel twintig maal overdoen voordat de prestaties de goedkeuring van de regisseur kunnen wegdragen. Het ligt voor de hand. dat „pa" Carl Tobt en „ma" Emmy van Swol in een aan grenzend vertrek geduld moesten oefenen, tot zij aan de beurt zou den komen. Dat werd „ma" blijk baar te machtig, want op een ge geven ogenblik kwam de regis seur ons fluisterend mededelen, dat ze in slaap was gevallen. En dat, terwijl haar „kind" in de be lendende kamer juist wakker werd. AU een en ander vlot verloopt, hoont men mei Pasen de film over de speeltuin in roulatie te kunnen brengen. Zaterdag en, Zondag worden de buitenopna men gemaakt in een speeltuin in de omgeving van Den Haag. Er wordt geprobeerd van de school hoofden m het Gooi gedaan te krijgen, dat de Karakieten Zater dagmorgen reeds vrij zijn. Ook Ger de Roos met zijn orkest zul len van de partij zijn en in dit De schrijver heeft getracht een psychologische verklaring te ge ven van het gedrag der gevange nen en van de S.S. in de Duitse concentratiekampen; hij heeft zich daarbij beperkt tot een lite ratuurstudie, aangevuld met eigen ervaringen. Experimenteel-psy chologisch werk is door hem niet verricht. Dr. Cohen zet uiteen, dat de concentratiekampen een essentieel deel van de nationaal- socialistische terreur waren; vele gevangenen werden er vergast of stierven op andere wijze. De schrijver besteedt veel aan dacht aan het caloriëntekort van de daar verstrekte voeding, aan verschillende ziekten en vooral aan de chronische ondervoeding, om dan verschillende medische experimenten te behandelen; deze vooral demonstreren wel de uitwassen van het nationaal- socialisme. Vervolgens geeft schr. een analyse van de psychologie van de gevangene, gebaseerd op de theorie van Freud. Opmerkelijk noemt schr. het ontbreken van haatgevoelens jegens de SS in de kampmentaliteit. In „de psychologie van de SS" tracht hij te verklaren, waarom juist het bloed in Hitiers rassen theorie een zo overheersende plaats kreeg; hii schrijft dit toe aan het feit, dat Hitier neurotisch en dus, tot op zekere hoogte, in fantiel was. Uitvoerig wordt uiteengezet, dat de SS-ers tot de gewone mis dadigers kunnen gerekend wor den, althans volgens de indeling van Alexander en Staub; zij be zaten een crimineel „über-ich" en de SS was een misdadige organi satie. Dat het „über-ich" van de Duitsers een andere inhoud heeft dan bijv. dat der Nederlanders, is volgens schr. het gevolg van de autoritaire opvoeding, die de Duitsers krijgen. De wreedheden, door de kamp-SS begaan, worden o.a. verklaard uit de agressiedrift van Freud; schr. meent de wreed heden niet te kunnen verklaren door aan te nemen, dat de kamp- SS-ers sadisten waren. Gedurende de tijd, toep Hoess commandant te Auschwitz was, werden daar ten minste 2.5 mil- lioen mensen vergast en stierven er minimaal nog een 14 millioen gevangenen. Het zwaartepunt der verklaring voor zijn gedrag ligt volgens schr. hierin. dat hij „slechts zijn plicht deed". In de zin van ÏTeud was de SS een massa. Dr. Cohen komt tot de volgen de conclusies: Het lichamelijk en geestelijk aanpassings- en uithoudingsver mogen van de mens is veel groter, dan men zou verwachten. Het „über-ich" is geen onver anderlijke grootheid: de Duitsers zijn niet qua erfelijkheid of aan leg tot het begaan en tolereren van wreedheden voorbeschikt, doch de opvoeding vormt hierbij een zeer belangrijke factor. De hongerdrift is de meest vitale drift. Het minder frequent voorko men van neuroses in engere zin en van psychosomatische ziekten in de concentratiekampen dan in de normale maatschappij kan verklaard worden door enkele osycho-analystische beschouwin gen. Chauffeur had geen schuld aan dodelijke aanrijding De rechtbank te 's Gravenha-ge sprak de 28-jarige Chauffeur J. P. van den K. uit Nieuwerkerk aan de Usel vrij van een hem ten laste gelegde aanrijding, die hij zou hebben veroorzaakt, in November van het vorige jaar bij de trarnkrudsimig Rijksstraat weg Den HaagWassenaar. Als gevolg van deze aanrijding kwa men twee passagiers van d'e vrachtauto, waarvan K. chauf feur was, om bet leven. De rechtbank achtte K. echter niet schuldig aan dit tragische on geluk. De officier van justitie eiste veertien diaieen geileden honderd giuldier» boete subsidiair twintig dagen hechtenis. Nem eeh doos echte PAS Tl l_L_ES gedeelte van de flim zal wat show worden gedemonstreerd met musici op schommels, wippen en aan ringen. De roem van het speeltuinlied verbreidt zich lang zamerhand ook naar het buiten land. Een gramófoon-maatschapvij koestert het voornemen een En gelse versie van het lied te ma ken. Daarbij zou gebruik worden gemaakt van een Engels koor. Nederlandse haring controle de Nederlandse uitvoer van pekel- en steurharing 18.473. 921 kg. netto (v. j. 8.840.124 kg.) ter waarde van f 10.392.016 (v. j. 4.512.849). De grootste afnemers waren België met ruim 5 millioen kg. ter waarde van f2 544.949, Oost-Duitsland met. ruim 1 mil lioen kg. ter waarde van f448.918 West-Duitsland met 2-79 millioen kg. ter waarde van f 1.470.344, Italië met 2.5 millioPn kg. ter waarde van f 1.652.911 en Polen met 4.7 millioen kg. ter waarde van f2.445.561. VERENIGDE TOUW- FABRIEKEN Naar wij vernemen overweegt het bestuur der N- V. Verenigde Touwfaibrieken te Rotterdam, ten einde verbetering te brengen in de kapitaalstructuur der vennoot schap, aan de a.s. alfamens ver gadering van aandeelhouders en aan de vergaderingen van hou- oers van preferente en van ge wone aandelen een voorstel te doen tot wijziging der statuten, waarbij hat kapitaal der vennoot schap in die zin zal worden ge wijzigd, dat dit geheel zal bestaan uit gewone aandelen. Mits daartoe de medewerking der bevoegde autoriteiten zal worden verkregen, ligt het in het voornemen van 'het bestuur om gebruik makend van de wet op de herkapitalisatie 1951 de omwisseling der preferente in ge wone aandelen in dier voege te ragelen. dat tegen inlevering van bv. nom. f 1000 preferente aan delen zal worden uitgereikt nom. f1100 gewone aandelen, alsmede, met het oog op de deswege door de aandeelhouder verschuldigde inkomstenbelasting volgens 't bij zondere tarief vermeld in art. 1 eerstq lid der wet op de herkapi talisatie 1951, een z.g. herkapita- lisatiedividend van f 25 in contan ten. Tevens ligt het in de bedoe ling van het bestuur voor te stel len over het boekjaar 1951 de zelfde dividenden uit te keren als over het voorafgaande boekjaar, nl. 0 !4 op de preferente en 7 o/o op de gewone aandelen. Resultaten Blaufries bleven bij 1950 achter In haar verslag over 1951 schrijft de directie van de N.V. Blaa'uwhioedenveem-Vriesseveem, dat hoewel de in geld uitgedruk te omzet van het bedrijf groter was, het resultaat bij dat van 1950 ten achter bleef. De gelei delijke stijging der kosten niet gecompenseerd door evenredige verhoging der veemtarieven en de toenemende belastingdruk worden als oorzaken genoemd. De herbouw van het koel- en pak huiscomplex aan de Merwehaven te Rotterdam vorderde overeen komstig het bouwplan. Een ge deelte van dit complex is reeds in gebruik genomen. Met de her bouw van het koel- en vrieshuis „Amerika" te Amsterdam kon ook dit jaar nog niet worden be gonnen. Na interestbetaling ad f 141.119 (f153.229) en afschrijvingen van f538.792 (f437.205), resteert een saldo-winst van f 676.349 (f927.551). Zoals bekend wordt een dividend voorgesteld van 4 pet. (v. j. 5 pet.) Rentebetaling Hongaarse obligatiën De vereniging voor de effecten handel deelt mede, dat behou- dens de hieronder genoemde uit zondering de in 1951 verval len coupons van de Hongaarse obligatiën, die begrepen z^n in het „aanbod betreffende de be taling van de rente op in effec ten belichaamde Hongaarse schul den op lange termijn.", vanaf 12 Maart 1952 betaalbaar zijn gesteld op dezelfde basis, waarop oe ren tebetaling over het jaar 1950 heeft plaats gehad. Op ae in guldens luidende obli gatiën 7 pet. Hongaars Katholiek fonds voor Eredienst, 8 pet. Nor- bertijner Orde te Godollo wordt de rente over het jaar 1951 nog niet betaalbaar gesteld. Verwacht mag worden, dat binnenkort een andere regeling voor deze beide kerkelijke leningen zal kunnen worden bekend gemaakt. RADIO-PEKING heeft volgens A.P. de Amerikaanse luchtmacht er opnieuw van beschuldigd bacteriologische wapens te gebrui ken. Volgens de radio moeten de Amerikaanse vliegtuigbeman ningen als oorlogsmisdadigers worden beschouwd. Dit was een nieuwe verklaring over de beschuldiging van de Chinese com munisten, dal de verbonden legers op Korea een bacteriologische oorlogvoering ontketend zouden hebben. Zowel de Ver. Staten als Groot-Brittannië hebben de beschuldiging tegengesproken. De jongste uitzending van Radio-Peking was gebaseerd op een vraaggesprek met Mai Ju Ao een jurist, die zittinig heeft gelhad in het internationale militaire tribunaal voor (het Verre Oosten. Mai Ju Ao zei, dat de Ver. Staten in de periode van 29 Fe bruari tot 5 Maart 68 groepen militaire vliegtuigen 448 vluch ten in het luchtruim boven Noord-Oostelijk Korea hadden laten maken voor het verspreiden van bacterieën en het vermoor den van vreedzame burgers. In de vorige beschuldigingen werd uitsluitend over het Noord- Koreaanse grondgebied gespro ken. Ten gevolge van het wegvallen vain de normale medische verzor ging. woedep in Noord-Korea epi demieën. Uit de raddo-uitzendin- gen bleek, diat de ziekten niu ook Noard-Gh'ina aanigetaist hefbben. De jurist heeft, verklaard: „De vliegbuigbemanininigen, die voor het gebruik van bacteriologische wapens in (het territoriale lucht ruim van China doordringen, be horen zonder uitzondering bii de oorlogsmisdadigers ingedeeld te worden." Dit kan geïnterpreteerd wor den als een -dreigement, dat te gen gevangen genomen Ameri kaanse vliegers maatregelen ge nomen zullen worden. Sommige AmerikaanSp en Brit. se woordvoerders ziin van oor deel, dat de Chinese communis ten die nu werkelijk gealar meerd ziin door het uitbreken van epidemieën, die zii niet tot staan kunnen brengen een grote propagandacampagne ont ketend hebben om de verbonden legers de schuld van hun moei lijkheden te «even. OOIEVAAR IN DE KEUKEN.... Hebt U ooit een ooievaar in een keu ken lever zien zitten eten? Dat gebeurt in 'n dorpje in Zuid-Jut land, in Denemarken. Het begon in de afge lopen herfst. Op zeke re dag, juist voordat de ooievaars hun trek naar Egypte begonnen stootte een ooievaars familie een zwak ooievaarsjong uit het nest. Zijn familie acht te het jonge dier niet sterk genoeg om de lange reis naar 't Zui den te kunnen maken. De jonge ooievaar kwam terecht in de tuin van een kapper. De vrouw en de dochter van laatstgenoemde trokken zich het lot van de vogel aan. Zij voedden en verzorgden de jonge ooievaar, die flink groeide en het „huis dier" en lieveling werd niet alleen in het gezin van de kapper, doch van het gehele dorp. De ooievaar is de speelkameraad van de dochter en.... van de hond van de kapper. Soms vliegt de vogel uit, maar steeds komt hij terug in het nest: de woning van de kap per. In de keuken van de kapper: de vrouw van de kapper ziet toe hoe haar man de ooie vaar voedt met lever. FEUILLETON 37) Maar die vrouw is ordinair, hernam Pilar Duero. Ik moest niets van haar repertoire heb ben. Maar wie is die andere vrouw? Het lijkt me toe. dat ik 'baar ken. Dat is ook een actrice. Ro- sita Guerra. Natuurlijk. Hoe dom van me. En de mannen? De man van gindse kant van mademoiselle Fernay is Ta- barez. de schilder. Men zegt, diat hij de danseres voor zich wil laten poseren voor eer» van die barbaarsp schilderijen, die hii zo graag maakt. Dat kan ik me voorstellen, zei Pilar Duero streng. Ik denk niet. dat hii veel moeite zal moeten doen om Lucille over te halen. Trou wens. Lucille! Heet ze zo? viel Stella hem vlug in de rede. Carlos' gelaat kleurde een beeft-ie en een lichte verwarring maakte zich van hem meester. Er was iets in Stellla's stem. toen ze d-e vraag stelde, dat hii niet kon begrijpen. Niettemin was zijn stem kalm en beheerst, toen hii antwoordde: Zo staat zij aangekondigd op het programma. „Mademoi selle Lucille Fernay uit Parijs." Hii lachte met. .gedwongen vro lijkheid. La' o-p, Stella, mod-isten, danseressen, acteurs, allen an nexeren de hoofdsteden van Europa als ihiun eigendom. En wie zii-n de twee andere heren? vroeg Pilar Duero. De een, aan de andere kant van de danseres, is Alvada, de beeldhouwer. De andere, diie tegen Rosita Guerra spreekt, k-en ik niet. Pila-r Duero .keek nadenkend naar de derde man. Een peinzen de frons kwam on haar voor hoofd. Ik ken hem vast, zed ze na denkend. Ik heb hem ergens ge zien, d'at weet ik zeker, maar ik kam me niet herinneren waar. Stella ken jii hem? Stella keek wederom naar het gezelschap aan het tafeltje naast. het hunne. De man in kwestie was blijkbaar zeer jong. ofschoon hij een puntbaardje en een snor droeg. Hij hiad pen prettig intel ligent gezicht. Terstond had ook zij de overtuiging, dat zii hem eerder had gezien. Waar? Ze kom het antwoord niet. vinden en fronste haar wenkbrauwen in een poging het zich te 'herinne ren. Het gaat je net als mij. Stella, zei haar tante glim lachend. Ik zie aan je. dat j-e weet. dat je hem wel eens eerder hebt. ontmoet, maar jg kunt je de gelegenheid niet herinneren. Ik kam (het evenmin. Maar H;i kent j ou! viel Ca-rlos snel in. Kijk! Beidie dames kijken reeds en beiden hadden de schok van ver rassing bemerkt, die de ombeken- we man had gekregen, toen ziin 'blik door het vertrek dwaalde en op hen was gevallen. Er lag een verwonderde uitdrukking o-p ziin gezicht en ziin o?en waren strak op SteJl-a gericht. Carlos keek vam de metgezel der danseres ma-ar Stella en was verbaasd te ontdekken, dat zii doodsbleek wa® geworden. Haar ogen waren star op de onbekende map ge vestigd er» eensklaps gaf ze een snik. Wat scheelt e>- aan. Stella? vroeg Carlos angstig. Herinner je je de Ja. antwoordde Stella op een toom. die trilde vam emotie. Ja! Ik ken 'hem! Ik herinner me nu. Wie is het dam? vroeg Car los snel. Juan Cabados! De man, die volgens j-ou op lie Nou doodge schoten werd. J uain Cabados? Carlos was duidelijk ontsteld. Toen hij de naam herhaalde op een toon vam half-onderdrukte verbazing, keek hij zijn verloofde ongelovig aan. Ja! Juan Cafoados! beves tigde Stella bijna snauwend. Maar Stella heeft gelijk, zei Pilar Duero nu. Ik herinner me hem nu duidelijk. Dat is de man, va-n wie we in Parijs die flat huur den. Hij heeft zi.in voorkomen sedertdien veranderd. Het was de baard die me in de war bracht, maar ik koestar nu niet meer de geringste twiifel. Pilar Duero keek angstig naar het bleke gezichtje van haar nichtje, terwijl Carlos zich snel omkeerde, iets tegen de kellner zei, die zich daarop wegha-astte. We zullen in eer» ogenblik weten of i-e al dan niet geliik hebt. Stella, Ik heb de kellner opdracht gegeven er achter te komen. In elk geval, vervolgde Carlos mat een scherpe lach, de heer Caibados is klaarbliikeliik niet van plan om de kennis making te hernieuwen. Hij had gelijk. De man, over wie ze het hadden, keek niet meer in hun richting en scheen geheel door ziin souper in beslag te worden genomen. Toer» hii op keek om een opmerking te be antwoorden, die zijn tafeldame had gemaakt, hield hii resoluut zijn ogen van ben afgekeerd. Tien seconden later kwam de kellner terug. De heer is de schilder Juan Badoisea, mijnheer. Badosca? Ja, mijnheer, de kunstenaar die het schilderij in de academie heeft geschilderd, waarover een ieder spreekt! Oh ik wist het wel-. Ik was er zeker vam, zei Stella biima snikkend. Ca-rlos antwoordde niet. Ziin gelaat was vertrokken en hard er» er lag angst in ziin ogen. Een ogenblik bleven allen zwiiigend zitten, toen verbak iuffrouiw Duero's stem de stilte. Stella beheers ie. Je kurnt hier geen huilbui krijgen. Het zal het beste zii-n, dat we heen gaan, denk -ik. Ca-rlos. als jii Stella wilt h-elpen? Carlos antwoordde niet, maar terwijl hij snefl ui't ziin stoel op stond. bood hij Stella ziin arm aam. (Wordt vervolgd) EGMOND B R. M. Hilda Haarlem Z. afgelegd tij» van de Liob, digden teger Directeur vi Pastoor A. gom, Pater Pastoor Hoo Deventer, B Bronner, be< Cuypers uit Aan het alt bers geassistei de St. Adelbei Dom Paulus als Presbyter Weleerw. Pati Visser, (beide; en subdiaken, diakens funge O.S.B. Prior nerabdii en O.S.B. De plechtigl de Pontificale Moeder Overs cessie naar he Klooster were door de Bisscl Hierna zette weging naar Moeder Overs rijk versierde tractus volgde ondervraginge waarbij zii ha aflegde, beki handtekening oorkonde en koorkap en sl ontroerend wi plechtigheden, Kerk op dit t kele vierkan priesterkoor ij den verricht. Na de Soler het ontroeren< dat de Bisschc ste, die wede processie naar geleid, door h haar midden 1 bii hii zich in haar richtte; Moeder, nu zi is geworden: v na en moge d alt.iid in dit hi De Liobast stilte verschok van Egmond E Een nieuwe t WIERINGE1 Wolbers uit d een dezer daj we) gezegd. 2 zij zich in te gratie naar O waar de heei staan hoopt ti baks- en druh NIEUW KA VOOR DIS- NAT. In verband nieuwe troepe: R.O.G.-gebouw huizen, waar ruimte nodig van manschap trictsbureau v; serve aan het plaatst naar de te Alkmaar. H- de Cirkel, wi fa. van der Li tigd, wordt tot De district; de Nationale 1 trict Noord-H joor J. Kropf, het nieuwe g maand betrek! MARKT SC De tong'bla; Noordhollands de boeren zitti ze neer of het misschien voo wijl ze mach heffpn in de t liaanse of De waap hef is g- Hu zo erg is a reren? Maar d de biggenma krulstaarten z voor de rester mand interesse vaarlijk is bee te kopen. Daai tevergeefs geli op 't "plein ror maar vaarzen Wel was er ee aanbod van ve rendeel van ze De beste ging f 1,50 p.p. va Brouwer teld exemplaar lie neer. Het is m le worstkoeigr zonder in tree f 450—f 650. kalveren was lijk groot, waa met plm. een f 1,per ke notering was f 25 tot f 55. schapen en o ook al niet bc belangstelling, del brachten i f 150 op, en de Op de paarder groter bedriji laatste tijd ge werkpaarden noteren van f de f 1000,—. i del vlug. prijs pond. Opmer bezoekers er c zijn gekomen, verband met zeer, of spruil toenemende zaaanheden o; Met zekerheid gen? Vermoe opgeld. Maar Schagens mid als hét toeval! aantal straatwe ge tot slechte Waaruit weer den, dat zelfs te lijden kam blaax.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6