Het vraagstuk der liauiditeit in ambacht en detailhandel „Uw Koningin mag wel 'n goede gezondheid hebben "zegt Washington Buitengewone bevoegdheid van Burgerlijk Gezag DE KRONIEK VAN ZATERDAG Een gevangene smeekt om hulp Twee rapporten uitgekomen Kamer verdaagt debat tot Dinsdag a.s. Binnen drie en half uur een rede houden en minstens drieduizend handen schudden Kardinaal Mindzenty zestig jaar Urker burgemeester in Argentinië Markies Serafini overleden Hogere vergoeding voor artsen Zondags - Evangelie (Van een onzer verslaggevers) De vele problemen, die de middenstand zowel het ambacht als de detailhandel bedreigen en waaromtrent men zich de laatste tijd ook in andere kringen meer en meer bewust wordt, hebben in beide sectoren van ambacht en detailhandel het initiatief doen ontstaan tot het samenstellen van een rapport, dat zich op het voornaamste aspect van de moeilijkheden in de praktijk richt: het vraagstuk van de liquiditeit. Beide rapporten ziin thans gelijktijdig gepubliceerd, nadat de werkzaamheden daaraan be steed, in de herfst van het. vorig jaar zijn begonnen. In het rap port over de detailhandel worden die oorzaken van de huidige li- au-iditeitsmoeilij kheden nagegaan en wordt daarvan een analyse gegeven. De na-oorlogse jaren met hun moeilijkheden en gril lige ontwikkelingen op het ge bied van voarraadvorminig. fi nanciering. afname van omzet- sneïheid en prijsontwikkelingen worden behandeld en met. cijfer materiaal wordt duidelijk ge maakt waar de moeilijkheden steken. Aan de politiek van de overheid op het gebied van de belastingen wordt veel aandacht besteed terwijl aan het slot een overzicht wordt gegeven van de middelen welke gehanteerd kun nen worden bij het streven naar verbetering van de j'iauiditeits- positie. Hierbii wordt vooral ge wezen op de noodzaak van een prijspolitiek welke volledige toe passing van de vervangings waarde mogelijk maakt en daar naast van marges, die een ren tabiliteit bereikbaar maken, waaruit de achterstand in de zelffinanciering het ideale systeem bij ieder groot of klein bedrijf kan worden ingehaald. Erkend wordt de noodzakelijk heid van priisbeheersinig. Maar de verwachting wordt uitgespro ken, dat de overheid de prijsvor ming zo spoedig mogelijk zal vrijlaten en de detailhandel zal helpen de nadelige gevolgen van de in afgelopen jaren gevoerde prijspolitiek te overwinnen. Bij de fiscale politiek zal moetent worden afgezien van het belas ten van schijnwinsten terwijl de mogelijkheid moet worden open gelaten van afschrijving op ver vangingswaarde. Credietverstrekking Bij het. verstrekken van cre- d'ieten. die de commissie alls een belangrijk middel erkent ter overbrugging van de huidige li- auiditeits moeilijkheden, zullen de normen bii de beoordeling van aanvragen niet te gtrak mo gen zijn, zodat verhoudings gewijze slechts weinig van deze cred'ietfaciliteiten kan worden geprofiteerd. De aandacht wordt gevestigd op de noodizaak van een werktuigencred'iet. dat slechts een geringe last voor het budget van de staat zou beteke nen en op de monetaire situatie niet van invloed zal zijn. Doel matig bedrijfsbeheer wordt nog eens als een eerste vereiste voor de middenstanders zelf naar vo ren gebracht, evenals een doel bewuste en effectieve midden- standspoMtiek. gericht op verhef fing en op verbetering van de efficency. De loyale concurren- BUSONCELUK IN NEW YORK Vier doden NEW YORK, 20 Maart (A.P.). Door een autobus, die na een bot sing met een auto stuurloos over het trottoir van een drukke win kelstraat in de voorstad Queens van New York reed, zijn vier personen om het leven gekomen en velen gewond. 23 MAART: Vierde Zondag van de Vasten Laetare, verheug U, zo luidt 't eerste woord van de intredezang van deze Zon dag. De Vasten is half voor bij: dat is voor allen een rede van vreugde, niet omdat we nu kunnen verzuchten: Goddank die boetetijd zit er voor de helft weer op. We mogen vandaag ons eens uit leven en naar een bioscoop gaan of een „halfvastenbal" meemaken, neen, maar wij zijn verheugd, omdat de tijd van overvloedige genade na dert, de blijde Paasdag, waar op het verlossingswerk vol tooid zal zijn. Om dit te be reiken, moeten we onze boe- tewerken volhouden, moeten we onze ijver voor de boet vaardigheid in deze laatste weken verdubbelen, om zo met Christus de glorie bin nen te gaan. IN DESERTO tie moet bij alle redelijke con currentie mogelijkheden worden vermeden. Aanbevelingen De commissie namens de hoofdgroep Ambacht, met het tweede rapport belast, komt tot een reeks aanbevelingen, waar van er vijf het ambacht zelf re- gaderent, en zeven aan het adres van de overheid ziin gericht Het bedTiifsleven zelf zal nog meer aandacht aan economische en technische research moeten be steden. De credietverleninig aan de klant moet tot een minimum worden beperkt. Bij afbetaling moet samenwerking worden be tracht. Fondsvorming wordt aanbevolen om zodoende met een aanvullende staatsgarantie tot uitbreiding van de werkings sfeer te geraken. Om de vele randlbedriiven die met cred'ieten nnet te helpen zijn, toch tege moet te komen wordt samenwer king aanbevolen. De overheid zal op de eerste plaats geen be talingen moeten uitstellen Het aantal klachten hierover neemt hand over hand toe. Voorts zal aan bedrijven, dtie zich willen uitbreiden, tijdig crediet moeten worden verstrekt. Een aanzi en - hike verhoging van de maxi mumgrens,. toit welke het werk tuigencrediet mag worden ver leend, wordt aanbevolen. De voorlichting tussen overheid en middenstand zal nog meer een sluiitiend fpöhGGl moeten worden, wat de creddetvormen be- weft. Voor grotere vakbekwaam heid of betere prestaties wordt meer ruimte voor beloning be pleit, terwiil voorts soepelheid bij invordering van achterstallige belastingen wordt aangeprezen. De druk van de belastingen voor deze sector wordt zeer zwaar ge noemd. Bii het vaststellen van de aanslagen zou niet van jaar tot jaar maar naar het gemid delde van een aantal jaren het resultaait van een bedrijf moeten worden beoordeeld. Belastingen Deze rapporten werden aan de pers overhandigd, dtoor ver tegenwoordigers van de oom missie van overleg van de mid den stanidsva-kcen'tra'lcn Hierbii werd gewezen op de eendrachtige samenwerking, die bii het stu diewerk, dat aan de rapporten ten. grondslag ligt. door de ver schillende organisaties is be tracht. Op het belastingvraagstuk ging de secretaris van de bedrijfs groep detailhandel. de beer Scherks nader in. Hij wees o.m. op de onbevredigende regeling, volgens welke van bedrijfswinst boven rond f9000.meer inkom stenbelasting verschuldigd is dan van een gelijk inkomen, bii ge lijke gezinssamenstelling. uit dientstbetrekking of vrii beroep. Voorts nam bii stelling tegen de financiële uitholling van de mdddenstanidsbedriiven zelf door fiscale maatregelen als het be lastten. van schijnwinst, de ge compliceerdheid en onoverzich telijkheid van de belastingwet ten. de omzetbelasting, die in wezen een consumentenbelasting is en thans geheel op de bedrij ven drukt en de weeldebelasting, dlip de bedrijven in deze sector hei bestaan onmogeliik maakt. De heer Scherks ging met de beide rapporten van het stand punt uit. dat onder de huidige omstandigheden een zware be lastingdruk onvermiidelijk is. Maar met d» belangen en noden van de middenstand moet reke ning worden gehouden, temeer wanneer het bedrijven geldt, die over slechts zeer beperkte finan ciële reserves beschikken en daardoor kwetsbaar ziin. Het toenemend .aantal faillissemen ten stelde bii als eer» waarschu wend teken COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN KOREA. Volgens deze foto van de Amerikaanse Legervoorlichtingsdienst heb ben geïnterneerden in een krijgsgevangenkamp van de Ver enigde Naties te Koji-Do in Zuid-Korea een demonstratie gehouden, waarbij zij een portret van Stalin boven het prik keidraad rondom het kamp uitstaken. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp „buitengewone be voegdheden burgerlijke gezag" gisteren niet afgehandeld. De heer Gortzak (Com.) diende een motie van orde in, ertoe strek kende om de beraadslagingen tot Dinsdag a.s. te verdagen. Als reden voerde de commu nistische afgevaardigde aan, dat de voorgesteldp wijzigingen een langere tijd voor bestudering wenselijk maakten en hiervoor was alle gelegenheid omdat de beraadslagingen in eerste aanleg minder tijd hadden gevraagd dan die kamervoorzitter bü het debat WASHINGTON, Maart (Ass. Press) De Amerikaanse jour nalisten, die het programma bestudeerd hebben van het bezoek van H. M. de Koningin der Nederlanden aan de Ver. Staten, denken niet zo gering over het vermoeiende werk, dat de Konin gin zal hebben te verrichten. Denkt U eens in, aldus schrijft Beale van de Washington Star als Ruth Cowan van Associated Press - - - de Koningin moet binnen drie weken tien grote redevoeringen houden, allemaal verschillend van inhoud, en een daarvan tot het Congres. En dat gebeurt dan in een taal die zij weliswaar volko men beheerst, maar niet haar eigen taal is. Bekijkt U eens de dagindeling van 3 April in Washington. Op die dag meet de Koningin binnen 3 uur 45 minuten een rede van bijna een half uur houden voor 't Congres en daarna op drie ach tereenvolgende recepties, steeds maar staande, minstens 3000 han den schudden. En al die tijd moet zij „The right thing" zeggen, kijken of ze werkelijk iedereen kent die zij ziet en er verzorgd blijven uitzien. Toen Mevr. J. H. van Roy en, de vrouw van de Nederlandse Am bassadeur, voor verslaggevers het program uiteenzette, gaf Betty LAWINE EIST ZEVEN DODEN IN OOSTENRIIK WENEN, 21 Maart (A.P.). In de omgeving van de winter sportplaats Galtuer in het dal van de rivier de Lorrein heeft zich vandaag een lawine voor gedaan, waarbij zeven personen gedood zijn. BROEKMAN VOOR GOED NAAR NOORWEGEN OSLO, 21 Maart (R.P.). Kees Broekman heeft in een interview met het in Oslo verschijnende blad Aftenposten gezegd, dat hij 28 Maart naar Nederland gaat en een maand later naar Noorwegen terugkeert. In October gaat hij weer naar Nederland voor indoor- training en daarna wil hij zich voor goed in Noorwegen vestigen. Broekman, die volgens het blad vloeiend Noors spreekt, heeft nog niet besloten, of hij de Noorse nationaliteit zal aanvragen. Pater Willehad Kocks O.Carm. reikte in het woonoord Pieter- berg te Westerbork (Dr.j de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" uit aan Jozef Dumatoeboen, wegens diens verdiensten als catechist. De heer Dumatoeboen is afkomstig van de Kei-eilanden (Ind.). commentaar: „Ik hoop dat Uw Koningin goed van gezondheid is, want dit is een zwaar program". Mevr. van Royen antwoordde: „Dat is zij. Zij is onlangs nog in Oostenrijk geweest om te ski-en". Tot de laatste olijf Inmiddels is het in het Witte Huis een getimmer en een drukte van belana om de vertrekken voor het Koninklijk Paar en de President en Mevr. Truman in gereedheid te brengen. Reeds voe ren verhuiswagens de meubelen aan. Het gala-diner dat de President op de dar van aankomst geeft is door het Departement van Bui tenlandse Zaken helemaal gere geld, „tot de laatste oliif toe BRITSE MARINE-OFFICIEREN NAAR NEDERLAND Vijftig Britse officieren van het corps mariniers zullen volgende maand een bezoek brengen aan beroemde slagvelden op het vaste land. De slagvelden waaraan een bezoek zal worden gebracht zijn: Walcheren, Schouwen, Zeebru-gge en Waterloo. Het gezelschap zal zich op 19 April te Portsmouth op H.M.S. Areggio inschepen. Het bezoek zal ongeveer een week duren. SCHEEPSBOTSING aan Engelse kust Gistermorgen is ten zuidoosten van Prawle Point (zuidkust van Engeland) het Amerikaanse schip „Seaworld" in botsing gekomen met het Franse motortankschip „Nordest" (567 ton). De „Seaworld" seinde na de aanvaring, dat het de bemanning van de „Nordest, op drie personen na, aan boord had genomen. Uit Cherbourg is een Franse sleepboot vertrokken om de „Nordest" bij te staan. over de rantsoenering van de spreektijd had voorzien. Dr. Kortenh-orst kwam tot de con clusie, dat dit verzoek billijk moest worden geacht en conform zijn voorstel werd aldus beslo ten. Het is niet onmogelijk dat dit besluit mede. werd beïnvloed door de overweging, dat bii een stemming over de onverwachts ingediende motie-Gortzak zou zijn gebleken, dat het voor een stemming vereiste aantal leden niet meer aanwezig was. Indien deze overweging inderdaad een rol heeft gespeeld, zou zulks, zeker bij de behandeling van een wetsontwerp als dit. bepaald be treurd moeten worden Minister Beel benadrukte in ziin antwoord, d'at de gevraagde bevoegdheden zeker niet ge bruikt zullen worden bii een plaatselijke ongeregeldheid. Het gaat om zeer bijzondere om standigheden, waarin anders de staat van oorlog j>f van beleg zou moeten worden ingesteld. De voorgestelde regeling heeft echter het voordeel, dat in d'ie gevallen de bevoegdheden in handen van civiele autoriteiten kunnen bliiven. Wijzigingen De wijzigingen, die de minis ter voorstelde, hadden voor een belangrijk deel betrekking op reed® rondgedeelde amendemen ten. Amendementen van de heer De Haas (KVP) die de minister verwerkte verbogen de rechts zekerheid van de geïnterneerden, o.m. inschakeling van de recht bank. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië ms. „Willem Ruys" (31 Maart): Nw Guinea ss. „Ram- pang" (22 Maart): Ned. Antillen ss. „Waterman" (1 April); Suri name ms. „Agamemnon" (2 April) Canada ss. „Zuiderkruis" (22 Maart); Canada ms. „Noordam" (27 Maart): Australië en Nieuw Zeeland ss „Strathmore" (22 Maart); Argentinië en Uruguay, Chili ms. „Tamo" (22 April); Brazilië ms. „Aldabi" (22 April). Bijna vier iaar is het ge leden dat on de Tweede Kerst dag van het iaar 1948 de Kardinaal van Hongarije. Z.Em. Jos. Kard. Mindzendtv gevangen werd genomen, om in Februari van 1949 te wor den veroordeeld als een hoos doener. Heel de wereld kwam tegen zulk een onrecht, zulk een man aangedaan, hevig in opstand, doch men voelde zich machteloos. Is dat wel geheel waar, die machteloosheid? Wil menen van niet! Het was dezelfde Kardi naal Mindzenöty, welke nog op 26 Sept. 1948 in een per soonlijke audiëntie met ons Omdat een romanschrijver in een boek een bepaalde ongure figuur had laten zeggen, dat „de katholieken de pest van de natie zijn" wij vragen vergeving voor het aanhalen van deze grofheid was die schrijver aangeklaagd als iemand, die volgens de sinds 1934 geldende wet tegen het beledigen van volksgroepen, de katho lieken van Nederland, de katholieke volksgroep beledigd had. Tot nog toe is de Officier van Justitie, na behandeling van deze zaak deze week voor de rechtbank te Amsterdam, van mening, dat de aan geklaagde niet strafbaar is, omdat hij niet de opzet had om te beledigen, want de schrijver kan niet vereenzelvigd worden met de mening van zijn romanfiguur. Over dit onderdeel van deze zaak hebben wij geruime tijd geleden al een opmerking gemaakt. Wij hebben toen al als onze mening uit gesproken, dat een romanschrijver natuurlijk ver antwoordelijk moet geacht worden voor wat hij zijn figuren in een boek laat zeggen. Op dit punt gaan wij thans niet verder in. Het lijkt ons op dit ogen blik niet passend, buiten de rechtszaal te gaan debatteren met een justitiële magistraat, van wie wij vanzelfsprekend aannemen, dat hij juridisch- objectief zijn mening geeft, en wij laten thans dus in het midden, dat wij die mening niet delen De zaak is nog „sub judice", dat betekent He zoveel als de justitie is er nog mee bezig en het is niet de gewoonte, om buiten de rechts zaal op de onderdelen van zulk een zaak in te gaan. Over 14 dagen zal de rechter uitspraak doen en dan kan de zaak, met de vereiste voorzichtigheid en het voorbehoud, bij zulke zaken passend, nader worden bekeken. Bovendien zal een aangelegenheid als deze, waarvoor in brede kringen grote belangstel ling bestaat, wel tot in de hoogste instantie worden uitgezocht. Wanneer wij er dan toch enkele op merkingen over maken, dan is dat om nu reeds te doen uitkomen, dat de wijze van behandeling het rechtsgevoel dreigt niet te zullen bevredigen. Het is best mogelijk (en wij zullen de redelijkheid ten opzichte van de bestaande wetgeving op dit ogen blik niet betwisten), dat de schrijver volgens de wet tegen het beledigen van volksgroepen niet strafbaar is. Of hij dan dus vrij uitgaat, is een andere zaak. Daarvoor is natuurlijk in de aanhan gige kwestie noch de Officier van Justitie noch de Rechtbank verantwoordelijk. Maar dan gaat het om heel andere dingen, welke, naar onze wijze van zien, niet tijdig genoeg onder de aandacht kunnen worden gebracht Als de Officier van Justitie deze week zegt, dat er, behalve het gewraakte zinnetje, waar mee wij deze Kroniek begonnen, nog meer erge dingen worden gezegd door de betrokken romanfiguur („geen normaal mens meer", zoals het O.M. in de rechtszaak zeil), als die Officier constateert, dat het bij een belediging van de katho lieken niet is gebleven, maar ook „aanhangers van andere kerken, communisten, de regering en zelfs de Koningin door de hoofdpersoon van de roman op verschrikkelijke wijze' worden uitgemaakt", dan nemen wij op de eerste plaats aan, dat dit dus wel zo zal zijn. Maar dan vragen wij ons toch in ge- moede af, of afgezien van wat schrijvers menen hun romanfiguren te mogen laten zeggen, om zich daarna aan de verantwoordelijkheid daarvoor te onttrekken(l) dit dan ook maar gedrukt mag worden Indien een schrijver niet verantwoor delijk geacht kan worden voor wat hij schrijft, dan roept deze slotsom om een herziening van de wette lijke regeling der vrijheid van drukpers! Ten zij men meent, dat wij in ons land al zover zijn, dat beledigingen van allerlei mensen en instellin gen, van de regering, van de Koningin(l), straffe loos gedrukt mogen worden Wij zijn nog steeds van mening, dat men met het aantasten van de drukpersvrijheid uiterst voorzichtig moet zijn. Wij stonden en staan tot nog toe op het standpunt, dat de regering de voorstellen van de Staatscommissie voor de Grond wetsherziening tot nadere regeling van de pers vrijheid terecht niet overgenomen heeft, omdat er andere middelen zijn, althans voorshands, om ongewenste „vrijheden" van de pers tegen te gaan dan door aantasting van artikel 7 van de Grondwet. Maar wil menen evenzeer, dat het onhoudbaar zou zijn, indien in kranten en boeken geschrijf, waar van vast staat, dat het grofbeledigend is, zonder meer maar moet worden toegelaten. Indien dat bij de bestaande wetgeving niet kan worden tegen gegaan, zou zeker ernstig moeten worden over wogen, in die bestaande wetgeving wijziging te brengen. Men kan dat niet, zoals natuurlijk hier en daar gebeurt, bestrijden met de opmerking, dat het hier gaat om de vrijheid der cultuur. Een vrij heid om te beledigen, (en dan hoe!) is ontoelaat baar. Indien iemand er behoefte aan heeft, gelijk ook al gesteld is, om door het scheppen van be paalde romanfiguren een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van de psychologie, dan kan dat inderdaad zeer belangrijk zijn, maar dan moet men dit maar beperken, in woord en in geschrift, tot vakkringen van psychologen. Dit ongehin derd op de openbare markt brengen, zou bovendien schadelijke gevolgen hebben voor de geestelijke volksgezondheid! fsfnnr wi! vnrncnonn heeft minister In 't Veld gisteren een bezoek gebracht aan de Bom- melerwaard. In Zaltbomme! be zichtigde de minister de nieuwe f latwoningbouw en de haven zal het Amsterdamse Concertge bouw-orkest onder leiding van Eduard van Beinum op Donder dag 27 Maart a.s. een concert ge ven te Parijs. kwam gistermorgen de „Water man", die een reis naar Zuid- Afrika met Nederlandse emigran ten achter de rug heeft, weer in Rotterdam terug.... is in het Staatsblad van gisteren afgekondigd de wet van 21 Fe bruari houdende goedkeuring van het op 18 April 1951 te Parijs on dertekende verdrag tot oprich ting van de Europese gemeen schap voor kolen en staal.... zal de P.T.T. ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Staatsmijnen een bijzondere fran keerzegel zonder toeslag in een waarde van tien cent uitgeven BUENOS AIRES, 21 Maart (Ass. Press). Gisteren is bur gemeester G. Keyzer van het eiland Urk in Buenos Aires aan gekomen om besprekingen te voe ren met leden van de Nederlandse legatie over het ontslag van acht tien Nederlandse vissers in Mar del Plata. De burgemeester hoopt tijdens zijn verblijf in Argentinië per soonlijk naar Mar del Plata te kunnen gaan om de vissers te bezoeken, die ontslagen werden omdat zij geweigerd hadden op Zondag te werken. Voorts zal hij Gabriel van Iseg- hem, de Belgische reder die de Nederlandse vissers naar Argen tinië bracht, bezoeken. De acht tien vissers zijn intussen in af wachting van een werkvergun ning te werk gesteld in een Ar gentijnse visfabriek. VATICAANSTAD (A.P. A.F.P.). Markies Camillo Sera fini, sedert 1929 gouverneur van de Vaticaanse Staat, is gisteren in de ouderdom van 88 jaar over leden na een aanval van angina pectoris. De overledene was ook conser vator van het Vaticaanse munten- kabinet en gold als een autoriteit op dit gebied. De ziekenfondsraad heeft een circulaire aan de algemene zie kenfondsen doen toekomen be treffende de tussen de organisa ties van algemene ziekenfondsen en de landelijke huisartsenver eniging gesloten overeenkomst inzake een verhoging voor de praktijkonkosten van de huis artsen. Volgens deze overeenkomst wordt het basishonorarium van f5.per ziel per jaar verhoogd met een bedrag van f 0.46 per ziel per jaar tot een maximum van 3000 zielen per huisarts. BOERDERIJ AFGEBRAND Toen men in de boerderij van de familie B. Grashof in de buurtschap Beckum een gasstel aanstak schoot een steekvlam om hoog, waardoor brand ontstond. Het vee en het huisraad konden in veiligheid worden gebracht. De Hengelose brandweer kon weinig uitrichten. De boerderij brandde totaal af. De schade wordt door verzekering gedekt. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 21 Maart. Aanvoer: 21 partijen Goudse, 1 partii Leidse Goudse le soort 2.372.42; 2e soort 2.302.36; Leidse 1 soort 2.25. handel matig. bestuur zijn volk aan Neder land aanbeval, het was de zelfde Kardinaal, die op Ne derland zijn volle vertrouwen en hoop vestigde, wanneer ZIJN VOLK in nood zou zijn, het is dezelfde Kardinaal, die in die wetenschap dat Neder land zich nooit onbetuigd laat, wanneer het betreft echte caritas te beoefenen; troost vindt in zijn gevangenschap. Deze kardinaal viert op 29 Maart zijn 60ste verjaardag. Zou weldoend Nederland op die dag niet even denken aan deze grote Apostel en groot martelaar? Zou op die dag niet heel Nederland voor hem bidden? En zou heel Neder land op d'ie dag nu niet eens tonen dat ze Zijn werk, Zijn moed, Zijn geioof en Zijn liefde voor het Hongaarse volk NIET HEEFT VER GETEN. Welnu, stelt ons op deze dag in staat daden te stellen en ons werk royaal voort te zetten. Het Hongaarse volk mist alles. Kleding, voedsel, dekking, schoeisel, medica menten, enz. En wij missen het geld dit alles të verzen den. Daarom heden als ge schenk voor de Kardinaal even gedacht aan de Stichting Hulpactie voor Hongarije, Zee- burgerdijk 236, Amsterdam. Nederl. Credietbank, Giro 14378 t.n. der Stichting. Gods zegen zal niet uit blijven! 4de ZONDAG VAN DE VASTEN Twee rechtszittingen: Jezus voor het Sanedrin, Jezus voor Pilatus. Als we deze rechitsspra- ken lezen, zeggen we bii ons zelf: hoe kon dat? Het is zo overdui delijk: hier wordit het grofste on recht gepleegd dat denkbaar is. Het eerste proces is een poging om hoe dan ook een mens te veroordelen, die men haat: het tweede is de halsbrekende toer van een rechter om zelf onge deerd te blijven ten koste des noods van een onschuldige. De trieste overeenkomst is dat het in geen van beide ga-at om de waarheid, en „waarheid" is Jezus' wezen, is Jezus' harts tocht: „Ik ben die weg. de waar heid, het leven". Al wisten we het nog zo goed: in de laatste 2 dagen van Jezus' l-even dringt zich verontrustend aan ons op dat Hij, de Meester, voor de waarheid alles over heeft, dat de waarheid Hem gaat boven zieleleed. boven li- ch-aamsbehoud. zelfs boven het winnen van een mensenziel. In hee-] Zijn leven was het zo. Toer» Hij eens sprak over Zijn Vlees diat Hii te eten, en Ziin Bloed diat Hii te drinken zou geven, vielen velen van ziin vol gelingen van Hem af. 't Enigste antwoord dat Hii er op gaf was de vraag aan ziin apostelen: „Wilt ook gij soms heengaan?' Niets nam Hii terug. Maar nu, in de dagen van Zijn lilden Wijkt dat Hij metterdaad alles voor de Waarheid over had. Of wist Hij soms niet dat zijn antwoord op Caiphas' vraag: Ja. Ik ben Gods Zoon, en ge zult Mii zien komen op de wolken des hemels", insloot eer» dood vonnis van ziin eigen volksgeno ten. een uitgeworpen worden als een paria, een behandeling als misdadiger? Jezus wist zo goed dat die Piiatus voor Hem een zwak schepsel was. een klomp natte klei, pudding. waarin geen kracht school, een windvaan, die wat roestig weliswaar, meedraait naar alle winden. Maar dat weerhoudt Hem niet om de waarheid te spreken: .om te ge tuigen van de waarheid ben Ik gekomen; alwie uit de waarheid js. duistert naar Mijn stem!" O. .'P iüciar wat water in d>e wijn gedaan! Pilatus was bereid liem te helpen; er was wed een zuweg te vinden geweest. Maar Jezus verkoos geen geschipper: ■nij is de hoeksteen! de pijler die onwankelbaar recht staat, waartegen en waarop ieder leu- d*e een kind van 't wfï i' Y?nTTd,e Waarheid wil zijn. Het kost Hem een geseling en doornenkroning bij Pilatus een Fn0t^7frldarin£ b.i' Herodes. En tenslotte een Kruisdood Men vraagt zich wel eens af te zien naar de mensen die men kent en te zien naar zichzelf, wat er van Jezus' hartstocht voor de waarheid, is overgegaan op zijn leerlingen. „DP leerling is niet beter dan de Meester" spraik Hij eens. Neen, vanzelf niet maar schieten wij in dit opzicht niet bpna hopeloos te kort? Wat is er aan waarheidsliefde in ons overgebleven? We leren natuS^ V,,aan onze kinderen: lieger» is altijd zonde. Ma-ar uit ons gewe- tensonderzoe-k is dezP zonde ge schrapt. Wat valt er ook te zeg gen als hee] ons leven één leu gen is als het voor ons vast staat dat waarheid en voordeel u ll ls' We alles over S iI,uTo? ffe]d e" Koed net behoud van onze naam? Jezus wordt gegeseld, met doornen gekroond, gemarteld tot Hii dood is. omdat Hii niet an ders wil schijnen, dan Hij is. En wii noemen ons Zijn kinde ren. Zijn leerlingen! Heer. vergeef on.s onze leu gens! en goede LENTEZANG O God, Die ons het blijde voorjaar heeft gegeven: De bloemenpracht van bosrand, akker, sloot en perk Het jonge groen, dat eik, abeel, sering en berk Met tedere pastels onzichtbaar heeft doorweven Met trotse pruiken, need'rig dankend opgeheven De blanke bloesempracht onder een strak blauw zwerk Het gouden haantje, blinkend op de spits der kerk In milde zonnegloed: de glans in 't nieuwe leven. Wij smeken U, laat onze vreugdekreet weldra Even verstommen, wanneer wij weer stil herlezen. Uw droeve lijdensweg, waarop U driemaal viel. En in gedachten zien Uw kruis op Golgotha. Om weer te jubelen, wanneer Gij zijt verrezen Opdat het eeuwig Lente word' in onze ziel. Jan v. d. Kleij.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3