57 59 32 Gerepatrieerden en kleine spaarders krijgen hun huis niet Zware brand teisterde fabriek van fa. Starren veld in Uitgeest Situatie in Tunis thans aanzienlijk opgeklaard 50 75 DAGBLAD VOOR ALKMAAR Aannemer-oplichter verdween met f 225.000 intekengelden Accoord over siqarenaccijns Nieuwe premier aangewezen Alkmaarse brandweer wist erger ramp te voorkomen Koningin Juliana zal slapen in 'n kamer zonder vloerkleed NOG TWEE PAKKETTEN aan de Bondskanselier :ijn -COSI'h 'ts&émi F 57.50 EN OMGEVING Bouwdrama in Leidsendam Nog f 300.000 erdoor gejaagd Felle pakhuisbrand In Winschoten IJzige sneeuw stormen in Engeland In Nederland twee nieuwe vliegvelden Britse destroyer na botsing gezonken De lichtvaardige echtscheidingen Luisterbijdrage moet worden betaald! 5 brandweerlieden licht gewond 40 of 14 mille verduisterd? Geen Amerikaanse ambassadeur? Verzet tegen Pinay Bisschop overleden na gevangenisstraf Marie Besnard brak haar enkel DODEN vielen in Teheran [EL A! r, rt?nr< im vallende intasievelours carrédessin; tderlijn, idstaande kraag, letten. ;roen, beige, ikergrijs. uum dessin, r n, gr>ls tuum ie; tasiemodel ae- coupe, lodekleuren i, rood, Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—-; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 29 Maart 1952 46e Jaargang No. 12437 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 36, teL 459 K 2240 MISLUKTE AANSLAG OP ADENAUER Dit zijn. de 12-jarige jongens Werner Breit- kopf (links) en Bruno Baiersdorff (rechts), die Donderdagavond een aan de W.-Duitse bondskanselier doctor Konrad Adenauer ge adresseerd pakket, dat springstoffen bleek te - bevatten, aan 't hoofd bureau van politie te Muenchen afleverden. 1 Verslaggevers laten j| de beide knapen hun wederwaardigheden vertellen. Een bouwdrama te Leidschendam heeft 32 gerepatrieerden uit Indonesië en kleine spaarders, allen afkomstig uit Den Haag en Rotterdam, ernstig gedupeerd. Zij hadden huizen gekocht, waarvoor zij bij intekening in totaal 225.000 gulden betaalden. Het overige van het hele geval is echter clausule in het koop contract, waarin staat dat de grond en de huizen pas eigendom van de kopers worden, indien de huizen onder de kap zijn. Hoe soepel ook de koper, die zijn bod van 220.400 gulden heeft gedaan, is, het blijft een aanzien lijke strop voor de kleine spaar ders en gerepatrieerden. De heer R. schijnt nu in Til burg aan het opereren te zijn in samenwerking met de heer L. A. uit Den Haag, die reeds bekend-- heid verwierf door een bouw drama in de Kraaienlaan te Den Haag. Deze clausule is de kopers nood lottig geworden, want voordat de huizen onder de kap kwamen, werden de bouwwerkzaamheden geheel stilgelegd bij gebrek aan financiën. De kopers verenigden zich tot een stichting, maar hun alarm werd te laat geslagen. Het bleek, dat de aannemer W. R. uit Sleeuwijk een oplichter was. Van de 225.Ó00 gulden van de kopers was niets over, bovendien hadden leveranciers een vordering van 75.000 gulden en had de aannemer nog kans gezien 225.000 gulden op te nemen bij de N.V. Rente- kas in Den Haag. De Rentekas is natuurlijk niet verantwoord om haar gelden renteloos te laten en vroeg exe cutie aan. De huizen zijn thans publiek geveild de opbrengst was teleurstellend. Ongeveer 220.400 gulden werd in totaal ge boden voor de huizen, waarin naar schatting 520.000 gulden is geïnvesteerd. Om de huizen nu te voltooien moeten de kopers nog 150.000 gulden op tafel leg gen plus 10.000 gulden aan over drachtskosten. f350.000 SCHADE (Van onze correspondent) WINSCHOTEN. Ongeveer f 350.000.bedraagt de schade, aangericht tengevolge van een felle brand die Vrijdagavond woedde in het grote pakhuis van de zaad- en kunstmesthandel Dek. ker te Winschoten. Het kapitale gebouw en vrijwel de gehele inventaris werden een prooi der vlammen. De Winscho- ter brandweer rukte uit met vol ledig materiaal en bestreed het vuur met 8 stralen. Mede door explosiegevaar stond men echter voor een schier hopeloze taak. 900 ton kalk- en ammonsal- peter, 50 ton veevoeder en turf- strooisel, benevens 11 varkens gingen verloren. Drie paarden, waaronder een stamboekmerrie ter waarde van f 30.000.werden gered. y LONDEN, 28 Maart (A.P.). In het grootste deel van Engeland woedde vanmorgen een ijzige sneeuwstorm, die volgde op de koudste Maartnacht welke het land in drie jaar heeft gekend. Hier en daar werd de sneeuw opgejaagd tot een dikte van 15 cm. In Londen daalde de tempe ratuur tot 0,5 graden Celcius onder nul. Bij Sheffield sloeg een dubbel deks bus op een gladde heuvel over de kop, waarbij twintig van de dertig inzittenden gewond werden. In de tuinbouw werd grote schade aangericht. TUSSEN NEDERLAND EN BELGIE (Eigen bericht) Tussen Nederland en België is overeenstemming bereikt over de accijnsverlaging voor sigaren. Binnenkort kan het desbetreffen de wetsontwerp worden verwacht. Naar verluidt zal een uniform tarief gelden en zou dus zijn af gezien van een gedifferentieerd accijns. Er' zullen goedkopere sigaren aan de markt komen, hetgeen hogere consumptie en meer werk gelegenheid met zich mee zal brengen. TUNIS (Reuter-A.P.). De Bey van Tunis heeft gisteren Salah Eddine Baccouche benoemd als premier van de Tunesische regering in plaats van Mohammed Tsjenik, die Dinsdag om midder nacht door de Fransen gearres teerd is. De nieuwe premier'is een grote vriend van de Bey en wordt be schouwd als iemand die sympa thiek tegenover Frankrijk staat. Hij behoort tot de gematigde poli tieke kringen. In kringen in de omgeving van de Bey betoont men zich verrast over de aankomst te Tunis van Prins Silam, zoon van de op volger van de Bey. Prins Silam kwam Donderdagavond in een speciaal vliegtuig der Franse re gering, waarmede ook de twee speciale afgezanten van president Auriol reisden, aan.- De prins is bekend om zijn politieke schran derheid. '-GRAVENHAGE. Nederland zal in Nato-verband nog moeten zorgen voor de aanleg van twee vliegvelden op Nederlands grond gebied. Over de plaats waar zii zullen komen is beraad nog gaande. Het besluit van de aanleg der velden zou zijn genomen op de destijds gehouden Nato-conferen- tie te Lissabon. VOOR SCHEVENINGEN 's-GRAVENHAGE, 28 Maart. Twee Engelse motortorpedoboten, die deelnamen aan de mijnen veegoefening voor Scheveningen, zijn vannacht met elkaar in aan varing gekomen, waarbij één van de twee is gezonken. De bemanning van de gezonken boot (13 man) werd overgenomen door een Britse motorkanonneer boot. De zeesleepboot „Orkaan" van de Nederlandse marine heeft nog assistentie verleend. In Tunesische politieke kringen beschouwt men de aankomst van de prins als een aanwijzing dat Frankrijk vastbesloten is een krachtige houding in Tunis aan te nemen. De Tunesische delegatie in Dja karta heeft Indonesië verzocht het Tunesische geschil zo spoe dig mogelijk voor de Veiligheids raad te brengen, aldus werd gis teren in kringen van het minis terie van buitenlandse zaken te Djakarta meegedeeld. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 67 tegen 12 stemmen het wets ontwerp aangenomen, dat de be doeling heeft om lichtvaardige echtscheidingen tegen te gaan, Tegen het ontwerp stemden de V.V.D. en de communisten. Verzoeken om echtscheiding moeten volgens het ontwerp wor den ingediend bij een speciale gezinsrechter. Voorlopig zal als zodanig nog de kinderrechter fun geren. Als deze niet slaagt in een verzoening, dient hij de bij deze wet in te stellen gezinsraad op te dragen om een hereniging te beproeven. Een amendement-Bachg (KVP), waardoor aan de leden van de gezinsraad geheimhouding wordt opgelegd, werd z.h.s. aangenomen. ROTTERDAM Conform de eis veroordeelde de Rotterdamse Rechtbank de 47-jarige ambte naar ter secretarie W. C. H. uit Vlaardingen tot 6,boete sub sidiair 1 dag hechtenis. De man had. geen radiozegels geplakt. De Rotterdamse Rechtbank be paalde dat het inbeslaggenomen radiotoestel zal worden terug gegeven. Verder overwoog de Rechtbank dat de Kroon bevoegd is, indien »een noodtoestand dit noodzakelijk maakteen andere wijze van afkondiging te kiezen dan de normale. (Van onze eigen verslaggever) Tegen twee uur vannacht1 brak brand uit in de koekfabriek van de fa. A. L. Starieveld te Uitgeest, gelegen aar. de Schevelstraat aldaar. De burgemeester van Uitgeest de heer P. v. d. Ven, telefonisch gewaarschuwd door een der omwonenden, de weduwe Hos, alarmeerde terstond de brandweren van Uitgeest en Alkmaar, met welke laatste gemeente Uitgeest een overeen komst inzake hulpverlening heeft gesloten. Vermeldenswaard in dit verband is dat in de vorige week gehouden raadsvergade ring van Uitgeest één der raadsleden nog de vraag stelde of het wel zin had dat Uitgeest een dergelijke overeenkomst met Alkmaar had. beter kon bereiken zonder last te hebben van de dichte rookwol ken. Zo ooit dan is wel deze nacht gebleken dat dit wel degelijk zin heeft. Immers de Uitgeester brandweer die met 16 man o.l.v. de heer J. van Zoelen spoedig ter plaatse was en met drie stralen aangesloten op een brandkraan aan de Middenweg het vuur te lijf ging, was tegen de enorme vuurzee niet opgewassen. Twintig minuten nadat zij ge alarmeerd was verscheen het corps Kwiek van de Alkmaarse brandweer met de eerste motor spuit, al spoedig gevolgd door nog een tweetal wagens waaron der de Magyrusladderwagen van het laddercorps. Wij waren zo fortuinlijk mee te kunnen rijden met de auto van de commandant van de Alkmaarse brandweer, de heer J. v. Maarleveld, die ons op merkte toen wij op de Rijks straatweg stpnden in afwachting van de brandweer. Toen de Alkmaarse brandweer ter plaatse arriveerde, stond de fabriek, die een oppervlakte heeft van circa 1000 m2 in lich terlaaie en een dichte vonkenre gen aangewakkerd door de felle Zuidoostenwind j acq over de dicht bebouwde kom van het dorp. De drie stralen van de Uitgees ter brandweer waren nu spoedig met vijf vermeerderd en later kwam nog de brandweer van Limmen o.l.v. de heer Swart as sisteren die aan de luwtezijde de brand met nog twee stralen ging bestrijden. Er ontwikkelde zich een dichte rookmassa en de brandweer stond voor een zware taak. Het woonhuis van de we duwe Starreveld waarachter de fabriek is aangebouwd stond ook al spoedig in lichterlaaie. In de smalle Schevelstraat werd de Magyrusladder de hoogte in gedraaid, waardoor men 't vuur De procureur-generaal bii het Haagse Gerechtshof vroeg giste ren bevestiging van het vonnis van de rechtbank, waarbii de 28- jarige boekhouder W.Z. uit Noordwiik was veroordeeld tot een iaar en drie maanden ge vangenisstraf. Als boekhouder bij de bloem bollenhandelaren R. in Noord- wijk zou Z., volgens zijn aan vankelijke bekentenis 40.000 gul den hebben verduisterd. Sedert 1936 was Z. bij dit bloembollen- bedrijf in dienst en in de loop der jaren kreeg hij daar zelfs carte blanche en kon daardoor zelfs ongecontroleerd geld bij de bank opnemen. Voor de rechtbank verklaarde Z. later, dat het verduisterde bedrag 14.000 gulden was ge weest maar de president van het Hof hield hem gistermorgen aan zijn aanvankelijke bekentenis Het geld verdween in speelclubs. Op 9 April volgt de uitspraak. 4 plaatsen vuurhaarden Door overwaaiende vonken ontstond op vier plaatsen n.l. in de woningen van de weduwe Hos van de heer Matton en van Gaasbeek alsmede in een schuur een begin van brand. De Alk maarse brandweer die met schijnwerpers de omgeving onder controle hield, had dit echter spoedig opgemerkt en wist het vuur in de kiem te smoren. Aanvankelijk stond er echter weinig druk op de waterleiding. Het water moest van de brand- kranen op de Loet en vanaf het raadhuis alsmede van Bonken- burg, alle drie op een afstand van circa honderd meter, worden betrokken. Burgemeester v.1 d. Ven belde daarop de directeur van 't Provinciaal Waterleiding bedrijf te Bloemendaal op met 't verzoek de druk iets te verhogen, waaraan gevolg werd gegeven. Ook het gasbedrijf te Beverwijk moest worden gewaarschuwd omdat op twee plaatsen in de brandende fabriek uitstromend gas een grote vlam veroorzaakte. Het naast de fabriek liggende pand van de schoenwinkelier B. C. Waardijk liep aanvankelijk ook gevaar doch door het ener giek optreden van de brandweer kon dit pand behouden blijven. De woning van de weduwe Star reveld brandde echter evenals de fabriek geheel uit. De verschil lende aangrenzende panden be kwamen grote waterschade. Vele omwonenden hadden reeds hun huisraad in veiligheid gesteld en overal zag men in de woningen families aan de tafel zitten. De fabriek waarin zich tal van bak kerijmachines bevonden alsook een bestelauto brandde geheel uit. Na een half uur hadden de gezamenlijke brandweren de brand bedwongen en was het gevaar voor uitbreiding geweken. Gewonden Een vijftal Alkmaarse brand weerlieden raakte nog licht ge wond. De brandmeester v. d. Pol gleed uit op de tengevolge van de vorst gladgeworden weg. La ter werd op commando van de burgemeester zand gestrooid. De heer v. d. Pol raakte even bewusteloos en de heer v. d. Schilden van de Rode Kruisco- lonne moest hem de eerste hulp verlenen Later verleende dokter J. J. Brugman uit Uitgeest zijn medische bijstand. De brand weerlieden P. Peereboom, S. Duinmeijer, N. Kooiman en Jac. Schot die vonken in het oog kre gen werden door dokter Brug man te zijner huize eveneens be handeld. Zij moesten zich van morgen nog onder controle van hun eigen huisarts stellen. Na afloop van de brand toen de manschappen zich in café Ooie vaar zich aan een kop warme koffie hadden te goed gedaan, sprak burgemeester v. a. Ven namens zijn gemeente een woord van dank tot de gezamenlijke brandweren, in het bijzonder aan die van Alkmaar die door haar snel en kordaat optreden, zoals hij zei. Uitgeest voor een grote ramp had behoed. De commandant van de brand weer liet tenslotte een Nacobus charteren om de verkleumde manschappen weer naar Alk maar te vervoeren Over de oor zaak van de brand is nog niets bekend. De brand is aangekomen in het zuidoostelijke gedeelte van het gebouw, dus aan de wind- zijde. De schade wordt op een paar ton geschat. OOK ONBEKENDE SCHEPEN BIJ OOST-JAVA DJAKARTA, (Aneta). De com mandant van de marinêbasis Su- rabaja, kolonel Nazir, heeft aan Aneta medegedeeld, dat in de afgelopen drie maanden ook on bekende schepen zijn gesignaleerd aan de Zuidkust van Oost-Java in de buurt van Popoh en Pa- tjitan. Berichten spraken van twee of drie onderzeeërs.- TEN VATICANE WASHINGTON (A.F.P.). De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Vrijdag in de ontwerp-begroting voor 1952- 1953 van het ministerie van bui tenlandse zaken een amendement ingevoegd, dat de benoeming van een Amerikaanse vertegenwoor diger bij het Vaticaan beoogt te verhinderen. PARIJS (A.F.P.). De finan ciële voorstellen van de Franse premier Pinay, die ten doel heb ben de begroting voor 1952 slui tend te maken, stuiten in de financiële commissie van de Na tionale Vergadering op ernstig verzet. Deze commissie heeft thans achtereenvolgens verworpen de voorgestelde vermindering van de uitgaven voor investeringen en wederopbouw met 100 milliard francs en de voorgestelde amnes tie voor belastingonderduikers. FRAUDE IN LEEUWARDER GEVANGENIS WORDT BERECHT LEEUWARDEN. Op 9 Mei a.s. zal voor de Rechtbank te Leeuwarden de geruchtmakende zaak van de fraude in de Leeu warder gevangenis worden be recht. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat negen verdachten zijn gedagvaard op grond van ge pleegde verduisteringen ten na dele van het Rijk, w.o. de direc teur A. J., de adj.-directeur van de arbeid F. W. A. V. en de op zichter van de Rijksgebouwen dienst v. K. (door Hendrik Kersting) NEW YORK 28 Maart (AP) De eerste twee nachten van Koningin Juliana in Amerika zullen een sterk contrast ople veren tussen een kamer in het tijdens de oorlog gebouwde hotel Gander (Newfoundland) waar geen kleden op de vloer liggen en de pracht van het gerestaureerde Witte Huis in Washington. Het is de uitdrukkelijke wens van de Koningin dat zij, na op 1 April over de Oceaan ge vlogen te zijn, een nacht kan slapen voordat zij naar Was hington gaat, waar zij de vol gende dag om 16 00 uur ver welkomd zal worden door pre sident Truman en zijn echtge note. De beste accommodatie die Gander kan bieden is een eenvoudig hotel, waar de Ko ningin een kamer krijgt van 15 vierkante meter. De kamer als alle andere kamers in het hotel heeft 'n geboende vloer, zonder kleed, twee kleine ra men, een leunstoel en een ge woon ledikant. De badkamer en douchecel zijn op de gang. De kamers van Koningin Ju liana en van Prins Bernhard liggen in aparte gangen. Twee man van de Canadese politie zullen dag en nacht op wacht staan aan beide einden van de trap. Wat het hotel ook moge ontbreken aan luxe, wordt goedgemaakt door zindelijk heid. Het zal van onder tot boven geboend worden en er zo vlekkeloos en glanzend uit zien als een Nederlandse huis vrouw zich zou wensen. Uit Nederland zullen per vliegtuig bloemen aangevoerd worden om het geheel wat op te vro lijken. BONN (Reuter-A.P.) De West-Duitse politie te Bonn houdt zich thans bezig met het onderzoek van twee geheimzinnige, aan bondskanselier Adenauer geadresseerde pakketten. Zoals bekend is Donderdag bij het ontploffen van een eveneens aan de bondskanselier geadresseerd pakket een politie-expert om het leven gekomen, terwijl vier personen verwondingen opliepen Een van de twee pakketten was drie dagen geleden op het post- kantoor van de kanseiarij aange komen. Als afzender staat een boekhandel te Muenchen vermeld. Men gelooft niet, dat de inhoud gevaar oplevert. Het tweede pak ket is in de kanselarij zelf ge- Een overzicht van de enorme menigte, die in het centrum van Rome een demonstratie houdt voor de terugkeer van Triest naar Italië. In verschillende Italiaanse steden vonden de laatste dagen ongeregeldheden plaats tijdens betogingen, waarbij het vertrek geëist werd van de Anglo-Amerikaanse troepen uit Triëst. vonden. Het is in bruin papier gewikkeld. Ook dit pak zal door springstofdeskundigen worden onderzocht. Het onderzoek naar de verzen der van het pakket, dat Donder dagavond ontplofte, duurt voort. Het pakje werd op het politie bureau gebracht door twee jon gens van dertien en veertien jaar oud. Zij hadden het pakje gekre gen van een vreemdeling op straat, met het verzoek het voor hem te posten. Door de regering werden de jongens geprezen voor hun paraatheid. De hoofdcommis saris gaf onmiddellijk opdracht de inhoud van het pakje te onder zoeken en nog geen tien minuten later dreunde het politiebureau op zijn grondvesten. De pakjes van Vrijdagavond bleken na opening een luid tik kende antieke klok te bevatten en „onschuldige cadeaux". HONGKONG, 28 Maart (A.P.). Nadat de Franse bisschop Alexan der Carlo uit communistisch Chi na uitgewezen was, is hij vorige maand tijdens zijn reis naar Hongkong in Kweijang overleden, aldus is vandaag in katholieke kringen in Hongkong bekend ge worden. Zijn dood wordt geweten aan de 'slechte behandeling, die hij gedurende zijn proces in Lan- loeng heeft ondervonden. Bisschop Carlo is de derde bui tenlandse bisschop die gestorven is in China, nadat hij uit de ge vangenis was bevrijd. POITIERS (A.P.). De 55 jaar oude Franse weduwe Marie Bes nard, die, verdacht van het ver giftigen van elf personen, zich in Poitiers in voorarrest hevindt, heeft vandaag in de gevangenis een enkel gebroken. Toen zij een zware zak met groente naar de keuken bracht, haar aandeel in de gevangenis- arbeid, kwam zij op een trap te vallen en brak haar enkel. TEHERAN, 28 Maart (A.P.). In het centrum van Teheran heb ben vandaag bloedige gevechten plaats gevonden tussen naar schatting 200 jongeren en 23 politie-agenten. Vijf personen kwamen om het leven. Volgens betrouwbare woord voerders waren de doden: twee politie-agenten en drie demon stranten twee jonge mannen en een meisje. Naar verluidt stond de demon stratie onder communistische leiding. H.M. DE KONINGIN TOCH NAAR CANADA 's GRAVENHAGE. 20 Mrt. Zoals bekend, lag het in het voor nemen van H.M. die Koningin en van Z.K.H. de Prins na afloop van hun officiële verblijf in de Verenigde Staten, eveneens een officiëel bezoek te brengen aan Canada. In verband met de rouw we gens het overlijden van Z. M. Koning George VI zal het bezoek van Hare Majesteit aan Canada thans een eenvoudig en niet- officiëel karakter dragen. H.M. de Koningin zal in de avond van 21 April per vliegtuig vanuit Los Angelos te Ottawa aankomen. MB

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1