Stichteres van Lioba - Stichting Daders roofoverval hebben bekend Om 't Nederlands kampioenschap 2e klasse kleinbiljart kader 38-2 CLOECK 47c 41c i kijken h kopen jij luisterrijk door de Bisschop geïnstalleerd Jonge Congregatie door Haarlems Episcopaat goedgekeurd Bijzondere toeslag overheidspensioenen Critiek uitgeoefend op minister Beel De Kleine na de tweede ronde vooraan met moyenne 26.08 Marktberichten Schoolgeld-reductie bij lager onderwijs VRIJDAG 14 MAART 1952 PAGINA 7 EGMOND BINNEN. Dezer dagen heeft de Moeder Overste R. M. Hildegardis Michaelis In de handen van de Bisschop van Haarlem Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers haar eeuwige geloften afgelegd tijdens een indrukwekkende plechtigheid in de kerk van de Liobastichting te Egmond Binnen, waarbij tal van geno digden tegenwoordig waren, o.a. Prof. Dr. J. C. M. Willebrandts, Directeur van het Philosophicum te Warmond als Visitator, Pastoor A. A. M. Kok van de St. Adelbertusparochie te Rinne- gom, Pater Levinus Verschueren O.F.M., de medestichter Em. Pastoor Hoosemans uit Amsterdam, Kapelaan Walraven uit Deventer, Burgemeester M. Niele van de Egmonden, Prof. Bronner, beeldhouwer uit Amsterdam en de kerkmusicus Hub. Cuypers uit Amsterdam. Aan het altaar werd Mgr. Hui bers geassisteerd door de Abt van de St. Adelbertusabdii te Egmond, Dom Paulus Andriessen O.S.B. als Presbyter Assistens, en de Weleerw. Paters Schopman en F. Visser, (beiden O.S.B.) als diaken en subdiaken, terwiil als tröon- diakens fungeerden Dom R. Ruys O.S.B. Prior van de Benedictij- nerabdii en Dom H. van Boven O.S.B. De plechtigheden begonnen met de Pontificale Terts, waarna de Moeder Overste in plechtige pro cessie naar het binnenhof van het Klooster werd geleid, waar zij door de Bisschop werd ontvangen. Hierna zette de stoet zich in be weging naar de kerk, waar de Moeder Overste plaats nam op 't rijk versierde priesterkoor. Na de tractus volgden de gebruikelijke ondervragingen door dè Bisschop, waarbij zii haar eeuwige geloften aflegde, bekrachtigd door haar handtekening onder de professie oorkonde en het opleggen van koorkap en sluier. Treffend en ontroerend waren de Liturgische plechtigheden, die door de H. Kerk op dit ogenblik op die en kele vierkante meters van het priesterkoor in alle luister wer den verricht. Na de Solemnele Hoogmis was het ontroerende ogenblik daar, dat de Bisschop de Moeder Over ste. die wederom in plechtige processie naar de slotpoort was geleid, door haar medezusters in haar midden liet opnemen, waar bij hii zich in enkele woorden tot haar richtte: „Ontvangt hier Uw Moeder, nu zii Bruid des Heren is geworden: volgt haar voorbeeld na en moge de Vrede des Heren altiid in dit huis blijven". De Liobastichting, in veilige stilte verscholen achter de duinen van Egmond Binnen, beleefde met Een nieuwe toekomst tegemoet WIERINGERWERF. De fam. Wolbers uit de Patrijsstraat heeft een dezer dagen ons dorp vaar wel gezegd. 25 Maart a.s. hopen zij zich in te schepen voor emi gratie naar Ontario, Canada, al waar de heer Wolbers een be staan hoopt te vinden in de ta baks- en druiveneultuur. NIEUW KANTOORGEBOUW VOOR DISTRICTSBUREAU NAT. RESERVE In verband met de legering van nieuwe troepen in het Alkmaarse R.O.G.-gebouw aan het Zeven huizen, waar alle beschikbare ruimte nodig is voor de legering van manschappen, wordt het dis trictsbureau van de Nationale Re serve aan het Zevenhuizen ver plaatst naar de Kanaalkade no. 59 te Alkmaar. Het oude gebouw van de Cirkel, waarin voorheen de fa. van der Laarschot was geves tigd, wordt tot dat doel verbouwd. De districts-commandant van de Nationale Reserve in het dis trict Noord-Holland-Noord, Ma joor J. Kropf, zal met zijn staf het nieuwe gebouw eind dezer maand betrekken. MARKTOVERZICHT SCHAGEN De tong'blaar waart over het Noordihollandse platteland. En de boeren zitten in angst en vre ze neer of het tempeest hun deur misschien voorbij wil gaan, ter wijl ze machteloos de vuist op heffen in de richting van de Ita liaanse of Deense vlakten, van waar het. Is gekomenOf het nu zo erg is als deze regels suge- reren? Maar dat 't erg is bewees de biggenmarkt vandaag. Elf krulstaarten zijn ey verkocht en voor de resterende acht had nie mand interesse, omdat het zo ge vaarlijk is beesten over de markt te kopen. Daarom zocht men ook tevergeefs gelde of verse koeien op 't "plein rond de kerk, of zelfs maar vaarzen of graskalveren. Wel was er een vrii bevredigend aanbod van vette koeien, het me rendeel van zeer goede kwaliteit. De beste gingen voor ongeveer f 1,50 P-P- van de hand. Slager Brouwer telde voor een pracht exemplaar liefst 1250 guldens neer. Het is maar niets. De enke le worstkoei^p schenen niet bij zonder in trek. Ze kwamen van f 450.f 650. Het aantal nuchtere kalveren was wederom ontzag lijk groot, waardoor de prijs weer niet plm een stuiver daalde tot f i per kg levend gewicht- De notering was bij matige handel f 25 tot f 55. De enkele vette schapen en overhouders konden ook al niet bogen op overdadige belangstelling. Bij een trage han del brachten de eersten f 120 a f 150 op, en de laatste f 90 tot 130. Op de paardenmarkt heerste een groter bedrijvigheid dan we de laatste tijd gewend zijn. Goede werkpaarden zijn gevraagd en noteren van f 500,tot dicht aan de f 1000,—. Slachtpaarden han del vlug. prijs f 1,tot f 1,10 .per pond. Opmerkelijk hoe weinig bezoekers er ditmaal in Schagen zijn gekomen. Houdt dat ook al verband met 't mond- en klauw zeer, of spruit het voort uit de toenemende omvang der werk zaamheden op land en bedri.if? Met zekerheid is het niet te zeg gen? Vermoedelijk doen beiden opgeld. Maar vast staat, dat Sohagéns middenstanders, zowel als het toevallig ook niet gTote aantal straatverkopers, een mati ge tot slechte dag hjebben gehad- Waaruit weer geleerd kan wor den. dat zeltfs een standwerker te lijden kan hebben van tong- blaar. deze feestdag, welke samenviel met het feest van de Benedictij ner Paus Gregorius, een gloriedag welke als zodanig ook in de Kro nieken van de Liobastichting zal worden beschreven. Op 4 Januari j.l. ontving de jonge Congregatie, in 1935 door de tegenwoordige Moeder Overste met Pastoor Hoo semans gestiGht, de goedkeuring van het Haarlem^ Episcopaat. Na Pasen zullen successievelijk ook de andere zusters, die daarvoor in aanmerking komen, geprofest wordèn. De Pauselijke goedkeuring kan echter over zeven jaren worden gegeven. De zusters thans 30 in getal leven hier volgens de regel Benedictus. Het voor- het, dagelijks koorge- van de H. naamste is bed, daarnaast brengen zij de dag door met het vervaardigen vap kunstproducten, louter religieuze, voorwerpen, benodigd voor de Liturgische plechtigheden en de Eredienst. Er is een handweverij, een pot tenbakkerij, een beeldhouwerij en een grafiekinrichting. Alle pro ducten, zuiver handwerk, zoals de paramenten, van zuivere zijde, en met goud en zilver bestikt, beel den, tapijten etc. moeten een hoge artistieke waarde vertegenwoor digen. gedachtig de regel van de H. Benedictus, wanneer Hij zegt, dat door het ware, het goede en het schone de mens moet opklim men naar God. Die de Eeuwige Schoonheid Zelf is. Bridge-nieuws BURGERBRUG Na de derde competitie-wedstrijd van de Bur- gerbrugger Bridgeclub luidt de stand: A-lijn: 1. Mej. Ans BruinGt. Visser 61.18%; 2. fam. Joh. C. Bruin 54.50; 3. fam. G. Radema ker 54.50; 4- fam. J. P. Geensen 53.36; 5. J. de GrootJb. Eriks 52.71; 6. Joh. G- Bruin—A.Boll 51.32: 7. fam. G. Appel 50.86; 8. Jn. VisserJ. Raven 50.00. B-lijn: 1. A. v.d. VliesJn. Vriesman 49.99«/n; 2. P. Bosman P. Ott 49.40; 3. mevr. OttM. Nanne 45.90: 4. Jb. BregmanP. Nanne 45.84: 5. fam. W. Boontjes 45.37: 6- Z.E. heer pastoor—S. P. Schilder 44.31; 7. Jb. de Beurs Alb. Schilder 43.91; 8. fam. Ko de Groot 42-45. ALKMAAR. Nog geen week, nadat in een eenzaam gelegen boerderij aan de Kanaaldijk onder de gemeente Bergen een overval werd gepleegd op de alleen-wo nende 66-jarige veehouder Piet Akkerman, had de politie de bei de daders in de cel opgesloten. Dit moge een lesje zijn voor de naïve- lingen van het gilde der zware jongens, die soms mochten menen ongestraft de woningen van be jaarde mensen te kunnen binnen-, dringen en zich te vergrijpen aan andermans eigendommen. Dank zij de uitstekende samen werking tussen het personeel van de groep Bergen der Rijkspolitie, de districts-recherche der Rijks politie en de Recherche van de Gemeentepolitie te Alkmaar en Amsterdam, is men er in ge slaagd. deze roofoverval zo spoe dig tot klaarheid te brengen. Onder leiding van de groeps commandant van Bergen, de heer Dieckman, die direct na de over val gewaarschuwd was, werd nog dezelfde avond, Dinsdag 4 Maart met het onderzoek begonnen. Hierbij werd gebruik gemaakt van politiehonden. Hoewel de re gen 't onderzoek naar de sporen ernstig bemoeilijkte, had dit toch resultaat: men vond in de nabij heid van de boerderij een stuk van een nylonkous die een der indringers over het gezicht had getrokken toen zii de heer Ak kerman overvielen- De ander had een lap stof voor zijn gezicht ge houden. Het spoor leidde naar Alkmaar naar de woning van de 24-jarige J.v.d.V., die evenals ziin 40-jarige mededader G.J.H. raeds enige veroordelingen ach ter de rug heeft. In de nacht van Zondag op Maandag werd de wo ning van v.d.V. omsingeld doch deze zag kans om in de duisternis te ontsnappen waarop waarschu wingsschoten werden gelost. In de loop van de morgen werd v.d. V. in een schuurtje nabij zijn wo ning gearresteerd. Uit liet onder zoek bleek dat de daders zich met. z'n tweeën op één fiets naar de bewuste boerderij hadden be geven en na de overval via een omweg naai Allernaar waren te- ruggefietst. vanwaar de oudste verdachte de 40-jarige G-J.H. naar Amsterdam vertrok, waar hii bij iemand inwoonde. Hij leeft n.l. enige tijd gescheiden van ziin echtgenote. Hierop werd de hulp van de Amsterdamse politie ingeroepen; het Spoor leidde zelfs naar Den Haag, waar tenslotte de met bloed bevlekte kleren van H. werden gevonden. Toen deze Dinsdag j.l. des middags door de inspecteur van de centrale recherche, de heer A. Prakke, op de hoek van de Warmoesstraat en de Oude Brug steeg, waar deze hem toevallig te gen het lijf liep, werd gearres teerde bleek, dat hij zi,ch van de buit, die 3 tot 4 duizend gulden bedroeg, geheel nieuw in de kle ren had gestoken. De beide daders hadden elkan der na de oveval nog eenmaal in Amsterdam ontmoet. De andere dader v. d. V. had een gedeelte van de buit reeds besteed aan de revisie van zijn motor. Het on derzoek heeft nog niet uitgewe zen of er van de buit nog iets over is. Deze v. d. V., die een oud-W.A.-man bleek te zijn, leg de gisteravond, nadat de politie erin geslaagd was het nodige be wijsmateriaal bijeen te brengen, een. volledige bekentens af. Op zijn aanwijzing werd in de berm van de landweg onder de gemeente Schoorl de revolver gevonden, waarvan hij zich op de avond van de overval bediend had om de heer Akkerman schrik aan te jagen. Achteraf bleek dat revolver toen niet geladen deze 436 dieren stierven door mond- en klauwzeer Het aantal sterfgevallen tenge volge van het mond- en klauw zeer bedroeg in de week van 2 t.m. 8 Maart 1952: Runderen 39, kalveren 126, biggen 246, var kens 23, schapen 2. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR; Rex: Morgen is te laat (14); Cinema Americain: Guadalcanal (18); Harmonie: Vader plukt de vruch ten (14): Victoria: De man in het zwart (18). SCHAGEN: Royal: Simson en Delila (18). was. Op dezelfde plaats werd ook een gedeelte van het door de da ders losgerukte vest van de heer Akkerman gevonden, dat zij in haast op hun vlucht hadden mee genomen.. Ook de tweede verdachte, de 40-jarige G. J. H., een oud-land- wachter, heeft een bekentenis af gelegd, zij het niet een volledige. Hij heeft de revolver als zijn ei gendom erkent en toegegeven de ze aan van der V. te hebben over handigd. ig toegegeven te hebben deelgeno- Hij neeft tot dusverre nog niet men aan de roofoverval en hij heeft verklaard eerst daarna van v. d. V. f 250,te hebben ont vangen. Het bewijsmateriaal is echter van dien aard, dat wel kan worden aangenomen, dat deze H. inderdaad met v. d. V. de over val heeft gepleegd. Beiden wer den vandaag voor de officier van Justitie te Alkmaar geleid. Of de beide gearresteerden ook debet zijn aan andere overvallen en inbraken die de laatste tijd in de omgeving zijn gepleegd, men denkt o.a. aan verschillende in braken in het Westerweg-kwar- tier te Alkmaar en de brutale roofoverval wellje het vorig jaar op drie oude mensen on een een zame boerderij in de Purmer werden gepleegd, heeft het on derzoek nog met kunnen uitwij zen. Er wordt echter in deze richting wel gezocht. Een derde verdachte, zekere P. die in ver band met deze overval aan de Kanaaldijk was gearresteerd bleek hierbij niet betrokken te zijn en werd al spoedig op vrije voeten gesteld. Hei RAUWE PAK voordeGEZINSWASl A B*V" act|ef Wit ROSE PAK voor de WOLWAS *4S .N-eur" >evat actiefV DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 16 MAART AVENHORN-BERKHOUT: Dok ter Reedijk te Avenhorn, telef. K 2294—225; Rayon West-Friesland (West): Dokter Bloem te Spierdijk, tel. K 2296204; Dokter Boeckhorst te Wognum, tel. K 2297215; Dokter Perwerda te Twisk, tel. 8. TWEEDE KAMER De minister van Binnenlandse Zaken. nrof. Beel. heeft gisteren in de Tweede Kamer od vragen van de heer van Sleen (Arb.) geantwoord, dat nog geen volle dige uitvoering kgp worden ge geven aan de wet tot verhoging van overheidspensioenen met een bijzondere toeslag In 75.000 gevallen kon deze verhoging zonder meer worden uitbetaald. Van de 25.000 geval len, die individueel moesten worden bezien, zijn er er inmid dels 21.000 afgewerkt. Er wordt naar gestreefd om bij de pen sioenbetaling, die in Mei valt, ook de nog resterende gevallen te hebben afgehandeld. De ver hoging van de bijzondere toeslag voor gepensionneerden is reeds aan alle betrokkenen toegekend. ZONDER GEVOLGEN DEN HAAG, 13 Maart De brief van de Minister van Binnen landse Zaken, naar aanleiding van de door de Kamer aangeno men motie-Donker betreffende de zittingsduur van het Parlement in tijden van staatsnood, werd van middag in de Tweede Kamer be sproken. Mr Donker (Arb.) uitte namens de grootst mogelijke meerderheid van de parlementaire enquête commissie, zijn teleurstelling over deze gang van zaken. Zijns in ziens had de Minister de commis sie voor de grondwetherziening moeten verzoeken om overeen komstig de wens van de Kamer een voorstel te formuleren. Zo als de vraag nu geformuleerd werd, kon het bü voorbaat dui delijk zijn, dat deze commissie zou volstaan met een verwijzing naar het eerder ingenomen afwijzend standpunt. Mr Oud (VVD) en de heer Schouten (AR) onderstreep ten deze critiek met bezwaren, waarin eveneens van .ernstige te leurstelling" werd gesproken. Minister Beel bleef van mening, dat hii juist had gehandeld. De grondwetscommissie zou op grond van de discussie in de Kamer tot een ander standpunt hebben kun nen komen. Verdere consequen ties had deze discussie niet. DE 25.000 's GRAVENHAGE.13 Maart. In de 515de Staatsloterii, vierde klas, tweede Hist, is op lot num mer 4545 een prijs van 25.000 gulden gevallen. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn van Zaterdag 15 Maart te 2 uur tot Maandag 17 Maart te' 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen: J. Kok, Hip- polytushoef, tel. 47; A. J. Bouw- mn, Winkel, tel. 225; A. P. Hoog kamer, Middenmeer, tel. 21; A. J. Koning, Schagen, tel. 435; T. Nau- ta, Wieringerwaard, tel. 262; J. Schreuder, Oude Niedorp, tel. 212; J. N. Veends, Breezand, tel. 250; J. F. Verheul, 't Zand, tel. 223 (b.g.g. K 2248—288) en E. v. Wie- ringen, Schagerbrug, tel. 214. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER De dierenartsendienst voor Zondag 16 Maart wordt waarge nomen door de heren N. J. Bouw man, Slootdorp, tel. 8 en E. P. Hakkesteeght, Schagen, telefoon K 2240—437. Van onze medewerker SCHAGEN Donderdagmiddag werd te Schagen het kampioen schap van Nederland, tweede klasse kleinbiljart, kader 382, geopend. Na een inleidend woord van welkom door de heer Pater, voorzitter van de organiserende vereniging, tot de verte- genwooralger van het bondsbestuur, de heer van Haaren, de acht deelnemers aan dit toumooi en in het bijzonder tot het gemeentebestuur van Schagen, opende burgemeester Wognum het kampioenstoumooï met een uiteenzetting over de oorsprong van de biljartsport. Wethouder Gorter, lid van de Vereniging Hollands Noorder kwartier, maakte de aanvangs- stoot, welke de eerste carambole was van dit tournooi, waaraan wordt deelgenomen door de na volgende spelers: Bakker van ..Wilhelmina" te Amsterdam: Barzilay van, „De Maasstad". Rotterdam; Heuts van „Kerk- rade" te Kerkrade; Hiemstra van „Maastricht" te Maastricht; Jan sen van H.G.L. te Helmond; de 'Kleine van S.A.S. te Zwolle; Lankhöf van „Ons Genoegen" te Hilversum; Wessels van „De Op timisten" te Alkmaar. Begonnen werd met de partij Hiemstrade Kleine en Lank höfBarzilay. In de derde beurt nam de 18-jarige de Kleine uit Zwolle met een serie van 69 een voorsprong op Hiemstra, die tot de negende beurt met een moyenne van nog geen 7 speelde. Inmiddels had de Kleine de voor sprong zodanig vergroot, dat na negen beurten de stand 59182 was. In de 10e en 11e beurt scoorde de Maastrichtenaar 47 en 48 caramboles. De Kleine ant woordde in de elfde beurt met een keurige serie van 76. Nog twee beurten en de Kleine had zijn eerste winstpartij geboekt met een moyenne van 23.07. De partij zag er als volgt uit; De Kleine 300 car. in 13 beurten, gem. 23.07, hoogste serie 76. Hiemstra 157 car., 13 brt., gem. 12.07, hoogste serie 48. In de partij LankhofBarzilay nam Lankhof in de derde en vierde beurt met series van 35 en 59 een voorsprong op Barzilay die met 2123 en 28 na vijf beurten een kleine achterstand had. De daaropvolgende drie beurten brachten voor de Rot terdammer geen punten. Bij deze speler was nog lang niet de juiste wedstrydvechtlust aanwe zig. Lankhof daarentegen kwam na de achtste beurt met series van 30, 31 eft 54 in een vrij sterk spel tot de verplichte 300 caramboles en liet Barzilay op 187 staan. De stand was als volgt: Lankhof 300 car. 14 brt. 21.42, gem. 59 h.s. Barzilay 187 ear. 14 b. 13.35 gem. 36 h.,s. De eerste partijen brachten 'n goed resultaat, doch de daarna volgende waren minder goed. Het beste resultaat behaalde Jansen van het district Helmond. De Amsterdammer Bakker kon zijn sipelkwaliteiten niet ont plooien. In 15 beurten 87 car. was voor deze klasse een slecht resultaat. Met series van 46 en 55 was de stand voor Jansen 206. Met nog series van 43 en 47 werd deze partij besloten. Bak ker had piet een goed gespeelde serie van 69 dê achterstand nog flink weten te verkleinen. Deze partji zag er als volgt uit: Jan sen 300 car. 19 brt. 15.78 gem'. 55 h.s. Bakker 208 car. 19 brt. 10,94 gem. 69 h.s. De partij HeutsWessels was van minder goed gehalte. Begon de Alkmaarder Wessels in de derde beurt met een goed ge speelde serie van 70, nadien werd geen behoorlijke serie meer ge maakt. 33 Beurten nam deze par tij in beslag. De vertegenwoordi ger van Kerkrade, die naar onze mening nog wel eens wat beters zal laten zien, bleef op 241 car. staan. Ook van Wessels zal men nog wel betere prestaties zien. Het resultaat van deze partii was: Wessels 300 oar. 33 b. 9.09 gem. 70 h.s. Heuits 241 car. 33 b. 7.30 gem. 38 h.s. Na de eerste ronde kwamen de avondpartijen. In deze partijen werd Wessels winnaar van Barzi lay in 19 beurten met series van 27. 39. 64 en 93. Barzilay kwam in deze partii met series van 36 en 66 tot 207 car. Wessels 300 car. 19 b. 15,78 geim. 93 h.s. Barzilay 207 car. 19 b. 10,89 gem. 66 h.s. De partii Hiemstra-Jansen werd een overwinning voor eerst genoemde met een klein verschil, n.l, 300276 M«^ series van 33, 57 er» 62 wist Hiemstra de kleine Jansen te slaan, die verschillende productieve series van 20 en 30 maakte en daardoor met zijn moyenne nog aardig op peil bleef. De Kleine uit Zwolle maakte de beste partij van d,e tweede ronde tegen Heuts, die geen kans zag iets te presteren. In 10 beur ten werd deze party beslist met een topserie van 119. Heuts behaalde slechts 32 car. Deze partij zag er als volgt uit: De Kleine 300 car. 10 b. 30 gem. 119 h.s. Heuts 32 car. 10 b. 3.20 gem 13 h.s. In de partii Lankhof-Bakker kwam eerstgenoemde als over winnaar uit de strijd in een sta biele productieve partii met een topserie van 59. na 15 beurten. Bakker moes: in deze oartii met 146 tevreden ziin. Lankhof 300 car. 15 b. 20 gem. 59 h.s. Bakker 146 car. 15 b. 9.73 gem. 56 h.s. De stand na dieze tweede ronde is als volgt: 1. De Kleine, 4 m.p. moyenne 26.08. 2. Lanklhof. 4 m.p. 20.68. 3. Wessels 4 m.p. 11.53. 4. Janeen 2 m.p. 15.15. 5. Hiemstra 2 m.p. 14.28. 6. Barzilay 0 m.p. 11.93. 7. Bakker 0 m.p. 10.41, 8. Heuts 0 m.p 6.34. Vandaag gaat de striid verder met de partijen HiemstraWes sels en Jansen-Barzilay en ver volger»; de KleineBakker en LankhofHeuts. Gouverneur Sfruycken in Nederland aangekomen De gouverneur van de Neder landse Antillen mr, A. A. M. Struyeken, is gisterenmorgen uit de West op Schiphol aangekomen. Ziin komst naar Nederland houdt verband met de komende Ronde Tafel Conferentie met de West. Ter begroeting was op de lucht haven aanwezig staatsraad mr. R, J. H. van Söhaïk. JAARVERGADERING K.A.B. CASTRICUM Bij de jaar vergadering van de KAB waren o.a. aanwezig de heer de Langen, districtsbestuurder en mej. J. Keessen. Tlhans telt de KAB 549 leden, dit is een grote vooruit gang. vergeleken bij vorige iaren. De leden werden aangespoord tot het jaarlijks KAB-bezoek aan de bedevaartplaats Heiloo. Even eens werd het lezen van katho lieke dagbladen ten zeerste aan bevolen- Volgens de gegevens hebben 5 moeders het rusthuis Nieuwenoord bezocht. De reisclub van de KAB zal dit jaar een reis organiseren naar Luxemburg. Het verdient, aanbe veling dat men de kinderen die de lagere school verlaten in Alk maar op het bureau beroepskeu ze laat testen. Er was een batig saldo van f 313,27. Mej. Jo Keessen luisterde met declamatie de vergadering op. Na de pauze gaf kapelaan P- Heemskerk een uiteenzetting over „Wij en bet Communisme". INENTEN IN ZIJPE ZIJPE. In de verschillende dorpen van de gemeente Zype wordt binnenkort weer gelegen heid gegeven om kinderen koste loos te laten inenten tegen pok ken. De kinderen mogen niet ouder zijn dan 1 jaar en niet verkouden. 't Zand: Vrijdag 21 Maart om 2 uur ten huize van dokter Ver heul. Schagerbrug: Woensdag 26 Maart van 2—3 uur ten huize van dokter v. Wieringen. Oudesluis: Vrijdag 21 Maart om 4 uur in de O.L. school. Schagerbrug: Woensdag 19 Maart om 3 uur in het Witte Kruisgebouw. Burgerbrug: Donderdag 20 Maart om hlf 4 in de O.L. school. Petten: Donderdag 20 Maart om half 3 in het V.V.V. gebouw. St. Maartensbrug: Woensdag 26 Maart ten huize van dokter van Slooten. Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Jacob J. z. v. T. Giliam en J. Mes; Joanna M., d. v. Jac. Bakker en J. M. v. d. Molen; Jan C., z. v. J. C. He kelaar en N. Zomerdijk. Ondertrouwd: G. J. ten Brug- gencate 'en J. Verfaille. 25 jaar autotochten voor ouden van dagen HEILOQ. Dit jaar bestaat het comité dat de jaarlijkse auto tocht voor ouden van dagen orga niseert, 25 jaar. De iubileumtocht belooft zo mogelijk nog aantrekkelijker te worden dan voorgaande jaren. Men verwacht weer ongeveer 300' deelnemers. Ook nu wordt weer een beroep gedaan op de ingezetenen een bij drage te geven. Van 16 tot 26 Maart wordt er door de comité leden met lijsten gewerkt waar voor toestemming is verleend door het gemeentebestuur. Bijdragen kunnen ook afgege ven worden bij Mevr. Bammens, Kennemerstraatweg 79, Mevr. v. Tricht, Stationsweg 53 en N. Ma- jolée. Sch. Hondsbosselaan 62 op wiens postrekening 524034 men §eld kan storten onder vermei ing „Autotocht ouden van dagen". RljWIELCLUB „5T. WILLIBRORDUS" SCHOORL - De afdeling Schoorl van „St. Willibrordus" vergader de in café Slykerman ter be spreking van de deelname aan de Stille Omgang te Amsterdam op 16 Maart a.s. De voorzitter, de heer J. Beu kers, sprak zyn tevredenheid uit over de opkomst en hoopte dat het aantal deelnemers aan de te houden bedetocht eveneens groot zal zijn. Hierna gaf de secretaris, de heer C.P. Schotvanger 'n ver slag van de gehouden Bondsver gadering te Alkmaar. De pen ningmeester, de heer C. Opdam kon de vergadering de verheu gende mededeling doen, dat het kassaldo momenteel f 68,03 be draagt, wat in verband met de viering van het 20-jarig bestaan van de rijwielólub op 7 April a.s. zeer goed van pas zal komen. De heier J. Beukers werd als voorzitter herkozen. In de vaca ture ontstaan wegens bedanken van de heer C. Opdam werd nu voorzien door verkiezing van de heer D. Goedhart. De voorzitter spoorde de leden aan propagandist te zijn voor de rijwielcluib en hun vrienden mee te brengen bij de tocht naar Am sterdam. Het vertrok werd be paald op Zaterdagavond om 7.15 uur, van het Verenigingsgebouw af. Verzocht werd om zoveel mo gelijk in clubverband bijeen te blijven, zowel heen als terug. PURMEREND. Bevelanders 1316; witlof 3154; rode kool 1422; savoye kool 8—14; groene kool 7.50; spruitkool 4056; boe- rekool 58; spinazie 69; sla 10; andijvie 6072; rode bieten 815 gare bieten 2833; winterpeen 10- uien 2128.40; prei 2437; Brabantse bellefleur 1028; cox orange pippin 32.60: goudreinet- te 3657; jonathan 2864; pre sent van Engeland 2058; zoete winterkroon 2041; wmterjan 29--52. GROOTEBROEK, 13 Maart 4ooo kg uien "rof 28; middel 27 27,50; dubbele 11,60: boeren kool 4, looo kg; 275o kg groene kool afw. 24,70; stek 15,10- WARMENHUIZEN 2900 kg ,gele kool 8,1011,10; 45ooo kg rode kool 13,50-22; 61ooo kg witte kool 810,50; 1400 kg uien 27—27,40: grof 28,90—29. AVENHORN, 13 Maart 45o kg spruitkool 2448; 13ooo kg rode kool 923,jO; 9ooo kg gele kool 6,5.010,70; 15oo kg groene kool 12,1029; 13.500 kg uien 2830,30; gewoon 2528,80; bie ten 28.000 kg I 25,70—26,40; II 19—20,50; III 10,90—12,20; mod- 10 14,4018,30: 25oo kg witlof I 53—60; II 47—54; III 38—43; 325oo kg peen II 23—27,60; III 20,60—24,20; IV 16—19,60; afw. 3 18: bieten lan« I 18,4020,40; 11 11,10—12,60; modjo 13,20— 16.60. LANGEDIJK 3ooo kg rode kool 21,7021,80; 15ooo gele kool 8,209: 9ooo kg witte kool 7 10,30: looo kg uien drieling 25,30 7oo kg prei 31,70; 4oo kg witlof I 60.60—61.10: II 50—50,80. NRD.-SCHARWOUDE. 1100 kg uien f 29.80, grote 30.60; 18.000 kg rode kool f 14—22.90; 3700 kg gele kool f 8.10—8.50; 117.000 kg witte kool f 8.40 10.70. BIJ MEER SCHOOLGAANDE KINDEREN UIT EEN GEZIN By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat een regeling beoogt van een reductie op het schoolgeld bij het Lager Onderwys, wegens schoolbezoek van meer dan één kind uit het zelfde gezin. Het ontbreken van een zodanige reductie in de hui dige regeling betekent voor de grote gezinnen een zware druk. Bovendien zal, nu bü het voor beradend Hoger en Middelbaar Onderwijs in een soortgelijke re ductie is voorzien, ten aanzien van de andere takken van on derwas eenzelfde gedragslijn moeten worden gevolgd. Voorgesteld wordt het ver schuldigd hedrag voor het L.O. te vermind.eren met een vierde dieel, indien twee of drie, en met de helft, indien vier of meer kin deren uit hetzelfde gezin by de aanvang van het tydvak. waar over het schoolgeld is verschul digd, leerling zjjn van een school voor Lager Onderwijs (Kweek- schoolonderwys daaronder begre pen), Niiverheidsonderwy's, Mid delbaar Onderwijs, Voorbereidend Hoger Onderwys of Hoger On derwys in Nederland, voor zoveel het onderwys buiten de avond uren wordt verstrekt. Na goedkeuring zal de Wet voor het eerst toepassing vinden den op het schoolgeldjaar, dat op 1 Januari 1951 is aangevangen. MEER VRIJWILLIGERS VOOR NATIONALE RESERVE Blijkens de laatste opgaven van vrijwilligers voor de verschillen de diensten van de Nationale Re serve is er een groeiende belang stelling onder de jongeren waar te nemen voor de vrijwillige dienstneming bij de Nationale Re serve. De aanmeldingen zijn voor al de laatste maanden belangryk toegenomen. Hieruit bly'kt wel, dat de propaganda van het Insti tuut Steun Wettig Gezag effect sorteert. EEN KIJKJE IN 'T VERLEDEN TUITJENHORN De NKJB heeft er slag van avonden te or ganiseren, die belangstelling trek ken. Ook nu was -de grote zaal van het Verenigingsgebouw weer flink bezet met talryke iongeren en vele anderen, ditmaal om te Ijusteren naar de heer A. Mek ken uit Alkmaar, die een interes sante causerie hield over ons kerkdorp in de voorbije eeuwen. Hij veTtelde ons tal van bijzon- derbeden uit eeuwpn geleden. Een felle strijd is gevoerd om 't geloof uit te roeien en 't kwam zover, dat de Noordkop vgn Nrd.- Holland missiegebied werd. Ten slotte kon na vele wederwaar digheden in 1858 een nieuwe, de tlhans nog bestaande kerk wor den gebouwd, zodat we over zes jaar het eeuwfeest kunnen vie ren. In November 1852 werd het RK. kerkhof in gebruik geno men. Op dit kerkhof werd in 1859 de eerste priester begraven. Onze tegenwoordige herder is de 31e pastoor van Tuitjenhorn. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een ruim gebruik gemaakt. Laai; IIO Alkmaar kledermakers WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN BROEK OP LAN'GENDIJK De handel in bewaargroente was weinig beter dan de vorige week. Bii de rode kool moesten vooral de grotere sorteringen enig ver hes nemen, grote kool daalde in prijs tot 14 cent en middelgrote van 2 kg tot 17 cent. Kleine rode kool bleef vrij goed priishouden, met 22,90 als hoogste notering. Oqk in de gele kool was de han del flauw, zodat minder goede grote kool herhaaldelijk niet ver kocht kon worden. Öp 11 Maart is men weer begonnen te verla den voor een nieuwe (beperkte) compensatie-transactie met de Oostelijke zóne van Duitsland. Hierdoor kwamen grote gele weer boven de 8 cent te liggen en werd de handel wat beter. Het gelukte echter niet om ook de handel in de kleinere soorten te animeren, hierin bleef de stem ming zwak met 12.20 als hoogste markt. Grote Deense witte wer den eveneens voor Oost-Duits- land gekocht voor ruim 8 cent: in het kleinere goed ging weinig om en noteringen boven 10 cent behoorden tot de uitzonderingen. Groene kool blijft een zeer ge vraagd artikel, voor goede ex port-kwaliteit werd tot 31,40 be taald. Uienpryzen. bleven m hoofd zaak onveranderd, voor middel soort ex irt-uien werd rond 30 cent betaald, de aanvoeren ne men spel af. Bieten en peen wor den practisch niet meer aange voerd, alleen Avenhorn en O'b- dam hebben in deze artikelen nog enige voorraad. Witlof-aanvoeren namen nog weinig V>e, de prijs daalde iets, voor lof 1 werd \üan 50 ot. 60 cent betaali

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7