Systeem van LUCHTWEGEN boven heel WEST-EUROPA GEEN verenigd Duitsland met een EIGEN krijgsmacht jMAarm DE BRUIJN wraakt in P.B.O.-debat het uitblijven van de WET Gloster-Meteor straaljager op Vlieland verongelukt DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Verkeerswegen in de wol ken Nederlands voorstel voerde tot internationaal besluit Vrije geheime verkiezingen voorwaarde voor besprekingen Jonge piloot vond de dood fIJ WEER ONOUVRIE Idelenzaak adverteerders Sprookjesland Van Vóór-unie tot Benelux WESTERS ANTWOORD OP RUSSISCHE NOTA De overlevenden van de vliegramp Nederlands protest in Brussel Mecaniciën redde baby uit de Venlo Minstens 35 doden bij ontploffing Na de roofoverval bij Schoorl m ORSET en het lichaam de zo begeerde de natuurlijke gratie houding. ?r ieder figuur. Model 8493 HTwilfit"«Corsct van fraaie broché- stof met zijsluiting en veter in de rug. Versterkt voorpand, voorzien van elas tieken inzetsels. Met 2 paar Twilgrip- Jarretelles 23 90 Mode! 6428 „Twilfit"-Corset van sterke effen coutil, met voorsluiting, veter in de rug, bin nenband en 2 paar Twilgrip- 9 Jarretelles ly. .-$0 Model 7474 „Twilfit"-Corset van zeer fraaie broché, met zijsluiting, brede elastieken zijpanden en 2 paar Twilgrip- Jarretelles 90 EN HELDER ATERK en nog meer k, dat is sterk ijs glas- en aardewerk! ALKMAAR td (voorh. Frieseweg) >n 5831 istandswijk te A'dam- J jer week, 10% uitbreng eek. Soliede inventaris amering. Gezellige wo- iprijs f 9000.contant. !r. no 17135, bur. v.d. bl. iiiiiiiuiiiiiiiimiimmi» :n ook. Zelfs de boeven S or wat hoort en wat niet g aak al in orde was, als je g -ïad laten zien, hè? Nee, 3 lies wordt bij ons keurig 3 waarom dat gebeurt. En 3 it en wacht rustig af wat g ust verdween hoofdagent g t de smid begaf zich diep g ran de stad. Tandenknar- S natuurlijk de aandacht. 3 walijk, dat hij zegt: „Als 3 loet het maar zonder de g >g samenhangt met smidje g een geheimzinnige macht, kwaad te bestrijdenJJ iimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiui' HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4,familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN PAG. 1 Woensdag 26 Maart 1952 46e Jaargang No. 12434 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 (Van een medewerker) ER HANGT een lichte nevel rond de ontwikkeling van de Benelux. Op 12 Maart verklaarde minister Stikker in de Eerste Ka mer, dat „de Economische Unie haar verwezenlijking nu dicht nabij is." Maar op 13 Maart voer de de Belgische Senaat een dis cussie over de goedkeuring van. de Voor-Unie, die reeds op 15 October 1949 ondertekend werd en bij die gelegenheid wijdde een Belgisch blad aan deze zaak een beschouwing onder het hoofd: „Heeft de Benelux nog kans op slagen?" In deze uitingen van twee kan ten ligt een tegenspraak, die ge makkelijk verwarring kan wek ken daarom schijnt het ons nuttig toe de stand van zaken nog eens in beschouwing te nemen. Wij gaan er daarbij van uit, dat het eerste stadium met het af sluiten der douane-overeenkomst reeds werd gepasseerd en dat de Benelux nog steeds verkeert in het tweede stadium, namelijk de Voor-Unie. De Voor-Unie moet de vrijma king brengen van het goederen verkeer en een systematische coördinatie van de handels- en monetaire politiek. Is de vrijma king in voldoende mate een feit geworden dan is het ogenblik daar om over te gaan tot de Economische Unie zelf, met als uiteindelijk doel een volledig vrij verkeer van mensen, goederen en kapitalen. Hoewel de Voor-Unie oorspron kelijk bedoeld was als een over gangsperiode van korte duur, is in de practijk komen vast te staan dat de verwezenlijking van een volledige Unie heel wat moei lijker was dan oorspronkelijk werd verwacht. Minister van Zee land heeft dit op 14 Maart in de Belgische Senaat ook met zoveel woorden gezegd. Het is met name moeilijk ge bleken de twee nogal uiteenlo pende economische systemen van Nederland en België het ene een min of meer „geleide" econo mie. het andere een meer liberale staathuishoudkunde in één ge heel samen te vatten. Ook daarom was het lastig een systeem te vinden dat de twee richtlijnen kan verzoenen, omdat Nederland er maar niet in slagen kon zijn intern monetair even wicht te vinden, een voorwaarde die in België reeds lang is ver wezenlijkt. Als een beletsel voor de volle dige Unie is en wordt ook ge voeld het nog steeds grote ver schil tussen prijzen en lonen in beide landen, welk verschil weer ten dele maar niet geheel een grote ongelijkheid veroorzaakt in de zo gevoelige landbouwsec tor. En dan. is daar, naast andere, nog de kwestie van de waterwe gen, al zijn beide regeringen het er nu wel over eens geworden dat dit laatste geen eigenlijk Be- nelux-vraagstuk is. Het heet nu wel, dat de kanalen als „kwestie" practisch hgbben afgedaan, en we zijn geneigd dit ook te geloven, maar alvorens hun handtekening te plaatsen onder een tractaat verlangen de Belgen toch een duidelijke en afdoende verzeke ring van Nederland en tot dusver is die nog steeds niet gegeven. Wanneer men nu vraagt, welke interpretatie van het vraagstuk Benelux de juiste is, de optimis tische van mr. Stikker of de scep tische Belgische die achter het slagen van de Unie nog een vraagteken zet. dan, scharen we ons aan de zijde van de Neder landse bewindsman. En dan doen wij .dat niet al leen omdat wij mét Minister- President Drees van mening zijn dat de Benelux reeds te ver is voortgeschreden om daarop nog te kunnen terugkeren en m t van Zeeland dat „onze beide landen zonder de Unie veroor deeld zijn tot een zwak bestaan", maar ook omdat er bepaaldelijk een ontwikkeling ten goede is waar te nemen in enige factoren welke tot dusver het afsluiten van heUUnie-verdrag hebben op gehouden. Daarbij verdient voornamelijk de ommèkeer in Nederlands mo netaire moeilijkheden, met als gevolg het harder worden van de gulden, de aandacht. De huidige minister van Financiën van Bel gië, baron Janssen, heeft blijk ge geven een voorstander te zijn van omwisselbaarheid der mun ten tussen beide landen en hier voor geen andere voorwaarde no dig te achten dan het bereiken van intern monetair evenwicht. Welnu, het ogenblik lijkt aan gebroken om op die basis ter za ke te komen. In Nederland kan men zeker niet meer van munt- inflatie spreken. Integendeel ver keert de gulden „technisch" in een vrij sterke positie. Verwonderlijk is het daarom niet, dat Nederland aan België in een nota heeft laten weten, bereid te zijn op korte termijn tot ondertekening van het gereed liggende Unie-verdrag te willen overgaan. Nederland kan daarbij niet en kel wijzen op zijn sterk verbe terde betalingspositie. Het her innert er ook terecht aan, dat het onjuist is een voor-unie te hand haven, die voornamelijk aan. Bel gië en slechts in geringe mate aan Nederland ten goede is gekomen. Zoals bekend mag worden ge acht verlangt Den Haag echter o.m. een coördinatie van de han delspolitiek, óók en vooral ten opzichte van het dollargebied, en een coördinatie met betrekking tot de E. B. U., wat betekent dat er moet komen één deviezenpot en één deviezenregiem. De daarvoor nodige afspraken ..liggen" België riet te best. Dat is bekend. Maar hierin heeft ook Luxemburg nog wel iets te ver tellen. De Luxemburgers zijn al lesbehalve te spreken over de SCANDINAVISCHE VORSTEN BIJ ELKAAR OP BEZOEK De koning en de ko ningin van Zweden brengen op het ogen blik een bezoek aan de koning en koningin van Denemarken. In het koninklijk paleis Amaliënborg te Ko penhagen hebben de beide vorstenparen ge poseerd voor de foto grafen. Van links naar rechts: koning Frede- rik van Denemarken, koningin Louise van Zweden, koningin In- grid van Denemarken en koning Gustaaf Adolf van Zweden. AMSTERDAM, 25 Maart Er komen luchtwegen boven West Europa, Groot Brittannië, Scandinavië, Spanje en Turkije, met ingang van 1 September a.s. Het huidige bebakeningssysteem van ongerichte bakens zal worden gewijzigd in een stelsel van gerichte bakens. Er zal met ingang van 1953 een uniforme hoog temeterinstelling worden ingevoerd; het volgend jaar zullen de communicaties met vliegtuigen van nieuwe golflengten gebruik maken. Dit zijn volgens de heer O. J. basis van 1000 meter en een lop Selis, hoofd van de afdeling lucht verkeersbeveiliging van het mi nisterie van Verkeer en Water staat, de belangrijkste besluiten op een te Parijs gehouden ver gadering van luchtvaartdeskundi gen. Deze conferentie heeft een maand geduurd; er namen twin tig landen aan deel. In Mei 1951 werd door Neder land voorgesteld een systeem van luchtwegen boven ons land in te stellen. Op de te Parijs zo juist gehouden conferentie is dit Ne derlandse voorstel uitgegroeid tot een voordracht voor het instellen van een luchtwegennet boven de genoemde landen. De luchtkokers boven ons land komen bijeen in het aanvliegge- bied rondom Schiphol. Dit gebied omvat ruwweg Amsterdam en Hgarlem en omstreken in het noorden, de provincie Utrecht ten westen van de stad Utrecht, de provincie Zuid-Holland ten noor den van Rotterdam en ten oos ten van 's-Gravenhage. In dit aanvlieggebied monden uit de luchtweg van Londen, van Huil, van Eelde, van Frankfort en van Antwerpen-Brussel. De luchtkoker van Eelde wordt bij dit vliegveld gesplitst in een naar en van Esbjerg en een naar en van Kopenhagen-Malmö. De kokers van Londen en Huil ko men over de Noordzee ons land binnen, die van Eelde loopt over het IJselmeer en Enkhuizen, die van Frankfort over het vliegveld Volkel en ten zuidwesten van Utrecht, die van Antwerpen- Brussel over het vliegveld Woens- drecht en Rotterdam. De betekenis van deze kokers (met een bepaalde breedte, een van 15.000 voet) is, dat al het daarin vliegende verkeer bevei ligd is en gecontroleerd wordt van de grond af. De boven ons land ontworpen onzichtbare kokers sluiten aan op de „Airways", die boven de Nederland omringende landen zijn geprojecteerd. Zo is een net ontstaan van tientallen duizen den kilometers lengte. Voor het systeem van lucht wegen is een opleiding nodig. Een aantal Nederlanders heeft het af gelopen jaar in Engeland erva ring met dit stelsel opgedaan. Zij laten thans in on? land de men sen, die met dit sjsteem moeten werken, van de opgedane erva ringen profiteren. LONDEN De Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs hebben Dinsdag op het Russische Ministerie van Buitenlandse Zaken nota's overhandigd, die een antwoord vormen op de Rus sische nota over het Duitse vraagstuk van tien Maart j.L, waarin het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland werd voor gesteld. Bij de Russische nota was een ontwerp voor een vredes verdrag gevoegd. vóór het tot stand komen van een vredesverdrag. De Westerse mogendheden zijn van mening, dat een dergelijke Duitse regeling vrij moet zijn om zowel voor als na het sluiten van een vredesver drag met Duitsland bondgenoot schappen aan te gaan die in over eenstemming ziin met de begin selen en doeleinden, neergelegd in hat handvest der Verenigde Na ties. De Westerse Grote Drie hebben het Kremlin geantwoord niet te kunnen instemmen met het tot stand komen van een verenigd Duitsland,' indien dit een eigen leger, vloot en luchtmacht zou mogen hebben. In de gelijkluidende Westerse antwoordnota's wordt gezegd, dat aanvaarding van 't daartoe strek kende Russische voorstel „het tot stand komen van een nieuw tijdperk in Europa, waarbij de internationale betrekkingen tus sen de landen op samenwerking zouden worden gebaseerd, in ge vaar zou brengen." Hieraan wordt toegevoegd dat op grond van dit nieuwe beginsel Duitsland deel zal nemen aan de Europese ver dedigingsgemeenschap. „De regeringen der Westerse mogendheden," aldus de nota's „hebben imimer krachtdadig ge streefd naar het sluiten van een rechtvaardig en duurzaam vredes verdrag. dat een einde zou maken aan de verdeling van Duitsland. Dit kan alleen bereikt worden in dien er een regering komt voor 'n verenigde Duitsland. Een der gelijke regering kan slechts ge vestigd worden, nadat er in ge heel Duitsland onbelemmerde en geheime verkiezingen zijn ge houden. In de Russische voorstellen is niet aangegeven -hoe de interna tionale positie zou zijn van een regering voor geheel Duitsland De Westerse mogendheden zijn van mening dat het niet mogelijk zal zijn gedetailleerde besprekin- STEWARDESS GAAT VOORUIT SCHIPHOL. Naar wij uit Frankfort vernemen vertoont de toestand van de Nederlandse stewardess Truus Gautier voor het eerst merkbare tekenen van verbetering. Na acht en veertig uur buiten bewustzijn te zijn geweest, is zii zo nu en dan bijgekomen. De andere vrouwelijke over levende. Ruth Horn, blijft voor uitgaan. Dr. Sehaumiburg is nog buiten kennis. Ziin toestand gaat langzaam achteruit. ontzagwekkende E-B.U.-schuld aan België, omdat zij hierdoor ernstig worden gehandicapt in hun export. Hun markt ligt im mers in Europa en niet in de dollar-area. Al bij al geloven wij tamelijk optimistisch te mogen zijn over de antwoordnota van België aan Nederland, die thans te Brussel wordt opgesteld. Na bestudering van deze nota zal eindelijk de datum kunnen worden bepaald voor de nieuwe ministerconferen tie. Het grote doel van die con ferentie zal zijn de vóór-unie te vervangen door de reële unie, zijnde weliswaar nog niet een volledige unie, maar toch wel een verdrag dat de drie landen definitief en voor een termijn van een halve eeuw aan elkander bindt. (Van onze redacteur) LEEUWARDEN Op het schietterrein „De Vliehors", aan de Westzijde van het eiland Vlieland is gisteren tegen de middag 'n Gloster-Meteor straaljager, afkomstig van de vliegbasis Twente verongelukt. De vlieger, de ongehuwde 23-jarige reserve- sergeant-vlieger L. Engelsman uit Borger kwam daarbij om het leven. Bij een schietoefening op de grondschijf raakte het vlieg tuig met grote snelheid de grond. Het sprong op en kwam, totaal vernield, gedeeltelijk in zee, deels op de Vliehors terecht. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Hoe staat hef met de doorvoering van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie?" Deze vraag beheerste gisteren in de Eerste Kamer het debat over de be groting van „Economische Zaken". „Twee jaar zijn inmiddels verlopen", aldus de heer de Bruyn, „maar er is nog geen enkel bedrijfschap tot stand gekomen. Hiervan uitgaande is het alles zins verklaarbaar, dat de ongerustheid over de waarde van deze wet steeds groter wordt". En ook de heer Steinkuhler (KVP) gaf van deze ongerustheid blijk. - Over de oorzaken van deze trage gang dachten de beide ka tholieke afgevaardigden echter niet geheel gelijk. De heer Stein kuhler wilde erkennen, dat aan werkgeverszijde meer bereidheid kon worden opgebracht, maar z.i. waren zij zeker niet alleen de schuld. Ook de medewerking van de arbeidersorganisaties had gro ter kunnen zijn. De heer Rip (A.R.) vond eveneens schuld aan twee kanten. De werkgevers dein zen terug voor de economische- en de arbeiders voor de sociale bindingen, aldus deze afgevaar digde. De heer de Bruyn (KVP) laadde de volle verantwoordelijk heid echter op de schouders van de liberale werkgevers in de groot-industrie. „Ik meende vertrouwen te mo gen stellen in het doorzicht van de industriëlen", aldus de heer de Bruyn, „maar een deel van de groot-industrie blijkt niet bereid te zijn vrijwillig aan de totstand koming van de P.B.O. mee te werken". Voor de katholieke en christe lijke werkgevers maakte de heer de Bruyn een uitzondering. Zij geven hun fiat, doch het gaat hier slechts om 20 procent. De eigenlijke groot-industrie valt buiten de bemoeiïngssfeer van deze groep. Als voorbeeld noemde hij de metaalindustrie. De Metaal- bond wenst geen P.B.O. en ande ren menen eenzelfde standpunt in te mogen nemen. De heer Kap- teyn (Arb.) was eveneens van mening, dat de schuld voor de trage gang van zaken uitsluitend bij de werkgevers ligt. De heer Steinkuhler (KVP) had bij de uiteenzetting van zijn tegenover gesteld standpunt ook op concrete punten gewezen. Doelend op het vraagstuk van de vertegenwoor diging van de hoofdarbeiders in de besturen en de tegenkanting hiertegen, bond hij de betrokken groepen op het hart om toch niet star vast te houden „aan wat rekenkundig misschien juist zou zijn". De besturen moeten een weerspiegeling zijn van de be drijfstak, aldus deze afgevaar digde, maar laten wij toch niet met de weegschaal gaan werken. Men moet kleine offers durven en willen brengen. (Vervolg op pag. 3) Het was, naar wij vernemen, de eerste vlucht voor schietoefe ningen, die Engelsman maakte. Bij deze oefeningen moeten de piloten twee maal duiken, een maal voor verkenning van het doel en de tweede maal voor het schieten. Het toestel van de ver ongelukte piloot dook voor de eerste maal toen het niet meer optrok nadat het in glijvlucht naar beneden was gekomen. De cockpit van het vliegtuig en de vlieger kwamen in zee terecht. De overige brokstukken van het toestel lagen verspreid over de Vliehors. Het lijk van de piloot is later aangespoeld en naar de Oostbatterii op het eiland over gebracht, evenals de resten van het vliegtuig. De oorzaak van het ongeluk is tot dusver onbe kend. DE ARRESTATIE VAN MARTEN SIKKEMA Door het Tweede Kamerlid de heer Scheps (P.v.d.A.) zijn aan de Minister van Justitie vragen gesteld naar aanleiding van de arrestatie en de vrijlating van Marten Sikkema, secretaris van de strijdhond „Fryslan Fry". De heer Scheps vraagt of de Officier van Justitie te Leeuwarden, Mr. Hollander, op dit punt met voor kennis van en in overeenstem ming met de Minister heeft ge handeld. COMMISSIE VAN ONDERZOEK BIJ DE RESTEN VAN DE „KONINGIN JULIANA" Spoedig na 't bekend worden van de ramp, welke de Nederlandse luchtvaart getroffen had, is een commissie van onderzoek naar Frankfurt vertrokken, teneinde een onder zoek in te stellen naar de vermoedelijke oor zaak van het ongeval. De foto toont de com missie aan het werk op de plaats van de ramp. De situatie ter plaatse werd door het feit, dat de wrakstuk ken over grote afstand verspreid liggen, zeer bemoeilijkt. gen over een vredesverdrag met Duitsland aan te vangen, voordat er onbelemmerde en geheime ver kiezingen zijn gehouden en er een vrije Duitse regering is gevormd, die aan dergelijke besprekingen kan deelnemen, aldus de gelijk luidende Britse, Franse en Ame rikaanse antwoordnota's. Volgens een West-Duitse func tionaris heeft de inhoud van de dTie-mogendheden-nota aan de Sowiet-Unie de instemming van Bondskanselier Adenauer. OVER DEENSE BOTER De Belgische regering heeft on langs een hoeveelheid van 500 ton boter in Denemarken aangekocht. Men achtte deze handelwijze in Nederland in strijd met de geest en de letter van de Benelux- overeenkomst. Thans heeft minister Mansholt op vragen van het Kamerlid Droesen (K.V.P.) medegedeeld, dat de Nederlandse regering bij de Belgische over dit gebeuren haar teleurstelling heeft uitge sproken en protest aangetekend. Waar de Beneluxpartners elkaar voorrang hebben beloofd, had het voor de hand gelegen indien de Belgen de boter in Nederland hadden aangekocht. 't Franse persbureau AFP meldt, dat een baby was achtergebleven in de „Venlo", die Zondag op het vliegveld van Bangkok een nood landing moest maken, 'n Thailand- se mecaniciën, Tsjai genaamd drong het brandende toestel bin nen en redde de baby. Beiden ble ven ongedeerd. Zoals bekend wisten passagiers en bemanningnog juist op tijd het toestel te verlaten, voordat de brand, die direct nadat het toestel zich van de grond losmaakte in een der motoren uitbrak, zich verder uitbreidde. NAPELS (A.P.). Tenminste 35 arbeiders werden gedood en 43 gewond toen gisteren een he vige ontploffing plaats vond In een hydro-electrisch tunnelpro ject in de Italiaanse provincie Caserta. De ontploffing vond plaats toen de arbeiders de tunnel voltooiden drie kilometer onder een berg tussen de steden Magnano en Velabro. De oorzaak van de ontploffing kon niet onmiddellijk vastgesteld worden. POLITIEHOOFD MET PENSIOEN GEZONDEN Uitvloeisel zaak Bertha Hertog SINGAPORE (Ass. Press) De regering van Singapore hoeft gis teren bekend gemaakt, dat de heer R. C. B. Wiltshire, die in December 1950 ten tijde van de ongeregeldheden rorid Boriha Hertog waarnemend commissaris van politie in Singapore was, op pensioen is gesteld, omdat hij de toestand niet meester is gebleven. JONGEMAN VOND PORTEFEUILLE MET i 1000.— BERGEN De overval od de bejaarde landbouwer Akkerman heeft bij toeval nog een misdrijf tot gevolg gehad. Zoals men zich zal herinneren, hadden de bedde daders, na de overval gepleegd te hebben, de portefeuille van Ak kerman langs de kant van de weg geworpen. Het ging allemaal echter zo overhaast dat zii ver gaten de portefeuille goed na te kijken; het bleek nu dat er nog een briefje van duizend in ver borgen zat. Dezer dagen heeft een onge veer 25 jarige jongeman uit Schoorl de portefeuille, met het briefje, gevonden. Wellicht heeft hij het verhaal van de overval in de couranten gelezen en ge meend, dat wel niemand meer zou weten, dat er nog een briefje van duizend gulden zoek zou ziin. Hij vervoegde zich bii een bank, om het biljet tegen klei nere coupures in te wisselen, doch daar was men zo verstan dig, de politie erop opmerkzaam te maken. De rijkspolitie van Bengen hield de man aan en stelde hem in hechtenis. Het geldbedrag werd in. beslag geno men en t.z.t. zal de oneerlijke vinier voor de Officier van Justitie wo»dew f^leid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1