Gemeentelijke huishoudschool met alle stemmen aanvaard Duizenden pelgrims uit stad en land naar Heilige Stede HET WONDER DER LIEFDE Een wijdlopig debat RADIO JEUK: Gunstig jaar voor zwemkring DDD GEMEENTERAAD Zwijgende tocht door barre koude DE 11 NIEUWE KAMPIOENEN door Otto Bührs MAANDAG il M/VAKI ito/ PAGINA 5 Gelijk te verwachten was, beheerste het debat over de land- bouwhuishoudschool de vergadering van Wieringermeers ge meenteraad die Zaterdagmorgen om tien uur aanving. Hoewel de heer Addens weer nagenoeg hersteld is, durfde hij de Sibe rische storm, die over de stuivende Wieringermeervlakte stond, nog niet aan. Maar het debat is zijns ondanks al wijdlopig genoeg geworden. Voor- en tegene /anders van het voorstel gaven elkaar geen voetbreedte toe, noch slaagden er in om ook maar enige invloed op de wederpartij uit te oefenen. Uit dien hoofde zullen we die nen te volstaan met enkele flit sen uit dit debat, dat tenslotte eindigde met een radicale over winning voor de voorstellers. Burgemeester Loggers consta teerde dat dit de eerste maal was in de geschiedenis, van Wierin- germeer, dat men in B. en W. niet tot overeenstemming kon koanen, al was er z.i. niet hele maal van een conflict sprake. Wethouder Smit de minder heid in het college, vertelde dat de CBTB van meet af aan schoorvoetend aan de onderwiis- stichting had deelgenomen. Wii wensen voor onze kinderen, voor al juist voor deze grotendeels nog leerplichtigen in de gevaarlijkste phase van hun leven, alleen po sitief Christelijk onderwijs. Ons zich Christelijk noemend volk is van haar voetstuk gevallen door het openbare onderwijs te aan vaarden. De financiële argumen ten van de meerderheid in B. en W. mogen ons niet weerhouden, vooral niet, omdat het grootste deel van de huishoudschoolieer- lingen van Christelijke huize ziin. De hr. Zoodsma onderschreef dit. Zijns inziens kan er hest een christelijke school naast een neu trale zijn. omdat reeds op het ogenblik de gezamenlijke school meer dan overbevolkt is, en bin nenkort minsteng 200 meisjes ge huisvest moeten worden waar voor onmogelijk ruimte meer zal zijn. Dus zal er toch eer» grote èn zeer kostbare school gebouwd moeten worden. Zuiver financi eel gesproken is het dus verstan diger er één Christelijke huis houdschool naast te zetten. De heer Breebaart (VVD) vond dat te kleine scholen, dus te grote verdeeldheid, het com munisme in de hand werkt. Ove rigens vond hii een gemeente school ook niet gewenst, want de overheid doet al teveel. De VVD-er Slabbekoorn achtte het instellen van een commissie van toezicht op de gemeentelijke school noodzakelijk. De heer Klop rekende af met de stelling dat de (kleinere) principiële scholen het communis, me in de hand' werken door te betogen, dat juist de inhoudsloze neutraliteit het communisme aan een voedingsbodem heeft gehol pen. De heer Stoel vond het te gek om straks eën durP gemeente school te bouwen ais mer» eer lang toch wil splitsen. Een heel ander geluid klonk uit de mond van zijn partijgenoot Ploegstra. Deze CH man vond toet opvallend dat de landbouw organisaties met verzoeken voor het stichten van huishoudscholen zijn gekomen, terwijl juist de grote meerderheid van de leer lingen afkomstig is uit midden standers- en arbeidersgezinnen. Weth. Giessen, R.K., steldP on omwonden vast, dat de meerder heid van B. en W. allerminst te gen principieel gericht onderwijs was, doch het vraagstuk alleen wil benaderen uit het venster der mogelijkheden. De LTB had liever de samenwerking langer willer» bestendigen. Later zou men dan beter de zaak kunnen overzien. Op het ogenblik geeft Den Haag heslist haar fiat niet. Maar over enkele jaren kan het wel weer heel anders liggen. Voor nijverheidsonderwijs wor. den immers andere eisen gesteld dan voor het LO. Burgemeester Loggers ontken de niet dfct de noodsehool wel ietwat moet worden uitgebreid, doch dat kost no-g geen fractie van één nieuwe. ,De heer Hofmeyer R.K. was uiteraard' ook vóór principieel onderwijs, maar hij wilde niet ijveren voor een onverantwoorde ent onmogelijke zaak, In stem ming gebracht werden de verzoe ken van de landbouworganisaties afgewezen en met algemene stemmen besloten tot het stich ten van een gemeenteliike huis houdschool. Het was opvallend dat de heer Stoel wél steimde voor het verzoek van de C.B.T.B. maar tegen die van de L.T.B. en Holl. Mij. van Landbouw. De he rent Smit en Klop stemden alle drie keer tegen. Diversen Op hun verzoek werd aan A. f N. Nap en W. Postema ingaande een nader te bepalen datum eer vol ontslag verleend' resp. als ge meentesecretaris en Gemeente architect. Burgemeester betreur de het dat deze voortreffeliike krachten weg gaan, doch zii ver dienen hun prachtige pro-motie volledig. Vermoedelijk zullen bei de per 1 Juni a.s. vertrekken. Dan werden de navolgende commissies tot wering van school verzuim samengesteld: Wierin- gerwerf: J. P, Burger, W. J. Holl M. Geertsema H. Baarveld er» J. Wenning; Middenin eer: K. Stout- meyer mevr. van Don. F. Schaaf- stra. mevr. de Veer-Dekker, G. J. Scholten; Slootdorp: H. A. Bakker, J. D. v. d. Weide. G, Klop J. Hoogschagen en F. N. Gau- wenberg. Het presentiegeld werd vastgesteld op f 3.per verga dering. De raad1 kon zich verenigen met de verhoging van de huur voor de politiewoning, met de 6e aanvullende begroting voor '51. en met de voorgestelde schillen- ophaalregeling. De heer Zoodsma verzocht B." en W. alleen vergunning te ver lenen aan lieden die voortdurend een vaste wijk bedienen. De heer Klop vond toezicht overbodig, maar volgens de voorzitter zou dat tot chaos en ongenoegen lei den. De ophalers van Hemert en Wagemaker krto'gen ieder een vastomlijnd gebied. De raad was bijzonder erkente lijk voor de nieuwe vergoedings regeling voor het vervoer van schoolkinderen, omdat deze een dubbele progressieviteit betracht. Eerst wordt al een progressie be tracht naar het aantal kinderen per gezin ongeacht het getal der schoolgaande, en dan nog telkeps 10 vergoeding méér voor ieder kind meer dat de school bezoekt. Het betekent over het geheel ge nomen een zeer aanzienl ke ver hoging van het bedrag der ver goedingen, en dus eer» grote te gemoetkoming aan de gezinnen. Voorzitter deelde nog mede, dat de onbevredigende ervarin gen met de huidige regeling voor de reinigingsrechten het college eer te nopen om weldra een ge heel nieuwe verordening ter ta fel te brengen. Met beide handen aanvaardde de raad1 het aanbod van de geld gever, die bereid was om de tü- deliike lening van f 600.000.in een vaste ivi lening om te zetten met 40-jarige looptiid. te meer omdat burgemeester meen de, dat dit nagenoeg in de geest van de richtlijnen van hogerhand liep, en dus goede kans had om goedgekeurd te worden. NrcL Aanbesteding SCHARWOUDE Door architect J. Roggeveen werd Vrij dag aanbesteed het bouwen van 10 woningen met schuren voor rekening van de Gemeente Lan- gedijk. Ingekomen 30 inschrijvin gen, als volgt: J. Heidsma Zn N. Scharwou- de, massa 89.390: perc. I 53.934; perc. II 36.236. K. Bruin Zn Oudkarspel massa 89.678,25; perc. I 54.000; perc. II 36.100. N. P. Kardinaal Noord-Schar- woude massa 90.237; perc. I 54.021; perc. II 36.216. K. Schuit Oudkarspel massa 90.669; perc. I 54.326; perc. II 36.419. D. v.d Gulik Zn Waarland massa 91.280 J. Kout Zuid-Scharwoude mas sa 91.670; perc. I 55.000; perc. II 36.880. Fa Kroon Co Oudkarspel massa 91.827.70. Fa J. Henselmans Zn Nrd Scharwoude massa 92.995. Jb. Rutsen Zn Z. Scharwoude massa 93.580; perc. I 56.073; perc. II 37.584. J. Rutsen Zn Zd Scharwoude massa 93.763; perc. I 56.195; perc. II 37.664. Fa Giltjes Zn Broek o. Lan- gedijk massa 93.587: perc. I 56.148; perc. II 37.439. J. Faus Nieuwe Niedorp massa 93.587. P. Engeringh, Z. Scharwoude massa 93.600. J. Valkonet Oudkarspel massa 93.700. C. de Geus Zn, Broek op Langedijk massa 94.425. F. Hes St Pancras massa 94.800. A. Metselaar St Pancras 95.700; perc. I 57.420;-perc. II 38.280. J. Wester St Pancras massa 95.700. J. Obdam Heiloo massa 95.880. J. Lugtig Zn Heerhugowaard massa 95.912; perc. I 57.547; perc. II 38.364. H. Metselaar, Zd. Scharwoude massa 96.500: perc. I 57.900; perc. II 38.600. Fa Bot Lustig Castricum massa 96.600. Fa Wed. J. v. Harskamp Oter- leek massa 99.990. Fa G. Ekkers Zn Heiloo, massa 100.000. A. Boekei Waarland perc. II 100.123. Gebr. Kuyper Heiloo massa 105.200. Fa Y. Kops Zn Heiloo mas sa 106.000. A. J. de Geus Heiloo massa 106.600. N. Bolten Heiloo massa 107.000. G. Heyne Zn Heiloo massa 107.06Ö. Begrotingscijfer 93.918, (W»\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\m Quincy Wyatt waagt de sprong De ochtendschemering week voor het licht toen Luitenant Tufts' boot uitliep in het fijnwitte zand van het strand van het Okeechobee-meer. Achter de strook zand was het groen van de jungle. Op de voorplecht stond AFDELINGSELFTAL SPEELT TEGEN HOLLANDIA Het voorlopig Noordhollandse Afdelingselftal speelt Zaterdag avond 5 April om 17.30 uur een oefenwedstrijd tegen Hollandia 1 te Hoorn. De volgende spelers van de Afdeling zijn uitgenodigd: Kugel (Kaagvogels), Stapel (Valken), De Graaf (Vesdo), Koot (Vios), Tromp (SRC), Dekker (WFC), Scholten Uitgeest), Schoemaker (Uitgeest), Geensen Petten), Vos (Berkhout), Holst vWiron), Bos (St. Victor), Bouma (FIZevo), v. Tunen (SVA), Stik- kelman (SRC). Captain Quincy Wyatt. Geen vo gel liet zich horen, geen geluid was waar te nemen. Vijandelijk gebied. In de kleine boot zaten de man nen bii elkaar en speurden in ge spannen aandacht de oever af. Captain Wyatt wenkte met de hand: Als we in de val lopen en verspreid raken, probeer dan hier terug te komen. De boot moet ons morgen tegen zonsondergang komen ophalen. Sergeant Shane knikte: Begrepen. Opstellen! Met het geweer in de rechter hand renden de mannen gebukt over het strand op alle onraad bedacht. Geen teken van leven viel waar te nemen in het dichte groen. Slechts de zon klom hoger en hoger en de hitte nam met de minuut toe. In een lange rij achter elkaar baanden de mannen zich een weg door de jungle, alle onnodige ge rucht vermijdend. Captain Wyatt voorop met Monk en Luitenant Tufts, Serge ant Shane in de achterhoede. Vreemde vogels begluurden hen. De dieren van de jungle werden uit hun schuilplaatsen verjaagd en zochten een heenkomen. Van tiid tot tijd hield de troep stil, wanneer er een vreemd geritsel weerklonk in het struikgewas. De stilte was dreigend en de toe nemende hitte dreigde de waak zaamheid te verslappen. Volgende aflevering: DE JUNGLE BRANDT Captain Wyatt liep steeds en kele meters vooruit tot het uiter ste geconcentreerd. Hij wist dat de gevaren met elke meter toe namen, naarmate ze dichter Fort Infanta naderden. Toen ving Lui tenant Tufts plotseling voor het eerst een glimp op van de Semi- noles, waarvan hii zoveel had horen vertellen. Met een onbe grijpelijk snelle reactie had Wyatt zich op de grond laten vallen, on middellijk het teken van gevaar doorgevënd naar de mannen ach ter hem. Met ingehouden adem gluurden ze door de struiken neer in een klein dal, niet meer dan een open plek in het bos. Op nog geen 100 meter afstand trokken volkomen geluidloos een dertigtal Seminoles voorbij. Lui tenant Tufts kreeg een onbehaag lijk gevoel bii de aanblik van de in bonte kleuren beschilderde krijgslieden. Onwillekeurig dwaalden zijn blikken naar Wyatt. Deze ver trok geen spier van ziin gezicht, hoewel het geen haar had ge- Van Seminoles was niets te be- scheeld, of ze waren recht op de speuren, of waren de boodschap pers al onderweg naar het tenten kamp van Ocala, het machtige opperhoofd? Was de landing wer kelijk onopgemerkt gebleven? Er werd niet gerookt en niet gespro ken. Indianen gelopen. Na enkele minuten gaf hij het teken veilig en verder ging het tussen de hoge slingerplanten door. De lucht werd iets zwaar der en minder geladen met krui den van de jungle. PROGRAMMA DINSDAG 1 APRIL 1952 HILVERSUM I, 402 m. 7 00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.45 "Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmu- ziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmu- ziek; 9.40 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gra- mofoonmuziek; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 School radio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramo- foonmuziek; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amusementsmuziek; 14.00 „Peter en de wolf", rnuzieksprookje; 14.30 Gramofoonmuziek; 15.00 Schoolra dio; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Vr. de jeugd; 17.45 Regeringe uitzending: Dr. Ir. L. J. Vroon: ,,'t Landbouwvraagstuk in Suriname"; 18.00 Nieuws; 18.15 Parkeerproble men in de hoofdstad; 18.20 R.V.U.: E,. C. van Rijsinge: „Verleden, he den en toekomst van het Neder landse landschap"; 19.00 Amuse mentsmuziek; 19.40 „Dit is leven", causerie; 19.50 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zij ne van; 20.15 Gramofoonmuziek; 20.30 Lijdensmeditatie; 21.30 Om roeporkest en solist; 22.20 Cello en piano; 22.45 Avondgebed en litur gische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond gezin", causerie; 23.25 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.0 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gra mofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoonmu ziek; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Mezzo-sopraan Pn piano; 12.00 Ge varieerde muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Gramofoonmu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek; 13 20 Promenade orkest:; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gramofoon muziek; 15.30 Onze Amerikaanse Buren; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de kleuters; 16.50 Kin derkoor; 17.15 Gramofoonmuziek; 17.30 Pianoduo; 18.00 Nieuws; 18.15 Dansmuziek; 18.55 Voor de kleu ters; 19.00 Pianospel; 19.15 „Paris vous parle"; 19.20 Koorklanken; 19.45 Gramofoonmuz. 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevari eerd programma; 21.15 Gramofoon muziek; 21.25 Avro-allerlei; 21.30 „Ik weet, iv weet, wat U niet weet" 21.45 Gramofoonmuziek; 22.15 Dis cogram; 22.45 Buitenlands over zicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Jazzmu ziek; 23.4524.00 Gramofoonmuziek. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 1 APRIL 1953 Experimenteel televisie-programma van de KRO 20.15—21.45: 1. Actualiteit 2. Kampvuren langs de evenaar 3. Overzicht inzendingen Inter nationale Fototentoonstelling Pauze 4. „Jocabed," Bijbels spel. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 30 Maart Nauwelijks heeft het middernachtelijk uur geslagen over de oude Amstelstad als reeds de eerste pel grims zich naar het beginpunt van de oude bêeweg, het Spui, begeven cm vandaar, op aanwijzing van het bestuur van de Stille Omgang, een begin te maken aan hun nachtelijke tocht rond de H. Stede. sneeuwstorm voort te zien trek ken, zich in een lange stoet slin gerend rond de H. Stede. Deelname uit Noordholland Aan deze derde tocht werd door ongeveer 300 beevaartgangers uit Alkmaar deelgenomen, die met een extra trein, alleen stoppend te Castricum raar Amsterdam re. den. Uit Oudorp was men te voet naar Alkmaar gekomen. Uit Heer hugowaard en Esmond reden de jongeren per fiets naar de trein. Een bijzondere prestatie leverden de circa dertig wandelaars uit Alkmaar, die reeds Zaterdagmid dag om half vier waren gestart. Ditmaal, heel begrijpelijk, zonder de heer Hazes, die toch met de trein is gegaan. De Schermer kwam per bus regelrecht naar Amsterdam. Na afloop van de bedetocht droeg pater A. Mendel O.P. in „De Zaaier" op de Rozen gracht een gezongen H. Mis op. De gezangen werden, evenals on der het lof in de St. Jozefkerk te Alkmaar eveneens door pater Mendel gecelebreerd, door zangers van de diverse kerkkoren uitge voerd. In Amsterdam zagen wij ook nog pelgrims uit Den Helder, Onder de overkapping van het Centraal Station rijden met re gelmatige tussenpozen de extra- treinen binnen die honderden en honderden pelgrims naar de hoofdstad voeren, mannen die vaak al jaren achtereen naar Amsterdam komen om daar het H. Sacrament van Mirakel in ge bed en onder stilzwijgen eren. Die stilte is trouwens kenmer kend voor deze pelgrimage. Er is geen praal en geen muziek, slechts het geschuifel van duizenden voe ten over het asphalt van de r.u dieper dan ooit in hun jaskragen gedoken mannenfiguren. Barre winternacht. De tocht der zwijgenden was reeds begonnen, toen wij met een extra-trein vol bedevaartgangers Zondagnacht uit Alkmaar in Am sterdam aankwamen. Ook hier waren de straten met sneeuw gedekt. De oude geveltjes langs de grachten staken scherp af te gen de witte wallekanten. De stad had iets weg van een schilderij van Breitner. Maar voor de pel grims was deze tocht door de koude nacht de koudste sinds 50 jaar op deze datum, een dubbel offer. De sneeuwstorm joeg met onverminderde kracht door de straten en werd door de duizen den voeten op de bee-weg tot een brei vertreden. Aan het enthou siasme en de devotie vermocht dit barre winterweer echter toch geen afbreuk te doen. Wel kwamen, dit geldt vooral het zuiden, want ook nu kwamen de pelgrims uit heel het land, tal van autobussen te laat in Amsterdam aan. De treinen uit Utrecht en Roozen- daal hadden drie kwartier vertra ging en Breda durfde de tocht met bussen op de lange gladde wegen niet aan. „Dat scheelt ons 300 man," rekende de heer Alph. Elsenburg, de voorzitter van het Genootschap van de Stille Om gang ons op het Spui voor. Hoe wel de deelname uit vele plaat sen iets minder was, toch hebben naar schatting ruim twee en twin tigduizend pelgrims de barre win ternacht getrotseerd en hun de votie in de besneeuwde stad van het H. Sacrament van Mirakel was voor ons een bekoring, waar aan wij ons tegen het ochtend gloren. rauwelijks konden ont- (rrj ken. Het was 'n geheel nieuw element, deze stille massa in de (Insez mededeling) Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal- meert de jeuk tn enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiiSn. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Breezand en Anna Paulowna, die eveneens met een extra-trein wa ren gekomen en de bedevaartgan. gers uit Beverwijk, w.o. ook wan delaars, Uitgeest, Castricum en de Zaanstreek. Soldaten en studenten Onder de duizenden pelgrims vormden de leerlingen van de hogere klassen van het St. Cani- nisius-College te Nijmegen en een groep militairen, een kleine tweehonderd man, van de Lucht strijdkrachten met zes aalmoeze niers, de meest opvallende groe pen. Was de deelname döor het koude weer iets teruggelopen, men was in Amsterdam over de opkomst toch zeker niet ontevre den. Alleen betreurde het bestuur het, dat door het uitvallen van Breda, ook mgr. Baeten niet naar de Mirakelstad is kunnen komen. De spoorwegen hebben, met circa veertig extra treinen en enkele treinstellen van de ge wone dienstregeling, het vervoer goed kunnen verwerken. Al kwa men enkele treinen door de sneeuwval later binnen, er kon Zondagmorgen op tijd vertrokken worden. De buschauffeurs, waar van er sommigen hun wagens wel eens even onder-uit voelden glij den, hebben een zware nacht ge had, doch het er zonder ernstige ongelukken afgebracht, 'n Klei ne honderd Verkenners en Voor trekkers uit Amsterdam was de reizigers op het station en in de stad behulpzaam, de politie van het bureau Warmoesstraat regelde op soepele wijze en met veel tact tegenover de ..kijkers" het ver keer en de RK. EHBO was op alle drukke punten en in de ker- Ruik je het? fluisterde Wyatt. De Golf, antwoordde Monk. Het Fort moet hier vlakbij ziin, zei Wyatt. Luitenant Tufts kwam naar voren: Ik heb berekeningen gemaakt. Volgens mij zijn we 8 mijl te ver Noordelijk. Ze hadden nog geen tien passen gedaan, toen plotseling het land schap openging. Met wiid open gesperde ogen keken de mannen naar wat zich voor hun ogen op deed: een machtig fort met me tersdikke muren, hoog optorenend in de strakke lucht. Tussen ope ningen in de borstwering staken dreigend de lopen van kanonnen. Hun aantal was in een oogopslag zelfs niet te schatten. Luitenant Tufts was de eerste diG sprsk. Ik geloof dat ik mijn bereke ningen moet herzien. Captain Wyatt keek half ach terom: Wat deze muren be treft, geloof ik eerder, dat er iets hapert aan mij n berekening. Zo gauw het donker is, zal ik met een paar man trachten de poort te bereiken. De rest van de man nen moet wachten, tot ik hem open heb. Nacht. Dondere schaduwen on der de muur. Een touw trekt zich vast rond een uitstekend bastion. Met uiterste krachtsinspanning trok Wyatt zich op tegen de stenen walmuur. Be hoedzaam half hangend over de trans luisterde hii. Vlak achter de trans werd juist de wacht af- gelost. Ahore torna cargo tu. Bueno. Pero no te estes toda la noche. De nieuwe wacht her nam ziin wandeling, het geweer over de schou der. Ineengedoken in een muurnis liet Wyatt hem passeren. Vanuit het wachtkwartier bereikte hem ruw gelach. Toen dook Quincy Wyatt als een tijger in een en waagde de sprong naar de schildwacht. De mannen speurden ge spannen de oever ai. ALKMAAR. In Cafe Restau rant Dm Passage werd Zaterdag middag dér jaarvergadering gehouden van Zwemkring Noord-Holland boven het IJ. Uit de verschillende verslagen bleek duidelijk, dat het zwem en pololeven in Noord-Holland bloeit en ook de penningmeester was goed te spreken over de re sultaten in 1951. Op zwemgebied is er een re gelmatige vooruitgang te consta- ren, hoewel het nationale peil nog slechts door enkele leden van DAW werd bereikt. In bestuur en commissies von den enkele mutaties plaats: zo werd in plaats van de heer Bo- terman in het Kringbestuur be noemd de heer B. W. Zon, terwijl deze wijziging eveneens in de polocommissie plaats heeft. Voor ken op haar post. Mede dank zij de toewijding van al deze men sen, niet in het minst van het spoorwegpersoneel, kon ook deze laatste Stille Omgang van 1952, ondanks de extra-zware weers omstandigheden, een vltot ver loop hebben. mevr. B. Exalto Schipper kwam de heer J. Wengelaar in de zwemcommissie. Op Zaterdag 19 Juli zal Neureus te Zaandijk de Kringkampioen schappen organiseren ter gele genheid van haar 40-jarig be staan. Namens het Bondsbestuur was de heer A. W. Sabel aanwezig, die enkele op de e.v. te houden Bondsvergadering agendapunten kwam toelichten. Het belangrijkste hiervan was wel het voorstel om per lid per jaar 10 cent te heffen voor het Ned. Olympisch Comité. Op enthousiaste wijze lichtte dhr. Sabel dit punt toe. Terwijl Londen per deelnemer f 500 kostte, zal de uitzending naar Helsinki deze zomer 3 maal zo duur ziin. Bovendien moet 't NOC de zgn. Technische Raad fi nancieren. Deze Raad zal de technische uitvoering verzorgen van de aanleg en het onderhoud van sportterreinen en zwemin richtingen en staat direct onder de Landelijke Contactcommissie, waarin naast 7 Ministeries de DÜW en het Nationale Plan zit ting hebben. Óm dit alles mogelijk te ma ken wordt van iedere sportbe oefenaar 10 cent per jaar, of 2 NOC-zegeltjes gevraagd. Spr. wekte de aanwezigen op om zo veel mogeliik van deze sluitzegels te plakken. Met algemene stemmen werd besloten dit Bondsvoorstel te steunen. Sieraden gevonden ALKMAAR. In de Hout ziin gouden sieraden gevonden, nl. 'n haarbroche en drie gouden rin gen. Inlichtingen worden ver schaft op het bureau van politie. 11 stevige ronde kampioenen welke stuk voor stuk hun plaats waard zijn en waar voor ook U in het nieuwe seizoen vol bewondering zult blijven Het zijn de elf rol van dat fantastisch mooie G-B BE HANG welke U ongeveer voor 1 kamer nodig heeft. - Bekijk de prachtige collectie 1952.elke goede behanger heeft deze in huis. FEUILLETON 51. U laat me schrikken, iuf- frouw Duero. Dat geloof ik ook, lachte zij. U was aan het praten met uzelf en hebt me niet horen aankomen. Maar het was geen verrassing voor me, u hier te vinden. Ik wist dat mijnheer Taibarez „Casas Ribez" voor de zomer had gehuurd, we hoor den, dat hii eer» gast had. ook een heer, die schilderde want hier buiten trachten we zo al wetend te ziin als de omstandig heden dat maar toelaten en een beschrijving van uw persoon werd me gegeven door een bos wachter, die niet al te veel res pect voor u heeft, omdat u bomer» schildert. inplaats van mannen en vrouwen Waarom schildert iemand bomen, juf frouw Stella? vroeg hii me ter wijl er mannen en vrouwen ziin en kinderen, die er naar snak ken uitgeschilderd te worden, terwiil men elke dag van ziin leven een wandeling kan maken om het hos te bekijken? Ik heb hem verzekerd, dat ik het niet wist, lachte Stella en ik ben hierheen gegaan om u te zoeken. Daar ben ik erg blii om, juffrouw Duero. Omdat ik de moeilijkheid kan oplossen van de figuur op de rustieke brug? vroeg ze glim lachend. maar met iets in haar stem. dat hem bewoog ernstig te antwoorden. Dat niet precies, juffrouw Duero. zoals u wel zult weten, denk ik. Toen hii sprak, ontmoetten hun ogen elkaar en iets in de directheid van zijn blik bracht haar het bloed naar haar wan gen. Ze wist het. maar weet bet. niet aan zichzelf en niet aan hem. Doet er ook niet toe, riep ze vrolijk, maar als ik zou aan bieden boete te doen op de brug. zou u daar dan geen bezwaar tegen hebben? Het zou me integendeel veel genoegen doen. antwoord de hii snel. Ze begaf zich naar de gesple ten boom die de stroom kruiste en liet een hand op de ge- improviseerde leuning rusten. Hoe wilt u me hebben? Wenend bij de beek of peinzend of of hoe? Hii glimlachte om haar luch tige woorden. Ik zal u nóch peinzend nóch wenend schilderen. Ik zal proberen u te schilderen met. een blos oP uw gelaat en met droomlicht in uw ogen! Oh, spotte ze. extatisch en zielvol en p r entbrïefk a ar tacht ig Helemaal niet, antwoordde hij met een lach. U bent niet precies een prentbriefkaarttype. anders zou ik tot rijkdom en roem kunnen komen via kruide nierswinkels of aanplakbiljetten. Maar nu vermaande hii haar konden we wel beginnen, als u opgewekt wilt kijken. Dat is. dunkt me, de juiste uitdrukking. Ze ging in dg houding staan, die hij wees en hii schetste haar vlug. Een paar minuter» lang sloeg het meisje hem gade. toen kwam, zonder dat ze het zich bewust was. het droomlicht in haar ogen. Hii had haar lief, daar was ze zeker van. en ze was nog verloofd met ziin neef. Maar wat zou er gebeuren als ze die verloving verbrak, zoals ze immers toch al van plan was? Haar wangen bloosden toen ze zich de vraag stelde, een vraag, die ze weer verdreef zonder te pogen haar te bantwoorden. Haar ogen ontmoetten de ziine en hii glimlachte Moe? vroeg hii. Ik begin een beetje mede- Uiden te krijgen met modellen, erkende ze met een lach. Dan zullen we een paar minuten rusten en wat praten als u wilt. Dat zal welkom zijn, zei ze, terwijl ze haar plaats op de brug verliet. Neem het stoeltje, opperde hii, het haar aanbiedend Dank u. Het zit niet ge makkelijk genoeg. Maar ik wil graag he<t kleedje hebben, als ik mag. Hii spreidde het voor haar uit op de oever, terwijl zij het sChil- derii bestudeerde en toen. ter wijl ze ging zitten stelde ze een vraag. Vertelt u me eens, zei ze. hoe hebt u „onschuldig" geschil derd. terwijl u mii niet als mo del had? Dat heb ik me dlkwii'ls afgevraagd. Oh, dat is heel eenvoudig, verklaarde hii. Ik herinner me, dat u bijna even groot was. als ikzelf, en ik vond een model van ongeveer uw lengte en een an der met haar, dat niet zoveel verschilde van het uwe. Dus het portret is niet hele maal van mij maar ook .van twee andere mensen? informeer de ze lachend. U benit het u alleen, ant woordde hii snel. Ik dacht alleen aan u, terwijl ik schilderde, en uw gelaat was altijd voor mij. Toen ik aan het gezicht werkte, zag ik u bijna even levend', als of u erzelf was geweest. Het is eigenaardig, hoe men de herinne ring aan sommige gezichten met zich mee draagt, maar andere biina even spoedig vergeet, als men ze heeft gezien. Maar na tuurlijk waren er speciale rede nen, waarom ik mii het uwe moest herinneren. Ja, hernam ze rustig. Ein op lie Nou dacht ik elke dag aan u. Ik vroeg me af wat u aan 't doen was. en of u ooit aan mij dacht. En natuurlijk had ik de potloodschets van u. Deze schets, die u me hebt laten zien? vroeg ze. Die u ge maakt hebt voor de gouverneur? Ja. Stella glimlachte. U hebt me veel te mooi ge maakt, zei ze met een blosje op haar wangen. Ik was eng verwon derd, toen ik bet portret zag. Ik zou eerder gedacht hebben, dat u me had geschetst met een har de. onverschillige uitdrukking: zelfzuchtige vrouw, die alles aanneemt en zich niet bekom mert om de gever. f Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5