Politiek Advies met verrassingen Bemanning van de „Venlo" kwam in sneeuwstorm op Schiphol aan Dom Jéröme Leussink OSB in Rome overleden VAL DA Truman keert niet terug! CANDIDAATSTELLING IN DE K.V.P. Aftredend lid Jac. Groen alleen veilig bij Kameruitbreiding Naar wii vernemen België-Nederland 1-0 De toestand in Tunis Relaas van gezagvoerder Creel u rm Schietoefeningen bij IJselmeer Voor vlijtige handen Bekend ikonograaf Neem een doos echte VERKOUDHEID MAANDAG 31 MAART 1952 PAGINA 3 In de afgelopen week vergaderden de Kring-Adviescommissies van de K.V.P. om de adviezen samen te stellen inzake de volg orde der gestelde candidaten voor de lijsten der K.V.P. bij de Tweede Kamerverkiezingen. Deze adviezen worden thans aan de leden der partij voorgelegd, die op Zondag 20 April door de z.g. groslijststemming in de gelegenheid gesteld worden hun stemmen uit te brengen over deze adviezen. Bij de stemming wordt de volgorde van de candidaten op de K.V.P.-lijsten defi nitief vastgesteld. Bij de hieronder volgende adviezen zijn met een (x) aangeduid de door de Verkiezingsraad definitief aan gewezen candidaten. KRING MAASTRICHT: 1. J. H. Maenen, Heerlen; 2. dr, ir. W. J. Droessen, Roermond: 3. J. Peters, Roosteren; 4. Ir. F. C. M. Wijffels (x), Brunssum; 5 H. C. W. Moorman(x), Den Haag; 6. H. M. J. Dassen, Heerlen; 7. E. Visch(x), Hilversum: 8. Jhr. mr. G. A. Ruys de Beerenbrouck, Holtum; 9. W. J. G. Peters, Venlo 10. Dr. P. J. Lebens, Buchten; 11. J. J. H. Seelen, Venlo; 12. J. H. G. Hendriks, Berg en ter Bleyt; 13. Mich. Debaets, Maastricht: 14. W. R. G. Linders, Bergen: 15. J. M. Achten, Horst; 16. J. A. A G. Winkers, Maastricht. KRINGEN LEIDEN, DORD RECHT, MIDDELBURG: 1. M.P. van der Weijden, Zevenhoven; 2. C. J. van der Ploeg. Haarlem; 3. Mr. K. T. M. van Rijckevorsel (x), Den Haag; 4. J A. C. M. van Dongen, Aardènburg: 5 Mr. Th. de Groot(x), Den Haag: 6. A. C Deerenberg. Schoonhoven; 7. M. P. A. Meissen, Waterin gen; 8. P. S. van Leeuwen, te Noord wijkerhout. KRINGEN GRONINGEN. LEEUWARDEN, ASSEN EN ZWOLLE: 1. Prof. mr. C. P. M. Romme, Overveen; 2. P. A. A. Engelbertink. Oldenzaal: 3. Mej. dr. A. de Waal(x), Utrecht; 4. Mr. E. G. M. Roolvink. Almelo: 5. Mej. mr, dr. J, C. H. H. de Vink, Utrecht (x): 6. Prof. pater dr. L. J. E. Beaufort OFM. Nij megen: 7. Tj. de Jong, Bolsward; 8. G. J. Steggink, Hengelo. KRTNGEN AMSTERDAM. ROTTERDAM. DEN HAAG: 1. W J. Andriessen, Utrecht; 2. Th J. M. Koersen, Amsterdam; 3. Dr. A. M. Lucas (x), Rotter dam; 4. Mr F. J. H. Bachg, Den Haag; 5. Th. de Groot, Amster dam: 6. Dr. mr. J. A. M. van Staav lx), te 's-Graverihage; 7 Dr. W. J. Schuyt, Nieuwer- Amstel; 8; B. M. Steeman, Rot terdam; 9. Mej. J. Stringa, Rijs wijk: 10. J. de Wit, Bussum: 11. Drs. J. P. de Hey, Den Haag; 12. Mr. J. Mommersteeg, A'dam. KRING TILBURG: 1. P. J. S. Serrarens, Bilthoven: 2. J. J. Fens (x), Breda: 3. Dr. J Mol, Etten; 4. Dr. W. L. P. M. de Kort, Goirle; 5. Ir. C. J. van Meel, Hilvarenbeek; 6. P. J. M. Schoonenberg(x), Den Haag; 7. A. de Wolf, Breda; 8. Mr. dr. Ij. de Gou, Steenbergen; 9. Dr. G. M. J. Veldkamp, Breda; 10. Ridders gevraagd WIERINGERMEER De da mes vragen de heren. Dit komt niet dagelijks voor. Maar welke heer zou dan kunnen weigeren, indien de dames een beroep op hun doen. En zeker niet als het de meisjes zijn van onze hand balvereniging DWO. Onze hand ballende meisjes zitten namelijk in moeilijkheiden. Moeilijkheden, die alleen de her^n kunnen op lossen. De vele wedstrijden bui ten de polder, hebben de kas zo danig uitgeteerd, dat een waar vervoersprobleem voor de nog komende wedstrijden is ontstaan. Daarom doen de dames nu een beroep op de haren auto-bezitters om hen één of tweemaal te wil len riiden. We mogen aannemen dat de meisjes niet vergeeefs zul len vragen en dat vela heren zich zullen aanmelden. Men kan zich hiervoor opgeven bij Mej. B. v.d. Heyden, Wester- terpweg 21 Slootdorp of Mej. N. van Heerwaarden, Wierweg 16, Slootdorp. BEDEVAART NAAR BEAU RAI NC WIERINGERMEER Op Dins- daf 13, Woensdag 14 en Donder dag 15 Mei zal een bedevaart wor den gehouden naar het genade oord Beauraing om aldaar Maria's voorspraak in te roepen over de geestelijke en tijdelijke noden van onszelf of onze dierbaren. Ook van de Maria-vereerders in de Wieringeirmeer zullen er zeker zijn, .die zich bij deze bede vaart willen aansluiten. Zij die wensen mee te gaan, worden verzocht zich spoedig op te geven bij de heer F. J. Stam, Oosterkwelwag 1 Wieringerwerf. De kosten bedragen f 72 per per soon. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN WIERINGERMEER WIERINGERMEER In ver band mat het Koninklijk bezoek aan de Wieringermeer op 20 Juni a.s., worden door de Oranjever enigingen in de drie dorpen ver gaderingen gehouden teT bespre king van deze feestelijke gebeur tenis. Alle inwoners van de Wie- ringermeer worden verzocht deze besprekingen bii te wonen. Voor Middenmeer zal dieze ver gadering worden gehouden op Maandag 31 Maart (heden) 's avonds om 8 uur in Hotal Smit. Voor Slootdorp en Wieringerwerf zullen nog nadere mededelingen volgen. D.W.O.-verloHng WIERINGERMEER Nog en kele weken en de trekking van de loterij ten bate van DWO zal weer achter de rug zijn. De prach tige prijzen liggen reeds op de gelukkige winnaars te wachten. Helaas zijn alle loten nog nieit verkocht. Wil deze actie financi eel volledig slagen, dan is hat noodzakelijk dat alle loten aan de man worden gebracht. Daarom doen we langs deze weg nog maals een 'beroep op alle pa- roohianen van de drie -parochies in de Wieringermeer. Steunt Uw eigen sportvereniging en neem nog haden één of meer DWO loten Deze actie kan, dus moet slagen. C. W. van den Broek, Roosen daal; 11. Mevr. A. M. van Wese- maelv. Velthoven, Breda; 12. W. J. Casparie. Sneek; 13. R W. Janssen, Roosendaal; 14. R. H. Suurmeyer, Breda; 15. Mr. S. J. A. F. Kuypers, Bergen op Zoom. KRING ARNHEM-NIJMEGEN: 1. Mej. dr. M. A. M. Klompé, Arnhem; 2. Mr J. M. L Th. Cals Nijmegen; 3. Drs. M. M. A. A. Janssen(x), Zeist; 4. J. H. W. van Koeverden, Buren; 5. Mr. J. J. de Haas, Nijmegen; 6. B. Ver hoeven, Arnhem; 7. J. Zwanik- ken, Hilversum; 8. Dr. R. N. B. M. van Dinther, Ede; 9. H. J. S. van Haaren, Druten. KRING 's-HERTOGENBOSCH: 1. F. van Vliet, Eindhoven; 2. H. H. van der Zanden, Eersel; 3. Mr. Th. M. J. de Graaf(x), Lisse; 4. Mr. F. J. F. M. van Thiel, Helmond; 5. P. A. Blaisse (x), Den Haag; 6. Mr. dr. N. H. L. van den Heuvel, Den Bosch 7. Drs. J. F. A. G. König. Den Bosch; 8. Drs W. K. N. Schmel- zer (x), Rotterdam; 9. B. J. van Buel, Oss; 10. W. Ph. van Gruns- ven, Gerghem; 11. L. A. M. de Bekker, Empel; 12. J. W. Hove nier, Schijndel; 13. J. M. Th. C. Raaymakers, Helmond; 14. N. M. van Lieshout, Eindhoven. (Vervolg van pag. 1) zou aantreden, die naar een la gere plaats is verhuisd. Men weet, dat er gedacht was aan pater Beaufort als opvolger zo nodig van de Fractieleider De Noordelijke candidaat, re serve, maar pas als tweede, is een andere, dan aanvankelijk werd verwacht. Het is de heer Tjebbe de Jong, in het Noorden welbekend en een der leidende figuren uit de Friese beweging. Het is een ernstige tegenval ler, dat de Noordelijke zetel, zelfs bij Kameruitbreiding, niet veilig gesteld is! Een verzuim van de Verkiezingsraad?? Een verrassing is ook de keuze van de eerste reserve in de drie grote steden. Daar koos men de heer Th. de Groot, o.a. voorzit ter van de katholieke raadsfrac tie in Amsterdam, boven een andere bekende arbeidersleider, wien in bepaalde kringen deze plaats was toebedacht. De Kring Tilburg koos als eerste reserve de heer ir. van Meel, in zuidelijke agrarische milieus bekend, boven de heer Dré de Wolf, op wien voor deze plaats bepaalde verwachtingen waren gebouwd. Merkwaardig ook daarom, omdat de eerste candidaat, die heer Serrarens kans maakt op een functie, die hem de Kamer zal doen verlaten en Serrarens oorspronkelijk uit het arbeidersmilieu voortkwam. In de Gelderse Kringen heeft men het aftredende lid mr. De Haas verkozen boven Bernard Verhoeven, eveneens aftredend. Het is jammer voor de cultuur, maar ook hier kan de Kamer uitbreiding redding brengen. De laatste pijnlijke verrassing is het Advies in de Kring Den Bosch. Hier is de agrariër van der Zanden op de tweede plaats geadviseerd, ten koste van de heer mr. v. d. Heuvel. Beiden zijn aftredende Kamerleden, de eerste reserveplaats is nu voor de heer v. d. Heuvel. Er is, ten slotte, over het re gionale aspect in enige Kringen nog wel een en ander in het midden te brengen; dat zullen wij morgen doen. is de heer Stanley Wright, verhon den aan de persdienst van de Britse ambassade in Den Haag sedert 1945, in gelijke functie toe gevoegd aan mr. G. J. van Heu- ven Goedhart, hoge commissaris voor het vluchtelingenwezen der V.N.. vertrekt de secretaris van het C.N.V. binnenkort naar Nw. Gui nea om daar voorlichting te ge ven over de opbouw van de Christelijke vakbeweging is te Rotterdam overleden mr. Frans Nelemans, kantonrechter, een bekende figuur in de Maas stad. zal op 8 Juni a.s. de jaarlijkse H. Bloedprocessie door Boxtel trekken. is thans bekend geworden dat in Nederland in totaal een bedrag van 250.000 is opgehaald voor de hulpactie India.... VEEMARKT UTRECHT Op de veemarkt te Utrecht werden Zaterdag aangevoerd in totaal 3815; runderen 954; waar onder 108 tbc-vrije markt, gras kalveren 165; nuchtere kalveren 1739; schapen en lammeren resp. 147 en 18; varkens 133; zeugen 199; biggen 427; bokken en gei ten 33. De prijzen varieerden voor; Stieren van 400750; kalfvaar- zen van 625875; graskalveren van 160300; nuchtere kalveren van 3546: pinken van 350500; melkkoeien van 750975; kalf- koeien van 7501000 vaarskoeien van 525750; schapen van 95 120; lammeren van 30—40; ma gere varkens van 60110; zeugen van 275385: biggen van 4065; bokken en geiten van 1040. Rundvee en schapen redelijk. Varkens en biggen matig, nucht. kalveren traag. KRINGEN HAARLEM, HEL DER, UTRECHT: 1. Th. S. J. Hooy, Haarlem; 2. Dr. L. G. Kortenhorst (x), Den Haag; 3. Pater Mag. G. Stokman OFM, Utrecht; 4. Ir. J. M. A. Penders Utrecht; 5. Mej. A. H. Nolte, Amsterdam; 6. N. J. Hooyschuur, Koog aan de Zaan; 7. Jac. Groen Azn., Alkmaar; 8. Mr. P. H. G. M. Brugman, Haarlem; 9. Mw. J. A. A. Luyckx-Sleijffer, A'dam; 10. F. G. van der Gun, Utrecht; 11. Ir. N. Molenaar, Almelo; 12. Mr. M. L. G. M. Custers, Utrecht; 13. E. P. Clynk, Zaandam; 14 Jac. van Velsen, Haarlem. HOCKEY Wat men in Nederlandse hockey-kringen vreesde en wat de Belgen hadden gehoopt, is ge beurd. Het Nederlands Hockey- elftal heeft op hetzelfde veld, waar het in 1950 met 21 ver loor, in Brussel, in de 37ste in terland-wedstrijd tussen beide landen met 10 het onderspit moeten delven gistermiddag. Eén doelpunt van de tengere, maar razend snelle Belgische midvoor Jose Delaval, was vol doende om het oranje-team met schutters als Kruize, Bouwman en Boerstra te slaan. Zonder ook maar iets aan de zwaarbevochte zege van de gastheren af te wil len doen, dient te worden op gemerkt, dat de Belgische scheidsrechter, Van der Heyden, even vóór het fatale scihot van Delaval een duidelijk spelen met de voet van de aanvalsleider on bestraft liet. De bal werd in volle ren met de voet meegeno men zonder dat er van opzet sprake was, maar Delaval kreeg het leder daardoor ineens in goede schietpositie en een tel la ter was Anjema kansloos gepas seerd. Dit gebeurde in de elfde mi nuut van de wedstrijd en on danks de onzuiverheid van het doelpunt, verdienden de Belgen deze voorsprong op dat moment volkomen. In de gehele eerste helft demonstreerden zjj beslist beter hockey, dan het Nederlands elftal, dat kennelijk de grootste moeite had met het drassige en gladde veld en de daarop ver doorschietende bal. Internationaal tournooi in de mijnstreek Op Zaterdag 10 en Zondag 11 Mei zal in de mijnstreek t.g.v. het gouden jubileum der Staatsmij nen een internationaal voetbal- tournooi worden gehouden, dat zeer sterk bezet is. De bekende Schotse voetbalploeg van de Hi bernians uit Edinburgh, waarin 8 internationals spelen, komt naar Zuid-Limburg. Verder is 't definitief, dat de Engelse divisie club Leeds United aan het tour nooi zal deelnemen, evenals F.C. Köln, de sterke West-Duitse club, waarin De Munck als doelverde- diger. Het viertal zal worden ge completeerd door een Hollands elftal, over de samenstelling waarvan men nog besprekingen voert. TUNIS, 30 Maart (Reuter). Zondag deden in Tunis berichten de ronde, dat Talleb Tsjenik, zoon van de Tunesische ex-premier was overleden. Deze berichten zijn door de familieleden tegen gesproken. Talleb Tsjenik is reeds enige tijd ernstig ziek. Men meent, dat de berichten zijn ver spreid om onrust te verwekken. De Vrijdag aangewezen nieuwe Tunesische premier, Baccoetsje, heeft zijn besprekingen nog niet voltooid. Na een onderhoud met Hadi Noera, de enige leider van de nationalistische Neo-Destoer, die nog niet is gearresteerd, ver klaarde deze, dat deze partij niet aan de nieuw te vormen regering zal deelnemen. Zondag heeft de bey van Tunis een decreet getekend, waarbij zijn zoon, prins Tsjaldy, wordt ontsla gen als hoofd van zijn secreta riaat. In deze hoedanigheid zou naar gemeend wordt, prins Tsjal dy dienst hebben gedaan als ver bindingsman tussen de bey en de Neo-Destoer. In Tunesië was het Zondag rus tig, hoewel 's morgens alle Ara bische winkels in de stad Tunis gesloten bleven. Gelukwensen voor Adenauer BONN, 30 Maart (A.P.). De Britse premier Churchill, de Brit se minister van Buitenlandse Za ken Eden en de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland McCloy hebben kanselier Ade nauer telegrafisch gelukgewenst met het feit, dat hij aan de tegen hem geraamde bomaanslag-per postpakket is ontkomen. (Advertentie1 iAdvertentie Oostelijk elftal tegen Zuid Het Oostelijk elftal, dat 5 April in het Goffert-stadion te Nijmegen, aanvang 17.00 uur, te gen Zuid zal speien, is als volgt samengesteld: Doel: Jansen (NEC); achter: Bruggeman (Ensch. Boys) en Beijer (Wageningen)midden: Groothuis (Ensch. Boys), Hen driks (Vitesse) en Dijkgraaf (AGOVV); voor: Moddejonge jr. (Enschede) Hanskamp (AGOVV) Bleijenberg (Rigtersbleek), E. Jansen (Vitesse) en Oerlemans (NEC). GERUCHT RONDOM EISENHOWER Het gerucht dat generaal Eisenhower Zaterdag bij een auto-ongeluk bij Chantilly om het leven zou zijn geko men, veroorzaakte een ware storm van telefonische aan vragen aan het hoofdkwar tier van het Atlantische Pact. Het gerucht was geheel uit de lucht gegrepen hoe het ontstaan is, weet men niet. Eisenhower vertoefde rustig in zijn villa met zijn vrouw. Hij bracht de middag met schilderen door. Daarna di neerde hij met zijn vrouw en ontving later zijn stafchef generaal Gruenther die per vliegtuig uit Washington was teruggekeerd en hem verslag uitbracht over zijn bespre kingen aldaar. Het gerucht was zelfs tot New York doorgedrongen, dat herhaaldelijk aan de lijn kwam. (Ass. Press). (Van een onzer verslaggevers) De technici van de K.L.M. zitten thans gebogen over het schroef blad van de verongelukte Constellation „Venlo", die op 23 Maart op onverklaarbare wijze van de propeller sloeg en oorzaak werd van de noodlanding en het uitbranden van het vliegtuig bij Bangkok, waar de vier en dertig passagiers nauwelijks aan de dood zijn ontsnapt. De bemanning van de „Venlo" is Zaterdag met dat bewuste schroefblad in de Sydney-machine „Maastricht" naar Schiphol ge bracht. Twee van hen zijn achter gebleven, n.l. de telegrafist G. Schuckard, die met dysentrie in bed ligt en de derde bestuurder H. Roos, die de telegrafist na de schokkende gebeurtenissen niet alleen ziek wilde achterlaten. In de sneeuwjacht, die het luchtverkeer tegen de avond voor een deel had lamgelegd, stapten zij één voor één uit, met de ge zagvoerder James Heaton Creel aan het hoofd. Het laatst kwam Ytje Disselkoen, de stewardess van de „Venlo". De tweede be stuurder, de Australiër D. Mc Dermott, die de noodlanding heeft verricht, fluisterde even later de moeder van Roos in het oor: „She was an heroine". Onder aan de roltrap stond temidden van zijn etat-major dr. Plesman, stil wachtend in de koude wind, tot alle passagiers eerst uit het toestel waren gestapt, om dan met eenvoudige woorden en een hand druk alle mannen en die ene heldhaftige vrouw van de ver ongelukte „Venlo" te danken voor hun moedig optreden. De gezagvoerder Creel, een nuchtere Amerikaan en een kei harde vlieger, die zijn leven aan de luchtvaart heeft verpand, viel even later snikkend in de armen van zijn jonge vrouw. Mevrouw Disselkoen kon haar tranen niet bedwingen en zo zijn de meeste anderen van de familieleden, die dit gelukkige weerzien meemaak ten. Van her en der had de KLM ze naar Schiphol gebracht, waar zij uren hadden gewacht. De douanes hadden met deze passagiers geen zorgen. Zelfs geen paspoort was er overgebleven en in de inderhaast gekochte nieuwe kleren stonden zij daar, gelukkig temidden van dé emotie in het kamertje, dat de KLM op Schip hol voor bijzondere ontvangsten heeft gereserveerd. Hoe het gebeurde. Vijf minuten later zat captain Creél met zijn tweede bestuurder aan een tafeltje in het restaurant Zijn stem is uiterst zacht, bijna In de maand April zal weder om van de opstellingsplaats de Horst', tussen Ermelo en Harder wijk, boven het IJselmeer gescho ten worden met licht luchtdoel geschut. Gedurende deze schietoefenin gen op 7, 16, 17, 18, 19, 21 en 22 April 1952 zal boven de opstel lingsplaats van het geschut de nationale vlag zijn gehesen, ter wijl rondom de opstellingsplaats vlaggen geplaatst zijn. Het ter rein binnen deze vlaggen dient als onveilig te worden beschouwd. Er wordt geoefend van 8.00 tot en met 17 uur, behalve op 19 April a.s. daar dan de oefeningen om 12.00 uur afgelopen zijn TENTOONSTELLING PASSIESPELEN De deken van Amsterdam, mgr. G. van den Burg, heeft gistermid dag in museum Amstelkring een tentoonstelling geopend, gewijd aan de Passiespelen van Tegelén. Te half drie begon de openings plechtigheid in het kerkje „Onze Lieve Heer op solder". Daarbij waren tegenwoordig de burge meester van Tegelen, mr. F. C. M. Pesch, erevoorzitter, en het gehele bestuur van de stichting Passiespelen Tegelen, voorts pas toor prof. W. Noiet en enige tien tallen belangstellenden. „Van de band" werden enkele fragmenten uit het passiespel van pater Jacq. Schreurs met muziek van Hubert Cuypers ten gehore gebracht, afgewisseld door zang van de sopraan Maria van Uden met orgelbegeleiding van Piet Pijnenborg. onhoorbaar. De emotie heeft hem nog te pakken. Maar hij koos zijn woorden duidelijk toen hij ging vertellen wat er precies was ge beurd. „Met een doffe knal vloog het schroefblad de oorzaak van alles tegen de machine en sloeg een gat in de pantry, terwijl de „Venlo" reeds in de bocht lag voor een normale landing. Tege lijk begon de motor, waarvan de propeler met twee bladen door draaide, die natuurlijk alles uit het evenwicht sloegen, te schud den en te slingeren: een ware noodtoestand. Er ontstond brand: de motor werd door het slingeren steeds meer ontzet en door het rukken kwam de benzine los en droop overal vrij rond, zodat de „Venlo" met een haard van vlam men door de lucht zweefde. Dan ineens gebeurde er iets wonderlijks, dat onze redding be tekende. Dermott, die de stuur- knuppel bediende, zag hoe de motor brandend en wel van de vleugel af naar beneden viel. Koel en welberekend daalde hij zo snel mogelijk en maakte een noodlanding op de „Runway" van het vliegveld, waarbij zich enige moeilijkheden voordeden. Het rechter landingswiel brak, omdat alles op alles werd gezet om de machine zo vlug mogelijk aan de grond te krijgen. De machine wipte om en om van links naar rechts, de linkervleugel raakte de grond en knapte af. Er is weer brand. Mogelijk had de gevallen motor een rest vuur achtergela ten, of waren er nieuwe onder delen vlam gaan vatten. Maar reeds zijn de portieren met een ruk geopend en men was ge- electriseerd door dat éne gevoel: de passagiers eruit en weg. Het gelukte inderdaad, voordat de brand de cabine goed en wel be reikte, allen op het vliegveld te krijgen, totdat een moeder ineens om haar baby riep. Met helden moed is toen een Siamees grond- mecanicien het brandend toestel ingerend, heeft de baby gevon den en even later stond de geluk kige te wenen in het bezit van haar kind. Vier en dertig passa giers waren veilig. Zelfs een ge deelte van de post was er nog en er waren enkele onderdelen van de machine, die mogelijk te her stellen zijn. President Truman heeft aan de reeds lang bestaande onzeker heid,. of hij wel of niet aan de verkiezingsstrijd om het presi dentschap zou deelnemen, per soonlijk een einde gemaakt. Harry Shipe Truman zegt het Witte Huis vaarwel! De presi dent, die sedert 12 April 1945. na de dood van Roosevelt tot zijn hoge ambt werd geroepen, heeft nu bijna 7 jaren de enorme ver antwoordelijkheid daaraan ver bonden gedragen. En dat in één der zwaarste perioden van de wereldgeschiedenis. Een tijdvak, waarin de volkeren zich nog steeds moeizaam trachten op te richten uit de zorgen, die de grootste aller oorlogen in de Van het wereldtoneel Advertentie in het schoonmaakgetij Hainea-Gelei In de nacht van Vrijdag op Za terdag is onverwacht te Rome overleden Dom Jéröme Leussink van de Orde der Benedictijnen, een bekend ikonograaf en beoefe naar van Byzantijnse kerkelijke kunst Hij was nog maar 53 jaar en belast met belangrijke op drachten uit Europa en Amerika, toen de dood een einde maakte aan het vruchtbare leven van deze nog jonge priester-kunste naar. In 1898 te Zwolle geboren voel de hij zich naar zijn priesterop leiding aan de seminaria aange trokken tot het kloosterleven en zijn roeping ging vooral uit naar de Orde van de H. Benedictus. Er was in die jaren een groot tekort aan priesters en dit werd oorzaak dat hij nu nog ja «en achtereen zich aan het parochie werk wijdde. Hij was achtereen volgens kapelaan in de Betuwe, in Twente en het laatst in Kam pen. Zijn roeping Benedictijn te worden hing samen met zijn ver langen om mede te werken aan de hereniging der kerken en nog altijd hoopte hij dat voor hem 'n taak in communistisch Rusland zou Zijn weggelegd. In het midden der dertiger ja ren trad hij in bij de Benedictij nen en vertrok naar Amay, waar de studie van de Oosterse ritus in de bijzondere belangstelling stond. Heel toevallig werd daar zijn artistieke aaltleg ontdekt. Als novice had hij zijn Overste ver zocht een kribbe te mogen ma ken. Hierin werd toegestemd en toen het werk gereed was, her kenden de kloosterlingen in, de figuren verschillenden hunner ordebroeders. Zijn talent wees in de richting van portret schilder, terwijl hij daarnaast grote belang stelling aan de dag legde voor de ikonografie. Hij volgde in Luik zijn opleiding als schilder en daarna werd hem opgedragen zijn. opleiding in Rome te voltooien. Eenmaal in Rome kwam zijn ta lent als schilder speciaal van Byzantijnse kerkelijke kunst tot volle ontplooiing. Als schil der van ikonen, verwierf hij grote bekendheid. Dom Jéröme schilderde de Byzantijnse kapel in het Oosters Instituut te Rome en weldra volgde zijn benoeming als Prof. aan 't Athénaeum. Voor I de in Londen verblijvende uitge wekenen schilderde hij 'n Byzan- I tijnse kapel, schilderde de af beeldingen in een Koptische Mis saal en als vesmaard ikinograaf kreeg hij talfijke opdrachten waarvan er verschillende onuit gevoerd moeten blijven. Zo ont ving Dom Jéröme onlangs een verzoek uit Amerika om in een boekwerk over de Oosterse Ritus de afdeling Ikonografie te ver zorgen. Voorts zou hij weldra be ginnen met de inrichting van 'n kapel-auto naar de Byzantijnse ritus. Hij had zeker reeds voor drie jaar werk, vertelde Dom. Jéröme ons vorig jaar tijdens zijn bezoek aan Zwolle. In 1948 schil derde de priester-kunstenaar een portret van Kardinaal de Jong voor de titelkerk St. Clemens te Rome. Nog overladen met opdrachten, werd Dom Jéröme naar de eeu wigheid opgeroepen. Woensdag morgen om 9 uur zal door pater Brockbernd een gezongen Mis van Requiem worden opgedragen in de kerk van O. L. Vr. ten Hemelopneming te Zwolle. historie van het mensdom teweeg bracht en in welk tijdvak de ge varen van eer» nieuwe wereld brand nauwelijks zijn bedwon gen. Zijn leven en werk hebben geleid tot de meest spectaculaire wijziging in de historische be trekkingen van de V.S. tot het buitenland. Daarvoor mag de wereld Harry Truman uiterst dankbaar zijn. Met de Truman-doctrine van 1947 legde de huidige president het principe vast, dat de V.S. de plicht hebben de Vrije Wereld tegen mogelijke agressie te hel pen verdedigen. Talloze verdra gen kwamen tijdens zijn bewind tot stand, waarin de wens tot hulp en bijstand aan alle vrede lievende volkeren tot werkelijk heid werd omgesmeed. Aan hem was de opdracht het werk van zijn grote voorganger Roosevelt voort te zetten, zoals het uitbou wen van de U.N.O. tot de sterk ste organisatie mede om de door de oorlog aangerichte schade te herstellen. Het Punt-Vier-Programma. de hulp aan de onontwikkelde ge bieden, een initiatief van Roose velt, heeft Truman tot een onaf scheidelijk onderdeel van de bui tenlandse politiek der V.S. ge maakt. Menigeen in de V.S. en ook daarbuiten vraagt zich nu af, welke invloed het komende af treden van Truman zal hebber» op de presidentsverkiezingen. Hij zelf heeft het zijn democratische partijgenoten niet gemakkelijker gemaakt. Het is niet onmogelijk, daf de Republikeinen en met naime generaal Eisenhower bii de huidige toestand garen zullen spinnen. Men neemt over het al gemeen aan, dat de kansen van Eisernhower sterk zijn gestegen. Truman heeft tijdens de bijeen komst van de Democraten, waar op hij zijn besluit kenbaar maak te, een felle aanval gedaan op de Republikeinse partij. Maar het zou niet onmogelijk zijn. dat Truman voor een bestendiging van zijn politiek in zijn hart de voorkeur geeft aan Eisenhower. Een wijziging van de Amerikaan se politiek is niet te verwachten. Want ook de Democraten zuilen bij hun verkiezingscampagne re kening moeten houden met de rol die Truman tot nog toe heeft gespeeld. Het tijdstip van een objectieve historische beoorde ling van zijn regering moge nog ver in het verschiet liggen een komende generatie zal daartoe beter geroepen zijn het neemt niet weg, dat hetgeen de presi dent tot nog toe èn voor de V.S. en voor de wereld heeft gedaan, spreekt tot de verbeelding van zijn volk en partijgenoten Te meer nu dat volk weet. dat hij niet meer terugkeert. BELGIË BEGINT ACTIE VOOR GELOOFSBELEVING BRUSSEL (K.N.P.). Alle or ganisaties van Katholieke Actie in België, onder leiding van Kan. Prof. Mag. Philips, hoogleraar aan de universiteit te Leuven, hebben besloten een Paasactie in te zet ten onder het motto: „Voor meer geloofsbeleving". De leiders van de organisaties zullen dezer dagen in de K.A.J.- Centrale te Brussel bijeenkomen om er richtlijnen te ontvangen voor een grootse actie, die over geheel België zal worden gevoerd. Lode Arts heeft een affiche ont worpen met het opschrift: „Ik Ge- loof", die op zo ruim mogelijke schaal zal worden verspreid. Zo wel de Nederlandse-talige als de Frans-talige organisaties voor Ka tholieke Actie nemen aan deze actie deel. (Advertentie) PAS T I l_ l_ E S TEGEN Op het vliegveld Deelen hebben leerlingen van de militaire brandweerschool, die een speciale opleiding hebben ontvangen, een brandweerdernonstratie gegeven, welke uitstekend is ge slaagd. „De brand, die ontstond nadat een vilegtuig een „nood landing" had gemaakt, wordt op vakkundige wijze bedwongen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3