'ken h en lij Critiek op het financieel beleid van de Indonesische regering Minimumprijzen-stelsel blijft in de tuinbouw gehandhaafd Tignes heeft GECAPITULEERD ireniging ig jaar VRIJSPRAAK gevraagd voor schrijver W. F. Hermans JONGENS PLUSFOUR arktberichten Beroep op de regering inzake hoge Duitse invoerrechten Nog geen verplicht pootaardappelen Mr. Sjafruddin ziet veel nut in buitenlandse investeringen Zelfs de burgemeester is begonnen in te pakken Drafseizoen wordt Zondag geopend Begrafenis van Mr. dr. Ch. Prinsen Barkeeper lichtte juwelier op Ouders reizen voor halff geld Regenverzekering voor de vacantie Infra-rood verwarmt markt en kerk Opzet om katholieken te beledigen niet bewezen geacht Op en om de beurs van Middenmeer Kind liep brandend huis weer in PAKKEN f 28.50 RSVERW ACHTING eeld door het K.N.M.I. tit, geldig van Vrijdag- >t Zaterdagavond. REGEN bewolkt met nu cn dan motregen. Tot krachtig toenemende zuid-westê- id. Iets hogere tempera- >oral des nachts. irt: Zon op: 6.38; onder; ian op: 5.27; onder; 14.33 Geen audiëntie Exc. de Bisschop van zal Dinsdag 25 Maart en g 26 Maart, geen audiën- nen. (Advertentie) Burgerlijke Stand AR Geboren: Eleanor v G. L. Warlam en A M. ria dv. C. Peereboom en eling; Ferdinand zv G. de m A. Ender; Emmerenti- dv M. Verberne en M. N. m. trouwd: Rob Valkhoff en i C. van Rossem; Huibert laker en Hillegonda M. i; Franeiscus M. Landzaat i B. Dekker; Cornelia J. p en Cornelia A. Bek: is en Hendrika J. Kriigs- colaas W. Booii en Gadske Koreman; Peter H. Jans- anna Reinderman; Berend en Hendrika Koopmans; K. de Buijzer en Johanna gri.ip. vd: Jan T. van der Waals ïelmina M. Bek; Jan J. an Catharine M. Schilder, eden: Pieter de Boer- 59 h. met A. M. Mulder; Kooge 63 j., geh. met J. Albert J. Kouwenhoven h. met B. M. vd Velde. MENHUIZEN. 21 Maart. kg gele kool 7.60-11.00, kg rode kool 12.6023.30. SfHORN 20 Maart 12600 e kool 9.50—23.60; 5800 kg lol 6.50—11.50; 7200 kg. hen 30.6032.60; gewone 10.90; 22500 kg bieten I 24.10; II 19.70—20-20; III 11.70; modio 15.90—17.60; witlof I 5258; IX 49—52 -50; 19500 kg peen II 24— II 23-60—25.10; IV 16.60— fw. 5—19.30; lange bieten -21.40; II 13.10—13.60. GEDIJK 6000 kg Rode 23,50; 12000 kg gele kool 3,70; 5000 kg witte kool 8.10 3000 ka uien 29—30.80; 2.80. -SCHARWOUDË. 37000 n 27—27,40; grote 30,70; Peen B 25,70; Peen C 3700 kg rode kool 13.10 11000 kg gele kool 8,00— 15000 kg witte kool 8.00— 30 kg witlof I 55,00; Wit- 52,—; stek f 35,—. 340 werd dê vereniging op tief gesteld, in 1945 her- ai haar werk. met vele leden. Sindsdien behaaloe p allerlei wedstrijden vele De laatste jaren nemen ïdeliike Ruiters ook deel jacht, achter de honden, >ok de afgelopen winter s gebeurd In de omgeving istricum. ie oprichting was het be- als volgt samengesteld: tter Mr. A. D. van Regte- tena; P. Bakker, secretaris, imer, penningmeester; C. bestuurslid en P. Jager Sr. :teur. tegenwoordige bestuur gevormd door de heren G. ef, voorzitter Mej. C. Borst res-se; A. Zwart en C. Rot- bestuursleden en Frans de Instructeur. Burgerlijke Stand jOO. Geboren: Hen- Jerard-us Maria, z. v. H. J. ür en M. MooiiAnoa Eli- Geertruida, d. v. G A. Weegh en L. Vrouwe; ina Anna Margarel'ha, d. v. op en M. A. HouftenJjos; orus Petrus z. v. J,. Y. en) H. de Vries, srtrouwd; Cornells Bak- 1 jaar. en Trijntje Jonger- 37' jaar; Lodewiik R. van ien, 27 jaar, en Elisabeth 30 jaar. ouwd: Jan Leendert Reek inde Jacoba van der Meer. •leden: Cornelia Johanna geld, 32 jaar, gehuwd, met de Jong; Jannetje Marser- 89 jaar, wed. van C. Smit; Gozewiin Jochejns, 76 jaar, 'an E. Rijswijk. VRIjDAG 21 MAART 1952 PAGINA 3 HET SNELSTE JACHTVLIEGTUIG TER WERELD De eerste foto van wat men zegt het snelste jachtvliegtuig ter we reld: de Hawker „Hun- ter". De „Hunter", 'n straaljager, werd in September j.l. tijdens de Britse luchtvaart tentoonstelling te Farnborough voor het eerst gevlogen. Het vliegtuig staat nog op de geheime lijst, zodat geen bijzonderheden over snelheid e.d. be kend gemaakt worden. Administratief veilen De Langedijker Groentencen- trale en de Coöperatieve Veiling te Roermond bleken tegen het administratief veilen en zouden de veilplicht voor groenten en fruit gehandhaafd willen zien. Er is op het moment echter geen reden om aan te nemen dat de statutaire veilplicht zou worden af- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Hef minimumprijzenstelsel, zoals dat sedert 1948 in de tuinbouw geldt en dat tot doel heeft marktbederf te voorkomen, wordt ook dit jaar weer gehandhaafd, aldus besloot de algemene vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen Donderdag. Van een verhoging van de minimumprijzenregeling, zoals werd voorgesteld door de vei lingen te Avenhorn, Beverwijk en Hilversum, zal niets kunnen komen. In het belang van de verzekering van de afzetmoge lijkheden werd besloten om de 0,7 procent heffing voor het Afzetfonds te handhaven. Bij de bespreking van het be stuursvoorstel betreffend® de statutaire veilplicht, waarbij de Provinciale Commissies van Friesland en Noord-Holland een amendement hadden ingediend, teneindie deze veilplicht ook voor pootaardappelen te doen gelden, werd besloten deze materie eerst nog eens te bestuderen en hier over nog geen nadere beslissing te nemen. De pootaardappelen zullen dius dit jaar nog niet on der de veilpliohtige producten vallen. Het vraagstuk van de crediet- verlening door de veilingen aan de kopers, dat dringend om een oplossing vraagt, werd uitvoe rig besproken. Het bestuur wenst de regel van contante betaling te handhaven. Alleen in bijzon dere gevallen en voor bepaalde categorieën van kopers zou men van deze regeling kunnen af wijken. Er is dit jaar door ver schillende veilingen al te veel risico genomen. Dat moet niet uitgroeien tot een fiasco. Derhalve was de vergadering het er over het algemeen over eens, dat de contante betaling gehandhaafd diende te worden. Aldus werd dan ook besloten, al werd de mogelijkheid geboden om de credietverlening op zeer beperkte schaal door het bestuur nader te bestuderen. De Veilingvereniging te War- menhuizen, die aanvankelijk niet accoord is gegaan met de hou ding van het bestuur t.a.v. de samenstelling van een landbouw schap, in welke kwestie een te kort aan overleg met de leden zou zijn geweest, is later ac coord gegaan met de werkwijze van het bestuur al stelde men het op prijs, indien bij voorko mende aangelegenheden de leden eerder in de gelegenheid zpu- den worden gesteld, hun mening kenbaar te maken. gesehaft. Het ligt voorts in de bedoeling van het bestuur, om de uien en de peen, die er momenteel buiten vallen, succes sievelijk weer onder de veilplicht te stellen. Beroen od de regering Oo voorstel van de Utrechtse veiling richtte de vergadering zich tot de regering met een telegram, waarin de wens te kennen werd gegeven dat de regering nogingen in het werk zal stellen om de hoge invoer rechten voor groenten en fruit, welke Duitsland de laatste we ken heeft, te doen verlagen In principe werd besloten het streven naar het vormen van een weerstandsfonds voor de tuin bouw te steunen. Het bestuur, bij monde van voorzitter M. Prins, verklaarde, dat het Centrale Bureau als afzetorganisatie, dus geen standsorganisatie zijnde, niet tot het vormen van een dergelijk fonds zal kunnen bij dragen, ook al zal men het vormen van zulk een fonds aan moedigen. In een redevoering, die de president van de javase Bank, mr. Sjafruddin, dezer dagen hield te Palembang, heeft hij scherpe critiek geleverd op de financiële politiek van de Indonesische regering. In het afgelopen jaar, aldus mr. Sjafruddin, zijn grote sommen besteed aan onnodige zaken, waardoor de inkomsten met enige honderden millioenen rupiah zijn verminderd. Wan neer de regering in 1951 meer aandacht had besteed aan productieve plannen, zou de opbrengst in 1951 wel minder zijn geweest, maar in dit jaar en in de daaropvolgende jaren zouden de regering en de maatschappij de vruchten hebben kunnen plukken, die de lasten van het volk hadden kunnen verminderen. Wijzende op het begrotings overschot in het afgelopen jaar ad 1.300.000.000 rupiah, betoogde mr. Sjafruddin, dat dit niet ge baseerd is op een gezonde finan ciële politiek van de regering. Dit overschot is op de eerste plaats te danken aan de onverwachte opbrengsten in verband met de toestand in het buitenland en op de tweede plaats aan het feit, dat verschillende plannen, die in de begroting zijn opgenomen, nog niet tot uitvoering zijn gebracht. „Onze economische positie is labiel", zo ging mr. Sjafruddin verder. Ook met de monetaire maatregelen van de regering in 1950, waarbij de deviezencertifi- caten werden ingevoerd, zou, zonder de oorlog in Korea, Indo nesië zich thans geplaatst zien in een precaire situatie. Gezien de tendenzen in het buitenland is het niet onmogelijk, dat de toestand, zoals die zich in begin 1950 voordeed, zich zal Herhalen. De prijs van de Indonesische pro ducten op de wereldmarkt is mo menteel dalende. Wij zullen dus onze productie moeten verdub belen, willen wij niet onze import verminderen. Mr. Sjafruddin somde vervol gens verschillende factoren op, die een rem vormen bij de op voering van de Indonesische pro ductie: ordeverstoringen, tenge volge waarvan de aanplant van ondernemingen wordt gestolen of verbrand, stakingen, ongunstige arbeidsverhoudingen, verhoging TIGNES (Frankrijk), (A.P.). De leiders van het verzet in Tignes hebben thans gelaten moeten toegeven, dat zij een nederlaag geleden hebben. Het leeuwendeel van de 400 inwo ners is begonnen te pakken. Over enkele weken zal het dorpje met de grond gelijk gemaakt worden voordat het in 't 180 meter diepe stuwmeer van West-Europa's grootste hydro- electrische centrale verdwijnt. Zondag 23 Maart zal het seizoen voor de Paardencourses in Alk maar weer worden geopend. Een 7-tal courses over verschillende afstanden staan op het program ma. Naast de bekende paarden en pikeurs van het vorig jaar, staan thans ook een aantal meuwen in geschreven, wat de spanning slechts kan verhogen. Reeds in het seizoen 1951 kon worden geconstateerd dat het be zoek aan de Paardencourses gro ter werd en ongetwijfeld zal dat ook dit jaar weer het geval zijn. Naast de vele andere takken van sport, is ook de paardensport thans in opbloei. Dat hieraan de totalisator niet vreemd is, is be grijpelijk. Maar wat de oorzaken ook kunnen zijn, het kan ons slechts verheugen en a.s. Zondag zal, bij mooi weer, op het sport park zeker een record-aantal be zoekers aanwezig zijn. 22 MAART: Zaterdag van de derde week van de Vasten Wanneer iemand een mis stap heeft begaan, is men er altijd heed gauw bij om hem te veroordelen: men vertelt overal rond, dat iemand, die in een ogenblik van zwak heid niet eerlijk geweest is, een dief is; men kijkt laag neer op iemand, die op een ongelukkige manier met zijn huwelijk begonnen is en zo kan men nog verder gaan. Maar men vergeet zijn hand in eigen boezem te steken en te bekennen dat men ook niet zonder zonde is. Medi teer vandaag eens over het evangelieverhaal: de geschie denis van de overspelige vrouw en maak dan bij Uzelf het besluit om wat voorzich tiger te zijn bij uw oordeel. IN DESERTO Tot gisteren hadden de plaats vervangende burgemeester Justin Raymond en zijn vrienden ver klaard, dat zij het ontruimings bevel zouden trotseren totdat zij ofwel een huns inziens passende schadevergoeding verkregen had den ofwel met geweld geëva cueerd werden. Als woordvoerder voor de dor pelingen heeft Raymond nu voor de eerste maal verklaard, dat hij geen tegenstand zou bieden, wan neer de vrachtauto's kwamen om zijn boeltje weg te halen. De re gering heeft de dorpelingen een schadevergoeding van 2.000.000 dollar aangeboden. In Tignes wordt dit beschouwd als 25 pro cent van de werkelijke waarde. Raymond's huis is een van de laagst gelegen huizen in het dorp en zal een der eerste zijn, die door het water verzwolgen wordt. Een bulldozer heeft door de sneeuw een weg naar zijn huis gebaand om de inventaris te kun nen afvoeren. „Ja, wij pakken", erkende hij. „Er zit mets anders op. Wij zul len tot het laatste ogenblik blij ven, maar verzet lijkt nutteloos". De dorpelingen zijn blijkbaar In de H. Sacramentskerk te Breda werd gisteren de plechtige H. Mis van Requiem gehouden voor de zielerust van de overleden burgemeester van Breda, mr. dr. Claudius Prinsen. Na de uitvaart formeerde zich een geweldige stoet, waarin vele vlaggen en vaandels werden meegedragen, benevens een groot aantal kran sen en bloemen. De lijkkist was gedekt met een krans van Prinses Wilhelmina. De Bredase Politieharmonie speelde treurmuziek. Zo trok de stoet door de straten, waar van bijna alle huizen de vlag halfstok hing, terwijl de brandende straat lantaarns met rouwfloers waren omhangen. Op de Grote Markt werd de kist in de hal van het stadhuis gebracht, waar een .Chapelle Ardente" was ingericht. Aanwezig waren behalve de naaste familie, de wethouders, de gemeentesecretaris en de raadsle den. Verder zagen wij de Gouver neur van de Nederlandse Antillen, Mr. A. A. M. Struycken de Com missaris van de Koningin, prof. dr. J. E. de Quay. De plechtigheid op het stadhuis duurde slechts enkele minuten, waarna de stoet zich op nieuw in beweging stelde naar de rand der gemeente. Al degenen, die in de stoet hadden meegelopen vormden hier een haag, waarna de Hikauto met de wagens van de genodigden zich in de richting Roosendaal begaven. Bii de plechtigheid waren behalve de reeds genoemden aanwezig de oud-ministers Steenberghe en Gielen, mej. Geldens namens Prinses Wilhelmina, Generaal Warringa, commandant van het derde militaire gewest, vele bur gemeesters uit provincie en het land, benevens een groot aantal militaire autoriteiten. verslagen door de stilzwijgend heid, die de regering in acht neemt. Raymond klaagde dat er niemand was bij wie hij zijn be klag kon doen. De aanwezige militaire politie wist alleen, dat zij de bevolking uit de kerk en van de begraafplaats moesten weghouden. Vreemdelingen werden niet tot het dorp toegelaten. Daardoor konden de dorpelingen zich bij niemand dan zichzelf beklagen. En zij zagen het water snel stij- Door de Haagse politie is een 23-jarige barkeeper uit Den Haag aangehouden wegens oplichting en flessentrekkerij. De barkeeper kwam bij een juwelier in de Hof stad die hij een heel verhaal op diste. Hij wist tenslotte de juwe lier te overrede em een ring op zicht mee te geven. Later kwam hij bij de juwelier terug met de boodschap dat hij eigenlijk een mooiere ring wenste waarop de juwelier hem een damesring liet zien van f 525.die hem wel aanstond. In de winkel van de juwelier belde hij naar zijn „va der" waarmee hij overeen kwam dat „vader" wel zou bijpassen. Na Het telefoongesprek nam hij de ring mee en betaalde niet. De juwelier heeft later bij de vader geïnformeerd, maar die wist van niets, waarna hij de zaak in han den van de politie gaf. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat de barkeeper de ring aan een andere juwelier voor f 150.had verkocht. Öok had hij verschillende artikelen die gekocht en niet betaald waren bij de bank van lening afgegeven gen. Er zat dan ook niets anders op dan zich voor het vertrek ge reed te maken. BRUSSEL. Naar het K.N.P. te Brussel verneemt heeft Koning Boudewijn van België op voor stel van de Belgische minister voor het Verkeer, Dr. P. W. Se- gers, een besluit uitgevaardigd, waarbij aan ouders, die op een bepaald ogenblik tenminste vier kinderen beneden de leeftijd van 21 jaar in leven hadden, een le venslange vermindering van 50 pet. op de gewone tarieven van de openbare autobusdiensten wordt toegekend. Minister Segers heeft dit besluit bekend gemaakt in een schrijven aan de Bond van Kroostrijke Gezinnen te Brussel welke Bond reeds lang actie voer de om deze korting op de ver- voerstarieven te verkrijgen. In Arnhem is de V.V.V. op zoek gegaan naar een Verzekerings maatschappij, die de vacantiegan- gers tegen regen zou willen ver zekeren. In Nederland was geen regenverzekeraar te vinden. Via een Amsterdamse firma kwam men terecht bij een Verzekerings maatschappij in Londen. Eerst had men er in Londen geen oren naar, maar een van de leidende figuren bij deze maatschappij, die regenverzekeringen sluit over de gehele wereld, maakte in 1944 deel uit van de Britse luchtlan dingstroepen. Arnhem had nog een warm plaatsje in zijn hart. Door zijn medewerking kan Arn hem nu op 1 April a.s. met een regenverzekering starten. Deze verzekering loopt van April tot en met September. Er zijn tal van vormen denkbaar, doch men heeft deze zaken voor de vacan- tieganger zo eenvoudig mogelijk willen maken. Vandaar dat men kwam tot een uniform tarief. Men kan zich per persoon verzekeren voor f 1.25 per dag aan premie met een uit te keren bedrag van f 10, indien het op die dag in Arnhem 3 m.m. regent. Gemiddeld valt er in Nederland iets minder dan twee m.m. regen per dag en in Augustus 214 m.m. Maar dit gemiddelde zegt natuur lijk niets over de rijkdom van een plensbui op een vacantiedag of een gehele dag vol regen. van de lonen, grondhuur en rijst prijzen. „Wij mogen duizend-en-één be zwaren hebben tegen de aanwe zigheid van buitenlandse inves teringen in onze staat, maar wij moeten ons er van bewust zijn, dat een sluiting van de buiten landse bedrijven, zonder dat wij in de plaats daarvan eigen be drijven oprichten, omdat wij, zo wel wat betreft kapitaal als des kundigen, met tekorten te kam pen hebben, de volkswelvaart niet zal verhogen en wij ons eigen graf delven." Er is geen enkel land ter wereld, dat van zijn eigen pro ductie kan leven. Ook Rusland en Amerika niet, die nog wel bekend staan als rijke staten. Een uitgebreid industrialisatie plan zal milliarden rupiah's kos ten. Dit geld zou kunnen worden verkregen door het aangaan van leningen in het buitenland. Maar dan rijst onmiddellijk de vraag, wie deze leningen zou willen ver strekken en op welke voorwaar den. Momenteel worden leningen verstrekt, niet meer uit economi sche en financiële overwegingen, maar uitsluitend op politieke voorwaarden. In dit verband wees mr. Sjafruddin op de overeen komst inzake de M.S.A., die een deining onder de Indonesische politici heeft veroorzaakt. Daar naast heeft men rekening te houden met de vraag of een lening op de gestelde voorwaar den zou kunnen worden terug betaald. Mr. Sjafruddin had er geen bezwaar tegen, dat hetgeen Indonesië zelf niet kan doen als gevolg van een tekort aan perso neel en kapitaal, overgelaten wordt aan het initiatief van het buitenlandse kapitaal. Dit is noodzakelijk voor het bereiken van de welvaart, wat echter nog weinig wordt begrepen, aldus mr. Sjafruddin. De bankpresident zei vervol gens, dat tussen de opendeur- politiek, zoals door dr. Schacht werd aanbevolen en de gesloten deur-politiek van ultra-nationa listische leiders een gulden mid denweg kan worden bewandeld, die naar zijn mening de beste oplossing voor Indonesië zou zijn. Voor het aanmoedigen van bui tenlandse investaties dient gele genheid te worden geopend voor het overmaken van netto-winsten en afschrijvingen naar het bui tenland. Mr. Sjafruddin zei de plannen voor nationalisatie van vitale buitenlandse bedrijven, zoals gas- en electriciteitsbedrijven, spoor wegen, oliebedrijven en dergelijke niet te kunnen goedkeuren. De regering beschikt niet over vol doende middelen om deze plan nen ten uitvoer te brengen. Al leen voor de hoogst nodige be drijven, zoals in het geval van de Javase Bank, kan nationalisatie worden gerechtvaardigd. Natio nalisatie betekent, uit economisch oogpunt bezien, slechts het ver plaatsen van particulier bezit in handen van de staat. Nationali satie betekent in geen geval een opvoering van de productie van de maatschappij. Het nationaal inkomen kan hierdoor niet wor den vermeerderd en het levens peil van het volk niet worden verhoogd. De enige mogelijkheid is, dat de winst in het land blijft. Thoissey, een stadje in Frank rijk valt of staat met de markt. Een ander stadje, St. Didier, kwam als kaper op de kust en ontnam Thoissey's aantrekkings kracht. Feitelijk had iedereen zich reeds met Thoissey's langzame onder gang verzoend, toen de burge meester door een toeval iets ver nam van een Duitse uitvinding; wanneer poreuze platen van een bepaald soort ceramiek door pro- paangas verhit worden, ontstaan er infra-rode stralen welke warmte uitstralen en vooral bui ten zorgen voor een aangename temperatuur. Nu stonden er op de markt van Thoissey tot voor kort zegge en schrijve twee open kachels, waar kopers hun stijve ledematen wat konden ontdooien. Tenkoste van de laatste reserves van de gemeentekas liet de bur gemeester op de markt van Thois sey een installatie voor verwar ming met infra-rode stralen aan leggen. Het resultaat was wonder baar: zelfs op koude dagen en zonder hoed en jas is het nu op de markt van Thoissey aange naam lopen, bieden en kopen. Binnen enkele weken was St. Didier weer van de eerste plaats verdreven, want ook wie alleen maar uit nieuwsgierigheid naar Thoissey kwam, ontdekte er dat men er beter kon markten dan in St. Didier. De pastoor van Thoissey heeft tot groot genoegen van zijn pa rochianen het systeem voor zijn grote kerk anders als een ijs kast zo koud over genomen. BOUDEWIJNZEGELS BRUSSEL, 20 Maart (A. P.). Op veertien Mei a.s. zal, ter ge legenheid van het Congres van de Wereld Post Unie, de eerste postzegel met de beeltenis van koning Boudewijn in België in de handel komen. De postzegel heeft een waarde van vijftig Belgische francs. De postzegel is de eerste van een hele serie Boudewijnzegels, die vanaf één franc uitgegeven zullen worden. AMSTERDAM. Onder zeer grote belangstelling van litera toren en juristen is gisteren voor de Amsterdamse arrondisse mentsrechtbank de zaak behan deld tegen de 30-jarige roman schrijver W. F. Hermans die ge- dagvard was omdat hij zich „op zettelijk in beledigende vorm bii geschrifte zou hebben uitgelaten over de Rooms-Katholieken, zijn de een groep van de Nederland se bevolking". In een fragment van zijn laatste boek, dat eerder in het tijdschrift .^Podium" was gepubliceerd, werden o.a. de katholieken „het meest schun nige en onderkruiperige deel van ons volk" genoemd. In ziin requisitoir stelde dc officier van justitie, mr. B. Kist, diat naar ziin mening de over heid in „dit uitzonderlijke pro ces" met zichzelf in conflict kwaan, omdat zij zowel rekening moest houden met de noodzake lijke bescherming van een bevol kingsgroep als <ie cultuur moest behouden en de vrije kunst waarborgen. De bescherming zou zich in dit geval moeten richten tegen een man, die dioor velen „als een ernstig kunstenaar" wordt beschouwd. Mr. Kist had zich afgevraagd, of de uitlatin gen, die de schrijver in de mond legde van de hoofdpersoon, een STRAALJAGERS STARTEN VAN EEN VLIEGDEKSCHIP Een straaljager aan boord van Engeland's nieuwste, grootste en snelste vliegdekschip, de „Eagle", die 36.800 ton weegt. De nieuwe oorlogsbodem is het eerste schip ter wereld dat in staat is de nieuwste straaljagers op te nemen. ziekelijke, giedesillusionneierde soldaat een geesteszieke, een gefingeerde psychopaath, ook ai ziin ze zo liederlijk ais ze in feite in dit boek zijn. wel het vermagen hadden om eer en goede naam aan te tasten. Hii achtte sommige passages inder daad bijzonder kwetsend voor de katholieke bevolkingsgroep, die soms in zijn diepste godsdien stige gevoelens wordt, geraakt en was er van overtuigd, dat zij waren ze op een bijeenkomst van politieke aard gebruikt, de spreker zeker een strafrechte lijke vervolging zoudten hebben bezorgd. Hij achtte echter niet wettig en overtuigend bewezen dat ver dachte de opzet heeft gehad zich in beledigende vorm uit te laten en vond het bovendien twijfel achtig of de ten laste gelegde uitlatingen beledigend waren in de zin van art. 137 c van het Wetboek van Strafrecht. Hii vroeg derhalve vrijspraak. „Anderzijds besef ilk zeer goed," zo voegde hii er aan toe, „dat dlit mijn persoonlijk oordeel is en dat velen in ons land er anders over denken." Ook de rechtbank zou dat kunnen doen en daarom vroeg de officier sub sidiair veroordeling tot een geld boete, doch in geen geval tot een voorwaardelijke gevangenis straf. De schrijver zelf. dlie verde digd werd door mr. A. Mout, voorzitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, terwijl de heren D. A. M. Bin nendijk en prof. d'r. Garmt Stui veling als getuigen a decharge waren opgeroepen, verklaarde in zijn hooghartig laatste woord o..a. dat hii liever meineed zou willen plegen dan „ja" te ant woorden op de vraag of hij de bedoeling had gehad de katho lieken te beledigen, als men dan beslist, een antwoord wilde. De strekking zowel van zijn betoog als van dat van ziin verdediger en de getuigen was dat „de vrijheid van meningsuiting" in gevaar zou komen als hii. Her mans, werd veroordeeld Extra treinen voor laarbeursbezoekers Ten behoeve van bezoekers van de Jaarbeurs te Utrecht zullen van 25 Maart tot en met 3 April, behalve op Zondag 30 Maart, extra treinen rijden. MIDDENMEER Het feit dat het voorjaar in aantocht is, wordt niet alleen aangeduid door de lammeren in de weide en het ploegen en zaaien op de uitge strekte akkers, maar ook door het ten verkoop opstellen van nieuwe machines en werktuigen op het beursplein. En óok door het weg- bijlven van de meeste akkerbou wers, omdat de voorjaarswerk zaamheden in voiien gang zyn, Geen wonder dat de leden van het gilde der verzekeringsagenten en andere „verkopers op het pad", gepasseerde Woensdag ter beurze maar povertjes zaken hebben ge daan, zodat het in alle toonaarden klonk: het is stil in zaken. Wat de werktuigen op het beursplein betreft, als eerste be langrijke aanwinst nemen we de VICON aardappelpootmachine, geschikt voor tractor en paarden- tractie. Een half-automatische machine voor 1, 2 of 3 rijen die ongesorteerd en voorgekiemd pootmateriaai onbeschadigd in de grond leggen. De poot-bakjes zijn niet gemonteerd op een draaiende schijf doch aan een elevator die uitgerust is met een prima parel- lelogram, hetgeen ook feilloos poten op onefien terrein verze kert. Diepte, afstand en regelmaat zijn regelbaar. Afdekking door middel van rug-vormende schij ven. Ant. Huiberts uit Breezand toonde zijn buitenlucht-aardap pelkoelsysteem, dat geplaatst kan worden in elke aardappelbewaar plaats en naar verkiezing groter of kleiner kan worden gemaakt omdat de gehele installatie is sa mengesteld uit -afzonderlijke een heden. De lucht word mét behulp van een electr. ventilator in de houten hoofdleiding geperst en kan via schuiven worden gevoerd door lattenbogen, waarop de aardappelen los gestort worden. Zelfs nat geoogste aardappelen zijn daardoor binnen enkele da gen droog en schoon, waardoor ziekten worden voorkomen en ge ringe spruitvorming, géén broei, arbeidsbesparing en maximum ruimte-rendement optreden. De sproeimachines Urgent IV voor paarden en Urgent II voor tractoraandrijving ziin voorzien van de niéuwste vernevelings- installatie. Bij de eerste worden de hogedruk luchtpompen aange dreven door de wielen, bii de tweede door een aftak-as. Men kan nagenoeg elk ziektebestrij- dingsmiudel verwerken in hoé-r veelheden variërend van 35 tot 8001 per HA De wielen bestaan uit geperst staal met luchtbanden en rollagers. De sproeiarmen zijn centraal verend opgehangen én gedeeltelijk uitschakelbaar. Voor Urgent IV kan men gewone benzinevaten bezigen, die met enkele handgrepen worden vast gezet. Hiermede is het waterpro bleem volmaakt opgelost. VIERDE BlfENMARKT TE PURMEREND Gezien de animo, welke daar vorige jaren voor bestond ondanks de minder gunstige weersom standigheden, heeft Purmerend thans voor de vierde keer een Bijenmarkt uitgeschreven. Deze zal plaats hebben op Woensdag 9 April a.s. Waar er vorige jaren reeds be langstelling werd getoond uit ver schillende delen van het land en niet het minst uit de provincie Noord Holland en Gelderland kan nu verwacht worden, dat deze be langstelling wederom groot zal zijn. Want inmiddels wordt de Bijenmarkt van Purmerend een traditie- Belanghebbenden komen daar graag zaken doen evenals op de weekmarkten, terwijl be langstellenden 't zeer interessante van een Bijenmarkt graag aens willen zien. Maximumprijzen bakstenen blijven gehandhaafd Gisteren hebben bestuursleden van de vereniging de Nederlandse Baksteenindustrie (vertegenwoor digende 98 procent van de Neder landse baksteenproductie) en ver tegenwoordigers van het minis terie van Economische Zaken en van Wederopbouw, besprekingen gevoerd betreffende de prijzen van bakstenen. Hierbij is o.m. besloten, dat hoewel de opheffing van de maximumprij zenregeling voor metsel- en straatstenen werd overwogen, de overheid, na ge meld overleg met de industrie, tot handhaving hiervan heeft beslo ten. Verwacht wordt, dat de vraag naar deze materialen in verband met de sterke opleving van de bouwnijverheid wederom dermate groot zal worden, dat het vrijgeven der prijzen tot verho ging aanleiding zal geven. In ver band met de kosten van de wo ningbouw en andere bouwwer ken, dient dit te worden voor komen. MOONACHIE (New Jersey), 20 Maart (Ass. Press). Een 14- jarige jongen is in Moonachie levend verbrand, toen hij zijn brandend huis weer inrende om dat hij zijn schoenen vergeten had. Zijn 74-jarige grootmoeder had het kind met zijn drie stief- broertjes meegenomen uit de brandende woning. Toen zij ech ter op straat stonden riep het kind uit dat hij zijn schoenen ver geten had en hij snelde terug het brandende huis in, voor iemand hem tegen kon houden. Even later verscheen hij in doodangst voor een raam van de tweede verdieping. „Ik sta in brand, ik sta in brand", gilde hij. De mensen die op straat ston den te kijken riepen hem toe naar beneden te springen en maakten zich gereed hem op te vangen. Het kind durfde de sprong niet te wagen en stond na enkele seconden reeds in lich terlaaie. Volgens brandweerlieden werd de brand veroorzaakt door een kolenkachel die te fel was opge stookt. Subdiaconaatswijding HEiEtRHUGOWAARD Op 22 Maart wordt in de kloosterkerk te Weert door Mgr. Dr. Hanssen de wijdnig van 't subiaconaat toe gediend aan frater Manuel Schil der O.F.M. Maat 5 Kleine i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3