Nederland bouwt mijnenvegers voor Amerikaanse rekening India heeft een doorgewinterde ambulance in Korea Het weren van zuivelproducten kostbare en nadelige dwaling Hel of Financiën en Economie HET WONDER DER LIEFDE RADIO Zes en twintig millioen dollar in het vaderlandse laad je WAT DRAAGT U IN Omdat het geen strijdende troep kon zenden Grootste boerenorganisaties Me Rotsblokken stortten op personentrein Nederl. bloemen naar Amerika Scheeosberichten a DE KAASIMPORT IN DE U.S.A. felste tegenstanders van embargo u BEURSOVERZICHT door Otto Bührs te wm* PAGINA 4 DINSDAG 1 APRIL 1952 's-GRAVENHAGE, 31 Maart In de afgelopen week zijn be sprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers van het Ameri kaanse departement van marine met vertegenwoordigers van de ministeries van marine en financiën en van het regeringscommis sariaat voor het economische en militare hulpprogramma. Deze besprekingen hebben geleid tot een voorlopige overeenkomst tot de bouw in Nederland van 18 mijnenvegers voor Amerikaanse rekening. Deze voorlopige overeenkomst is heden om 12.45 uur getekend door kapitein ter zee S. N. Gordon Rule en vervolgens door minister Staf, minister van ma rine, met zijn handtekening be vestigd. Het type mijnenveger dat vol gens deze voorlopige overeen komst door de Nederlandse scheepsbouw zal worden ge bouwd, is het Britse type voor een kustmijnenveger. Dit type is door de Noordatlantische organi satie aanvaard. De uitwerking van de technische opzet van dit type schip, zal door de Konink lijke Marine, in samenwerking met de Nederlandse werven ter hand worden genomen. Deze achttien miinenvegers zullen vermoedelijk een bedrag van ongeveer 26 millioen dollars voor de Nederlandse economie opbrengen, waarmede 'n belang rijke steun is verkregen voor de dollarbetalingsbalans van Neder land. Het contract strekt zich uit over een periode van ongeveer drie jaar. Na voltooiing zullen deze schepen aan de Koninklijke Marine worden gegeven voor de vervulling van taken in het ka der van het Noordatlantisch ver drag. De bouw van deze achttien mijnenvegers vormt één geheel met de bouw van een veertien tal mijnenvegers, die de Neder landse regering voor eigen reke ning eveneens door de Neder landse scheepswerven zal lalen uitvoeren. Het met deze veertien mijnenvegers gemoeide bedrag van 76,3 millioen guldens zal, zoals dezer dagen door de minis ter van financiën bekend werd gemaakt worden gefinancierd uit daartoe vrij gegeven gelden van de tegenwaarderekening. Het Nederlandse ministerie van Marine is reeds in oriënte rend contact getreden met de Nederlandse werven, die voor de uitvoering van deze order van twee en dertig mijnenvegers in aanmerking komen. Het ligt in de bedoeling dat definitieve con tracten met de scheepswerven binnen korte tijd zullen worden gesloten, nadat de volksvertegen woordiging haar goedkeuring aan het totale programma zal heb ben gehecht. Het voorstel van de regering aan de volksverte genwoordiging kan dezer dagen tegemoet worden gezien. Deze order is 't eerste scheeps- bouwproject dat de Amerikaanse regering in West-Europa onder brengt volgens het „Öff-Shore- procurement program". Met dit programma worden twee doel stellingen beoogd: In de eerste plaats verwacht men van Amerikaanse zijde van de inschakeling van het West- Europese productie-apparaat 'n versnelling en verruiming van de productie van militair materieel, WOENSDAG 2 APRIL 1952. HILVERSUM I. 402 m. 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nlieuws; 7.18 Gewijde mu ziek: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11-00 Gram.; 11.20 „Het droomkasteel van Harold van Avezate," hoor spel; 12.00 Tenor en piano; 12.30 Land- en tuintoouwmededeliaigen; 12.33 Lichte muziek; 12-55 Caril- lonspel; 13.00 Nieuws; 1315 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Vocaal dubbelkwartet 13.50 Gram 14.00 Metropole orkest en soliste; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Ka merorkest en solist; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Meis jeskoor; 17.20 Orgelspel; 17.50 „Het Defensiie-Studiecenrum," causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Cla- vecüwbelrecital; 18.30 Lichte mu ziek; 19.00 „Spectrum van het Chr Organisatie- en Verenigingsle ven;" 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram-; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Com m entaar f am il ie-compe titie 20.20 Omroeporkest en solisen: 21.15 Liidensoverdenking; 21.45 Vocaal ensemble; 22.00 Salon orkest; 22-30 Internationaal Evan gelisch Commentaar; 22.40 Gram; 22.45 Avond'överdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23-15 Gram.; 23.20 „Hoe zit dat met miin kind," causerie; 23.3524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA: 10.00 VPRO; 1020 VARA: 19.30 VPRO: 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgym nastiek: 7.30 Gram; 8 00 Nieuws; en weerberichten; 8.18 Gram; 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram 10.00 Schoolradio: 10.20 Voor de huisvrouw 10.30 Gram. 10.45 Voor de vrouw: 1100 Gram; 12.00 Voordracht: 12.15 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeidtede- lingen: 12.33 Voor het platteland; 12.38 Sopraan en orgel: 12.55 Ka lender: 13.00 Nieuws; 13.15 Accor deonorkest en solist: 13.45 Piano duo: 14.00 Gesproken portret 14-15 Pianorecital: 1500 Kinderkoor; 15.20 Pianorecital: 15.30 Voor de zieken: 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Idem; 17.30 Gram; 17.30 Re- geringsuiteending Jeugduitzending „De brievenbus gaat open." Cor respondentieclub o-l.v. Ragina Zwart: 18.00 Nieuws: 18.15 VARA Varia: 18.20 Actualiteiten; 18.35 Roemeens orkest; 19.00 „De Partij van de Arbeid en de Vrijheid," causerie: 19.15 Gram.; 19 30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20-05 Po litiek commentaar; 20.15 Prome - nsda orkest, koor en solisten: 21.00 Aetherforum; 21.40 Lichte muziek; 22.15 Programma gewijd aan het Joodse Paasfeest; 22.45 Reportage: 23.00 Nieuws; 23.15 i 93.135—24 no Tdem. dat nodig is voor de opbouw van de Westeuropese strijdkrachten en dat de Amerikaanse regering aan deze strijdkrachten schenkt onder de bepalingen van de „Mutual Security act". (Weder zijdse veiligheidswet). In de tweede plaats verwacht men dat de Westeuropese landen uit deze opdrachten belangrijke dollarinknmsten zullen kunnen trekken, die tot steun voor de economie van deze landen zullen dienen. De waardevolle betekenis van deze overeenkomst is, dat de Amerikaanse autoriteiten de ca paciteit van- de Nederlandse scheepswerven en machinefabrie ken en de ervaring en kunde van de Nederlandse scheepsbou wers gaan benutten ter verster king van de algemene militaire paraatheid en eveneens van de economische situatie van Neder land. in de komende jaren LAAG WATER F.N MUNITIE ZWOLLE Bij erg laag water, zoals in deze dagen, komen nog al tijd kisten munitie boven water De politie is maar druk met, deze erfe nissen uit de Duitse tijd. Tegenover het gebouw van de Unilever aan de Burg. van Royensingel werden twee kisten met geweerpatronen gevonden; in de Nieuwe Vecht een zestigtal geweerpatronen, terwijl van een schipper het bericht kwam, dat hij in de gracht nabij de Stenen Pijp nog een munitiekist had waar genomen. LISSABON (A.P.) Op on geveer 15 kilometer van Lissabon is Maandag een aantal rotsblok ken dat düor de zware regens van de laatste dagen was losge- spoeld op een propvolle perso nentrein gestort waardoor vol gens de eerste berichten ten minste 20 personen, meest vrou wen en kinderen, werd gedood terwijl tientallen personen wer den gewond. De trein bevond zich slechts enkele meters van de zee in een tamelijk scherpe bocht toen de rotsblokken neerstortten. Het reddingswerk werd ernstig be lemmerd door de zware regen en een stormachtige wind. Er brak een onbeschrijfelijke paniek uit. Brandweerlieden en soldaten zijn naar de plaats van de ramp ge dirigeerd, en een onafgebroken rij ziekenauto's brengt de slacht offers over naar Lissabon. Te Aalsmeer is Maandag een groot aantal bloemen van de al lerbeste kwaliteit verpakt, die een geschenk vormen van de Ne derlandse bloemisten aan Ameri ka ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk paar. In 23 dozen zijn 4000 Lila Fre sia's, 500 rode en gele rozen, 850 takken witte seringen en 2300 anjers in gemengde kleuren ver pakt Deze eerste zending vertrekt met het lijntoesfel van de K.L.M, naar New York. Een Nederland se arrangeur gaat mee om de bloemen te rangschikken en te verzorgen. De Koningin zal o.m. aan. zes tien gewonde Koreastriiders een bouquet overhandigen Huishoudelijke bezigheden stel len speciale eisen aan uw kleding. De twee bovenste figuurtjes op de tekening laten zien, hoe het niét moet. Oude, afgetrapte pan toffels, een rok waar de plooi uit hangt, losgeraakte haarsliertea maken alle een slordige indruk- Maar ook ongemakkelijke schoenen met te hoge hakken en geklede jurken met nauwe rokken zijn ongeschikt. De overige af beeldingen laten zien dat het ook anders kan. De ideale stof is katoen. Het is sterk, wasbaar en niet gauw stof fig. De ouderwetse dienstboden wisten het wel! Overhemdsblousj es, mits ze niet te kort zijn, en ruim aan de band gerimpelde rokken zijn zeer prac- tisch. Als katoen te koud is kan men ook heel goed eenvoudige wollen truitjes dragen, alles met een korte of driekwart mouw. Het haar wordt bijeengehouden door een haarband of goed vast gemaakt met speldjes. Piep-klei- ne schortjes richten niet uit. Fleu rige schorten, die er leuk uitzien en tevens een goede bescherming geven, zijn hier geboden. Goed gesloten, gemakkelijke schoenen, die men goed kan poet sen, zijn de basis waar het geheel op rust. DIT IS PRACTISCH Een Parijse confectionnair, Lem- pereur geheten, maakt bijzonder pnactische kinderkleding. Hij neemt voor meisjesjurken, alle bestaande uit een strak lijfje en wijd rokje, steeds krimpvrije wol of katoen. Alle naden zijn uit ta leggen en de zoom is twaalf cen timeter breed. De heer Lempereur kièst speciaal Schotse ruiten en grijs voor de jurkje». Kantonrechter naar Utrecht? EMMEN De kantonrechter te Emmen, Mr. A. Jonker, is ge plaatst op de lijst van aanbeve ling ter voorziening in een vaca ture van kantonrechter te Utrecht. Toen de Verenigde Naties op de vrije wereld een beroep deden troepen ter beschikking te stellen van de in Korea strijdende een heden, scheen het of India, dat al lang een niet onwelwillende houding tegenover China had aangenomen, definitief kleur zou moeten bekennen. Eigenlijk had het jonge India geen enkele voorliefde voor zijn machtige Noorderbuur. Maar juist die macht maakte het voor Pan dit Nehroe netelig zonder reserves aan de kant van het Westen stel ling te nemen. India heeft toch een beslissing genomen een middenweg gekozen. Het zond een militaire eenheid uit naar Korea, maar geen strijdende troep. Het stelde de 60ste Veldambu- lance beschkibaar. Deze 60ste Veldambulance heeft nu twee Koreaanse winters achter de rug. Haar 320 man verwierven zich de bijzondere erkentelijkheid van het UNO-commando. En niet alleen van, het opper commando. Duizenden Amerika nen, Britten, Canadezen en Zuid- Kore'anen van de hoogste tot de laagste rang prijzen zich nóg gelukkig ooit „in de handen van India's medische corps geval len. te zijn". Doorgewinterd Twee Koreaanse winters dan ben je wat je noemt wel doorge winterd. De ambulance had het „genoegen" midden in de winter te arriveren. De Amerikaanse winddichte kleding was nog niet ontvangen en het was bitter koud. Om warm te blijven werd een veldloop georganiseerd en de Amerikanen liepen uit om dat te zien. Al gauw stonden ze even hard aan gymnastiek te doen als de mannen van de ambulance. En binnen enkele dagen was de P.T. Physical Training: lichamelijke oefening populair. Ook onder de Koreanen. Alle mnanen van de 60ste Veld ambulance zijn parachutisten. Sommigen zijn in actie geweest bij de gevechten om Kashmir. Tot nu toe verloren zij zes van hun kameraden. Een werd gedood bij een ongeval. Een tweede verloor beide benen, toen zijn wagen op een mijn liep. Vier werden ziek naar India teruggestuurd. Tot nu toe heeft ieder een ver lof van vijf dagen gehad, daï werd doorgebracht in Japan. Het mo reel is prima. De lange winter- 1 ROTTERDAM, 31 Mrt. Aals- dijk R'damGolf v. Mexico 30 v Antwerpen nr Tampa; Alanak 29 v Calcutta nr Bombay en Ka rachi; Albireo 29 v B. Aires nr Rosario; Algenib Pto Alegre R'dam 30 te Rio de Janeiro: Al- phard A'damZ. Amerika 29 te Santos; Amstelkerk A'damW. Afrika 31 Dakar verw.; Amstel- stad New YorkCalcutta 31 te Calcutta; Bennekom 30 te Cal- dera; Ceram R'damCalcutta 30 v Karachi nr Bombay; Donge- dijk 31 v R'dam te Cristobal: Gaasterkerk BeiraA'dam 29 v Mozambique nr Lorenzo Marques Groote Kerk BeiraA'dam 30 te Antwerpen; Hersilia 30 v Port of Sain nr1 Laguaira: Joh. v Olden- barnevelt SydneyA'dam 29 v Tj. Priok nr Belawan; Kedoe SurabajaR'dam p 30 Pantella- ria; Kertosono 30 v Singapore te Tj. Priok v R'dam nr Surabaja; Arnediik veriv. 31 v New Orle ans nr R'dam; Danae 31 v Ko penhagen te A'dam; Gordias 29 v A'dam nr Hamburg; Haarlem 30 v A'dam nr Barranqilla; Ma- pia 30 v Antwerpen te A'dam; 30 Scillvs: Skaubrvn R'damHa- 3Ó W""*-" avonden gaan voorbij met scha ken en kaarten en de mannen spelen voetbal, als zij vrij van dienst zijn. Vorige winter werd op een dichtgevroren rivier een wedstrijd gespeeld tegen een. ploeg van de Britse Brigade. Onafhankelijk Alle voorraden komen per schip uit India. De ambulance is alleen voor verse groenten en vlees af hankelijk van de plaatselijke be voorrading. Winterkleding was aanvankelijk Amerikaans thans geheel uit India afkomstig. Hoge onderscheidingen werden aan de troep uitgereikt. De UNO- bevelhebber heeft nog onlangs de eenheid met bijzondere waar dering vermeld. En nu zijn er 110 nieuwe medische werkers uit In dia aangekomen De ambulance zal in drie ploegen worden afge lost. De mannen gaan maar de 60ste Veldambulance blijft. Ze hoort er bij, in Korea. Ze zou node gemist wórden. (Uit .India today") PRINSESSEN NEMEN THUIS AFSCHEID SOESTDIJK De vier prin sessen zullen zo vernemen wij niet op Schiphol zijn, van middag bij het vertrek van haar ouders naar de Verenigde Staten. Op paleis Soest dijk zullen zij afscheid nemen opdat zij niet de school behoeven te verzuimen. Ook Prinses Wilhelmina zal van de Koningin en de Prins reeds op paleis Soestdijk af scheid nemen HOND LEGDE VOLLEDIGE BEKENTENIS AF Zondagmiddag verdwenen er dertien kippen uit een hok bij de landbouwer A. E. V. aan de Buitendijk te Rotterdam. Een kip was er dood en twee anderen gewond. Bij het hok was een hond ge signaleerd en tot op honderd meter van een woonschip in de Kreekhaven waren sporen van hondepoten, bloed en veren te zien. De hond van een van de bewoners der woonschuiten werd verdacht, omdat het dier zich al eens eerder aan een dergelijke stroperij had schuldig gemaakt. De vermoedelijke dader kreeg van een dierenarts, in overleg met een ambtenaar O.M., een braakmiddel en kort daarop kwamen er kippenveren te voorschijn. De hond is ingesloten in het gebouw van de Hondenbrigade. WASHINGTON (A.P.) De „Washington Post" betoogde dezer dagen in een artikel, dat het een kostbare en voor de V.S. zelf nadelige dwaling zou zijn de beperkende bepalingen ten aan zien van de invoer van kaas en andere zuivelproducten, die op 30 Juni aflopen, te verlengen. De senaatscommissie voor bank-goede klanten van de V.S., heb- en valuta-aangelegenheden heeft besloten deze bepalingen niet op te nemen in een nieuwe wet in zake de productie voor de lands verdediging, die op het ogenblik wordt ontworpen, maar de repu blikeinse senator Ives en andere senatoren hebben voorgesteld het embargo tot 30 Juni 1954 uit te breiden. „Men zou zo denken" aldus de „Post" „juist in een verkie zingsjaar, dat het Congres een kostbare en voor het land zelf nadelige maatregel niet zou her halen. Negen bevriende landen, allen en reeds officieel geprotesteerd tegen het embargo, omdat zij dit als een schending yan de ook door de V.S. ondertekende tarief overeenkomst van Genève be schouwen. De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Lester B Pear son, heeft gezinspeeld op vergel dingsmaatregelen op het gebied der tarieven en de Italiaanse regering heeft te kennen gegeven dat zij volstrekt niet vermag te begrijpen, hoe de V.S. zulk een embargo overeen kunnen bren gen met hun prediking van gro tere vrijheid in de handel. Wij zijn het met minister Ache- son eens, dat inconsequenties van deze aard leiden tot ondermij ning van de grondslag, waarop onze leiderspositie steunt en tot het ontstaan van twijfel bij an dere landen van de vrije wereld aan ons verantwoordelijkheids gevoel en de aard van onze doel einden. Door met de ene hand andere landen te helpen en met de an dere hun zuivelproducten te we ren, heeft het Congres een kost baar spel gespeeld ten koste van de Amerikaanse belastingbetaler. Het ministerie van landbouw en de grootste boerenorganisaties hebben het embargo met hand en tand bestreden, want zij weten dat dit soort dubbelhartigheid voor andere landen een aanspo ring zal zijn om hun tarieven ten nadele van Amerikaanse produc ten te verhogen". „Post" merkt tenslotte op, dat de belanghebbenden bi.i de Ame rikaanse zuivelindustrie er ver standiger aan zouden doen, „hun amendement in te trekken en het zuivelembargo te deponeren waar het hoort; in de vuilnisbak" AMSTERDAM 31 Mrt. De beurs maakte ook vandaag een vrij matte indruk en van een spe ciale tendenz was feitelijk geen sprake. Het viel enigszins tegen, dat de vaste stemming van Wall- street niet werd overgenomen. Wel waren Amerikaanse olie- waarden vast, maar de open hoe ken bleven betrekkelijk klein. Kon. olie opende nauwelijks prijshoudend op 294V2 en sloot op 293%, dus anderhalve punt la ger dan Vrijdag. Unilever open de ruim twee punten lagen, maar wist dit verlies tot de helft te reduceren. Philips en AKU goed prijshoudend. Aandelen De Wit's textiel werden in verband met de a.s. emissie niet genoteerd bii een vorige prijs van 139. Werd vandaag circa 136 geadviseerd. De Leidsche textielfabrieken Gebr. van Wijk. die de laatste da gen regelmatig afbrokkelden, werden ook vandaag weer lager vernomen, n.l. circa 83 tegen Vrijdag 86. Noch de scheepvaart, noch de Indonesische markt boden van daag veel stof tot bespreking. Over het algemeen bleef het koersniveau hier vrijwel behou den. Staatsfondsen waren aan de vaste kant, waarbij de conversie lening weer boven de 88 kwam. Slotprijs was 88 1/8. De 41 1/4 woningbouwleningen, die vorige week vrij onveranderd1 was op 99 5/8, trok vandaag aan tot 99 3/4. Het dollar agio taxeerde men pen fractie hoger op 1 5/8, doll'aroblligaltdesi nauwelijks ver anderd. Emissie gemeente Renkum De inschrijvingen op de f 500.000 4% pet. 20-jarige obligatiën ten laste van de gemeente Renkum worden ten volle toegewezen. Emissie van Nelle niet geslaagd Het ter inschrijving aangeboden bedrag van twee millioen aande len in. de Erven de Wed J. van Nelle N.V. te Rotterdam tegen de koers van 110 pet. is slechts ten dele geplaatst. Thee- en tabakexport van Indonesië stijgt Aneta meldt uit Djakarta, dat kringen van het ministerie van financiën hebben medegedeeld, dat na de afschaffing van het de- viezencertificatensysteem een stij gende tendenz is waar te nemen in de export van thee en tabak uit Noord-Sumatra. Samenwerking in Twentse Textielindustrie Tussen H. ten Cate Hzn. en Co. N.V. en de Koninklijke Stoomwe- „„rii te Niiverdal >s in irinrinp overeenstemming bereikt over een nauwe samenwerking op econo misch, technisch en. commercieel gebied. In een binnenkort te hou den buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Ko ninklijke Stoomweverij te Nii- verdal N.V. zal worden voorge steld het uitstaande maatschap- pelnke kapitaal, dat thans vier millioen bedraagt, op §ror,d van de wet op de Herkapitalisatie 1951 te verhogen tot 8 millioen en een herkapitalisatie-dividend van 25 pet. uit te keren. In verband hier mede moeten de statuten worden gewijzigd. Als op deze wijziging de ministeriële verklaring van geen bezwaar zal zijn verkregen, kunnen de plannen verwezenlijkt worden. De R.V.S in 1951 In de gisteren te Rotterdam ge houden algemene vergadering van aandeelhouders der Levens verzekeringmaatschappij N.V. Rot terdamse Veyzekerings Sociëtei ten zijn de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd en is het dividend vastgesteld op 6 pet. (onv.) op de verplicht en 4 pet. (onv.) op de onverplicht gestorte bedragen. De uitkering op winstbewijzen bedraagt f81.87 (v.j. 82.48) per stuk. Aan. nieuwe verzekeringen werd in 1951 afge sloten f 160.110.034. terwijl door andere oorzaken f 180.473.- aan het verzekerde bedrag werd toe gevoegd. De totale vermeerdering in 1951 bedroeg f 160.290.507.- te gen f 148.203.838.- in 1950. Emissie De Wil's Textiel De Wit's Textielnijverheid N.V. te Helmond gaat over tot een uit breiding van het geplaatste kapi taal met f 1.573.000. Op Dinsdag 8 April a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 1573 gewone aan delen van f 1000.- aan toonder, voor de helft delende in de resul taten van het boekjaar 1951-1952 en ten volle delende in die van volgende boekjaren tot de koers van 100 pet., uitsluitend voor houders van oude aandelen in de verhouding van 1 nieuw aandeel op 1 preferent of 1 gewoon oud aandeel. Het totaal geplaatste ka pitaal zal hierdoor stijgen tot f3.200.000. In het prospectus zegt de di rectie dat de maatschappij goed van orders is voorzien. De tot op heden verkregen resultaten van het op 30 September j.l. aange vangen nieuwe boekjaar worden gunstig genoemd, zodat ook dit maal een bevredigend exploitatie resultaat verkregen kan worden. Het bderijf werkt op volle capa citeit en is voor de resterende maanden ruim van orders voor zien. De aan te trekken gelden dienen voor de vergroting van het bedrijfskapitaal, hetgeen in ver band met de gestegen productie capaciteit en de grootte van bet bodriif alleszins is gewettigd FEUILLETU, 52 Maar als ik dat had gedaan, zou het niet waar ziin geweest, hernam hij. Ik heb u geschetst, zoals ik mii u droomde eni tenslotte was miin droom toch ook juist. U dacht aan mli en maakte plannen voor mijn ont snapping op datzelfde ogenblik ofschoon ik dat natüurliik niet wist. Ze zweeg een minuut en stel de toen een andere vraag, waar van dte directheid hem enigszins ontstelde. Kunt u mij verzekeren, dat uw vermoedens omtrent uw neef nog altijd ongegrond zijn? Ze keek hem aan, toen ze de vraag stelde en zag de lijnen in zijn gelaat hard worden. Ook zijn stem klonk hard. toen hli antwoordde: Volkomen het tegendeel. Ah! zei ze. U hebt iets ont dekt. dat uw oorspronkelijke vermoedens bevestigt? Ja. antwoordde hij kort. TT"-.-, mod ifc bp+ WP't'pn Het zou niet billijk tegen over mijn neef zlin, als ik u miin vermoedens meedeelde, voordat ik volkomen zeker van mijn zaak ben. Maar, zei ze, zich de vraag herinnerend, die ze zich in Ma drid' had gesteld, na haar bezoek aan de naaister, veronderstel, dat ik het geradenheb? Ver onderstel, dat ik achter de waar heid gekomen ben. terwijl ik over het geval nadacht, na miin bezoek aan uw atelier? Dat kan onmogelijk, ant woordde hij haastig en ik zou hier op het ogenblik liever niet verder op doorgaan, als u er geen bezwaar tegen hebt. Heel goed, zei ze, ik, zal het er bii laten, maar er is één ding, dat ik u nog zou willen zeggen, en dat is. dat ik beigreper» heb, dat ik niet kan trouwen met Carlos Cabados. T-T;i cprnn.rf vprfa<ïi+ or> u voorgenomen. Volkomen! Vergeef mii als miin nieuwsgierigheid onbeschaamd; schijnt. U bent toch niet tot dit besluit gekomen op grond van de vermoedens, waarover ik u sprak? Dat heeft met mijn besluit niets te maken. Hii zweeg een ogenblik, toen vroeig hij: Uw tante? Wat denkit zii er van? Ze weet het nog niet. Ik zal het haar verteller» als ik thuis kom. Dan zal ik Carlos schrijven. Ik geloof, dat uw besluit verstandig is, zei hii bedaard en ik ben blij. dat u er met mij over hebt gesproken. Ik denk niet, dat ik u met Carlos had kunnen laten trouwen, zonder u te vertellen, wat ik weet en wat ik vermoed. Maar nu is dat niet noodzakelijk en daar ben ik erg blij om. Hii keek van haar naar het doek en zei toen alsof hii verlangend was het gesprek te beëindigen: Als u zich uitgerust voelt, misschien. Zeker, zei ze levendig, en ze stond op en nam haar plaats op de brug weer in. Ze had daar nog geen minuut gestaan, toen ze snel zei: Weet u. Hat wc bespied worden' ijesyieu. nep hii. van zijn stoeltje opspringend. Ja, antwoordde Stella, met haar vinger langs hem wijzend. Daar zit een man achter die braamstruiken. Ik zag hem zijn hoofd opheffen juist Voor ze de zin de zin kon vol tooien, kwam een man, blijk baar begrijpend dat hii ontdekt was, uit de struiken te voorschijn en vluchtte het bos in. De kuns tenaar maakte aanstalten hem te volgen, maar bedacht zich toen. Het heeft geen nut, hem na te lopen en tenslotte kan hij wel geen kwade bedoelingen hebben gehad. Hebt u zijn gezicht ge zien? Neen, de rand van ziin hoed was naar beneden ge slagen. Wat zou die kerel gewild hebben? Het is wel vreemd, dat hij zo hard wegloopt. In elk ge val heeft hii mijn lust in wer ken voor vanmorgen bedorven en ik denk, dat het het veiligst zal ziin als ik u naar huis brenig. juffrouw Duero. Graag, als u wilt, antwoord de het meisje, maar u moet niet denken, dat ik bang ben. Ik heb in deze bossen rond gezworven van miin kinderjaren af. Hij antwoordde niet. maar be gon terstond in te pakken en een paar minuten later verfrH- ken ze. Spoedig kwamen ze bii een korenveld, aain het einde waarvan een boerderij stond. Het meisje stak glimlachend haar hand uit. Ik moet hier eer» bezoek brengen, mijnheer Cabados. Er is hier een kind, dat ziek is. Ik zou het kind bijna benij den antwoordde hii. op zijn beurt glimlachend, en hii voeg de er aan toe: Ik zou graag morgen uw tante 'n bezoek brengen. Ik zal het haar zeggen, ant woordde zii en groette hem. Stella vertoefde misschien twintig minuter» op de boerderij. Ze zat bii een open venster, dat haar een vrii uitzicht, gaf op het pad en terwijl ze met het zieke kind sprak, kwamen twee man nen in de richting van het huis. Ze waren in een ernstig gesprek gewikkeld en één hunner her kende ze ogenblikkelijk als Car los Cabados: de ander droeg, zoals ze zag. eer» hoed van bruin velours. Haar belangstelling werd levendiger en toen de twee mannen het hek van de boerde rij passeerden., geheel onbewust van haar aanwezigheid, keek ze scherp naar Carlos' metgezel. Waar had zii dat donkere ge laat en de fonkelende oeen eer- dier pn i Wordt vervolgd-) NIJAMAKEI doren hebb leven loopt beschrijvine Maar van standen oni geven van We staan eerste werk de kelder sta stof te voor; hout. Op h zeer veel ho kolen, terwi inrichtingen, jaren meer i In de stal eerst, of de 1 ondergebrach En jawel, he woonlijk, zor wereld geko een paar da krijgt dus c voeding. Onze stal het midden gang en aan de koeien me muur. Voor voergoot met zolder worde jaar met k Hierdoor is kalk werkt c De ventila door draaibar koud zijn. M ramen met Fr zijn gaten de binnenzijc die de verse stalhoogte bi zijde van de felle koude melken krijg voer. (Volger tingen niet j met de tweer nenDit haver vermei Toen we de gon deze al schijnt wel ei de dieren nerr als het kuilgr silo. Daarna een mengmee Alle dieren d en droogstaar hiervan hun hoog-producei een schep ex kriigen als z oud zijn, kab eiwit en wel opnemen. Vc melkkoeien el droogde pulp. Onderdehani stal gekomen ken begonnen, naai. Aan elk vier apparatei peld. Evenal speelt ook h vraag: Moet e: den nagemolk ren melken nc tijd. Op ons 1 een nieuwmell een vaars, te namelken. Bei met namelken volhouden. Ty onze stal som; de melk laten het meeleten. Volgens mijr veeziekte, die aanricht de ui titis streptoci ziekte te bestr met vrij goed van penicillin) jes, die iedere raad heeft. T( kwaal, die ver moeilijk gehee Zo zijn van de ons bedrijf er nog geen mast Sommige bo< stal met een buiten. Het is koeien te hard tuijr wisselinge het prettig vil - ■ïz. s Neen, dit zijn neergekomen. leger, gekleed oud model ball besprekingen te licht ontvlambo vangen door n Het veilige heli zichtigheid geb

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4