Bloemencorso wordt een succes Adm. Helfrich: de Slag in de Javazee niet nutteloos Modeflitsen bij V. en D. Deze week in de bioscoop Nederland moet beslist Oceaanvloot behouden een Collecte Kdfottershuis AGENDA Engelse mariniers bezochten Alkmaar Alkmaarse bloemisten werken samen met Aalsmeerse kwekers Voor „elck wat wils' Marktberichten Handbal kring Kennemerland f AGIN A ZATERDAG 29 MAART I 952 Dal- zelfs een stad als Alkmaar grote belangstelling heeft voor onze vloot, bleek gisteravond wel, toen de gepensionneerde luitenant-admiraal Helfrich voor Schola Publica sprak over de Slag in de Javazee. Het Gulden Vlies was zo goed als geheel bezet en met gespannen aandacht luisterde het publiek naar de admiraal, toen deze de episode verhaalde, waarbij onze Koninklijke Marine zich van haar beste zijde heeft doen kennen. De admiraal vestigde hierbij de aandacht op twee puntert. Ten eerste moet men de Slag in de Javazee niet als feit op zichzelf beschouwen, maar als sluitstuk van een drie maanden lange strijd op zee en in de lucht om het behoud van Ned. Indië. En ten tweede moet de in de na oorlogse jaren ontstane legende, dat de Slag wel dapper, maar nutteloos was, zo spoedig moge lijk naar het rijk der legenden verdwijnen. Nu we ook beschik ken over gegevens uit Japanse bron, kunnen we zeggen, dat als wü iets meer geluk zouden heb ben gehad, de Slag wel eens in ons voordeel zou kunnen zijn beslist geworden. Ook in het bui tenland, aldus de admiraal, .ziet men het streven om deze Slag in betekenis te verkleinen, voor al in de Amerikaanse, maar ook in de Britse literatuur. De his torie zal echter het oordeel uit spreken, doordat we nu over meer gegevens beschikken. De admiraal gaf een uitvoerige beschrijving van de geallieerde sterkte of liever van de geal lieerde zwakte in het Verre Oos ten, toen de oorlog in 1939 in Europa uitbrak. Men maakt ons dikwijls het verwijt, dat we onze defensie hebben verwaarloosd. Dit is ook zo, aldus de admiraal, maar de Amerikanen en Engel sen mogen niet zeggen, dat zij sterker waren dan wij. De Ame rikaanse vloot was daar zwakker dan wij. En Singapore was wel een gróte vlootbasis, maar zon der vloot. Amerika verloor bij de Japanse aanval op Pearl Har bour zeven van zijn acht slag schepen en men vraagt zich daar om wel eens af of het toen nog de moeite waard was Ned. Indië metterdaad te verdedigen. Ik, zo ging de admiraal verder, was er van overtuigd, dat het mijn plicht was, zij het met beperkte midde len, hét eilandenrijk in de Ar chipel met zijn bevolking te be schermen. Nooit mocht een Indo nesiër ons het verwijt kunnen maken, dat we hem in de steek hadden gelaten. Dat was dus onze nationale taak. Maar ook inter nationaal hadden we een taak, doordat Engeland en Amerika toen onze bondgenoten waren. Wij hadden de plicht mee te hel pen de verbindingen met Austra lië en de Perzische Golf in stand te houden. Wij hebben ook voor de oorlogsvoering belangrijke grondstoffen, zoals olie, rubber en tin uitgevoerd naar Amerika. In de hoop, dat er nog ver sterkingen zouden komen, heb ben wij de vijand zo noordelijk mogelijk aangepakt, ook om tijd winst te behalen. De latere or ders van Washington luidden nooit anders. Waarom moet men nu de schuld geven aan de Ne derlanders, dat de Slag verloren is, zo vroeg de admiraal niet zonder bitterheid in zijn stem. Waarom verzwijgt men, dat de orders toch zo luidden? Toen Singapore capituleerde, wisten we dat de strijd in de Javazee zou worden uitgevochten. - Spr, kon geen lof genoeg toe zwaaien aan de Marine-lucht vaartdienst, die waardevolle ver kenningen heeft uitgevoerd, doch de in de loop van twee jaar on dergane verliezen werden niet aangevuld. Uit verkenningen was gebleken, dat er twee Japanse transportvloten op weg waren naar Ned. Indië. We hadden niet voldoende krachten om alle twee vloten tegen te houden. We be sloten daarom de op de Oostkust koersende vloot aan te pakken. In Soerabaja was de Nederland se met de geallieerde vloot ge concentreerd. Japan had echter het voordeel, dat het een vloot had onder eigen bevel en eigen mensen, die elkaar goed begre pen. Onze vloot bestond uit vier nationaliteiten en dan gaat het niet alti,jd zo vlot. De Japanse transportvloot was niet zo sterk verdedigd. Indien Doorman dit geweten had, was hij zeker de Japanners in de straat-Makassar tegemoet gevaren. Locaal waren wij niet zo zwak. Het geluk was echter niet met ons. In het eerste uur van de strijd werd de zware Engelse kruiser Exeter door een voltreffer getroffen en werd uit geschakeld. Wanneer Doorman eéns het geluk had gehad, dat niet de Exeter maar een Japanse zware kruiser was getroffen, dan zouden de Japanners niet zijn ge land. Aan het slot van het eerste deel van zijn lezing bracht de admiraal in warme bewoordingen hulde aan de mannen van de Koninklijke Marine. Iedereen was in die dagen bezield met de geest tot het uiterste te vechten. Over vermoeid door dag en nacht wer ken, hebben onze mannen, ook de Indonesische leden van de vloot, steeds hun plicht gedaan. Niet één is er gedeserteerd, hoe wel men in ieder geval wist, dat men een zware strijd tegemoet ging. De geest, die de mannen van de Koninklijke Marine be zielde, leefde ook in de vrouwen en kinderen. Deze geest moeten we behouden, aldus de admiraal. In het tweede deel van zijn lezing betoogde de admiraal, dat we, ook nu Ned. Indië ons is ontvallen, de Kon. Marine niet kunnen missen. De oorspronke lijke en nog steeds bestaande eer ste taak van de oorlogsvloot is het openhouden van de handels wegen ter zee. Onze handelsvloot moet door de marine worden be schermd. Wanneer we een Euro pees leger willen, dan moeten we ook de toevoerwegen van Ame rika. Canada enz. naar ons land beveiligen. En verder is het spre kers persoonlijke mening, dat we het mobiele element van de ver dediging ondergeschikt moeten maken aan de verdediging van onze eigen havens en vliegvelden. Om onze plaats in de wereld te behouden moeten we onze vloot echter niet opbouwen met kleine schepen, maar dienen we het te zoeken in de politieke factor, die we vinden in de Oceaan-vloot, die bestaat uit groot materieel, zoals het vliegkampschip, de kruiser en de zware torpedoboot,jager. Bou wen we geen Oceaan-vloot op, dan geven we alles uit handen. Daaróm heb ik ook steeds en zal ik blijven ijveren voor het be houd van Suriname, de Ned. An tillen en Nieuw-Guinea. WIL ALKMAAR SLUITENDE EXPLOITATIE GARANDEREN? Morgen wordt in de Snit Laurentiuskerk en de Sint Dominicuskerk door om standigheden zal dit in de Sint Josephkerk later ge schieden een collecte ge houden voor het Kajotters- huis. U zult. zich herinneren, dat de Stichting K.A.J.- Huis er vorig jaar, na veel moeilijkheden te hebben overwonnen, in geslaagd is dit clubhuis voor de katho lieke arbeidende jeugd te stichten, waarin ook de ka tholieke leesbibliotheek een nieuw onderdak kreeg en verschillende katholieke or ganisaties haar bijeenkom sten, club- en cursusavon den houden. Het Kajottershuis blijkt in sen grote behoefte te voor zien en wordt steeds meer het centrum van katholiek verenigingsleven in onze stad. Het Stichtingsbestuur staat desondanks, vooral de eerste jaren, voor een zware opgaaf, om tot een sluitende exploitatie te komen. Het is daarom, dat ik van harte de collecte, die morgen in de twee genoemde pa rochiekerken en later in de St. Josephkerk voor het Ka jottershuis wordt gehouden, van harte aanbeveel en al len, wien de katholieke jeugdbeweging en de goede lectuurvoorziening ter harte gaan, wil aansporen deze speciale collecte ook speciaal te gedenken. Voor zover de mannen ter Stille Omgang gaan, worden hun echtge noten aangespoord een extra bijdrage te geven. Men verlicht daarmee de zware taak van het bestuur der Stichting-K.A.J.-Huis en stelt het in staat zijn zegen rijk werk met des te meer vrucht te kunnen voortzet ten. J. Th. Jacobs Deken van Alkmaar A.O.G. 1 SPEELT LAUWERTAK-WEDSTRI|D ALKMAAR. Het le elftal zal morgen zijn krachten gaan meten met het niet te onder schatten HSV in Ileiloo. Aanvang wedstrijd 12 uur. Vertrektijd kwart over elf vanaf de Heiloo- erbrug. Het 2e elftal moet pro motie-degradatiewedstrijd' spelen tegen Zeevogels 3 thuis om 5 uur. AOG-sters, mogen wij op een overwinning rekenen? De junioren krijgen in hun 2e streekwedstrijd Meervogels uit Akersloot als tegenstandster. Aanvang wedstrijd om 3 uur thuis op het oude Boys-terrein. En de adspiranten krijgen de reserves van VBO op bezoek om 4 uur, eveneens thuis. De opstel lingen en indien de wedstrijden niet doorgaan worden bekend .gemaakt, bij J. Smit, Nieuwesloot. Een kwartier voor de aanvang aanwezig, speelsters! Veel succes! A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. Dat wordt een zware wedstrijd morgen in Scha- gen tegen de koploper van IV A. Schagen zal natuurlijk alles op winnen zetten om nummer één te blijven en daarom staan onze jongens van het eerste voor een zware opgaaf. Zij gaan echter niet naar Schagen met de ge dachte, dat deze wedstrijd toch verloren wordt; integendeel, na van de hekkensluiter Wieringer- waard te hebben verloren, zullen zij er een eer in stellen van de koploper te winnen. En wie onze jongens na de rust tegen TYBB heeft bezig gezien, zal toegeven, dat AFC morgen kan winnen. Gezien de andere belangrijke wedstrijden, welke morgen in IV A gespeeld worden, moet het ook winnen, om niet naar de lagere regionen in de afdeling verzeild te raken. Wjj hopen, dat vele trouwe supporters het eer ste zullen vergezellen; zij, die met de bus mee willen, kunnen zich bij J. Smit opgeven. Het 2e elftal gaat op bezoek naar Westfrisia IV (2.30) en AFC V Ifrijgt om 2.30 uur op het A-terrein HSV V op bezoek. Van de junioren speelt alleen het B-elftal thuis tegen LSVV B om 12 uur, A-terrein. Vanmiddag gaan de AFC g- adispiranten op bezoek naar Duin- randers b. Benoemd ALKMAAR. Mej. T. Goes, onderwijzeres aan de R.K. Meis jesschool alhier, is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. Jon gensschool in de IJselstxaat te Amsterdam. WAPEN van HEEMSKERK 8 uur: Concert door het Dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap". ST. JOSEPHKERK 12 uur (middennacht) Lof voor deelnemers aan de Stille Omgang. ZONDAG: WAPEN van HEEMSKERK 5 uur: Judo-demonstratie. BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: Hoffmann's vertel lingen, 18 jaar; Rex-thea- ter: Morgen is te laat, 14 jaar; Victoria-theater: On zichtbare boeien, 14 jaar; Harmonie: Teresa, 14 jaar. Voorstellingen beide dagen 7 en 9 uur, Zondagmiddag ook om 2 en 4.30 uur. GENEESKUNDIGE HULP: Op Zondag door de artsen R. F. Westerkamp, Emina- straat 93, tel. 4357 en J. F. Nijman, Oudegracht 283, tel. 2384. In De Rijp, de Beemster en Schermerhorn: S. Schermerhorn, de Rijp, tel. K 2997—355. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf Zaterdag avond 6 uur geopend de apotheek Wanna-Mient. Mient C 13. ALKMAAR Vrijdagmiddag is een flottielje Engelse marine- vaartuigen, bestaande uit vier landingsschepen en twee pa trouille-boten voor een kort be zoek aan Alkmaar in het Noord hollands Kanaal verschenen. De schepen kozen ligplaats aan de Handelskade. De bemanning is met de onderofficieren en of ficieren gisterenavond onder auspiciën van de vereniging Ne derlandEngeland en dank zij de medewerking van de heer C. de Lange voor een filmvoorstel ling in de Harmonie ontvangen. Na afloop van de voorstelling was er een gezellig samenzijn in de foyer van.de Harmonie, Het flottielje dat onder cor% mando stond van captain Burton, is vandaag weer verder gevaren voor een tocht door West-Europa. Naar wij vernamen betreft het hier rivier-boten, die hun thuis haven hebben in Crefeldt. Gem. Zangclub K.A.J. ALKMAAR De leden van de Zangclub worden herinnerd aan cie repetities van Zondag 30 Maart en 6 April. Zoals bekend zijn de ze de laatste repetities vóór de Passie-avond Men dient de repeti ties beslist bij te wonen, wil men op de Passieavond metezingen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Mat- thea E. C. dochter van M. P. Berk hout en E- Smit; Marion dochter van P. Aarden en J. P. Rentenaar; Margretha dochter van J. M. Hoekmeijer en J. Vader. Ondertrouwd: Johannes Werk hoven en Metha J. Kooü; Alber- tus C- Bruün en Adriana G. C. van Wonderen; Willem C. Fak- kert en Catiharina M. Geurts- ZUIVELBANK NAAR LANGESTRAAT ALKMAAR. Naar wij ver nemen zal de Coöp. Zuivelbank, thans gevestigd in het Land- bouwhuis op het Kerkplein, ver huizen naar het onlangs vrijge komen gebouw van de Noorder- bank in de Langestraat. Toneelvoorstelling afgelast ALKMAAR. De voorstelling van het toneelstuk „Victor" door de Haagse Comedie, di^ voor de abonnementhouders van serie C. in het Gulden Vlies zou worden gegeven, is afgelast. De voorstel ling van Maandagavond komt daarmede te vervallen. In plaats daarvan zal od 29 April door de Nederlandse Comedie een blij spel worden opgevoerd, „Eens in de honderd jaar". Doktersdiensten HEILOO Zondag zal de artsendienst worden waargeno men door Dokter Janssen (tele foon 3530). In Victory kwamen gisteravond de deelnemers aan het tijdens de Braderie te houden bloemencorso op uitnodiging van het Corso-comité bijeen, ter bespreking van de plannen. De heer Piet Cloeck, voorzitter van genoemd comité, mocht speciaal de Aalsmeerse kwekers en de Alkmaarse bloemisten verwelkomen. Dan werd een tweetal films ge draaid. van heit Alkmaarse bloe mencorso van het vorig jaar, dat zijn bekroning vond in het Sta- dionspel Utopia, waarin de corso- nummers een belangrijk onder deel vormden. De heer v.d. Kolk, voorzitter van het Aalsmeerse comité ver telde er aardige bijzonderheden over. Aalsmeer telt 13.000 inwo ners en er is daar een gemeen schap van 1000 kwekers. Heel de bevolking en de buurtschappen werken mee aan dit corso van Europese vermaardheid, dit dit jaar zijn eerste lustrum zal bele ven. Niet minder dan 800 mede werkers werken de nacht die aan het corso voorafgaat mee aan het opmaken van de grandioze corso nummers. 50 in getal. Weken te voren is heel 'het dorp echter al in de woer. Het resultaat is dan ook groots. Zoiets zal in Alkmaar nog niet direct mogelijk zijn, doch naar wij gisteravond hoorden, belooft het toch een corso te worden, dat er wezen mag. Het Braderie-co mité zorgt zelf reeds voor een 6- of 8-tal grootse nummers, waar voor Aalsmeer de vorm en be schikbaar stalt. Er ziin voorts al een 20 deelnemers uit de Alk maarse zakenwereld, zodat wat het aantal nummers betreft, bet succes verzekerd zal zijn. Ook aesthetisch belooft het iets groots te worden. Er zijn in de eerste dagen van Juli voldoende bloemen tegen niet te hoge prijs BOERENLEENBANK „BEEMSTER" Z.O. BEEMSTER. De Boe renleenbank „Beemster" heeft een vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer P. S. Visser. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de weinige interesse van de jongens voor -die Boerenleenbank. Deze instel ling is toch geboren uit de nood zaak. De algemene politieke toe stand laat zich direct gelden op het beloop der bank, vooral de spaarbank. Toen Korea kwam, werden spaargeldten opgenomen, meer dan ingelegd. De opnamen beliepen f 1.218.498.en de in lagen f 1.169.853.De totale schuld aan de spaarders bedraagt thans f 2.907.137.Er zijn thans 1007 spaarboekjes uitgegeven. Ook bleek die hoge belastingdruk nadelig op de kapitaalvorming. Aan voorschotten was uitgege ven f 319.135.en terugontvan gen f 271.236.26. Aan rente was bijgeschreven op de Spaarbank f 65.414.67. Aan rente was ontvangen f 87.714.25. De bank heeft uit staan 58 eerste hypo theken, totaal f 289.884.50 en 69 voorschotten, totaal f 103.895.61 Na ruime afschrijving was er een winst gemaakt van f 6408.62. Herkozen werden de heer T. Pauw als bestuurslid en de heer C. v. d! Hoek en D. Lakemond in die Raad van Toezicht. SCHIETOEFENINGEN DEN HELDER De Burge meester van Den Helder maakt het volgende bekend': Gedurende de maand April 1952 zullen van 9.00 tot 17.00 uur met luchtdoel- artillerie schietoefeningen wor den gehouden vanaf opstellings- plaatsen nabij de Middenvliet en het fort Kijkduin. Tijdens de oefeningen zal naibii de opstellingsplaatsen van bet geschut, alsmede ter hoogte van het onveilige strand een rode' vlag zijn gehesen. Onveilig is het strandgedeelte, gelegen tussen de strandpalen 3 en 5 en dat. gelegen tussen het Kiikduinhoofd era het Zuider- hoofd alsmede het onmiddellijk daarachter gelegen duinterrein- ze worden tegen veilingprüs geleverd om wel tien corsos te houden. De Alkmaarse bloe misten zullen samenwerken, om de nummers zo aestetisch moge lijk en ook zo billijk mogelijk uit te voeren. De heer A J. Verhoeven deelde mede, dat het in het voornemen ligt het corso tweemaal te hou den; Dinsdagavond om 7 uur en Woensdagmiddag; hiermede kon men zich verenigen. WGW-NIEUWS DEN HELDER Morgenmid dag krijgt hot eerste elftal op 't terrein aap de Jan Verfailleweg bezoek van Koedijk. Nu de laat ste twee competitie-wedstrijden zonder zenuwen gespeeld kunnen worden, kunnen we verwachten dat na een spannende wedstrijd de beide punten in Den Helder zuil enblijven. Het elftal is als volgt samenge steld: d.: J. Polman; a.: L. Toes, H. Nieuwenburg; m-: J. Brondse- ma, J. Ramler, J. Huigen; v.: W. Ramler, J. van Wees, A. Laan, St. van Amersfoort en D. Heiting. WGW 3 ontvangt morgenmid dag om 12 uur ZAP 4. We reke nen er op, dat minstens een ge lijk spel uit deze wedstrijd be haald zal worden. WGW 2 en WGW 4 zijn vrij. DE WEEK IN BEELD ALKMAAR. Het Buitenlands Nieuws stond deze keer in het teken van de van Riebeeck-fees- ten in Kaapstad met opnamen van het Culemborgse marktplein aan de voet van de Tafelberg, de ontruiming vs.n Tignes en een herdenking op Iwo Jiraa. Voorts viel er een nieuwe Franse heli- coptère te bewonderen en zagen wij nieuwe strijdmiddelen door de Amerikanen in Korea toege past. Het slot werd gevormd door spannende opnamen van de wie lerwedstrijd MilaanSan Remo. Het Nederlands Nieuws bracht het vervoer van paarden naar En geland en van stieren naar Italië, het fabriceren van een herenpak binnen 24 uur, nieuwe ladderwa gens van de Amsterdamse brand weer en de opening van de Jaar beurs. Veel aandacht werd be steed aan de vliegramp bij Frank fort waarbij ook de heldhaftige Duitse chauffeur Hofmann, die zes mensen uit het wrak haaide, nog even voor de lens kwam. Geprolongeerd ALKMAAR. Zoals reeds me degedeeld, zijn de films „Morgen' is te laat" in het Rex-theater en Hoffmann's Vertellingen in de Cinema Americain, de eerste als grote bijzonderheid voor de ze vende maal, de tweede voor de eerste maal, zoals te verwachten was, geprolongeerd. Beide films trekken massa's bezoekers.de stroom schijnt, niet te kunnen op houden! Harmonie Teresa ALKMAAR. Rond het oor- logshuwelijk van een Italiaans meisje en een Amerikaanse sol daat, een niet nieuw gegeven, is deze keer eens een film ontstaan zonder helden en bevrijdings scènes, maar een eenvoudig, men selijk verhaal van een jongeman, die door zijn oorlogsbruid zelf standig wordt. De soldaat Cass, die zich buiten de schutse van zijn moeder onzeker voelt en zich als soldaat in de frontlinie niet kan handhaven, wordt gewond tijdens een gevecht en trouwt na zijn herstel met het meisje Teresa. Terug uit de oorlog komt hij dan weer onder zijn heerszuchtige moeder, die zelfs tracht het hu welijk, dat haar niet aanstaat, te verbreken. Het is uiteindelijk de verantwoordelijkheid van het va derschap, die aan Cass het zo no dige zelfvertrouwen terug geeft. Een gegeven, dat door de prach tige karakter-tekening van de hoofdpersoon is uitgegroeid boven een alledaags verhaal. In het voorprogramma na het nieuws een buitengewoon fraaie film van de Amerikaanse M.G.M. over Amsterdam, de grachten en bruggen en vele typische 'hoekjes. Bijzonder geslaagd zijn de kleu- ren-opnamen, gemaakt in het Rijksmuseum. Victoria Theater Onzichtbare boeien ALKMAAR. De hoofdfilm van deze week „Onzichtbare boeien" is wel een bijzondere film, welks geschiedenis zich be weegt op 't terrein der reclasse ring en 't opofferende werk der ambtenaren van 't reclasserings- werk. Diana Stuart krijgt de kans een nieuw leven te beginnen en wordt onder toezicht geplaatst van de reclasseringsambtenares Tilly Thompson. De moeilijkhe den komen wanneer Diana een afspraak maakt met Larry, de verloofde van Tilly. Wanneer blijkt, dat de liefde van deze twee jonge mensen werkelijkheid is, trotseert Tilly alles, de opoffering harer liefde, miskenning van hare goede be doelingen, om het tweetal geluk- lig te maken. Na veel strijd weet zij de verklaring van de rechter te verkrijgen, dat Diana vrij zal blijven en het paar zal kunnen huwen. Tilly keert terug tot haar werk het helpen van andere veroordeelden. Een goed ge speelde film. ALKMAAR. Al laa de tem peratuur gister even boven het vriespunt, dit was voor de Alk- maarse huisvrouwen geen belet sel, om des middags naar V. D. te gaan, waar een demonstratie werd gegeven van wat deze fir ma haar clientele op het gebied van de voorjaars- en zomermode te bieden heeft. De lunchroom was tot twee maal toe tot de laatste plaats be zet en ook op de aangrenzende verkoop-etage zaten en stonden de kijkgrage dames rijen dik. Met assistentie van een viertal mannequins, w.o. ook 'n little lady en een figuur maat 46, liet V. D. de dames hier een vijf- .tigtal modeflitsen zien, waarbij de modellen afgestemd waren op hetgeen door de doorsnee Neder landse vrouw gedragen kan wor den, zowel wat het toilet zelf, als wat de kleuren en de prijzen be treft. De sterk-sprekende kleu ren, zoals rood en blauw kwa men sporadisch voor; de zachte pasteltinten voerden de boven toon, zowel bij de japonnen als de mantels en tailleurs. De strandkleding echter wij za gen o.a. een drietal originele Franse strand-ensembles, ken merkte zich door de frisse, soms helle kleuren van de bedrukte stoffen. De aangeknipte pofmouw, de VIERING KONINGINNEDAG URSEM. Het bestuur van de plaatselijke Oranjevereniging heeft dit jaar voor het vieren van Koninginnedag grootse plan nen opgezet. Het heeft namelijk het bekende radiogezelschap „De Bietenbouwers" onder leiding van Boer Biet, met medewerking van 13 leden, waaronder Geit Jan Kruutmoes, Berend van Gortel en vele anderen uitgeno digd. Vele leden maakten reeds ge bruik van de gelegenheid de voor hen gereserveerde kaarten af te halen. Een zeer beperkt aantal van hen bleef nog in gebreke. Voor deze laatsten bestaat nog slechts éénmaal de gelegenheid hiertoe en wel op Zondag 30 Maart a.s., van 10 tot 12 uur, in Café Oudiejans. Na deze da tum zullen de dan nog resteren de kaarten tegen het verhoogde tarief worden uitgereikt: Wie 't eerst komt, 't eerst maalt. Verder zullen op 30 April kin- der- en volksspelen worden ge houden. Mochten er leden zijn, die om de één of andere reden de feest avond niet kunnen bezoeken, dan hoopt het bestuur, diat zij toch hun lidmaatschap zullen willen voldoen, hetgeen in het belang van de kinderfeesten is. STIERENKEURING WIERINGERWAARD De pro vinciale Bond van Rundveefok- verenigingen organiseerde Maan dag een rayon-stierenikeuring op het gemeentelijk parkeerterrein van Wieringerwaard. Totaal wer den er 28 stierera in de ring gé- leid. 2 jarigen: Frans Adema 28, v. Groenhoven en Frans Adema 31 van Groenhoven, beiden van FAF Groneman goedgekeurd voor NRS. 1 jarigen: Marie's Adema M. de Boer NRS. Zega's Adema 6 van Wed. J. A. Mooij NRS, Met- ta's Adema 7 van K. Kaan Kzn NRS, Frans 348 van Groenhoven FAF Groneman NRS, Gre's Adema 7 van K. I Org NRS, Hans 4 K. Schenk Kzn NH, Bert 4 HJE v. Hoorn NH, Zerga's Adema 8 era Zerga's Adema 10 van Wed. J, A. Mooy beiden NH, Bert 3 P. C. Rezelman NH, Juli- aantjes Adema F. Groot NH, Maartjes Adema 7 R. Schenk NH, Oscar, Jac. Koopmans, Bar- singerhorn NH, Gretha's Adema 18 en Rudolf Jan van N. W. Kaan, beiden P. Axkit Jac. Koopmans. Barsingerhorn P. Twee dieren waren nog te jong, één werd er afgekeurd en vier zijn er niet verschenen. brede lakceintuur en 'de kreuk- herstellende katoen (everglace) behoorden tot de nieuwigheden van de zomermode. Opvallend was ook het sportieve genre in de jongemeisjes-kleding, zoals de driekwart pantalon met jacket. Naast de getailleerde mantels, veelal in wollen kamgaren, zagen wij voorts de veelgevraagd, flat teuze swaggers, in zuiver wollen zibeline of fantasie velours, als ook deux-pièces en trois-pièces van verschillend materiaal. In japonnen, van doupion, be drukte zijde of Frans linnen was er ook voor elk wat wils. Geen wonder, dat er van de ziide van het talrijke publiek veel belang stelling bestond voor deze mode flitsen bij V. D„ waar onze fotograaf enkele foto-flitsen maakte, waarvan wij het resul taat hierbij afdrukken. Het ene stelt een origineel Frans linnen strand-ensemble voor in prachti ge kleurendruk, het andere een aparte doupion imprimé dames japon met bolero. i Wij vernamen, dat V. D. vol gende week Vrijdag een schoe nenparade organiseert, hetgeen de primeur op dit gebied in Ne derland zal zijn. Raadsvergadering BERGEN. Dinsdag as., om half 8, komt de Gemeenteraad bijeen; er komt slechts aan de orde een voorstel op te bepalen, dat de herziening van het uit breidingsplan voor de gemeente in voorbereiding is, zulks om te voorkomen, dat bouwplannen moeten worden toegestaan, die in strijd zijn met de te verwach ten herziening. GROENTE VOOR HET GRIJPEN DEN HELDER De heer N.C. Konmg van de groentclhandel „Het Centrum" maakte Vrijdag middag wel een zeer spectaculai re, zii het dan ook onvrijwillige reclame. Zijn vrachtauto kwam, beladen met nieuwe voorraden vam de Alkmaarse. veiling en zou juist van de Zuidstraat de West straat indraaien, toen de touwen, waarmede de zaak vastgesjord was, loslieten en ettelijke kistjes 'n stortvloed van mooie oranje worteltjes, Brussels lof, spinazie en appeltjes over het asfalt uit strooiden. Een schare jeugdige personen begon direct ijverig de eerste hulp te verlenen, terwijl twee leden va.n de verkeerspoli tie het verkeer om deze groente tuin leidden. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond: AFNEMENDE WIND Overwegend zwaar bewolkt inet vooral aanvankelijk op vele plaatsen sneeuw of re gen. Geleidelijk afnemende Noordoostelijke wind. Iets minder koud. 30 Maart: Zon op: 6.20: onder: 19.10; Maan op: 7.43: onder 0.32- 31 Maart: Zon op: 6.18; onder: 19:12; Maan op: 8.22: onder: 1-42. rliit.-rtor> ft o i BEEMSTER. 28 Maart Beve landers 14; witlof 2245; rode kool 2027,; sav.kool 1115; spr. kool 3464; boerenkool 813; spinazie 32—47; sla 10; andijvie 3347; rode bieten 617; gare bieten 2430; winterpeen 615; uien 2429,60; prei 10—32; Belle fleur 2237; goudreinette 3258 Jonathan 3871; Present van Engeland 3256; Zoete Campag- ner 2846: St. Rémey 28—41; Winterjan 3253. ZUIDERKOGGE, 28 Maart Koopmans bl. 12,4014,50; wit lof 28—50; spruiten 3148: gele kool II 8—12; prei 17—26: Belle fleur 16—29: St. Rémey 46; win terjan 3748: groene kool 31. BLOKKER, 28 Maart Aard appelen 7—13,10; spinazie 33—50; uien 17—28; giele kool 10—14,10: groene kool 27—30; rode kool 1!) —21; boerenkool 56; spruitkool 3853; witlof 3049; radijs 15; andijvie 40—48; sla 5,809; knol selderij 68; bellefleur 1631; bramlev 2534; Cox orange 73— 78; Golden d'Ulusius 43—81; gqudreinette 3662; Jonathan 42 71; London Pippin 2343; Pre sent van Engeland 4068; Present van Holland 3350; Zoete Erm- gaard 2936; paradijsappel 22 43; Gratiool 1839: St. Rémey 4150: winterjan 3649. WARMENHUIZEN 800 kg uien 19,70: grof 31,50: 400 kg peen 26,40; 152.000 kg rode kool 15,20- 29,10; afwijkend 11,2020,70; 37.000 kg gele kool 10,80—16,60; 31-000 kg witte kool 9,3014,30. ZWAAG, 28 Maart Aardap pelen 913,10; spinazie 32—46; uien 1230; bieten 12—24; prei 29—30; say. kool 7,6015; rode kool 12,4024,30; boerenkool 19 11; spruitkool 2765; witlof 27 49; breekpeen 6,1018,90; ra dijs 1619; andijvie 35—49; sla 1 7—17; groene kool 1622; goud reinette 39—72;Present van En geland- 3488; Zoete Ermgaard 2544; Jonathan, 2876; Laxton Superbe 2563; Gieser Wildeman 3952; Winterjan 2651; Sb Ré mey 3947r Bramley Seédling 36 40; Calvetl? 3444; Gratiool 34 —49. GRAANBEURS ALKMAAR ALKMAAR, 28 Maart Tarwe 23—24,25; rogge 32—33,75; haver 23,5025; gerst 3133; bruine bonen 3040: citroenibonen 55 65; witte bonen 6080; grauwe erwten 3545; groene erwten 38 50; schokkers 4560; capucij- nërs 3545. ALKMAAR, 28 Maart Witlof 34—59; rode kool 13,50—22,50; sav.kool 6,5016,50; spruitkool 25 —70; boerenkool 815,50; spina zie 3651; sla 1314,50; andijvie 3543; radijs 12,5017,50; rabar ber 3659; bieten 416: winter peen 616; waspeen 1636; uien 3—32; prei 1725; soepgroenten 24,50; peterselie 2,50—6; goud reinette 3648; St. Rémey 10 26; winterjan 41; Gieser 'Wilde man 57. HÉILOO. 28 MaaTt Spruit kool 3156; boerenkool 812; rode kool 918; witlof 2844; radijs 912: spinazie 4251; ra barber 2834; prei 2630; wor telen 817; schorseneren 23—28. OBDAM 8500 kg uien 28,70 —29,60; grof 32—32,60; stek 12,50 19,20; 8600 kg peen b 27,80— 28,30; c 25,60—27,10; d 16,50-18,30 stek 12,3014,40; 26.000 kg bieten a 25,50—27,10; b 19,10—20,20; c 11,10; lange bieten a 20,5021,20; b 13,40—13,80: modjo 16,20-18,30. 7000 kg gele kool 1 12,80—16,70; 2 11,60—13,70; 1100 kg rode kool 1 19,30—22,20; 16.000 kg Deense 1 9,50—12,10; 46.000 leg witte kool 1 46—53; 2 43—51; 3 37—44 4 34- NRD.-SCHARWOUDE 4000 kg uien 30.80—31.30. grote 30.80 31.50, drielingen 2627; 165000 rode kool 14.4030.50: 85000 gele kool 12.5017.80: 182000 witte kool 9.3013.80; 500 witlof le 53. 2e 44—51, 3e 42. stok 33—35. 2e klasse: Het is oppassen ge blazen voor D.I.O. nu het tegen PSCK in Zaandam moet speien, vooral omdat AOG de wedstrijd PSCKAOG 44 kan overspe len en er misschien twee.punter» uit weet te halen. Wij geloven echter niet dat D.I.O. zich door PSCK'van de wijs zal laten bren gen. tanden opeen D.I.O. In de junioren afd. is de laat ste competitiewedstrijd. VBO USVU van geen belang meer, maar beide partijen zullen de eer hoog zien te houden. Promotie-Degradatie Het zal voor V.B.O. a.s. Zon dag een grote dag ziin. het krijgt bezoek van de kampioene „Onze Gezellinnen" uit de 3e klasse A. V.B.O. zal alle zeilen moeten bij zetten om de vinnige Haarlem sen van zich af te houden, maal ais VBO alle reserve in de strijd gooit zullen zii het tempo best bijhouden en misschien wel ver hogen? - Zeevogels 3 krijgt het verre van gemakkelii'k tegen AOG 2, de reserves van AOG steken de laatste weken in een goede vorm. Bekerwedstrijd: HSV zal het op moeten nemen tegen AOG, dat zal voor de Heiloërs geen peulenschilletje zijn, -maar uit dergelijke wedstrijden wordt vaak heel. veel geleerd. Streekcomp. Adelbert ont vangt Or. Wit, de laatste wed strijd tegen SHS werd door Adelbert tegen de verwachtingen in gewonnen, misschien zorgen zij weer voor een verrassing? Het is zeker dat Or. Wit niet zomaar gewonnen heeft. DDO krijgt het tegen Meervo gels hee] zwaar, ook DDO heeft kans gezien de bekerwedstrijd te winnen maar of zij Meervogels kunnen weerstaan is te bezien. HSV 2 trekt naar Heemskerk waar ADO 2 de tegenstandster zal zijn, wij houden het op een overwinning voor de thuisclub. Or. Wit 2 ontvangt Wiik aan Zee 2 en zal het zeker niet te licht moeten nemen. Junioren Adelbert a speelt tegen Zeevogels er» zal de punt jes wel binnen halen. Ook AOG zal het tegen Meervogels -niet zo moeilijk krijgen, al blijft het al tijd oppassen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2