telling Maakt nieuwe maatschappelijke orde nog een kans? NEDERLANDERS lieten in Amerikaanse wetgeving en cultuur veel invloed achter ïstelling Waar het Nederlandse carillon straks zal spelen EEN GEWICHTIGE VRAAG: Vragen en moeilijkheden rond de P.B.O. Een fraai oark op een heuvel in Washinaton D.C. NEW YORK begint in het teken van koninklijk bezoek te staan grafenis ir. Smit in Hilversum RSVERW ACHTING 'edeeld door het KNMI lilt, geldig van Dinsdag- Woensdagavond. LICHTE VORST. ende bewolking met later sneeuw- of hagelbuien, cht weinig wind en bijna lichte vorst. Morgen g matige wind tussen :n Noord en dezelfde tem- ren als vandaag. I zon op 6.13, onder 19.15; 10.17, onder 3.24. ALKMAAR AAK, 31 Mrt, 82 koeien le kwaliteit p. kg 33,20, ioorten 2,803; 380 nuchte- •en 3080; 2 vette schapen prijsopgave; 321 varkens, ,1'kens p kg 22,04; vlees- 1,962; lichte varkens 1,90 :ugen 1,761,80. agerszijde bestond er meer oor de koeien dan in de weken 't geval is geweest, ntum was echter even te een ieder tevreden te kun- en. terwijl de hoge prijzen erbeste dieren komen van- er op f 3,20 p. kg niet lijk waren voor een vlot nuchtere kalveren was een iandel met even lagere no- Geslacht komen de zware in de benen op f2. lor de worst bestemde die- 1,80 per kg. varkensmgrkt bestond de overwegend uit prima ren waaruit men een rui- kon maken. De handel was tug, met aflopende prijzen. viel waar te nemen dat ers niet gaarne boven de kg wilden besteden. Daar- 'am het dan ook, dat men gprijzen, die tot f 2,08 per pen, in het geheel niet in- t verhandelen van varkens t hier ter stede met kor- levende gewicht. maarse Exportveiling [AAR. 31 Mrt. Witlof 40 rde kool 1427; savoyekool groene kool 38; spruitkool ■enkooi 1424; spinazie 62 50; waspeen 1243; uien 6 ei 1934; goudreinette 26 i 1516; radijs 24; rabarber gieten 1214; winterpeen émy 1435. Paar vliegt de „Prinses Beatrix" WENHAGE. Het Ko- Paar zal vandaag met de PH TPT. de „Prinses de reis naar de Ver- Staten maken. van iedere deelnemer, daar. dat de aangifte gelijk is aan het vorig niettegenstaande het n van het mond- en zeer. de zakenmensen b lij- achter en zetten alles es om de tentoonstelling doen slagen en te ma- dat Schagen, hoewel toch weer een grote dag zbben en zal tonen als mvlaats van Hollands erkwartier een belang- plaats in te nemen. P. VISSER DINSDAG 1 APRIL 1952 PAGINA 3 lijn op het ogenblik zelfs ïertjes, die uitgerust zijn ïlescoop voorvorken en een ste electrische installatie een volslagen motorfiets, is komt verder uit met een achter het achterwiel, 'aar een bijzondere verschij- Bii sommigen zit het mo- op het voorwiel, In het iel, tussen het frame, onder ipas, boven het achterwiel, het achterwiel en zelfs in terwiel, gelijk bij de Cycle- r. -.VERSCM Velen waren middag op de Nieuwe Al- ue Begraafplaats te Hilver- om de laat- er te bewijzen aan wijlen ein ter zee b.d. Ir. N. J. C. een der slachtoffers van de ramp met de „Koningin Juli- hen bevonden zich o.m. icretaris-generaal van 't mi- ,'ie van Marine, J. J. v. Hou- de Schout bij Nacht van ad- itratie R- Deelder, Hoofdin- Zeemacht, en de Schout acht van de technische dienst Berck als vertegenwoordiger de minister van Marine, de A. G.J. Scholte van de nerciële dienst Nederland en AlbaTda, chef vervoer West- namens de KLM, een ver- ïwoordiger van de directie •ederii Vinke en Co., de com- lant van 't Marineopleidings- 0 Hilversum, kapitein ter zee Hogendoorn en zeer vele re hoge autoriteiten uit Ma- baar was gedekt meit vele nstukken, waaronder van de nacht, de KLM en het perso- van het vliegveld te Erank- Schout bii Nacht J. B. Berck tste de overledene als een e werker, die door zijn opge- theid en goedhartigheid aller had weten te verwer- De heer S- van Felde vAn de rij Vinke noemde het ver- iden van de heer Smit, die bewonderde om zijn gTote tennis, ook voor de rederli 'n >elige slag. J. van den Blink, vlootpre- ,nt, zeide dat een man van grote gaven was heengegaan zeeman, die altijd God in de ing had gehouden. Een zwa- van de overledene dankte ilotte voor de belangstelling. NA TWEE JAAR P.B.O. op papier is er in de pract-ijk nog geen enkel bedrijfschap tot stand gekomen. Deze conclusie wordt iets minder somber, wanneer men in aanmerking neemt, dat er inmiddels wel een plan voor een landbouwschap is ingediend en dat ook in de middenstandssector projecten worden of zijn uitgewerkt. Maar wat de industrie betreft zijn er weinig of geen voorbereidingen, die reden tot hoop geven. Bij het debat over de begroting van „Economische Zaken" in de Eerste Kamer bleek, dat zowel over de oorzaken hiervan als over de methode om de doorvoering van de wet te bevorderen, ver schillend wordt gedacht, ook in eigen kring. De heer Steinkuhler. een man uit katholieke werkgeverskrin gen, zocht de oorzaak in concrete moeilijkheden, die eerst nu dui delijk worden en die vertragend zouden inwerken èn op de bereid heid van de werkgevers èn op die van de arbeiders. De heer de Bruyn, de voorzit ter van de Katholieke Arbeiders Beweging, meende de diepere oorzaak echter te moeten zoeken in een wisseling van het getij zo als wij dat ook na de eerste we reldoorlog hebben gekend. Bij dit verschil in diagnose moest uiteraard ook het aanbevo len geneesmiddel verschillend zijn. De heer Steinkuhler wilde wel stuwen, maar de gang van zaken niet forceren. De heer de Bruyn riep de overheid daaren tegen op om, zo nodig, doorvoe ring van bovenaf te bevorderen, waarvoor de wet cpp de P.B.O. eveneens de mogelijkheid biedt. Welke diagnose was de juiste? Het kan, naar het ons wil voor komen, moeilijk ontkend worden, dat er bij de uitwerking van de P.B.O. bepaalde moeilijkheden zijn gerezen. De heer Steinkuhler heeft er twee genoemd en de heer Molenaar, de liberale woordvoerder in het debat, wees op een derde. De door de heer Steinkuhler aangeduide moeilijk heden bij de samenstelling van de besturen van de schappen zijn drieledig. De organisaties van het bedrijfsleven kunnen een verte genwoordiging eisen, die overeen komt met het aantal leden. Maar het gevolg hiervan kan in de practijk zijn, dat een bepaalde organisatie er in verhouding tot andere slecht afkomt. De pariteit in de productieschappen. Voorts is er de kwestie van pariteit in de productschappen, wat werkgevers en werknemers betreft. Het convent van de Chris- telijk-sociale organisaties gaf on langs een verklaring uit, waarin gezegd wordt, dat de wet ook op dit punt loyaal moet worden uit gevoerd. Het ware onjuist te stel len, aldus deze verklaring, dat in geen enkele productschap aan leiding zou zijn voor pariteit, evenals het onjuist is te stellen, dat in geen enkele productschap grond zou bestaan voor dispari teit. En op de derde plaats is er de kwestie van de vertegenwoor diging van de hoofdarbeiders. Ook in Katholieke kring heeft dit probleem tegenstellingen opge roepen. De bisschoppelijke com missie Beaufort houdt zich nog met dit probleem 'bezig. In de Soc. Economische Raad schijnen het vooral de socialistische ver tegenwoordigers te zijn, die be zwaren maken tegen een eigen plaats voor de hoofdarbeiders. De tweede concrete moeilijk heid, waarop mr. Steinkühler doelde, betreft de bevoegdheid aan de bedrijfschappen om ver ordeningen te maken ten aanzien van lonen en arbeidsvoorwaar den. Tot nu toe zijn het de or ganisaties van werkgevers en werknemers, die in gezameliik overleg de collectieve arbeids contracten tot stand brengen en deze taak overhevelen naar de bedrijfschappen zou dus inder daad in verschillende opzicht een grondige wijziging betekenen, en hoewel zulks juist de wezenlijke bedoeling van de P.B.O. is, schijnt men aan beide ziiden toch wel huiverig te zijn deze gewichtige stap te doen. Op een studieconferentie van het Chr. Nat. Vakverbond stelde de voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert als voorwaarde, dat hier etappegewiis te werk zou worden gegaan. Men zou z.i. moe ten beginnen met algemene be palingen en secundaire arbeids voorwaarden via het 'bedrijfschap te regelen. Het contact met de bedriifsgenoten diende bewaard te blijven. Dezelfde gedragsregels als bij de totstandkoming van de C.A.Ö.'s dienden in acht te wor den genomen en ook achtte hij bij vaststelling van dergelijke verordeningen een meerderheid van vijf-zesde nodig inplaats van tweederde, zoals de wet op de P.B.O. voorschrijft. Men voelt in reserves als deze de huiver voor de grote stap, waarop wij boven doelden en dat kan ons niet geheel onbegrijpelijk voorkomen omdat het er in wezen om gaat verkregen stellingen prijs te geven en andere te betrekken, waarvan het niet zeker is of zij in de sociale sector dezelfde stra tegische waarde zullen hebben. Aan werkgeverszijde bestaan on getwijfeld dergelijke reserves. Ook de werkgeversorganisaties voelen Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM Klei aard appelen 35 mm opwaarts: bintjes 13.50—14.00; alpha's f 10.50— 11.00; furore f 14.0015.00; be velanders 14.5015.00; meer- landfers 13.0013.50. Zand'aandappelen 35 mm op waarts: voran f 8.50: record f 8.50; ijsselster 10.00; libertas f 10.00; noorderling 10.50. Voeraard'appelen f 4.506.00. Prijzen per 100 kilogram en bereikend op haiidelsvoor waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. het bezwaar, dat zij niet meer di rect partij zouden zijn bij de re geling van loon- en arbeids voor waarden. Stakingsrecht De moeilijkheid waarop de libe rale woordvoerder, prof. Mole naar, doelde, is nog onlangs in eigen kring van twee zijden be naderd. Prof. Frans van der Ven ging by zijn intree-rede in Nij megen uit van de stelling, dat de vakbeweging ook in de publiek rechtelijke orde het recht tot sta ken houdt. Prof. Romme stelde daar echter, in een artikel in de Volkskrant tegenover, dat op deze wijze „het doel van de bedrijfs organisatie, de verzekering van de bedrijfsvrede, wordt gemist" en voor deze redenering valt veel te zeggen. Wanneer men in moeilijkheden als deze de oorzaak van de trage gang van zaken met betrekking tot de doorvoering van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie zoekt, kan men van de over heid niet meer vragen dan een stuwende belangstelling, die de vrije ontwikkeling geleidelijk over de bezwaren heen helpt. Ook de diagnose X, die de heer De Bruyn stelde, mag echter, naar onze mening niet buiten be schouwing worden gelaten. Twin tig jaar geleden werd in Quadra- gesimo Anno gezegd; het voor naamste doel, het voornaamste streven van de staat en alle in vloedrijke burgers moet erop ge richt zijn de striid der tegenover elkaar staande klassen te doen eindigen en een eendrachtige sa menwerking in bedrijfschappen „tot stand te brengen" en in vastenamendement van de Ne derlandse Bisschoppen van '49 kon men in aansluiting hierop le- Honderdjarige in Bussum De heer P. van Stuyvemberg te Bussum vierde gisteren zijn hon derdste verjaardag. „Oom Piet" zoals hij in het dagelijkse leven wordt genoemd, is nog kras en leest zelfs nog zonder bril. Van vele zijden mocht de jarige Wij ken van belangstelling ontvangen. Namens het gemeentebestuur kwam de burgemeester z'n geluk wensen aanbieden, en overhan digde de 100-jarige een mand fruit. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM 31 Mrt. Bin nenlandse granen (officieuze no tering per 100 kg franco Rotter dam). Tarwe prijshoudend 24.0© 25.40; prima kwaliteit zonder veehtconditie 24.7525.75, Voedergranen kalme stemming zomergerst f 32.0033.25; haver f 25.00'26.00; rogge f 31.00 32.25. Peulvruchten, boerenschoen, kalm groene erwten tot f 58.50. pri ma's tot f 59.00; schokkers tot 2x 62.00; bruine bomen tot 38.00. zen: het mag geen vraag meer zijn of de publiekrechtelijke organisatie er komen moet. Dit is de grote sociale aangelegenheid van de komende jaren." En be langrijker dan het wijzen op con crete moeilijkheden is door de beantwoording van de vraag of de geestesgesteldheid die hier ge vraagd wordt, inderdaad aanwe zig of nog aanwezig is. De heer De Bruyn 'beantwoordde deze vraag ten dele ontkennend en hiervoor was zeker reden. Er is een teruggang in sociale bereid heid, die reeds in '48 voor de K.V.P. aanleiding was om, mede omwille van de totstandkoming van de wet op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, op een kabinet op brede basis aan te dringen, zodat deze wet vanaf een breed politiek vlak in de maatschappij kon worden gedra gen. Deze opzet heeft noch direct, noch indirect het gewenste resul taat afgeworpen. De bereidheid is blijven afnemen en nog on langs hebben wij dr. Paul Rij- kens, een zeer vooraanstaand man in het bedrijfsleven, zich vierkant tegen de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie horen keren. Wie de diagnose zo stelt, moet het ziektebeeld veel ernstiger voor komen. Dan wordt het sociaal bezien zo, dat de oude klasse tegenstellingen die eenmaal soci alisme en communisme hebben opgeroepen en die aan deze ont wikkeling nieuw voedsel zouden geven. Wat de economische kant van het vraagstuk betreft, heeft de Christelijk Historische senator Vixseboxxe er onlangs terecht op gewezen, dat de ontwikkeling in het bedrijfsleven onmiskenbaar naar steeds grotere verbanden gaat. In het kadei» van de P.B.O. kan daarbij de particuliere be drijfsvorm behouden blijven. In het andere geval maakt het be drijfsleven zich automatisch rijp voor socialisatie. Het debat in de Eerste Kamer stelde op deze wijze een probleem aan de orde, dat bij de komende kabinetsformatie ongetwijfeld na der onder het oog zal worden ge zien. En ook prof. Romme liep hierop reeds vooruit toen hij de zer dagen in de Volkskrant schreef; „Wij zullen Nederland duidelijker 'moeten maken, dan tot nog toe, dat onze verantwoor delijkheid ons voorschrijft, met de doorvoering van de P.B.O. de hoogste ernst te maken." DEN HAAG. (USIS). Het Meridian Hill Park in Washington waar het carillon, dat Koningin Juliana namens het Nederlandse volk als hliik van dankbaarheid aan nresident Tmman zal aan bieden. binnenkort zal swlon. is een fraai nark on een heuvel, ongeveer anderhalve km ten noorden van het Witte Huis Het keslaat een opnervlakte van hibia 5 ha 'u een den mooiste viiken van de Amerikaanse koofdstad en behoort tot de meeet bezochte van d» ve'e kleine narken die de stad rijk is. In de onmiddellijke nabijheid van het park, op de hoek van de 16de straat en Euclid Avenue, bevindt zich de Nederlandse Am bassade In d'e 16de Straat treft men veel grote hotels en andere kapitale gebouwen aan. Iets ver- dero" begint de ..Embassy Row", de „Dirilomaten-Boulevatd" waar de Italiaanse. Spaanse, Poolse, Cubaanse. Mexicaanse en andere ambassades en gezantschappen gevestigd zijn. Het park zelf is aangelegd op een heuvel. Het bestaat grootdeels uit gieoiende grasvelden en lom merrijke naden en is ten dele omgeven door een rustieke bak stenen muur. Des zomers krioelt het op de grasvelden van de ravottende kinderen, terwijl vele jonge moeders er haar babies van het zonnetje laten genieten. Wanneer het erg warm is. ontvluchten duizenden de hitte van bet ge blakerde asfalt om in het park een zonnebad te nemen en som migen nemen zelfs dekens en ku'sens mee om de nacht in de bu'tenlurht door te brengen. Aan het eind van het grasveld bevindt zich een terras met wuivende iepen en sprankelende fonteinen, vanwaar men een nrachtig uitzicht heeft op de stad en h°t heuvelland van Vir ginia en Maryland, dat aan gene zijde van de Potomac en de Anacostis begint. Aan de zuidkant van het park kunnen de liefhebbers van bloe men hun hart ophalen. Rondom hen strekt zich daar een zee van bloemen uit en een waterval completeert het idyllische geheel Het water wordt vergaard in een grote vijver waarin bij spe ciale gelegenheden kleine lampjes worden aangebracht waarvan I het schijnsel des avonds een feeëriek schouwspel oplevert. Vlak bij de vijver bevindt zich een openluchttheater waar des zomers dikwijls toneel- en bal let-uitvoeringen worden gegeven. Dicht bij do zuidelijke muur van het park staat een grote bronzen globe, terwijl men elders in het nark verschillende beelden aantreft, o.a. een van James Buchanan en een van Dante, dat ..namens alle Amerikanen van Italiaanse afkomst" aan de re gering is aangeboden. Het bronzen ruiterstandbeeld van Jeanne d'Arc, dlat dichtbij het terras geplaatst werd is een copy van het door Paul Dubois vervaardigde beeld dat voor de kathedraal van Reims staat. Het werd onthuld in 1922. Verder naar het westen staat Jose Clara's Serenitas. dat door de Amerikaan Charles Deering in 1900 op de Parijse Wereldten toonstelling is aangekocht. (Naar de Warner Bros film in tech nicolor „Distant Drums" met Gary Cooper en Mari Aldon. Alleenrecht van publicatie voor Nederland: Unitas-Pers). Volgende aflevering: OCALA'S TROMMEN GONZEN ,\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\WX\\\\ft\\\\\N\\\\\\\\\W^^ IV. Het einde van Fort Infanta In minder dan een seconde rea liseerde Wyatt zich, wat er op het spel stond. Een enkele kreet en de hele bezetting van het fort werd gealarmeerd. Uit honderden geweren zou het lood worden uit gebraakt op het handjevol man nen. De sprong was tot op een centimeter nauwkeurig berekend. Even rolden beide mannen over de harde stenen. Toen stond Wyatt op. De schildwacht lag roerloos op de grond. Wyatt wenkte en bevestigde nog een paar touwen rond de kantelen. Een viertal mannen klom als de weerlicht naar boven. Gebukt en geruisloos slopen ze de mas sief-stenen trap af. Een schild wacht op de binnenplaats werd eenvoudig onder de voet gelopen. Het gelach uit het wachtkwartier juist achter de toegangspoort werd duidelijker. De wapensmokkelaars amuseerden zich. Perdiste otra vez! Ve consique mas dinero y jugamos otra mano! (Je hebt weer verloren! Ga nog wat geld halen, dan spelen we nog een partijtje!) Wyatt rende door. ehgokken en drin kenmompelde hij. Ze waren opgemerkt. Achter hen viel een schot. Een kogel zoefde Wyatt langs het gezicht, maar toen had hij ook het wacht kwartier bereikt. Hij hoorde een langgerekte schreeuw: „Nos es estan atacando.(We worden aangevallen!) Met een laatste aanloop sprongen de mannen midden in de troep gokkers voor de poort. De verwarring was on beschrijfelijk. Stoelen werden op gepakt ter verdediging, schoten knalden en de toortsen, die de spelonkachtige ruimte verlichtten, werden uit de standaarden ge rukt. „Andale....! Vamos....!" (Vlug....! Er vandoor....!) Het toneel van de strijd was niet meer te overzien. Wyatt baande zich een weg door de woelende massa mannen, die in de verwarring zelfs elkander bevochten. Bij de poort stootte Wyatt hijgend van inspanning twee wachten tegen de grond met de kolf van zijn geweer. Verbeten rukte hij de enorme grendels terug. Opnieuw werd hij aangevallen. Achterom kijkend, zag hij hoe zijn vier dapperen terugweken oiider de •toenemende overmacht. Opnieuw •bleef hij overwinnaar. Toen schoof hij de laatste pal terug. De zware deuren weken; sergeant Shane en luitenant Tufts stormden met de overige mannen het wachtkwar tier binnen. De wapensmokkelaars bijeengedrongen in de kleine ruimte, gingen hun ondergang tegemoet. „Shane.schreeuwde Wyatt boven het rumoer uit. Shane! Zoek het wapenarsenaal Luitenant, vernietig de ka nonnen aan de voorkant! Peach- tree, zet wachten uit, zodat we terug kunnen!Mohair, zoek de vertrekken na, maar kijk uit! „Deze kant uit, captain, ik heb 't arsenaal gevonden". Langs de achterpoort zag Wyatt de In dianen van het fort wegvluchten. Er was geen minuut te verliezen. Langs donkere grotachtige gangen kwam Wyatt in hef arsenaal. Een ogenblik verlamde oprechte verbazing de actie van 't groepje mannen bij het aanschouwen van de enorme voorraad munitie daar opgeslagen. „Dus hiermee worden de Indianen tegen ons opgehitst door die vervloekte wapensmokke laars", siste Wyatt. „Europees maaksel. Die verraders worden rijk van de ellende der Indianen. Breng een lont aan!" Op dit ogenblik snelde een sol daat toe: „Captain. Er werden mensen gevangen gehouden hier. We 'hebben ze bevrijd! Er is ook een meisje bij met haar dienst bode". Aan de andere kant van het fort 'begon het schieten opnieuw. „De dynamietladingen zijn aangelegd, captain". „Wacht op mijn teken, Shane En nu als de hel eruit! Als dit fort de lucht ingaat, weef elke Seminole in een omtrek van 100 mijl, waar we zijn. In orde. Blaas op!" Een minuut later, terwijl Wyatt en zijn mensen dekking zochten in dé jungle, donderde een ge weldige ontploffing. Bastions dui kelden naar beneden, muren ver pulverden, een dichte zwarte rookkolom steeg op naar de hemel. Fort Infanta bestond niet meer. Op hetzelfde ogenblik klonk de hoge yell der Seminoles. „Naar de boot!" schreeuwde Wyatt. „Peachtree, dek ons!" Uitgelaten over hun verworven vrijheid renden de gevangenen over het strand naar de boot. Wyatt zag het drama zich vol trekken. De Indianen hadden het strand onder vuur en de boot moest zich terugtrekken. Toen verwaarloosde Quincy Wyatt alle dekking. Hoog opge richt, midden in het vuur der Seminoles, schreeuwde hij: „Te rugTerug....!" Maar het was te laat. Peachtree schreeuwde boven alles uit: „Ik kan het niet hou den, captain. Er zijn er te veel!" „All right. Die kant op dan „Het moeras in?.." stamelde Shane. „Er is geen andere weg". Da Seminoles drongen op. Wyatt trok zijn revolver en schoot in het kurkdroge jungle-gras, dat loeiend in brand vloog. De Indianen wer den d'oor de gloed teruggedreven, terwijl Wyatt zich met zijn men sen een weg baande door het moeras. Toen verhief zich Ocala, het opperhoofd der Seminoles, op een heuvel: „Wyatt! Nu sterf je! Hoor je, Waytt! Je sterft" Waytt kneep ziin ogen 'half dicht „Vooruit", zei hij, „en draag dat meisje. 's-GRAVENHAGE (Usis) Sedert de eerste Nederlanders naar de nieuwe wereld overstaken en er een nederzetting vestigden, zijn er reeds drie eeuwen verstreken en is er in Amerika heel wat veranderd. Toch treft men in de Amerikaanse wetgeving en cultuur nog veel aan wat op Nederlandse invloed duidt. De eerste Nederlandse neder zetting in wat tegenwoordig de „Verenigde Staten heet, werd „Nieuw Nederland" gedoopt en was een handelspost („factorij"), die in 1624 door de West-Indi sche Compagnie op het eiland Manhattan gevestigd werd. De directeuren van deze handels onderneming beschouwden de kolonie allerminst als de „pro- fijtelijkste" waarover de Com pagnie beschikte. Vandaag aan de dag zouden zij waarschijnlijk een andere mening zijn toege daan, want de onaanzienlijke handelspost Nieuw Nederland groeide uit tot de grootste stad ter wereld New York. De naam New York is afkom stig van de Engelsen, die de OLIEBRAND IN ITALIË In Noord-Italië na bij Bordolano Cremo na staat Europa's grootste petroleum- bron in brand. De brand ontstond door een gasontploffing. De vuurzuil stijgt tachtig meter hoog en de schade wordt op twee honderd millioen ge raamd. Duizenden toe schouwers trekken naar Bordolano Cre mona. kleine Nederlandse kolonie in 1664 aan hun imperium toevoeg den. Nog meer dan een eeuw nadien drukten echter nog ver schillende typisch Nederlandse eigenaardigheden haar stempel op de nieuwe samenleving. In de Amerikaanse vrijheids oorlog speelden vele Nederlan ders, voor het merendeel afkom stig uit New York, een leidende rol en onder degenen, die zich in die tijd en in latere jaren op politiek en economisch gebied roem verwierven, wemelt het van de van Buren's, Foresten, Van- derbolts, Roosevelts en telgen van andere Nederlandse families. Opnieuw er on uit Natuurlijk bleven lang niet alle Nederlandse kolonisten in New York. Velen, aangelokt door het avontuur, sloegen opnieuw de vleugels uit en reeds voor het einde van de 17de eeuw baanden talloze karren en andere voertui gen zich krakend een weg door Connecticut, New Jersey, Penn sylvania en Delaware. Tegen het midden van de 18de eeuw begon er een nieuwe miniatuur-volks verhuizing en binnen enkele ja ren tijds trokken bijna 100.000 Nederlanders naar het Midden- Westen, naar Michigan, Iowa en Wisconsin. Heden ten dage zijn er in Mi chigan nog twee steden, waarvan de inwoners voor het merendeel afstammen van deze 18de eeuwse Nederlandse immigranten, t.w. Grand Rapids en Holland. In Holland is 90 pet. der inwoners van Nederlandse origine. Zij zijn de nakomelingen van Nederland se immigranten, onder leiding van ds. A. C. van Raalte, die het stadje in 1847 stichtten. In de buurt van Holland ont stonden verschillende andere plaatsjes, waarvan de namen Borculo, Zeeland en Friesland duidelijk aangeven waar de wieg van hun stichters stond. Tegenwoordig is Holland een nijver fabrieksstadje, terwijl ook de handel in pluimvee niét zon- del- belang is. Duidelijk bespeurt men in deze Nederlandse enclave nog de invloed van de Hervormde Kerk. Het aantal kerken is er legio (één op iedere 550 inwo ners) en in het curatorium van de twee christelijke scholen, die het plaatsje telt, zitten verschil lende predikanten. „Tulpenfeest" Hoe sterk de traditionele ban den met het verre Nederland ge bleven zijn, blijkt op het jaar lijkse tulpenfeest. Zeker, deklom pen en Hollandse klederdrachten, de volksdansen, optochten, bloe mencorso's enz. hebben wel eens iets kunstmatigs en prentbrief- kaart-achtigs en ook is het een eigenaardig gezicht een Hollandse „boerin" achter Hollywoodse schoonheidsmiddelen te zien schuil gaan, maar al met al is het tulpenfeest toch een gezellig festijn, dat wel bewijst dat de inwoners van Holland nog altijd een warme belangstelling hebben voor de „Lage landen bi der see". Grand Rapids is op één na de grootste stad van de staat Michi gan en ook hier vindt men een grote Nederlandse kolonie, waar van bijna 25 pet. van de 170.000 inwoners deel uitmaakt. De voor ouders van deze veramerikani seerde Nederlanders waren voor het merendeel afkomstig uit Zee land, Friesland en Groningen en vonden door hun vakbekwaam heid gemakkelijk werk in de grote meubelfabrieken. Door hun natuurlijke aanleg en artistiek talent werd Grand Rapids toon aangevend op het gebied van meubelfabricage en woninginrich ting. De meeste inwoners van Grand Rapids zijn lidmaten van de Ge reformeerde Kerk en groot is het aantal theologische studenten dat ieder jaar aan „Calvin College" afstudeert. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aan gevoerd 346 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 1000 tot 1200; werkpaarden van 800 tot 1150; oude paarden van 500 tot 850; paarden bo ven drie jaar van f 700 tot 1000; paarden beneden 3 jaar van f 600 tot 900; 1 jarige veulens van 350 tot 600; hitten van 450 tot 750. De handel was redelijk. Invloeden Vooral vóór 1800 werden tal loze Nederlandse woorden aan het Amerikaanse idioom toege voegd, een bewijs te meer van de grote Nederlandse invloed in de jonge republiek. Wij noemen hier: „hook", „sleigh", „span" (een span paarden), „cooky"; later kwamen daar nog woorden bij als spook, cruller, boss en Santa Claus, die iedere Ameri kaan thans zo „gewoon" in de oren klinken, dat hij ze allang niet meer als vreemde insluipsels herkent. 2 April: H. Franciscus van Paola Een van de meest gesmade deugden is wel de nederig heid. Volgens de begripsbe paling van de H. Bernardus is het de deugd, waardoor de mens, in ware kennis over zichzelf, zich klein gevoelt tegenover God. Hij beseft, dat hij slechts een blote wils- act is uit de hand van God dat hij met St. Paulus moet getuigen: „Wat hebt ge dan. dat u onderscheidt? Wat bezit ge dan, dat ge niet hebt ont vangen?" In tijden van weel de, zoals in de 15e eeuw, toen de renaissance opkwam, haalt men voor deze deugd de schouders op. En geheel ten onrechte, want zij vormt de grondslag van het christelijk leven. In het weelderige Ita lië heeft de heilige van van daag deze leer overal ver kondigd en in deze tijd, nu de mens door de vooruitgang van de techniek buiten God wil leven, leert hij de ver hevenheid van de nederig heid. IN DESERTO die toevallig Koningin is en niet van Koninklijke pracht en praal houdt, beschermt angstvallig haar taak als vrouw en moeder". De New York Herald Tri bune, „De hardwerkende Vor stin, Koningin Juliana is voornemens tijdens haar be zoek aan de V. S. een typisch druk reisschema af te werken. Verwacht werd dat onge veer 1000 foto's van de Ne derlandse regeringsvoorlich tingsdienst in New Yorkse étalages geplaatst zouden wor den. Ongeveer 100.000 boek jes met verhalen over de prin sesjes zijn verdeeld onder de schoolkinderen in de steden, die de Koningin zal bezoeken. De bioscopen draaien een film over het leven op paleis Soestdijk en „opwindende flitsen van de stromen fiet sers, in Amsterdam. NEW YORK, (A. P.) De New Yorkers, die Zondag hun wandeling maakten, zagen de eerste tekenen van het bezoek dat Koningin Juliana van 7 tot 10 April aan hun stad zal brengen. In vele étalages wa- foto's van Juliana en haar ge zin geplaatst. Daarbij stonden kaartjes met de volgende tekst: De stad New York heet Koningin Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden welkom. De voorbijgangers stonden stil. De meésten hunner wis ten al waarover het ging. De foto's van de vier prinsesjes ontlokten aan de voorbijgan gers herhaaldelijk de kreet: „Wat 'n schatten" De Zondagsbladen kwamen met hele verhalen over het Koninklijk gezin. De New York Times verscheen met 'n kop: „Een Nederlandse vrouw

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3