Ondernemer werkt thans in een ongunstig economisch klimaat Pinay maakt krachtig begin met verdediging van de franc Malan in de aanval tegen de rechtspraak? Australië blijft buiten Indonesische zaken Urker botter geraakte in brand in volle zee Prins Bernhard opent in Lisse lentefestijn op Keukenhof DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Mr. Milius aan vooravond Jaarbeurs Overheid geve meer ruimte aan particulier initiatief Fiscale belemmeringen Ontslagen in de textielindustrie Treinramp in Rio Kabinet staat gevaarlijk Vliegramp in Texas Aan onze trouwe lezers Finse regering afgetreden Geen persoonlijke ongevallen Schip in brand op IJselmeer Zeilboot sloeg om op Bergumermeer RUIM 6 MILLIOEN voor kerkenbouw Drastische bezuinigingen binnenkort te verwachten Belasting ontduiken zwaar te straffen K.A.B.-rapport over gemeente-klassen Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 22 Maart 1952 46e Jaargang No. 12431 Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 (Van een onzer redacteuren) Het is dringend nodig de terugslag, die zich in bepaalde sectoren van ons economisch leven voordoet, met grote voor zichtigheid te beoordelen en in de conjunctuurverschuivingen, die worden opgemerkt, niet aanstonds een schrikbeeld te zien, dat tot ach en wee roepen en een angstpsychose aanleiding zou moeten geven, aldus constateerde mr. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, aan de vooravond van de opening van de Voorjaarsbeurs. tijdelijke teruggaande lijn niet aanstonds tot schrikbeelden de aanleiding behoeft te geven. Mr. Milius constateerde, dat de eco nomische positie van Nederland sinds het midden van het vorig jaar, een aanzienlijk opgewekter beeld te zien geeft. Voor 1952 moet rekening ge houden worden met het in de weg leggen van grote moeilijk heden voor de export. Vooral En geland en Frankrijk zijn momen teel grote vraagtekens. Daarente gen kunnen meer goederen uitge voerd worden naar Zuid-Afrika.' Het bedrijfsleven zal weer moe ten „vechten" en alle mogelijke deskundigheid, vakkennis en vin dingrijkheid moeten aanwenden, om productie en afzet op peil te houden. Het klimaat, waarin de ondernemer moet werken is niet voldoende gunstig. De regering dient de huik wat meer te hangen naar de frisse wind van het par ticuliere initiatief. De overheid geve wat meer vrijheid, omdat een beetje meer vrije lucht heel wat energie zal kunnen losmaken. Geen schrikbeelden. Mr. Milius wilde zeer zeker de vraag, of wij ons op het ogen blik bevinden in een periode van neergaande commerciële en indus triële activiteit, niet zonder meer in positieve zin beantwoorden. Zo er al van een verstarring sprake zou zijn, dan betekent dit geens zins, dat daarmede de noodklok over de jaarbeurs zal worden in geleid. Wel treden er dientenge volge ter beurze, veranderingen op. Mr. Milius wees er op, dat slechts drie landen, ondanks de volledige werkgelegenheid er in 1951 in zijn geslaagd de inflatie buiten de deur te houden, n.l. Denemarken, Zwitserlanden Ne derland. Dit leert ons, dat een Andere fiscale maatregelen. Wil de ondernemer en dit Plan-Eden aanvaard PARIJS. Een plan van Eden om de Raad van Europa te stellen boven de kolen- en staalgemeen schap, het Europese leger en der gelijke integratie-maatregelen, teneinde de eenheid van West- Europa te bevorderen, is gisteren door de politieke commissie van de Assemblee van de Raad aan vaard. Het wordt in Mei in Straatsburg behandeld. geldt in het bijzonder voor de leider van de middelgrote en kleine bedrijven worden aan gezet tot groter activiteit en gro ter productie, dan dienen door de overheid andere fiscale maatrege len te worden genomen. Meer armslag is de roep die men in het bedrijfsleven hoort. Deze vraagstukken zijn ook van toepassing op de commerciële en industriële middenstand. De be drijven in de levensmiddelensec tor kunnen met gerustheid de toekomst tegemoet zien, mits een verstandige aankooppolitiek wordt gevolgd. CHINESE COMMUNISTEN IN INDO-CHINA De Amerikaanse minister van defensie, Robert Lovett heeft gis teren verklaard dat de Ver. Staten inlichtingen ontvangen hebben, volgens welke Chinese commu nistische eenheden de grens van Indo-China hebben overschreden. Het bericht is totnogtoe niet door de Franse regering bevestigd. Bij de textielfabriek van Van Heek en Co. N.V. te Enschede, waar momenteel 2650 personen werkzaam zijn, zullen over het tijdsverloop van een jaar in to taal 250 arbeiders ontslagen wor den. Per 1 April a.s. is bij de N.V. Gerh. Jannink en Zn. eveneens te Enschede aan 20 arbeiders ont slag aangezegd en bij de N.V. Spinnerij Oosterveld te Enschede zijn 8 gehuwde vrouwelijke ar beidskrachten ontslagen, terwijl 8 ongehuwde personeelsleden van deze fabriek, die eveneens ont slagen zijn, op andere fabrieken te werk gesteld konden worden. 64 GEWONDEN RIO DE JANEIRO, 21 Maart (A.P.). Vandaag werden 64 personen gewond toen een trein uit de voorstad inreed op de ach terkant van een andere trein die stil stond om op stoom te komen. Het ongeluk vond.plaats 8 km ten noordwesten van Rio. KAAPSTAD, 21 Maart (Ass. Press). Zuid-Afrika staat momenteel op de drempel van een constitutionele crisis zoals het land nog nooit heeft gekend, door de weigering van premier Malan om de uitspraak van het Hof te erkennen, aldus schrijft vandaag de Kaapse Times. Leden van de oppositiepartij zijn van mening dat de uitspraak van dr. Malan, dat de regering Met man en macht wordt gewerkt aan de opbouw van het Nederlandse leger. Speciale aandacht wordt besteed aan de technische opleiding van officieren, onder-officieren en man schappen. In de afdeling wiel- en rupsvoertuigen van de School Technische Dienst te Utrecht krijgen leerlingen les in het optrekken van een rupsband om een Shermantank (boven). Onder: In de afdeling Geschut en Wapenen ziet kapitein H. J. Mreijen toe bij een slagpin-controle van een 90 mm luchtdoel geschut van Amerikaanse oogsprong. de nodige stappen zal onderne men de wetgevende souvereiniteit van het parlement boven iedere twijfel te stellen, een voorspel is van een aanval op het gezag van de rechtspraak. Verwacht wordt dat Malan een wetsontwerp zal indienen, waarin vast wordt gesteld dat het hoge gerechtshof niet bevoegd is een juridisch oordeel te vellen over wetten die door het parlement zijn goedgekeurd. De Ver. Partij is begonnen met het organiseren van grootscheep se partij-bij eenkomsten door het gehele land, teneinde de eis tot het ontslag van het kabinet van Malan, kracht bij te zetten. In de Kaapse Times van van daag wordt gezegd, dat de korte verklaring die Malan naar aan leiding van de nietigverklaring door het hof van de wet op het stemrecht van kleurlingen, heeft afgelegd, doet vermoeden dat de premier besloten heeft het land aan een bittere en misschien zelfs gevaarlijke constitutionele strijd prijs te geven. SOVJETFUNCTIONARIS OVERLEDEN MOSKOU, 21 Maart (Ass. Press). Vandaag is bekend gemaakt dat Alexander Kozlov is overleden. Kozlov bekleedde gedurende de afgelopen vijf jaren een zeer be langrijke functie in het militaire Sovjetbestuur en de Sovjet-con trolecommissie in Duitsland. Hij was vijftig jaar oud. Gedurende de oorlog was Koz lov waarnemend commissaris voor de munitieproductie. Na bergingswerkzaamheden, welke maanden geduurd hebben, is het wrak van de ruim vijfduizend ton metende vroegere Duitse blokkade-breker 23 in de nabijheid van het Kieler lichtschip gelicht. De bergingsvaartuigen sleepten het wrak de Heikendorfer Bocht van de Kieler Fjord binnen. DARWIN, 21 Maart (Ass. Press). De Australische minister van Bui tenlandse Zaken Richard G. Ca sey heeft vandaag verklaard dat Australië alles in het werk zou stellen om zich niet met de Indo nesische binnenlandse aangele genheden te bemoeien. Aan verslaggevers deelde Ca sey mede dat Australië niet van plan was te reageren op het ver zoek steun te verlenen aan een onafhankelijkheidsbeweging van de republiek der Zuid Molukken. Casey leverde commentaar op de redevoering die gisteren in Darwin gehouden werd door Pieter Willem Lokollo, die be weert minister van Voedselvoor ziening te zijn in de Zuid Molukse rebellen-regering. Lokollo zei. dat de ,£uid Molukse regering hoopte erkend te zullen worden door de Ver. Naties, de Ver. Staten, Australië, Nederland en andere landen. Casey vertoefde korte tijd in Darwin op doorreis naar Karachi, waar hij een bijeenkomst van de GEEN OVERLEVENDEN CORPUS CHRISTI (Texas), 21 Maart (A.P.). Een viermotorig vliegtuig van de marine vlieg- dienst is vanmorgen, even nadat het van het vliegveld bij Corpus Christi met tien man aan boord was opgestegen, neergestort. Het vliegtuig dat van de marine luchtbasis bij Corpus Christi voor een routinevlucht naar Alamada in Californië, opsteeg, stortte nog geen mijl buiten de kust in de Golf van Mexico neer. Direct voeren boten uit ter assistentie en werd een onder zoek ingesteld. Na een uur zoe ken was echter geen spoor van overlevenden ontdekt. Anion van Duinkerken volgt Gerard Brom op Naar wij vernemen zal prof. dr. Gerard Brom, die dit jaar zijn ambt als hoogleraar in de alge mene en Nederlandse letterkunde aan de Kath. Universiteit zal neerleggen i.v.m. het bereiken van de 70-jarige leeftijd, worden opgevolgd door prof. dr. W. J. Asselbergs (Anton van Duinker ken). ROTTERDAMSE DOUANE DOET GOEDE VANGST Bij een controle-onderzoek aan boord van de onder Liberiaanse vlag varende olietanker „World Liberty" heeft de Rotterdamse douane een dezer dagen een goe de vangst gedaan. Uit verschei dene schuilplaatsen in het schip haalden de douaniers drie pond opium en een pond hasjiesj te voorschijn, verdovende middelen die in de smokkelhandel enkele duizenden gulden zouden hebben opgebracht. Met 1 April begint een nieuw kwartaal. Wij vragen U te doen wat zovelen reeds deden: geef ons adressen op van familie, vrienden en bekenden, die nog geen abonnee zijn. Wij zullen hen dan tot 1 April ons blad gratis toe zenden ter kennismaking. Voor U een zeer kleine moeite. Maar voor ons is uw medewerking toch van zeer groot belang. Bovendien: hoe meer abonnee's U ons opgeeft, hoe beter wordt uw eigen dagblad. DE DIRECTIE het raadgevende commissie van Colombo-plan zal bijwonen. Voordat hij uit Sydney vertrok maakte de Australische minister van Buitenlandse Zaken bekend dat op 3 April besprekingen zou den beginnen met Britse autori teiten in Singapore over een nau were samenwerking tussen de landen die in Zuid-Oost Azië het communisme bestrijden. De Finse eerste minister, Kek konen, heeft gisteren het ontslag van zijn regering aangeboden aan president Paasikivi, nadat in het coalitie-kabinet verschil van me ning was ontstaan over de prijzen van de landbouwproducten. Kekkonen, die lid is van de agrarische partij, had vooral veel oppositie te verduren van zijn eigen groep. Hij zou gezegd heb ben, dat hij nu genoeg had van de ontevredenheid en de herhaal de aanvallen van zijn eigen partij. President Paasikivi heeft het kabinet verzocht aan te blijven totdat een nieuwe regering ge vormd is. De aftredende regering bestaat uit zeven agrariërs, zeven socialisten, twee leden van de Zweedse volkspartij en een niet- politieke deskundige. (Van onze verslaggever) Vrijdagmiddag is de Urker bot ter UK 140, eigendom van J. Bak ker, in volle zee in brand gevlo gen en door de twee koppen tel lende bemanning te Petten op het strand gezet. Beide mannen, de heren J. en A. Bakker en de scheepshond sprongen over boord en wisten aldus behouden de vaste wal te bereiken. Het schip is nagenoeg geheel uitgebrand waarbij ook de gehele waarde volle inventaris en het vistuig verloren gingen. Rond het middaguur was een der beide opvarenden in de ka juit bezig het middagmaal op de kachel te koken. Hij stookte nogal flink, zodat de pijp roodgloeiend stond. Plotseling ontwaarde de roerganger tot zijn verbazing dat de botter water maakte. Hij riep HAARLEMS SCHIP IN ENKHUIZEN BINNENGEBRACHT Gistermorgen is brand uitgebro ken in de lading vlas van het 83 ton metende vrachtschip „Tiny", eigendom van de heer W. Kal- verla uit Haarlem (van Gronin gen onderweg naar België) va rende op het IJselmeer. De heersende wind bemoeilijkte de blussing. Niettemin wist men, dankzij de hulp van een toege schoten tanker, die aanzienlijke hoeveelheden water over het brandende en smeulende vlas uit stortte, de brand binnen redelijke perken te houden. Het binnenge- spoten water deed het schip slag zij maken. De schipper, de heer K. Snip uit Haarlem, wist onder moeilijke omstandigheden de ha ven van Enkhuizen te bereiken. Daar was men door de hevige rookontwikkeling reeds geatten deerd. De gealarmeerde brand weer stond gereed en voltooide de blussing. Aan boord van het schip bevonden zich vier perso nen. Een groot deel van de lading ging versloren. Het schip zelf heeft geen ernstige schade opge lopen. zijn maat bij de kachel vandaan en beide togen op onderzoek uit om de oorzaak van het lek te vin den. Weldra werd het zoeken ech ter gestaakt toen men ontdekte dat de kajuit in lichter laaie stond. Op volle kracht werd daar op naar de vaste wal gestuurd. Iedere seconde werd de toestand voor beide mannen critieker. Toch gelukte het hun nog de boot aan de grond te zetten en het vege lijf te redden. Een en ander trok zeer veel belangstelling. JONGEMAN UIT DOKKUM VERDRONKEN (Eigen bericht) Sipke Oly uit Kollum en zijn kameraad Rudi Hamstra waren met een zeilboot van Leeuwarden gekomen, om die naar Kollum te brengen. Nadat zij zich op Ber- gumerdam nog even hadden opge houden, draaiden de jongens op het Bergumermeer de Zwemmer op. Daar heeft een rukwind het scheepje ondersteboven gegooid. De jongens, die beide de zwem kunst machtig waren, probeerden de wal te bereiken, maar hierin slaagden zij niet. De juist pas serende schipper Auke Bosma uit Bergum slaagde er in Rudi Ham stra te redden, maar de andere jongen verdween in de diepte. Des avonds omstreeks 8 uur heeft men het lijk gevonden. Beide jongens waren leerling van het Chr. Lyceum te Dokkum. IN HET AARTSBISDOM SEDERT DE BEVRIJDING UTRECHT. Naar het K.N.P. ons mededeelt heeft de wederop bouw en het herstel van de door de oorlog verwoeste kerken en beschadigde gebouwen in het Aartsbisdom totnogtoe f 3.225.841 gekost. Aan nieuwe kerken, pas torieën en kapellen werd sedert 1945 f 2.913.593 besteed, daaronder begrepen dertien nieuw-opge- richte parochiekerken. Op de ur- gentielijst voor het tijdvak tot 1960 staan nog geprojecteerd 86 nieuwe kerken in het Aartsbis dom tot een totaal bedrag van bijna 21 millioen gulden, waarbij dan niet de kosten van de inven taris, de grond en de pastorieën zijn inbegrepen. PARIJS, 21 Maart (A.P.). Pinay Heeft beloofd de waarde van de Franse franc te verdedigen teneinde de internationale verplichtingen na te kunnen komen. Een van de eerste ken tekenen vormde de prijsverlagingen die door enkele Parijse winkels werden aangekondigd. De veriagingen die op alle mogelijke goederen van toepassing waren varieerden van vijf tot tien procent. was drastisch te bezuinigen, op de secties van de begroting waar over nog niet was gestemd. Hij zeide echter niets over de moge lijkheid een vermindering van de defensiebegroting te bewerkstel ligen. De belastingontduikers zullen zwaar gestraft worden, verklaarde Pinay nogmaals met nadruk. Premier Pinay heeft Woensdag de directeur van de Franse re- Tijdens een partij-bijeenkomst die gisteren gehouden werd, ver klaarde de premier met trots: „De verdediging van de franc is be gonnen met een wijziging in ver schillende prijzen". Hij deed een beroep op de be volking om hem te helpen de oude slagzin „lage prijzen, grote omzet" weer in ere te herstellen. Pinay vertelde dat hij van plan 'UTRECHT. Naar het K.N.P. meldt heeft een commissie van de K.A.B. zo juist een rapport gepubliceerd over de gemeente classificatie, waarin ten opzichte van het rapport-Kruyt sterk af wijkende opvattingen tot uiting komen. Terwijl het rapport-Kruyt het uurloonverschil tussen de hoogste en laagste klasse meent te moeten stellen op 10 cent (f5.per week), komt de K.A.B. tot een verschil van 6 cent (f 3. per week) tussen de hoogste en laagste gemeenteklasse. Invoering van een drieklassenstelsel zou derhalve redelijk zijn volgens de K.A.B. kenkamer, Brin, verzocht zijn ontslagaanvrage in te dienen, al dus meldt „Le Monde". Het blad voegt er aan toe, dat dit verzoek klaarblijkelijk moet worden ge zien in verband met een erfenis kwestie, waarbij een zekere me vrouw Poupard, een der vooraan staande personen uit hogere krin gen, betrokken is. Het blad merkt voorts op, dat Brin. die in Juli de pensioenge rechtigde leeftijd zal bereiken, niet afgezet kan worden. V.N.-COMMISSIE STAAT VOOR IJZEREN GORDI|N BERLIJN. De UNO-commis- sie, die zou onderzoeken of vrije en geheime verkiezingen in ge heel Duitsland mogelijk zijn, is in West-Berlijn aangekomen, maar heeft nog altijd geen toe stemming om Oost-Duitsland bin nen te gaan. Zij zal tot Zondag daarop wachten waarschijnlijk vergeefs en dan naar Genève terugkeren. Een stralende zon bescheen de narcissen, toen Z.K.H. Prins Bern hard gistermiddag de verfraaide en vergrote Keukenhof te Lisse betrad. Dit derde jaar van deze nationale bloemententoonstelling scheen de zon, in tegenstelling tot de voorgaande jaren, toen het regende en hagelde. Honderden vooraanstaanden uit den lande, w.o. de vice-minister- president mr. Teulings, de voor zitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman en de commissarissen van de Koningin in de provincies Noord- en Zuid-Holland, evenals de meeste burgemeesters uit de bollengemeenten waren aanwezig. Begeleid door het bestuur van Keukenhof en de burgemeester van Lisse, mr. Th. de Graaf, be trad de Prins het grote restaurant waar hij een toespraak hield tot de aanwezigen. „Deze expositie is een levende demonstratie van de betekenis van het bloembollen- bedrijf. Een bedrijf dat sedert de oorlog het meest ten aanzien van de export is vooruitgegaan. Men moet eerbied voor de ondernemers hebben, die dit jaar een export cijfer behaalden van 130 millioen gulden. En dan is nog niet in aanmerking genomen, wat dit be drijf betekent voor het toerisme". Z.K.H. memoreerde de geluk kige samenwerking met de stich ting „Kunst en gezin", waardoor de tuin met Nederlandse beeld houwwerken werd gesierd. Na de opening maakte de Prins een rondwandeling over de terreinen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1