Grote pionnen voor de Braderie De Paastentoonstelling Morgen: Paastentoonstelling Mar Driedaags winkel feest De twee en vijftigste opent haar poorten Vr Tractoren-stemt Judo-festival te Alkmaar Coëp. Boeren leenbank Groet AGENDA Vijf rode bataljons ingesloten Zware ontploffing Marktberichten Trefpunt waar elkeen elkeen ontmoet Begrafenis ir. Smit in Hilversum PAGINA 2 DINSDAG I APRIL 1952 ALKMAAR De ruim 250 deelnemers aan de op 1, 2 en 3 Juli ie houden Braderie kwamen op uitnodiging van het Braderie- Comité in het Wapen van Heemskerk bijeen, om nadere bijzon derheden te vernemen omtrent de plannen en attracties voor dit driedaags winkelfestijn. Nadat een goede band enkele vrolijke stukjes muziek had laten horen, sprak de voorzitter van het comité, de heer C. W. Keysper, een woord van welkom; hij deel de mede, dat de deelname voor Koorstraat en Ritsevoort nog niet voldoende is, om deze beide winkelstraten aan de Braderie te laten deelnemen; daarvoor zal een deelname van minstens 60 standhouders nodig zijn en zover is het nog niet. men. De deskundigen uit Aals meer verzekerden, dat de bloe men er tegen bestand zijn, dat het corso tweemaal zal rond gaan. Het gehele corso zal gemoto riseerd worden, met behulp van met bloemen versierde tractoren en platte wagens. De reclame wagens, die in de stoet mee trekken, zullen eveneens aesthe- tisch verantwoord zijn en de bloemen zullen er de boventoon in voeren. De Alkmaarse bloemisten, die elk jaar aan het corso in Aals meer en elders hun medewerking verlenen, hebben de nodige er varing op dit gebied opgedaan; zfj zegden hun volle medewer king toe, zodat verwacht mag worden, dat dit onderdeel van de attracties tijdens de Brade rie, dat zeker duizenden bezoe kers naar Alkmaar zal trekken, voor de volle 100 pet zal sla gen. Er zullen echter nog tal van andere attracties worden georga niseerd, waarover wij t,z.t. na dere mededelingen hopen te doen. De Aalsmeerse gasten werden aan het eind van de avond ver rast met een speciale Alkmaarse attentie in de vorm van een Ediammer kaasje. De heer Verhoeven deelde voorts mede, dat collectief ont heffing van de Winkelsluitings wet en Arbeidswet (wat betreft het verkopend personeel) is aangevraagd. Op het Braderie terrein zal het Braderie-Comité voor mechanische muziek zorgen. Het zal niet zijn toegestaan, dat individueel van een microphoon gebruik gemaakt wordt; dat zou ook voor het publiek tenslotte ongenietbaar worden. Ook mededelingen van het Bra derie-Comité zullen via deze ge luidsinstallaties worden gedaan. Spr. hoopte echter, dat ook deze straten, die een aardige en tree tot het overige Braderie- terrein vormen, erbij zullen worden betrokken. Hij deelde voorts mede dat de standhouders, die voor het per ceel van een ander komen te staan. 70 cm. van de voorgevel verwijderd moeten blijven, tenzij dit een blinde gevel is. Trottoirs mogen alleen opengebroken wor den in overleg met Gemeente werken. De heer Bulthuis deed als voor zitter van de Commissie Stand aankleding enige mededelingen; er waren van een groot aantal ingezetenen offertes binnenge komen omtrent kosten van ont werp, materiaal en aankleding van stands; vele van deze firma's waren in de zaal vertegenwoor digd met een model-stand en met monsters van het te ge bruiken materiaal. De heer Bulthuis spoorde de standhouders aan deze zo keu rig mogelijk te verzorgen; de stand immers kan beschouwd worden als het visitekaartje van de zaak. De aankleding met vlaggen e.d. zal de koopsfeer moeten verhogen; tenslotte ad viseerde spr. om alleen goede waar te koop aan te bieden. Wat de. verlichting der stands betreft, hierover is van de zijdte van de Gem. Lichtbedrijven de grootst-mogeliike medewerking toegezegd, zoals hierna de heer Putman, voorzitter van de be treffende oommissie mededeelde; wie voor ziin eigen pand staat, kan 't licht daarop aansluiten, wie voor een anders perceel staat, kan met de eigenaar overleg plegen, of anders door bemidde ling van de Lichtbedrijven zijn stroom betrekken. De heer Nijhuis, voorzitter van de fin. commissie betoogde, diat de Braderie in het plaatsje Biels in Zwitserland ontstaan is, juist in een tijd van economische moeilijkheden. Hij herinnerde aan de liquiditeitsmoeilijkheden en de teruglopende omzetsnel- heid en oordeelde juist daarom de Braderie een uitstekend mid del. om deze omzet te vergroten. Hij gaf ook het denkbeeld in overweging aan die niet-deelne- mende winkeliers, om tegelijker tijd een winkelweek te organi seren; juist, omdat er een groi.e toeloop van kapend publiek ver wacht kan worden. Het comité geeft voorts niet meer geld uit dan verantwoord is; het wordt dus geen tweede „Damstad". Attracties Tenslotte kwam die heer Guus Verhoeven enkele mededelingen doen over de attracties. Het Bloemencorso, waarover men reeds Zaterdlag het een en ander heeft kunnen lezen, be looft werkelijk grandioos te worden. Route bloemencorso De route, welke het corso zal volgen, is voorlopig alsvolgt uit gestippeld; Helderseweg (veiling gebouw), Stationsweg, Scharloo, Vrouwenlaan, Ken nemersin gel, Nieuwlandersingel, Ridderstraat, Laat, Bierkade, Achterweg. Nieu we Friesebrug, Kanaalkade, Ca nadaplein, Kerkplein. Zevenhui zen, Bergerbrug. Geestersingel, Helderseweg (veilinggebouw); bij elkaar een route van 6 km, wel ke lr/2 a 2 uur zal vorderen. Des avonds zullen twee muziek corpsen aan het corso deelne- JOL CLUBKAMPIOEN ALKMAAR. Zondagmiddag werd, wat niet zoveel voorkomt, in „Het Wapen van Heemskerk een Judofestival, georganiseerd door de Judoclub Alkmaar, ge houden, waarop naast een wed- strfjdprogramma, louter demon straties werden gegeven, met de bedoeling het publiek iets van het principe van deze aanvals- sport duidelijk te maken. Aan de hand van enkele demonstraties vertelde de heer J. Kuilman, hoe de verschillende grepen worden uitgevoerd en on welke wiize men aanvallen, dian wel verde digen kan. Attractief waren de series of ficiële teamwedstrijden tussen de clubs Alkmaar, Amsterdam. Hil versum, Utrecht en Holland, bij welke wedstrijden men zich een goed beeld kan vormen van de talrijke mogelijkheden. welke deze sport bevat. Het wa ren harde, taaie, soms verbeten worstelgevechten, waarbij ver schillende sterke staaltjes van kracht en behendigheid te zien werden gegeven. Ook werden de demi finale en finale clubkam pioenschappen van Alkmaar ge houden, waar Jol als overwin naar uit tevoorschijn kwam en een beker in ontvangst nam en met bloemen werd gehuldigd. Zeer stijlvol waren de demon straties van de heren G. Koning en van Hellmond, die de Judo feilloos uitvoerden, zowel in aanvalstechniek als de techniek van het vallen. Bijzonder sugges tief ook was de demonstratie Dames Judo, waarbij haar leer meester, de heer Kuilman zich gewillig vloeren liet. Tenslotte kwamen er nog de gevechten van 1 tegen vier. tegen vijf, de heer Kuilman zelf tegen 10 te genstanders, die in een minimum van tijd tegen de vloer gingen. Correspondentie ALKMAAR. Wij ontvingen een ingezonden schrijven over de winkelsluiting. Wanneer de inzender ons zijn naam en adres opgeeft, zullen wij het plaatsen. Redactie N.H.D. De Alkmaarse schuilkerken ALKMAAR Donderdag 3 April 'a-s. worden dé leden van de Katholieke Werknemendje Mid denstand, afd. Alkmaar en Om streken, St. Stephanus, verwacht in het Jeugdhuis van d© St. Lau- rentiusparochie, Nieuwstraat 30. De Weleeew. Heer Kapelaan B. Voets zal daar een interessante inleiding houden over de Alk maarse Schuilkerken, waarvan vele stadgenoten het bestaan niet eens kennen. De lezing zal worden gevolgd door een excursie langs de besproken kerken. Alle leden worden verwacht. GAMY-SHOW BIJ DE FA. SPRUYT ALKMAAR. Om haar clien tele een indruk te geven, welke aardige japonnen en mantels ver vaardigd kunnen worden van de nieuwe voorjaarsstoffen, welke zi.j in een uitgebreide sortering voorhanden heeft, liet de firma Spruyt dezer dagen de dames in de stoffenhal een zeer afwis^- lende collectie modellen zien, welke door een mannequin ge toond werden. Zowel Zaterdag als Maandagmiddag bestond er voor deze show van de zijde dei- dames een grote belangstelling. Via een geluidsinstallatie werd de nodige toelichting gegeven. De modellen waren namelijk ge maakt volgens de nieuwste Her- billon- en Charles Montagne- knippatronen, welke naast de nieuwe collectie stoffen, waarbij vooral het kreukvrije Gamy de aandacht vroeg, eveneens in rui me keuze voorradig zijn. Deze show zal het ongetwijfeld veel dames gemakkelijk gemaakt hebben bij de keuze van de stof fen en het model, waarvan zij iets voor de a.s. zomer willen maken. Kajotfersnieuws ALKMAAR. Kajotters, die een werkstuk willen inzenden op de tentoonstelling „De jeugd ex poseert", kunnen dit uiterlijk a.s. Donderdag inleveren bij Jan van Hooff, Dr. Schaepmankade 7. Collecte Kajottershuis ALKMAAR De Zondag in de St- Laurentius- en St. Dominicus- kerk gehouden collecte voor het Kajottershuis heeft f 992.55 opge bracht. Namens de Stichting KAJ Huis aan alle gevers hartelijk dank. Mocht iemand Zondag door omstandigheden niet in de gele genheid zijn geweest, een bijdra ge te geven, dan kan hij deze als nog doen toekomen aan de W.E. Kap. N. Tromp, Pastorie Ver- dronkenoord. L.T.J.-nieuws ALKMAAR Bij de laatste bestuursverkiezing van de L.T.J. werd het bestuur als volgt samen gesteld: Theo Blom Dzn. Voorzit ter; J. de Dood, Secr.; C. Berger Penningmeester; R. Groot en G. Bijl bestuursleden. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren; Anto- nie C. J. zv C- J. van Dijk en M. Wiose; Johnny zv E. Volkers en N. Bakkar. Overleden: H. A. de Jong 75 j. geh. met P. Noordstrand; P. D. Boot 52 j. gah. met A. Bakker; C. M. Neijenhuis 81 j. wed. van J. Eits: P. Starreveld 58 j. geh. met D. Kaaijk- De hoogdraad-attractie, waar bij sensationele lucht-acrobati- scne toeren op 10 M. boven de begane grond worden vertoond, zal op het einde van de Laat ko men. In 't Gulden Vlies zullen dagelijks vijf modeshows worden gehouden, die de belangstelling van de dames zullen trekken; de zaal van het Gulden Vlies zal door de gezamenlijke bloemisten in een lusthof herschapen wor den. Dan zal er uit alle hoeken van Noord-Holland Noord een sterrit voor tractoren wordien georgani seerd, waaraan 'n deelname van 150 tot 200 tractoren wordt ver wacht Hieraan zijn fraaie prij zen verbonden, 's Avonds zullen de tractoren aan een behendig heidswedstrijd deelnemen. Op verschillende punten van het Braderie-terrein zullen voorts andere attracties, in de vorm van muziek, variété e.d. elkander afwisselen. Het spreekt vanzelf, dat op uitgebreide schaal affiches de aandacht op de Braderie zullen vestigen. Na een pauze was er gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan vanzelfsprekend een druk gebruik gemaakt werd. Berenkeuring te Alkmaar ALKMAAR, Op het Waagplein te Alkmaar werd gisteren met medewerking van het Markt wezen de voorjaarsberenkeuring gehouden, met het volgend© re sultaat; De beer P. 2429 van C. Mayer uit Heerhugowaard, die in klasse 2+ werd geplaatst, behaalde de beste qualificaties. Verder wer den geprimeerd P. 2386 (3 van J. de Jong, Heemskerk, P. 2416 (3) van Gebr. van dier Velden Egmondermeer. P 2447 (3) en P. 2476 (3) en 48292 (3—) van Ja cob Veldt, 't Woud, Bergen. P. 2455 (2—) en P. 2546 (3) P. Bakker, Heerhugowaard. P. 2475 (3—) en P 2509 (3—). P. Rol Starrenmeer. P 2477 (3H. Rotteveel, Heiloo. P. 2493 (3+), J. Stuyt, Obdam. P. 2525 (3), Wed. A. de Groot, Stompetoren. SCHOORL. De coöperatieve Boerenleenbank te Groet verga derde in ,,De Bonte Koe" te Catrijp, onder voorzitterschap van 'de heer W. H. Kager. Het jaarverslag van de kas sier, de heer J. Louwe maakte melding van een bevredigend jaar. De omzetten zijn sterk toege nomen evenals de spaargelden en de gelden in lopende reke ning. Er zijn 408 spaarboekjes uitgegeven, terwijl het ledental 56 bedraagt. Overgegaan werd tot de oprichting van de Stich ting Spaarbank, iets wat nood zakelijk was geworden door de overheidsbepalingen inzake het toezicht op het credfetwézen. Da balans wees per 31 December 1951 in activa en passiva een bedrag aan van f 290.171,71. De winst van het boekjaar bedroeg f 655,77. Aan spaargel den is bij de bank belegd tn totaal f 272,109,50, terwijl lopen de rekeninghouders tP vorderen hebben f 6.923,65, De winst zal worden overge bracht naar de reserve, welke f 6.815,50 bedroeg exclusief deze bij te voegen winst. De rentevoet werd iets ver hoogd, wat een zeer gewoon ver schijnsel is op de huidige kapi taalsmarkt. Als bestuurslid werd herkozen de heer W. H. Kager en tot lid van de Raad van Toezicht de heer J. van Assem. Tot lid van de financiële commissie werd aangewezen de heer B. Roozen- daal. Met nadruk werd er op gewezen, dat de zitdag van de kassier is bepaald op Woensdag, ook voor spaargelden. Alleen b.j hoge uitzonderingen zal een an dere dag voor bankzaken mogen worden gebezigd. Tevens werd de medewerking ingeroepen otn in het begin van de maand Ja nuari de spaar- en andere boek jes in te leveren voor rente bijschrijving enz. Thans komt het vaak voor, dat in April sommige boekjes nog niet zijn bijgewerkt, hetgeen een vlotte boekhouding in de weg staat. Toestemming zal worden ge vraagd om bij de kerk weer een bordje voor mededelingen, te mo gen plaatsen, wat gebruikt kan worden door de diverse vereni gingen. Ditmaal zal dan de Boe renleenbank hiervoor zorgen in het vertrouwen, dat bii vernieu wing een andere vereniging deze kosten zal willen dragen. Passie-avond R.K. Vrouwenbeweging SCHOORL. Donderdag 3 April zal de R.K. Vrouwenbeweging een passieavond organiseren met toneel, zang en declamatie. Alle leden worden verwacht, terwijl nieuwe leden op deze avond gaarne zullen verwelkomd wor den. Kosteloze inenting HEER-HUGOWAARD. Te Heerhugowaard bestaat gelegen heid voor kosteloze inenting tegen pokken en diphterie op Donderdag 3 April in cafe Evens van twee uur tot half drie: in café Groenland van kwart voor drie tot kwart over drie en in café Schut van half vier tot vier uur. PASSIE-AVOND HEERHUGOW AARD-ZUID. Donderdag 3 April a.s. wordt in de grote zaal van de heer v. d. Heiligeberg alhier een' passie avond gehouden. De zeereerwaarde heer pastoor G. van Diest heeft zich hiervoor in verbinding gesteld met het ge zelschap uit Enkhuizen, welk gezelschap de laatste weken al vele mooie avonden in Noord- Holland heeft gegeven. De weleerwaarde heer Dekker, kapelaan te Enkhuizen en oud kapelaan van de Sint Dionysius- parochie houdt die avond de meditatie, welke meditatie om lijst is met mooie zang en prach tige lichtbeelden over het lüden des Heren. Gezien de grote belangstelling die dit gezelschap heeft, zal ook Heerhugowaard niet achter blij ven en velen zullen a.s. Donder dagavond aanwezig zijn. Heden: K.A.J.-HUIS: 8 uur: Slot-- avond cursus philosophie. Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Hoffmann's Vertellingen, 18 jaar. REX THEATER:, Morgen is te laat, 14 jaar. VICTORIA THEATER: On zichtbare boeien, 14 jaar. HARMONIE: Teresa,14 jaar. Woensdag Bioscopen 8 uur. PASSIESPEL „BAR-ABBAS" HEILOO. Wil hebben ons be dacht; verschillende redenen no- Dcn ons ertoe, onze recensie van het Passiesnel ..Bar-Abbas" eerst t© nubliceren na de tweede op voering. Zondag 6 April a.s. Wii wekken de Heilose bevolking op. dit snel te gaan zien. dat genoeg elementen bevat, die aanleiding kunnen ziin. tot een intensieve lijdensmeditatie. De zaal was Zondag il. nog niet helemaal vol. De toneelvereniging „Het Mas ker" verdient om z'nilver en toe wijding de lnteress» van gans de Katholieke Heilose bevolking Doch ook als louter kiiksnel. om de kleurige costumes en de im posante décors is dit snel een gang naar de Stichting wel waard. Vergadering Wit-Gele Kruis HEILOO Het Wit-Gele Kruis hield dezer dagen een ver- jadering, uitgeschreven voor de eden, maar geen der leden heeft zich laten zien. Van het bestuur was alleen de heer Borst afwe zig. De voorzitter wilde het feit, dat er geen enkel lid aanwezig was, beschouwen als een demon stratieve motie van vertrouwen in het bestuur. De wijkzuster legde in het af- Êelopen jaar 4038 bezoeken af. •okter Janssen hield 22 zittingen op liet consultatiebureau voor zuigelingen, met 485 consulten. Er werden zeven kinderen naar koloniehuizen uitgezonden. Dit leverde een tekort op van 226 waarvoor het Wit-Gele Kruis met 143 bijsprong. De uitgaven over 1951 bedroegen 11.413,83 de ontvangsten 11.330,60, zodat er een nadelig saldo is van 83,23 De heren J. J. M. Festen en Brink werden herkozen. Latente talenten HEILOO Onder auspiciën van „Tintoretto" zullen binnenkort 'n groepje jongeren, onder de artis tieke leiding van de heer Heeclc uit Castricum gaan tekenen en schilderen. Het zijn jongens en meisjes tussen 8 en 12 jaar, die elke Woensdagmiddag van 46 op de zolder van Tintoretto hun la tente talenten zullen gaan ont wikkelen, Opgaven bij de heer D. Postma, Stationsweg 62. R.K. Bouwvakarbeiders HEILOO. Dezer dagen hield de R.K. Bouwvakarbeidersbond ,Sint Joseph" te Heiloo de jaar vergadering, waarop de voorzit ter, de heer Kraakman wegens ziekte niet aanwezig kon ziin en in zijn functie werd vervangen door de heer C Bakker. De heer Collignon, voorzitter van het bondsbestuur, .besprak de werk gelegenheid irl het bouwbedrijf, om de maatregelert van de rege ring om de werkloosheid te be strijden door.- o.a. onderhouds werken weer 'te subsidiëren. Voorts besprak hij de toepas sing van de P.B.O. waaraan men in Nederland voorlopig echter nog niet aan toe is en waarvoor nog heel wat pioniersarbeid moet worden verricht. Passie-avond worden gegeven Op 1 Juli treedt voor de bouw vakarbeiders de wachtgeldrege ling en werkloosheidswet in wer king Voor het wachtgeld wordt door werkgever en werknemer ieder de helft betaald. Dit is 2.3 procent van de verschuldigde premie Ten aanzien van de werklozenwet betaalt de regering de helft (1,4 procent) en de werk gevers en werknemers beiden de andere helft, 0,7 procent. Voor de bouwvakarbeiders worden deze twee samen 3 procent van het loon. Woningbouw BERGEN Meldden wii dezer dagen dat de bouwvergunning van de 48 woningen aan de Jb. Weijandweg van het ministerie was afgekomen; thans kunnen wjj mededelen dat men reeds be gonnen is met het uitzetten van de woningen en het plaatsen van de directiekeet. Deze tekenen wij zen er dus op dat de woningnood weer spoedig voor een groot deel gelenigd zal worden. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Hanna Ro- sina dv M. Leeuwrik en M. Iken, Afke dv N. F. A. de Graan en N. Groot. Ondertrouwd: N. C. Smit 27 j. en M. A. Rapp 22 j; Th. M. Scholten 24 j. en A. M. W. Mil tenburg 29 j. Overleden: A. J.. L. M. Rot- thier, 2 jaar. Jaarvergadering V.V.V. CASTRICUM Donderdagavond zal de plaatselijke afd. VW haar jaarlijkse algemene leden-verga dering houden in Hotel de Har monie. Kindervoorstelling CASTRICUM De R.K. Gymn. Vereniging Vitesse" zal op Woensdagmiddag 16 April een speciale kindervoorstelling geven van de gym-revue „De Jeugd treedt aan". De zaal van R.oozen daal gaat om kwart voor één open. Reddingsbrigade organiseert fietstocht CASTRICUM De Castricumse Reddingsbrigade heeft het voor nemen om voor de brigades die behoren tot het district Noord Holland van de NBRD op Maan dag 14 April (2e Paasdag) een oriëntatie-fietstocht te houden door het prachtige duingebied van Castricum. Reis naar Zwitserland CASTRICUM De voorzitter van de R.K. Houtbewerkers, de heer C. Kuys is aangewezen om een reis naar Zwitserland te ma ken. Dit zal geschieden in het kader van jaarlijkse uitwisseling. JAARLIJKSE STIERENKEURING CASTRICUM Zeer groot was do belangstelling van de ziide der veehouders by de voorkeuring van stieren. Door de leden van de rundvee-fokvereniging „Duin streekZuid" werd een 15 tal beesten aangeboden. Do uitslagen van de keuring wa ren al» .volgt; Drie-jarige en oudere stieren: Adema v.t- Zuideind, eig. Wed. D. Konijn te Limmen, goedge keurd voor N.H. Twee-jarige stieren: Leegwa ters Adema 3, eig, N. Adrichem te Linxmen, goedgekeurd voor N-H.; Frans Adema 33 eig. Th. J. Dirks- horn te Limmen, goedgekeurd voor N.H.; Janke's Aaema II, eig. Th. J. Dirkshorn te Limmen goed gekeurd voor NH; Zwartje's Ade ma. eig. J. Smit Heiloo, deze werd afgewezen; Frans IJ. 106, eig. P. Bakker te Heiloo, goedge keurd voor N.H.: Adema 17 van de Boom, eig. C. Dirkshorn te Limmen, goedgekeurd voor N.H-; Hazendaals Frans VI, edg. C. M. Poel te Castricum, goedgekeurd voor klasse C-; Anne, eig. A. de Waard te Egmond a.d. Hoef, goed gekeurd voor N-H. Een-jarige stieren: Adema van Worteltjo VI, eig. W. L. Scher mer te Castricum, opgenomen in N.R-S. onder no. 33753 waardering B.C. -f Balja Lindbergh-Frans, Frans eig. St. Adelbertusabdij, Egmond Binnen, opgenomen in NRS onde no. 33754 waardering B.C. Elsje's Gilbert, eig. A. de Waard te- Egmond a.d. Hoef, goedgekeurd voor klasse G: Alex Anton eig, Duyn te Bakkum, op genomen onder no. 33755, met waardering B.C. Hillegonda's Adema 2. eig. H. Rotteveel te Heiloo goedgekeurd voorklasse G; Vlaming's Adema 2, eig. Th. de Groot te Heemskerk, deze is afgewezen. Geen ijs, dan film! CASTRICUM De talrijke le den van de Kennemer Ijsbaan te Castricum, worden van het vol gende opmerkzaam gemaakt. De lidmaatschapkaarten '51-'52 moe ten bewaard blijven, daar men hierop toegang krijgt voor een te organiseren filmavond in 't Corso Theater. De avond zal voor de leden gratis zijn. en op een na dar te bepalen datum in de maand Mei gehoudpn worden. Opbrengst collecte CASTRICUM De collecte in de St. Pancratius Parochiekerk heeft voor de St. Vincentusver- eniging een mooi bedrag f 498 op gebracht. Onderhands aanbesteed OUDORP. - De bouw van een dubbel woonhuis voor de heer P. Balvers alhier is bij onder handse aanbesteding gegund aan de laagste inschrijver, de heer J. Ory, Omval, Alkmaar. „DE TUINBOUW" BEHANDELT BESCHRIJVINGSBRIEF. SINT PANCRAS. De tuin- bouwvereniging „De Tuinbouw heeft gisteravond de beschnj- vingsbrief voor de jaarvergade ring van de Langedijker Groen ten Centrale behandeld. Het be stuur zag gaarne salarissen en onkosten voortaan gespecificeerd. Er werd critiek uitgeoefend op de keuring voor de uienexport. Men besloot een amendement in te dienen bij het voorstel van Zuid-Scharwoude waarin over plaatsing van de controleurs ge vraagd wordt. Met de C.B.B. en de L.T.B. zal overleg worden gepleegd voor gezamenlijke be spuiting van zetkool. Saigon, 31 Maart. (A.P.) Vijf bataljons van de Vietminh, in totaal ongeveer 5000 man, zijn door de Franse troepen naar de golf van Tonkin gedreven en doen op het ogenblik met de zee in de rug wanhopige pogingen om uit te breken. De Fransen hebben een vijfde van de vijandelijke troepen ver nietigd of gevangen genomen. In totaal werden 1049 man gedood en 1062 gevangenen gemaakt. De Fransen trekken met twin tigduizend man aan mobiele een heden tegen de Vietminhtroepen op en zij hopen dat het hele ge bied binnen vier of vijf dagen van communisten gezuiverd zal ziin. IN BELGISCHE FABRIEK BRUSSEL 31 Maart Heden middag heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan in de zgn. vergassingskamer van de maatschappij .Acieries et Minie- res" te Monceau-sur Sambre. Hierbij werden twee arbeiders gedood en zes zwaar gewond. Een 20-tal arbeiders liep lichte verwondingen op. De materiele schade is zeer groot. OBDAM 8500 kg uien 31.80 lange bieten A 20.2021.70; B 12.70; C 4.10—4.40; modjo 18.40; 3500 kg gele kool 1 14.20—16.20; 2 13.4013.60: 8000 kg witte kool 1 12.30; 1000 kg rode kool 2 14.60 —15.80: 1800 kg witlof 1 52—55: 2 49—52; 3 40—46. WARMENHUIZEN. 11800 kg witte kool 9,6012,50; 31.000 kg ge le kool 12.5018; afwijkend 1140 12,70; 106.000 kg rode kool 17,80— —31.80; afwijkend 14,70—21,20. LANGEDIJK. 1 April. 45000 kg rode kool 18,4032,50. 135000 kg ge le kool 14.20—20,10; 60.000 kg witte kool 10,90—14,60; 10.000 kg uien 34,80—36,10; grove 35.40—36.10; 1000 kg witlof I 59,60—57,60; II 45,50— 47,90. TEXEL. 3 Pinken 350—400; 1 koe 700—750; 12 biggen 50—75: 76 nuchtere kalveren 4584. N. SCHARWOUDE. 1800 kg uien 34,30—36.20: grove 33,10- 35 20 driel. 26; 122.000 kg rode kool 15,30 —31.80; 57000 kg gele kool 1330— 21,30; 125000 kg' witte kool 1010— 14,20 - 275 kg witlof I 56—62; I B 54; II 49—57; III 47—43; stek 35. ZWAAG, 31 Mrt. - Spinazie 56 —71; uien 830; bieten 17, prei 33; savoye kool 12,9017 90 rod© koel 24,20; boerenkool 15—18; spruitkool 43; witlof 3760; radijs 14; andijvie 5769; gare biet 2631; goudreinet- te 50; jonathan 46':3; st. rémy 48. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. VANNACHT LICHTE VORST. Wisselende bewolking met later enkele sneeuw- of hagelbuien. Vannacht weinig wind en bijna overal lichte vorst. Morgen overdag matige wind tussen West en Noord en dezelfde tem peraturen als vandaag. 2 April zon op 6.13, onder 19.15; maan op 10.17, onder 3.24. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR. 31 Mrt. 82 koeien 5001275, le kwaliteit p. kg 3—3,20, overige soorten 2,803; 380 nuchte re kalveren 3080; 2 vette schapen zonder prijsopgave; 321 varkens, zware varkens p kg 22,04; vlees varkens 1,962; lichte varkens 1,90 1,96; zeugen 1,761,80. Van slagerszijde bestond er meer animo voor de koeien dan in de voorbije weken 't geval is geweest. Het kwantum was echter even te kort om een ieder tevreden te kun nen stellen, terwijl de hoge prijzen de allerbeste dieren komen van daag zeker op f 3,20 p. kg niet bevorderlijk waren voor een vlot verloop. In de nuchtere kalveren was een vlugge handel met even lagere no teringen. Geslacht komen de zware kalveren in de benen op f2, en de voor de worst bestemde die ren op f 1,80 per kg. Op de varkensmgrkt bestond. de aanvoer overwegend uit prima slachtdieren waaruit men een rui me keus kon maken. De handel was echter stug, met aflopende prijzen. Duidelijk viel waar te nemen dat de slagers niet gaarne boven de f2,per kg wilden besteden. Daar door kwam het dan ook, dat men op vraagprijzen, die tot f 2,08 per kg opliepen, in het geheel niet in ging. Het verhandelen van varkens geschiedt hier ter stede met kor ting op het levende gewicht. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR. 31 Mrt. Witlof 40 65; rode kool 1427; savoyekool 6 5018; groene kool 38; spruitkool 71; boerenkool 1424; spinazie 62 6,5019,50; waspeen 12—43; uien 6 36; prei 1934; goudreinette 26 76; sla 1516; radijs 24; rabarber 3454; bieten 1214; winterpeen 57; st. rémy 1435. Koninklijk Paar vliegt niet de „Prinses Beatrix" 's GRAVENHAGE. Het Ko ninklijk Paar zal vandaag met de DC—6 PH TPT, de „Prinses Beatrix" de reis naar de Ver enigde Staten maken. SCHAGEN. Hoe meer de dag der tentoonstelling nadert, hoe meer het merkbaar is. dat iedereen met dit grote ge beuren meeleeft. Het weer der laatste - dagen was buitengewoon slecht: vol op winter inplaats van lente. Gelukkig, dat het nog geen Woensdag is, zo wordt er steeds gezegd. Dit is het verschijnsel, dat de tentoonstelling steeds kans van slagen geeft. Spontane medewerking van alle kanten, met het beste voor de dag te komen wat mogelijk is. is het 1° hi streven van iedere deelnemer. Vandaar, dat de aangifte weer gelijk is aan het vorig 'aar, niettegenstaande het leersen van het mond- en klauwzeer. Ook de zakenmensen blij ven niet achter en zetten alles op alles om de tentoonstelling weer te doen slagen en te ma ken. dat Schagen, hoewel klein, toch weer een grote dag zal hebben en zal tonen als centrumvlaats van Hollands Noorderkwartier een belang rijke plaats in te nemen. P. VISSER SCHAGEN. Gisteren was het winter, vandaag is 't waarlijk voorjaar, maar het is en blijft voorlopig lente en het staat als een paal boven water dat het weldra Pasen zal zijn. Traditie getrouw organiseert de landbouw uit het Noorderkwartier mèt de industriële middenstand dus Woensdag de bekende, ja befaamde Schager Paastentoonstelling. Een evenement waar jong en oud telkenjare reikhalzend naar uitzien, omdat deze Paastentoonstelling, omgebouwd tot de Westfriese Voorjaars- beurs, hèt grote trefpunt is geworden waar iedereen haast iedereen ontmoet. Inderdaad is de foktechnische zijde van de Schager Paasten toonstelling op het ogenblik van de allergrootste betekenis. Zwer men onze hoogwaardige fokbees- ten tegenwoordig niet uit naar alle windstreken en verkondigen zij niet op alle continenten de roem van de Hollandse fokker? Die heeft zich'in de 68 jaren dat de Schager tentoonstellingen zijn gehouden in niet onaanzienlijke mate uitgebreid. Daarom is het gelukkig, dat de inschrijvingen van fokkerszijde het record-aan tal van vorig jaar nagenoeg even aren. Voor elkeen, die zich op de fokkerij van runderen, schapen of varkens toelegt, zal er daarom morgen weer heel wat te leren zijn. Dikbillen en paasossen Bij het doorbladeren van de catalogus komt men weldra tot de-ontdekking, dat ook dit jaar weer het aantal slachtdieren gro ter is dan de voorgaande. Het ligt voor de hand, omdat de vlees- prijzen van de laatste tijd buiten gewoon goed zijn. Bovendien is er nu een aparte rubriek vetvee van handelaren ingelast, waar door ook de veehandel de volle kans heeft gekregen om met hun beste dieren te dingen naar de hoogste onderscheiding, het kam pioenschap. De rubriek gebruiks- vee is gedurende de laatste jaren meer teruggelopen, zodat deze door het bestuur is afgeschaft. De compensatie met slachtdieren is wel zo volledig, dat niemand er erg om zal treuren. De 100 paasbeesten zullen niet alleen strijden om de eer van de voor de slager zo waardevolle bekroningskaarten, doch ook voor de medailles, lauwertakken en bekers, die door diverse personen, zaken en instanties belangeloos beschikbaar zijn gesteld. Maar dit geldt niet alleen voor het paas- vee: ook voor de andere rubrie ken, met inbegrip van de indus triële inzendingen „ter opluiste ring", zijn deze kostbare stukken edelsmeedkunst in uitzicht ge steld. Motorengedruis De teleurstelling over het ver bod van het exposeren van auto's is inmiddels geheel gezakt, want de diverse dealers hebben bereids hun maatregelen zeer wel getrof fen. Zo ziet men b.v. reeds op de Provincialeweg kolossale olifanten staan die een balk torsen, waarop staat dat de Ford, die toch sterker is, te bezichtigen zal zijn in de garage van Blaauboer aan de Nw. Laagzijde. En Boontjes richtte op 't Noord een complete Vauxhall- en Bedford-showroom in. Weer anderen exposeren de inmiddels aan cliënten afgeleverde nieuwe wagens gewoon op de Ged. Gracht, want dat mag wél en nog andere dealers vonden weer an dere mogelijkheden. In elk geval is het zo dat iedereen, die inte resse aan de dag legt voor prach tige luxe sleeén of oersterke trucks, zijn hart volledig kan op halen. Als het een beetje wil is er meer te zien, dan hij m enkele uren kan bekijken. Maar daarnaast kan men op de Ged. Gracht ongetwijfeld vele tientallen soorten nieuwe motor rijwielen zien, vanaf de kleinste DKW en hoe die dingen ook ver der heten, tot aan de zwaarste BMW of HD. En daarnaast schaart zich dan weer het regiment bromfietsen. Sedert vorig jaar zijn weer ver schillende nieuwe merken brom fietsen op de markt verschenen, en het zou ons al bijzonder ver bazen als er ook maar één was die verstek liet gaan. Er zijn op het ogenblik zelfs brommertjes, die uitgerust zijn met telescoop voorvorken en een complete electrische installatie gelijk een volslagen motorfiets. Batavus komt verder uit met een motor achter het achterwiel. Voorwaar een bijzondere verschij ning. Bij sommigen zit het mo tortje op het voorwiel, in het voorwiel, tussen het frame, onder de trapas, boven het achterwiel, naast het achterwiel en zelfs in 't achterwiel, gelijk bij de Cycle- master. HILVERSUM Velen waren gistermiddag op de Nieuwe Al gemene Begraafplaats te Hilver sum samengestroomd om de laat ste eer te bewijzen aan wijlen kapitein ter zee b.d. Ir. N. J. C. Smit, een der slachtoffers van de vliegramp met de „Koningin Juli ana" Onder hen bevonden zich o.m. de secretaris-generaal van 't mi nisterie van Marine, J. J. v. Hou ten, d© Sohout bij Nacht van ad ministratie R. Deélder, Hoofdin tendant Zeemacht, en de Schout bij Naoht van de technische dienst J. B. Berck als vertegenwoordiger van de ministeir van Marine, de heren A. G.J. Scholte van de commerciële dienst Nederland en H. F- Albarda, chef vervoer West- groep namens de KLM, een ver tegenwoordiger van de directie der rederij Vinke ©n Co., de com mandant van 't Marineopleidings- kamp Hilversum, kapitein teT zee J. J. Hogendoorn en zeer vele andere hoge autoriteiten uit Ma- rinekring#h. De baar was gedekt meit vele bloemstukken, waaronder van de Zeemacht, de KLM en het perso neel van het vliegveld te Frank fort. Schout bii Nacht J. B. Bea-ck schetste de overledene als een harde werker, die door zijn opge wektheid en goedhartigheid affer sympathie had weten te verwer ven. De heer S- van Felde van de rederii Vinke noemde het ver scheiden van de heer Smit, die men bewonderde om zijn gTote vakkennis, ook voor de rederii 'n gevoelige slag. Ds. J. van den Blink, vlootpre- dikant, zeide dat een man van vele grote gaven was heengegaan een zeeman, die altijd God in de peiling had gehouden. Een zwa ger van de overledene dankte tenslotte voor de belangstelling. NA TWEE enkel bedr iets mindei er inmiddel en dat ook uitgewerkt geen voorber over de Kamer bleel de methode schillend De heer uit kathol gen, zocht moeilijkheden delijk worden zouden inwerl heid van die van de De heer ter van de Beweging, oorzaak eel in een wiss als wij dat reldoorlog Bij dit moest uiteraaj len 'geneesrr zijn. De heer wel stuwen zaken niet Bruyn riep tegen op or ring van bo waarvoor d eveneens dc Welke dia Het kan, na komen, moi dat er bij P B.O. bepa gerezen, heeft er twe heer Molen: woordvoerder op een derde Steinkuhler heden bij de besturen drieledig. De bedrijfsleven genwoordiging komt met het het gevolg practijk zij; organisatie andere slecht Voorts is pariteit in wat werkg betreft. Het telijk-sociale langs een ver) gezegd wordt dit punt loyaal gevoerd. Het len, aldus in geen enke leiding zou evenals het dat in geen grond zou be teit. En op de de kwestie va diging van de in Katholieke probleem tege roepen. De missie Beaufor met dit proble Soc. Economise het vooral de tegenwoordigerc zwaren maken plaats voor de De tweede heid, waarop doelde, betreft aan de bedrijf ordeningen te van lonen en den. Tot nu ganisaties v: werknemers, overleg de co contracten tot deze taak ove: bedrijfschappen daad in verschi grondige wijzij hoewel zulks bedoeling van men aan beid huiverig te zij stap te doen. Qp een sfui het Chr. Nat. de voorzitter heer Ruppert hier etappegew worden gegaan ten beginnen palingen en s voorwaarden v te regelen. He bedriifsgenoten te bliiven. Deze als bij de totsta C.A.O.'s diender den genomen e bi.i vaststelling verordeningen van vijf-zesde n tweederde, zoal P.B.O. voorschri Men voedt in de huiver voo waarop wij bove kan ons niet gei voorkomen omd om gaat verkreg te geven en and waarvan het nn in de sociale sec tegische waarde Aan werkgevers getwijfeld dergel de werkgeversoi Aardappelbei Rotterdam JPPelen 35 mm f 13.50—14.00; 11.00; furore velanders 14 landters 13.00- Zandaardappel yymts: voran 8.50; ijsselster f 10.00; noorden Voeraardiappel Prijzen per bereikend op bat vastgesteld voor consumptie-aard' £<m, schip of au

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2