Mg et Hoogheemraadschap blijvers voortbestaan? Voorstellen aan de Raad In kleurloze wedstrijd ging Grasshoppers onder Ajax wao 6( Sympathiek opera-concert van jeugdige vocalisten ALKMAAR EN OMSTREKEN Gemeente heeft overtollig geld MODEFLITSEN Nederl. première in Alkmaar schoenen-show Vroom Dreesmann Alkmaar J Duitse kolenboot op Waal aangevaren DONDERDAG APRIL V/oorjaars Modeshdu/ JEUGD EN MUZIEK Jan Handerson de grote verrassing L.T.B. kring Alkmaar Scheepsberichten LEVEND VOEDSEL Groningse meisjes verslaan Rotterdam Succes won met 7-1 Marktberichten in e Vier cli bovenc hi /AU I I M/"\ Z. ivi/"V\l NUAU I IVI/A/AK I I VI)2. ALKMAAR B. en W. stellen de raad voor, het bestuur van de Chr. Scholen credieten te verle nen voor de aanschaffing van ver duisteringsgordijnen in het locaal van de 4e klasse der Juliana- school (u.l.o.), welk locaal tevens gebruikt zal worden als film- locaal. Tevens om de gevraagde medewerking te verlenen aan het bestuur van de R.K. Jongens scholen, voor aanschaffing van schoolmeubelen, schoolboeken etc. voor de St Laurentiusschool (v.g.l.o.) Voorts wordt de raad voorgesteld te besluiten B. en W. te machtigen tot 31 December 1952 tijdelijk overtollige gelden van de gemeente uit te lenen aan publiekrechtelijke lichamen en aan de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten te Den Haag tot een be drag van 1.000.000,tot het tiidstip, dat de gemeente ze weer nodig heeft, tegen een rente van 1 7/8 pc per jaar. Zoals bekend worden de uitkeringen uit het gemeentefonds, waarop de ge meenten nog aanspraak kunnen maken over de jaren '48, 49 en '50 op een geblokkeerde rekening bi.j het Rijk geboekt. Over '48 is uit dien hoofde ten name van de gemeente Alkmaar 615.372,66 geboekt, waarvan op 5 Decem ber '51 ten bate van de gewone dienst van 1951 64.875,25 tot uitkering is gebracht. Het reste rende bedrag, 550.497,41 is, in gevolge een voor alle gemeenten geldende maatregel, vrij gegeven op 18 Febr. j.l. Dit, gevoegd bij het beschikbaar komen van de opbrengst van de 4 pet obligatie lening van 2.500.000,heeft tot gevolg, dat de gemeente geduren de korte tijd beschikt over gel den, die zij niet terstond kan aanwenden. Ingekomen stukken Onder de ingekomen stukken bevinden zich brieven van de heer W. K. Bos, waarbij hii ont slag neemt als lid van de gemeen teraad en waarbij de heer G. W. de Jong is benoemd verklaard tot lid van de gemeenteraad. De heer de Jong. die verklaard heeft, deze benoeming te zullen aanvaarden, zal in de eerstvolgende raadsver gadering worden geïnstalleerd. De raad heeft indertijd het verzoek van het bestuur1 der Chr. Scholen, om gelden voor de aan schaffing van een Gestetner- stencilmachiïie ten behoeve van de Julianaschool afgewezen. Het bestuur is in beroep gegaan bij de Kroon; nu is een schrijven binnengekomen waarbij wordt meegedeeld, dat bij K.B. van 10 Jan. dit beroep ongegrond is ver*- f Advertentie' De in 1951 zo populair geworden modeflitsen zullen ook dit voor jaar weer gehouden worden. Op Vrijdag 2a Maart a.s. te 2.15 uur n.m. zullen enkele manne quins U in onze gezellige lunch room de nieuwste voorja&rsmodel- len tonen ende prijzen zullen U beslist meevallen. De toegang is natuurlijk vrij. Voor het eerst bij het Nederlandse publiek introduceren wij een eveneens in onze luchroom Dit originele evenement zult U niet willen missen. Houdt daarom Vrijdag 4 April a.s. 2.15 uur n.m. vrij. Ook hiervoor vrij eritrée. Distriets-kegelwedstrijden ALKMAAR. Gisteren is te Haarlem de eerste van de twee districtswedstrijden gehouden. Op de eerste baan hebben de Alk- maarse kegelaarsters en kegelaars voortreffelijk hout gemaakt, doch de meesten stelden op de tweede baan teleur. Het resultaat was: Tientallen heren: 1. Haarlem 1933; 2. Allernaar 1916; 3. Amster dam 1802; 4. Gooi en Eemland 1629. Dames vijftallen: 1. Haarlem 835; 2. Gooi- en Eemland 825; 3. Alkmaar 811; 4. Amsterdam 769. Clubkampioenschap: 1. O.D.O. (Haarlem) 984; 2. 1937 (Amster dam) 890; 3. O.K.A. (Alkmaar) 885; 4. Houdt Plank (Bussum) 877. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Voor het eerst woonde gisteren de nieuwe gees telijk adviseur, Rector v.d. Zalm een thuiswedstrijd bij. Hi.j mocht ons eerste niet zien overwinnen; de jongens moesten het met 31 tegen de robuste Texelaars af leggen; zii hadden beter verdiend, want zij deden, vooral het laatste kwartiertje hun best. Zij konden zich toch nog op de 5e plaats handhaven. Het 3e wist zich door een 41 overwinning op Watervogels 2 veilig te stellen; het 5e sloeg Alkmaar 4 met overtuigende cij fers (52). De Junioren zorgden voor een klinkende overwinning, 70 liefst, op Vitesse; hun laat ste kwartiertje was echter niet het beste. In- het Adspirantenkamp verlo ren de B-tjes van Kolp. Boys a met 30. Adsp. d vergrootte zijn kans op het kampioenschap door een 02 overwinning op HSV b. Met dezelfde cijfers wonnen de „effies" van Kolp. Boys b. En tenslotte moesten de i-tjes met 115 onderspit delven tegen hun clubgenoten de i-tjes. Zater dag a.s. gaan deze laatste in de Overdie het kampioenschap be twisten aan Adsp. h. Dat zal daar soannen. Tot vanavond op de clubavond in het Kaj ottershuis. SUPPORTER klaard. Vervolgens een schrijven van 18 detaillisten in tabaks fabrikaten en rokersbenodigd heden, met het verzoek de win kelsluiting op Zondag voor hen op te heffen, waarbij B. en W. voorstellen, dit verzoek af te wij zen, omdat de winkelsluitingswet dit niet toelaat. Vervolgens een schrijven van de heer P. de Boer, om zijn winkel aan de Heul 26 op Zondag van 1115 uur geopend te mogen houden voor verkoop van koek, chocolade en suiker werken, waarop B. en W. voor stellen, dit verzoek in hun han den te stellen om bericht en raad. Namens vele bewoners van het Rilsevoort en de binnenstad ver zoeken de heren H. A. Swart en L. Prins het doorgaande zware vervoer door de binnenstad te verbieden. Voorts stellen B. en W. voor eervol ontslag te verlenen aan de heer A. Prins als direc teur en leraar Duits aan de Han delsavondschool en als leraar Duits aan de Handelsschool, met ingang van 1 Sept. a.s. Tenslotte stellen B. en W. voor, eervol ont slag te verlenen aan de heer D. J. van der Meulen als onderwij zer aan de Nicolaas Beetsschool en aan Mei. J. de Graaf, als on derwijzeres aan de Vondelsschool. SIMON C. JANSEN VERLAAT ALKMAAR ALKMAAR. Zondagmorgen heeft de organist van de Grote Kerk, de heer Simon C. Jansen, die enige jaren als organist aan de Grote Kerk verbonden is ge weest, na de kerkdienst afscheid van Alkmaar genomen. Hij werd door ds. Wesseldijk gehuldigd, voor het vele werk op muzikaal gebied voor de Ned. Herv. Ge meente gepresteerd. Tal van an dere stadgenoten hebben voorts een prettige herinnering, aan de prachtig voorgedragen orgelbe spelingen, die hij bij tal van ex cursies naar de Grote Kerk ten gehore heeft gebracht. De heer Jansen is nu als organist ver bonden aan de Westerkerk te Amsterdam. D.A.W. VERSLOEG NEREUS-PLOEGEN Ad Boxem aan oog gewond ALKMAAR. Zondagmiddag heeft DAW in de Alkmaarse Overdekte met 52 van Nereus II uit Zaandijk gewonnen. Al spoedig hadden de Alkmaarders een 4—0 voorsprong door doel punten van v. d. Horst, een kogel van Ekkel, een ver schot van Boxem en een goede bal van Blankvoort. Bij een doelworsteling vöor het Nereus-heiligdom werd Ad Boxem vrij. ernstig aan de oogbal ge wond, waardoor hij vervangen moest worden door Bloothoofd. DAW verviel nu in individualis tisch spel, dat geen enkel doel punt opleverde. Na een tegen- punt van Nereus wist v. d. Horst uit een strafworp de. stand op 51 te brengen. Kort hierop liet doelman Slikker zich verschalken door een doorslagbal, zodat het einde kwam met 52. De DAW-adspiranten hadden in een voorwedstrijd Nereus b met 110 klop gegeven. De goals werden gemaakt door Cloeck, Riet en Besse. Vooral in de eerste helft werden er nog veel kansen verspeeld door te individualistisch spel, terwijl men bij waterpolo juist de kansen schept door snel samenspel. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ONZE STAD Alkmaar. Naar wij nader vernemen zullen H. M. Koningin Juliana en Z. K. II. Prins Bern- hard met het koninklijk motor jacht „Piet Hein" op Vrijdag 20 Juni des morgens om kwart voor elf in Alkmaar arriveren. Het jacht zal aan de Bierkade lig plaats kiezen. Om twee uur vertrekt het ko ninklijk paar uit onze stad voor zijn bezoek aan West Friesland. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jo hannes C. z. van J. C. de Groot en C. Rood; Emmerenfiana M. d. van H. Majoor en E. Haring; Ge- rardus N. J. z. van A. Snel en M. A. Beentjes. Overleden: Hendrik Bruiin, 76 jaar, wed. van A. Zwart; Lou- rens Liefhebber, wednr. van J. de Jong, 83 jr. en Henderilcus Wetterauw 62 jr. geh. met D. P. v. d. Roest. Naar eerst thans bekend ge worden is, heeft de „Albert Cuyp" een 2.000 ton sleepboot uit Rot terdam, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op de Waal nabij Ubbergen-Beek de Duitse kolen boot Gebr. Stumm VII aangeva ren. De Duitse boot, eên 950 tonner, kwam van Duisburg met een la ding steenkool. Enkele minuten na de aanvaring zonk het schip. De linkerzijde was geheel open gereten. De bemanning heeft zich op tijd in veiligheid weten te brengen. Naar de oorzaak van de aanvaring wordt een onderzoek ingesteld. (Advertentie) HOOGTEPUNT VAN HET SEIZOEN t Aangeboden door: GERARD WORM'S DAMESZAAK Het laatste nieuws der grote mode zullen wij U tonen op onze unieke Modeshow in de Schouwburgzaal van 't Gulden Vlies. Elegante mannequins brengen U de nieuwe collecties van de vooraanstaande Engelse en Zwitserse huizen. Ook op het gebied van sport- kleding wachten U vele prettige verrassingen! Worm's Modeshow moogt U niet missen. Houdt 3 April vrij. Reserveer ttjdtg Uw plaatsen. Telefonisch onder nr. 2943 of schriftelijk aan ons adres: GERARD WORM'S DAMESZAAK Langestraat 38 Alkmaar ALKMAAR. Dank zii de acti viteit van de afd. Alkmaar „Jeucd en Muziek" werd Zater dagavond in de Aula van het Gymnasium een over het alge meen geslaagd opera-concert gegeven. Het svmDathieke van deze avond was wel. dat ze niet vooraf werd gegaan door over dreven reclame's en ook niet de nretenti» had een bijzondere kunstzinnige gebeurtenis te ziin Een vijftal jonge zangeressen en zangers, allen nog aan het be gin van hun loopbaan, kwam zich aan ons voorstellen, in een operaconcert, waarvan het pro gramma wel wat overladen kon worden genoemd. Het waren: In de kringen van boeren en tuinders heeft men er zich al va ker over beraden of het voortbe staan van de Waterschappen en vooral van het Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier in deze tijd nog wel zin heeft. Vooral de steeds stijgende lasten van deze lichamen, die uiteraard natuurlijk gelijke tred houden met de steeds kostbaarder wor dende materialen en hoger wor dende salarissen, brengt de boe renbevolking wel eens zorgen. Hoge lasten. „Waarom moeten wij zulke ho- •ge lasten opbrengen," zo vraagt men zich af. Doch de plattelands bewoner, di© meent alleen op te moeten komen voor de water schapslasten vergeet, dat niet hij het is, die het meeste geld voor deze lichamen op brengt. De agrarische .bevolking brengt 43 °/o van de omslag op; 57 van de inkomsten van de waterschap pen komt van de belasting op gebouwde eigendommen. Het me rendeel komt dus van de stad, die een even groot belang bij cie waterkering heeft als 't platte land. En daarnaast zitten we dan nog altijd met de financiële ge volgen van de watersnood in 1916 waarvoor 30 milljoen nodig is ge weest, waarvan 10 millioen door Rijk en Provincie werd gedragen. Grote zorgen. Da» twee Hoogheemraadschap pen, Noordhollands Noorderkwar tier en de Uitwaterende Sluizen, zorgen nu voor de Zuiderzee-di.j- ken en de Hondsbosse. De eerste is in de loop van de geschiedenis al 56 maal bezweken en vraagt steeds de aandacht, zij het nu in mindere mate, nu de Afsluitdijk het water voor een groot deel be dwingt. De laatste vraagt ieder jaar rond f 200.000 voor onder houd. En dat wordt goed verricht al hebben sommige landbouwers wel eens het idee, dat men het op de sloffen af zon doen. Dat is geenszins heit geval, doch men be denke, dat aan de zeewering niet de gehele dag kan worden ge werkt men is afhankelijk van het getij. Dit alles zette de heer G. P. Roeleveld, Hoogheemraad van het N.H.N-K. uiteen op een bij eenkomst van de kring Alkmaar van de LTB, waarop verschillen de misvattingen over het Hoog- heiemraadschap werden rechtge zet. Men kwam tot de conclusie, dat de belangfiVbenden bii het Hoogheemraadschap in dit li chaam zeggenschap hebben, het- gf4en bij Rijk of Provincie anders ligt. Hej nut van de waterschap pen en het Hoogheemraadschap, die vaalt zelf werken, en goedko per, uit kunnen voeren, kwam dan ook op deze bijeenkomst wel vast te staan. Ook de huiseigenaren' die van de stijgende lasten het meeste te lijden hebben en die met een vertegenwoordiging uit Zaandam waren gekomen om zich te beklagen over de financiële politiek van het Hoogheemraad schap, konden van de noodzaak van het bestaan en van de rede lijkheid van de heffingen over tuigd worden, al moesten zij er wel de nadruk op leggen, dat het water hen tot de lippen wasgeste- gen. Met nadruk wees de vergade ring op de noodzaak, de duinreep benoorden Petten te versteirken. Die is, zoals de laatste jaren is ge bleken. zeer slecht en de boeren in Noordbolland, doah zij niet al leen, houden hun hart vast. De rest van de vergadering werd bestead aan het bespreken van nachtvoorwaarden en onbillijkhe den, die zich voordoen bij het ver kopen van boerderijen. Er is op het ogenblik echteer een wet in voorbereiding die deze materie nader zal regelen. Inlevering van vacanHebonnen voor de landbouw 'T ZAND. In de week van 5 t.m. 12 April 1952 wordt door het Vacantiefonds voor de Land bouw de gelegenheid gegeven voor Pasen tot een bedrag van f 25.aan vacantiebonnen te ver zilveren bij de plaatselijke pen ningmeester, de heer P. G. Raat- gers te 't Zand. POOLS PROTEST TEGEN V.S. WARSCHAU, 16 Maart (A.P De Poolse regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij een nieuw protest bij de Amerikaanse regering heeft ingediend betref fende de „onwettige vasthouding van een aantal Poolse kinderen in de Amerikaanse zone van Duitsland. Trudi Junker sopraan; Tini de Bree sopraan, Elsa Minden mez zo-sopraan, Jan Handerson tenor Bernd Süsskipd bas-bariton, met piano-begeleiding van Lyda Claus. De vocale prestaties van deze avond droegen alle het kenmerk van een gedegen opleiding en er viel reeds zeer veel goeds aan zangkunst en voordracht te waar deren. Dat enkele van de execu tanten nog wat „los" moeten komen van de schoot, laat zich denken maar'daar zal de practjjk wel voor zorgen. We hadden zelfs het genoegen on deze avond, één waarlijk verrassend» ontdekking te doen nl. in de nersoon van Jan Han derson. Een jonge' zanger in het bezit van een praëhig tenor-geluid, en die die ware opera-flair in zich heeft. Een zanger, welke men met vrij grote zekerheid een suc cesvolle toejeomst kan voorspel len. De niet minder dan vijfen twintig aria's, duetten, kwartet ten afzonderlijk te bespreken zou ondoenlijk zijn; daarom zul len we ons tot een keuze be palen. De aria uit „Titus" van Mozart voor sopraan werd stijlvol ge zongen. Een goede dramatische uitdrukking verkreeg ook een sopraan-aria, uit Madame But terfly" van Puccini. De mezzo sopraan had uitstekende momen ten in een Aria uit „Samson et Dahlila" van Saent-Saëns. De bas-bariton zong zeer muzikaal een aria uit „Nabucco" van Ver di. De tenor schitterde wel het meest in „l'Elisir d'amore" van Donizetti en „de Cavatine" uit Gounod's opera „Faust". Het kwartet uit deze opera werd ook zeer verdienstelijk gezongen. De piano-begeleidingen werden door Lyda Claus grotendeels zeer vaardig en goed gespeeld. De heer Trudus Teves gaf een beknopte toelichting op de tek sten. Daar deze avond een pae- dagogisch karakter had, zou het misschien goed zijn geweest, in dien er ook iets was gezegd over het operaconcert in het algemeen, nl. dat dit artistiek niet hele maal verdedigbaar is, omdat de vocale melodieën, buiten die sfeer worden geplaatst, waarin ze thuis horen, en door de compo nisten zijn gedacht. De belangstelling was groot, en de jeugdige opera zangeressen en zangers hadden veel succes. „Jeugd en muziek" kan een in teressante avond noteren. W. SCHREURS Alamak 15 van R'dam te Cal cutta; Alhena 14 v. Santos naar Montevideo: Alphard 15 te San tos verw.; Bali 14 van Priok naar Belawan; Caltex Utrecht p. 14 Algiers; Ceronia 15 Melbourne verw.; Jagersfontein 14 van Sout hampton naar AntwerpenKota Inten p. 14 Ouessant; Lekkerkerk 14 van Bombay naar Colombo Luna 14 van Antwerpen te R'dam v d Levant naar A'dam; Maas- kerk 14 van Dakar naar Free town; Maasland p. 14 Victoria naar Montevideo; Male a 14 n.m. te Port Said; Merwede 15 van Hamburg te Bremen; Oranje 15 rede Belawan verw. Singapore. (INGEZONDEN) Geachte Redactie, Regelmatig treffen wij in vele bladen propagandistische adver tenties aan voor het gebruik van fruit, zoals aardbeien, kersen, bessen, appelen, peren, pruimeh, druiven enz, enz. Deze adverten ties beogen de bevordering van het gebruik van Nederlands fruit en dit heeft zeker z'n goede zijde. Niet alleen dat onze fruitkwekers gebaat zijn bij dagelijks gebruik van fruit door de bevolking, het lijkt ons toe. dat het belang van dé consument nog'groter is. Want als we weten, dat de mens in de oertijden (zo'n 100.000 jaar lang) moest leven van rauwe vruchten, noten, knollen e.d. en dat de mens van de laatste paar duizend jaar van dat pad afweek en be gon met dieren aan het spit te braden en brood te bakken, dan valt hieruit gemakkelijk af te leiden, dat de mens zich oor spronkelijk voedde met „levend voedsel"; het vuur was de toen levenden niet ten dienste. En al gaat het blijkbaar in een cultuurstaat als onze huidige, niet gemakkelijk dit voor 100% na te volgen, wij zijn er van overtuigd dat wij, als wjj onze oorspronke lijke voeding zo dicht mogelijk benaderen, veel ziekten en kwa len kunnen voorkomen. Richten we onze blikken op de tegenwoordige mensheid! Niet al leen heeft de fultuur meege bracht, dat de maatschappij door en door „ziek" is. ook het aantal ziekten onder mensen, dieren en planten is groot en neemt nog steeds toe. Hoe tot genezing te komen? Gemakkelijk schijnt dat niet. Maar als wij ons nu tot de mens bepalen, dan moet volgens de Deense arts Kristine Nolfi, gene zing zeer goed mogelijk zijn. Vóór mij ligt haar werkje „Le vend voedsel" met een voorwoord van de oud-Directeur van de Keuringsdienst van Waren, Dr. W. F. Hesselink. In dit werkje ontsteekt genoemde mèdica ons een licht, als zij zegt dat als ci vilisatie-ziekten ziin te beschou wen de hoofdzakelijk door ver keerde voeding en leefwijze ont stane chronische degeneratieziek- ten, nier-, lever-, maag- en darm ziekten, stofwisselingsziekten, kan ker, zenuwziekten, slechte ogen Dr. Nolfi ontdekte destijds bij zichzelve begin van kanker. Door het gebruik van rauwe vruchten en groenten genas zij zich hier van. Dat het inderdaad kanker was geweest, moesten haar col lega's na microscopisch onder zoek in het Finsen-instituut te Kopenhagen constateren.' En dit is niet een alleen staand geval van haar succes. Tal van lijders aan kanker, suikerziekte, asthma, leverziekte, enz., enz. geneest Dr. Nolfi in haar sana torium Humlegaarden door het gebruik van rauwe vruchten enz. en reeds neemt het aantal aan hangers van haar methode onder medici ook buiten de Deense grenzen toe Van een leien dakje gaat dit evenwel riet, want de officiële geneeskunde in haar ge heel erkent haar methode (nog) niet. Wjj brengen millioenen bij el kaar voor het kankeronderzoek, omdat de bestrijding zo ingewik keld schijnt. Wij denken daarbij aan Goethe, die gezegd moet heb ben, dat de mens zich ergert aan het feit, dat de waarheid zo een voudig is. En permitteren wij ons bij gelegenheid niet de satirische vraag: „Waarom eenvoudig ge daan als het ingewikkeld ook gaat?" Het ligt buiten het bestek dezer regelen de inhoud van genoemd werk te bespreken, nog daar gela ten de vraag of steller dezes daartoe bevoegd is. Maar hij be hoort met reeds vele anderen tot de overtuigden van het grote nut en de belangrijkheid van het ge bruik van rauwe vruchten, enz. Vandaar ook zijn mening dat het gebruik daarvan niet slechts de producent ten goede kan komen, maar dat dit in nog meerdere mate het geval is met de consu ment. En als wij het oor te luisteren leggen bij de moderne voedings- physiologie, dan is het verblij dend, dat deze met het advies „Eet rauw fruit niet na, maar vóór elke maaltijd" ons ook in de gewenste richting wil leiden. Mogen deze enkele regels het nut van bedoelde reclame stimu leren tot heil van allen, want: Wie de maaltijd begint met fruit, houdt de dokter het langst zijn woning uit" Schellinkhout J. MAARSE ZWEMWEDSTRIJDEN IN DEN HAAG Het is een goede gedachte ge weest van de Haagse Zwemver eniging DVZ om op het program ma van haar jubileumweustrij- den twee interessante tweekam pen te plaatsen. De vertegen woordigende damesploeg van de kring Rotterdam kreeg het op te nemen tegen de Groningse meis jes, terwijl de Groningse heren- ploeg strijd kwam leveren tegen de beste zwemmers van de knng Den Haag. Met Koosje van Voorn, Jannie Rubingh, Rika Bruins, van der Veen en Elzinga hadden de Noor derlingen oen sterke ploeg, waar aan slechts ten Thije ontbrak. Bij de Rotterdamse dames mankeer den Irma Schuhmaciher en Joke de Korte. Kennelijk een te zware aderlating, want de damesploeg van Groningen plaatste zich in de eindstand van de tweekamp eerste met 908.4 tegen Rotterdam 925-5 punten. Bii de heren luidde, de uitslag: 1. Den Haag 1808 put. 2. Groningen 1851.1 put. Op de 400 meter vrije slag he ren kwam geen der deelnemers tot grootse prestaties. Elzinga (Gron.) werd eerste in 4.596. Vanzelfsprekend bijna was de zege van Jitse van der Veen op de 100 meter rugslag heren. Na zijn 1.07.9 van de avond tevoren iri Dordrecht, lag een zeer goede tijd niet in de verwachting. Bo vendien had de Leeuwarder wei nig strjjd te leveren tegen Schlin- geman en Wittermans en 7.09.7 was voldoende voor een gemak kelijk verworven eerste plaats- Bii de 100 meter vrije slag tik te van der Zee als eerste aan in 1.02.4. De fraaiste strijd werd gele verd op hetzelfde nummer voor dames. Nel Garritsen nam na de start de kop, maar nog voor hei 100-meterkeerpunt ging Rika Bruins haar met haar krachtige armslag voorbij. De Rotterdamse zwemster werd nerveus en begon onrustig te zwemmen, terwijl de Nederlandse kampioene steeds verder uitliep. Met 2.575 bleef Rilca Bruins ruim onder haar tot dusver beste persoonlijke presta tie (2.58.8). Koosje van Voorn bleef na het startsignaal voor de 100 meter vrije slag op het startblok staan. Zij was op het moment van het fluitje niet klaar geweest en had verwacht dat de start wel zou worden herhaald. De jury be zweek voor haar argumenten en liet haar alsnog alleen over de baan gaan. Het bleek voor het Groningse zwemstertje geen be zwaar om met haar uitgesproken lelijke slag een tijd te laten af drukken van 1.07.6. Hiermede verbeterde zij haar persoonlijk record mat 0.2 seconde. Het zal de sportcommissie van de KNZB hoofdbrekens kosten om voor de Olympische spelen een 4x100 me ter estafetteploeg saimen te stel len. Al eiven fraai was de overwin ning van Ria van der Horst op de 100 meter rugslag, met 1.14.4 bleef zii precies twee seconden voor Jannie Riibingh. VERDIENSTELIJK CEL1JK SPEL VAN R.K.V.V.S. TEGEN K.S.V. Reeds direct ontstaat een le vendige wedstrijd, met VVS in de aanval. Maar door gelbrelk aan schietvaardigheid werden goede kansen gemist. Na eniige goed genoïhen corners komt KSV op zetten, maar rechtsback Appel weet steeds redding te brengen. Een corner van VVS wordt in- fesehioten, maar keeper Spren- eling slaat juist op tiid deJoal weg. Na de rust komit KSV "ge weldig opzetten. Vooral de aan vallen van rechts zijn zeer ge vaarlijk. Een vrije trap wordt goed weggekopt door Knijn. KSV blijft voor het VVS doel, keeper Groot weent zich geducht om al le ballen te stoppen. Plotseling gaat Spanbroek er vandoor. De Lange spelt goed door naar van Diepen; deze trekt de bal voor doel, maar ook deze kans wordt gemist. Weer probeert KSV het. een harde kopbal springt van de lat weer terug, wordt ingescho ten, precies in keeper's handen. VVS krijigt 'n inzinking steeds meer dringt KSV op aangevoerd door de uitstekende rechtsback Beers. Nu blijkt, dat de VVS- keeper uit 't goede hout gesne den is. Bal na bal vangt hii op en stuurt ze het. veld weer in. Hard wondt er de laatste viif minuten gestreden om de win nende goal, deze blijft echter uit. Het zal de Gr. verdediging als een koude douche hebben aan gevoeld 7 maal treoasseerd te worden. Het niet on 't annel ziin van r.back D. Rood mocht wel een verzwakking betekenen, doch 't schennen van de onmogeliike verwarringen voor eigen doel debet is geweest voor deze ne derlaag. Bovendien maakten de Gr. spelers de grote fout door de bal te traag af te geven de fair op de man spelende Successors wisten daardoor de hele wed strijd in eigen hand te houden. Aanvankelijk zag 't er niet naaf uit, dat 't een wedstrijd met een, regen van doelpunten zou wor den. In de eerste 10 min. golfde 't spel heen en weer en bleef bij terrein verkennen. De eerste gevaarlijke aanval was voor S., met verre trappen werd de S. voorhoede aan 't werk gezet en in de 13e min. had S. succes door een te laks reageren van Gr. verdediging, waarbij de S. linksbinnen de bal mooi voor zijn voeten kreeg en onhoudbaar inschoot. Gr. schudde daarna de tegenpartij meer van zich af. Dan werd Gr. zwaar op de proef gesteld. De bal werd ver op rechts gespeeld; de S. r.bui- ten plaatste keuring voor de voeten van midvoor en 't 2de doelpunt was gemaakt. (02). Deze kostbare voorsprong (20) gaf S. kennelijk moed en doordat Gr. bleef volharden in zelfzuchtig voetballen, had S. niet veel moeite gevaarlijke aanval len op te bouwen. Tot de thee bleven verder doelpunten uit. De 2e helft leverde 't zelfde spelbeeld als voor de rust. Even scheen Gr. wakker geschud, doch toen na enkele min. S. 't derde doelpunt scoorde scheen 't pleit beslecht. Iets later werd de stand 40 door te zacht terug spelen op de keeper. Aan de andere zijde kreeg Kreuk de kans voor 'n tegenpunt. doch hij werd van de bal gewerkt. De toe gekende strafschop kwam in han den van de S. keeper. Onmid dellijk daarop moest Gr. ingrij pen; de Successes kwam voor leeg doel, doch. Gr. invaller back kopte de bal weg. Aan de an dere zijde kreeg P. Schilder de kans om de eer te redden, doch z'n slap schot werd gehouden zonder moeite. S. trok weer met verre trappen van leer en bij 't uitlopen van Gr. keeper werd doov een fel schot tegen een S. speler van richting veranderd en op 20 m. afstand rolde de bal tergend in Gr. doel. Toch probeerde Gr. met wan hopige pogingen de eer te red den. Dit kwam toen Schilder de bal keurig op 't hoofd van Kreuk plaatste, die onhoudbaar inkopte. S. probeerde 't nog eens en wist de eindstand op 71 te bren gen. In een kleurloze wedstrijd had de sterkste gewonnen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, RUSTIG WEER In de nacht en vroege och tend weinig wind plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst Morgen overdag droog en tame lijk zonnig weer. Zwakke tot ma tige wind tussen Oost en Zuid en ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. 18 Maart: Zon op: 6.47; onder 18.50; Maan op: 2.35; onder: 9.10. „VAN DE WADDEN TOT HET IJ" Eindrapport kan spoedig worden verwacht Naar wij vernemen heeft de Federatie van VVV's, die de ten toonstelling „Van de Wadden tot het IJ" heeft georganiseerd, een tweetal processen verloren, welke aanhangig waren gemaakt tegen het Alkmaars Confectie-atelier en de N.V. H. Eckmann, corsefcten- fabriek, welke firma's zich had den teruggetrokken nadat haar een stand op de tentoonstelling was aangewezen, welke niet van te voren was overeengekomen. Dit waren de laatste twee pro cessen, door de Federatie in ver band met de tentoonstelling aan hangig gemaakt. Er loopt nu nog een aantal processen, die door verschillende personen en instan ties tegen de Federatie zijn aan hangig gemaakt. Daar de afloop hiervan van geen belang is voor de eindafrekening met de ge meente Alkmaar, kan thans het eindrapport van de Gemeentelijke Accountantsdienst spoedig wor den verwacht. UITSLAG AANBESTEDING WIERINGERWERF In het raadhuis vond Vrijdagmorgen namens het Gemeentebestuur van Wieringermeer de aanbeste- dinge plaats van het aanleggen van bestrating, trottoir en rio lering ter plaatse van de nieuw geprojecteerde weg langs het sportveld te Middenmeer. De volgende inschrijvingen waren binnengekomen: J. Kuipers, Zurich f 31200. Van Dijk, en Co Nieuwveen f 30550.—; N.B.M. Aann. bedr., Zaandam f 27800.—; Wassink van Garderen, Middenmeer 26950. Kuiper en Leeuwenkamp, Petten 25750.J. Pais, Hippolytushoef 25200.Huyberts en Lont Alk maar f 24380.Th. Polman, Heiloo f 24314.—; Fa. de Koning Spanbroek f 23350.—; Fa. Twisk Castricum f 22340.P. Daalder Alkmaar f 21347.J. Kingma en Zn. Middenmeer f 20780. Gebr. Meyer Den Helder f 19857.- Begroting f 24.945. De gunning is aangehouden. JUNIOREN AFD, N.H. OEFENEN ALKMAAR. Woensdagavond 19 Maart a.s. spelen twee junio ren-elftallen een oefenwedstrijd op het ZFC-terrein aan de West- zanerdijk te Zaandam. Aanvang half zeven. De tweede helft van deze wedstrijd wordt bij kunst licht gespeeld. De navolgende elftallen komen in het veld: Oranje-elftal: doel: Minke (QSC); achter: Scheer (HRC) en Mensonides (ZFC); midden: Schneiders (Alkm. Boys), Diets (WFC) en Smit (ZFC); voor: Veerman (Volendam), v. d. Ben (ZFC), Snelders (Zaandijk), Goo- sens (Alcm. Victrix) en S. de Vries (IVV). Zwart elftal: doel: Koorn (Fle- vo); achter: Keesman (CSV) en W. de Vries (Hollandia); midden: Holboom (HRC), Fontijn (OSV) en de Leeuw (Alcm. Victrix); voor: Welbergen (Helder), Win kel (Schagen), ten Braak (HRC), Bruines (West-Frisia) en Zijlstra (Hollandia). Reserves: Stam (Egmondia), doel; Brouwer (Alcmaria), ach ter); Floos (WFC), achter, Kroon (Volendam), midden; Vlug (DTS) voor; Aten (WFC), voor. MEDEMBLIK, 15 Mrt 12.190 kg uien, grof 28.1028,90; middel 26.90—28.10; drieling 23.60—24.80; nep 7.30; dubbele 12.50—14.60; stek 8.50—9.70; witlof I 57; II 53 —54; III 42—46; 10.335 kg bieten lange A 20—20.20: B 11—11.50; C 4; modjo 15.70; ronde B 19.60; modjo 16.40; bladgroene 9; deense witte 66.60; stekpeen 4.604.90; koolrapen 7. AVENHORN 15 Mrt 4000 kg rode kool 1621.60; 10.000 kg gele kool 6.80—12.60; 9000 kg grove Uien 30.80; gew. 2529.70; 6600 kg bieten I 26.10' II 18.40— 21.30; 2300 kg witlof 53—60; II 49—54; 16.000 kg neen II 23.50— 26.50; III 22.80—24.20: IV 16— 19.50; lange bieten I 20; II 14.60; modjo 17.20. WARMENHUIZEN 17 Maart 10.200 kg rode kool 15—21.10; afw. 15.60—16.30. PURMEREND 14 Mrt witlof 3757: savoye kool 8—11; groene kool 750; spruitkool 3456: boere kool 413; spinazie 6872; sla 13; andijvie 5664; rode bieten 1420; gare bieten 3133: win terpeen 715; waspeen 3639; uien 1626; prei 34—41; bramlev seedling 2836; goudreinette 33 62; laxton superbe 2870; pre sent van Engeland 2347: zoete campagner 2630; winterjan 47 —52. ALKMAAR. 17 Mrt. 4 Paar den 600950: 77 vette koeden 5001150: 400 nuchtere kalveren slacht) 2570; 140 varkens 2 2,16 p. -kg. LANGEDIJK. 5000 kg rode kool 18,90; 6000 kg gele kool 8,80 9; 15000 kg witte kool 8,90 9,60; 300 kg witlof I 53,90—57,40 Nrd.-SCHARWCUDE. 2000 kg rode kool 17 8000 kg gele kool 8,2012,70; 22000 kg witte kool 8,50—10,20. Kampioen nui ziin glorieus toegevoegd, was daartoe zorgden D.W even in spam clubs in evei Oosterparkers op een aftake de lagere coi wekt gezicht t nu vier ploegt DWS duel1 In IA is wa titel betreft a gebleven. DW speelden in An gelijk, zodat no mogelijkheid is sterdam er een bij zal krijgen, goede wedstrijc sportief gebaa Roozen in de e een blessure ee lijnen moest Fanger van Dt eens uitvallen, sterdammer mi Kil, Fanger w vorm. En men voor het Ned. EDO is de kli Nu werd in H van Enschedese deze wedstrijd en Se 1 denhuis s ook die de boy sprong verschaf rust wist Rot strafschop de 21 te verkle had hands gems een strafschop rus* door Roods men nu toch e kreeg ook Ensc strafschop toe; veroorzaakte de miste. Seldenh tenslotte met 2 nend voor de B AGOVV spet wjjk vrij luste! ren waren in di ook sterker maa tot doelpunten na de hervattin door Peters de van Elk tien r einde een schol niet onder contr het tweede dc Apeldoorners de linkshalf var beste speler v Apeldoorners m Hanskamp stelle Vélocitas bere eën verdienstelij zodat de Groni van hun achten wegwerkten. De Tielenarer de Friese hoofd: Frisia. Heerenveen v ningen speels o 0—4. Gloriën Ajaxal sinds baar werd in 1 een 31 zege zich heftig weer de 2e helft zelfs leiding had. Ooi de Amsterdamm kampioen, zodat KNVB uitkomer Ajax de titel hel derde en vierde zover. Een unieke pi moedelijk haar hebben. Voor de twee nog heftig gestri tesse, twee gegi in Heemstede n Was een aardigt in Vitesse door Herberts uit eer Jansen de leidin voor de rust mi een ver schot ge helft was RCH 1 maar zag geen ning te behalen bij RCH weer vs als Alberts bij 1 spil Hendriks r verstek laten ga; Zondagmiddag speeld tussen onbeslist in 0- van Haarlem. Haarlem, Dijk

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2