Japan oriënteert zich op het Westen BLOEMENCORSO bollenstreek Limmen D, Stedebouwkundig topfiguur overbodig geacht Raad-siapraat AGENDA VROOM DREESMAM Jaarvergadering Wit-Gele Kruis Dr. Schaumburg overleden Goudvoorraad is gestegen 800 Emigranten naar Canada JAGINA 2 VvUciNbuAO 26 MAAKT 1952 ALKMAAR Het is te ver wachten, dat Japan zal meespe len in het spel van de Westerse mogendheden; dat was de con clusie van het betoog, dat de heer G. J. Jöbsis uit Oegstgeest gistermiddag hield voor het de partement Alkmaar van de Ned. Mil. voor Nijverheid en Handel. Dp heer Jöbsis, die uit hoofde van zijn functie als lid van de Econcwisclie Commissie voor het Verre Oosten voor de gealli eerde landen geruime tijd in Amerika en Japan verbleef, be gon met een historische terug blik on de geschiedenis van Ja pan dat tot circa I860 voor de Westerse wereld ontoegankelijk was. Na de revolutie van 1861 open de Japan de poort voor het Wes ten en sindsdien is het groot ge worden; het was een perfect ge organiseerde Amtotenarenstaat met een bevolking van 26 mil- lioen. die door de gereglemen teerde kindermoord op dit. aan tal bleef. Het veroverde succes sievelijk Formosa, Korea en een deel van Qhina. Met de vredes onderhandelingen in '95 bemoei den Rusland, Engeland en Franikrij'k zich, die verschillende concessies kregen in het Verre Oosten. Rusland legde de transsilberi- sche spoorweg aan, die in 1906 gereed kwam. In samenwerking met Engeland zat Japan Rusland diwars, waarvan de Japans-Rus sische oorlog het gevolg was. Sindsduen is Japan de politieke twistappel geweest tussen Rus land en het Westen. Door de Amerikaan&p bezet ting is er in Japan veel veran derd; men moet echter niet ge loven, dat het, ineens democra tisch is geworden. .Het is er naar gaan streven zichzelf te kunnen voeden; nadat grote fabrieken voor kunstmest stoffen gebouwd waren, is men de landbouw gaan intensiveren; naast rijst, het traditionele volks- yoedsel. is men aardappelen en boekweit gaan verbouwen. Aan energieimiddeleni, mineraileni e.d. js Japan arm: het is voor 'n groot deel afhankelijk van in voer van olie kolen en ijzererts. De textiel-industrie. vóór de oorlog het hoofdmiddel van be staan, werd gedurende de oorlog verwoest en is na herbouw voor een groot deel omgeschakeld in metaal-industrie; de wever van weleer is thans smid geworden. Het verbond van Rusland met China betekende verwijdering van Japan, dat, zo verwachtte spr. zich nu op het Westen zal gaan oriënteren. Rusland en China zijn de enigste landen, die heit vredes- contraot met Japan nog niet on dertekend hebben. Australië en Nieuw Zeeland tekenden eerst nadat Amerika deze landen be scherming (tegen Japan) beloofd had. Australië heeft Japan ijzer erts beloofd! voor zijn industrie. Over de ontwikkeling van de 'toestand in Azië, waar het/verre van rustig is, zijn de meningen verdeeld. Een Amerikaanse visie is, dat Korea als een conflict moet worden beschouwd tussen Koningin Wilhelminafonds" voor kankerbestrijding ALKMAAR De afdeling Alkmaar van het „KWF" begint dezer dagen in onze stad een ac tie voor ledenwerving. Huis aan huis zullen foldertjes met een ge perforeerd strookje worden ver spreid. Wij mogen u aanraden dit foldertje niet in de prulle- mand te werpen, doch het eens aandachtig te lozen, om daarna eens gewetensvol uit te maken, wat uw taak is ten opzichte van de kankerbestrijding. De kanker is een gemeenschap pelijke vijand, die geen rekening houdt met richting of stand en die één van de zes sterfgevallen op zijn rekening heeft; een vij and dus, die wij ook gemeen schappelijk moeten bestrijden. Wie in eigen milieu de gevolgen van deze ziekte heeft meegemaakt weet welke ellende en droefenis deze volksvijand kan veroorza ken. Daarom is het ieders plicht een steentje bij te dragen ter be strijding van deze gevreesde ziek te. Daarom leg heit strookje uit de folder ingevuld klaar voor de propagandisten van het Koningin Wilhelminafonds. die het komen afhalen- Rusland en China, welk laatste land nooit een satelliet-staat van Rusland zal worden en via Korea wil bereiken wat in een verdrag met. Rusland werd1 overeengeko men» n.l.. dat in 1952 Chinese mi litairen naar Mandsjoerije zullen komen. Door Korea is de Amerikaanse industrie, waarvoor anders geen afzetgebied zop zijn, op gang ge komen, maar dan ais wapen industrie. Spr. had de overtuiging, dat het Westen, dank zij zijn gewel dige energiebronnen in staat zal ziin de werkloosheid en onrust in de wereld te overwinnen en zijn superieur,» positie te hand haven. Er volgde nog een interessante discussie; bij de beantwoording van een der vragen gaf de heer Jöbsis als zijn mening, dat Japan straks zoals vroeger weer een belangrijke concurrent zal ziin op de industriële markt. NIEUWE ACTIE ONTPLOOID DOOR KATH. REIS- VEREN ICING ALKMAAR De afdeling Alk maar van de Ned. Reisvexeniging voor katholieken is 'begonnen met 'het ontplooien van een nieuwe activiteit voor het komende reis- seizoen. Om te beginnen zal er op 19 April een tocht naar het bloemencorso in de bollenstreek met bezoek aan Keukenhof en de demonstratie-tuin Treslong, wor den georganiseerd. Ook een reis naar de H. Bloedprocessie in Brugge in Mei staat op het pro gramma. En zo worden er meer zeer attractieve reizen uitge schreven. Schouwburg 't Gulden Vlies: 8 uur Internationaal Caba ret met Georgette Hage- doorn. Café Haring: 8 uur jaarver gadering R.K. Verplegings- fonds- Wapen van Haarlem: 8 uur jaarvergadering Witte Kr. Donderdag: Waagplein 2 uur: Stieren- keuring. Schouwburg 't Gulden Vlies: 3 en 8 uur: Mode-show Gebr. Bervoets. KAJ-'huis Laat: 8 uur: Ver- loofdencursus. Beide dagen; BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: Hoffmann's Vertel lingen, 18 jaar. Harmonie: Millionnairs gevraagd 18 i. Victoria-theater: De stad i der Verschrikking. 18 j.: Rex-theater: Morgen is te laat. 14 jaar. Voorstellin gen» 8 uur. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf heden avond zes uur geopend: Apotheek Wanna. Ritse voort 5. Begin Mei zal er een propagan- da-avond worden gehouden, die voor iedere belangstellende toe gankelijk is. Via folders zal het bqstuur het zomer-programma bekend maken en zich tot de be sturen van verenigingen en de scholen richten. R.K.A.F.C. h KAMPIOEN ALKMAAR Neen degenen die naar de wedstrijd AFC j te gen AFC h zijn komen kijken, hebben inderdaad geen spijt van hun tocht gehad. Het is een pit tige wedstriid geworden, die ten slotte door h met 32 werd ge wonnen, waardoor deze knaapjes het vurig begeerde kampioen schap in de wacht gesleept heb ben. Na een kwartier kwam het zonnetje ook nog zijn rol spelen, waardoor het alles nog een fleu riger aanblik bood. Het was na een minuut of 10, dat h de lei ding nam, om deze na 5 minuten in een 20 voorsprong te veran deren. Topn j kort voor rust de achterstand op 21 wist te bren gen, dacht een ieder, dat ze het na de rust met wind mee wel „redden" zouden. Een kort na rust aan h toege stane penalty bracht de stand echter op 31, een achterstand, die de in -'t groen gestoken j-tjes zichtbaar intimideerden. Toch werd het 3-2 en onder grote span ning verstreken de laatste minu ten. Toen scheidsrechter v-d. Bavg echter het einde floot was er in de stand geen verandering meer gekomen en verlieten een jui chend h en een teleurgesteld i 't veld. Hulde echter aan j voor de sportieve manier, waarop ze hun nederlaag (die eerlijk gezegd erg onverwacht kwam!) hebben we ten te dragen. Een sportief ge dragen nederlaag is dikwijls ook een overwinning. Munitie en schoonmaak ALKMAAR De laatste dagen zijn op het politiebureau enkele oude wapens met munitie aange geven, die gevonden waren op zolders bij de schoonmaak. De politie wijst er op, dat bij even tuele zolderopruimingen gevon den munitievoorraden of wapens direct moeten worden aangege ven, teneinde ongelukken te voorkomen. KOLVEN OUDKARSPEL. De uitslag van de gehouden P.P.C. kolfwed- strijd in café „de Brederode" al hier luidde: le pr. C. Bruijn Jnz. 161 p.; 2e pr. Jn. Mulder 161 p.; 3e pr. C. Vlug 158 p.; 4e pr. H. Bakker1 156 p.; Dubbele serie G. Mettes 104 p. Hoogste le serie T. Mienes 54 p. Hoogste 2e serie B. Drost 56 p. Er waren 58 deelnemers. 'e grote belangstelling welke onze cliënten 't vorig jaar getoond hebben bij onze Modeflitsen, heeft ons doen besluiten om U ook dit siezoen in onze flitsen de nieuwe mode te demonstreren. Onze mannequins zullen U op onze le etage en ook in onze gezellige Lunchroom Vrijdagmiddag 28 dezer vanaf 2.15 uur, in toonaangevende combinaties de nieuwste modellen laten zien in: Mantels, Tailleurs, Japonnen, Blouses, Hoeden, Tassen, enz. Gezien onze grote collectie en onze bijzonder aantrekkelijke prijzen, ad viseren wij U dit mode evenement vooral bij te wonen. ALKMAAR K.A.B. HOEKJE ALKMAAR Reeds van de aanvang af van het bestaan van onze standsorganisaties is geijverd voor een behoorlijke woning, omdat alleen in een behoorlijke woning het familieleven, ook van de arbeider kan bloeien- Een slechte woning of 'n slechte behuizing bevordert de uithuizig heid met alle gevolgen vandien. In onze arbeidersbeweging zijn dan ook talrijke bouwverenigin gen opgericht. Duizenden wonin gen zijn gebouwd, met of zon der hulp van de overheid. Onze eigen Levensverzekering Mij. Concordia heeft door spaarvea'ze- keringen vele leden in het land in de gelegenheid gesteld een eigen woning te verkrijgen. Ook in Alkmaar. In Alkmaar is 'n ka tholieke Woningbouwver. „Goed Wonen" mede in samenwerking met de toenmalige R.K. Volks bond opgericht, in welks bestuur steeds een groot aantal leden van van de Standsorganisatie zitting hadden en heibben- Dit alles komt dan ook over een met hetgeen in het Bissch. Communiqué van 26 April 1916 voorkomt. Daarin staat immers woordelijk, dat het werk voor goede, goedkope en gezonde hui zen werd toegewezen aan de standsorganisatie. Vanzelfsprekend is dan ook met instemming begroet het uit schrijven van de Nationale le ningen voor de woningbouw 1952 waardoor een groot aantal nieuwe woningen voor 1952 zou kunnen worden gebouwd. Overeenkom stig de suggestie, gedaan op de jaarvergadering van 29 Febr. be sloot het bestuur voor een bedrag van f 2.000 (twee duizend gul den) deel te nemen. Het is een toewijs, dat de KAB medeleeft met hen, die verstoken zijn van een goede en gezonde woning. Denkt het „kader" aan de ver gadering van Woensdag 26 Maart a.s-? Denken ook de houders van de spaarboekjes van de Centrale Volksbank deze in tei leveren? Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Lyda, d.v. H. Spijkerman en J. H. M. Kroese; Cornelis zn. van J. van Weert en W. P. van Bodegraven. Overleden: Jansje Olij, 67 jr., wed. van A. J. Ruiter; Alida M. Godijn, 79 jr., wed. van B. W. Jaspers. De bloembollenkwekers in en rond Limmen zullen dit voorjaar eens laten zien, dat er in Noord- Holland-Noord 'n bollenstreek is, die in bloemenpracht en beteke nis niet onderdoet voor de bollen streek om de Zuid, zoals men die pleegt te noemen. Werden er vorig jaar door Alc- maria VVV in samenwerking met de Federatie van VVV's reeds pogingen gedaan een voorjaars bloemencorso te organiseren een poging, die om welke reden dan ook niet slaagde ditmaal hebben de bollenkwekers in sa menwerking met de VVV's van Limmen, Castricum, Heiloo en Akersloof zelf de handen ineen geslagen en ditmaal zal het corso slagen. Die overtuiging hebben wij wel gekregen in de persconfe rentie, die het Comité van de samenwerkende organisaties (de Ned. Ver. „Neversie", de afdelin gen van Bloembollencultuur en de VVV's in genoemde plaatsen) gisteren in Limmen had belegd. Het is de bedoeling, dat er op 19 April, de Neversiedag, of, als het onverhoopt een late bloei periode wordt op 25 April, een grootse bloemenoptocht te orga niseren, die over een route van 25 tot 30 km van Limmen naar Castricum via Uitgeest, Aker sloot en Heiloo weer naar Lim men trekt, met een 15 a 20 met bloemen versierde auto's. Bloemen-mozaïeken. De samenwerking tussen kwe kers, middenstanders en arbei ders is voorbeeldig. De afd. Lim men van de K.A.B. verklaarde zich direct bereid gratis haar me dewerking te verlenen; haar le den zullen tien van de 30 35 bloem-mozaïeken, welke langs de route, doch vooral in het dorp Limmen, het centrum van de Bol lenstreek-Noord, zullen worden aangelegd, uitvoeren. Het belooft dus een pracht te worden. Het doel is natuurlijk de aan dacht te vestigen op de uitge strekte bloeiende bollenvelden in en rond Limmen, die zeker niet onderdoen voor die van De Zuid. Weinigen zulen weten, dat de met bolbloemen beteelde opper vlakte in Noord-Holland groter is dan die om De Zuid; alleen al 65 pet. van in ons land met tulpen beteelde oppervlakte ligt boven het Noordzeekanaal. De kwekers zullen het bloe- menmateriaal voor de corso-num mers gratis beschikbaar stellen; in elke gemeente, waar het corso doortrekt, zullen de plaatselijke muziekcorpsen het bloemenfestijn met hun feestelijke klanken op luisteren. Dit voorjaarsbloemen corso zal het eerste zijn, dat dit jaar boven het IJ zal worden ge houden; men verwacht dan ook een talrijk bezoek; niet alleen van kwekers en bloemenliefhebbers uit de kop van Noord-Holland, doch ook uit andere streken van ons land. De route. De route, welke het corso zal nemen, is als..yolgt: Vanaf, de Kerkweg te Lammen, waar de v. d. Mijlweg, Bakkumerstraat, Vinkebaan, Mient, Stationsweg en Dorpstraat door Castricum, om via de Alkmaarderstraatweg bij het verzetsmonument langs de Nieuwe weg naar Uitgeest te rij den, vanwaar het langs de nieuwe weg naar Akersloot gaat, waar het weer een rondgang door het dorp maakt; vervolgens trekt het via de Kanaalweg naar Heiloo, waar het eerst in Noordelijke richting langs de Rijksstraatweg tot de Kerkelaan trekt, om dan via de Heerenweg, Zevenhuizer- laan en Rijksweg weer naar het £unt van uitgang, de Kerkweg te immen terug te keren. In de verschillende dorpen zal stapvoets gereden worden, doch daartussen zal het wat sneller gaan. Ook reclamewagens, aardig met bloemen versierd, zullen in ,de stoet meerijden. De V.V.V.'s uit de deelnemende gemeenten zullen elk een wagen verzorgen, terwijl ook verschillende kwekers hun medewerking, zowel voor het corso als voor de bloem-mozaïe- ken hebben toegezegd. Men kan zich alsnog voor deel name aan het corso opgeven bij de secretaris van het Comité van samenwerking, de heer J. J. de Nijs, Pernéstraat 67, Castricum, of aan de betrokken V.V.V.'s. Als het corso slaagt, en als het weer meewerkt, zal dit zeker het geval zijn, hoopt men het vol gende jaren, zo mogelijk nog grootser, te herhalen.. R. K. HOCKEYCLUB „DE TERRIERS" ALKMAAR Het was weer een geslaagd weekend voor de Terriers- De competitie-wedstrij den leverden weer twee over winningen op. Het dames II kon Zaterdag niet spelen. De junioren zagen zich de overwinning ont- stoet wordt opgësteïd 'en de jury, bestaande uit de heren W. C. Hoek, Haarlem, P. J. van Kessel, Alkmaar en P. J. Duinker, Cas tricum, haar taak zal verrichten, trekt het corso via de Rijksweg, Visweg, Laan, Kerkweg over de Rijksweg en de Primaire weg naar Bakkum; daar gaat het via de Van Oldenbarneveldweg, de aan in een 2—1 nederlaag. Hun tegenstander HIC was voor de rust geregeld in de aanval, wat hun twep doelpunten opleverden. Na de rust was hef spel meer in handen van de Terriers, en zij mochten er toen ook in slagen uit een strafcomer een doelpunt te maken. Onze junioren hadden wel wat sneller en actiever kun nen zijn. Ook werden er teveel fouten gemaakt in de strafcirkel, wat gevaarlijke corners ten ge volge had. Het is toch weer een leerzame wedstrijd geweest. De strijd van de dames bood een heel afwisselender beeld. Het eerste kwartier kwamen onze dames niet op dreef. Veel strafcorners en slecht spel. Toch wist ons team voor de rust de stand nog op 3—0 te brengen. Daarna kwam Eech- trop opzetten. Hun middenvoor bracht in een schitterende uitval de stand op 41 Dit was 'n sti mulans voor Eechtrop, maar ook eien prikkeling voor de Terriers. Ondanks vele critieke momenten eindigde de strijd toch nog met 71 voor de Terriers. Deze uit slag behaalden ook onze heren isênioren. In eqn goed en open spel wisten de midvoor 1, links buiten 5 en de linksbinnen 1 doelpunt te maken. Hun tegen stander AMVJ maakte van 'n uit val van de keeper gebruik om ook nog een goaltje te zetten. Het was dus_ weer eien goede dag voor de Terriers. Nog enige weken en dan is de beslissing gevallen in de competitie. Een Terrier Vergadering Stille Omgang HEILOO Evenals vorige ja ren werden er weer 4 spoorkaar tjes verloot en de gelukkige win naars kunnen Donderdag a.s, hun gratis kaartje in ontvangst nemen. Donderdag 27 Maart 's avonds van 8 tot 9 uur is er in ae biblio theek verkoop van spoorkaartjes en programma's. Nadien kunnen er geen kaarten meer verkrijg baar worden gesteld, in verband met de afrekening met de N-S. Zaterdag a.s. wordt om kwart ovar 12 een kort Lof in de paro chiekerk gecelebreerd. Vandaar vertrekken de deelnemers geza menlijk naar de trein, die om 0.53 uit Heiloo vertreikt. De deelne mers moeten plaats nemen in de achterste rijtuigen. Zij die per rijwiel naar Am sterdam gaan, vertrekken half elf vanaf het NKJB-gebouw, Sta tionsweg. Da G.A. wekte allen "op vooral voor onze gezinnen te bidden en spoorde allen aan om ook deel te nemen aan de om gang te Alkmaar. OUDORP In het Café For- rer te Koedijk (Zuid1) werd de jaarvergadering gehóuden van het Wiit-Gele Kruis. De Voorzit ter d'e heer J. Commandeur sprak bii de opening een woord' van dank aan alle medewerkers in 'het bijzonder aan Zuster Mar garetha en Zuster Butter, die haar tiidiens ziekte zo bereidwil lig heeft vervangen. Tot ziin split moest hij mededelen, dat zuster Margaretha wegenis ge zondheidsredenen met Augustus a.s. haar amibt zal neerleggen. Er is reeds een oproep gedaan voor een wijkverpleegster. In 1951 werden 1528 bezoeken bii 41 pa tiënten afgelegd!, voor zuigelin genzorg 206 53 maal was eerste hulp verleend en bii 26 zittingen van het consultatiebureau assis tentie verleend. Voor de t.b.c.- bes'triiddmg: 78 bezoeken in 15 gezinnen». 389 artikelen, waren aan de leden in dat jaar uitgege ven. Het verslag van de Penning meester vermeldt over 1951: Ontvangsten f6013.16 en Uitga ven f6200.99; nadelig saldo: f187.83. Aan contributie was ont vangen f1888.75 en aan suibsid'ie's f1962.50. Uit het verslag van de vereniging Kinderuitzending, dat ook onder het Wit-Gele Kruis ressorteert, bleek dat in 1951 7 kinderen waren uitgezonden, n.l. 5 naar Bakkum en 2 naar Box tel. Naar aanleiding van het nade lig saldo en de vermoedelijk ho gere salariëring van de nieuw aan te stellen» wijkverpleegster werd langdurig besproken, hoe de opvoering vain inkomsten tot stand te brengen. Do Voorzitter zeide dat de contributie van f5. in vergelijking bii andere W. G. kruisverenigingen laag is. Ten slotte werd: een voorstel van het bestuur om de contributie op f6te brengen aangenomen, hetgeen in 3 termijnen kan wor den betaald. De heren J. Commandeur, J. Biipost en Mevr, Blom, werden bii acclamatie herbenoemd. Mevr. Wed. Forrer, A. Verduin en C. van der.Gïagt spraken een hartelijk woord van dank aan het adres «an Zuster Margaretha en Zuster Butter voor die toewij ding en hulp die zij bii ernstige ziekten in haar gezinnen heibben geboden. Aan het einde d'er ver gadering stelde Zuster Margare tha voor deze zomer, voor haar vertrek een Moedercursus te houden. Diit voorstel werd met algemene instemming aangeno men. Met 14 tegen 9 stemmen ver wierp de Gemeenteraad Donder dag j.l. het voorstel van de meer derheid van het college', om f 2000 per jaar uit te geven voor een stedebouwkundig adviseur, zulks in de per'soon van de heer Wieger Bruin. Het merkwaardige is, dat dit voorstel verworpen werd, zonder dat er ook maar één efikel raads lid iets over had gezegd. Het de bat, dat aan dit besluit vooraf ging was louter een. kwestie tus sen de meerderheid en de min derheid van het college: in casu de burgemeester, die drie wet houders aan zijn zijde vond en wethouder Leesberg, die als overwinnaar uit dit duel tevoor schijn kwam. Men moei de voorgeschiedenis kennen, om een verklaring te vinden van de ogenschijnlijk wel wat zonderlinge en passieve houding, die de Raad hierbii aan nam. In Augustus 1950 besloot de Raad tot reorganisatie van de personeelsbezetting, wat betreft de technische staf van Openbare Werken; alleen de VVD was er tegen: uit financiële overwegin gen, doch tevens, omdat zij op het standpunt stond, dat iemand, wiens kwaliteiten ver uitgaan boven de normaal te stellen eisen er werd ook gespróken van een topfiguur en van een gere- nomeerde kracht moest wor den ingeschakeld als het ging om stedebouwkundige problemen voor onze gemeente. Aangezien het college er* niet in kon slagen een geschikte kracht voor het vastgestelde sa laris van 50406000 te vinden, kwam het een jaar later met een voorstel, om het salaris van de te benoemen stedebouwkundige te verhogen tot 62007200, zijnde het salaris van een ingenieur bij O.W. Er had zich n.l. zoals B. en W. in de toelichting op hun voor stel zeiden, wel „een goed stede bouwkundige" met de titel van ingenieur aangemeld, doch deze wenste niet ingedeeld te worden in de salarisklasse van de tech nische hoofdambtenaren; welke opvatting het college kon billij ken. Bij de verdediging van dit voorstel zei de voorzitter van het college o.m. dat bedoelde candi- daat inderdaad een zeer geschikte candidaat bleek te ziin. Het voor stel werd, nadat een voorstel van de VVD om de stedebouw kundige werkzaamheden te doen uitvoeren door 'n gespecialiseerd architectenbureau, verworpen was met 13 tegën 8 stemmen aangenomen. Hoewel er in de Raad een stro ming was, die de benoeming van dergelijke functionarissen door de Raad wilde doen geschieden, was en bleef deze benoeming aan het college, dat vorig jaar ovér- fing tot de benoeming van Ir. liers, die aan de hogeschool te Bandung ziin universitaire oplei ding had genoten. Had de Raad dus slechts het (verhoogde) salaris- gevoteerd, 't college was verantwoordelijk voor de benoeming en het was juist daarom, naar het ons voor komt, dat de Raad er niets voor voelde, om naast de stedebouw kundige ingenieur nog eens een stedebouwkundige adviseur een z.g. topfiguur aan te wij zen, die a raison van f 2000 per jaar voorshands nog enige leiding zou moeten geven bij de voorbe reiding van de alhier te treffen stedebouwkundige maatregelen. De Raad wilde er zelfs niet over praten: zelfs niet na de tot drie maal herhaalde uitnodiging van de burgemeestér. De Raad vol stond met de rol van belangstel lend toehoorder, toen de minder heid van het college haar mening verdedigde en de meerderheid poogde deze te weerleggen. Uit dit debat tussen Mr. Lees berg en Mr. Wytema is niet ge bleken, dat de capaciteiten van de aan O.W. verbonden stede bouwkundige ingenieur in twijfel worden getrokken; dat hadden wii ook niet verwacht, nadat deze functionaris bij vorige gelegen heden door het college als „een goed stedebouwkundige" en als „een zeer geschikte candidaat" werd aangeprezen. Wij willen dit even stipuleren, omdat een collega-overzicht- schrijver uit het voorstel van de meerderheid van het college zeer voorbarig de conclusie trok, dat de benoemde ingenieur ziin taak alleen niet aankon, na even eer der insinuerend te hebben opge merkt, dat men eerst na diens benoeming te weten is gekomen, wie hij was en wat hij gepres teerd had. En hij besloot zijn na beschouwing met smalend de hoop uit te spreken, dat „de edel steen, die het vorig jaar in de kroon van Publieke Werken ge zet is, van een veel zuiverder ge halte zal blijken dan men ons thans wil doen geloven.' Wij hebben ons afgevraagd, wie die „men" is en „wat" men ons wil doen geloven. Nogmaals, uit het debat bleek niet, dat de bedoelde functiona ris achteraf niet heeft voldaan, zoals onze collega-overzicht- schriiver wil suggereren en abu sievelijk geheel ten onrechte Mr. Leesberg zelfs laat verklaren. De meerderheid van het colle ge wilde een adviseur, die alleen het college over stedebouwkun dige vraagstukken zou moeten adviseren; en niet de stedebouw kundige ingenieur of de directeur van Gemeentewerken. Dit schijnt al bii voorbaat in de bedoeling te hebben gelegen Immers tijdens het debat in Juli van het vorig jaar, zei de burgemeester reeds, dat, als de stedebouwkun dige benoemd zou zijn, van de biizondere ervaring én bekwaam heid van een topfiguur, die van tijd tot tijd geraadpleegd zou kunnen worden, geprofiteerd zou Kunnen worden. De burgemeester schijnt het als een conditio sine qua non te be schouwen, dat een stedebouw kundig plan alleen de goedkeu ring van Ged. Staten kan ver werven, als een z.g. topfiguur er zijn visie op gegeven heeft. Wij herinneren ons echter ziin uitlating, dat een renommée nog geen waarborg biedt voor eerste rangs werk. Bii die zelfde gele genheid zei de burgemeester, dat er enige bekoring in lag een ge meentefunctionaris, die tenslotte ook renommée kan verkrijgen, een kans te geven, te tonen, wat hij kan. Mr. Leesberg trok de conse- kwentie van de benoeming, des tijds door het college gedaan. De candidaat had na een driejarige universitaire opleiding in Ban dung twee jaar meegewerkt aan het stadsplan van Soerabaja en was daarna een jaar Hoofd van de Planologische Dienst voor ge heel Indonesië: zijn hogeschool- opleiding zou niet universeel ge weest zim, als hij daarbij ook geen studie gemaakt had van de Nederlandse Stedebouw. Om trent zijn opleiding en aanpas singsvermogen hadden het colle ge uitstekende inlichtingen be reikt en op grond van zijn uni versitaire opleiding achtte Mr. Leesberg hem zeker voor ziin taak berekend; uit niets was nog het tegendeel gebleken. De wet houder vond het zowel een psy chologische als een beleidsfout, om naast (of boven) deze fun ctionaris nog eens een adviseur te benoemen. De verdediging door de voor zitter van het standpunt van de moei derheid van het college, was niet sterk; ziin argument, dat het advies van een topfiguur nodig was, om zich de goedkeuring van Ged. Staten te verzekeren, kon de Raad niet overtuigen. De meerderheid van de Raad (14) schaarde zich achter de min derheid van het college, die slechts 6 raadsleden meekreeg. Het was een interessant debat geweest. Onze collega-overzicht- schriiver vond het geen verhef fend schouwspel en schijnt het niet oirbaar te achten, dat in 'n openbare vergadering blijk wordt gegeven van een verschil van in zicht in het college van B. en W. Wij zien hier niets ongezonds in; integendeel; waarom zou men niet van een afwijkend stand punt mogen laten bliiken? Vooral als men kans heeft dat de grote meerderheid van de Raad dit af- wiikena standpunt deelt, ^oals ditmaal het geval was? Over de brand in Westerlicht hebben wii zo het een en ander geschreven. De interpellatie van de heer Couwenhoven was vol komen op haar plaats. Uit de be antwoording door de burgemees ter1 is wel gebleken, dat men le ring uit deze brand getrokken heeft. De gemaakte fouten zijn met de mantel der liefde bedekt en wij vermoeden, dat de nodige critiek binnenskamers is geble ven. Aan de preventieve maat regelen zal in de toekomst streng de hand worden gehouden en het materiaal van de Brandweer zal met een magyrusladder worden uitgebreid. Dat is allemaal winst bij het vele verlies, dat bij deze ramp geleden is. Bii de wens, dat onfe stad vóór dergelijke rampen in de toekomst bewaard mag blij ven, sluiten wij ons van harte aan. Mr. Leesberg oogstte nog een tweede succes in deze vergade ring. Hoewel »wii hem dat gaarne gunnen, kunnen wij ditmaal toch niet het standpunt van ziin me destanders delen. Het ging om de vraag, of de gemeente dan wel de N.V. Gasvoorziening „Kop van Noord-Holland" de gasmeter van ruim f 11.000 moest betalen, die zal aangeven, hoeveel gas de N.V.- aan de gemeente zal leveren. Volgens B. en W. moest de ge meente die gasmeter betalen, want, aldus het argument van de wethouder, ook andere gemeen ten, die gas van de N.V. betrok ken, betalen hun meter. En als Alkmaar niet voor een meter zorgde, dan zou de gemeente meer gas moeten betalen (door gasveriies) dan werd afgenomen. Het wil er bij ons niet in, dat de klant moet zorgen voor de meter, de weegschaal of de elle- maat, waarmee de koopwaar ge meten wordt, die hij bii zijn leve rancier koopt. Als men ieis koopt mag men toch aannemen, dat men de hoeveelheid krijgt, die men wenst en niet meer betaalt dan de kostprijs van het gekochte product. In de gaswereld schijnt dit niet het geval te ziin. Dat ook de andere gemeenten die gasmeters betalen, is geen re den, om ook Alkmaar de meter te laten betalen. Trouwens ook de andere gemeenten behoeven o.i. niet meer te betalen dan de hoeveelheid gas, die zii afnemen. En dat gasveriies, dat is een kwestie, die het productiebedrijf, in casu de N.V. aangaat. Neen, wij hadden ons in dit geval niet bii de meerderheid van 14 ge schaard en ons op onze plaats ge voeld bii de minderheid van 9. Fr. O. WEERSVERWACHTING nredeigedéeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond: AANHOUDEND KOUD Wisselende bewolking met plaatselijk enkele sneeuw- of hagelbuien. Overwegend matige wind tussen Noord en Noordoost, In de nacht en ochtend bijna overal lichte en jn het binnen land plaatselijk matige vorst. Overdag temperatu ren om het vriespunt. 27 Maart; Zon op: 627; onder: 19.05; Maan op: 6.36; onder: 21.48 Advertentie) AANTAL SLACHTOFFERS K.L.M.-RAMP THANS 45 FRANKFURT, 26 Maart (Reu ter). Dr. Paul Schaumburg, een van de drie overlevenden van de ramp met de „Koningin Juliana" bij Frankfurt, is hedenmorgen overleden zonder bij bewustzijn te zijn geweest. De echtgenote van dr. Schaum burg en zijn zuster waren in het hospitaal aanwezig. Dr. Schaumburg was een Duitse dokter, geboren in Windhoek (Zuid-Afrika). Hij had juist een bezoek aan Zuid-Afrika gebracht om de emigratie van zijn familie uit West-Duitsland voor te berei den. Hij was 43 jaar en laat 4 kinderen achter. De beide andere overlevenden, mevr. Ruth Horn en mej. Gau- thier gaan vooruit. WEEKSTAAT NED. BANK AMSTERDAM Het Februari- overschot van Nederland in de E.B.U. ten bedrage v. f 236.778.000 is thans in de boeken van de Ne derlandse Bank verwerkt, het geen op de verkorte balans per 24 Maart o.m. blijkt uit een aan was van onze gouden munt en materiaal-voorraad met circa f 88 millioen tot f 1288 millioen. Zoals bekend is volgens de gel dende bepalingen, de helft van dit overschot in goud en dollars ontvangen en is voor de andere helft door Nederland crediet ver leend. Onze netto deviezenvoor raad, die de laatste maanden re gelmatig is aangegroeid, laat dit maal een vermindering zien en wel van ruim f 56 millioen. Hij bedraagt thans f942 millioen te gen vorige week f 998,2 millioen. Goud en deviezen tezamen belo pen thans f 2230,4 millioen tegen vorige week f 2198,7 millioen. De consequenties van de beste ding van f 856,3 millioen der Marshall-gelden voor gedeelte lijke schuldaflossing van de uit de Duitse bezettingstijd stammen de Rijksmarksaldi, het bouwen van mijnenvegers en opvoering der productiviteit zijn ditmaal nog niet tot uitdrukking gebracht. .Een behoorlijke aanwas van 's rijks schatkist springt in 't oog. Het saldo hiervan groeide van f 319 millioen aan tot f 363 mil lioen. Zowel de voorschotten in rekening courant, als de bank'bil- jettencirculatie bleven practisch ongewijzigd. De geldmarkt blijft ruim en Callmoney blijft 1 pro cent noteren. EEN RECORD-EI WAARLAND. Dezer dagen raapte mevrouw wed. S. Stam uit de Slootgaard een groot kippenei, dit woog n.l. 130 gram. Met het s.s. „Waterman" ver trokken gistermiddag van de Wil- helminakade te Rotterdam weer 835 Nederlandse emigranten naar Canada, hun nieuwe vaderland. Onder hen bevinden zich 297 kinderen beneden de twaalf jaar, waarvan er weer 17 baby's zijn. Drie gezinnen, elk bestaande uit zestien personen, hebben pas sage voor deze reis geboekt. Ver der komen er nog een gezin van vijftien personen en vier gezin nen van twaalf op de passagiers lijst voor. De „Waterman" wordt op 2 April in Halifax verwacht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2