Het christelijk geweten als voorwerp van opvoeding Nederlandse Belg weer clown gebekerd Chinese Staatskerk in Shanghai mislukt LEVENDE PASTORALE VRAGEN Financiën en Economie Samenstelling KV.P.-fractie Op Urk Ieren vrouwen Spaans s Bernhard Eisenhower Iden avond Gidsen Verkenners teider met arm hekelmachine HEILIGE VADER TOT ITALIAANSE GEZINNEN Belangrijke boodschap Eerste tip opgelicht Schuld van imperialisten" Missiebisschoppen uit China verbannen Willemsen kampioen Franse K.A.B. stelt regering haar eisen Teleurgesteld, maar niet wanhopig Tijckie kan nog steeds op een dankbaar publiek rekenen Zuid-Molukse beweging „volkomen geregeld Parochiaal huisbezoek BEURSOVERZICHT Twee jaar voor ex-Verwalter Passagiers zetten hun reis voort DINSDAG 25 MAART 1952 PAGINA 3 VERWACHTING 1 doop het K.N.M.I. geldig van Dinsdag- Woensdagavond: WEER OP KOMST :ht en ochtend hier st. Overigens overwe- bewolkt met plaatse regen- of sneeuw- ige wind uit Noorde- igen en kouder. Zon op: 629; onder: op: 6.23; onder: 20.24 A.P., A.F.P. en Reuter is Bernard is Maandag- ir generaal Eisenhower op het geallieerd ;ier te Parijs. Dit was ran een tocht van de verschillende militaire van het Noord Atlan- in Frankrijk. middag had de Prins houd met de opperbe- der Atlantisohe strijd- De Prins liet zieh voor- er de geallieerde miü- iw, waartoe ook Neder- lagt. a: Or.WitLeonidas 23; eevogels 30; Wijk a. 1—3. ;ak: Geel Wit—O.G. Adel'bert 2—3; HBG- -0; O.G. 2—Bl.Zwart 2 Vit 2—TYBB 2 1—0. i hfd.kl.: TYBB a— -2 (TYBB a kampioen) 1. 2: Leonidas aGeel 2; Velsen—TYBB b 7-0. impetitie: Meervogels AOG 2—ADO 2 3—0; ;ee 2Zeev. 2 13. reekcomp.: AOGAdel- 1; Zeev.VBO 21. S.AGDE VORM VAN 'ROPAGANDA J Men kan zich a, dat vele ouders zich ernstig afvragen, wat rns en meisjes nu eigen- eren bii de verkenners- ïbeweging. dat hebben zij Zon- duidelük kunnen er- re het Bruno-gebouw, Verkenners, Welpen, ters en Gidsen hun ebben laten zien. wat eugdbeweging voor hen en wat zij er leren. like opdrachten, die zij din erop gericht hun logelijk zelfstandigheid en bii de verkenners »ze zelfwerkzaamheid de graad, wanneer zii ge- bevonden worden, een se tocht te gaan maken, rlike, waarvan zij later art moeten overleggen, te kunnen worden be- tot eerste klas verken rang, waar alle verken- g teigen opkijken. Zon- i zag rnern dan op de een drietal verkenners men zag precies hoe zo'n [se tocht in zijn werk like middelen de verken- rtoe ten dienste staan, ij het hun geleerde in brengen. Het was ori- ïvonden. om bii al dat- iit zii op hun weg tegen- ook in te lassen de snde andere takken van ie jeugdbewegingen. en van recreatie, werkzaam- ïijeernkomsten van wel- sen en voortrekkers etc., ook een film behoorde zomerkamp van de ver in 1951 en het plechtig en van het St. Joris- dat, verleden jaar door letterland werd rond- i) door de verkenners loo. De avond slaagde op ïde wijze en verliep tot noegen van de bezoe- .ders, groepscomiité. de v. Heer Pastoor en de .almoezeniers. oudiverken- istrictscommissaris met andere functionarissan hogere leiding, ale medewerking werd l door de jeugd-mond- b. 1 PEKELA Op de riek „De Volharding" al- :eft een ernstig ongeval revonden, waarbij de ar- t. Boven ernstig werd ge- eraakte met zijn linker- de zgn. hekelmachine, >r zijn linkerarm tot bo- elleboog geheel werd af in. B. kwam nog zelf naar t, waar enkele toegesnel- ;iders direct een knevel- 1 legden. De inderhaast n geneesheren dr. Bos- dr. Zelfelder adviseerden allijke overbrenging naar Z. ziekenhuis te Winscho- t slachtoffer is gehuwd, lappelbsurs Rotterdam ERDAM, 24 Mrt. Klei- elen 35 mm opwaarts, is 13; Alpha's 1010.50: Fu- —13:50; Bevelanders J3.50— trianders 1212.50, ardappelen 35 mm op- 8.50: Eigenheimers ge- Record 8.50; IJsselster 10; 0.50; Noordeling 9.50. ardappelen 4.50—0.25. n per 100 kg en berekend handelsvoorwaarden vastge- ioor de verkoop van con- -aardappelen op wagon, auto. VATICAAN-STAD, 24 Maart 1952 (K.N.P.) Ter gelegen heid van de viering van de gezinsdag, een instelling van de katholieke actie in Italië, heeft de H. Vader via de Vaticaanse zender een radioboodschap gericht tot de Italiaanse gezinnen, waarin hij sprak over het christelijk geweten als voorwerp van de opvoeding. Het doel van de Christelijke opvoeding, zo zeide de H. Vader, is kinderen op te voeden tot volmaakte Christenen. Hierbij is de vorming van het geweten een bijzonder probleem. Len met de wil en de geboden van God. Het vormen van het christelijk geweten houdt daar om in, het doen kennen van de wil en de voorschriften van God en het voortdurend in overeen stemming daarmede te leren han delen. De bronnen voor de op voeding van het geweten, zijn de waarheden van de natuurwet en de geboden, die krachtens de bo vennatuurlijke openbaring als 'n morele schat zijn toevertrouwd aan de Onfeilbare Kerk. Er zijn sommige moderne stro mingen, die veranderingen wil len aanbrengen in het begrip en de werking van het geweten en de waarde van het geweten be twisten. Hierbij staat voor ons vast, zo zeide de H. Vader, dat het christelijk geweten in wezen bestaat in de overeenkomst van het innerlijk en uiterlijk hande- NIEUWE DESKUNDIGEN IN DE TWEEDE KAMER De Verkiezingsraad van de Ka tholieke Volkspartij heeft de vol gende „kwaliteitszetels" voor de komende verkiezingen aangewe zen: Dr. L. G. Kortenhorst, voorzit ter van de Tweede Kamer; Mej. dr. A. de Waal, voor bui tenlandse zaken; Dr. A. M. Lucas, voor alge mene financiële en belastingza ken; Drs. M. M. J. Janssen, voor algemene financiële en economi sche zaken; Ir. Fr. C. M. Wijffels voor het Sehumanplan; Vice-admiraal H. Moorman, voor marine; Kolonel J. J. Fens voor defen sie; Mr. K. van Rijckevorsel voor juridische zaken; Mr. Th. de Graaf voor Indone sische zaken; Mr. P. A. Blaisse voor buiten landse economische zaken. Als plaatsvervangers voor de kwaliteitszetels zijn aangewezen; Mej. mr. dr. J. C. H. de Vink, voor buitenlandse zaken; Dr. mr. J. A. M. van Staay, voor algemene financiële zaken; Kol. C. Visch, voor luchtmacht; Luit-kol. Schoonenberg, voor defensie; Mr. H. de Groot, voor juridi sche zaken; Mr. F. Bot, voor Indonesische zaken; Drs. W. K. N. Schmelzer, voor buitenlandse economische zaken. NOORD ELI |K HÓCKEY-ELFTAL Het Noordelijke hockey elftal, dat Zondag 30 Maart a.s. te Assen een districtswedstrijd speelt tegen het Oo.stelijke elftal is als volgt samengesteld: Doel: Giesler (Dash); Achter: Bouma (Groningen) en Ferrari (G HBS). Midden: Broers Forward), Gravendeel (Groningen) en Tol- hoek (Meppel). Voor: Crul (Gro ningen), Weerstra (LHC), Spren- ger (Groningen), Amsen (GHBS1 en Galema Groningen) Reserves: Kaptein (Forward) en Hannam (Forward). (Vervolg van pag. 1 minister van Sociale Zaken in een der bevrijdingskabinetten, is een deskundige op mijngebied en in internationaaal milieu, ad miraal Moorman is de thans fun gerende staatsssecretaris voor Marine, die, indien de loop der politieke zaken hem weer terug brengt op zijn post aan het departement, een waardige ver vanger zal vinden in de kolonel Visch, van de luchtmacht. In mr. van Rijckevorsel vindt men een juridische deskundige van erkende bekwaamheid, wiens naam de laatste tijd veel naar voren kwam in de processen rondom de Amboneze kwestie. Dat mr. Blaisse zich beschikbaar heeft gesteld voor de zetel voor buitenlandse economische en fi nanciële belangen betekent een grote versterking voor de fractie. Hij vervult aan het departement van minister van den Brink een hoge post als directeur voor de buitenlandse economische betrek kingen en staat, naar wij verne men, in het internatinale politie ke milieu in hoog aanzien. Zoals gezegd, wanneer over enige dagen dat zal dan wel a.s. Maandag worden het re sultaat van de besprekingen en beslissingen van de Kring-advies commissie bekend is, dan zal men, naar algemeen verwacht wordt, een candidatenlijst zien verschijnen, waarmede de K.V.P., om het nu maar eens huiselijk uit te drukken, „vóór de kramen om kan". Daarnaast hopen wij, dat dit uiteindelijke Politiek Ad vies ook in d i t opzicht verstan dig zal zijn, dat het redelijk-vol doende oog heeft voor de maat schappelijke en regionale belan gen, opdat de kiezersleden straks, mj de groslijststemming, weinig °f geen reden kunnen hebben, om de „correcties" aan te brengen waartoe het reglement de kans biedt. Het algemeen belang vergt echter o.i. wel, dat men die kans met „uitbuit", wel benut in bet kader van de eis van zake- hjke en evenwichtige samenstel ling van de fractie, gezien in het Jicht van de huidige en naast- toekomende politieke verhoudin gen en omstandigheden. Eerste dwaling Een eerste dwaling zou zijn, dat men het christelijk geweten zou verwijderen van 't nauwlet tend toezicht van het kerkelijk gezag en daardoor de zedenleer zou terugbrengen tot haar oor spronkelijke toestand, namelijk, aat deze eenvoudigweg overge laten wordt aan het verstand en de aanwijzingen van 't persoon- lijk geweten. Maar deze individuele autono mie van het geweten druist in tegen de beschikkingen van de Goddelijke Voorzienigheid, welke het christelijk zedelijk erfgoed heeft toevertrouwd aan de on feilbare Kerk. De Kerk heeft daarom de plicht, de gelovigen op hun morele verplichtingen te wijzen. Met de volle autoriteit van ziin Pauselijk gezag, wijst de H. Va der de ouders op het feit, dat ook voor de hedendaagse jeugd onverminderd het Goddelijk ge bod van zuiverheid naar ziel en lichaam geldt. Met nadruk ver werpt de H. Vader hierbij de be wering, dat zondigen tegen de kuisheid in de puberteitsjaren onvermijdelijk is. Openbare en politieke leven Een andere dwaling van deze tijd is, dat de zedenwet niet zou gelden voor de handelingen van het openbare gezag, wanneer het gaat over vrede en oorlog en dat wetenschap, de politiek en de kunst, niet aan morele wetten gebonden zouden zijn. De laatste theoretische schei ding tussen de zedenleer ener zijds en wetenschap, politiek of kunst, anderzijds, heeft voor het leven als synthese geen zin, om dat het enige onderwerp van elk dezer activiteiten de mens is, wiens vrije bewuste handelingen aan morele waardering onder worpen zijn. Daarom dringt de H. Vader aan op erkenning van het beginsel, dat de door God gewilde orde het gehele leven omvat en dat geen enkele mani festatie van het openbare leven daarvan uitgesloten is. Dit bete kent geen beknotting van de wa re menselijke vrijheid, noch in menging in de bevoegdheden van de staat. Integendeel, het is een verzekering tegen dwalingen en misbruiken, waartegen de goed toegepaste christelijke moraal be scherming geeft. Tenslotte geeft de paus de raad in het geweten van de ieugd het oorspronkelijk begrip in te prentpn van de ware vrij- hied, welke he tscheosel naar Gods beeld gemaakt, waardig en eigen is. Daarbij moeten ouders en opvoeders de ieugd opwekken haar zedelijke kracht te putten uit biecht én H. Communie, zon der welke bovennatuurlijke krachtsbronnen, zij geen goede christenen, ja zelfs geen deugd zame mensen zonder meer kun nen zijn. SJANGHAI (K.N.P.). De pogingen der communistische autoriteiten in Sjanghai om de Katholieken over te halen zich aan te sluiten bij de Staatskerk is op een complete mislukking uit gelopen. Dit wordt openlijk toe gegeven door een nieuw commu nistisch blad, dat onder de naam van „Postduif" te Sjanghai wordt uitgegeven door de zich Katholiek noemende afdeling van de stede lijke commissie voor verzet tegen Amerika en hulp aan Korea. „Het is een feit", aldus het communistisch gezinde blad, „dat de Katholieke priesters niet de moed hebben om de regeringsactie voor de Staatskerk te steunen". Onder het mom van de Katho lieke Kerk te willen zuiveren van buitenlandse en imperialistische invloeden, heeft de communisti sche regering van China een Staatskerk opgericht en probeert zij op die wijze de Katholieken van dit land los te scheuren van de gehoorzaamheid aan de H. Stoel en aan de bisschoppen. Ka tholiek Sjanghai echter is een voorbeeld van de strijd, die de Chinese Katholieken tegen de regeringseisen voeren. Niet één priester heeft zich laten over halen. De leken reageren op de regeringsactie op een wijze, die een grote teleurstelling voor de communistische autoriteiten bete kent. De „Postduif" geeft een verkla ring van de mislukking. „De men sen zeggen", zo klaagt het blad, „dat de redenen voor de misluk king zijn gelegen in de bangheid van de inlandse clei-us om het lei derschap over te nemen". Voorts zal zonder toestemming van de bisschop geen enkele Katholiek aan de regeringseisen gehoor ge ven. Priesters weigeren de rege ringsactie te steunen en te leiden omdat deze in strijd is met de Katholieke leer. Maar dat zijn volgens de „Postduif" de ware redenen niet. De werkelijke be weegredenen zijn volgens dit blad, dat Sjanghai een centrum is van imperialisme en het bis dom reeds lang onder imperialis tische invloed staat. Het bekende communistische jargon, dat in dit blad te lezen staat, openbaart de buitenwereld, dat de regering er niet in ge slaagd is de Katholieken van Sjanghai om de tuin te leiden. Zij blijven standvastig in het geloof. HONG KONG (A.P.) Mgr. René Boisguerin, een Franse mis siebisschop, is gisteren na 14 maanden in een Chinese commu nistische gevangenis te hebben doorgebracht, in Hong Kong aan gekomen. Zijn linkerhand was ge heel verminkt. Mgr. Boisguerin weigerde te zeggen, waarom de communisten hem uit zijn diocees Suify (Ipin) in Zechoean hadden verbannen. Hij deelde mee, zijn verminking in de gevangenis te hebben op gelopen. Ook arriveerde gisteren in Hong Kong de 68-jarige Mgr. Jean Larrart, aartsbisschop van Kweiyang Kweichow. Hij was eveneens uit China verbannen, doch had niet in de gevangenis gezeten. Beide missionarissen behoren tot de Missions Etrangères de Paris. NATIONALE TITELS BILJARTEN DERDE KLASSE HOORN In een tweedaagse ontmoeting tussen de 6 vertegen woordigers der gewesten van de Kon. Ned. Biljartbond, heeft de Rotterdammer Willemsen met 7 match-punten het nationale kam pioenschap 3e klas libre klein ge wonnen. In zijn laatste partij be haalde hij dit resultaat, door te gen de Groninger De Vries re mise te spelen. De wedstrijden werden ge speeld te Hoorn in De Keizers kroon. De biljartvereniging Kets Niet was de verzorging van dit tournooi opgedragen. De Limburger Willems werd tweede. In de ranglijst volgden: Bevers uit Vught, De Vries, Gro ningen, v. Oostrum, Amsterdam en Goosens, Zwolle. Er bestond voor deze eerste wedstrijden om de titel in de 3e klas, grote be langstelling, o.m. van de heren de Jongh, Ellebroek en v. Haa- ren, leden van het hoofdbestuur van de Biljartbond, de Vries uit Apeldoorn, technisch commissa ris en officials uit Rotterdam, Haarlem, Alkmaar, Amsterdam, Zwolle en Limburg. Het districts- bestuur van Westfriesland was compleet aanwezig. De heer Ellebroek huldigde de kampioen en noemde de organi satoren en deelnemers goede pro pagandisten voor de biljartsport. Namens het district sprak de heer Feller; de heren Willemsen en de Vries voerden namens de spelers het woord. De K.N.B.B. heeft bewezen ook de „kleine man" in de biljartsport te kunnen waarderen. PARIJS (K.N.P.) De critieke economische situatie van Frank rijk is voor de C.F.T.C., de Katho lieke arbeidersbeweging in Frank rijk, aanleiding geweest haar eisen aan de regering kenbaar te maken. De C.F.T.C. wijst erop, dat een economische politiek, die niet door de arbeiders is goedge keurd, noodzakelijkerwijs moet mislukken. De arbeiders zijn niet van plan, aldus de C.F.T.C., nog maals de zwaarste lasten te dra gen van improvisaties, die slechts een tijdelijke verbetering in de toestand brengen. De maatregelen, die tot nog toe zijn getroffen, zijn volgens de C.F.T.C. ontoereikend en zij bie den geen blijvende oplossing der moeilijkheden. De Franse K.A.B. eist daarom, dat haar economisch program door de regering zal worden overgenomen. Het pro gram van de C.F.T.C. houdt onder meer in: De invoering van een be lastingregeling, die alle catego rieën der Franse samenleving ge lijkelijk behandelt met inachtne ming van de financiële draag kracht; bescherming en ontwik keling van de wezenlijke investe ringen, die noodzakelijk zijn voor de toekomst der economie en de zelfstandigheid van het land; en tenslotte, wanneer genoemde maatregelen niet voldoende zijn: beperking in de consumpti evan niet strikt noodzakelijke artike len en terugkeer tot prijscontrole en controle op de beursmanipu- laties. URK De arbeidsattaché van de Argentijnse legatie heeft een bezoek gebracht aan Urk, ten einde een persoonlijke indruk van de door het ontslag der Ur- kers in Argentinië ontstane moei lijkheden te verkrijgen. De heer Bernardino Lara heeft drie jaar in Nederland vertoefd als ar beidsattaché, met het doel zich zoveel mogelijk op de hoogte te stellen van de theoretische en practische kanten van de arbeids toestanden hier. Hij keert de vol gende week naar Argentinië te rug, en daarom achtte hij het voor zichzelf èn voor de Urker vissers van groot belang, vóór zijn vertrek een verder inzicht in de achtergrond van de ont stane moeilijkheden te verkrijgen. De heer Lara deelde mede, dat uit besprekingen met de familie leden hem het meest had getrof fen, de wijze, waarop de vissers ondanks de persoonlijke tegen slagen in Argentinië hun familie leden over hun bevindingen in zijn land hadden ingelicht. Waar enigszins mogelijk wensen de mannen in Argentinië te blijven en zij hopen, zo schreven zij, in staat te zijn hun gezinnen zo snel mogelijk te kunnen laten komen. De vrouwen zijn zeer teleurge steld, dat de moeilijkheden zijn ontstaan. Verschillende van haar proberen Spaans te leren, omdat zij nog steeds hopen naar Argen tinië te kunnen vertrekken. De heer Lara betreurde het zeer, dat de moeilijkheden er toe hebben geleid, dat de betalingen aan de gezinnen zijn gestaakt. Hij was er echter van over tuigd, dat de Argentijnse rege ring zeker een oplossing voor de ze verschillende moeilijkheden zou weten te vinden. Te meer nog, daar naar zijn mening juist de Nederlanders, die hij ken schetste als hardwerkende lieden van nederige inborst en gesteund door de kracht van hun overtui ging, in een opkomend land als Argentinië zeer goede kansen hebben, ook al omdat de Argen tijnse regering juist op dit soort werkers en emigranten grote prijs stelt. Burgemeester Keyzer van Urk had gisteren in Mar del Plata 'n onderhoud met de Belgische re der Lseqhem en vertrok vandaar naar Buenos Aires voor overleg met Nederlands-Argentijnse za- kenkringen. (Van een onzer verslaggevers) Toen circus Giesen in de oorlog in Den Haag stond, tapten de clowns een enorme mop. Ze hadden een autootje, dat op zeker moment niet meer voor- of achteruit ging. Waarop de ene zei: „De as is kapot1'. En dat midden in de oorlog, toen de Duitse propaganda zich beijverde om de goegemeente te laten geloven, dat er niets hechter was dan de as. De mop werd het gesprek van de dag. Clown Tijckie en zijn zoon hebben er een paar dagen voor moeten zitten in Scheveningen, maar zij speel den ook daar de domme August en kwamen weer vrij. Vader is een Belg, maar hij is al sinds 1912 in Nederland en kan zich dus gevoegelijk een Ne derlandse clown noemen. Nog zo'n echte ouderwetse, die een pruik op zijn hoofd zet en zijn gezicht bekalkt, die entree's kan maken, maar daarnaast ook wat andere nummers kan brengen. Die kan buitelen in de piste en een nummer heeft waar de te genwoordige circusdirecties niet zo gauw meer aan willen, omdat het te oud is. Maar het publiek ziet ze altijd nog graag, die clowns die elkaar in hun zotte costuums over de grond voortduwen en links en rechts patsen uitdelen. Tijckie kan dat en al is hij drie en zes tig levendig als een kerel van in de twintig hij heeft aanbie dingen genoeg gekregen. Hij' zit nu in Groningen op tournee met circus Kroon. Tijckie had zijn „perch" al een jaar opgeborgen, want hij vond, dat hij nu wel wat te oud werd om dat zware nummer te bren gen. Maar wat is oud voor een artist? Hij haalde de vijf meter lange stang weer te voorschijn en ging aan het oefenen. Van zijn zeventiende jaar af heeft hij aan de perch gewerkt, dus dat lukte nog wel. Bovendien, een ras-artist. die aan de vliegende trapeze heeft gewerkt, ringnum- mers heeft gemaakt en wat niet al, heeft zoiets weer gauw onder de knie, al moeten die knieën dan ook omzwachteld worden, omdat de rek er een beetje uit is. Het vorig seizoen heeft Tijckie nog in Scala gewerkt met het circus-festival. Hij heeft overal gestaan, bij Carré, Carl Hagen beek, Giesen en Althoff, om er enkele te noemen. En nu zit hij weer in Groningen en de Noor delijke provincies. Een clown van drie en zestig jaar, terwijl tien tallen artisten zonder werk lo pen. Dat is een aanbeveling, zou den we zo zeggen en een bewijs, dat Nederland schaars bedacht is met circusclowns. Met ouderwet se circusclowns, wel te verstaan. n ZEGT INDONESIë DJAKARTA, 24 Maart. De Zuid-Molukse opstandige bewe ging is „volkomen geregeld", zo heeft de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Voorlichting, Ruslan Andulgani verklaard. De secretaris-generaal zeide, dat de weinige overgebleven top figuren van de opstandelingen republiek, onder wie president Manahutu, zich in Januari aan. de Indonesische strijdkrachten op het eiland Ceram hadden over gegeven. Ruslan, die president Sukarno, onlangs op een bezoek naar Ambon, Ceram en Saparua vergezeld heeft, zeide, dat men thans alle eilanden „volkomen beheerste". De enige leider, die men nog niet had gearresteerd, was dr. Soumokil, die zich ver borgen hield in de bergen van Ceram, zo zei hij. SCHEEPSBERICHTEN Aalsdijk, New-OrleansR'dam 22 te "R'dam. Abbedijk 23 v Rot terdam nr Golf v Mexico. Altair 24 v R'dam te Bahia. Annenkerk R'damSydney p 22 Chaos Ar chipel. Arkeidiik New York R'dam 23 te R'dam. Cumulus 23 v R'dam nr station op Atl. Oce aan. Esso Den Haag 23 v R'dam nr Aruba. Gaasterkerk Beira A'dam 22 te Dar es Salaam. Gaasterland A'damB. Aires 22 te Santso. Gooiland 24 v A'dam te Pto Alegre. Gouwe 22 v Rot terdam nr. Santander. Haarlem 24 v Antwerpen te R.dam. Hec tor LevantAden 24 v Haifa nr Antwerpen. Joh. v Oldenbarne- velt Sydney.A'dam 23 dw Opor to nr Surabaja. Lemsterkerk Rot terdamChittagong 23 te Genua Loosdrecht 23 v Calcutta te Rot terdam. Maas 23 vm v Valencia te R'dam. Ondina 24 v Saltend nr Pernis. Tamo 24 v Hamburg te R'dam. Veendam New York R'dam 2 3verw P. Sable Eik Southampton. Westerdam 24 v R'dam te New York. Te ontkennen dat er in meerdere parochies en bijzonder in gemeenten met een hoog aantal zielen (ofschoon soms ook in kleine) geklaagd wordt over het huisbezoek, over de vluchtige aard en de ge ringe frequentie die loochening van klachten, ware een vergrijp tegen het achtste der tien geboden. Dit klagen betekent ook hier: uiten van een soort pijn, wijzend op onjuiste, ongezonde verhoudingen in de parochiële constitutie. Zo mogelijk, dienen verstoorde verhoudingen te worden verholpen en wel zo spoedig dat kan gebeuren. Kan dat immer? Kunnen de deskundigste medici alle kwalen en alle ziekten verhelpen? Het juiste antwoord ligt in deze vragen voldoende gesugge- teerd aangeduid. Noem vandaag aan de dag een parochie met recht en reden een zeer gecompliceerd organisme, dat van het hart veel meer en meer arbeid vraagt dan door dat hart de pastoor en zijn priesterlijke helpers herhaaldelijk kan worden opgebracht, zelfs in de onder stelling dat alle ambtsdragers lichamelijk en geestelijk kerngezond zijn en uit Geloof, Hoop en Christus- liefde arbeidsijverig vermogen te leven. Naar meerderen voorkomt, vraagt onze ingewik kelde, de herders overbelastende tijd een nood zakelijke wijziging in arbeidsverdeling, waardoor er meer tijd vrijkomt voor herderlijke parochianen- bezoek, van zo elementair belang. En dat met klem en reden door de eerste dioce sane apostolaatsdrager en eerste prediker de Bisschop aan zijn priesterlijke medehelpers voortdurend wordt opgelegd. Deze nodige wijzi gingen zijn groeiende. Iedere ingewijde ziet ze in wording. Maar vele buitenstaanders, die wel óp maar niet achter het toneel zien, wel op de tafel maar nimmer in de keuken mogen kijken, gaat alles te langzaam. Alle goeie dingen groeien niet snel. Het spreekwoord over Gods molen, is niet verouderd. Er is een rijpingsproces nodig. En het Episcopaat, dat, aan Gode dank zij zijn door de H. Geest gesteld bij alle vernieuwing het laatste, definitieve woord heeft, behoort nergens ter wereld uiteraard tot de pioniers en de stormtroepen. De vurige, geniale en oorspronkelijke apostel Sint Paulus bindt de episcopoi (d.w.z. op- en toezien- ders), prudentie, wijsheid in actie en leiding met nadruk en niet éénmaal, op het geweten. Leest U Paulus' herderlijke brieven eens na in dat opzicht (ad Titum; ad Timotheum). En wie op deze Pau- lijnse bisschopsspiegel voortreffelijke en vrijmoe dige toelichting wenst, zij naar theologische studies van de professoren Karl Adam, F. van der Meer in zijn „Katechismus" en naar een meesterwerk van Yvès Congar over „de ware en de valse hervorming in de Kerk" verwezen. Als ooit verantwoorde klachten over het preken, in zover ze tekort schieten in evangelische Verkondiging, maken gerechte ontstemmin gen over de gebreken in en een tekort aan huisbezoek, geen redenen tot ongerust heid uit over geloofsverzwak- king. Juist veeleer het tegen deel. In de kern is dat soort veront rusting in de zielzorg, een grond tot ver heugenis. Het getuigt van medeleven met de zorg van Christus' Kerk en het levend Leer gezag, met de wil van Paus en Bisschop. Daarom omdat de pastoor herder moet zijn naar Christus' model (Joh. 10, 14) dient hij zijn kudde indivi dueel te kennen (C.I.C. 467 1) naar aard en karakter, goede en kwade eigenschappen en eigen aardigheden, naar familie en gezinsleven. Aldus licht pastoor dr. W. Mulder, voorheen Kerkelijk hoogleraar, dat strenge voorschrift toe van het katholiek, canonieke wetboek (Parochie en Paro chiegeestelijkheid 3e ed.-1947 p. 235). Zo staat het ideaal. Is hiermede alles gezegd? Zeker niet. Er liggen nog theologische, pastorale en practische kanten te wachten. Martenshoek (Gr.) J. WESTERMAN pr. Het lijkt wel een beetje geïmproviseerd, zoals Tijckie zich „los" maakt aan een stang, op een muurtje. Maar Tijckie durft zich geen rust permitteren. Enfin, zo'n stang geeft uitkomst en per slot van rekening is zes meter in de lucht nu ook niet precies „op de begane grond". Eventuele restitutie van accijns op sigaren Zoa'ls reeds is aangiekomidiiigdl, ligt bet in het voornemen, de accijns op sigaren tijdelijk te ver lagen. Teneinde stagnatie in de pro ductie en afname van sigaren te vermtiden, deelt het ministerie van financiën mede, dat indien deze verlaging tot stand komt, de mogelijkheid zal worden overwo- gen, onder bepaalde voor,waarden evenredige restitutie te verlenen van de accijns welke drukt op bii de industrie, groot- en kleinhan del aanwezige voorraden. BEURS OVER GEHELE LINIE IN MINEUR AMSTERDAM, 24 Maart. De beurs is de nieuwe week met een mineurstemming begonnen en in alle hoeken luidde het commentaar: „Geen affaire en lagere prijzen." Na het min of meer opvallende koersverloop der conversielening in de vorige week. was men vandaag nieuws gierig hoe dit fonds zich zou hou den De hoge prijs van Vrijdag (88) lokte een dusdanig aanbod uit, dat tegen slot slechts 87 1/8 betaald werd. Er zijn toen tot een bedrag van f 1.010.000. aan obligaties omgezet. Ook van daag overheerste aanvankelijk het aanbod, zodat al spoedig de 87 in benedenwaartse richting ge passeerd werd. Tegen slot volgde echter een goed herstel tot 87 1/8. De overige guldensbeleg gingen waren in doorsnee geno men amper prijshoudend, doch een uitzondering vormden de beide woningbouwleningen. De 4 1/2 procent gold 99 5/8 (99 1/2) en de 0-5-10 procent lening 100 1/4 (100). Het agiopercentage was van daag op 13/4 practisch onver anderd. doch de dollarleningen werden lager geadviseerd. Geen der hoeken op de aandelenmarkt bood veel stof tot bespreking. Olies werden van begin af aan geboden en zagen zich ruim drie punten ontgaan. Ook Unilever en A.K.U. waren aan de flauwe kant en verloren circa twee punten. Philips daarentegen voor de oude en nieuwe aandelen prijshou dend. De scheepvaartafdeling liet al 26 MAART: Woensdag van de vierde week van de Vasten Het is misschien oneerbie dig om het zo maar neer te schrijven: maar velen maken van het godsdienstig leven een soort automaat. Men houdt een of andere novene en als deze is aangeboden, dan moet daar een gunstige uitslag op volgen. Als het uitblijft, dan „geeft bidden niets", „dan ga ik ook niet meer naar de kerk, want O.L. Heer luistert toch niet naar je". Deze mensen heb ben een totaal verkeerde voorstelling: de hemelse gun sten zijn geen koopwaar, die we tegen betaling van zoveel gebeden kunnen verkrijgen: neen, zo getuigt de liturgie van deze dag, alles hangt af van Gods goedheid, die wij met ons kleine mensenver stand niet kunnen bepalen. IN DESERTO evenmin een optimistisch geluid horen. De voornaamste koersen waren hier tot maximaal twee punten lager. Hoewel de onder toon op de cultuurmarkt niet on vriendelijk was, bleek de flau were stemming in de andere sec toren toch ook hier te domineren, zodat de leidende cultures circa 1 punt lager waren. BRITS SCHIP OP MIJN Licht beschadigd DEN HAAG De kapitein van het 7150 ton metende Britse Si.S. „Clhaikdiina" heeft geseindl, dat hij tien miil ten N.N.W. van Terschelling vermoedel'iifc op een mijn is gevaren en daarbij ge ringe schade heeft opgelopen. Het schip, dat van Hamburg op weg is naar Antwerpen», zet die reis naar Antwerpen voort. De Bijzondere Strafkamer van de Rechtbank te Amsterdam heeft de sedert II November 1951 ge detineerde 43-jarige Joh. F. van A. uit Den Haag wegens hulp verlening aan de vijand tot twee jaar met aftrek veroordeeld. Voorts' ontzetting uit alle open bare rechten voor de tijd van het leven. Van A. was in 1943 en 1944 verwalter geweest van de N.V. Nederlandse kleding- en textiel fabriek Lama te Amsterdam, de vroegere confectie- en textielfa briek van Andre Herzbergers. Na dolle Dinsdag vluchtte hij met medeneming van alle machines, 341 staatsobligaties van ieder f 1000,plus de voorraad textiel- goederen, die nog aanwezig was, en een bedrag van een ton uit de kas, naar Duitsland. Hiermede be gon hij een textielzaak in Duits land. Ook na de capitulatie werk te hij in Duitsland verder. De laatste jaren dook hij onder in Den Haag en trachtte hier in zijn levensonderhoud te voorzien door een klein comestibles- winkeltje. NOODLANDING „VENLO" 's-GRAVENHAGE Naar wij vernemen heeft dr. A. Plesman, president-directeur der K.L.M., aan gezagvoerder Creel van de bij Bangkok gestrande Constella tion „Venlo" een telegram gezon den, waarin hij zijn bewondering uitspreekt voor de welgeslaagde landing. De „Venlo" is op het vliegveld Don Muang geland. Nadat de passagiers en de bemanning het toestel hadden verlaten, vloog het toestel in brand. Het is volledig uitgebrand, w.s. met inbegrip van bagage en post. De Constellation P.H.-T.D.O. („Maastricht"), onder gezagvoer der Hurdman, heeft gisteren met de passagiers van de „Venlo" de reis voortgezet. Het toestel is in middels in Manilla gearriveerd en zal 24 uur later dan de „Ven lo" er had moeten zijn, in Sydney aankomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3