KAMPIOEN costuum doelti effer I SMIDJE VERHOLEN en het geheim van Sprookjesland PEEK CLOPPENBURG Jeugdiger teint en huid binnen 2 Weken d K.A.B.-RAPPORT over gemeente-classificatie het weergaloze De P&C-vlag weer aan de middenmast Nóg beter in kwaliteit en tóch lager in prijs F VAN NELLE'S KOFFIE i i 1- en 2-rij model, zuiver wollen kamgaren, in nieuwe dessins en kleuren Beter*... en stukken goetÜtofter! In iedere parochie Werkt mee - Wint een abonné Het gezelligste moment van de avond! Uurloonverschil van f 3.- per week tussen hoogste en laagste klasse Plaats een met die échte pittige smaak! i JAGI NA b VRIJDAG 28 MAART 1952 wm t vj»»--*"* ~- TOPMAN Fablo-shlrtS met vaste Trubenijs-boord met baleintjes, gevoerde borst, dubbele manchetten, prima popeline, in 6 kleuren 10." Crown-shirts met vaste Trubenijs-boord 7.'^ j|! Telefonische of schriftelijke orders worden, onder rembours, correct uitgevoerd AMSTERDAM .DEN HAAG ROTTERDAM - GRONINGEN. LEEUWARDEN UTRECHT HAARLEM LEIDEN ARNHEM - NIJMEGEN EINDHOVEN - BREDA Dokters constateerden: Honderden vrouwen hebben zich onder controle van Amerikaanse artsen drie keer per dag met Palmolive Zeep gewassen. Na 14 dagen bleek, dat de meesten een mooiere huid en een stralender teint hadden. Dat is ook voor mogelijk. Was U met Palmolive Zeep en Uw huid krijgt een schoonheidsbad. Palmolive Zeep bevat namelijk olijfolie. En olijfolie maakt de huid soepel en zacht. Alleen reeds door het wassen met Palmolive Zeep kunt U mooier worden. Per stuk 39 cent. Vraag ook het extra-grote stuk Palmolive Badzeept 65 cent Als in iedere parochie maar eens een clubje geestdriftige mensen was dat alle parochianen zou gaan bezoeken, dan ging het aantal abonné's op uw eigen katholiek dagblad met sprongen vooruit! Waar begint men? Als de koffie wordt ingeschonken gaat iedereen er eens rustig bij zitten. Er gaat nu eenmaal niets boven zo'n heerlijk kopje Van Nelle's koffie. De Katholieke Arbeidersbewe ging- heeft, toen de gemoederen sterk in beweging kwamen over het uitblijven van een nieuw» clas sificatieregeling, een omvangrijke enquête gehouden over deze zeer omstreden kwestie, die onvermin derd in het stadium van bespreking verkeert. Het rapport, dat over de onderzoekingen is uitgebracht, wijdt vooral aandacht aan de huur- verschillen, de consumptiestimule - ring en de verkeerskosten. De eerste twee factoren zijn, zo zegt het K.A.B.-rapport, nadelig voor de stedeling, terwijl de ver keerskosten meer eisen van de plattelander. De commissie-Kruyt komt daardoor tot de conclusie, dat het uurloonverschil tussen de hoog ste en laagste geineenteklasse ge steld dient te worden op 10 cent. Zij rekent voor het verschil in huishuur ongeveer 6 cent Even eens 6 cent voor de consumptie stimulering in de steden en reke ning houdende met de hogere ver voerskosten en de hogere prijs voor gas en electriciteit ten platte- lande 2 cent in mindering gebracht, zodat het uurloonverschil uiteinde lijk is gesteld op 10 cent. De K.A.B.-commissie komt echter tot de conclusie, dat het huurver- schil niet zo groot is; volgens haar oordeel in de consumptiestimule ring moeilijk in cijfers uit te druk ken terwijl zij het dure vervoer in de stad voor de stedeling In even wicht acht met nadeel voor het plat teland, dat voortvloeit uit de ver voerskosten en hogere kosten voor gas en electriciteit. Op deze gronden wordt het juist geacht het uurloonverschil te bepa len op 6 cent, hetgeen neerkomt op een Ioonverschil van omstreeks f 3.per week tussen de hoogste en laagste gemeenteklasse. Dit verschil geeft aanleiding om een 3-klassenindeling te aanvaar den met een onderling verschil van 3 cent per uur. Aan de conclusie wordt nog toegevoegd, dat ter voorkoming van onrechtvaardigae- den in de toekomst de gemeente classificatie periodiek wordt her zien. De K.A.B.-commissie heeft haar onderzoek ingesteld over een aan tal arbeiders van uiteenlo-.er.de ca tegorieën landarbeiders, bouwvak arbeiders. overheidspersoneel, transportarbeiders metaaib 5Wtr- kers, werkmeesters, kantoo perso neel, textielarbeiders, houtbewer kers en tabaksbewerkers. De en quête werd ingesteld in Amsterdam Rotterdam en Den Haag enerzijds terwijl anderzijds in elke provincie van Nederland 2 tot 4 agrarische gemeenten werden onderzocht. De conclusie daarbij was, dat het huurverschil op f 2,75 per week dfiende te worden gesteld. Dit in tegenstelling met het resultaat Kruyt ,dat verkregen werd uit een onderzoek bij weckloners in Am sterdam en in agrarische gemeen ten in Groningen, Friesland en Zee land en tot een verschil van f 3.45 kwam. De K.A.B.-rapporteurs verwerpen voorts het extra van 6 cent, dat de commissie Kruyt -meent te moeten toekennen aan stadsbewoners we gens invloed van mode, rijwielstal ling en gebruiu- van mode-institu ten. Dit bedrag is te hoog getaxeerd En tenslotte kan de K.A.B.-com missie niet accoord gaan met het oordeel over de verkeerskosten. De cijfers, door het rapport Kruyt ge noemd, worden bestreden; zij zijn slechts een deel van de belangrijke bedragen, die door de plattelands bevolking voor het bezoeken van onderwijsinrichtingen, specialisten, ziekenhuizen en grotere winkels gemiddeld moeten worden betaald. Zij is van mening, dat het nadeel van verkeerskosten van het platte land opweegt tegen het nadeel van de stedeling door de consumptiesti mulering. Naar overtuiging van de K.A.B.- commissie zal de ontwikkeling der situatie in Nederland ongetwijfeld moeten leiden tot een afschaffing van de gemeenteclassificatie. WERELDRECORDPOGING VAN WIM SLIJKHUIS? Onze landgenoot Wim Sliikhuis heeft aangekondigd, dat hii Vrij dag 28 Maart een aanval wil doen on het wereldrecord 5000 meter hardlonen tijdens de Zuid- Afrikaanse athletiek-kamniocn- schannen in het Van -Riebeeck- stadion in Kaapstad. Slijkhuis komt uit op de miil en de drie mijl. De record- poging zou worden gedaan bij de wedstrijd op de drie mijl. Slijkhuis zal dan ongeveer 173 meter doorlopen, waar een spe ciale groep tijdopnemers zijn tijd over 5000 meter zal opne men. Het huidige wereldrecord staat sinds September 1942 op naam van de Zweed Gunder Haegg met 13 minuten 58,2 sec. Slijk huis' beste prestatie was tot nu toe 14 minuten en 14 seconden, de tijd, waarmee hij tijdens de Europese kampioenschappen in 1946 te Oslo het Nederlands re cord verbeterde. Mevrouw Fanny Blankers-Koen zal tijdens de Zuid-Afrikaanse kampioenschappen uitkomen op de 110 yards, de 220 yards en de 80 yards horden. Zij neemt niet deel aan het hoogspringen. •tMiiiiiiiiiiimmimmiiiiiisiimiiaiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiCj ca a S m s s 91. Aan smidje Verholen's lijdensweg kwam gelukkig al gauw een eind de bus stopte 'bij sprookjesland en opgelucht kon de smid het vehikel verlaten. „Wil mijnheer misschien onmiddellijk met de rondleiding mee?" vroeg de juffrouw aan de kassa, toen de smid zijn kaartje kocht. „O nee, liever niet' antwoordde de smid, die werkelijk eventjes naar wat rust verlangde. „Ik ga eerst wat uitrusten op het terras en dan zie ik wel verder". „Zoals mijnheer wil", zei de juffrouw en zij scheurde het kaartje af. Smidje Verholen zocht zich nu een rustig tafeltje uit in een hoekje van het terras, vlak bij een van de zij-ingangen van het grote restaurant. Een glas melk en een paar broodjes waren gauw besteld en rustig zat de smid daarvan te smikkelen, toen er plotseling een ventje uit een van de deuren van dat restaurant te voorschijn hup pelde. Wij kennen dat ventje al. Hij was het dappere kleer- makertje. De smid zag ook meteen wie hij voor zich had, doch ook dat manneke bleek de smid nog wel te kennen. „Ah, die Sjarl", riep hij uit. „Ben je daar weer? Heb je de reuzen nog gezien? Ik heb me gisteren de kippekoorts gezocht, maar ik kon ze nergens vinden". „Da's jammer, da's heel jammer", lachte de smid. „Maar als je het mij vraagt, vind je ze nooit." „Dat moet je niet zeggen, Stein", lachte het kleermakertje. „Een mens moet het zoeken nooit zo gauw opgeven. Als je maar heel goed blijft zoeken, dan loop je op de duur wel tegen het lijf wat je vinden wilt. Nou, ik ga er vandoor. Ge groet, Frederik, ik moet aan het werk. Het kijkvee komt en die willen voor hun goeie centjes ook het dappere kleerma kertje wel eens zien. Hahaha". Vrolijk zijn snip-snap-snoere- liedje zingend huppelde het kleermakertje er vandoor en de smid keek hem lachend na. Doch terwijl dit gebeurde, keek er even een klein en gemeen gezichtje om de hoek van de restaurandeur. Zonder moeite herkennen wij de kleine Asmar in de eigenaar van dat kleine gezichtje. «■fiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiiimiiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimims

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6