Voorstellen van buitenlandse betrekkingen aanvaard Urker burgemeester is onderweg naar het land der pampa's Feestverlichting gedoofd Mi laan-Sari Remo eclatant succes voor Italianen Grondwetswijziging in de Tweede Kamer jHoSSePtaatjes enJ f4.200.000 aan rentespaarbrieven De eerste klassieker Wagtmans elfde: beste prestatie Een grote schare supporters deed hem uitgeleide Noar wij vernemen Ontwapenings conferentie DONDERDAG 20 MAART W52 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) De extra-verlichting, die in de afgelopen dagen relief gaf aan het grondwetsdebat, floepte gistermiddag om kwart na vijf uit, nadat de eindstemming over het ontwerp had plaatsgevonden. Voor de wijzigingen, ertoe strekkende om de invloed van het parlement op de buitenlandse politiek te vergroten en de grond wet aan de ontwikkeling van de internationale rechtsorde aan te passen, verklaarden zich K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H. en V.V.D., tegen de communisten, de staatkundig gereformeerden en de heer Weiter. De heer Gortzak (comm.) poogde, bij die motivering van zijn stem, aannemelijk, te maken, dat de communistische fractie hierbij gedreven werd .door de eerbied voor de rechten van de burgers". Een verklaring, die door de Kamer met een honend gemompel werd ontvangen. Ds. Zandt (St. Geref.) verklaarde zich niet bereid om aan een be vordering van ihet „internationa lisme" mede te werken. Ook Groen van Prinsterer was daar in ziin tiid al tegen geweest en de heer Welter had overwegend bezwaren tegien de blanco-vol macht, die z.i. aan het uitvoe rend gezag werd gegeven. Minis ter Beel waohtte, ondanks de goede uitslag (een stemverhou ding van 72 tager» 10) geen ge lukwensen af; de aanvaarding van het amendement-Serrarens (KVP) dat het toetsingsrecht van de rechter, ondanks ernstig verzet van de regeringstafel, in de wet bracht, was hieraan wel licht debet. In het. oorspronke lijke voorstel werden twee moge lijkheden opgesomd, waarin de toestemming van de Staten-Gene- raal bi.i het in oorlog verklaren van het Koninkrijk door de Ko ning niet nodig zou ziin. Name lijk in geval van een aanval en wanneer die verklaring uit inter na tionalp verplichtingen zou voortvloeien. Een amendement- Burger (PvdA) wilde deze uit zonderingen doen vervallen om er voor in de plaats te stellen, dat de toestemming van de Sta- ten-Generaal slechts dan niet vereist zal ziin. wanneer het overleg met de kamers tengevol ge van de feitelijk bestaande oor logstoestand, niet mogeliik is ge bleken. De minister had dit amendement inmiddels al in een nota van wijziging verwerkt, zo dat het dus kon vervallen. Procedure van goedkeuring Mr. Oud (VVD) bleef vechten voor ziin amendement, dat niet van „overeenkomsten" maar van „verdragen" wilde spreken. Het sneuvelde echter met 57 tegen 26 stemmen. Voor AE, CH, VVD en Communisten. In het ontwerp wordt de goed keuring ook geacht verleend te zijn, wanneer de kamers niet binnen dertig dagen anders be slissen. Een amendement-Oud (VVD) dat hieraan toevoegt, dat deze termijn geschorst wordt ge durende de periode dat de zitting gesloten is werd z.h.s. aangeno men. Een zelfde gelukkig lot viel ten dee] aan een amendement Bruins Slot (AR) waardoor al een viifde deel van de kamer het recht krijgt om behandeling van een ter goedkeuring voorge legde overeenkomst te vragen. Een amendement - Serrarens (KVP) sehraipte verlengde over eenkomsten van de uitzonderin gen waarvoor geen goedkeuring van de kaïmer nodig is. Het werd met zitten en opstaan aangeno men. Tegen de PvdA. Mr. Bur ger (PvdA) stelde zich hierbij op 's-GRAVENHAGE. Naar de' Bank voor Nederlandse Gemeen ten mededeelt is gedurende de eerste tien dagen, waarop de ver koop van de rentespaarbrieven openstondgeplaatst voor een bedrag van 4.200.000 gulden, zo dat de totale opbrengst van de Nationale Woningbouwleningen tot dusverre gestegen is tot 77.300.000 gulden. OP MALAKKA VUURGEVECHT SINGAPORE, 19 Maart (A.P.). In het district Koeantan Pahang heeft vandaag een hevig vuurge vecht plaatsgevonden tussen poli- tietroepen en communistische guerrilleros. Bij dit gevecht wer den drie leden van de politietroe- pen gedood en 13 gewond. 21 MAART: H. Benedicfus Op het feest van de vader van de Westerse monniken, Benedictus van Nursia, wor den wij in de gelegenheid gesteld hem te danken voor alle geestelijk goed, wat wij vooral van zijn volgelingen in onze gewesten hebben ver kregen. Groningen en Fries land werden gevormd door de Benedictijnse stichtingen: we noemen hier de abdijen van Ameland, Smallinger- land, Hemelum (Stavoren), Groningen, Ferwerd, Menter- wolde en het oude Ruinen in Drente. In Holland gaf de machtige abdij van Egmond, rijk begiftigd door de Hol landse graven, in de bloeitijd richting aan het geestelijk leven. Omdat van alles niets meer over is, hebben we wei nig gelegenheid om onze dank te tonen. Maar een der tig jaar terug is Egmond weer uit de as herrezen en vooral na de oorlog heeft men hard gewerkt aan de uitbouw van deze abdij. Is het misschien niet een goede gedachte om op het feest van vader Benedictus deze stich ting met een offertje te ge denken? IN DESERTO het standpunt: „Hop minder pa pieren we krijgen, hoe beter de zaken worden bekeken.." Een ander amendement-Serra rens (KVP) had een nogal inge wikkelde strekking. Het bepaalt, dat overeenkomsten in dringen de gevallen zonder goedkeuring van de kamers kunnen worden aangegaan, maar onder voor waarde, dat zij beëindigd zullen worden, wanneer die goedkeuring niet alsnog wordt gegeven. Van het aangaan van dergelijke over eenkomsten moet onverwijld me dedeling aan de kamers worden gedaan. Het tweede lid van bedoeld amendement maakte echter weer een uitzondering vöor gevallen, waarin de belangen van het Koninkrijk zich tegen een der gelijke procedure bepaald 'ver zetten. Voor die gevallen wordt slechts een ..zo spoedig moge lijke" behandeling gevraagd en hetzelfde geldt zo nodig voor die beëindiging ervan. In dit nieuwe amendement waren verschillende amende menten verwerkt. Hetgeen de heer Hoogcarspel (comm.) de gelegenheid bood om van „een huwelijk" te spreken. „Het kind", waarmee dit „huwelijk" gezegend werd, had z.i. ech'ter wel „een schoon voorkomen", maar in .,de staart van het kind zat venijn". De laatste passage, aldus de heer Hoogcarspel, kon door een regering misbruikt wor den en waar hij het reeds over geboorte had gehad, mocht hij toch ook al wel vast „het over lijden van dit kabinet geden ken". Minister Beel, die deze opvatting bestreed, begon zijn verweer met: „Als die geachte afgevaardigde ons toestaat, dat wij nog even ons leven rek kenEen amendement- Hoogcarspel, dat het eerste deel van het amendement-Serrarens wilde behouden, kreeg slechts de stemmen van de communisten. Het amendement-Serrarens werd met een omgekeerde verhouding aangenomen. Toetsingsrecht, De passage, die mogelijk maakt, dat in het belang van de ont wikkeling van de internationale rechtsorde van de Grondwet kan worden afgeweken, werd door een amendement-Bruins Slot (A.R.) wat straffer gemaakt. De ontwikkeling van de interna tionale rechtsorde móet een en ander nu „vorderen". Commu nisten tegen. Tegen het hele ar tikel stemden communisten, Staatkundig Gereformeerden en de heer Weiter. En ook stemden dezen tegen het artikel, dat overdracht van bevoegdheden in zake wetgeving, bestuur en rechtspraak aan volkenrechte lijke organisaties mogelijk maakt. Tenslotte was er nog het be langrijke en felomstreaen amen dement-Serrarens (KVP) in zake het toetsingsrecht. Het bepaalt, diat wettelijke voorschriften bin nen het Koninkrijk geen toepas sing vinden wanneer zij in strijd zijn of komen met internationale overeenkomsten. Minister Beel bleef d'it amendement ernstig ontraden. Hij achtte de tijd voor een beslissing in deze nog niet rijp, maar het amendement kwam er toch met 46 tegen 40 stemmen. Voor stemden de KVP (met uit zondering van de heren Dassen, Roolvink en Kortenhorst), de A.R. en van de P.v.d.A. de heren Goedhart, Posthumus, v. d. Goes, Hofstra, Burger, Nedeihiorst en mw. PloegPloeg. Tegen de rest van de P.v.d.A., C.H., VVD, St.Ger. en de heer Welter. Ruim tweehonderd renners ver trokken gisteren uit Milaan voor de ruim tweehonderd twee en tachtig kilometer, die hen van San Remo scheiden. De eerste grote „weg-klassieker" van dit jaar, die meetelt voor de Chal lenge Desgrange-Colombo. Ditmaal onder het puikje van de Europese wegrenners ook zes Nederlanders. Wout Wagtmans, Wim van Est, Gerrit Voorting, Gerard Peters, Henk Faanhof en de jeugdige „Tarzan" van Bree- nen. Hij was het, die na 142 km met nog vier anderen als eerste de Turchino had beklommen, 142 km van het beginpunt. De Turchino, waar favorieten, t.w. Coppi, Bar- tali, Magni, Kubler, Bobet, van Steenbergen etc. achterin lagen. Maar lang zou dat niet duren. De kopmensen moesten hun in spanning duur bekopen en bij de eindsprint in San Rerpo lagen twaalf renners aan kop, waar- biet. onder acht Italianen, twee Fran sen, een Zwitser en onze land genoot Wagtmans. Onverwachts zette de Italiaan Petrucci op 100 meter voor de finish de sprint in en won de race door deze manoeuvre met een lengte voorsprong op zijn landgenoot Minardi. Wagtmans werd elfde. Even goed een formidabele prestatie van de Bredanaar, die nu reeds voor de derde maal in dit seizoen in de eerste gelederen van een internationale wegwedstrijd ein digt. De uitslag luidt: 1. Petrucci (Italië) 7 uur 22 min. 07 sec.; 2. Minardi (It.); 3. Blusson (Fr.); 4. Geminiani (Fr.); 5. Falzoni (It.); 6. Seghezzi (It.); 7. Schaer (Zwits.); 8. Pettinati (It.); 9. Mo- resco (It.)10 Barducci (It.); 11. Wagtmans (Ned.); 12. Lam- bertini (It.) allen in dezelfde tijd als Petrucci; 13. Ferrari (It.) 7.23.05; 14. Corrieri (It.) z. t. Ver volgens een groep van 12 ren ners. In het grote peloton, dat met een minuut achterstand op de winnaar binnenkwam, zaten o.a. Coppi, Bartali, Bobet en Ko- EUROPESE LANDBOUWGEMEENSCHAP PARIJS. 19 Maart (A.P.). Achttien West-Europese landen hebben besloten, besprekingen te voeren over de oprichting van een Europese landbouwgemeenschap. Dit werd vandaag door Frank rijk medegedeeld. De Franse minister van Buiten landse Zaken Robert Schuman zal de bijeenkomst op 25 Maart in Parijs openen. Er zijn uitnodigingen gezonden naar de 15 leden van de Raad van Europa, alsmede naar Zwit serland, Oostenrijk en Portugal. Frankrijk wilde speciaal spre ken over het organiseren van de productie en het verhandelen van tarwe, wijn, suiker en zuivelpro ducten. Sommige landen wensten deze lijst beknot te zien, anderen wil- d ener producten aan zien toe gevoegd. Verschillende inwoners van Urk doen hun burgervader uitgeleide. SCHIPHOL,' 19 Maart. „Als onze burgemeester G. Keijrer straks in Argentinië misschien zelf met president Peron in aanraking zou komen, dan zouden de kranten hier kunnen schrijven: „President van Argentinië ontmoet Keijzer van Urk" zei vanmorgen op Schiphol een van de vrouwen, wier man in Argentinië visnetten zit te repareren in een rusthuis te Mar Del Plata. Urk deed ziin burgemeester voor zijn missie naar Argentinië uitgeleide. Vrouwen met „hullen (kapjes), voorzien van zilveren oorijzers en gouden snelden, met „kraplappen". de kleurrijke blou ses er» met gestreepte schorten, Urker vissers in hun zwarte kle dij en bovendien een aantal civiel geklede burgers van Urk, zaten vanmorgen in de ICA-hail op Schiphol om hun burgemeester en d'iens gezin heen. Zij allen waren vanmorgen al vroeg uit de veren, want om vier uur vertrok de sro+e buis, die.de Neiderlandsche Reisverenigiog gratis ter beschikking had gesteld om de burgemeester met ziin supporters via Zwolle helemaal naar Schiphol te rijden. In de bus had Ds. P. Homburg de leiding. De burgemeester stelde er ürtis op tevoren niet, mede te delen wellke argumenten hii in Argen tinië ter oplossing van het con flict hoopt aan te voerén. Wel herhaalde hij. dat ibet de Zon dagsrust is, die als hoofdoorzaak van het conflict moet wonden be schouwd. Daar komt waarschiin- liik nog bii, dat de kustvisserii een te geringe vangst heeft op geleverd. „De Argentiinse rederli wil nu. voor zover mii bekend, onze Ur- kers op d'e verrevisserii uitstu ren hetgeen zou betekenen, dat zij ook des Zondags aan boord FRANKRNK BEPERKT UITGAVEN PARIJS, 18 Maart (Reuter). De Franse ministerraad heeft van daag besloten de staatsuitgaven dit jaar met 115 milliard francs te besnoeien, teneinde het tekort op de begroting te verminderen. Premier Pinay is van plan het parlement de volgende week zijn goedkeuring voor deze bezuini ging te vragen. Hij zal dan naar verwachting mededelen, welke begrotingsposten zullen worden verlaagd. Men vermoedt, dat het in de bedoeling ligt o.m. de uit gaven voor de wederopbouw en voor kapitaalsinvesteringen te verminderen. van hun sdhiP zullen moeten bli.i- ven", aldus de burgemeester. Uit gesnrekken met familie leden dezer vissers bleek, dat in het contract Seen enkele garantie is geboden voor het in acht ne men der Zondagsrust. Bii wijze van uitzondering werd toegestaan, dat het gehele gezelschap van bijna veertig Ur kers de burgemeester op het plat. form tot aan het vliegtuig bege leidde. „El Paimpero" stond op de neus van de D.C. 6, het vliegtuig van de Aerolinea Argentines, waarin de burgemeester tot Londen toe de enige passagier was. ..De Cy cloon" zou het vrii vertaald bete kenen. zo vertelde een vertegen woordigster van de Argentiinse legatie uit Den Haag. namelijk de wind die in een bepaald 'jaar getijde angstwekkend snel over de provincie Pampa iP Argentinië raast. EEN VARKEN VAN 634 POND „Kinderen en kinderen zijn twee", zegt men wel eens. Dit is een heel gangbare uit drukking en men bedoelt er mee, dat er tussen kinderen onderling nogal onderscheid bestaat. Als men het varken gezien heeft, dat Maandag bij slager van Os te Zwartemeer aan de haak hing, komt onwil lekeurig een variant op dit gezegde naar boven: „Var kens en varkens zijn twee". Driehonderd pond is ten naaste bij het gemiddeld ge wicht voor een slachtvarken,. Ziet men eens ééntje van 'n slordige vijfhonderd pond, dan denkt men: „Sjonge, die man er ook zijn". Het varken, dat slager van Os. Maandag aan de haak had hangen sloeg echter al zijn na-oorlogse records: twee en een halve meter lang (gemeten van de snuit tot de punt van zijn staarten het wang maar liefst 634 pond. „Een onsje rookvlees als tublieft De burgemeester drukte ziin Urkers langdurig de hand, kuste zijn vrouw en dochters en ver dween in bet toestel, dat na gewuifd door ziin volgelingen, in het vroege ochtendzonnetje via Londen en Lissabon naar Zuid- Amerika zal vliegen. Hii hoopt. Vrijdag 28 Maart a.s. in ons land terug te keren. „Het is nog eer» verrassing voor hem", vertelden de achtergeble ven Urkers, „maar op die dag zullen wi.i hem hier komen af halen en dan ziin we allemaal in onze speciale Urker Zondagskle ren gestoken". Schaaktournooi in Havanna Lodewlik Prins heeft in de 21e ronde van het internationaal schaaktournooi in Havanna in 19 zetten de Cubaan Francisco Pla- nas verslagen. Prins staat op het ogenblik op de zevende plaats in het algemeen klassement met negen gewonnen partijen, zes remise-partijen en vijf verliespunten. is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag het stof felijk overschot ter aarde besteld van het oud-Kamerlid mr. H. J. Knottenbelt. heeft de commandant van de Noorse torpedobootjager „Narvik" die in de haven van Rotterdam is aangekomen, een beleefdheids bezoek gebracht aan burgemees ter Oud zal de ambassadeur van Canada, de heer P. Dupuy, Dinsdagmorgen de inzending van Canada op de Voorjaarsbeurs in Utrecht ope nen wordt van 26 Maart tot 26 April in een der bekendste kunsthan dels van Londen een tentoonstel ling gehouden van werken van Nederlandse kunstschilders. heeft het gemeentebestuur van Hoek van Holland plannen in petto om de vreemdelingen te trekken. Er zal een Iichtweek worden gehouden, terwijl half Mei een nieuwe attractie wordt ingevoerd, het z.g. „zeehengelcon- cours" heeft de veilingvereniging „West- land" een groot nieuw veiling gebouw gekregen, waardoor het thans mogelijk is gemaakt, dat de producten direct in de wagons geladen kunnen worden.... De slepende onderhandelingen in. Korea, de onverkwikkelijke situatie in Indo-Ohina, de nota van de Sovjet-Unie aan het Wes ten inzake de hereniging van Duitsland en nog een klein dozlin andere meer of minder belang rijke kwesties in de internatio nale politiek vragen dermate de aandacht, dat de besprekingen van die ontwapentogscommissie der U.N.O„ die reeds dagen bezig zijn. voor het grote publiek ge heel op de achtergrond ziin ge raakt. Toch verdient deze confe rentie in New York de volle be langstelling, omdat, een ontwape- ningsplan zal kunnen leidien tot een vermindering van de span ning in de wereld. Immers af gezien van het bestaan der ernstige meningsver schillen in de politiek, zoals Van het wereldtoneel VALKENJACHT Jacoba van Beieren o.a. ging op de Valken jacht. Daaraan blijkbaar dacht een inzender, die zich door het verslag over de zitting van het Ambtenarengerecht over het ontslag van de hoofd commissaris Valken, waarin mr. Prins en mr. Mijnlieff en ook hoofdcommissaris Kaas jager van Amsterdam genoemd werden, liet in spireren tot de volgende woordspelingen: ..O. mijn Prins. Mijn lief. laat ons ter Valkenjacht gaan." Ja, gij zijt wel Beel-dschoori, maar ik moet eerst naar de Mul- derrijen en dan heb ik, eerlijk gezegd, meer zin om nog wat te gaan Kaas-iagen. „Och, ik ben diep geSchokkingd, ik voel mij als een We zel" Kraakgas P. H. te Pch. heeft ge lezen van Kraakgas. Hii vraagt, wat diat is. Wii zullen het eens aan Piet Kraak vragen Misère Wij kennen het drama van het Franse dorpje Tignes. Ik las. dat in verband met de gewenste ontruiming, de rivier de Isére al buiten haar oevers is getreden. Toen kwam de Misère er bin nen. Misschien te hoog, maar zeker te lang! De, minister van Justi tie heeft in antwoord op schriftelijke vragen me- gedeeld, dat hij bedragen van 10.000 en 56.000 gul den voor honoraria aan juristen-deskundigen in onteigeningszaken te Amsterdam nogal hoog vindt, maar hij kan er niets aan doen, zegt hij. Het ging in het ene ge val trouwens over een schadevergoeding van 250.000 gulden, in het andere over anderhalf millioen. De processen liepen 8 a 9 jaar. Je zou zo zeggen, dat niet zo zeer het honorarium te hoog is (hoewel het nog al toe kan) maar veeleer de tijdsduur te lang. Als er wat vlugger opge schoten was, zou het wellicht minder gekost hebben. Boze tongen be weren, dat het daarom zo lang geduurd heeft Politiek en fatsoen Heus, er bestaat nog wel verband tussen die twee, zelfs in Frankrijk, en dat zegt wat! In dit helaas zeer corrupte land bemoeien fatsoenlijke mensen zich met de po litiek. De voorzitter van de Bond van fatsoenlijke mensen in dit land heeft aan de voorzitter van de Nationale Vergadering. Herriot, voorgesteld, alle partijleiders te laten testen, doorpsychia ters. Er zouden certifi caten worden uitgereikt aan de geslaagden, net als met die rijbewijzen! Dat vinden wii wel wat. Jammer, dat die fatsoen- lijke-mensen-voorzitter Martel heet. Je moet die politici niet laten martelen, daarvan komt herrie-jö, was het advies van de jongste redacteur. De diplomatieke mede werker voelt er wel wat voor, onder voorwaarde, dat dp psychiaters eerst getest wordien door de politici. EEN NIEUWE LENTE en een nieuw geluiddat is ook geen originele uitdrukking en bovendien is de juistheid er van twijfelachtig. Maar de plannen voor de zomerdienst, welke de K.L.M. op de drempel van de lente bekend gemaakt heeft, zijn toch een nieuwe lente voor ons roemrijke Neder landse luchtverkeer en een nieuw geluid, om de stunts, die in de lucht zullen worden uitgehaald. Samenvattend kan men zeggen, dat in de a.s. zomerdienst de 12.000 mannen van de K.L.M. met 73 moderne „Vliegende Hollanders" op een luchtnet van 190.000 kilometer, dat 61 landen en 88 steden omvat, een glorieus aandeel leveren in het steeds groeiende luchtverkeer der wereld. Dat is een nieuwe lente en een nieuw geluid blijkbaar voor de pessimisten en defai- tisten in deEerste Kamer der Staten-Generaal, die het nuttig vinden, in het openbaar uit te spreken, dat ons land niet meer geacht is en in de wereld niets meer betekent! Goed bedoeld In Syrië wil men vrij reizen per tram, bus, trein, vliegtuig en schip geven aan moeders met zestien kinderen. Het ge tal liikt ons wat hoog gesteld en de grote vraag is, of die moeders wel tijd hebben, om te rei zen vooral met vlieg tuig en schip. Maar het is goed bedoeld en het verstand moet je soms ver zoeken. Het „ritselt" Aardig gezegd van de verdediger van de afge zette commissaris van politie Valken toen die advocaat zei het motief, dat Valken ontslagen was, omdat hij voor ver vroegd pensioen in aan merking kwam. gezocht noemde; „Het ritselt in ons land van hoofdcom missarissen die nog in functie zijn, en de ver vroegde pensioenleeftijd al bereikt hebben." Van het toneel In enkele bladen wordt de vraag gesteld, of het Concertgebouworkest van het toneel zal verdwij nen. Wij wisten niet, dat dit iets bijzonders was. Wfj dachten, dat ook dit orkest net als anderen van het toneel verdween, als het con cert uit was. Nieuwe koers? In verband met festi viteiten zullen de steen bergen van enige mij nen wit gemaakt wor den door bespuitingen. Jam—' 4 volgens meneer De Bruijn, de mist net opgetrokken is Witte bergen zijn bij mist bakens in het ver keer. En nog jammerder, dat men de kans niet benut heeft, om de koersverandering van de Steenberghen aan te ge ven met een Bruijn-pre- paraat. Dat zou de over eenstemming nog meer voelbaar gemaakt heb ben Nieuwe partij Er bestaat in ons land een Federatie voor Recht en Vrijheid, onder leiding van prof. Russell van de R.K. Universiteit te Nijmegen. Deze hoog leraar heeft nu medege deeld, diat de federatie zich het recht en de vrij heid heeft veroorloofd, aan de komende verkie zingen met een eigen lijst uit te komen. Wat is dat toch met Nijme gen???? Afgesloten periode Indonesië zal 8000 „vreemdelingen" toela ten. Dat zullen vooral Chinezen en Neder landers zijn, ZO gaat het, als je wat los laat na drie en een halve eeuw. Nu ziin we daar..,, vreemdelingen. Zuigelingen! In een boek van presi dent Truman, dat bin nenkort verschijnt, en zijn dagboek met vele interviews e.d. bevat, is een brief opgenomen, die Harry al in 1946 schreef aan de toenmalige mi nister van Buitenlandse Zaken James Byrnes en waarin hij zei: ..Er is weer een oorlog op komst, tenzij men Rus land tegemoet treedt met iizeren vuist en krach tige taal. Ik ben het moe de Russen ais zuigelin gen te behandelen." Na ruim zes jaar vraagt men zich nu af, of de vuist en de taal misschien niet te lang die van een zui geling gewéést zijn.... Waf-waf Twee Egyptische mi nisters van de z.g. Wafd- partij zijn in arrest ge steld. Zij staan de ganse dag voor de tralies en roenen als-maar waf- waf. Krupp Krupp met zijn naza ten befaamd als de grote wapensmid van het Roergebied gaat in Bra zilië aan het werk. Het. bloed kruppt waar het niet gaan kan dife tussen Oost en West er» geva ren die er dreigen voort te vloei en uit de tot nog toe beperkte oorlog in Korea, blijft steeds d'e tragische zijde vap een bewape ningswedloop, dat de staatslieden de ontwikkeling ndet meer in de hand hebber» en. zonder dat iemand het wil er toch een oor log uitbreekt. Een dergelijke si tuatie deed zich ook voor in de jaren voorafgaande aan de Eerste Wereldoorlog. De caricaturist Schulz tekende in 1912 Engeland en Duitsland af als twee matro zen, beiden met de armen vol slagschepen, zodat ze onmogelijk elkaar de hand kondien reiken. Men verwachte van de confe rentie der U.N.O. commissie van 12 allerminst, dat binnen korte tiid een algemeen aanvaard ont- wapendmpsschema uit de bus zal komen. Er blijven nog altijd de grote strijdvragen als controle op de atoombewapening er» het toe zicht in het algemeen op de mi litaire machten der diverse lan den, terwijl voor een overtreding ener bepaling van een dergelijke afspraak de sanctie om de vast gestelde norm te handhaven in de internationale rechtsorde ont breekt. Niet minder snoeillikhédien levert het bezuinigimgspercenfage op. Rustend heeft meerdere ma len betoogt, dat de bewapening met een derde dient te worden verminderd. Nu weet een iéder, dat de Russen een grote voor sprong hebben en eer» verminde ring tot op tweederde zou deze verhouding geenszins wijzigen. Zeker niet, wanneer werd over gegaan tot afschaffing van de atoomwapenen. Hèt wapen, dat het Westen nog altijd heeft be hoed voor een agressie van Rus sische zijde De voorsprong van de Sovjet-Unie zou in dit geval van nog groter waarde worden voor het Kremlin dap thans reeds het geval is. Het Westen is zich daarvan volkomen bewust en bii de besprekingen jo Parijs werd de inhoud van het Russische voor stel dan ook aan een scherpe cri- tiek blootgesteld. Men begrijpe, dat niet. alle vermindering de spanning doet afnemen. En daar gaat het. in wezen om. Nu schuilt er in dit alles eer» grote tegenstrijdigheid. Enerzijds traclht men ontwapeningsvoorstel, len te ontwerpen, anderzijds be wapenen Oost en West zich tot de tanden, Het verschil is. dat het Westen .geen herbewapening wenst maar het Oosten de vrtie wereld daartoe dwingt. Ook nu proberen de Russen ip New York roet. in het eten te gooien. Mailik is met een nieuwe tactiek begon nen. Hii beschuldigt de V.S. van het voeren van een bacteriologi sche oorlog in Korea, maar tegen een neutraal onderzoek ter plaat se door een commissie van het internationale Rode Kruis heeft hii zich verzet. Veel succes valt er van de con ferentie niet te verwachten. Al leen het feit. dat de Russen nog meedoen, doet de hoop leven. Een schrale troost overigens A f«n)ifl!ATO!ndhaiH! Je? aAct-a.iIfrlfmfl BERLIJN, 19 Maart (A.P.). Duizenden arbeiders in commu nistisch Oost-Duitsland kunnen niet op hun werk verschijnen we gens ziekte. De in aantal onrust barend toenemende ziektegevallen worden geweten aan de onvol doende medische controle in de fabrieken, aldus meldt vandaag de Amerikaanse hoge commissie in een officieel rapport. In het rapport wordt gezegd dat het aantal ziektegevallen in 1951 tien percent hoger was dan in 1950. „Het aantal ziektegevallen on der de arbeiders, tengevolge van onvoldoende medische controle of overspanning, is in Oost-Duitsland van drie tot acht maal zo 'hoog als onder de West-Duitse arbei ders. WIM SLIJKHUIS NAAR ZUID-AFRIKA VERTROKKEN Met een KLM-vliegtuig is van morgen om elf uur Wim Slijk huis naar Zuid-Afrika vertrokken, waar hij o.p Vrijdag 28 en Zater dag 29 Maart a.s. hoopt deel te nemen aan de open internationale kampioenschappen in Kaapstad. Naar bekend heeft, de Zuid-Afri kaanse Athletiek Unie Mevrouw Fanny Blankers-Koen en Slijk huis uitgenodigd voor deze trip. Mevrouw Blamkers is Zaterdag j.l. reeds met haar echtgenoot- coaoh vertrokken. Van der Meer leidt ZwedenSchotland De landenwedstriid Zweden— Schotland welke 30 Mei te Stockholm wordt gespeeld, zal wordien geleld doOr onze land genoot K. J, van der Meer uit Der» Haag. Het is de 18e officiële landen wedstriid. welke van der Meer zal arbitreren. De kampioenscompetitie van de K.N.V.B. Naar wi.i vernemen zal de kam- pioenseompetitie van de K.N.V.B. zeer waarschijnlijk op 11 Mei een aanvang nemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3