P.y.d.A. LEED 'N NEDERLAAG ONGEKEND LAGE PRIJZEN! Polii Dubbel mannenkwartet Stichting Badhuis krijgt 1000 pop Moderne Lijdensmeditatie in zang, beeld en taal De ouders en de school Passiespel Bar-Abbas ALKMAAR EN OMSTREKEN Raad Heiloo Motie Olivier (volkomen kansloos) door raadsmeerderheid weggevaagd Stilte na de storm Passie-avond van innige stijl en verheven distinctie Opvoeding in gezinstaak Marktberichten BETERE KWALITEITEN VOOR Verkoop zolang de voorraad strekt! 1.95 4.49 1.69 5.25 0.95 ]89 Q98 128 298 ]98 en vele andere aanbiedingen NATUURLIJK DORRESTEIJN Alkmaar, Steenenbrug Egmond aan Zee Aftrei ALKMAAR Het Alkmaars Dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap o.l.v. Gerard Pran ger, gaf Zaterdagavond in het „Wapen v. Heemskerk" het jaar lijks soirée. Een muziekavond in min of meer populaire stijl, waar voor zéér veel belangstelling werd betoond. Dit dubb. kwartet zingt al jaren en beoefent de zangkunst met kennelijke toewij ding. Enerzijds zou men soms te gen het klankgehalte bezwaar kunnen hebben, anderzijds werd er veel vergoed door zuiver zin gen en levendige voordracht. „Abendhimmel" van Anton Bruckner werd o.m. zéér goed gezongen. Van de nunjmers wel ke een meer populair karakter hadden en met pianobegeleiding werden uitgevoerd, willen we speciaal vermelden „Studenten reislied van Leo Lems, en het .Matrozenkoor" van Meyex'beer. Ook het altijd succes hébbende .Rosen aus dem Süden" van Strauss ontbrak niet. De mutatie welke in het ensemble plaats had gevonden, leek ons het geheel ten goede gekomen te zijn. Verder werd op deze avond medewerking verleend, door het dameskoor „Consonant", even eens o.l.v. dirigent Pranger. Voor al vóór de pauze werd door dit koor heel goed en genuanceerd gezongen n.l. in „Vrouwenvredes gang" van Jac. Bonset. De bezet ting van de sopraanpartij, kan best nog wat versterking verdra gen. Gerard Pranger speelde ter afwisseling enkele pianosoli, waarin hij zich niet alleen een goed., maar ook een muzikaal pianist toonde. Een dans van Debussy, en Aufschwung van Schumann werden uitstekend ge speeld, en de grote waardering van het publiek hiervoor was dan ook wel verdiend. Vooral om de Eenzijdige polowedst-rijd ALKMAAR Zondagmiddag speelde DAW in de Alkm. Over dekte een polowedstrijd tegen De Ham uit Krommenie. Omdat de Alkmaarders te sterk zijn in de Kringcompetitie zouden zij hier in met een combinatie uitkomen. Het zevental, dat Zondag te water ging was echter op Boxem na het volledige eerste, zodat het niemand verwonderde, dat het een zeer eenzijdige vertoning werd, waarin De Ham met 110 roemloos onder ging. Noch als kijkspel, noch als oefening had deze ontmoeting enige waarde. Wel trad er in de eerste helft een oude fout van DAW naar voren en wel deze, dat er teveel spelers voor het doel van de tegenpartij gaan lig gen, dat daardoor veel gemakke lijker te verdedigen is. DAW is ingedeeld in zware afdeling ALKMAAR Het pas gepro moveerde DAW krijgt het deze zomer in de 2e klasse C niet ge makkelijk. Zij zijn ingedeeld met HPC (Heemstede), HZC (Hilver sum), DWR (Haarlem) en De Dolfijn (A'dam). HPC en HZC werden het vorige seizoen beiden kampioen in hun afdeling, DWR is een pas gedegradeerde le klas- ser, die eerst na een beslissings wedstrijd naar de 2e klasse af zakte. De laatste ploeg, De Dol fijn, heeft de doelman van het Nederlands jeugdzevental in de goal, terwijl hun trainer niemand minder is dan Frans Kuypers, de man die het Nederlands zevental tot zulke grote dingen in staat stelde. De Alkmaarders zullen het dus ongewoon zwaar te verduren krijgen en alle krachten dienen ingespannen te worden om een draaglijk resultaat te bereiken. Ook DAW 2 krijgt het niet ge makkelijk. Zij moeten het in de reserve 3e klasse B opnemen te gen Haarlem 4, HVGB 4 en Het IJ 3. Daar de DA W-reserves de laatste tijd aanzienlijk in kracht zijn toegenomen, zullen zij het er ongetwijfeld beter afbrengen als vorig jaar. Zweedse belangstelling ALKMAAR Voor de vlaggen- actie, die door van Dijks Meng- bedrijven te Alkmaar en Gouda, al geruime tijd wordt gevoerd, is nog steeds grote belangstelling. Zelfs uit Zweden kwamen aan vragen voor albums met vlaggen, die o.a. bij het onderwijs zeer goede diensten bewijzen WITTE KRUIS IN CI|FERS ALKMAAR. Onder voorzitter schap van dokter J. Lourens werd dezer dagen een ledenvergadering gehouden van de afd. Alkmaar van het Wittp Kruis. Blijkens het jaarverslag 'bedroeg het ledental 1 Jan. '52: 6259. Het magazijn, waarvoor vanwege de samenwerking met het W't-Gele Kruis voor belangrijke bedragen werd aangeschaft leende alleen al 700 bedden uit; de rekening van het magazijn sloot in ontv. en uitg. op f 29.980 88: het eind cijfer van de balans bedroeg f 88.112.02. De onderafdeling Wijkverple ging telt 3983 leden; er werden 13944 bezoeken afgelegd; de re kening sloot in ontv. en uitg. op f 25 217,06, de balans op f 5 241.69. De kraamverpleging noteerde 3617 bezoeken: de rekening van deze' onderafdeling sloot in ontv. en uitg on f 45.550,26; de balans op f 9.205,02. Het kraamcentrum strekt zich uit over 80 gemeenten m een straal van 30 km rond Alkmaar. Het badhuis verstrekt 39501 baden circa 4000 meer dan vorig jaar De rekening sloot in ontv. en iiitg. op f 13.14073 met een nadelig saldo van f 314 25; de balans sloot nn f 56.474.36. De onderafdeling Gezinsverzor ging telt 2208 leden, terwiil er 11 verzorgsters in vaste dienst zijn De rekening sloot on een eindbedrag van f 18.079,45 De balans op f 18.802.14. De afdeling Zuigelingen-be scherming noteerde 3834 consul ten en 3990 huisbezoeken. De rekeningen waren door de fin. commissie accoord bevonden, waarna de penningmeester onder diank décharge werd verleend. De voorzitter bracht ook dank aan dp gemeentelijke accountants diénst voor de 'steun van die zijde ondervonden. Nadat het huishoudelijk regle ment was gewijzigd door de con tributie in progressieve zin te wijzigen overeenkomstig de ge wijzigde inkomens, volgde rond vraag en sluiting. fleurige tafereeltjes viel het op treden van Gré Pranger's ballet, ten zeerste in de smaak van de aanwezigen, een belangrijke fac tor vormde de perfect gespeelde klavierbegeleidingen van Gerard Pranger. De komische noot was in het programma vertegenwoor digd met een voordracht getiteld „De ideale man". Het was lang niet zonder verdienste dat ook op een soirée, waar de feestelijke sfeer niet ontbrak, toch op ver antwoorde wijze werd gezongen en gemusiceerd. W. SCHREURS TRAGISCH ONGEVAL ALKMAAR. Omstreeks 9 uur is op de Nieuwesloot de 72-jarige inwoner uit Egmond, de heer B. onwel geworden en in elkaar ge zakt. Bij aankomst in het Centr. ziekenhuis constateerde dokter Lojeniga, dat de man, vermoede lijk tengevolge van een hartver lamming. was overleden. DISTRICTS- KEGELWEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM De totaaluitslag van de dis trictswedstrijden, gisteren te Am- serdam gehouden is als volgt: Dames vijftallen: 1 Haarlem 1648; 2 A'dam 1622; 3 Alkmaar 1610: 4 Gooi- en Eem- land 1458. Herentientallen 1 Haarlem 3862; 2 Alkmaar 3848; 3 A'dam 3838: 4 Gooi- en Eemland 3431. Clubkampioenschappen 1 ODO (Haarlem) 2017; 2 „1937" (A'dam) 1994; 3 Houdt plank (Bussum) 1939: 4 OKA (Alk maar) 1935. SCHOORSTEEN BRAND|E UITGEBROKEN ALKMAAR. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is in een per ceel in de Uitenboschstraat een schoorsteenbrandje uitgebroken. De Alkmaarse brandweer, die met 1 wagen uitrukte, behoefde echter bij aankomst geen dienst meer te doen. Men had zelf het vuur weten te blusser». Kampioenschap drie-banden district Alkmaar HENK HOOGLAND KAMPIOEN Gisteravond eindigde de strijd om het kampioenschap over drie banden voor het district Alkmaar. De voorzitter van het district de heer M. de Haas kon de heer Henk Hoogland als kampioen hul digen en bood hem de Bondsme- daille van het Hoofdbestuur aan en een schitterende prijs namens het district. De eindstand van deze wed strijd is als volgt: 1 H. Hoogland 175 282 9 0.620 12 2 P. Stam 170 301 6 0.564 10 3 G. Wessels 156 303 5 0.514 9 4 A. v. Lingen 169 329 5 0.513 9 5 J. Burger 153 301 5 0.508 9 7 Th. Schot Sr. 127 342 6 0.342 2 6 Th. Schot Jr. 129 310 3 0.416 4 8 J. Schermerhorn 122 333 5 0.363 1 VERKEERSONGEVALLEN ALKMAAR. Zaterdagavond is bii de bushalte aan de Kanaal kade een 13-jarig meisje dat. na uit de bus gestapt te ziin de weg overstak en plotseling weer te rugkeerde, door een personenau to aangereden. Zij is naar het Centraalziekenhuis gebracht en na verbonden te zijn kon zii weer naar huis terugkeren. Zaterdag avond omstreeks 12 uur is een zeswielige vrachtauto op 'n be stelauto gereden op het Zeglis bii de hoek Baanpad1Voormeer. De bestelauto werd beschadigd. Pro ces verbaal is opgemaakt. GOUDEN JUBILEUM VAKBEWEGING ALKMAAR Dit weekend vierde de Alkmaarse Bestuurders- bond zijn 50-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid werd in het Gulden Vlies een receptie ge houden waar namens het Ge meentebestuur de wethouder G. van Slingerland en de Gemeen tesecretaris Mr. Veendorp en Wethouder R. Bakker hun op wachting kwamen maken. De heer van Slingerland hield een korte redevoering waarin hij wees op het belang van de vakbewe ging en op de sociale verbete ringen in deze halve eeuw tot stand gebracht. Hij wenste de gouden vakbond geluk met zijn jubileum. Voorts voerden nog het woord de voorzitter van de Raad van Arbeid Mr. M. van Schou wenburg en het lid van het Hoofdbestuur van het N.V.V. de heer J. Landman die namens het hoofdbestuur een enveloppe met inhoud aanbood. De voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer ,T. H. Meyer gaf een over zicht van de gesehiedens van de afdeling en bracht hulde aan de oprichters. Het bestuur van de jubilerende afdeling mocht tal van bloemen en geschenken ontvangen en ver schillende sprekers voerden nog het woord. Het Harmoniecorps „Excelsior" bracht een serenade. Des avonds verenigde men zich in 't Gulden Vlies voor een feest avond waar de heer_ Landman voor de nodige afwisseling zorgde. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Eli sabeth M. d. van L. Visser en C. Z. Martin; Hermanus W. C. M. zv A. J. van Woerkens en Z. Heinfellner; Yvonne G. M. dv E. de Wandeler en C. G. Leering: Jeanette P. dv P. J. Bierman er» C. Schoenmaker. Overleden: Anna M. Tiel, 44 j. geh. met K. M. Pos. HEILOO In de raadsvergadering van Vrijdagavond is het rumoer om de Stichting Badhuis van het Witte Kruis wegge-ebd in de aanvaarding van het tweede voorstel van B. en W. De stichting heeft haar subsidie voor 1952 tot een bedrag van f 1000.gekregen! Althans voorzover die nodig zullen blijken, plus een bedrag van f 618.om een tekort te dekken. Dit alles echter op voorwaarde, dat de gemeente, hoe dan ook, een vinger in de pap d.w.z. in de zaken van het badhuis, krijgt En over die voor.vaarde moest de raad het eerst nog eens even hebben, alvorens hij zijn uiteindelijke toestemming gaf. Daar werd een dikke twee uur lustig mee volgepraat. heeft gewend, aldus de heer Vahl (Prot. Chr.), was de schuld van het gemeentebestuur. De heer Bosma (C.P.N.) betoogde, dat de gemeente eigenlijk was achterge bleven met het exploiteren van een badhuis en dat het de plicht had. dat badhuis te steunen, des noods het, van gemeentewege te exploiteren, in overleg met het bestuur. Van medezeggenschap onder de huidige omstandigheden wilde hi.i echter niet horen. De heer Bolten (K.V.P.) vond, dat alle geschrijf had kunnen worden voorkomen door monde ling contact vooraf. Hij vroeg, de voorwaarde zo soepel mogelijk top t.e passen. De heer H. Groot (K.V.P.) betreurde eveneens de gang van zaken en vroeg, of het stellen van de voorwaarde niet identiek zou zijn aan wantrouwen. Vlak voor het einde van de besprekingen dreigde een lichte- Iijke onaangenaamheid, toen de P.v.d.A. bij monde van de heer Olivier een motie trachtte aan genomen te krijgen, die echter door de meerderheid van de Raad onmogelijk kon worden gesteund. Daarover straks. Verweer W.K. redelijk! Nadat de heer Schuijt, de K.V.P.-wethouder, even in het midden had gebracht, dat hij gaarne zou zien, dat een raadslid in het bestuur van de Stichting zitting zou nemen, zette de P.v. d.A.-wethouder, de heer Rus, alle sluizen zijner welsprekendheid open, om de hele voorgeschiede nis eens klaar en duidelijk uit de doeken te doen. Omdat hij in het zozeer gewraakte eerste voorstel van B. en W. onjuistheden meen de te kunnen vinden, had hij in de vorige zitting voorgesteld, het voorstel aan te houden, hetgeen gebeurd is. Hij vond het alles zins redelijk, dat het Witte Kruis zich teweer ging stellen, toen dat eerste voorstel van het college van B. en W„ waaraan hij niet debet wilde zijn, eenmaal in de pers was gepubliceerd. Immers, daarin stonden onjuistheden, die het bestuur niet behoefde te ac cepteren. Echter ook, aldus spr.. is in het tweede voorstel van B. en W. bij de samenstelling waarvan zijn mening niet ge vraagd was, hetgeen de voorzitter ten stelligste ontkende het W.K.-bestuur „aan de kaak" ge steld. Ontleende het gemeentebestuur zijn argumenten aan de Stich- tingsacte? Fout, zegt de heer Rus. U zult tot een andere overtuiging komen, meerderheid van B. en W„ wanneer gij de notulen na leest, waarin uitdrukkelijk staat aangegeven, dat de kas van het W.K. niet en nooit aansprakelijk gesteld zou kunnen worden t.o.v. de Stichting. Heeft het W.K. des ondanks in de afgelopen 16 jaar niet een bedrag van in totaal f3200.— aan hef Badhuis gege ven, waarom het alle lof ver dient....? De heer Olivier was het daar mee volmaakt eens. Hii betreurde het. dat het eerste voorstel aan de raad was afgegeven, waarin B. en W. zich van zulke grievende termen bediend had. Termen, die zoals niet ten volle is geschied nota bene in het tweede voor stel hadden moeten worden terug genomen. Is het dan niet begrij pelijk, dat het W.K. met een ver weer op de proppen komt? De voorwaarde En dan die voorwaarde Daar kon hij zich niet achter stellen. Het zou immers kunnen zijn, dat het stichtingsbestuur die niet zou aanvaarden, met als ge volg, dat de gemeente de exploi tatie zou moeten overnemen. Tenslotte zei hij, dat ook in het tweede voorstel geen juiste toon was aangeslagen' t.o.v. een ver eniging, die zoveel goeds verricht. Ook de heer de Vries (Arb.) vond de voorwaarde onaanvaard- De heer van Neck (V.V.D.) bracht in het midden, dat het W.K.-bestuur de door het ge meentebestuur geuite beschuldi gingen niet had verdiend. Dat het W.K. zich tot de pers Van wantrouwen geen sprake De heer Schuijt zei, dat van wantrouwen geen sprake zou zijn en dat de voorwaarde het bestuur niet tn zijn werkzaamheden zou beknotten. Hiermee was de voor zitter het eens. Maar, zo zei hij verder, deze subsidie is een gel delijke bijdrage in het geldelijke tekort en om wille van dit bij zondere karakter van deze sub sidie moest de voorwaarde gesteld worden, omdat het gemeentebe stuur toch immers moet weten en nagaan, of die gelden op de juiste wijze worden besteed. Daarna haalde hij nog even de kwestie „wijkgebouw" op. Voor heen genoot het badhuis een sub sidie van f 300.Toen kwam de heer van Gemeren zeggen, dat die f 300.na de bouw van het wijkgebouw niet meer nodig wa ren en dat het wijkgebouw zich zelf kon bedruipen. Dan wordt de aanvrage van f 1000.— toch op zijn mmst verwonderlijk! Toen is het eerste voorstel ontstaan. De beschuldigingen van het Witte Kruis, het gemeentebestuur voor de voeten gegooid, vond hij onaanvaardbaar en het was de schuld van het W.K., zo vervolg de hij, dat de hele onverkwikke lijke geschiedenis in de krant is gekomen. Als het W.K. maar had willen erkennen, dat het moreel verplicht was de Stichting de hel pende hand te reiken, hetgeen zo vast staat als een huis, gezien de Stichtingsacte, dan zou er niets aan de hand geweest zijn. Als het W.K. maar gezegd zou hebben, dat het daartoe niet in staat zou zijn, dan was er geen vuiltje aan de lucht geweest. Hij besloot zijn rede met voor te steilerj het sub sidie te verlenen en aan B. en W. over te laten met het bestuur van de Stichting te overleggen, op welke wijze het geld zou worden besteed, waarvan de Raad later op de hoogte zal worden gesteld. Dit zou het einde van de be sprekingen zijn geweestals de heer Olivier niet een vraag aan de haag zijner tanden had laten ontvlieden: „Mijnheer de voorzitter, bent u het er niet mee eens. dat het W.K. zich terecht gegriefd voelt? Door het eerste, zowel als door het tweede voor stel'' Motie P.v.d.A. De voorzitter antwoordde, dat het eerste voorstel was terugge nomen; hii begreep echter niet, dat het W.K. zich door 't tweede gegriefd zou gevoelen. Hij zou niet weten, uit welke zin dat nu eigenlijk wel zou moeten blijken De heren Olivier en Rus wisten echter na enig turen wel een paar van die zinnen er uit te puren: maar de meerderheid van de Raad vond ze niet grievend. En toen stond de heer Olivier op en lanceerde in het midden der vergadering een motie, die hij kant en klaar voor zich had liggen en waarin hij de ganse Raad wilde doen zeggen, dat het tweede voorstel wel degelijk grie vende zinsneden bevatte. Hij be hoefde echter maar om zich heen te kijken, om te ervaren dat hij die motie maar. weer schielijk moest intrekken. Dat ging de meerderheid van de Raad te ver. Doch eenstemmig besloot men het voorstel conform te aanvaar den. En daarmee was de kous af. De Raad weigerde een bedrag van f 50.beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten van een geschenk, dat zoveel mogelijk door alle Nederlandse gemeenten zal worden aangeboden aan het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten t.g.v. de opening van haar nieuwe kantoor gebouw te 's-Gravenhage, samen vallend met het 40-jarig jubileum der vereniging in de komende zomer. Er was in Den Haag een nieuwe ontvangstzaal gebouwd, die een representatief karakter moet dra gen en dat ingericht vijftig mille moet kosten. De voorzitter was er pal tegen. Deze tijd leent zich niet voor het geven van cadeaux. De heren de Jager, de Vries, Bosma en Vahl verklaarden zich eveneens tegen. Toen het voorstel in stemming werd gebracht, werd het afgewe zen met negen stemmen tegen en vier voor het voorstel. Inmiddels had de heer de Vries er een nieuw voorstel van gemaakt, de vijftig gulden aan de kankerbe strijding te geven, hetgeen met 13 stemmen voor werd aangeno men. Bijzonder onderwijs Als voorschot op de vergoeding voor het jaar 1952 wordt aan de R.K. Jongensschool uitgekeerd f9,414.12, aan de R.K. Meisjes school f 10.681.23, aan de Chr. School f 2.471.76 en aan de R.K. Meisjesschool voor V.G.L.O. f3.874.64. Kadegeld Aan H.M. de Koningin zal wor den verzocht verlenging van con cessie te verlenen tot heffing van kade- en opslaggeld aan de op slagplaats met los- ep laadwal op de westelijke dijk van het N.H. Kanaal oiider Akersloot en we] volgens hetzelfde tarief, als tot dusverre het geval is geweest. De opbrengst van de kade- en opslag- gelden heeft in de jaren 1949, 1950 en 1951 bedragen resp. f 155.54, f 1001.84 en f306.29 en is voor 1952 geraamd op f 250. De uitgaven over die jaren be droegen f449.15, f 804.08 en f 849.83 en de geraamde uitgaven over 1952: f 987.—. Presentiegeld verhoogd G.S. zal worden verzocht, het presentiegeld voor de raadsleden met ingang van 1 Januari j.l. van f 3.op f 5.per bijgewoonde raadsvergadering te brengen. Eerst stond de heer Bolten (K.V.P.) er min of meer afwij zend tegenover, maar later zei hij, dat de raadsleden de verhoging best konden gebruiken voor de aanschaffing van bladen en perio dieken etc. om van 's mensen wel en wee op de hoogte te Wijven, zodat men daar in de Raad zijn voordeel mee kan doen. Stukgoed Evenals vorig jaar besloot de Raad voor de Avondvierdaagse 1952 te participeren in het garan tiefonds van het comité AVIDA, tot een maximum van f 200. De R.K. Gymnastiekvereniging „Klimop" werd een subsidie van f50.toegekend. Aan de heer F. J. van Loenen te Bandoeng verkocht de Raad een perceel grond aan de Zeeweg ter grootte van 502 m2 voor een prjjs van f 5.per M2, waarop de heer van Loenen een woon huis zal bouwen. De heren Robert en Kraakman, de laatste wegens ziekte, waren afwezig. Op een vraag, van de heer de Jager deelde de voorzitter mede, dat het college spoedig zal komen met een vereenvoudigd plan voor de beplanting bii de ULO-school. De heer Bolten drong aan op „riwicun.cr van het uit 1932 date- HEILOO In de ban van het verhaal van het Heilig Lijden, de poëmen van de meest vooraan staande dichters en dichteressen van ons land en met devotie ge componeerde liederen heeft een flink aantal dames van de afde ling Heiloo der Ned. R.K. Vrou wenbeweging in den geest, maar met schitterend gekleurde afbeel dingen van Passiespelen van Oberammergau en Tegelen voor ogen. de Uidenstocht van Christus gevolgd, die voerde van Christus mané naar Golgotha. Er was gezorgd voor een pas sende sfeer in het Brunogebouw- Da aankleding van de zaal was geheel in overeenstemming met de geest van het Lijdensverhaal; hier en daar wat eenvoudige planten, omfloerst met purper crêpe-napier. Het was doodstil en dat bleef het tot het laatste toen de weleerw. heer Kapelaan Th. Dekker uit Enkhuizen het lijdensverhaal begon, vervat in de sobare bewoordingen van de H. Schrift zelve, maar toch de ver beeldingskracht stimulerend met eigen welsprekendheid- De sere niteit van deze voordracht aan de hand van prachtig geslaagde, ge kleurde opnamen van de Passie spelen te Oberammergau en Te- gelen, werd nog verhoogd door de uitstekende zang van de beide solisten, Mevr. M. Spoelstra en Mevr. A. Sikkink, op de piano geaccompagneerd door de heer P- van Goor. allen uit Enkhuizen en de met gevoel en passende inti miteit uitgesoroken declamaties door de Dames Mej. V. Bakker en Mei. V. Kenter eveneens uit Enkhuizen, die allen tezamen een groep- vormen- waarmee Kapelaan Dekker verschillende dorpen in Westfriesland bezoekt, daarmee op voortreffelijke wijze het werk van de Verlossing in een nieuwe, aandacht-trekkende vorm predi kend. Het bestuur van de afde ling heeft kosten noch moeite- gespaard, om deze avond te heb ben kunnen geven en terecht mo gen de Dames van de afdeling daar dankbaar om zijn. Dit was 'n avond van verheven stijl en voor- SLACHTOFFERS VAN DE GLADHEID HEILOO Tengevolge van de gladheid van de weg ziin twee luxe personenwagens Zondag morgen om kwart over elf bij het tolhuis te Heiloo met elkan der in botsing gekomen. Een per sonenwagen uit Alkmaar, be stuurd door de heer C. W. kwam te slingeren, maakte een linkse draai op de rijweg, botste tegen een hem tegemoetkomende perso nenwagen en kwam op zijn kant te liggen. Een mede-inzittende van de heer W„ de Eerw. broe der J. G. M. liep een lichte hoofd wonde op. De echtgenote van de heer W. v. E. uit. Limmen die de bestuurder van de andere wagen was kreeg een diepe vleeswonde aan haar rechterbeen. Beide slachtoffers werden door dokter Janssen en dokter van Oppen eerste hulp verleend. Beide wa gens zi.jn on last, van de Rijks- nolitie overgebracht naar garage Vosse voor technisch onderzoek. rende Ambtenarenreglement, het geen binnenkort in Georganiseerd Overleg zal worden bekeken. Nieuwe fontein De fontein voor het raadhuis en de daarbij behorende electri- sche pomp kunnen niet meer worden hersteld. De pomp zal door een nieuwe vervangen moe ten worden en de leidingen voor de fontein moeten deels ver nieuwd, deels hersteld worden. Het keldertje, waarin de pomp voor de fontein is geplaatst, zal gedeeltelijk moeten worden ver anderd. De nieuwe fontein zal een middenstraal krijgen van 7 meter hoogte en om déze midden- straal komen 8 ziistralen. De kos ten voor dit alles zullen circa f 985.bedragen. Met genoegen wilde de Raad dit bedrag voteren. De heer de Jager vroeg nog, of de fontein zo gauw mogeliik in werking kon worden gesteld en de heer H. Groot wilde, dat het werk zou worden uitgevoerd, niet door mensen van Openbare Wer ken. maar door erkende vaklie den. Dit werd door B en W. toe gezegd. nama distinctie, die grote indruk heeft gemaakt en vanwaar men rijker naar geest en met méér eerbied voor het H. Geloof, huis waarts is gekeerd. EEN MEDITATIE IN NIEUWE VORM HEILOO. Gistéravond heeft de R-K. Toneelvereniging 't Mas ker, onder regie van de heer Jean Robert, een voorstelling ge geven van het door M. de Ghel- derode geschreven Passiespel Bar Abbas. Het succes was groot! De decors waren indrukwekkend. Het spel maakte diepe indruk op de toeschouwers die de aula van de St. Willibrordusstichting ge heel vulden. Onder hen bevon den zich de Deken van Alkmaar, de Hoogeerw. heer J. Th. Jacobs, de geestelijkheid van de parochie van Heiloo, 't voltallige gemeen tebestuur en de gemeeentesecre- taris. Des morgens hebben de meer dan 40 medewerkenden in de kaoel van de stichting de H. Mis bijgewoond en zich geduren de de gehele verdere dag. voor bereid op het passiespel. Aan het gezamenlijk ontbijt dankte dhr. A. Borst, voorzitter van het to neelgezelschap alle medewerken den. die vol toewijding aan het Rwces hebben meegewerkt. Wegens gebrek aan plaatsruim te moeten wii het voor vandaag WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. AANHOUDEND KOUD Over het algemeen veel bewol king en morgen later op de dag kans op sneeuw of regen. Zwakke tot matige en later wel licht weer tot krachtig toene mende Noord-Oostelijke tot Noord-Westelijke wind. Van nacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Wat gevonden werd ALKMAAR In de afgelopen week werden op het politiebu reau ruim 50 gevonden vocn-wer- pen aangegeven, die iedere werk dag van 1718 uur, behalve op Zaterdag, op kamer 14 kunnen worden afgehaald. Daaronder zij.n een portefeuille en drie por- temonnaies met inhoud, een auto band, een actetas met inhoud, een foto-toestel, vulpennen, armban den, padvindersriemen, wanten, sleutels en handschoenen, een jongenspakje, geld, bril en oen broche. Drie branden HEILOO De Heiloose brand weer is gedurende het weekend driemaal uitgerukt voor een brandje. Zaterdagmorgen om .9 uur voor een zgn. bosbrand in Heiloo, dat later slechts een vuurtje bleek te zijn waarmee DUW-arbeiders dode takken ple gen op te ruimen. Toch werd het vuurtje op last van de boswacn- ter gedoofd. Om twaalf uur toog de brand weer naar de Volleweg om ..een schoorsteenbrand te doven by de Fam. K. en om 7 uur 's avonds weer naar de Westerweg by de Fam. B. In beide gevallen be- perkte de br'and zich tot de hierbij laten. Wif "komen morgen schoorsteen, die door de'brand- deze uitvoering nader terug, weer werden schoongemaakt. op BERGEN. Voor de leden van de K.A-B. en de Bond van het Gezin lichtte de heer Van der Ploeg, hoofd van een school, dit onderwerp op interessante wijze nader foe. De plaats van de school in de opvoeding is bijna overal een lastig probleem met vele moei lijke kantjes. Laten we eerst de vraag beant woorden wat opvoeden is en aan wien ze is toevertrouwd. De Paus zegt in zijn encycliek over de op voeding dat het een gemeen- schapswerk is dat in 3 delen kan worden gesplitst: Gezin, staat en kerk. Het 'voornaamste is wel het ge zin waarin de ouders alle rechten bezitten die primair en onver vreemdbaar zi.jn. Van nature heb ban de ouders het gè2ag en de liefde en zij moeten dan ook alles aan de opvoeding van de 'kinde ren doen, waartoe zij zelf in staat zijn. De staat en kerk moeten niets aan het gezin onttrekken, hetgeen ook geldt voor het gees telijke en het onderwijs. Voor de ze lichamen is een andere taak weggelëgd. De staat vormt de gemeenschap en oefent toezicht uit. ziet toe op het onderwijs en de schoolplicht echter niet op de schoolinxichting en de geest van het onderwijs. De kerk is aangewezen voor de door de wens van Christus „Gaat en onderwijst alle volkeren", wat tesamen met het Doopsel hierop betrekking heeft. Zij heeft te waken over de op voeding van de kinderen en heeft de plicht geheel onafhankelijk en zelfstandig scholen te stichten en hierop toezicht te houden. Hierna komt de vraag op welk terrein van de opvoeding de klem. toon komt te liggen; bij de onder wijzer en ouders. Op de eerste plaats hoort de opvoeding thuis in het gezin. De onderwijzer bepaalt zich alleen tot de leerstof eji de school moet niet. gezien worden als een opvoedingsinstituut. Veel meer moet dit bij de ouders door dringen. Het zelf leren bidden, het morgengebed thuis en niet op de school laten bidden; het geza menlijk bezoeken van de kinder mis. waardoor het kerkbezoek tij dens de vacanties en na de school tijd niet ineens afbreken. Bij de voorbereiding op de eerste H. Communie moet de intiemste voorbereiding thuis geschieden waarbij de ouders volop interesse dienen te betonen van wat het kind in deze dagen ondergaat. Ook de voorlichting dient steeds door de ouders en niet door de school te geschieden. Kan men dit niet dan is de kapelaan of dokter de aangewezen weg. Ook behoren de ouders zich niet op te houden met de vorm van het on derwijs omdat'niet op hun terrein ligt en hen vooral in het bijzijn van kinderen niet becritiseren. Veel eerder moeten zij in contact treden met de onderwijzer om over diverse problemen zoals keuze van beroep en hoger onder wijs, zijn mening te vragen. Al leen hiermede worden beiden ge diend. Een oudercommissie blijkt niet nodig te zijn omdat men, in tegen stelling met het openbaar onder wijs een bepaalde richting vooral geestelijke richting heeft, die bij het openbaar onderwijs ten enen male ontbreekt. Wel komen de contactmiddagen zeer goed tot hun recht, doch helaas blijkt, dat juist die ouders waar de onderwijzer gaarne eens contact mee wil heb ben, juist niet aanwezig zijn. La ten daarom de ouders die gaarne eens van gedachten willen wisse len eens naar de onderwijzer toe gaan. Het kind, de ouders en on derwijzer kunnen er veel baat mee hebben en de opvoeding verge makkelijken. MEDEMBLIK 29 Maart Uien 13.490 kg, grof 29.4030:20; mid dle 28.50—30.10: drieling 15—20; nep 7'.60; dubbele 15.4016.40; stek 10.6015: witlof 1480 kg I 49—51: II 45—47; III 33—41; Bie ten, lange: A 20.90: B 12.60; modjo 17: breekpeen B 25.50: stek 4.40. LANGEDIJK. 7000 kg rode kool 23.5026,90; 1500 kg gele kool 17,30. ALKMAAR. 31 Mrt. Aange voerd: 80 vette koeien 50'0—1275: 310 nuchtere kalveren 3080: 280 varkens 1.902,04 p. kg. W' HUIZEN. 31 Mrt. 1500 kg rode koo] 17.5029,20. Beddentijk, div. strepen. 140 breed 2.89 Vitrage, 90 breed 0.79 Peau de Pêche, 120 breed, terra en groen 4.98 Tentlinnen, 140 br. 2.95 Lingerie katoen, 80 br„ zalm, rose, bleu 1.28 Dito gebloemd Nylons, met zwarte naad, alle tinten, le keus 2.98 Nylons, ons grote succes Perion, geminderd, elas tischer en sterker dan nylon GA2 Werkkousen, geplatteerd, speciale aanbieding 1.28 Werksokken, met nylon versterkt 1.59 Sokkenwol, in alle kleu ren per knot (100 gram) Dames pullovers, diverse kleuren en modellen 395 2.95 Heren overhemden, vaste boord en 4 kleuren, pri- Heren overhemden, vaste boord met 1 reserve boord fijne poplin 11.95 Overalls, alle herenmaten werkelijk prima 11.95 Sportkousen, wol met ny lon, alle maten vanaf PRIMA SLOPEN PRIMA LUIERS JAEGER WOL prima MOLTON DEKENS 110 x 160 LAKENS ingezoomd 150 x 225 568 DAMES- SCHORT In de afgelo van de K.V.I orde der ge Tweede Kan: de leden der z.g. groslijst stemmen uit wordt de vol nitiei vastge een (x) aang gewezen can KRING M H. Maenen, W. J. Droess J. Peters, Ro< M. Wijffels C. W. Moorn 6. H. M. J 7. E. Visch(x) mr. G. A. Ruj Holtum: 9 W 10. Dr. P.'J. J. J. H. Seek G. Hendriks, 13. Mich. D 14 W. R. G 15. J. M. Ac A. A G. Wii KRINGEN RECHT, MIDI van der Wei 2. C. J. van d 3. Mr. K. T. I (x). Den Ha van Dongen, Th. de Groot A. C Deeren 7. M. P. A. gen; 8. P. S Noordwijkerhc KRINGEN LEEUW ARDE ZWOLLE: 1. Romme, Over Engelbertink. dr. A. de W Mr. E. G. M 5. Mej. mr. Vink, Utrecht dr. L. J. E. E megen; 7. Tj. 8. G. J. Stegg KRTNOEN BOTTERDAM w. j. Andrie Th J. M. Ko 3. Dr. A. M. dam: 4. Mr F Haag; 5. Th, dam: 6. Dr. Staav (x), 7 Dr. W. J. Amstel; 8; B. terdam: 9.' Me wijk; 10. J. de Drs J. P. de 12. Mr. J. Mo KRING TIL Serrarens, Bil Fens (x), Bre Ftten; 4. Dr. Kort, Goirle; Meel, Hilvarer Schoenen berg( A. de Wolf, I,. de Gou, Si G. M. J. Vele Ridder WIERINGER mes vragen de niet dagelijks heer zou dan indien de dam hun doen. En de meisjes zijr balvereniging ballende meisji in moeilijkhedx die alleen de 1 lossen. De veh ten de polder, danig uitgeteei vervoersprotolei komende wed» Daarom doen beroep op de h om hen één 0! len riiden. We dat de meisjes len vragen ei zich zullen aar Men kan ziel bij Mej. B. v.d terpwee 21 Sic van Heerwaar Slootdorp. BEDE NAAR E WIERINGER daf 13. Woensc dag 15 Mei zal den gehouden oord Beauraing voorspraak in t geestelijke en ti onszelf of onze Ook van de in de Wieringe zeker zijn, die vaart willen as Zij die wens worden verzocl te geven bi) dc Oosterkwelwag De kosten bedr soon. HET KONIN AAN WIEI WIERINGER] band mat het aan de Wierimg a.s„ worden d enigingpr. in de gaderingen geh king van deze tenis- Alle inwc ringermeer wor besprekingen b Voor Middenii gadering word Maandag 31 M avonds om 8 ux Voor Slootdorp zullen nog nad volgen. D.W.O. WIERINGER! kele weken er de loterij ten i weer achter de tige prijtzen li, gelukkige winn; Helaas ziin all< verkocht. Wil c eel volledig sla noodzakelijk dia man worden g doen we lang: anaals een hero rochianen van i in de Wieringe: eigen sportvere nog heiden één Deze actie kan,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2