Luchtvaartdeskundiqen zochten oorzaak vliegramp vergeefs Tito tot de Gosperi: „Wat wilt U zijn - vriend of vijand?" Duplicaat van bevolkingsregister goot naar het buitenland euws! Geheimzinnig zwijgen is mysterie gebleven Waar is „Mario Mirelli"? r C A! 95 Gevangenisopstand in de V.S. V* DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD\ Waarom zweeg de Koningin Juliana Goed advies maar Stewardess Gautier naar ons land mevr. Horn wil weer bij K.L.M. in dienst Meisje vermoord Hilvarenbeek te Slachtoffers van de vliegramp begraven 2 bommenwerpers neergestort Duimstokkenfabriek ontslaat personeel Kolenlosser verdronk Felle redeóók tegen de Westelijke mogendheden Voorzorgsmaatregel thans bij regering in voorbereiding Traangasbommen tegen verwarmmgspijpen Burgemeester van Roden geschorst In heel Europa wordt gezocht naar dader van bomaanslag Fraps schip liep bij Ameland op een mijn K TUIN EEN LUST- >F voor slechts f 2.75. i zenden U 30 gladio- 50 Oxalis, 50 Ranon- s, 25 Anemoontjes, 25 ntbretia's. 10 sni.i- lemplanten, 5 mooie lies en 5 Elite Dahlia's or de spotprijs van chts f2.75. Bovendien ivangt elke besteller bijzondere reclame witte Margrieten ge el gratis. Niet tevre- n, geld terug. WALRAVEN Jr., kwe- rij, Brouwerlaan, te llègom. Postgiroreke- ig 311306. k zeg maar zó, ga naar I Kwaliteit Overwint Het msymodelletje In B<geVoa4e( aangeknipt# we hng^eintuur met jeugdigi>model, wijd# zwart/wit, bruin/wit rlkaanse jongedames- „snoezigs*' voor slecbt» creatie van Dior! model In linnen 1$ op de beroemde iter van Dior. loze, nauw om de heupen mper contrasteert fel de donkere rok. HET EE/T Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 Dinsdag 1 April 1952 46e Jaargang No. 12439 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 HET POLITIEK ADVIES in de samengevoegde Kringen Haar lem, Den Helder en Utrecht, is in net algemeen gesproken, een goed advies, doch er is een „maar" bij. Eerst over het goede. Dat het aftredende Kamerlid Hooij op deze lijst nummer I slaat ver'staan wij en juichen wij toe. Hij is een Haarlemse can- didaat, met bekendheid in heel net land. Hij staat in het bijzon der op de bres voor de midden- stands belangen, maar beperkt ziin kbk en inzicht daartoe niet en behandelt déze niet met een zijdigheid. Over nummer twee, de aangewezen zetel van dr. Kor- tenhorst, behoeven wij niet veel meer te zeggen. Hij is in de Kring Den Helder bekend, stond er andere keren ook op de lijst en dat de Tweede Kamervoorzit ter op onze lijst staat, beschou wen wij als een eer. In pater Stokman begroeten wij de huidige vice-voorzitter van de fractie, specialist op het ge- oied van Middelbaar en Hoger Onderwijs, Opvoeding en Cul tuur, en, zoals wij gisteren al deden uitkomen, belangrijk man in de kringen der internationale arbeidsregelingen, waar hij, dit mogen wij nog wel eens in her innering brengen, een invloed rijke traditie van mgr. Nolens z.g. voortzet. Op de vierde piaats prijkt de naam van ir. Penders uit Utrecht. Hij is in de kringen van de internationale landbouw ontwikkeling een zeer op de voorgrondtredende figuur en zijn plaats in de Tweede Kamer heelt voorhl betekenis, omdat op het ogenblik in de politiek het vraag stuk van de Europese landbouw- integratie aan de orde is en zeer actueel. Tot zover gaat, met een zeker voorbehoud, waarop wij straks terugkomen, alles goed. Het doet ons leed, dat wij, althans in de eerste vijf namen op deze lijst, de naam van het verdienstelijke Tweede Kamerlid Jac. Groen missen. Om tal van redenen, die wij niet eens alle behoeven te noemen, betreuren wij dat. Het zou naar onze smaak ook billijk geweest zijn, althans ten minste de vijfde plaats, die nu door mej. Nolte wordt bezet, voor de heer Groen te reserveren. Waarom? De heer Groen is, zeiden wij al, een verdienstelijk aftredend lid. Hii heeft tal van jaren voor de Katholieke belan gen onverzettelijk op de bres ge staan, in en buiten het parlement. Hij is, al sinds meer dan twin tig jaar, in de Tweede Kamer de man van de tuinbouw en-de tuin bouw is een zeer belangrijke tak van ons volksbestaan. Ook al zijn wij het, in 't algemeen, en met het straks te vermelden voorbehoud, eens met de volgorde, zoals deze thans is geadviseerd in de boven ste rijen, wü menen, dat aan de figuur van Groen meer redelijke kans op terugkeer had moeten worden gegeven, dan thans ge schiedt. Zeker, als de uitbreiding van de Tweede Kamer doorgaat, komt de heer Groen, na een korte onderbreking, weer terug. Maar die uitbreiding is nog niet zeker. En de vijfde plaats „staat" niet alleen dit verdienstelijke af tredende lid beter, maar er is nog iets anders. Er bestaat, zij het geen grote, dan toch een kans, dat de Kringcombinatie van Den Helder enz. een zetel winst zou maken. Becijferingen hebben dat uitgewezen, al zou die winst dan gaan ten koste van een zetel wel ke thans in de Gelderse Kringen is verkregen. Bovendien is de eerste reserve-plaats altijd een bevoorrechte. Er kan altijd een vacature ontstaan, die dan van zelfsprekend door de eerste reserve bezet wordt. Als de Ka meruitbreiding doorgaat, maakt de vijfde of zevende plaats in zo verre geen verschil meer, maar de houding, tegenover dit aftre dende lid aan te nemen, heeft dan toch haar waarde. Wij menen bovendien, dat de vijfde plaats voor de heer Groen de kans op sterke actie van een kiescomité zeer zou hebben verminderd. Nu vrezen wij, dat die actie niet zal uitblijven, wij kunnen, terwille van de goede gang van zaken, slechts hopen, dat de betrokke nen, die iets willen ondernemen, dit eerlijk binnen het kader van het reglement zullen doen. En nu willen wij dan nog op merken, waarom wij menen, dat nu toch blijkbaar wordt uit gegaan van de kans op de acht en veertig zetels, dus op zeven zetels in onze lijstencombinatie, ook aan de heer Groen en aan mej. Nolte, met een gerust hart een plaats in de eerste rijen had kunnen worden gegeven. Wij zijn het er wel mee eens, dat de Kamerfractie op verschillende terreinen van het internationaal overleg versterking met nieuwe krachten behoeft, ook op inter nationaal agrarisch terrein. Maar, wij kunnen niet inzien, dat, in dien redelijkerwijs op uitbreiding van de Kamer kan worden /i- rekend, die versterking niet zou kunnen wachten, „geen dag en geen nacht". En tenslotte blijven wij van mening, gelijk wij al eerder hebben gezegd, dat men bil het samenstellen van de ad viezen in de verschillende in stanties, niet voldoende rekening heeft gehouden met het element van vertrouwen, dat in de keuze van de volksvertegenwoordigers aanwezig moet zijn. Het is be paald onjuist, ten aanzien van de werkzaamheden van het parle ment, alles alleen te verwach ten van deskundigen. De kiezer moet in zijn parlementsleden ook pin vertrouwensman (of-vrouw) kunnen zien. En dat wordt niet bevorderd door de keuze van een overdaad van deskundigen, wier bekendheid valt buiten de hori zont van de gemiddelde man en met .wie contact dus zeer moei- hlk is. Dat contact is belangrijk ende gemiddelde man maakt oog altijd de kern van onze Par» til uit! FRANKFURT, 31 Maart- (A.P.). Luchtvaartdeskundigen hebben getracht een verklaring te vinden voor een geheimzinnig zwijgen van vijf minuten, dat vooraf ging aan het neerstorten van de „Koningin Juliana" van de K.L.M. op 22 Maart, bij welke ramp 45 personen de dood hebben gevonden. Op een persconferentie deelde de onderdirecteur van de afdeling Ope rations van de K.L.M., de heer A. D. Snitselaar, heden mede, dat het onderzoek naar de oorzaken van de ramp nog aan de gang is en dat de uitkomsten waarschijnlijk niet voor het volgend jaar zullen worden gepubliceerd. Frankfurt, herinnert zij zich nog niets van het ongeval. Mevrouw Horn, wier echtgenoot bij de ramp om het leven is ge komen, gaat steeds vooruit. Zij is voornemens haar oude beroep van grondstewardess van de K.L.M. weer op te vatten zodra zij vol ledig zal zijn hersteld. Wat de deskundigen het meest bezig houdt is, dat de radio van het vliegtuig vlak voor dit neer stortte en verbrandde, gedurende vijf minuten heeft gezwegen. De heer Snitselaar zeide dat van het vliegtuig, dat op weg was naar het Rhein-Main-vlieg- veld, voor het laatst iets werd ge hoord om elf minuten over half elf, Ned. tijd. „Wij zijn er van overtuigd, dat vlak voor het neerstorten iets on gewoons aan boord van het vlieg tuig is gebeurd. Uit de instrumen ten blijkt, dat het weerbericht was ontvangen. De hoogtemeter was niet defect, maar het toestel vloog met een snelheid van tus sen 224 en 240 km per uur het bos in. De normale landingssnel heid ligt tussen 176 en 192 km." Het landingsgestel was uitge stoken en de vleugelkleppen, die als luchtremmen worden gebruikt waren half neer. Een afwijking van tiep graden naar lmks van de normale lan dingsrichting werd niet als bij zonder ongewoon beschouwd daar die gemakkelijk had kunnen wor den gecorrigeerd indien het vier motorige toestel hoogte had ge houden. „Wij weten niet hoe wij moeten verklaren wat is gebeurd", zeide de Nederlandse deskundige. „Ons onderzoek heeft geen aanwijzing opgeleverd van een fout aan de zijde van het grondpersoneel van het vliegveld en de piloot was een oudgediende, die 7000 vlieg uren achter zich had. Maar wij kunnen er niet achter komen wat de oorzaak is geweest van het zwijgen van het vliegtuig gedu rende vijf minuten". .Autoriteiten van de Amerikaanse luchtmacht en de burgerlucht vaart verlenen assistentie bij het Zij zullen eigen rap- W; HILVARENBEEK Maan dagmorgen omstreeks tien uur werd onder de gemeente Hilva renbeek langs het Wilhelmina- kanaal de achttienjarige dienst bode E. van B. ernstig mishan deld levenloos aangetroffen. Het slachtoffer was dienstbode te Tilburg en begaf zich gister morgen, zoals gewoonlijk, om streeks half acht per rijwiel naar haar werk. Daar zij niét op de plaats van bestemming arriveer de, werd bij de ouders om in lichtingen gevraagd. Een broer van het slachtoffer, die op na der onderzoek uitging, vond het stoffelijk overschot van zijn zus ter achter de langs het Wilhel- minakanaal lopende dijk. De politie en het parket werden terstond gewaarschuwd. Omtrent de beweegredenen van deze moord is niets bekend terwijl men omtrent de dader nog vol komen in het duister tast. onderzoek. Borten naar Washington zenden, ie deskundigen van de K.L.M. zulen het hunne naar den Haag sturen. De heer Snitselaar zeide dat de mogelijkheid bestaat, dat vlak voor het neerstorten in het toe stel of in een van de motoren brand is uitgebroken „maar tot dusverre hebben wij niet kunnen vaststellen of dit inderdaad het geval is geweest". Er zullen maatregelen worden getroffen om mejuffrouw Anna Gautier, de stewardess van het verongelukte vliegtuig, een der beide overlevenden, naar Neder land terug te brengen. Zij is her stellende van zware verwondin gen maar de autoriteiten van de K.L.M. verklaarden te hopen, dat zij in het laatst van deze week Ned^riönd ',->l kunn»r> wor den vervoerd. Zij hebben een kort gesprek met haar gehad, maar evenals de andere over levende, mevr. Ruth Horn uit Onder grote belangstelling is gisteren te Rekken, (gemeente Eibergen), Hilversum en Rotter dam, het stoffelijk overschot resp. van de héren H. A. Ben- nink kapitein ter zee b. d. ir. N. J. C. Smit en J. H.Feuth ter aar de besteld. Vandaag worden ne gen leden van de bemanning en de omgekomen passagiers R. J. de Vries en A. de Koning begra ven. Bij de begrafenis van de leden der bemanning zal de KLM o.a. telkens door een complete vliegtuivbemanning worden ver tegenwoordigd. Dr. A. Plesman zal de begrafenis bijwonen van gezagvoerder L. E. J. Poutsma, te Krommenie. Maandag is bii de landing op de luchtbasis Offutt bij Omaha. (Nebraska) een B-25 bommen werper verongelukt, waarbij bri gade-generaal Auton, van het commando der strategische luchtmacht met een van zijn as sistenten om het leven kwam. Drie inzittenden werden gewond 50 km ten Westen van Tokio stortte Maandagavond kort na de start naar Korea een Ameri kaans superfort neer en vloog in brand. Twee- Ieder, van do be manning konden zich per para chute redden: men vreest, dat negen anderen om het leven zijn gekomen. PMfPPf Een dag voordat president Truman zijn onverwachte aan kondiging deed, dat hij niet opnieuw de candidatuur voor het presidentschap der Verenigde Staten zou aannemen, keerde hij terug van een vacantie van drie weken in Key West in Florida en nam voor de laatste maal zijn intrek in het Witte Huis. DOCH GEEN GEBREK AAN ORDERS DRACHTEN Doordat Canada en Australië de invoer van duim stokken hebben stopgezet, is door de directie van de Duimstokkenfa briek Schuil alhier, aan 42 van de 126 arbeiders ontslag aangezegd. Men heeft echter voldoende or ders voor meer dan een jaar en daarom hoopt men te bereiken, dat de uitvoerbeperkingen ongedaan zullen worden gemaakt. Inmiddels is een deel van de ontslagen arbei ders overgenomen door de Balata- fabriek alhier. IN VISSERSHAVEN In de nacht van Zaterdag op Zondag is in de IJmuidense vis sershaven de 58-jarige kolenlos ser G. Oudmaat uit IJmuiden tij dens het noodweer bij het aan boord gaan, van een kolenlichter, de V.S. 32, uitgegleden en met zijn fiets over boord geslagen. Dé politie, die Zondagmiddag pas verwittigd werd, heeft na drie uur dreggen het ontzielde lichaam opgehaald. BELGRADO, 31 Maart (A.P.) Premier Tito heeft vandaag zonder omwegen de Westelijke mogendheden gewaarschuwd, dat zij „de sympathie van onze volken" zullen verliezen door de Ita liaanse territoriale aanspraken op het vrije gebied van Triest te steunen. Vólgens de radiouitzending legde Tito er de nadruk op, dat Joegoslavië „dat in de laatste oorlog pedrenkt werd door bloed van inwoners, die door de Ita liaanse fascisten wreed vermoord werden, niet op één lijn met Ita lië gesteld kan worden". 'sGRAVENHAGE Tot de belangrijkste onderdelen van de gemeentelijke administratie moe ten ongetwijfeld de bevolkings boekhouding en de burgerlijke stand worden gerekend. Op de bevolkingsadministratie, aldus de minister van Binnenlandse Za ken aan de gemeentebesturen, steunen tal van andere onderde len der ambtelijke administratie. Het ligt dan ook voor de hand, dat de regering zich heeft bera den omtrent de wenselijkheid maatregelen te treffen welke, zo opnieuw de ramp van een oorlog ons volk zou treffen, de gemeen tebesturen in staat zullen stellen na het beëindigen van de strijd de vernietigde bevolkingsregis ters en de registers van de bur gerlijke stand op een betrouw bare wijze te reconstrueren. De regering heeft na ernstige over weging besloten al datgene te verrichten wat kan bijdragen tot de verwezenlijking van de be doelde reconstructie. De zorgwekkende toestand, waarin de overheidsfinanciën verkeren, hebben echter een in alle opzichten bevredigende op lossing onmogelijk gemaakt. 850 takken witte seringen vormen een deel van de bloemen, die gisteren per K.L.M. vanuit Aalsmeer naar de Verenigde Staten zijn gezonden i.v.m. het bezoek van H.M. de Koningin. Om na een eventuele oorlog over een zo groot mogelijk aan tal betrouwbare gegevens te be schikken zal bevorderd worden, dat binnenkort op een plaats in bet buitenland, waar de kans op vernieling gering is, een centraal register zal worden ingericht en bijgehouden. Bedoeld register zal een duplicaat van elk archief blad, dat in ons land deel uit maakt en deel zal uitmaken van een archiefregister, moeten be vatten. Na het beëindigen van even tuele krijgshandelingen zullen de duplicaat-archiefbladen ter be schikking van die gemeentebe sturen worden gesteld, welke door het verloren gaan van de bevolkingsadministratie aan deze gegevens behoefte hebben. Het ligt in de bedoeling, dat de medewerking van de Staten Generaal zal worden gevraagd om de kosten van de model du plicaat archiefbladen, welke voor het copieren van het bestaande archiefregister zullen worden ge bezigd, ten laste van het Rijk te brengen. Bovendien zullen, in dien voor het vervaardigen dei- bladen werkloze hoofdarbeiders te werk worden gesteld, even eens de lonen dezer arbeids krachten voor de volle 100 proc. door het Rijk moeten worden veirgoed. TRENTON, (New Jersey) Maandagmorgen is de brandweer van Trenton begonnen met het pompen van water door de ge broken ruiten van een vleugel van de plaatselijke gevangenis, waar een groep van 25 gevange nen zich heeft ingesloten. De moeilijkheden begonnen in de nacht van Zaterdag op Zon dag toen uit protest tegen slecht voedsel en slechte geneeskundige behandeling, een aantal moeilij ke gevangenen in de vleugel in opstand kwam. De directeur van de gevangenis heeft meegedeeld, dat 14 gevangenen ongeveer 10 anderen tegen hun wil vasthou den. Een woordvoerder van de gevangenis heeft verklaard, „wij zullen ze of er uit spoelen, of er uit vriezen". De opstandelingen hebben de ruiten gebroken en zich gewapend met losgerukte pijpen van de verwarming. Se dert Zaterdagnacht hebben zij geen voedsel meer gehad en de COASTERS „GLOBE" EN „BORNEO" IN VEILIGHEID De Nederlandse coaster „Glo be", 367 ton, die voor de zuid kust van Wales in nood verkeer de, wordt thans door de Britse sleepboot „Dexterous" naar Fal mouth gesleept. De 342 ton metende Nederland se coaster „Borneo", die 22 Maart voor de kust van Cumberland aan de grond liep, is gisteren Whitehaven binnengebracht. verwarming is sedert Zondag buiten werking. Maandagmorgen hebben bewa kersdoor de ramen traangasbom men naar binnen gegooid, doch aangezien de gevangenisvleugel goed geventileerd is, had dit geen l'6SUlt3dt Zondag heeft de directeur van de gevangenis ongeveer de helft van de viiftig opstandigen over gehaald een voor een naar bui ten te komen. De rest weigert tot op heden zich over te geven. ASSEN. De overtredingen van de Wederopbouwwet bij fa- brieksbouw, welke de laatste tijd in de gemeente Roden zijn be gaan, hebben opnieuw tot moei lijkheden geleid. Gedeputeerde Staten van Drente hebben hierin aanleiding gevonden om de heer H. Helwerda, burgemeester van de gemeente Roden, te gelasten zijn werkzaamheden als zodanig to staken De heer P. D. Edel, burgemees ter van Peize, is tijdelijk belast met de waarneming van het bur gemeestersambt van Roden. (Artikel 66 van de Gemeente wet geeft Gedeputeerde Staten de bevoegdheid de burgemeester voor één maand te schorsen. Na deze tijd kan de Kroon deze schorsing overnemen en betrok kene opnieuw voor drie maanden schorsen). Hij zei, dat in sommige Itali aanse kringen geprobeerd wordt het lidmaatschap van de NATO uit te binden voor de Italiaanse imperialistische doeleinden. „Het Atlantische verdrag heeft Italië in staat gesteld de eerste stap te nemen in zijn nieuwe in vasieplan tegen Joegoslavië. Uit dezen hoofde krijgt de kwestie Triëst een ernstiger karakter, niet door de schuld van Joego slavië, maar door de schuld van de driemogendheden verklaring en door de fout van de Itali aanse leiders". Maarschalk Tito beschuldigde Italië voordeel te trekken uit 't feit, dat „Joegoslavië op 't ogen blik onder druk van de Sowjet- Unie en de Kominformlanden staat". Hij was van mening dat het „beschamend" was, dat de Westelijke mogendheden hiermee geen rekening hielden. Hij vroeg de Italiaanse pre mier de Gasperi antwoord op de vraag: ,Wilt u, dat wij vrienden of vijanden zijn?" Hij liet weten dat Joegoslavië zich nooit zal neerleggen bij een opgelegde re geling van de kwestie Triëst ten gunste van Italië. Gelijktijdig eiste hii 'n gemeen schappelijk bestuur door Joego slavië eh Italië over Triëst en „bescherming" van de Joegosla vische minderheid in Italië. Rome: „Geen commentaar" Een woordvoerder heeft van daag vezegd dat het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Za ken met commentaar zou wach ten, totdat de tekst van de rede van Tito ontvangen is. Premier de Gasperi zal vandaag het Ita liaanse kabinet inlichten over de van de week in Londen tussen vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, Amerika en Italië te houden besprekingen over het vrije gebied van Triëst, dat door Engelse en Amerikaanse troepen bezet wordt gehouden. In de aankondiging van j.l. Donderdag van de besprekingen, werd gezegd, dat besproken zou worden Italië een rol te laten spelen in het bestuur van de En- gels-Amerikaanse zone. Van de zijde van het Westduitse ministerie van binnenlandse za ken is verklaard, dat men riet over inlichtingen beschikt, op grond waarvan zou kunnen wor den verondresteld dat een Jood se Organisatie betrokken is bij de aanslag op dr. Adenauer. Karl Marx, redacteur van het Algemene Joodse Weekblad in Duitsland, heeft het bericht een „anti-semietische camouflage manoeuvre" genoemd. Hij zei dat onlangs een anti-semietische orga nisatie, geleid door de Zweed Sinar Aberg, West-Duitsland, West-Berlijn, Zwitserland en an dere landen had overstroomd met anti-joodse propaganda, waarin gesproken werd van een „organi satie van Joodse partisanen". Het 4670 ton metende Franse stoomschip „Picardie", op weg van Hamburg naar Amsterdam is Maandagmorgen om vier uur op een mijn gelopen bij boei E.T. 14 ten Westen van Ameland. Het schip kreeg motorstoring en vroeg om assistentie. De Duitse sleep boot „Seefalke" van Borkum heeft later op de dag de Fransman op sleeptouw genomen. De eveneens onmiddellijk uitgevaren sleepboot „Holland" van Doeksen op Ter schelling behoefde geen assistentie meer te verlenen. De „Picardië" had stukgoed en cacao aan boord. Er zijn geen gewonden. PASGEBOREN KINDJE WERD VERDRONKEN ROTTERDAM In de Nieuwe haven zag een voorbijganger op een plaats, die bij laag water droog valt, een pakje liggen Direct waarschuwde hij de politie, omdat hij kinderbeen tjes uit het pakje zag steken. De politie kwam tot de vreselijke ontdekking dat het pakie het stoffelijk overschot van een pas geboren meisje bevatte. Het pakje kan er hoogstens een paar dagen hebben gelegen. Het stof felijk overschot is naar de rivier politie overgebracht. MUNCHEN De nasporingen in verband met de mislukte bomaanslag op bondskanselier Adenauer zijn op twee punten gevorderd. In de eerste plaats heeft men twee personen uit München gevonden, die zeggen gezien te hebben, hoe een man het dodelijke pakket overhan digde aan de twee jongens, die het later op het politiebureau af leverden. Het is nog niet zeker, of deze man dezelfde is als de verdachte, die in geheel Europa wordt gezocht. Deze man huurde op de dag van de aanslag onder de naam Mario Mirelli een kamer in een hotel nabij het station van Mün chen. Hij kon geen paspoort to nen, doch zeide dit te zullen ha len op het Italiaanse consulaat. Hij verliet het hotel met een in krantenpapier gewikkeld pakket. Vijf minuten later overhandigde iemand van hetzelfde signalement een dergelijk pakket aan de twee jongens. Voorts is een onderzoek inge steld naar de herkomst van het boek, waarin de helse machine was verborgen, een deel van een encyclopedie. Hierbij heeft men o.m. ontdekt dat in het begin van de maand te Murnau 50 kilometer van München, een dergelijk werk is gestolen. Efm woordvoerder van de brandweer van München heeft meegedeeld dat het bewuste pak ket niet, zoals gebruikelijk is, met x-stralen was behandeld, voordat de springstofdeskundige van de politie het opende. Men neemt aan. dat de expert het zo snel mogelijk onschadelijk wilde maken. De Franse bladen hebben gis teren een copie van een getypte brief ontvangen, waarin ver klaard wordt, dat de „Joodse partisanenorganisatie' verant woordelijk is voor de aanslag op kanselier Adenauer. De brief is gedateerd in Zürich en gepost in Geneve en zegt letterlijk: „onze kameraden hebben 27 Maart hun eerste actie op Duits grondge bied uitgevoerd".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1